Afd. Sneek van de Horeca 50 jaar Kampioenswedstrijden NNWB in 1960 nog dubieus Stilte en rust heersten op de Friese Voetbalvelden Frysk Orkest speelde voor 2600 scholieren IJLST WYMBRITSER A DEEL en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 5458 NED. STAATSLOTERIJ van AGENDA 114e jaargang no. 100 Maandag 14 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD goutum Kerknieuws Gymnastiek-demonstratie jeugdleden S.G.V. Scherpe woorden in V.V.V. te Heeg muziekver. te Scharne- Teleurstelling voor schaatsers Ledegearkomste lisklub „lendracht” Uitvoering „Excelsior” -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en N a jaars vergaderin g Vogelwacht Opbrengst collecten Geslaagd Gezellige avond van „Met elkaar één” SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en onder* van een J. N, Verkiezingen. Kampioenswedstrijden. De Golfsslag. pen- Zèlf verantwoordelijk. e in Geen enge opvattingen. AMICITIA THEATER. EIGEN GELDEN 2631, 6234, 7078. 11474, 12029, 16933, 18033. NIETEN sen. petto. onze voldaan Maandag 14 dec. ’s avonds 8 uur film From here to Eternity. Donderdag 17 dec. te 8 uur film; Het meisje aan de rivier. Donderdag 17 dececembr uur Klaverjassen om De aftredende bestuursleden M. Post humus en Mi' H. Pyttersen, alsmede ie heer Ir N. Oostinga die periodiek nf- trad als lid van de Techn. Commissie werden allen bij acclamatie herkozen. Uitbreiding Zeilraad. Soetinga Boer van 11- 20 12- 16 12-15 11- 14 12- 14 12-14 11-12 Trekking 4e klas. Hoge prijzen en uitge lote nummers van te Sneek verkochte loten. Quick (N.) WVV Sneek WVC Hengelo O.parkers DOS ’19 ESCA Alcides Be Quick Quick ’20 VDZ Borne Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). te ■te Woensdag 16 december a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat in de voormalige, toendertijd zeer bekende bovenzaal van het café „De Drie Friezen” in de W. Burgstraat een aantal caféhouders uit onze stad bij een kwam om samen hun belangen te bespreken en z.m. te komen tot de oprichting van een vereniging om die belangen te dienen. Dit doel werd inderdaad bereikt. Nog dezelfde avond werd de vereni ging opgericht die de toepasselijke naam „Ons Belang” kreeg en nu woensdag dus 50 jaar bestaat wat op deze oprichtingsdag feestelijk zal worden gevierd, ’s Middags is er een receptie in Café-Restaurant Leeu wen en daarna een feestavond in Restaurant Piso. De heer v. <1. Pijpekamp wijst op de de en 11-11 11- 8 Z. 12- 8 11- 7 11- 6 12- 5 Hoewel de algemene vergadering van de Noord Nederlandse Water- sportbond zich zaterdagmiddag in Leeuw arden met overgrote meerder heid (49-3 en 1 stam blanco) uitsprak voor het houden van kampioens wedstrijden in het komende seizoen, is het toch lang niet zeker dat de Technische Commissie, welke deze wedstrijden organiseert, dit besluit ook inderdaad kan uitvoeren. In de eerste plaats toonde haar voorzitter, de heer M. C. Breuning, aan hoe weinig aangiften er in 1958 en dit jaar binnen kwamen en stelde hij thans de eis dat er tenminste in vijf klassen elk met minstens vijf deel nemers gezeild moet kunnen worden en verder betoogde hij dat de wedstrijden onmogelijk in september gehouden kunnen worden, zoals de vergadering eveneens wenste. De weekends zijn n.l. allen voor de nationale kampioenswedstrijden op de Westeinder en andere wed strijden in het Noorden bezet. Direct na de Sneek-Week kan evenmin omdat Terhorne haar traditionele zondag na deze week niet wil af staan. Zo zou de N.N.W.B, dus op oktober aangewezen zijn en dat is z.i. toch wel een groot bezwaar. Bestuur en T.C. beloofden desondanks hun best te zullen doen, maar riepen daarvoor nu reeds met kiem de medewerking van alle vereni gingen en wedstrijdzeilers in. De voorzitter de heer F. C. v. d. Maden uit Steenwijk opende de verga dering, waarop 28 van de 46 aangesloten verenigingen vertegenwoordigd waren, met een rede waarin hij uitvoerig de gebeurtenissen van het afgelopen sei zoen memoreerde. Hij begon met de op gang welke de Flits-klasse in geheel het land maakte. De eerste serie van 50 bouwpakketten was spoedig uitverkocht en de tweede op een na. zodat er thans al weer aan nieuwe pakketten en bouw tekeningen wordt gewerkt. Van de twee de serie gingen ook tien naar Canada. Tal van verenigingen, o.a. in Sneek, Leeuwarden, Zwolle en Deventer organi seerden bouwcursussen. De verloting van de Flits no. 10 werd ook een groot sukses. Zij leverde f1500.— op waarvan een fonds gevormd is ter bevordering van de watersport onder de jeugd. Vervolgens noemde hij de nieuwe klasse van de Bond (waarvan een pro totype in de naastgelegen zaal was op gesteld en zeer veel belangstelling troK) die evenals de Flits ook op een grote tentoonstelling in Vancouver (Canada) geëxposeerd zal worden. Tot besluit her uit de vergadering kwatn een stem om bij aanneming van het voorstel uit het verbond te treden, maar Dr v. d. Zijpp waarschuwde hier tegen. Hij drong er op aan in dat geval met het bestuur van de K.V.N.W.V. de positie van de N.N.W.B. en zijn verhouding tot het Verbond nog eens rustig te bespreken. De voor zitter voegde hieraan toe, dat het bestuur zulks reeds van plan was en hoopte tot een bevredigend resul taat te kunnen komen. De N.N.WJB. neemt nl. een andere positie in het Verbond in dan een gewone afdeling van het Verbond zoals men de bond in Holland beschouwt. Het winterige weer van de vorige week heeft tot gevolg gehad, dat er op de voetbalvelden in onze provincie op zaterdag en zondag niet gevoetbald is. Een rustig weekend dus voor spelers en supporters Alleen in de eerste klasse B werden enkele wedstrijden gespeeld. Dit warén: Quick ’20Oosterparkers waarbij de bezoekers aan het langste eind trokken (24), Bome—Be Quick (Z.) met als uitslag een verrassende, maar ook hoognodige zege voor de thuis club (20) en HengeloWVV (21). Deze laatste uitslag heeft tot gevolg dat de leidende club in deze afdeling Quick (N.) nog meer op fluweel is komen te zitten. Veel verschuivingen zijn er dus deze week in deze afdeling niet te vermelden. Alleen zijn Hengelo en Oosterparkers nu twee punten voor op DOS ’19, maar beide hebben een wedstrijd meer gespeeld. De voorsprong van WVV op Sneek is nu tot één punt geslonken. De stand: Het voorstel van het bestuur in 1960 geen kampioenswedstrijden te organi seren wekte veel verzet in de vergade ring met het in de aanhef vermelde re sultaat. De heer Hoekstra opende de uitgebreide discussies met het bestuur te verzoeken het nog eenmaal te pro beren en dan in september. Men heeft dan ook een overzicht over de prestaties van de zeilers. Vele sprekers vielen hem bij. bond. Het bestuur zal zich nader over e.e.a. beraden. De uitgeefster (fa. Bran- denburgh Co alhier) heeft inmiddels reeds in de persoon van Lex Pranger een bekende deskundige medewerker aangetrokken. In de donderdagavond j.I. onder lei ding van dokter Ferwerda gehouden le denvergadering van V.V.V. te HEEG was de stemming niet al te best. Er zijn nl. grote moeilijkheden op watersport- gebied en verder lieten burgemeester van Hout, de heer Timmermans, direc teur van de Provinciale V.V.V. en de heer Riemersrra, Ryksmlddenstandscou- sulent, die deze vergadering zouden bij wonen, allen verstek gaan. Het in het laatst van de vorige week ingetreden dooiweer heeft talloze schaatsliefhebbers een teleurstelling be zorgd. Zo konden bijvoorbeeld de aan- gekondigde schaatswedstrijd! in Heeg en Jutrijp-Hommerts wegens de slechte toestand van het ijs geen doorgang vin den. Voor de wedstrijd in Heeg hadden zich deelnemers uit alle delen van ons land (o.a. uit Rotterdam) aangemeld, maar zij moesten onverrichterzake weer de terugreis aanvaarden. Ook in Jutrijp- Hommerts werden plusminus 20 rijde tS, waaronder prominenten uit de Friese schaatswereld, teleurgesteld. In de omgeving van onze stad is gis teren toch nog vrij druk op het ijs van ondergelopen landerijen geschaatst. Bij de verkiezing van ambtsdragers der Néd. Herv. gemeente te Goënga c.a. werden gekozen tot ouderling W. Bakker en J. Rienstra en tot diaken Tj. Sinne- ma. innerde de heer v. d. Maden nog aan het honderdjarig bestaan van de Kon. Zeil vereniging Langweer en deelde hij mede, dat de Zeih sr. Frisia te Grouw volgend jaar haar eeuwfeest zal vieren. Ter ge legenheid hiervan wordt van 1520 juli in Grouw een grote watersporttentoon- stelling gehouden. Bij de mededelingen van het bestuur Vermeldde de heer Posthumus hef e.e.a. over het jeugdwerk in diverse vereni gingen en gaf de heer Breuning een uit voerige uiteenzetting over de Flitsklas- se en het nieuwe middenzwaardjacht Ook hiervan zullen zo spoedig mogelijk bouwpakketten en -tekeningen ver krijgbaar zijn. Bij amateurbouw kost het plm. f 1300.— aan materiaal (zeilen in begrepen) bij een goede werf f 2600 f 2900.Het schip, dat met opzet zo goedkoop mogelijk is uitgevoerd, is snel en droog. Voor de zeilen is Egyptisch katoen verplicht voorgeschreven. Jaarverslagen. Zaterdagmiddag was het voor de jeug dige leden van de Sneeker Gymnastiek vereniging een hoogtij middag. Ze kregen nl. de gelegenheid hun kun nen voor ouders en familie te demon streren. Zoals dat in de regel bij gymnas- tiekuitvoeringen het geval is, was ook hier de spanning onder de meisjes en jongens duidelijk merkbaar. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.)1 lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het Frysk Orkest gaf vrijdagmorgen tweemaal achtereen een concert voor de leerlingen van de middelbare-, nijver heids- en ULO-scholen, etc. De grote zaal van „Ons Gebouw” was beide keren stampvol. Niet minder dan 2600 scholie ren bezochten dit concert.' Ter gelegenheid van het gouden feest heeft de afdeling een jubileumboekje uitgegeven met bijdragen van burge meester Rasterhoff, de heer H. Voormey, voorzitter van de Bond van Horeca- en aanverwante bedrijven, G. v. d. Pijpe- kamp, secretaris van V.V.V. en de heer Wedstryddata. Bij dit punt laaide de oude strijd tus sen Hollands Venetië en Kampen over de Pmksterwedstrijden op de Beulakker weer in alle hevigheid op. Beide vereni gingen maken nl. aanspraak op deze dagen. De vorige maal werden ze voor dat jaar aan H.V. toegewezen, voor 1960 aan Kampen en vervolgens om beurten. Na eindeloze discussies en geharrewar tussen de vertegenwoordigers van beide genoemde verenigingen hakte de verga dering tenslotte de knoop door met het besluit haar beslissing van vorig jaar te handhaven. Aan Sneek werden de data 25 en 26 juni (zomerwedstrijden S.Z.C.) en 13 t.e.m. 18 augustus (Sneekweek) toege wezen. Hoekstra. 2e secretaris: J. Piso. pen ningmeester; E. v. d. Wal en P. Dijk stra, commissarissen. Begin 1920 sloot de vereniging zich aan bij de Nederl. Bond van Horeca- en Aanverwante bedrijven, waarna zij steeds aan landelijke acties heeft deel genomen, trouw de besluiten van de Bond heeft uitgevoerd en er op toege zien dat de gegeven richtlijnen werden op te komen en het hoopt dat binnen kort toch vooruitgang in deze zaak kan worden geconstateerd. In het bestuur waren de meningen verdeeld wat betreft het handhaven van De Golfsslag Als officieel orgaan van de bond. De voorzitter was daar echter sterk voor. De vergadering had weinig bezwaar maar nam tevens het besluit dat de verer'gingen voortaan zelf het verplichte abonnement moeten betalen. Tot nu toe ging dit uit de kas van de Op 7 december jl. hield de sociëteit voor Ouden van Dagen „Met elkaar één voor haar leden in Hotel Hanenburg een gezellige avond die nog in het teken van Sint-Nicolaas stond. De Vogelwacht te Oppenhuizen-Uit- welllngerga hield dinsdagavond zijn na- jaarvergadering in café de Jager, die zeer vlot verliep. Helaas kon voorzitter hun medewerker H. F. de Buitenpost niet begroeten daar deze wegens het slechte weer niet kon komen. Maar dit blijft in Het was overigens weer een gezellige avond, zodat alle bezoekers na het slot woord van de voorzitter zeer naar huis terugkeerden. Anderhalve maand na de oprichting hadden van de 49 bonafide ondernemers welke Sneek toen in deze branche telde, zich al 47 als lid aangemeld. In totaal waren er op de 1213.000 inwoners wel ke Sneek toen telde echter 61 gelegen heden waar sterke drank egaal of ille gaal verkrijgbaar was. Daaronder waren i ook winkels. Vandaag de dag, nu we de 20.000 al i ruim gepasseerd zijn, zijn er in onze j nageleefd, stad nog 27 vergunningen (hotels, gros siers en Amicitia inbegrepen) plus 14 verloven A in openbare lokaliteiten. De Reclasserings-kollekte heeft Heeg f 118.71 opgebracht. De organisa toren zijn hiervoor de ijverige kollek- tantjes en de gevers en geefsters zeer dankbaar. B. de Haan, voorzitter van de verent-1 ging. Het is steeds weer een imponerend ge zicht, als gymnasten in uniforme kleding met de vlaggen voorop de zaal binnen marcheren en hoewel de entree van de zaal'van Hanenburg voor dergelijke ma nifestaties eigenlijk wat te klein is, is oe leider van SGV er toch in geslaagd van deze opmars iets massaals te maken. Na een kort openingswoord door voor zitter H. Scheltema werd het programma geopend met het optreden van de kleu ters. Vervolgens kregen de jongens en meisjes van 7, 8 en 9 jaar een beurt. Tijdens de pauze werd de gehele jeugd op snoep en taai getrakteerd. Dat het bestuur er van doordrongen is, dat een geheel gymnastiek-programma gauw éénzijdig dreigt te worden, bleek wel uit de opvoering van een kinder sprookje. Onder leiding van Mevrouw R. Mole- naar-Nolies werd door een tiental kin deren het sprookje „Hanneke en de Ka bouters” opgevoerd. De jeugdige toneel speelsters werden hierna met een gul applaus beloond en kregen voor hun me-’ dewerking allen een stuk chocolade. Aan de regiseuse werd een bouquet bloemen aangeboden. Met het optreden van de adsp. meisjes en jongens in respectievelijk vrije oefe ningen en lange matspringen en een de monstratie van een viertal dames op de evenwichtsbalk en brug kwam het einde van deze goed geslaagde uitvoering. Greetje Landstra en Miennie Ringma vulden de pauzes tussen de nummers op met accordeonmuziek. In bet jaarverslag van de secretaris, de heer E. v. d. Veen, dat vooraf in De Golfslag gepubliceerd was, werd even eens het sukses van de Flitsklasse ver meld. Behalve naar Canada, gaan ze ook naar Afrika, Nieuw-Guinea en Amerika. Voor de 16 m2 klasse bestaat nog altijd veel belangstelling. In de Vai- ken is de animo voor wedstrijdzeilen afgenomen. Er zyn zes nieuwe jachten in aanbouw. Het aantal boten in de Vrijheidsklasse neemt, nog steeds toe, maar de Flying Dutchmanklasse gaat in het Noorden achteruit. Er zijn nu nog drie in Friesland, vier in Gronin gen en twee in Overijsel. Het aantal Pampusjachten bleef stabiel. De mees ten bevinden zich in Sneek. Merkwaar dig en verheugend noemt de secretaris de opbloei van de aloude Regenboog- klasse in onze stad. De Pluisjes zijn op het Paterswoldse Meer nog steeds popu lair. In de Stern- en Finnklasse was geen groei te melden, terwijl de Flying Junior hier geen voet aan de grond kreeg. Met vreugde kon tenslotte worden ge meld, dat de jachtwerven een goed ge vulde orderportefeuille hebben. De resultatenrekening van de pen ningmeester (welke functie ook door de heer v. d. Maden wordt vervuld), wijst een voordedig saldo aan van f 461.06. Op advies van de accountant werden deze rekening, de balans en de begroting voor 1960 vastgesteld en de heer v. d. Maden onder luid applaus decharge verleend. Sneontojoun hat de iisklub „lendracht to Jutrijp-Hommerts har jierlikse leden- gearkomste halden yn it lokael to Hom merts. Foarsitter Bergsma koe hjir sa’n 50 leden it wolkom taroppe. De skriuwer en de skathalder brochten har forslaggen ut De léste hie noch in aerdich tokoart. Der wiene forskate mieningen hoe as dit wurde moat, mar it bistjür hat de frij- heit krigen hjir hwat op üt to fineh. De hear P. W. Koopmans waerd op nij yn it bistjür keazen en foar D. Groen veld kaem J. H. Nauta der yn. Twa pear redens dy’t forlotte waerden, binnen woun troch Sj. Hoekstra en P. Nauta. Om it tokoart fan de skathalder. dat foar in great diel üntstean is troch it sluten fan in liening hwat lytser to krij- en waerd besletten de kontribüsje mei 0,50 to forheegjen. In Utrecht slaagde voor het examen Röntgen-laboranten, Diagnostiek, stadgenote mej. E. C. M. Heerius. Voor Röntgen-laborante Therapie mej. H. A. Andriesma te Bolsward. De muziekver. „Excelsior", dlr. S. Wijbenga. te Scharnegoutum gaf dins dagavond een goed bezoochte uitvoering in „Elim”. Ds A. Westra, die de leiding had van de avond, betoogde in zijn ope ningswoord dat het streven van de Chr. Muziekvereniging is Gods naam te loven. Dat is dus ook het doel van „Ex celsior". Niettemin is het mooi dat zjj door gestadig oefenen ook vele prijzen heeft gewonnen. Spr. hoopte tenslotte dat de aanwezigen ook deze avond van zeer goede muziek zouden mogen genie ten. Na ’t gebed nam de uitvoering een aanvang. Alle nummers werden vooraf door de heer Wijbenga toegelicht, wat ongetwijfeld door de aanwezigen werd gewaardeerd. De bezoekers hebben van zeer goed spel kunnen genieten, ook het concoursstuk van dit jaar werd heel mooi weergegeven en ook de ie piston W. Cnossen e i bariton W. Feen* stra kregen een verdiend applaus voor hun mooie soli. Ter afwisseling kwam ook de drumband onder leiding van de heer Dykstra zich presenteren. Ook deze leverde keurig werk. De heer P. Kroles gaf nog een solo op de trom, die af was. Penningmeester R. Schaap pleitte voor contributieverhoging van f 1.op f 2.— wat zeker geen bezwaar zal opleveren. Ook dankte de heer Schaap nadrukke lijk al degenen die 't mogelyk maken de lammerenweide te houden, wat dit jaar weer f 800.opleverde. Daar de mu ziekvereniging een bezetting van 36 le den heeft kan zij de opbrengst van de lammerenweide niet missen. Ook is er wel eens een enkeling die de penning meester f25.in de handen drukt. Er worden meer zulke mensen gevraagd, want ook de drumband kan best geld gebruiken. Het applaus bewees dat de heer Schaap hoopvol kan zijn. Als toe gift werd door een gezelschap uit Span num de één-akter „It Nyste Nijs” op de planken gebracht. Hier is hartelijk om gelachen en ’n daverend applaus was de beloning voor het mooie spel. Een der spelers was een goede bekende, nl. mees ter Boersma die hier voor de klas heeft gestaan en thans hoofd der C.V.O.-school in Spannum is. Het was een bijzonder geslaagde avond zowel voor „Excelsior” als voor de bezoekers. De burgemeester herinnert er aan, dat „Ons Belang” zich niet alleen bezig heeft gehouden met de prijzen van de consumpties, de verlaging van accijnzen en vergunningsrechten of met ver lenging van sluitingsuren enz. Ze had ook een open oog voor de misstanden welke er in het verleden op dit gebied bestonden en voor de noodzakelijkheid om, in samenwerking met de plaatse lijke overheid, aan deze misstanden een einde te maken. Dit heeft er ongetwij feld het hare toe bijgedragen, dat tus sen de afdeling en het gemeentebestuur in de loop der jaren een goede, op we derzijds vertrouwen gebaseerde, samen werking is gegroeid, welke naar de bur gemeester hoopt ook in de toekomst ge handhaafd moge blijven. De heer Voormey begint met te con stateren dat het in 1909 met de rechten van en de waardering voor de horeca- niet waren 1759, 2619, 2633, 2634, 2649, 2652, 2654. 2658, 2660, 2662, 7051, 7053, 7057, 7059, 7070, 7071, 7073, 7084, 10148, 10156, 11150, 11479, 11433. 12027. 12203, 12208, 12233) 12242, 12247, 12251, 12254, 18028, 18053, 18066. 18067, 18068, 18081, 20185. 20988, 20998. Op de vorige lijst stond vermeld 12229 200.—. Dit moet zijn 12239. In haar openingswoord deelde de voor zitster mevr. Jorna o.a. mede dat men de Boers Accordeonclub bereid had ge vonden het muzikale gedeelte van deze avond te verzorgen. Zij achtte het zeel verheugend, dat jonge mensen bereid zijn een avond voor ouden van dagen op te treden. En dat deze volop hebben ge noten bewees wel het uit volle borst meezingen van de oude Sint Nicolaas liedjes. Met een eigenmaakte Friese voor dracht van mej. v. Aalderen werd het eerste gedeelte van het programma be sloten. Na de pauze met traktaties, werd door de verkeersgroep van de gemeentepolitie de film „Veilig Verkeer” vertoond, met als toegift een leuke documentaire. Dat deze avond geslaagd is, bleek wel uit de tevreden gezichten van de leden. Ook uit het oogpunt van propaganda was de avond een succes, daar bijeen komsten als deze stimulerend werken op de organisaties van ontspanning van de bejaarden. 5000,—: 4557, 7381, 8380. 2000—;8830, 10245, 10254, 13706, 14188, 14562. 17685. 21659. 1500,—: 1107, 4882, 6217, 13179, 13471, 17058. 1000,—: 1429, 1431. 1596. 1813, 2425, 3666, 4125, 5887, 9213, 9587, 9773, 11549, 12579, 12946, 15153, 15444, 15492, 16317, 19670. 21112. De dirigent van het Frysk Orkest, Al fred Salten, gaf vooraf een toelichting op de twee programma-nummers, de „Piet Hein Rapsodie” van Dr P. van An- rooy (1879-1954) en de „Hary Janos-sui- te” van Zoltan Kodaly (geb. 1882). Ei genlijk vermeldde het programma drie werken, maar het Adagio uit de Sym fonie no. 93 in D van Haydn .moest we gens tijdgebrek vervallen. Dat was dus in zekere zin een tegenvaller, doch er bleef voor het jeudige publiek nog ge noeg over om volop te kunnen genieten. Van de composities van van Anrooy is de „Piet Hein Rapsodie” de meest beken de. De eerste uitvoering werd in 1901 te Utrecht gegeven onder leiding van Jo han Wagenaar. Peter van Anrooy werd in Zaltbommel geboren. Hij studeerde piano, viool en compositie bij Wagenaar, Hol, Hutschenruyter en Kes. In zijn jeugdjaren zwierf hij óf als violist óf als dirigent door geheel Europa. Daarna (1905) werd hij dirigent van het Gro ninger- en in 1910 van het Arnhems or kest en van 1917 tot 1935 dirigeerde hij het Residentie orkest. Van Anrooy componeerde zijn „Piet Hein Rapsodie” op het bekende volks liedje „De zilvervloot” en als compositie werd het een boeiend en geestig geheel. Het Frysk Orkest gaf hiervan een cor recte verklanking, maar in muzikaal op zicht was in de tweede uitvoering welke wij bijwoonden de laatste helft stellig beter dan de eerste. De „Hary Janos-suite” van Kodaly werd samengesteld uit toneelmuziek voor het gelijknamige zangspel, waarin de wonderlijke avonturen van Hary Ja nos, de Hongaarse Tijl Uilenspiegel, ge schetst werd. Volgens een oud-Hongaars bijgeloof bevestigt een flinke niesbui van een der luisteraars de waarheid van het verhaal en de componist heeft dit geluid in de eerste maten van het voor- Voorstellen. Het door het bestuur aldus gewijzig de voorstel van Zuidlaardermeer, dat het aan leden van verenigingen, aangesloten bij de N.N.W.B. verboden is deel te ne men aan wedstrijden, uitgeschreven door niet bij de N.N.W.B. of de K.V.N.W.V. aangesloten verenigingen of commis sies, werd met algemene stemmen aan genomen. Het tweede voorstel van dezelfde ver eniging, dat feitelijk een verbod inhieid lid van meer dan één vereniging te zyn, sneuvelde met 446 stemmen en 3 blanco. By de behandeling van de agenda voor de algemene vergadering van de K.V.N.W.V. sprak de vergadering zich unaniem uit tegen het voorstel van het verbondsbestuur in het reglement op te nemen dat bij overdracht van een klasse die als nationale klasse is erkend, de eigendom, de zeggenschap en het beheer eveneens aan de K.V.N.W.V. overgaan. De afgevaardigden zullen dan ook tegen dit voorstel stemmen. De voorzitter had tevoren reeds medegedeeld, dat ook het nieuwe jacht volgens de bestaande over eenkomst aan het Verbond moet wor den aangeboden, maar dat het bestuur daaraan bepaalde voorwaarden zal ver binden. Het gewijzigde bestuursvoorstel, bepalen dat het aantal leden van Zeilraad uit minstens vijf (het tegen woordig aantal) en maximum zeven le den zal bóstaan, werd met algemene stemmen aangenomen. Namens de beide Sneker verenigingen beval de heer Hoekstra de benoeming van de heer P. Olij alhier bij het bestuur aan. De voor zitter zegde overweging hiervan toe. spel raak getypeerd. Ook in de volgende delen: Weens klokkenspel, Lied, Strijd en nederlaag van Napoleon. Intermezzo (Hongaarse dans) en de uittocht van de keizer en zijn hofhouding zijn door Ko daly muzikaal treffend uitgebeeld. Een en ander bleek overduidelijk uit de kun dige en kleurige instrumentatie. Het Frysk Orkest wist het opus, onder de toegewijde .leiding van Alfred Salten dienovereenkomstig te verklanken. Voorts vermelden wij nog dat de eer ste alttist zich in zijn solo, wat toon en interpretatie betreft, bijzonder scheidde. De oprichters en al diegenen die hen later als bestuurders zijn opgevolgd nebben er steeds aan gewerkt het besef levendig te maken en te houden dat ten slotte de verantwoordelijkheid voor het uitoefenen van een horecabedrijf op een verantwoorde wijze èn voor de samen leving èn voor henzelf, bij de horeca ondernemer zelf lag en ligt. p. .1 -- vele veranderingen welke zich in horecabedrijven hebben voorgedaan dat er tevens eigenlijk 'ongemerkt een voortreffelijke samenwerking tussen hen en V.V.V. is gegroeid. De Horeca be drijven laten V.V.V. nooit in de steek als het er orn gaat gasten te herbergen en V.V.V. stelt alles in het werk door re clame de vreemdelingen naar Sneek en naar de hotels, de zeilsport en de zaken te trekken. De heer de Haan tenslotte brengt in herinnering dat het bestuur al spoedig inzag dat het niet voldoende was alleen de plaatselijke belangen van de leden te behartigen. Daarom werd na enige jaren reeds aansluiting gezocht bij de Friese Bond van Caféhouders en ging men m 1921 over naar de grote Nederlandse Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters, waarmee zij de eerste afdeling van deze bond in Friesland werd. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren B. de Haan, voorzitter; T. exploitanten in onze stad niet bijsterHoekstra, secr./penningm.; J. Leeuwen, goed was gesteld. Zij waren vrijwel j A. Boot en E. Wijbenga, commissaris weerloos tegen de acties welke meer malen tegen hun bedrijven werden on dernomen. Dit was dan ook de aanlei ding voor het houden van de vergade ring op 16 december van dat jaar. Vervolgens memoreert h(j de samen stelling van het eerste bestuur: J. de Haan, voorzitter: F. v. d. Meer, vice- voorzitter; J. Oslnga. secretaris; E. Maandag 14 december. 2e Tippeltocht M.A.C. ,J. C. Visser’. Start ’s avonds 8 uur by Hotel Hanenburg. Donderdag 17 december. Kerstwydings- uitvoering Chr. Muziekver. „Harmo nie" m.m.v. de Chr. Gem. Zangver. „Excelsior” in „Ons Gebouw”. Aan vang ’s avonds 8 uur. Donderdag 17 december. Solisten-con- cours voor solo, duo en kwartet van de Chr. Muziekver. „Ere z(j God” te Jutrijp-Hommerts in het lokaal te Jutryp. Aanvang 7.30 uur. ’s avonds 8 vleesprtjzen in „De Corner”. Pr. Hendrikkade. Het bestuur was hierdoor enigszins ontstemd omdat de discussies door de middenstanders nogal scherp waren. Nu Heeg is aang wezen als watersportcen- trum en daarvoor reeds percelen grond zijn aangekocht, werd ’t betreurd dat er niet wat meer haast echter deze zaak wordt gezet. Uit de mededelingen van het bestuur bleek evenwel, dat de kosten nogal hoog zijn. Voor het bouwrijp maken van de grond moet zeker 70 cm. zand opgespo ten worden. Verder moeten er riolerin gen, waterleiding en licht worden aan gelegd Dit moet als aanvullend werk door de gemeente met subsidie van het Ryk worden uitgevoerd, maar volgens de gegevens van hogerhand is daarvoor het aantal werklozen in de gemeente te gering. De vergadering was ’t hier ech ter niet mee eens, waarbij er op gewe zen werd, dat momenteel aanvullend werk in Sneek wordt uitgevoerd waarbij 17 inwoners van Wymbritseradee] en maar één uit Sneek te werk zijn gesteld. De algemene vraag was dan ook of Sneek vóór de eigen gemeente gaat. Het bestuur gaf tenslotte de verzeke ring dat het zijn best zal doen voor de belangen van Heeg op watersportgebied

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1