Heerlijk Sinterklaasfeest voor de leerlingen der O.L scholen en de Montessorischool Begroting 1960 Wymbritseradeel WYMBRITS ER A DEEL IJLST Bioscoopnieuws van Helpt U even en AGENDA 4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 97 Donderdag 3 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redakteur: L. KIEZEBRINK Benoemd Plaatjes kijken Redaktie-adres Kleinzand 7 Telefoon 287 2 Chr. Lyceum vierde zijn tweede lustrum - Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Filmavond Geref. Knapenclub Ds C. E. F. de Vries 85 jaar Jongste leden fan „V. K.” toanden hwat hja kinne Afd. Goënga-Scharnegou- turn van het N.B.G. gesplitst XTrXVbSk” U “dven; A.N.W.B. geeft nieuwe toe- het Nederlands Emigratiefonds te den ristenkaart van Friesland uit Advertentieprijs 15 ct per van name AMICITIA THEATER. Tekort ruim f 77.000. Texas. Aanleg weg SneekIjlst. i, Subsidies. KUNSTWERK BIJ HAGESTEIJN Woningbouw. voor Heerlijk sprookje. en Onderwijs. men twee bekende onderwijzers wer- Hamersma. laatste jaren vol ouders en dat dinsdag- Zondag 6 december. St. Nicolaas-bal in Dancing Boermans te Bolsward. VerKhnnt MAANDAGS en DONDERDAGS Administratie: Comb Drnfhout Kierebrink Co Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150) toont 1959. Donderdag 3 december ’s avonds 8 uur film: Boefje. Vrijdag 4 december t.em. maandag 7 de cember iedere avond te 8 uur en zondagmiddag tevens te 5 uur film: Alpenhed. Zondagmiddag 6 december te 2.30 uur film: Texas. Woensdag 9 december 's avonds 8 uur in Rest. Piso. Lezing met dia's over de Amateurs-expeditie naar de Ca- narische Eilanden, door de heer A. Mak van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde Afd. Friesland. Dinsdag 8 december. Kunst aan Allen Sneek. 's Avonds 8 uur in Amicitia opvoering van het toneelspel „Een midzomernachtdroom”, van William Shakespeare, door Toneelgroep Puck. Een wenk, een woord apart. Niet voor de „luxe” kinderschoen Met daad en overdaad, Maar voor de schoen, die - zonder - De goede Sint ontgaat Omdat die schoen eigendom is Van het misdeelde kind. Dat óók op 5 december hoopt, Dat óók vertrouwt op Sint. 't Is gee.i tekort aan goeie wil Bij Sint en Zwarte Piet, Als deze schoen leeg blijven zou Misschien dat (meer niet). U ként natuurlijk zo’n adres, Hoop-völ, doch léég van schoen. U hebt gelukkig nét nog tijd Om „daar wat aan te doen” Aan vlottende schuld zal in 1960 zijn te financieren f808.805,07; zolang daar voor geen vaste leningen kunnen worden gesloten, zal hiervan via kasgeldlenin gen en gelden opgenomen in rekening courant 5 rente moeten worden be taald of totaal f 40.400,De onvoor ziene uitgaven op de begroting 1959 ge raamd op f 30.544,zijn op die voor 1960 geraamd op f 54.750. Met ingang van 1 december is de agent van politie G. Mulder te Rot terdam alszodanig benoemd bij het poli tiecorps alhier. Hoog boven het vlakke rivierlandschap l angs de Lek bij Hagesteijn torenen 27 m. hoge betonnen bouwsels uit. Het zijn d e heitorens, die de schuiven van de in aanbouw zijnde stuw moeten dragen. De torens zijn in de vorm van middeleeuwse vizierkleppen gegoten van honderden ms 's beton elk, bovenop komt nog een ma chinehal van de grootte van een normale woning. Men hoopt in 1961 met de stuw en de bijbehorende schutsluizen gereed te komen. Recreatie. Donderdag 10 december. Zitting Breuk bandenspecialist in Drogisterij de Jong, Galigastraat, 's middags van 24 uur. Wjj kunnen 1350 kinderen, leerlingen van de Openbare Lagere Scholen en de Montessorischool geluk wensen. Zij heb ben vandaag op hun heerlijk Sinter klaasfeest In Amicitia door de meesters en juffrouwen en nog een paar aardige mensen, het mooiste, spannendste, aar digste sprookje van de zien opvoeren. Een zaal belangstellenden hebben avond al geconstateerd. SCHARNEGOUTUM. Maandagavond was hier een bijeenkomst van de Geref. Knapenclub in „Elim”. In plaats van een St. Nicolaasavond werd thans een gratis filmavond aangeboden, aldus de leider van de club, de heer Joh. de Jong. Alleen was er een collecte aan de deur voor tegemoetkoming in de kosten. De film was beschikbaar gesteld door het Friesch Paardenstamboek en werd ver zorgd door de heer Luyting en mej. Terpstra van Leeuwarden. De films over een Elfstedentocht, het bezoek aan de Keukenhof, de tentoonstelling E 55, het Paardenstamboek en het bezoek van de sjah van Perzië met de Koninklijke fa milie aan Leeuwarden waren bijzonder mooi. Als toegift werd een lachfilm ge draaid, wat ook zeer in de smaak viel. Het applaus na iedere film bewees dat de aanwezigen bijzonder hebben geno ten. De heer de Jong dankte allen die het mogelijk hebben gemaakt deze avond te houden dan ook hartelijk en mej. Terpstra en de heer Luyting moch ten naast deze dank ook ieder een paar enorme marsepeinletters in ontvangst nemen. De heer Tj. de Jong, voorzitter van de Geref. oudervereniging, sloot zich volledig bij de. dank aan, waarna deze fijne avond mooi op tijd voor de jeugdige bezoekers werd gesloten. SNEEKER NIEUWSBLAD HEEG. Ds C. E. F. de Vries uit Soest, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, hoopt dinsdag 8 de cember a.s. vijfentachtig jaar te worden. Ds de Vries werd op 8 december 1874 te Saparoea, de residentie Ambon in het voormalige Nederlands Oost Indië ge boren. Hij bezocht eerst de gymnasia te Kampen, Amersfoort, Leeuwarden en te Utrecht en studeerde daarna verder aan de rijks-universiteit te Utrecht. Nadat ds de Vries in 1901 door het provinciaal kerkbestuur van Noord Holland was toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd hij op 27 april van het daaropvolgend jaar bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Sint Anna Pa rochie. Op 30 juli 1905 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Heeg, vanwaar hij op 24 februari 1918 naar die van Nijland vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende de ju bilaris tot 15 oktober 1936, toen hem op ruim één-en-zestig jarige leeftijd om ge zondheidsredenen vervroegd emeritaat werd verleend. Na zijn emeritaat vestig de ds de Vries zich metterwoon te Soest. te bleek in Henk Deth- mers een goede voorzitter en in Klaas Marra een uitnemend pianist te hebben. Laatstgenoemde vertolkte de sonate Pathètique van Beethoven op een wijze die alle lof verdiende. De decors waren bij de tekenleraar de heer P. Struik ook nu weer in goede handen evenals de regie bij de heer Pop. Donderdag 3 december. Spel-avond in gebouw „Elim” te Schamegoutum. Van 6.307.30 uur speciaal voor de jeugd. Zaterdag 5 december. Speel-avond met vele attracties in 't Himsterhüs te Oosthem. Wat de woningbouw betreft wordt in de nota o.a. gezegd dat gelet op de toe stand waarin vele woningen in de gemeente verkeren eigenlijk nog veel meer krotwoningen zouden moeten worden opgeruimd, doch dit kan men zich niet permitteren daar het aan deze gemeente daarvoor toegewezen bouw volume te gering is. Gelukkig is de laat ste jaren nogal het een en ander bereikt wat het brengen van bestaande wonin gen in een bewoonbare toestand be treft, door het toekennen van subsidies voor verbetering en splitsing van wo ningen. Van 1956 tot en met 1958 wer den aldus 78 woningen opgeknapt. De Woningstichting bouwde na de oorlog totaal 196 woningen, particulieren 120, totaal dus een kleine 320 woningen, wat B. en W. wel dankbaar doch niet tevre den stelt. Het aantal is beduidend lager dan nodig is om enigermate verbete ring te brengen in de heersende woning toestand. Volgens de woningtelling 1956 waren immers in deze gemeente rond 600 van de 1800 gewone woningen 1- en 2-kamerwoningen, een categorie welke niet voldoet aan eisen tegenwoordig aan een redelijke woning te stellen. Al met al concluderen B. en W. dat het er met de woningvoorraad in deze gemeente niet erg best voorstaat. Het veel te ge ringe bouwvolume is** een grote belem mering om op grote schaal tot nieuw bouw te komen. B. en W. zijn er van overtuigd dat door de geschetste wo ningtoestand het vertrek uit deze ge meente in de hand wordt gewerkt. Waakzaamheid met name op het terrein van de woningbouw blijft dan ook zeker geboden. de verleend andere D.A.C.W.-werken in deze gemeente. Het komt voor op het door de Provinciale Commissie voor de werkgelegenheid op gestelde programma voor 1960, zomede op het urgentieplan van Ged. Staten voor 1960-’62. Uit hetgeen de nota meldt over de werk verruiming enz. blijkt dat voor de aan leg van de weg Sneek-IJlst inD.A.C W.- verband door 03 Provinciale Waterstaat een bestek is opgemaakt. Het betreft de aanleg van een nieuwe weg evenwijdig aan de spoorlijn. De totale lengte be draagt 3050 m., waarvan 850 m. in de gemeente Sneek, 650 m. in de gemeente Wymbritseradeel en 1550 m. in de ge meente IJlst. Gerekend wordt op een subsidie van 75 van de D.A.C.W., ter wijl in het re: te it 80 van de provin cie wordt verwacht, zodat uiteindelijk 5 ten laste van de gemeenten blijft. Aan dit werk wordt, aangezien het hier een verbinding betreft tussen de ontwikkelingskern Sneek met de in dustrieplaats IJlst, voorrang boven de plannen betreffende den met applaus begroet. Meester Koop- mans, die volgend jaar niet meer voor de klas zal st an, werd hartelijk toe gesproken en voor al zijn werk beloond met een lekkere speculaaspop; meester Noorman, veertig jaar onderwijzer in Sneek, werd ook gehuldigd door Sinter klaas en Zwarte Piet evenals uw ver slaggeefster voor de bijzondere ver diensten van uw plaatselijk lijfblad. Bij contract (handelaadv.) lager Abonnementapriji f 3,per balt jaar. Franco per pott f 3,75 per half jaar. Giro 50743 ten Sneeker Nieuwsblad. De nu aangeboden begroting een triester beeld dan die voor Deze laatste was met veel moeite slui tend gemaakt, terwijl die voor 1960 een tekort heeft van f 77.107,11. De terug gang in zielental is hierbij een niet te verwaarlozen factor. In de afgelopen 10 jaar is het inwonertal met 1000 te ruggelopen, wat bij een uitkering uit het Gemeentefonds van f 100.per in woner een vermindering van inkomsten geeft van ongeveer f 100.000. Ook voor 1959 kunnen B. en W. ten deze geen optimistisch geluid laten horen, ver wacht wordt dat het aantal inwoners per 1 januari 1960 weer met een hon derdtal zal zijn teruggelopen. B. en W. noemen nog verschillende omstandig heden welke de nieuwe begroting on gunstig beïnvloeden, o.a. het feit dat tengevolge van verhoging van de ver- pleegkosten e,, uitbreiding van het aan tal patiënten de post „kosten verpleging krankzinnigen” f 35000.hoger moest geraamd, nl. op f 150.114, terwijl nu de provincie waarschijnlijk geen subsidie meer zal geven voor de kosten van ver pleging van arme krankzinnigen, dit een derving van inkomsten van f 4800.— zal betekenen. Diverse onderwijsuitgaven vragen voor 1960 ruim f 20.000,— meer dan in 1959. Nu het nog niet bekend is of de nieuwe regeling inzake de finan ciële verhouding gunstiger voor deze gemeente zal zijn dan de bestaande komt het B. en W. noodzakelijk voor voor het geraamde tekort een verzoek in te dienen om een subjectieve verho ging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Wat de recreatie betreft, deze heeft al geruime tijd de volle aandacht van B. en W. Met de planologische dienst is contact opgenomen over de mogelijk heid van vestiging van recreatie-objec- ten te Gaastmeer, Oudega en Sandfir- den. De aankoop van de grond benodigd voor de uitvoering van het zg. Potten plan is in een zodanig stadium dat de raad binnenkort hieromtrent voorstellen zullen bereiken. Contact is gelegd met een aannemersbedrijf over de realise ring van het recreatiecentrum bij Heeg, dat 40 a 45 huisjes zal omvatten. Zo lang echter nog niets definitiefs bekend is over de uitvoering van het terrein- werk in D A.t.W.-verband kunnen B. en W. geen nadere voorstellen doen. Ook het grondwerk voor het Pottenplan dient in D.A.C.W.-verband tot stand te komen. Over de eventuele exploitatie van dit plan staan B. en W. in verbin ding met de Stichting recreatiecentrum „Het grote Bos” te Doorn. Wat de kosten „Lager Onderwijs” be treft vermeldt de nota o.m. dat nu te Oudega de fusie tussen de gereformeer de en hervormde school tot stand kwam de inspecteur heeft geadviseerd een nieuwe school te bouwen. Zodra het be stuur een beslissing heeft genomen en medewerking gevraagd zullen B. en W. met een voorstel komen. Aangezien naar de mening van B. en W. voorkomen dient te worden dat door de verbouw van scholen het opgemaakte gemeen telijke urgentieplan inzake de bouw van nieuwe scholen wordt doorkruist en mo gelijk cTe veel noodzakelijker nieuwbouw in het gedrang zou komen overwegen B. en W. ook voor de verbouw van scholen een gemeentelijk urgentieplan voor de toekomst op te maken. De ka pitaalsuitgaven voor het l.o. beïnvloe den wegens rente en aflossing de ge wone dienst voor 1960 met een bedrag van niet minder dan f 56000. Te Heeg hebben de plannen om te komen tot een kleuterschool vaster vorm aangenomen en ook te Gauw e.o. bestaan plannen voor zo’n school, zodat in de naaste toe komst zeker nog een beroep zal wor den gedaan op de raad om medewerking voor de bouw van kleuterscholen in de gemeente. TOPPENHUZEN-TWELLEGEA. Woans- deitojoun joech de Gymnastiekforiening „V en K” in ütfiering forsoarge troch har jongste leden. Om kertier foar achten marsjearden lyts tachtich bern fan fiif oan’t tsjien jier it podium op en koe de foarsitter de hear G. W. Atsma in knap tal bisikers it wolkom taroppe. Dêrnei lieten de forskillende groepen sjen hwat hja al sahwat koene op bank, brêge en evenwichtsbalke. It wie in nocht om to sjen hoe’t dy lytse bem har bést diene en wilens altemets efkes de seal yn kypten of’t mem en heit it wol goed seagen. Yn’t skoft waerden hja ünthelle op poeijermolke en hwat snobberij. Al mei ’t al wie it in echt bemefeast Yn syn slotwurd brocht de foarsitter tige tank Zelfs deze verwende ouderen, die al heel wat Sinterklaasfeesten hebben ge vierd, hebben zich de ogen al uitge keken aan „Alinka’s droom”, geschre ven door Ali Arbman en wij kunnen ons voorstellen dat de kinderen vandaag beurtelings van pret op de stoelen heb ben willen klimmen en van plezierige angst hun handen voor de ogen hebben geslagen om dan toch tussen de vingers door te kijken naar ’t hevige onweer in het bos waarbij de heksen haar wilde dansen uitvoeren. Wat een plezier in Amicitia, vandaag bij de grote en klei nere kinderen, dinsdagavond bij de gro te mensen met kleinekinderharten. De heer May verwelkomde hen met een woord van dank aan de intekenaren en veel woorden van dank, waarop een hartelrjk applaus uit de zaal volgde, voor de heren Miedema die vandaag weer gratis zaal en personeel voor de kinde ren beschikbaar stelden. De vaste muzikant van Sinterklaas, Joh. Bok, was verhinderd, maar de ac cordeonist Altink kreeg er ook de stem ming wel in. Toen Sinterklaas, verge zeld van een vrolijke Zwarte Piet, die moedig een griepje onderdrukte, de zaal binnenschreed, schalden de aloude lie deren hem tegemoet. Sinterklaas bleek hier een oude be kende te zijn die zomers incognito in zijn Spaanse jol over de meren zeilt. Hij heeft barbij geconstateerd dat Sneek een gebrek heeft aan goede lig plaatsen voor zeiljachten en wenste voor Sneek een aantal aanlegsteigertjes. Na tuurlijk moest een drietal inwoners van Hoog droben auf dem Berg. Van vrtfdag t.e.m. maandag een ope rettefilm met populaire schlagers. De inhoud is natuurlijk van het romantische slag en speelt rond een televisiester die verliefd wordt op een Tiroler houthak ker, die zijn hart eigenlijk al verpand heeft aan een landelijke schone. De film ontleent haar bekoring vooral aan de populaire schlagers, en, opgenomen in het Tiroler bergland aan haar kleuren rijkdom, streling voor oor en oog dus. Gerhard Riedmann, Günter Philipp, Paul Hörbiger, die Weense levenslied jes zingt, Gardy Granass, Carla Ha gen. Lucie English en Margot Hielscher hebben de hoofdrollen. Het Berolina ballet treedt er in op, Werner Müller en zijn Rias dansorkest, de Peter sisters en de jodelaar Toni Praxmair. Woensdag 9 december. Voorlichtings avond N.V. Ned. Aardolie Maat schappij: in „De Wijnberg”. Verto ning van de bedrrjfslim „Diep Ne derland”. Aanvang 7.30 uur. GAUW. Maandagmorgen jl. kwam er een belangrijke wijziging in de afdeling Goënga-Schamegoutum c.a. van het Ne derlands Bijbelgenootschap, doordat een groot deel van deze afdeling door af. splitsing tot het vormen van twee afde. lingen overging t.w.: Goënga c.a. en Schamegoutum c.a. In het Herv. Jeugdgebouw „Us Gebou" te Gauw presideerde de heer M. Tjeerd- sma van Sijbrandaburen de eerste leden vergadering van de nieuwe afdeling, die, op voorstel van de heer W. Bekius te Sneek, oud-voorzitter van de „grote af deling”, de nieuwe naam „De Lege-Gea- ën” ontving. De heer A. Boelens ,te Stadskanaal, vertegenwoordiger van het N.B.G. en diens medewerker ,de heer J. de Boer werden hartelijk welkom geheten. De heer Tjeerdsma memoreerde dat de afd. „Goënga-Scharnegoutum” in 1921 door wijlen ds C. J. Oskam werd opge richt. In 1945 waren reeds voorbereidin gen tot splitsing getroffen, en nu kan ge zegd worden, dat met ingang van 1 janu ari a.s. alhier in wijde omgeving twee afdelingen voor het N.B.G. zullen wer ken. De afdeling „Schamegoutum c.a.” zal de dorpen Schamegoutum, Speers, Lo- ënga, Oosterwierum, Bozum, Wieuwerd, Britswerd, Deersum en Tims omvatten. De afdeling „De Lege Geaën”: Goënga, Off inga wier, Goëngamieden, Gauw, Sij brandaburen, Terzool, Poppingawier Rauwerd. Het eerste bestuur van de laatste be staat uit de heren: M. Tjeerdsma, Sijbrandaburen, voorz.; S. D. Dijkstra, Terzool, seer.; J. Wijn gaarden, Gauw, bibliothecaris; Sj. Ger- brandij Jzn., Goëngamieden, penningm.; Ds J. Schippers,te Goënga; Ds H. E. Ver meulen, Rauwerd en D. de Vries, Pop pingawier. Kerkeraden, besturen van scholen en verenigingen kunnen bijbels etc. bestel, len bij de heer J. Wijngaarden te Gauw, die dan met de depóts te Goënga en Sij- brandaburen-Terzool verder de lopende zaken zal regelen. Verder kunnen de be nodigdheden als genoemd ook direct bij de depóts worden betrokken. De wet van het N.B.G. werd aangeno men en de statuten en reglementen zul len worden aangepast aan deze wet Van een ledenwerf-actie wordt veel verwacht Gezien de zo gezegende arbeid van het Nederlands Bijbelgenootschap en de meerdere taken die het op zich geno men heeft mag verwacht worden dat ve len dit met één of meer rijksdaalders per jaar willen steunen. En wanneer ook de diverse jeugdver enigingen van de plaatselijke kerken zich achter deze actie plaatsen, en dat Vlottende schuld en onvoorziene uitgaven. Vlak voor het 5 decemberfeest Moet ons nog iets van ’t hart. Voor één soort schoentjes schrijven wij De A.N.W.B. heeft dezer dagen de nieuwe toeristenka art „Friesland” uit gegeven. Deze kaart is de eerste toe- ristenkaart van de ANWB, die een over zicht geeft van een Nederlandse provin cie in zijn geheel. Het eigen karakter van Friesland en de aantrekkelijkheid van het afwisselende landschap.dat zeker noodt tot een intensievere toeristische exploratie, zijn hier de oorzaak van. Zoals alle ANWB-toeristenkaarten is ook deze nieuwe uitgave, die een schaal heeft van 1 100.000, er op gericht om als wegwijzer te dienen voor de toeristen uit eigen provincie of daarbuiten, die eens verlost wilier zijn van benzinedam pen en motorgeronk, wat ten onrechte zo vaak als „onvermijdelijk bij het toe risme behorend” wordt beschouwd. Aan de hand van de kaart is het mogelijk te voet en per fiets een werkelijke „veld tocht” te ondernemen. De cartografische dienst van de A.N. W.B. heeft bijna een jaar gewerkt om deze nieuwe „Friesland”-kaart tot stand te kunnen brengen. Plotselinge wijzigin gen in het tracé van enige landwegen projecten die in het kader van de ruilverkavelingen werden gerealiseerd noopten tot even plotselinge correcties, terwijl de drukpersen gereed stonden. De ruim 1500 correcties op de kaart zijn mogelijk geworden door de spontane me dewerking die de A.N.W.B. ondervond van de Rijksverkeersinspectie, de Riks en Provinciale Waterstaat, de Provin ciale Friese V.V.V. en enkele gemeenten. Wegen en straten. We vermelden voorts nog dat wat de diverse posten betreft, onder wegen en straten wordt vermeld dat het in de be doeling ligt te Gaastmeer een parkeer- terreintje aan te leggen. Voor opper vlaktebehandeling worden voor 1960 voorgedragen de Brede-, Ring- en Hu- niadtjk raming f 9600.fietspad rijks- straatweg-Woudsend-Waterloo raming f 3600.weg naar Woudsend van de rijksstraatweg f 21.250 en 2850 meter van de 3800 m. lange Abbegasterrige, raming f 64.700.Verder wordt f 3800 geraamd voor de verbetering van de spoorwegovergang in de IJsbrechtumer- weg te Schamegoutum met toegangs weg naar Mastenbroek. Na het vertrek van Sinterklaas be gon dan dat heerlijke sprookje, waar de kinderen vandaag zo van hebben ge noten dat men het gejuich op de Wip kon horen. In een prachtige troonzaal verschenen in het eerste en tweede be drijf luisterrijke koninklijke sprookjes figuren (O o, die mooie hoepelrokken) en een prachtige levendige nar om wie hartelijk gelachen is. Minister Lier was niet minder mooi getypeerd met het koninklijke gezin voerde hij vele gees tige tafereeltjes op. Was het sprookje voor de pauze al zo mooi dat men ademloos moest kjjken en luisteren, na de pauze toen het ge zelschap in het bos bij de heksen was, steeg de warmte in de zaal Potdoosie, om met de koning van Trumona te spre ken, wat een kostelijke vondsten, wat een prachtig spel, wat een goede regie van J. v. d. Veer. Die heksendans rond het gloeiende vuurtje, die betovering van de drie mannen in dieren en dan la ter de vondst van de toverbrillen die het koninklijke gezin in staat stelden de avonturen van de vertrokken Prins Arthur te volgt i, ze zullen door de kin deren niet spoedig vergeten worden. Na tuurlijk komt de prins veilig naar zijn paleis terug, natuurlijk trouwt hij met de lieve prinses Alinka Prettinio de hofnar krijgt zijn kamermeisje Karin en Freule, de bitse gouvernante van Alin ka, zal wel raar op haar neus hebben gekeken dat Alinka toch nog een echte koningin werd, al was zij dan geen ech te prinses maar een vondelingetje uit de sneeuw opgeraapt. Zo u ziet een sprookje in de volle be tekenis va- het woord, prachtig ge- Sneek by Sinterklaas op het toneel ko- speeld Het goede kapwerk was van D. In een eivolle Amicitiazaal hebben met de Sneker leden van de Algemene Ned. Grafische Bond ook die uit Har lingen, Franeker, Bolsward, Joure, Hee* renveen en Lemmer dinsdagavond geno ten van het programma „Plaatjes kij ken”, dat deze bond zjjn leden dit sei zoen in de ontspanningstoumee aan biedt. Corrie Brokken, Willy Ré, Peter Pikos, Scott and Black, Co v. d. Heide Wijma en de Spelbrekers zorgden in de ware zin van het woord voor uitsteken de ontspanning. Het geestdriftig ap plaus aan het slot bewees hoezeer het publiek dit optreden waardeerde. Voorzitter M. Steegstra die in zijn openingswoord nog even de bevredigen de c.a.o., welke na meer dan een jaar onderhandelen was ingevoerd, ter spra ke bracht, beval ten slotte de kollekte voor de kerstgave aan de A.N.G.B.- leden die in sanatoria verpleegd worden warm aan. Haag; de Federatie van Verpleeginrich- tingen voor langdurig zieken te Utrecht; het Leger des Heils afd. reclassering te I Leeuwarden; de Matigheidsmissie on der militairen. Wel stellen B. en W. voor ingaande 1 januari 1960 tot wederopzegging een subsidie van f 300.per jaar te verle nen aan de 9 in de gemeente gevestigde bibliotheken aangesloten bij de Stich ting C.J.M.V. ’ectuurvoorziening te A’dam. Gunstig stellen B. en W. ook voor te beschikken op een verzoek van de Stichting Katholiek Medisch Opvoed kundig bureau Friesland, om een subsi die van f 150 per geval uit deze gemeen te. Twee instellingen op dit terrein krijgen reeds subsidie waaraan de voor waarde verbonden is dat het maximale bedrag van het subsidie niet het bedrag van 5 cent per inwoner mag overtreffen, welke voorwaarde ook aan deze nieuwe subsidieverlening dient te worden ver bonden. In hun nota ten geleide van deze be groting delen B. en W. de raad mede dat nu de nieuwe wet op de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten nog niet door beide Kamers der Staten Ge neraal is aangenomen, bij het opstellen van deze begroting nog is uitgegaan van de bestaande verhouding. Zodra de nieuwe wet is tot stand gekomen zul len B. en W. met een voorstel komen de begroting 1960 dienovereenkomstig te wijzigen. „Anders dan andei's”, zou men het programma kunnen noemen dat de to neelclub van het Chr. Lyceum maan dag- en dinsdagavond in het kader van z'n tweede lustrumviering, voor een groot aantal -elangstellenden bracht in de grote aula van het schoolgebouw. Het toneelstuk „Het landhuis van dr Lo-Ping”, een thriller in drie bedrijven van Henk Bakker en Ed J. M. Terlin- gen, deed het dan ook inderdaad bizon- der goed. Goed genoeg in ieder geval om de toeschouwers geducht aan het griezelen te brengen, zy het dan dat het stuk als detective geen knip voor de neus waard was. Maar we mogen aan nemen dat zulks juist de bedoeling van de schrijvers zelf ook scholieren van een middelbare school is geweest. Er werd veel met griezeleffecten ge werkt, soms goedkoop, soms verbazing wekkend origineel. Dr Lo-Ping bleef tot het eind toe een sinistere gentleman die meer vermocht te overtuigen dan de door hem in dienst genomen butler, die als inbreker door Lo-Ping betrapt, wel een wat al te uitzonderlijke kalmte de monstreerde. Zelfs het feit dat deze butler als „pseudo” fungeerde doet hier aan niets toe of af. Dit alles neemt niet weg dat er over het algemeen zeer be hoorlijk gespeeld werd, en vooral de rol vastheid van de spelers maakte dat ha peringen konden worden voorkomen. Henk Kramer die als Lo-Ping de hoofdrol vervulde komt een compliment toe voor de v.yze waarop hij dit deed, al had zijn houding hier en daar iets vrijer' gekund, terwijl ook de overige spelers en speelsters niet beneden de maat bleven. „Utile Dulci” Over de uitgaven in het algemeen wat subsidies, donaties, contributies enz. be treft wordt in de nota gezegd dat de uitgaven voor deze onderdelen de laat ste jaren enorm gestegen zijn. In 1940 werd hiér aan 13 instellingen subsidie verleend tot een bedrag van f 3911.of f 0.33 per inwoner, in 1946 f 3893.50 aan 15 instellingen of f 0.31 per inwoner, in 1959 f28.788 aan 44 instellingen of f 2.50 per inwoner. In 1940, 1946 en 1959 waren de totale uitgaven der gemeente resp. f418.884, f561.412 en f 1.712.656, het uitgave-epfer voor ’59 was dus drie maal zo hoog als in 1946, het subsidie- cijfer echter achtmaal zo hoog. Elke nieuwe subsidie-aanvraag dient dus nauwkeurig getoetst aan de vraag in hoeverre de gemeente ten opzichte van de doelstelling van de betreffende Ver. een taak heeft. Afwijzend stellen B. en W. In de zondagmatinee een groot pio niersverhaal, samengevat in dat ene woord Texas. William Holden en Glenn Ford samen in een grote actiefilm, waarin de onmisbare revolver blaft, maar ook een opwekkende humor niet ontbreekt. PHILIA. Zeilstra, foar al it wurk dat hja foar dizze ütfiering dien hawwe. ge Geaën” een belangrijke bijdrage en steun kunnen worden voor het N.B.G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1