Afd. Horeca vierde haar gouden jubileum B. en W. willen het Zuidersportpark 3 a Voormalig Gymnasiumgebouw krijgt andere bestemming overnemen WYMBRITSERA DEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT 1 tl 1 rl en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Fi I Aankoop boerderijen Wig- ledam en ’t Op’ met de lan derijen door de Gemeente i 114e jaargang no. 101 Donderdag 17 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het overleg te Parijs —|r- w Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on Ontspanning in Bozum Schaakclub „Sneek” Gouden ambtsjubileum Ds G. M. van Rennes SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en Verdeling van kosten. Voorbeeld. aldus Alle zeilen byzetten 6 Ms- 3% Geen sluitende begroting. een een gezellig toe. Verder Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). ge en 1—0 >/a 1. 2. 3. 4. 5. 8. 7. 8. 9. 10. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 1—0 0—1 Ih-Va 1—0 1—0 1—0 3—1 Met grote opgewektheid heeft de afdeling Sneek van Horeca gisteren haar gouden jubileum gevierd. Het feest begon ’s middags met een receptie van het bestuur in de bovenzaal van Café-Restaurant Leeu wen en eindigde met een zeer geslaagde feestavond in Restaurant Piso, tijdens welke ook gezamenlijk en zeer gezellig gedineerd werd. Het bestuur tijdens de receptie. Zittend v.l.n.r. B. de Haan, voorzitter. Staande A. Boot, J. Leeuwen en E. Wijbenga, commissa rissen. Voorrang. B. en W. ontveinzen zich niet, dat wel licht aan het gebouw ook andere be stemmingen kunnen worden gegeven. Zij menen echter dat hun plannen voor rang moeten hebben. Ten behoeve van de bescherming bevolking is de situatie momenteel zo, dat ten kantore van de gemeente-ontvanger tevens kringhoofd de voor de B-kring Sneek te verrichten administratieve werkzaamheden door het personeel van de ontvanger worden verricht, waarbij de hiermee gemoeide salariskosten aan de gemeente worden terugbetaald. Voorts is de zolderverdie ping van dit pand als opslagruimte in gebruik en Is een daar achter gelegen gebouwtje aan de kring in gebruik ge geven tegen een vergoeding van f 100 per jaar. Aan deze situatie zal dus ook een einde komen. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat h.i. de aanwezigheid van een goed ge outilleerd V.V.V.-gebouwtje op een cen traal in de stad gelegen punt eveneens noodzakelijk is, gezien de centrale plaats welke onze stad t.a.v. de actieve recrea tie inneemt. Van de totale kosten, geraamd op f 94.500,kan f 57.400,worden toe gekend aan het geprojecteerde B.B.- centrum en de rest ad f37.100 aan de overige ruimten. Hierbij is, wat de wo ning betreft, een splitsing gemaakt in de voor de huurbepaling als „rendabel" aan te merken deel der met stichting van de woning gemoeide kosten en een onrendabel gedeelte, welke over het B.B.-centrum en de overige ruimten zijn verdeeld. B. en W. geven er de voorkeur aan, dat de totstandkoming van het B.B.- centrum door deze instantie zelf zal wor den gefinancierd. Ook de kringraad Sneek prefereert deze oplossing en is bereid het gemelde bedrag van f57.400,ter beschikking te stellen. Zij zal dan de be schikking hebben over het voor haar be stemde gedeelte, zonder dat door de ge- van f 30.000.B. en W. aanvaardbaar voor. Het sportpark kan niet in de bestaan de, bijna onbruikbare toestand gehand haafd worden. Het ligt dan ook in de bedoeling dat B. en W„ indien de Raad tot overname besluit, een verbeterings plan zullen laten ontwerpen, dat in het kader van de aanvullende werkvoorzie ning tot uitvoering kan worden ge bracht. Hoewel de omvang van de nodige ver beteringen in dit stadium nog niet vol ledig bekend is, kan worden aangno- men, aldus B. en W., dat als gevolg van de daaruit voortvloeiende hogere lasten een sluitende begroting niet mogelijk zal zijn, indien aan het onderhoud die bedragen worden besteed, welke voor een goed beheer noodzakelijk zijn Wel zal na het totstandkomen van de ver betering een intensiever gebruik van de terreinen mogelrjk zijn. De daaruit voortvloeiende hogere inkomsten zulen echter niet opwegen tegen de meerdere lasten. Desondanks zijn zij van mening, dat het gemeentebelang met verbetering van dit sporpark zozeer gediend is, dat onder de gegeven omstandigheen over name door de gemeente gewenst is. naar een Europese derde macht tussen beide wereldblokken in vervult ook me nigeen met achterdocht. Economische problemen komen aan de orde wanneer de ministers van de West- europese Unie (Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg), afzonderlijk bijeen komen om te spreken over de betrekkingen tussen de Gemeenschappelijke Markt en de Vrijhandelszone van de zeven, met Engeland aan het hoofd. Vooral van de kant van de zeven tracht men een zo groot mogelijke samenwerking tussen beide groepen te krijgen om een handels- oorlog te vermijden. Het probleem is ook ter sprake gekomen in diverse hoofd steden, die Dillon, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, heeft bezocht. Dillon heeft duidelijk ge maakt, dat Amerika zijn economische bezwaren tegen de Gemeenschappelijke Markt voldoende weggenomen acr.t door de politieke voordelen van een nauwere samenenwerking op het Euro pese vasteland, waarbij West-Duitsland hecht in Europa wordt opgenomen. Maar van een samengaan van beide groepen vreest Amerika nadelen. Wan neer dertien Europese landen elkaar over en weer gunstige handelsvoorwaar- den zouden gaan geven, dan zou dat een nadelige invloed hebben op de Ameri kaanse handel. Amerika staat er dus op, ook mee te genieten van de clausule van de meest bevoorrechte, die in een algemene handelsovereenkomst, de G.A.T.T. is opgenomen. Besprekingen over Europese samenwerking wilde Dil- opgenomen, waarbij indertijd reeds aan verbetering van het Zuidersportpark ic gedacht. De financiële problemen zou den echter belangrijk worden vereen voudigd indiend de gemeente het in ei gendom overneemt. Het bestuur van de stichting is bereid gevonden tot overdracht tegen een koop som van f 30.000.Dit bedrag is no dig om op nog enigszins voor de credi teuren aanvaardbare wijze tot liquidatie van de stichting te kunnen overgaan. Aangezien evenwel het gevraagde be drag naar de mening van B. en W. te hoog is, is getracht het verschil tussen de gevraagde en de door hen geboden koopprijs op aanvaardbare wijze te over bruggen. Dit heeft tot resultaat gehad, dat de Spaarbank St. Joseph alhier zich bereid heeft verklaard bij overneming aan de gemeente een lening te verstrekken te gen gunstige, van de thans geldende inarktvoorvvaarden afwijkende condities, t.w. een rente van 3% per jaar en af lossing na 30 jaar ineens. De rentabili teitswaarde van deze lening bedraagt, uitgaande van een effectieve rentevoet van resp. 4«/2% of 4%% f22.670.— of t 23.707.87. Met deze faciliteit rekening houdende komt de gevraagde koopprijs In Bozum werd een damwedstrjjd ge houden .waarin de eerste prijs gewon nen werd door S. v .d. Brug en de twee de door C. Dijkstra. De visclub „de Reafin” hield een kaart- damavond, waarbij gespeeld werd om vleeswaren. Het ging er echt was er nog een kruisjaspartij. Daarvan was de uitslag: Hoofdprijs: H. Hardenbrug en B. v4 Dijk; hoofdpremie: P. Santema en W. Sytema; Troostprijs: G. de Vries en E. Meijer; Troostpremie: J. Tolsma en Jac. Hoekstra; poedelprijs: M. van Dijk en Sj. Dijkstra; poedelpremie: S. Miedema en F. Lauten- bach. Voormol), voorzitter van het hoofdbe stuur het woord, die betoogde dat de op richting van de vereniging indertijd noodzakelijk was. De caféhouders kwa men in het gedrang. Maar de kroon werd op het werk gezet toen ze toetra den tot de landelijke bond. Daardoor werd de basis aanmerkelijk verbreed, doordat de bond tevens de verheffing van de exploitanten en hun bedrijven na streefde. Dat was echter niet zo eenvou dig. Het heeft de leiders in die tijd ont zettend veel moeilijkheden en zorgen gegeven. Maar dat het doel bereikt is blijkt wel uit de toespraak van de mi nister van Sociale Zaken tijdens de vie ring van het 75-jarig bestaan, waarin hij met lof sprak over het werk van de bond en de bereikte resultaten. Het was een aaneenschakeling van strijd, maar de vruchten daarvan zien we nu dage lijks om ons heen. De Westelijke wereld is deze week en beschermd te laten. De Gaulles streven een gedeelte van de volgende week in Parijs bijeen voor overleg over diverse dingen, die eigenlijk alle van het groot ste belang zijn voor de samenhang van deze wereld. Hoewel het moeilijk is een duidelijke scholing aan te geven, kan men de onderwerpen verdelen in poli tieke, economische en militaire. Om te beginnen met de militaire za ken, dinsdag is in het nieuwe grote ge bouw van de Noordatlantische Verdrags- organisatie in Parijs de jaarlijkse verga dering van de Raad van deze organisa tie geopend, nadat de week tevoren de chefs van de staven van de N.A.V.O.- landen in het geheim geconfereerd had den. Zo geheim is deze bijeenkomst ove rigens niet gebleven, want er is veel uitgelekt van de scherpe kritiek, die ge neraal Twining, de Amerikaanse ver tegenwoordiger, heeft gericht tot een aantal Europese landen en in de eerste plaats tot Frankrijk. Dat heeft in Frank rijk een storm van verontwaardiging doen ontstaan. De minister van buiten landse zaken heeft bij Herter, zijn Ame rikaanse collega, geprotesteerd tegen het uitlekken van Twinings woorden, die door een Amerikaans persbureau zjjn weergegeven. Veel nieuws heeft Twining eigenlijk niet verteld, het is eigenlijk al leen het aan de grote klok hangen van de geschillen, dat de Fransen zo boos hóeft gemaakt. Twinings kritiek is twee ledig. In de eerste plaats beschuldigt hij Frankrijk en een aantal kleine landen, zoals België en Nederland, ervan hun verplichtingen t.o.v. de N.A.V.O. niet voldoende na te komen, misleid door zui nigheid en wellicht een misplaatst opti misme in de toestand in de wereld. Het is in deder geval een feit, dat de lan den van de N.A.V.O. voor Europa nog steeds het twee jaar geleden vastgestel- dè doe] van 30 divisies niet hebben be reikt. Werkelijk volwaardige divisies kan men er maar een stuk of 16 noe men. Twining merkte op. dat West- Duitsland niet hard genoeg opschiet met de vorming van de divisies, die het zou opstellen. Daarnaast beschuldigde hij er Frankrijk van de zeer nauwe samenwer king, de integratie van de strijdkrach ten en de onderschikking van nationaal belang aan algemener belang nu als het ware principieel tegen te werken. Inte gratie van de luchtverdediging is er niet gekomen. De Franse vloot zal in oor logstijd niet onder geallieerd commando komen en in tegenspraak met de belof te van een vorige regering weigert De Gaulle atoomwapens voor vliegtuigen op Frans gebied te laten opslaan, zolang hij er geen medezeggenschap over krijgt. Het gevolg hiervan is geweest, dat Amerikaanse vliegtuigen met bases in Frankrijk naar Duitsland en Engeland overgebracht zjjn. Men kan natuurlgk betogen, dat de Amerikanen met hun uitsluitende zeggenschap over kernwa pens het principe van het bondgenoot schap van gelijken niet huldigen, maar hun politiek belemmert tenminste de kracht van het bondgenootschap niet. De Raad van de N.A.V.O. zal over deze zaak nog wel een hartig woordje spreken. De Franse verdediging, dat de Franse troepen de Zuidelijke flank van de N.A.V.O. in Algerije verdedigen, wordt door de andere landen niet geac cepteerd als een argument Europa on- B. en W. stellen de Raad voor het voormalig gymnasiumgebouw aan de Kerkgracht te verbouwen en daarin de schoolartsen- en schooltand artsendienst, een B.B.-centrum en een kantoor met informatiebureau van V.V.V. onder te brengen. Tevens zal een gedeelte tot woning voor de concierge worden ingericht. De totale kosten worden begroot op 94.500,waarvan 57.400,door de kringraad Sneek Bescherming Bevolking ter beschikking wordt gesteld. In hun toelichting schrijven zjj, dat de schoolarts en de schooltandarts voor het uitoefenen van hun werkzaamheden de beschikking hebben over een vertrek in „Cruycebroedershof". Dit levert echter voor beide partijen moeilijkheden op, zo dat een voorziening in deze dringend ge wenst is. Bij de kringraad van de B-kring Sneek B.B. leeft reeds geruime tijd de wens in Sneek de beschikking te hebben over een ruimte waarin bijeenkomsten en cursussen van de verschillende B.B.- groepen regelmatig kunnen worden ge houden. Voor een goed functioneren van de B.B. is een zgn. B.B.-centrum onont beerlijk. Voorts bestaat er bij de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer behoefte aan een kantoor op een centraal in de stad gelegen punt, dat tevens dienst zal kunnen doen als informatiebureau. Het bleek inderdaad mogelijk een zo danige verbouwing en indeling tot stand te brengen, dat bij een verantwoord kostenegfer op redelijke wijze aan de verlangens zal kunnen worden voldaan. Volgens het plan zgn op de begane grond van het gebouw afzonderlijke lokalitei ten geprojecteerd voor de schoolarts en de schooltandarts, alsmede enige ruim ten voor V.V.V. Op de eerste verdieping zijn geprojecteerd een vertrek voor gro tere groepen en geschikt voor instruc tief B.B.-werk en het vertonen van films e.d., een keuken, garderobe, kantoorver- trek en een privékantoor, alsmede een trap naar de zolder, welke zal worden ingericht voor de berging van materi aal. Voorts is in het gebouw nog een volledige woning ontworpen. Toiletten zijn reeds in de hall en op de tussenver- dieping aanwezig. De woning is naai' de mening van B. en W. ten zeerste gewenst. Door hierin de persoon, belast met het schoonhou den van de verschillende ruimten, te huisvésten, wordt mede een voortdurend toezicht op het gebouw en de inventa ris verkregen. In de eerstkomende vergadering van de Raad onzer gemeente komt on der meer een voorstel van B. en W. aan de orde behoudens goedkeuring van Ged. Staten in eigendom van de Stichting Zuidersportpark over te nemen het sportpark van die naam met opstallen, gelegen tussen rijks weg 43 en de Woudvaart, groot 4.64.10 h.a., tegen een koopsom van 30.000.—,—. De terreinen van dit sportpark vol doen al lang niet meer aan de daaraan te stellen eisen. Ingrijpende verandering is dringend noodzakelijk. Het bestuur van de Stichting is hiertoe financieel echter niet bjj machte. Daarom heeft het zich reeds geruime tijd geleden tot B. en W. gewend met de vraag in hoe ver met medewerking van de gemeente de moeilijkheden kunnen worden over wonnen en een afdoende verbeterilng van het terrein kan worden bereikt. Ampele overwegingen hebben B. en W tot de conclusie geleid dat de enige voor de gemeente aanvaardbare weg om uit de impasse te geraken, waarin het stichtingsbestuur verkeert, is de over neming van het sportpark in eigendom van de gemeente. Het bestuur heeft zich met deze conclusie kunnen verenigen. B(j de bestaande situatie op het gebied van de sportgelegenheden in onze ge meente kan bet Zuidersportpark volgens B. en W. niet worden gemist. Het >s t.o.v. de bebouwde kom gunstig gelegen en voorziet voor de aangrenzende stads delen in een behoefte. In het urgentie plan van in het tijdvak 19601964 uit t>5 voeren „klimaat-verbeterende werken” is dan ook een uitbreiding van aan re delijke eisen voldoende sportterreinen Het resultaat van de dinsdag jl. speelde wedstrijd tussen het eerste tweede tiental was: Sneek I Sneek II R. A. WiegmanC. Visser J. v. d. VeldeJ. Kramer J. WiersmaP. Hofmeester L. KerstmaJ. de Vries G. MooiweerL. Albada G. GoïngaS. Breuker G. FaberJ. Diekstra G. SiemensmaJ. v. d. Meer H. WielingaS. Bosma D. v. Hijum—D. Schaap Sr. Nadat de heer A. Boot, voorzitter van de feestcommissie de schenkers van oe bloemstukken en de afzenders van de brieven en telegrammen had bekend ge maakt, sprak de heer A. Janssen, na mens de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité. Hij roemde de service welke in de zaken van de Horeca-leden wordt verleend maar betreurde het dat men over ’t algemeen in middenstands- kringen nog zo weinig de noodzakelijk heid van organisatie inziet. U hebt hier de toon aangegeven en een prach tige organisatie opgebouwd, aldus de heer Janssen, die de jubilerende vereni ging daarom aan alle middenstanders ten voorbeeld stelde. Voor de receptie, ter gelegenheid waarvan de zaal smaakvol versierd was, bestond grote belangstelling. Het hoofd bestuur was vertegenwoordigd en ook zeer veel leden, leveranciers, vertegen woordigers en andere belangstellenden boden hun gelukwensen aan. Velen had den ook bloemstukken gezonden, terwijl verder nog een stroom van telegrafische en schriftelijke gelukwensen was bin nengekomen. Onder de laatste ook een van burgemeester Rasterhoff, die ver hinderd was persoonlijk te komen. Als eerste spreker voerde de heer H. Voor het graven van een insteekhaven aan de Oppenhuizerweg en het bouwrijp maken van industrieterreinen rondom deze haven waarvoor de plannen in voorbereiding zijn, is het nodig verschil lende aldaar gelegen terreinen in eigen dom te verkrijgen. Van deze gronden maken de landerijen, behorende bjj de aan het O.B.W. in eigendom töebehoren- de sathe „Wigledam” en de koemelkerg ,,’t Op” deel uit. Het Old Burger Weeshuis is bereid deze boerderijen met al het daarbij be horende land aan de gemeente te ver kopen. T.a.v. de koopsommen werd overeengekomen, dat deze door middel van taxatie zouden worden bepaald, waarbij één deskundige door het college van regenten van het O.B.W. en één door de gemeente werd aangewezen. Hun gezamenlijke rapporten gaven B. en W. geen aanleiding tot het maken van opmerkingen. Op grond van het vo renstaande stellen zij dan ook aan de Raad voor tot de genoemde aankoop te besluiten. In de e.k. raadsvergadering zal hierover worden beslist. Zaterdag 19 december a.s. zal het vijf tig jaar geleden zijn, dat ds G. M. van Rennes uit Beetsterzwaag werd beves tigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. De jubilaris werd op 22 november 1878 te Amsterdam geboren. Hij bèzocht eerst de Gereformeerde Kweekschool voor on derwijzers aldaar en was daarna onge veer zes jaar werkzaam bij het christe lijk onderwijs. In 1903 deed de heer Van Rennes toelatingsexamen voor de vrije universiteit te Amsterdam, waar hij in 1909 zijn kandidaatsexamen deed. Na kort daarna door de classis Amsterdam beroepbaar te zijn verklaard in de Ge reformeerde Kerken in Nederland werd hij op 19 december 1909 door wijlen ds J. A. Goedbloed uit Nieuwendijk te Dus- sen in het ambt bevestigd. Omdat het werk der zending hem bijzonder aan trok nam hij in 1920 een beroep aan naar de Gereformeerde Kerk van Heeg, waar hij op 28 november 1920 door wij len ds G. A. Langhout uit Gaastmeer werd bevestigd. Deze zijn derde en laat ste gemeente diende de jubilaris tot 15 januari 1949 toen hem op ruim 70-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Daarna vestigde ds Van Rennes zich metterwoon te Beetsterzwaag, waar hij tot augustus 1953 nog ruim vier en een half jaar de Gereformeerde Kerk als hulpprediker heeft gediend. Ds Van Rennes zal a.s. zondag in ver band met zijn jubileum twee preekbeur ten in Heeg vervullen, en hoopt daar maandagmiddag te recipiëren. De heer G. v. d. Pijpekamp bood de gelukwensen van V.V.V. aan, die de sa menwerking met de Horecabedrijven zeer op prijs stelt. Spr. wees er daarbg °P- dat verwacht mag worden, dat de ontwikkeling in deze bedrjjven in de komende tien jaar nog groter zal zjjn dan in de voorbjje vjjftig jaren. Het vreemdelingenverkeer neemt nl. nog steeds toe. Als Friesland recreatiegebied zal worden, zoals in de bedoeling van de overheid ligt,-' zullen de Horecabedrijven hier alle zeilen moe ten bijzetten. Spr. verwacht evenwel, dat ze dit ook zullen doen en mee de naam van Sneek hoog zullen houden. De heer D. v. d. Werf, voorzitter van de Commissie Skütsjesilen, sloot de rij van sprekers. Bij het organiseren van haar wedstrijden ondervindt de commis sie altijd veel steun van de Horecabe drijven en daarvoor dankte v. d. Werf hen hartelijk. Het duo-Schuil zorgde voor prettige muzikale afwisseling tijdens deze recep tie. T. Hoekstra, secr.-penninpmeester, Ion eerst vooral laten plaats hebben in de G.A.T.T., waarin Amerika ook een stem heeft en niet in de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king, zoals het vooral de Engelse bedoe ling was. Tenslotte schijnt er een nieuwe organisatie te worden gesticht, waaraan ook Amerika en Canada zullen deelne men. In deze organisatie zal behandeld moeten worden hoe de economische en politieke kloof tussen zes en zeven over brugd zal mceten worden. De Amerikaanse activiteit op dit punt is daarom de laatste tgd zo groot ge worden, omdat duidelijk is geworden, dat de positie van Amerika tegenover Eu ropa zwakker is geworden. Stroomde in de eerste jaren van en na de oorlog het Europese goud in grote hoeveelheden naar Amerika, de laatste tijd beginnen de Amerikanen zich zorgen te maken over de omgekeerde richting, die die stroom volgt, hetgeen een uitdrukking is van de minder goede handelspositie van de Ver. Staten. Zij willen alles ver hinderen dat deze positie nog minder goed zou maken. Een uitdrukking van deze veranderde omstandigheid is ook de Amerikaanse nadruk op een grotere Europese bijdra ge aan de defensie van de N.A.V.O. Amerika wil wat bezuinigen en ziet een besnoeiing van de militaire hulp aan het welvarende Europa als een eerste post waarop bezuinigd kan worden. Tevens wil Amerika Europa aansporen zich een grotere inspanning te getroosten voor hulp aan onderontwikkelde gebieden. De welvaart brengt verplichtingen mee. Bij al deze spanningen in de Westelij ke wereld komt de politiek tegenover Rusland haast in het gedrang. De Wes telijke ministers van buitenlandse zaken zullen het komende weekeinde trachten bun houding tegenover de Berlijnse kwestie en de kwestie van de topconfe rentie te coördineren, maar men voor spelt nog niet veel kans op succes. Te vermelden valt verder nog, dat op Cyprus aartsbisschop Makarios met 114.501 stemmen tegen 71.753 op zijn tegenstander Klerides, tot eerste presi dent van Cyprus is gekozen. Andere tjjd. Actie is ook nu nog nodig, zo ver volgde de heer Voormey, maar wjj kun nen vandaag de dag niet meer komen met de oude leuzen van vroeger. Wij leven nu in een andere tijd met een ge organiseerd bedrijfsleven en kunnen bijv, niet meer protesteren tegen de ver koop van flesjes bier in de kruideniers winkels. Dat is zó ingeburgerd, dat wij dan last met de bevolking zouden krij gen. Toch is er ook nu nog alle reden om georganiseerd te zijn. Wg moeten regelmatig in touw zijn om te waken voor de belangen van de leden. Als voor beeld noemde spr. de herziening van de Drankwet. De Overheid is het begrip bij gebracht, dat de oude wet van 1881 uit de tijd is. Bij het lezen van de ontwor pen wetsherziening sloeg men echter Je handen in elkaar. De oude wet was nog beter. Maar op aandrang van de bon den uit het gehele bedrijfsleven zijn er zoveel veranderingen in aangebracht dat het ontwerp nu inderdaad een verbete ring is. In de eerste plaats al omdat het voortbestaan van onze bedrgven er door verzekerd is. Spr. legde er evenwel de nadruk op dat het hoofdbestuur alleen actie kan voeren als het door de leden gesteund wordt. Anders worden wg de speelbal van de drankbestrijders zei hij, bij wie nu echter al de gedachte heerst het maximum aantal voor de vergunningen los te laten. Ook in die kringen leeft dus daardoor het begrip, dat we in een nieuwe tijd leven. Niet meer met kroe gen. maar met mooie fleurige café’s. De bondsvoorzitter dankte tenslotte het bestuur dat het de belangen van de leden altijd zo goed heeft gediend en sprak het vertrouwen uit, dat dit ook in de toekomst steeds het geval zal zijn. meente een afzonderlijke vergoeding wordt gevraagd voor de gebruikswaar de van het bestaande gebouw. Daar tegenover meenden B. en W. te moeten bedingen dat zo nu en dan, voor zover de belangen van de B.B. dit toelaten, de voor haar bestemde vertrekken onder hun verantwoordelijkheid en voor reke ning van de gemeente (wat betreft de kosten van verlichting, verwarming e.d.) trjdelijk voor andere doeleinden zullen worden gebruikt. De normale exploita tiekosten komen voor rekening van de kring. Voor de woning achten B. en W. een huur van f 8.30 per week redelijk. Tot nu toe betaalt de stichting school- tandverzorging geen vergoeding voor het gebruik van het vertrek in Cruyce- broedershof. Voor de nieuwe lokaliteit echter krijgt de gemeente een aanzien lijke last te dragen en zal het nodig zgn dat de stichting daarvoor wel een ver goeding geeft. Deze kosten zullen, naar het zich laat aanzien, kunnen worden gedekt uit een verhoging van het van de ziekenfondsen te ontvangen bedrag per deelnemend kind. Gaat dit niet, dan zal. het maximum van de gemeentelijke bij drage in het exploitatietekort, dat nu f 500.bedraagt, misschien verhoogd moeten worden. E.e.a. zal later in een nader voorstel aan de orde worden ge steld. De jaarlijkse (rijks)bijdrage aan de Kring Sneek van de schoolartsendienst, maximum groot f 165.voor het be- schilkbaar stellen van bureauruimte werd sedert 1 janurai 1954 steeds aan de schoolarts uitgekeerd omdat hij zijn ad ministratieve werkzaamheden thuis ver richt. Het ligt echter in zijn bedoeling dit straks in de nieuwe lokaliteit te doen. De vergoeding vervalt dan uiter aard, terwgl de dienst dan aan de ge meente een bedrag voor de te gebruiken bureauruimte zal moeten vergoeden. De overige exploitatielasten van het vertrek blijven voor rekening van de gemeente. De huurprijs van het kantoor annex informatiebureau voor V.V.V. moet nog nader worden geregeld. Voor zover de vereniging deze verhoging van de ex ploitatiekosten niet uit andere bronnen kan dekken, zal dit tot een verhoging van haar gemeentelijke subsidie moeten lelden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1