RAAD WIJMBRITSERADEEL Ildipg jubilarissen en installatie ondernemingsraad bij Nooitgedagt SMOOR Voetbalprogramma Ontmoeting der levensbeschouwingen Jaarvergadering Ulster Schaats ABDIJSIROOP I - - 1 MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 NIEIIWSBF AD S N F F K E R A.F.V. Opbrengst collecte Geen Sinterklaasvoetbal Een fraai resultaat Zeepost Geslaagd Uitvoering E.M.M. Nederlandse Reisvereniging Standen Friese Voetbalbond Het gaat vlugger en beter Buitengewone samenkomst in Baptisten kerk ,,’t Filter” Krite Drylst Kr. Fr. Selskip veede blad j Ingekomen stukken en mede- AMATEURS. Adv. LM. CEC 2-WVV 2; FRIESE VOETBALBOND. Zaterdag 5 december. en installatie van <_e ondernemingsraad. Verzoeken om medewerking. Installatie Ondernemingsraad. Friso IA; CAB IABlack Boys IA. LM. Adv Adv. LM. Zie advertentie op pag. 8. Bijgewerkt t.e.m. 22 november ’59. Reserve 2e klasse A 3e klasse A een van humor tintelende speech 3e klasse B Hoofdafd. Junioren A. de Afdelir A litgaven f1733.—. Er is dus goed ge ien de niet talrijke bezoekers meege- en Dubbelkwartet. Ds G. Visser sloot de van Scharnegoutum De heer Zandstra huldigt de jubilarissen. De opbrengst vén de kollekte Zonne huizen alhier bedroeg f 693.47. Gereformeerd en overigens IJLST, 28 nov. Te Leeuwarden slaag de voor het diploma kraamverzorging onze plaatsgenote mej. P. Hoomans. 8- 14 9- 12 8-11 6-10 10- 8 10-9 10-8 '8-6 9-6 10-6 10-9 7- 3 8- 3 10-7 6-6 9-6 10-2 8-5 8-5 8- 3 9- 3 10- 18 11- 14 11-12 11-10 8- 9 Harlingen Friesland GAVC FVC Frisia Friesland 5 MKV 3 BI. Boys 5 FVC 5 8-6 7- 4 2-3 8- 2 I OUDEGA (W.). De bazar ten bate van de chr. muziekver. E.M.M. en de sport- ver. alhier gehouden, heeft netto 2220,- opgebracht. Een zeer mooi resultaat dus. In de feestelijk versierde zaal van „Ons Gebouw” te Ijlst vergaderde „Nooit gedagt”. De bijeenkomst droeg een tweeledig karakter. In de eerste plaats een feestavond ter huldiging van een drietal personeelsleden en in de tweede plaats een meer interne aangelegenheid: afscheid van ue bestaande bedryfskern als U er Kloosterbalsem (Akker-Balsem) op doet. Die heerlijke en zuiverende wond- balsem reinigt en heelt wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), en be vordert de groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij reumatiek, spierpijn en lendenpijn wordt Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de woorden; ..Geen goud zo goed." IJLST, 27 nov. De vergaderde gisteravond bij- leiding van voorzitter v. d. Woude. waren slechts 19 leden aanwezig, lezing der notulen door secretaris Nooitgedagt, welke goedgekeurd 2i te groot optimisme, want de verbetering ontfutselen. Voor fotografen een avond van de polderdijk moet nog betaald. Op om van te smullen, advies der kascommissie werd de pen- 10-20 8-12 8- 10 IA 10-10 9- 11 8-12 7- 10 8- 8 9- 7 8- 16 9- 14 9-12 8- 9 7- 7 WZS IA RES IA CAB IA Langweer IA 8-0 GAVC 2 Bakhuizen 2 RES 3 Oldeboorn 2 Renado 2 Sneek 4 Lemmer 3 Gorredjjk 2 LSC 4 LSC H. Opeinde Zw.w.einde Gorredijk Rood Geel CAB 3 Langweer 2 Blauwhuis 2 WZS 3 Donderdagavond vond in de Baptis ten kerk een buitengewone samenkomst plaats. Doordat de Baptisten gemeente momenteel een vacante periode door maakt, berustte de leiding bij Ds G. Visser van Workum. Deze sprak een harteljjk woord van welkom tot de aan wezigen. Na gebed en Schriftlezing werd het woord verleend aan Ds A. H. Agte- reek van Den Helder. Zijn onderwerp „Gods bevel aan een Weduwe” had als achtergrond het verhaal uit 1 Koningen 17. De profeet Elia gaat op Gods bevel naar de weduwe van Sarfath. In een tijd van grote hongersnood is zij gehoor zaam aan Gods bevel. Zij offert haar laatste maaltijd, haar laatste koek die zij nog kan bakken. Zij laat de profeet Gods binnen in haar huis en het wonder gebeurt. Het oordeel is van haar gewe ken. elke dag is er weer voldoende voed sel en wat de laatste maaltijd scheen te worden is veranderd in een voortduren de maaltijd. In een gloedvol betoog wekte spreker op tot een levenshouding als van deze weduwe. Schijngeluk, klatergoud vor men voor menigeen een laatste maaltijd. Bovendien een maaltijd die slechts op liederen, waarna de voorzitter dank bracht aan allen, die hadden medege werkt. Warga 2 Frisia 5 L’warden 7 Sparta BI. Boys 4 de Kooi 3 BI. Boys 3 Friso 3 RES 4 tatietekort van het gebouw „Elim” over 1958, gaf nog enige aanleiding tot dis cussie. De heren de Jong en Abma toonden zich ingenomen met het voorstel van B. en W. dit verzoek in te willigen, maar de heer Brouwer liet een heel an der geluid horen. Wanneer we elk jaar een subsidie zullen toekennen, waar is dan het eind, vroeg hij. De Voorzitter was echter van ge dachte, dat de culturele instellingen zich moeten kunnen ontplooien. Zij zullen eerst misschien met een tekort werken, maar langzamerhand zal de situatie gunstiger worden. Hij wees daarby op de activiteit van de Hervormde Jeugd raad van Scharnegoutum, die liefst voor f 800.in de ontvangsten heeft bij- activiteit is Onder de aanwezigen merkten we op de Burgemeeester en wethouder Wasse naar, alle direkteuren der firma (met uitzondering van A. J. Nooitgedagt, die op reis is), de heren Zandstra en Douma van het depart. Sneek der Mij voor Nij verheid en Handel, de heer A. den Har- tog, districtsbestuurder van de A.N.M.B. en zijn collega H. van Dijk van de C.M.B. Precies acht uur beklimt de oudste directeur, de heer J. A. Nooitgedagt, het podium en spreekt de bijna alle aanwe zige personeelsleden met hun dames, toe. Ik bin bliid, dat it persoaniel yn sa greate getale oanwêzich is. Hertlik wolkom Yn ’t foargte plak B. en W dan de hearen fan Nijverheid en Handel en de hearen den Hartog fan de A.N. M.B. en v. Dijk fan de C.M.B. En dan fansels de trije jubilarissen en dan noch yn’t bysünder aide Ype Nooitgedagt. Dat er dit mei syn 86 jier noch mei- meitsje mei en meestal ’s nachts. De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Siroop) zorgen dat er niemands slaap wordt verstoord. OUDEGA (W.). Ons muziekcorps E.M. M. gaf in Ons Gebouw een uitvoering voor zijn begunstigers. Nadat het corps Ps. 150 had gespeeld, ging voorzitter W. Martens voor in gebed en sprak een openingswoord. Staande werd het Fries Volkslied gezonden, waarna het corps een paar marsen ten beste gaf. De voor zitter bracht vervolgens nog een en an der te berde over de ver. en ook de verdiensten van S. Valkema, die ruim 55 jaar werkend en nu tot erelid is be noemd werden nog even naar voren ge bracht en hij werd nog even in de bloe metjes gezet door de vereniging. Valke ma sprak een woord van dank. De ver dere nummers van het muziekprogram ma werden door het corps onder de be kwame leiding van dirigent Joh. v. Strien van Balk vlot uitgevoerd en het publiek toonde zijn waardering door veel applaus. Secretaris W. Valkema bracht verslag uit over de toestand der veren, en het zomerseizoen. Na de pauze zorgde een drietal heren uit Wolvega voor af- leden werden aange wezen d. h.h. Beetstra en Kuipers. Bij de bestuursverkiezing stelde oud- burgemeester Oppedijk zich niet her kiesbaar. Tot leden werden gekozen bur gemeester Cavaljé en de h.h. G. Meinte- ma en M. Nop. De laatste dertien aan delen van de lening, 25 jaar geleden aan gegaan, werden uitgeloot. Na de rondvraag vertoonde penning meester de Vries nog enkele heel aar dige filmpjes. Voor bovengenoemde vereniging sprak donderdagavond in restaurant Piso de heer Franco Dezulian, een hotelhouder uit Canazei in de Dolomieten, over de berg- en alpenflora. Deze jonge Itali aan die zeer goed Duits sprak, is een verwoed liefhebber van de natuur en een fotograaf uit duizenden waar het be treft de Alpenflora. Aan de hand van een groot aantal zeldzaam mooie kleu rendia’s toonde hij de zeer gevarieerde en rijke bloemenschat die in de Dolo- mietengroep in de omgeving van Cana zei gevonden wordt op de Marmolata, Sella, Langkofel, Rosengarten en Mon- >onie gedurende de lente, zomer en erf st en op hoogten tot ver boven de Sneek IA Friso IA Lemmer IA BI. Boys de Kooi IA Het tweede gedeelte van deze avond is meer een interne aangelegenheid. Als het scherm opgaat zitten de kernleden op het toneel. De heer J. A. Nooitgedagt spreekt ze toe en wijst er op, dat dit stadium van samenwerking is afgelopen en in de plaats daarvan de Onderne mingsraad komt. De kernleden staan nu hun plaats af aan de zeven reeds geko zen leden van de ondernemingsraad met als voorzitter direkteur Tj. Nooitgedagt. Deze geeft Au een uiteenzetting over wat de ondernemingsraad is, wat hij wil en waarin hij verschilt met de oude kern. Hoofdverschil is wel het bij de wet geregeld zijn en het betrekken van de vakbonden in het overleg. Hierop wees ook de heer J. de Boer, namens de On dernemingsraad sprekende. Het woord is dan aan de heer van Dijk, die onder dank voor de uitnodiging zijn gelukwensen namens de organisatie aanbiedt en op zijn beurt een overzicht en toelichting geeft. Ditzelfde doet ook de heer den Hartog naméns de A.N.M.B. Voorzitter Tj. Nooitgedagt dankt de vakbondbestuurders voor hun medewer king en goede woorden en sluit dan deze eerste vergadering van de Onderne mingsraad. De heren J. Hoomans en Elsinga feli citeren nogmaals hun collega’s en bie den de jubilarissen een rokertje en hun dames bonbons aan en J. J. Nooitge dagt, die niet rookt, een boekenbon. De heren Sj. Nooitgedagt en J. Molenaar danken allen voor alles wat him op deze onvergetelijke avond is geschonken. goede moed, Ik heb de wereld overwon nen” dan kan hij weer voort want hij weet van de toekomstverwachting van de nieuwe aarde. Al heeft spr. dan hier iets over de gereformeerde levensbe schouwing gezegd, hij zou met grote klem willen verzoeken dat „gerefor meerd” toch maar als een bijnaam te beschouwen, al is hy niet zonder beteke nis. Ze mogen dan in opvattingen ver schillen, zij die Jezus Christus erkennen als onze van God gezonden Verlosser voor heel het mensenleven van nu en eeuwig, zijn toch alle samen te vatten onder de naam Christenen. Op dit betoog volgden van uit het ge hoor vele vragen, welke spr. uitvoerig beantwoordde. Voorzitter van Vucht sloot met een woord van dank aan vragenstellers en spreker, die op zijn beurt ook dank bracht aan hen die op zo prettige wijze met hem van gedachten hadden gewis seld. Overige besluiten. Voorts werd besloten a. de Vereniging tot bevordering van Dorpsbelangen te Woudsend ten behoe ve van de door haar geëxploiteerde speeltuinen gedurende zes jaar een sub sidie van f50.per jaar toe te kennen; b. een 420 m2 groot perceel bouwter rein te IJsbrechtum te verkopen aan het hoofd der school aldaar; c. 1600 m2 grond te Oppenhuizen aan te kopen ten behoeve van de woning bouw aldaar; d. enige perceeltjes grond aan te ko pen ten behoeve van de wegverbetering Lytshuizen—Heeg (zie ons blad van maandag 23 nov.); e. het maximum voor in rekening cou rant op te nemen gelden in 1960 te be palen op f 300.000 en eenzelfde maxi mum te bepalen voor de kasgeldleningen Tot slot werden de begroting voor 1960 van de Gemeentelijke instelling voor sociale zorg en de gemeentebegro ting voor 1960 aangeboden. Tegelijker tijd werd de gemeentebegroting voor 1959 op voorstel van B. en W. gewijzigd Na afloop van de vergadering kwa men de secties bijeen voor het behande len van de begroting voor 1960. De onderlinge wedstrijd van 18 no vember j.l. met vrij onderwerp leverde weer een bevredigend aantal inzendin gen op en bewees tevens de bereidheid van verschillende leden om nieuwe mo gelijkheden in de fotografie te zoeken. De uitslag werd als volgt: klasse A: 1. J. Koopmans; 2. S. Hemmes; 3. J. T. Hendriksma. Klasse B: 1. F. v. Brug gen; 2. W. Koops. Voortaan zal men bij ’t beoordelen der foto’s een ander pun- tenwaarderingssysteem gaan volgen waardoor de wedstrijdresultaten beter vergelijkbaar worden. In de bondskleu- rendiawedstrijd kwam ’t Filter op een eervolle middenplaats te staan. In het streven de leden te stimuleren in het zoeken naar nieuwe mogelijkhe den heeft het bestuur voor de avond van woensdag 2 december a.s. als spreker uitgenodigd prof. ir. E. J. G. Schermer horn uit Bussum, die een inleiding zal houden over „de abstracte fotografie”. Dit is een kunstvorm in de fotografie waarover in ’t algemeen nog zeer wei nig bekend is zodat deze avond voor vele foto-amateurs een groot aantal wetenswaardigheden zal kunnen bren gen. Ie klasse A: Workum 2—VVI; Bols- wardiaBalkWoudsendOeverzwalu- wen; IJVCDOG Zm. 2e klasse A: HJSC 2—CVVO; QVC 2 DWP 2; Heerenv. Boys 2ONS 4. 2e klasse B: Froonacker-ONS 2; Zee robben 2Bolsward'r 2. 3e klasse C: ONS 5—IJVC 3; SDS 2 Heeg 2. Junioren A. Klasse 1: ONS 1A--QVC IA; Heeg IA—Workum IA; Hark. Boys IABlauw Wit IA; Zwaluwen IADr. Boys IA; VVT IAHeerenv. Boys IA. Klasse 3: ONS 3A—IJVC IA; Oude- ga W. IA—SDS IA. Zondag 6 december. Eredivisie Fortuna ’54-Feijenoorr Elinkwijk-Ajax; ADO-NAC; Volendar PSV; Rapid JC-MVV; Blauw Wit-W> lem II; VVV-DWS/A; Sparta-DOl Sp.cl. Enschedé-Sittardia. Ie divisie AWageningen-GVAV; HV< -de Volewijckers; SVV-Rigtersbleek NOAD-’t C-oi; KFC-Helmond; Excel- sior-Stormvogels; BVV-Veendam; For tuna Vl.-Vitesse. Ie divisie B: De Graafschap-Heracles; Leeuwarden-Go Ahead; VSV-RCH; Hel- mondia ’55-ZFC; Eindhoven-HDVS; DHC-Schev. Holl. Sport; Alkmaar- AGOVV; DFC-RBC. 2e divisie A: Haarlem-EDO; UVS- NEC; Baronie-ONA; Xerxes-EBOH; de Valk-Roda Sport. 2e divisie B: Zeist-Enschedese Boys; Velox-Oldenzaal; Zwolse Boys-Tuban- tia; Hilversum-PEC; Be Quick-Heeren- veen; Velocitas-Zwartemeer. In sprak deze de vergadering toe. Hij leg de de nadruk op de welvaart van IJlst, mogelijk gemaakt en afhangende van de werkers. Wij moeten het hebben in ons aan grondstoffen arme land van de ex port van arbeidskracht en intellect. Gij hebt daaraan meegewerkt. Hartelijk dank, jubilarissen, voor de rol die u hebt gespeeld. De Burgemeester heeft u de hoge onderscheiding uitgereikt, die u mag zien als de dank van Hare Ma jesteit en de Regering. Op mij rust de aangename taak u het diploma voor veertig jaren trouwe dienst van de Mij van N. en H. ter hand te stellen. Het is aarde kan worden genoten. Zichzelf en de eerste keer dat we dit nieuwe modern Vergadering van de raad der gemeen te Wymbritseradeel op donderdag 26 no vember ’s middags 1.45 uur. Voorzitter burgemeester J. van Hout; secretaris de heer G. Sennema; aanwezig alle leden. De te behandelen onderwerpen gaven ditmaal nauwelijks of geen aanleiding tot discussie, zodat de vijftien punten tellende agenda in een vlot tempo kon worden afgehandeld. Na de opening op de gebruikelijke wijze werden de notulen van de verga dering van 22 oktober j.l. onverandero vastgesteld. Christus, betekent altijd door hebben voor dit leven en voor de eeuwig heid. Betekent het ontvangen van innet lijke rust en vrede. Deze toespraak werd op goede en pas toepasselijk woord voor elk der jubila sende wijze omlijst door zang van Due rissen. De oudste firmant dankte de heei hoogten de natuur haar geheimen na een kort woord deze samenkomst Zandstra voor zij" interessante speech met dankgebed. De directie feliciteerde de jubilarissen, Op advies van B. en W. werden ver volgens z.h.st. de navolgende verzoeken ingewilligd: van het bestuur van de Geref. School te Scharnegoutum om medewerking voor het aanschaffen van een' nieuwe methode voor zang- en mu ziekonderwijs; van het bestuur der Herv. School te Scharnegoutum om medewer king voor de aanschaffing van leermid delen en van het bestuur van de Sport vereniging „Scharnegoutum” tot het verlenen van financiële steun voor het aanschaffen van gymnastiekmateriaal en -toestellen en het weer beschikbaar stellen van f 1000.voor de bouw van een kleedhokje. delinjen. Voor kennisgeving werden aangeno men de besluiten van Gedeputeerde Sta ten, houdende goedkeuring van enkele begrotingswijzigingen voor het dienst jaar 1959 en de raadsbesluiten van 22 oktober j.l., t.w. de aankoop van een perceel grond te Heeg van de provincie Friesland; het aangaan van een geld lening, groot f 70.275, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te ’s-Gravenhage; het aangaan van een geldlening, groot f 79.000, met dezelf de bankinstelling; de vaststelling van het maximumbedrag der aan te gane kasgeldleningen gedurende het 4e kwar taal 1959 met machtiging aan B. en W.; de verkoop van een perceel bouwterrein te Woudsend aan de Onderl. Brandwaar borg Mij te Woudensd. Verder werden het jaarverslag van de „Stichting Het Rysterbos” over 1958 en het verslag van de Psychiatrische In richting te Franeker over hel jaar 1958 aan de raadsleden ter inzage gelegd. I.v.m. het schrijven van het P.E.B waarin een aanbieding wordt gedaan tot modernisering van de openbare verlich ting te Scharnegoutum, waarbij het bo vengrondse netlangs de Hoofdstraat, Oude Dijk en langs de kerk door een kabel wordt vervangen, werd de begro ting van het dienstjaar 1959 dienover eenkomstig gewijzigd. De jaarlijkse bij drage werd gesteld op f 1144,50 en de bijdrage ineens op f 5914,60. Tevens werd adhaesie toegezegd aap het adres van Staveren betreffende de bouw van een grote sluis aldaar, ge zien het grote belang dat de Zuidwest hoek van Friesland heeft bij verbetering van de verbindingen zowel te land als te water. De heer Kornelis kon het grote be lang hier van niet inzien. De Voorzitter antwoordde echter dat de bouw van een tweede grote sluis (naast Lemmer) wel degelyk belangrijk is; dan zouden de grote binnenschepen immers ook via S’ veren Friesland kun nen bereiken. SEMI-PROFS. In de tweede van de serie lezingen Ontmoetingen der levensbeschouwin- en” sprak donderdagavond in Frede- em voor de afd. Sneek van het In- ituut voor Arb.ontwikkeling ds A. lollema uit Thesinge over „De Gere- jrmeerde levensbeschouwing”, gerefor- leerd dan verstaan in de zin van ker- elijk gereformeerd. hervormd betekent overigens precies hetzelfde, het woord gereformeerd werd al van de 16e eeuw gebruikt als tegen stelling van rooms katholiek. Eerst in het begin van de 19e eeuw werd gesproken van een Hervormd kerkgenootschap. Al mogen er dan thans bepaalde tegenstellingen tussen gereformeerden en Ned. hervormden zijn, de gereformeerden en orthodox hervormden hebben gelukkig veel ge meen. De Geref. Kerken ontstonden in de vorige eeuw, toen in 1834 de afschei ding van de Ned. Herv. Kerk kwam, gevolgd in 1886 door de doleantie. Het ging toen om zeer belangrijke dingen, nl. tegen de toenmalige onbijbelse or ganisatie van de Ned. Herv. Kerk en om de weigering zich aan te passen aan de leervrijheid in de kerk; het ging dus een voudig om het zich buigen voor Gods Woord. Men wilde terug naar de Schrift, naar de reformatie en voortzetting van de oude Gereformeerde kerken van voor 1816. Voor de Geref. levensbeschouwing is vóór alles beslissend de bijbel, als Woord van God. Ook de r. k. kerk er kent dat, maar daar geldt toch niet het „sola scriptura”, want de kerkelijke traditie staat er met de bijbel op één lijn. Voor de gereformeerden is de bijbel echter het beslissende woord dat onfeil baar gezag heeft en waaraan alles in ’s mensen leven moet getoetst. Dat be tekent noch onverdraagzaamheid noch hoogmoed, maar het is in wezen zeer ootmoedig als men zich onderwerpt aan dat Woord, waarin Jezus Christus Mid delaar en Verlosser is. Wij nemen de bijbel zoals zij zich zelf aandient, zij zegt zelf dat zij Gods Woord is, en als wy daarop door Gods Geest amen kunnen zeggen dan is dat boek onze levensbe schouwing. Men weet zich dan met heel zijn bestaan daarby betrokken. On ze levensbeschouwing is dus bepaald door de bijbel als Woord van God, Die Zich geopenbaard heeft in Jezus Chris tus, de Redder der mensheid en Heer der wereld. Heel ons leven op aarde, het verdwijnen daarvan en het leven na de dood zijn daardoor bepaald. Onze centrale vraag vanuit die levensbeschouwing wordt dan: hoe kan ik hier Christus, onze Verlosser en Heer der wereld die nen? De kerk tracht haar leden te sti muleren in (?~t dienen, zqnder echter het beginsel van de souvereiniteit in eigen kring uit het oog te verliezen. De gere formeerde heeft eerbied voor het gezag, maar omdat hij de vrijheid lief heeft wil hij dat dit gezag blijft binnen de gestel de grenzen, de hoogste vrijheid !lgt in de gebondenheid aan de Goddelijke auto riteit. In deze gebonden vrijheid kan hy het leven waarderen als een rijk ge schenk van God. Hij ervaart hoe ont stellend verwoestend de zonde is, maar weet van de overwinning door de ver lossing in Jezus Christus. Zo komt de gereformeerde tot een positieve waar dering* van een leven, dat eeuwigheids- bestemming heeft. Daar Christus de Heer der wereld is heeft de gerefor meerde belangstelling voor al wat er in die wereld gebeurt, zal hij zichzelf zien als Christus’ eigendom en alle gaven hem door God geschonken beschouwen als gaven om er mee te werken. Dat betekent dat hij moet getuigen en het evangelie en zijn levensbeschouwing moet uitdragen in de wereld en in hei lige hartstocht als genade tot de ande ren. zijn naasten, brengen. Hij ziet alles onder het aspect van de roeping Gods. Kan hij die aan? Als hij ziet op zijn ge weldige opdracht, let op de tegenstand en ook op de gebrokenheid in het pro- H. Opeinde— 1 testantisme moet hem eigenlijk de moed I wel in de schoenen zinken, maar als hij „Heb In verband met Sinterklaas is er voor zaterdag 5 december geen pro gramma vastgesteld. Verenigingen die op deze datum toch wensen te spelen, kunnen daartoe bij de KNVB een ver zoek indienen. alles wat men heeft offeren aan Jezus uitgevoerde getuigschrift overhandigen genoeg Naast dit getuigschrift had de directie ook nog een draagmedaille beschikbaa gesteld, welke spreker onder de Konink i ijke onderscheiding speldde met ee le klas B: Oosterparkers-Borne; Sneek-Alcides; WVC-Quick (N.); DOS ’19-Hengelo; WW-ESCA; VDZ-Quick ’20. 2e klas A: FVC-Rood Geel; Fnsia- Jubbega: VAKO-LSC; Olyphia-Haren Harlingen-Achilles; GRC-Zwaagwest- einde. 3e klas A: Nicator-RES; Emmeloord- de Kooi; DOG-Sténfries; WZS-Fries- land; Oosterwolde-MKV ’29; Steenwijk- GAVC. 4e klas A: Tijnje-DTI>; Gorredijk- Bergum; Black Boys-de Sweach; CAB- Warga; Freno-Oldeboorn. Res. le klas; Sneek 2-Alcides 2; Har lingen 2-Achilles 2; GV AV 3-Emmen 2. Res. 2e klas A: Rood Geel 2-MSC 2; Leeuwarden 4-Steenwijk 2; Heerenveen 3-Leeuwarden 3; Frisia 2-FVC 2; Fries land 2-Sneek 3. Res. 3e klas A; Bergum 2-Harlingen 3; MKV ’21 2-FVC 3; Lemmer 2-Frisia 3; LSC 2-Freno 2; Emmeloord 2-Black Boys 2. Rede burgemeester Cavaljé. De burgemeester, met applaus be groet, vangt zijn rede aan met dank aan de directie, die hem in staat heeft gesteld als hoofd der Gemeente, namens B. en W. een woord tot de aanwezigen en speciaal tot de jubilarissen te kun nen richten. U, jubilarissen, zijt al heel wat jaren bezig in dit bedrijf. De om standigheden zijn in de loop der jaren heel wat veranderd. Het is goed eens even stil te staan bij het verleden, al is het alleen maar om u te danken voor al hetgeen u voor het bedrijf hebt ge daan. Op zich zelf is goed werk geen verdienste maar plicht. Maar veertig jaar bij dezelfde firma is toch zeker een gelukwens waard. Trouw aan de zaak, trouw aan uw werk, het is een verheu gend feit. Het is mij dan ook een bijzon der voorrecht, namens H. M. de Konin gin, de medaille voor veertigjarige trou we dienst op de borst te kunnen spel den van de heren J. Molenaar, Sj. Y. Nooitgedagt en J. J. Nooitgedagt. De burgemeester speldt hun met een toepasselijk woord de medaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau op de borst, onder langdurig ap plaus uit de zaal, waarna hij zich richt tot familieleden en directie en ook hen in de felicitatie betrekt. Het is de twee de maal in mijn ambtsperiode, zegt spre ker, dat ik deze onderscheiding aan le den van uw personeel mag uitreiken, wat ik ook nu met het meeste genoe gen heb gedaan. (Applaus). De voorzitter hoopt dat de burge meester het nog eens mag doen, en gaf het woord aan de voorzitter van het departement Sneek van de Mij v. Nij verheid en Handel, de heer Zandstra. Rijwielbergplaats. Bij de behandeling van het verzoek van het bestuur der bijzondere school te Abbega om medewerking voor het bou wen van een rijwielbergplaats, waarvan de kosten zijn begroot op f 3000. vroeg de heer Miedema zich af of hier wel de nodige soberheid was betracht. Hij zag de voordelen wel, maar vond de f 3000.aan de hoge kant. De heer Abma wou graag weten wie deze opgaaf had versteekt. De Voorzitter antwoordde hierop, dat de Dienst van Gemeentewerken de kos tenraming 'leeft gemaakt. De vrij hoge kosten worden hoofdzakelijk veroor zaakt door de grondaankoop, het maken van een toegangsweg en de afscheiding. Subsidie verenigingsgebouw „EUm”. Ook het verzoek van de Herv. ge meente te Scharnegoutum om een bij drage te mogen ontvangen in het exploi- DRYLTS, 28 nov. De krite Drylts fan it Kristlik Frysk Selskip héldde justerjoun in gearkomste yn ’e konsis- torie fan ’e Geref. tsjerke. Foarsitter I. Kuipers iepene op 'e wênstige wize, lies foar ps. 20 en liet sjonge ps. 68 10. Hy hjitte alle oanwêzigen wolkom, yn 't bisünder de hear H. Feenstra fan Utrecht. It sil sa’n 30-35 jier lyn wêze dat jo als kritelid (skriuwer) yn üs for- mldden wiene. Dêrom docht it sa goed elkoar wer to moetsjen en hwat to dwaen foar Fryslan. Sa ek master Schraa. Jo wiene ek meiiens ré üs to stypjen troch wat to tortellen oer „Drylts by Mds”. De foarsitter giet dan efkes djipper yn op it wurk fan alle bodders yn 'e Fryske striid en lést in- kele dingen üt it tinkboek fan it 50 jierrich bistean fan it Kr. Fr. Selskip fan dr Wumkes, hwerüt blykt hwat ei genlik üs striid is, nl.: 1. It geastlike foarop; 2. It eigene; 3. De djüre skat: üs tael en stelt mei foldwaening fêst, dat der in algemien üntweitsjen komt. De hear Feenstra deklamearret in brok stik üt „de bline man” fan Stuart B. Jaskmann yn ’e oersetting fan M. Twer- da. Jonge, hwat in moai stik; it sleept jin mei. De koartswilige stikjes fan Paulus Akkerman foelen al sa yn 'e smaek; se kamen troch de moaije foar- dracht ek alhiel ta har rjocht. Doe kaem de hear Schraa foar it buordtsje. Hy woe syn forhael hélde nei oanliedng fan oanteikenlngen en publi- kaesjes yn ’e kranten en it boekje fan ds Busé. Hy naem üs mei troch it great Fryslan fan alear en it Fryslén fan nou. Hy fortelde fan it opsmiten fan ’e ter pen en fan üs aide Ie dy roun fan Mid- delsé nei Südersé. Hy sketste it ünt- stean fan dy Ie fan Drylts, dat al ün- derskate nammen hawn bat. Mar yn al dy nammen komt deselde klank Ie foar. Hy fortelt hoe Drylts yn it forline mei in beam ófsluten waerd mei sinne- ündergong en fan de beamklok, dy dan lette. Hy nimt üs mei nei de stinsen yn Drylts, de merke (yn 1780 kamen der noch in 300 k(j oan ’e merk) en de foarse moaije tsjerke yn 1834 ófbrutsen. De reboelje fan Skieringers en Fetkea- pers sa .funest’ foar Fryslén, waerd bi- sprutsen en sa nimt dit meinimmende forhael in ein. In prachtjoun foar alle- gear. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië ms ..Amerskerk” 1-12, ss „Strathnaver” 1-12, Canada ss „Maas dam” 5-12 Chili via New York 3-12, In donesië ss Clytoneus” 30-11, Ned. Antil len ms „Agamemnon” 30-11, Ned. Nw.- Guinea ms „Benkalis” 3-12, Nieuw-Zee- land ss „Southern Cross" 3-12, Suriname ms „Oranjestad” 2tl2, Brits-O.-Afrika ss „Afrika” 3-12. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. er werd koffie met koek gepresenteerd en een kunstzinnig personeelslid bracht afwisseling door verdienstelijk liedjes (meest Engelse) ten gehore te brengen. Na deze even ongedachte als welkome onderbreking kwam er nog een verras sing. De heer J. A. Nooitgedagt riep nl. de jubilarissen naar voren en schonk uit naam van de leiding aan elk van hen een blijk van waardering. De heer Sj. Y. Nooitgedagt kreeg een fraaie i lange stoel, de heer J. J. Nooitgedagt' een fraai polshorloge, de heer J. Mole naar een prachtig Remington scheer- apparaat. Hierna een korte pauze, die J. A. ge bruikte voor een mededeling, met ap plaus begroet: De reiskommisje fan it persoaniel hat bisluten op woansdei 20 april ’60 in üntspanningsjoun to jaen mei Tetman en Jarich de Vries. Nou is 't spitich, mar yn Drylts is gjin ge- bou, dêrfoar geskikt. Hjir blykt wer üt hoe needsaeklik d' striid foar in nij ge- bou is. Wy ha de saek oplost troch foar dizkear de joun to hélden yn it „Him- sterhüs” to Easthim. Res. le klasse B: RES 2—CAB 2; de Kooi 2—WZS 2; Nicator 3—Friso 2; Rood Geel 3Leeuwarden 5. Res. 2e klas A: GAVC 2Bakhuizen 2; Lemmer 3RES 3; Renado 2Sneek 4; LSC 4Oldeboorn 2. 3e klasse A: Blauwhuis 2CAB 3; Langweer 2WZS 3; Black Boys 3 Friso 3; RES 4Black Boys 4. 3e klasse B: MKV 3Sparta; Fries land 5Black Boys 5; Leeuwarden 7 Warga 2. Junioren A. Hoofdafd.: Zw.westeinde GAVC; FrisiaFriesland; FVC-Rood Geel; GorredijkLSC; Harlingen. Afdeling A: Lemmer IARES IA; dan zijn bijbel opslaat en leest Langweer IA -WZS IA; de Kooi IAj Friso IA; CAB IABlack Boys IA. Afdeling D: Frso 2A—WZS 2A; LSC 2A—de Kooi 2A; Sneek 3A—RES 2A. I Junioren B. Afdeling U: Bl. Boys 1B —WZS 1B (5/12)de Kooi IB—LSC 1B. Afdeling V: WZS 2B—de Kooi 2B; Blauwhuis 1BLSC 2B; Sneek 2B Friso IB. Afdeling W: ONS 4B—LSC 3B(5/12); WZS 3B— CAB 2B; Sneek 3B—BI. Boys 2B. Afdeling Z: Sneek 4B-ONS 5B(5/12); Nfjland 1B—Sneek 5B (5/12). gedragen. Een dergelijke beslist hoopvol voor de toekomst. Z.h.st. werd het voorstel daarna aan genomen. Ulster Schaats l ningmeester gedéchargeerd; tot jij Jelsma onder I der nieuwe commissie wei Er Na J. wer den, werd stilgestaan bij de slechte dfj- ken. Het advies van de Heidemaatschap pij was: een geul met asfalt graven; dat is gedaan, de rekening was hoog en de dijden zijn nog te laag en te smal. Ver betering zal een massa geld kosten. Voor de jeugd-hardrijderijen werden als gedelegeerden aangewezen N. Bergstra en de voorzitter. De laatsté is op de al gemene vergadering te Leeuwarden ge weest en gaf daarvan verslag. Hij is ook 40 jaar bestuurslid geweest en droeg het mooie speldje dat de bond daarvoor beschikbaar stelt. Dit was voor secre taris Nooitgedagt aanleiding enige woorden van waardering tot de voorzit ter te richten, die immers altijd zijn volle werkkracht aan de club gegeven heeft. Spr. hoopte dat de voorzitter ook nog eens het gouden speldje zal ten deel val len en bood hem namens het bestuur een mooie vulpen aan. De voorzitter knoop te aan zijn dankwoord nog enkele be schouwingen; vroeger was men alleen aangewezen op hardrijderijen en dan nog wel op het vaarwater. Er moest 12 cm. dik ijs zijn voor men wat kon onderne men. Nu hebben wjj een baan, welke knap in orde is en de gehele bevolking van IJlst is tevreden en staat achter ons. Het mooie jaarverslag van secretaris verwierf veel bijval. De penningmeester was het jaar be gonnen met een schuld van f397.en die is nu verdwenen. De totale ont- 000 M. grens. Met bewondering heb- vangsten hadden bedragen f 2168.—de jen de niet talrijke bezoekers meege- -a-'Z^ leefd met zijn volharding om op deze boerd. Toch dient er gewaakt tegen te wisseling, speelde het corps nog enige v r ,5 1* i i 1Ja +4- am zl eiri Ir advies der kascommissie werd de pen-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5