De amateurs-expeditie naar de Canarische Eilanden Sinterklaas vergat ook het Fries Scheepvaartmuseum niet Postduivenver. .l’Estafette’ houdt grote streektentastelling IJLST W YMBRITS ER A DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT ij Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W- AGENDA 114e jaargang no. 99 Donderdag 9 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =sa---. h Een prachtige achtkantige brandewijnskom verworven De reis van Eisenhower "WW Crematie L. Kiezebrink Kerknieuws Gladde wegen veroorzaak ten ongelukken en belem merden het verkeer >■■■■-'Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en r A op H.H. AMICITIA THEATER. De veemarkt Van bizon dere betekenis. Allerlei voorzieningen. VOORPRET Beroepen bij de Geref. Kerk te IJlst Kandiaat H. Kremer van Een (Dr.) Woensdagmorgen kwam mej. Visser wonende in de lepenlaan in de Kapel straat waar zij een brief zou posten, te vallen. Zij brak een been en is eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Ook in onze stad en omgeving hebben de gladde wegen ernstige moeiiykheden veroorzaakt. Tal van busdiensten vie len geheel of gedeeltelijk uit en op eni ge plaatsen geraakten auto’s te water. Ernstige persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. Alleen kwam onze stadgenote mevr. Janssen dinsdagmor gen op de Jousterkade zodanig te val len dat zij een enkel brak. Zij is met een ambulance-auto naar het St. Anto- nius Ziekenhuis overgebracht. de Edema, Vrijdag 11 dec. Lean. maandag 14 dec. iedere avond te 8 uur en zondag middag tevens te 5 uur film: From here to Eternity. Zondagmiddag 13 dee. te 2.30 uur filmt Landrovers van Abilene en In de macht der Indianen. Donderdag 11 dec. te 8 uur film: Het meisje aan de rivier. Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). wel be- De Engelse vierling Good maakt zich op om het Kerstfeest op waardige en echt Engelse wijze te vieren: de meisjes zijn druk bezig met het bereiden van de plumpudding zonder welke lekkernij geen Engels ker.ifeest geslaagd kan heten V.l.n.r. Elizabeth, Bridget, Jennifer en Frances. De conservator had voor zichzelf eigenlijk al een streep gezet onder de aanwinstenlijst van het jaar 1959 een lijst, waarover Sneek bepaald niet ontevreden behoefde te zijn toen eensklaps een antiquiteit op dook, welke men toch bezwaarlijk in vreemde handen kon laten blijven! Uiteraard is ook het Sneker Museumbestuur gewend tegen het einde van het jaar de bodem van de schatkist te aanschouwen zodat het tijd stip voor aankoop niet bepaald gelegen kwam. Des te minder aangezien met de aankoop een zeer groot bedrag was gemoeid, dat in eerste aan leg door een lening gevonden zou dienen te worden. In het vertrouwen dat de tijd ook nu wel weer uitkomst zou bieden werd de koop tenslotte gesloten net op tijd, mag men wel zeggen. En wat de uitkomst be treft, deze is inderdaad sneller gekomen dan mocht worden gehoopt. „Wie eenmaal zijn hart aan de dui ven heeft verpand, kan er niet meer mee ophouden”. Deze woorden kwamen uit de mond van de heer Mulder, toen hy en de heer v. d. Meulen, resp. voorzitter en sekretaris van de Postduivenvereni ging ,J’Estafette”, ons iets vertelden over de grote streektentoonstelling van postduiven, welke zaterdag 19 en zon dag 20 december in café „De Beurs”, v.h. Kingr.a aan de Lange Veemarkt- straat alhier, wordt gehouden. De liefde voor de dieren welke hieruit spreekt, verklaart ook het entoesiasme, waar mede beide bestuursleden over hun sport en vereniging spraken. En het verklaart tevens het bijzondere feit, dat een klei ne vereniging met plm. dertig leden het aandurft een dergelyke show te houden. De propaganda welke van een der gelijke tentoonstelling uitgaat, heeft de duivensport hier in Friesland trouwens hard nodig, want vergeleken bij de an dere gewesten heeft die in het noorden van ons land nog een zeer grote achter stand. De 24 verenigingen in Friesland bjjv. tellen met elkaar circa 400 leden, een aantal dat een vereniging als Amersfoort alleen al heeft. Omdat de wagen niet dezelfde dag opgetakeld kon worden werd de plaats waar hij gezonken was met palen, waar aan ’s avonds rode lampen brandden, afgezet om ongelukken voor de scheep vaart te voorkomen. Vandaag zal ge tracht worden het obstakel met een zware kraanwagen uit Hoevelaken op te ruimen. Na de pauze, waarin veel belangstel ling bestond voor de verzameling stenen, rots, (natuurlijke) metselspecie en schelpen, welke de heer Mak van het ei land meenam, gaf hij nog een uiteen zetting van de instrumenten welke voor de waarnemingen gebruikt moesten worden, en besprak hij uitvoerig het doel van de expeditie: op het moment dat er nog maar een paar boogseconden van de zon vielen waar te nemen de lichtval daarvan te meten om daardoor het verloop van d temperatuur met de diepte in het zonneiiehaam te kunnen berekenen. Dit alles verduidelijkte hij met tekeningen op het bord. Ook beant woordde spr. nog een aantal vragen, waarna deze boeiende en leerzame avond om plm. 11 uur gesloten werd. Driehonderd inzendingen. Er zijn voor deze tentoonstelling niet minder dan 300 vogels ingeschreven, af komstig uit het ouc’a rayon West met de plaatsen Harlingen, Franeker, Bols- ward, Sneek, Joure, St. Nicolaasga, Lemmer, Heerenveen en St. Jacobi Pa rochie en dit respectabele aantal, waar onder zeer snelle en mooie, wordt in twaalf klassen ondergebracht en op vliegtype gekeurd door een deskundige jury. Met trots vertelden de heren ons verder dat de tentoonstelling reeds een volledig sukses is, want behalve over het grote aantal inzendingen, mag men zich verheugen in een flink aantal ere prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen, lauwertakken en bekers. Bovendien zijn er nog klasseprijzen in geld. Dat alles is te danken aan de grote liefde, welke de duivenbouders in dit gebied voor hun sport voelen en aan de offers welke zij hiervoor willen brengen. Daarom hopen wij dat het gedurfde ini tiatief van deze kleine vereniging, wel ke niettemin op een financieel sterke basis staat en reeds 36 jaar oud is, wordt beloond door een groot bezoek en dat het propa gandistisch doel in alle op zichten mag slagen. «v Maandag 14 december. 2e Tippeltocht M.A.C. ,J. C. Visser’. Start ’s avonds 8 uur bij Hotel Hanenburg. Vervolgens sto _d hij stil bij de inrichting van het kamp en de voorbereidingen voor de waarnemingen. Er werd mins tens tweemaal per dag met de instru menten geoefend, terwijl meermalen metingen van de lichtintentie werden verricht. De dag vóór de Eclipsdag ging het al fout. Er kwamen wolkjes opzetten. Spr. las de korte aantekeningen voor welke hij op de dag zelf gemaakt heeft, ’s Mor gens was het heel mooi helder weer, maar vier minuten voor het grote mo ment dat maar 102 seconden duurde kwam er een dichte wolk opzetten die de waarnemingen deed mislukken. De vak-astronomen die elders zaten, hebben door een gat in het wolkendek wel een deel van hun waarnemingen kunnen verrichten. Met uitzondering van de Zwitserse expeditie, die iets heeft waargenomen, mislukten de andere bui tenlandse expedities eveneens. Het eiland Euerteventura is een voort zetting van de Sahara. Eén grote woestijn en ontzettend dun bevolkt, om dat er uit de bodem geen voedsel ge haald kan worden. Dit bracht mee, dat allerlei voorzieningen getroffen moesten worden. Op het gehele eiland is maai' één hotel met vier bedden, zodat er ten ten mee moesten. Verder diende ge zorgd voor waswater (drinkwater was wel aanwezig maar moest gezuiverd worden), voedsel en electrische stroom, terwijl alle leden vooraf ingeënt moesten worden. Al deze maatregelen waren be slist nodig en hebben ook baat opgele verd. De heer Mak vertelde hierna over de reis waarbü veel medewerking werd on dervonden van een in Nederland wonen de Spanjaard en de Spaanse autoriteiten en vertoonde toen de eerste serie dia’s. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 pei half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. t' ■M en de groente- en fruitmarkt deelden mee in de misère daar de binnenwegen geruime tijd onberijdbaar waren. Pas tegen 10 uur bood de veemarkt het nor male beeld. lende werkstukken vermeld, een ovale brandewijnskom 1704 (of 1708) en in het bezit van H. Boterkooper; een acht-kantige kom, ge dateerd 1724 en in het bezit van H. Smidt van Gelder; een dito kom, even eens gedateerd 1724 en aanwezig in de verzameling van W. J. R. Dreesmann (welke verzameling binnenkort onder de hamer komt); twee ovale brandewijns- kommen uit 1727, de ene in het bezit van de erven Mr B. Ph. van Harinxma thoe Slooten en mevrouw Hanegraat Vorige week donderdag is president Eisenhower voor een grote reis vertrok ken, die hem van Washington via Rome, Ankara, Teheran, Laratsji, New Delhi, Athene, Tunesië naar Parijs zal brengen, vanwaar hij over Madrid en Marokko tegen Kerstmis in Amerika zal terug keren. Het doel van deze reis is tweeledig, zoals ook al op te maken valt uit de verscheidenheid van hoofdsteden, die hy zal bezoeken. Er zijn steden van bond genoten bij e steden van neutralen, die gemeen hebben, dat zij de hoofdstaö zijn van landen, die aan Rusland grenzen. In deze landen is het Eisenhowers be- Op 14 september van dit jaar vertrok Nederlandse amateurs bezig geweest een per K.L.M. van Schiphol een expeditie partiële zonsverduistering waar te ne- van amateur-sterrekundigen naar de Ca narische eilanden om op Enerteventura de algehele zonsverduistering op 2 ok tober waar te nemen. Aan deze expedi tie, die geen resultaat opleverde, omdat de zon door een zware bewolking aan het oog werd onttrokken, namen ook onze stadgenoten A. Mak, directeur van de Lagere Technische School, en R. Teule, leraar aan de Chr. Kweekschool deel, van wie eerstgenoemde gisteravond in Rest. Piso voor de afd. Friesland der Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde een inleiding hiel., over de expeditie, tcegelicht met vele fraaie door hem zelf vervaardigde kleurendia’s. Donderdag 10 december. Instituut voor Arb. Ontw. Lezing door Ds H. Kreb in Fredehiem. Aanvang 8 uur. Vrijdag 11 december. Natuurkundig Ge nootschap Sneek. Lezing door Dr W. Kruyt van Haarlem in Restau rant Piso. Aanvang 8 uur. 20 december spreken met de regerings leiders van Engeland, Frankrijk en West-Duitsland en het voornaamste doel van dit gesprek zal zijn een ge dragslijn vast te stellen voor het overleg met Chroestsjow, dat in april van het volgende jaar zal komen. Berlijn zal dus wel ter sprake komen, evenals de ontwapening, die velen als voornaamste punt op de agenda ge plaatst willen zien. Ook Chroestsjow (reeft hier enkele dagen geleden nog op aangedrongen. Maar het komt ons voor, dat het toch nog een bemantelen van de werkelijke inboud der gesprekken zal zijn en dat zal zijn: Berlijn. Eisenhower komt in een tweedrachtig kamp. Want zoals ten opzichte van de kwestie-Berlijn Engeland en Amerika min of meer tegenover Duitsland en Frankrjjk staan, zo staat Duitsland, waar het de Westelijke alliantie betreft, in tegenstelling tot Frankrijk, veel dich ter bij Amerika en Engeland. Dat duidelijk geworden bij het jongste zoek van Adenauer aan Parijs. De Gauiles streven is gericht een volledig onafhankelijke positie van Frankrijk (en Europa) tussen beide wereldkolossen in en daarom wil hij ook met zo grote haast een eigen Franse atoombom hebben. Hy hoopt dan te kunnen optreden als arbiter tussen bei de blokken met daaruit voortvloeiend de toegenomen macht van degene, die op de wip zit. By lezing van het laatste deel van zijn gedenkschrift wordt dat al heel duidelijk. Adenauer voelt hiervoor niets. Hij- ziet het Westen als een ge heel, waaruit Europa zich niet onge straft kan loswriwken en hy veroordeelt ook het streven van De Gaulle om een eigen atoommach'; te vormen. Of alge hele ontwapening of de N.A.V.O. zoals zy nu Is, is zyn stelregel. Dit is toch wel een duidelijk krakje in de as Bonn- Parys. Eisenhower dient zyn volle gezag te laten gelden om de eenheid van den ken en zien in het bondgènootschap te herstellen. Dat is zijn taak over enkele dagen in Parijs. op verscheidene zilveren voorwerpen voorkomt. Zo heeft ons Museum van de zelfde meester een fraaie lepel, geda teerd 1622 terwyi een andere acht-kan tige kom, gedateerd 1677, in het Victo ria Albert Museum te Londen wordt bewaard aldaar de kleuren van Sneek hoog houdende De acht vlaake.i van deze kom zijn aan de buitenzijde doorgaans versierd met graveerwerk, dat bij de kom van 1674 uit acht tafrelen bestaat, betrek king hebbende op het leven en lijden van Christus. Om nu op de thans verworven kom te rug te komen, hoewel deze bijna een halve eeuw jonger is dan het exemplaar van 1674, vallen er maar zeer onderge schikte styiverschillen op te merken. Ook het graveerwerk wijkt allicht wei nig af van dat van vóór een halve eeuw. Op de acht buitenvlakken zyn acht men selijke gestalten weergegeven die, naar het schijnt, evenzovele figuren uit de Oude Geschiedenis der Grieken, Romei nen en Joden voorstellen. Juist de naar verhouding late datering van deze kom verleent dit stuk een bi- zondere betekenis, naast zijn eigeniyke kunstwaarde. Behalve de jaarletter E zijn ook de bei ie letters F en E met een stempeltje tegen de onderkant van de bodem ingeslagen. Bovendien ziet men de drie kronen, van het Sneker wapen, als derde keurteken. Een en ander ver telt ons dat de kom in het jaar 1720 door de Sneker meester Feddo Edema werd gemaakt. Inderdaad verschynt in stadsarchieven een Feddo 1714 optredende als „Silversmlt” doeiing de goodwill voor zyn eigen land te versterken en achterdocht in de Ame- rikaansche politiek weg te nemen. Met deze reis demonstreert Eisenhower zyn belangstelling voor deze gebieden zon der dat, zoals vroeger, het diverse van deze landen kwalijk wordt genomen, dat zy neutraal zijn. Amerika heeft begre pen dat men beter met een zelfstandig neutraal iand te maken kan hebben dan mer een onwillige en onbetrouwbare bondgenoot, waar een snelle revolutie het hele toneel kan doen verkeren, zoals in Irak het geval is geweest. Moet de Amerikaanse belangstelling deze landen overtuigen van de wens van Amerika hen in vryheid te zien voort leven, hetgeen hun eigen politiek kan beïnvloeden, wanneer zy tegenover even tuele Russische d.uk komen te staan, aan de andere kant is het een waar schuwing aan Rusland, dat het zyn han den moet afhouden van gebieden, waar voor Amerika belangstelling toont, zy het dan, dat deze belangstelling niet meer exclusief behoelt te zyn. Het belangrykrto gedeelte van het bezoek is gewijd aan India, dat tegen woordig heel wat achterdochtiger is komen te staan tegenover communis tische huurlieden, nu China zich van zyn agressieve kant heeft getoond door in het Noordwesten en het Noordoosten gebied bezet te houden dat India tot zyn grondgebied rekent ofwel daar aan spraak op -te maken. In India heett dat een golf van nationalistische gevoelens gewekt en het is te hopen, dat Eisen hower in deze atmosleer vertrouwen in Amerika zal weten te wekken, zyn vriendelijke glimlach en zijn boodschap van vrijheid, vriendschap en vrede zal op het eerste gezicht de grote massa wel bevredigen, al kan men natuurlyk wel de schampere opmerking maken, dat het uiten van deze woorden nog geen po.itiek betekent. Het bezoek aan Griekenland en Tur kic is ongetwyfeld ingegeven door de wens morele steun te bieden aan de Oostelijke flank van de N.A.V.O. italiè is op de lijst gekomen om de Italianen niet het gevoel te geven, dat het top- overleg buiten hen om zal gaan. Franco zal uit het bezoek de voldoening kunnen putten, dat hy nu ook op het officiële vaak niet geheel alleen meer staat, al zijn de bezwaren van de Westernopese landen tegen de fascistische dictotoi nog steeds niet opzij gezet. Het bezoek aan Tunis getuigt van Amerika’s belangstel ling voor het Algerynse vraagstuk, want president Bourguiba heeft geen problemen, dit verder met de Ver. Sta ten besproken zouden moeten worden. In Marokko is dat anders, want hiei wensen de leiders bevryd te worden van de vyf Amerikaanse luchtbases, welke daai gevestigd zijn ingevolge een ac- coord, dat indertyd met de Fransen is gesloten toen Marokko nog een protec toraat was. In Parys wacht Eisenhower een ge heel andere taak. Hy zal daar op 19 en men. Aangemoedlgd door het goeae re sultaat werden de waarnemingen in 1945 herhaald en op die manier werd een kern van liefhebbers van de Sterrenkunde ge vormd die bun hart hadden verpand aan de zonsverduisteringen. Deze staken toen de hoofden bij elkaar om eens een volledige verduistering bij te wonen, waarvoor in 1954 een vry grote ploeg naar Zweden reisde. Helaas had deze pech. De lucht was te bewolkt. Die ex peditie mislukte dus. Maar direct kwam toen het plan op voor de volgende zons verduistering. Die moest waargenomen worden op het eiland Ceylon. De ama teurs konden daar echter niet heen van wege de te hoge kosten. V&k-astrono- men zyn er wel geweest, maar op de bewuste dag regende het in Ceylon aan één stuk door. De daarop volgende gelegenheid viel op 2 oktober van dit jaar op de Cana- rische Eilanden. De meeste kans op goed weer leverde Euerteventura. Vol gens de weerkundigen was daar maar 8 kans op een volledige bewolking en dus 92 op een heldere hemel. Daar is de expeditie dan ook geweest, maar zy trof net d’e 8 Spr. schetste vervolgens de voorberei dingen voor de goed opgezette onderne ming, waarvan het programma uitge- breider was dan in 1954, en waarvoor een zeer belangrijke financiële tege moetkoming van de Z.W.O. werd ver kregen. Een unicum voor amateurs De vak-astronomen stonden echter achter hen en een hunne -, dr de Jager, is ook leider van de expeditie geweest. Wichers; twee gedachtenislepels, waar van één gedateerd 1721, in het bezit van Jhr. G. L. J. Hooft achtereenvolgens R, Bakker. Het boek van de heer Voet stamt uit het jaar 1932 zodat de meeste der ge melde voorwerpen onderdehand al weer van eigenaar verwisseld zullen zyn. Het is dan ook uiterst tijdrovend werk ge bleken, de tegenwoordige verbiyfplaat- sen van de door Voet destyds beschre ven, honderden Sneker specimina van zil- versmidskunst, op te sporen, laat staan voor Sneek terug te veroveren Men kan slechts hopen dat het geluk met ons zal zijn zodat het Museumbestuur tijdig op de hoogte wordt gesteld van op handen zijnde verkopingen. Het Is toch wel zeer spytig achteraf te moften vernemen hetgeen in de afgelopen tien jaren inderdaad enige malen is vóórgekomen dat Sneker in gezetenen of personen van Sneker af komst, die het zeer goed met hun oude vaderstad meenden, hetzy uit vermeend eigen belang, hetzy uit onwetendheid waardevolle specimina van oud-Friese zilversmidskunst ten gelde maakten dan wel wegschonken, zonder bedacht te hebben dat er ook nog zoiets bestond als een Fries Scheepvaart Museum, met een vermaarde collectie zilver Maar het schyynt de Friezen nu eenmaal aan geboren te zyn het eigene gering te ach ten, het vreemde daarentegen meer waardig. Hetgeen Friesland tenslotte de twijfelachtige eer heeft bezorgd rot de „probleemgebied n” te mogen behoren. Maar laten wy hiermede onze vreug de over de aanwinst niet bederven Is het ook weer niet zo dat Friesland steeds weer bewezen heeft over een ver bazende veerkracht te beschikken Laat hiervan ook de bloei van ons Museum het bewys zyn. Op de Bothnlakade begon dezelfde morgen een zware vrachtauto uit Amersfoort, geladen met stenen, te slip pen toen de chauffeur een personenauto wilde passeren. Hij kon het 16 ton zwa re gevaarte niet houden, sprong uit de cabine en zag zyn wagen in het water glijden. Deze sloeg over de kop en even later was in de ter plaatse zeer diepe gracht alleen nog maar een stukje van de achterwielen zichtbaar. Sneker in en „oude burgerhopman”, dat wil dus zo-1 veel zeggen als „oud-dienstdoend ser- geant by de Sneker schuttery”. In het bekende boek van wijlen Elias Voet, gewijd aan de Friese edelsmeden, vindt men van deze zilversmid verschil- Te weten gedateerd In alle eenvoud is maandagmiddag in het crematorium te Westerveld het stoffelijk overschot van onze overleden redacteur de heer L. Kiezebrink verast. Behalve de familieleden waren by dit laatste afscheid ook burgemeester Ras- terhoff en vele andere medelevende be langstellenden aanwezig, onder wie korpschef Kooistra, de heer Overzee, re ferendaris ter secretarie alhier, ver tegenwoordigers van verenigingen en zaken-relaties. Bij deze plechtigheid zou niet gespro ken worden. Een uitzondering werd ech ter gemaakt voor de heer Rasterhoff, die een persoonlijk vriend van de over ledene was, en in gevoelvolle bewoor dingen diens vele kwaliteiten en ver diensten schetste. De heer P. landstra, schoonzoon van de overledene, dankte voor de betoonde deelneming. f f I. is-.' r Zondag 13 december. Dansen in Café Boermans te Bolsward. Muziek Trio Wiersma. Uit het Sneker Cultuurfonds werd na melijk meteen al een bedrag toegezegd, dat als een eerste aanloop kon dienen de schuld te vereffenen Doch daarbij bleef het niet: juist de zer dagen werd bericht ontvangen van het bestuur der Ëdwina van Heek- Stichting te Enschedé, dat het Fries Scheepvaart Museum kon rekenen op een waariyk vorstelijke gift welke, ge voegd bij hetgeen reeds uit het Sneker Cultuurfonds was ontvangen, juist de helft van de totale aankoopsom dekte. Het spreekt vanzelf dat het Museumbe stuur met grote dankbaarheid is ver vuld te meer waar zowel het Sneker Cultuurfonds als do Edwin van Heek- Stichting reeds menig keer tevoren de stad Sneek aan zich hebben verplicht door het stedelyk kunstbezit op zulk een opmerkelijke wijze helpen te verrij ken. Mede door deze steun kan Sneek zich thans op de reputatie beroemen een museum rijk te zijn, dat binnen korte tijd over ongedacht rijke collecties is gaan beschikken. Collecties, waarvan men tevoren niet zou hebben vermoed dat zy na 1945 nog byeen te brengen zouden zyn. Maar laten wy onze lezers niet langer in onzekerheid laten ver keren omtrent de aard van de allerlaat ste aanwinst Dit betreft dan een brandewynskom van tamelijk zeldzam type een acht kantige. Kennen wij er verscheidene, in vroeger eeuwen in Leeuwarden of Bols ward vervaardigd, Sneker exemplaren zyn uiterst zeldzaam en dientengevolge hoog in prijs. Zo had wijlen notaris Ot- tema er in 1954 nog een weten te be machtigen by een Leeuwarder antiquair, welke vervolgens aan het Fries Scheep vaart Muséum in bruikleen werd ge geven en daar ook thans nog te bewon deren valt. Zoals wy enige jaren geleden al schreven dateert deze kom uit het jaar 1674 en werd te Sneek gemaakt dooi- een hoogst bekwame zilversmid, wiens naam onbekend bleef doch wiens meesterteken een gekroonde eikel Op deze vry goed bezochte byeenkomst waren ook leden van het Natuurkundig Genootschap aanwezig, die uitgenodigd waren in de hoop dat het N.G. weder kerig de leden van deze afdeling voor zijn lezingen zou inviteren. Naar de heer Mak mededeelde was dit ook reeds ge schied, waarvoor zy dankbaar zyn. Spr. begon zyn causerie met een kleine historische inleiding. In 1932 zyn Op de weg naar Folsgare gleed dins dagmorgen een personenauto over het fietspad heen gedeeltelyk in de berm- sloot. De inzittenden bleven ongedeerd en konden nadat hun voertuig weer op de wal war gehesen, hun reis vervol gen. Op de weg SneekLeeuwarden reed een vrachtwagen in de bermsloot. By Nijland gleed een tractor met aanhang wagen, volgeladen met bussen melk, van de weg, waardoor een grote stroom melk wegvloeide. De L.A.B. en de Z.W.H. ondervonden grote hinder en konden de diensten maar beperkt uitvoeren. De N.T.M. had de minste last. Haar bussen reden vry normaal met uitzondering van de dienst Alkmaar, die dinsdagmorgen pas om 11 uur aanving.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1