Raad van Wymbritseradeel verontrust over achteruitgang inwonertal Jan Cupido zit het oudejaar uit op eenzaam stukje Nederland Verlaat St. Nicolaas- of vervroegd Kerstcadeau IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, AGENDA 114e jaargang no. 103 Donderdag 24 dec 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Het westelijk overleg in Parijs Aanrijding te Hommerts Vroeger avontuur op de Vliehors, nu rust en stilte J 1^ X Winterse Zeilwedstrijd te Grouw Aangedrongen op spoedige uitvoering van de recrea- tieplannen en meer woningen Vertrouwen in de toekomst van het platteland niet verliezen 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Nationale kampioenswed strijden op de Westeinder plassen GESLAAGD De Friese Zeilwedstrijden in 1960 Grouwster Grouw Zeilver. „Lyts Frisia”, Grouw Watersportver.,, Nanne- wijd” Heerenveen I -1 SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en AMICITIA THEATER. De kwestie Berlijn. De Kongo. Ingekomen stukken. T F Interne aangelegenheden. Het dit werd heel Watersportver. juni 6 juni 12 juni te Kamerstukken. 7 en 8 juli 9 en 10 juli 29 juli 7 aug. (Zie verder pagina 3). 19 juni 26 juni 26 juni 5 juli 31 juli 2 en 3 aug. Na een lange crisis heeft Ben Goerion de Israëlische premier, de eerste rege ring na de verkiezingen van begin no- Maandagmiddag raakte de 6-jarige L. Tamminga spelenderwijs onder een scoo ter. Met ernstige verwondingen is hij naar ’t St Antonius ziekenhuis te Sneek vervoerd. Gelukkig had deze aanrijding geen do delijk gevolg, doch dit is weer een ern stige waarschuwing voor een ieder, toch vooral goed op het verkeer te letten, al vorens men zich op de rijweg begeeft. Dansen in Café ard. Muziek „The Aan de dam Dit voorstel, voortvloeiend uit het feit dat de Stichting „Protestants Christe lijk Ziekenhuis” nog een tweetal per celen grond kan aankopen (en dus nog niet heeft aangekocht zoals abusievelijk in de reeds door ons gepubliceerde toe lichting werd vermeld) werd z.h.s. aan genomen. Verlenging ontruimingstermijn onbewoonbaar verklaarde wo ningen. Wijziging uitbreidingsplan in hoofdzaak. Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). in- >P OP De heer Brouwer wilde deze krotten liever direct opruimen, maar de Voor zitter voerde hier tegen aan dat theorie en praktijk wel eens botsen. Er is nog een grote woningschaarste en de meest bejaarde bewoners willen er graag in blijven wonen. De Raad ging daarna z.h.s. met de verlenging accoord. Onderwijskosten en -vergoe dingen. De vier ministers hebben ook nog over interne Westelijke aangelegenheden ge sproken. Er zal een Atlantische Econo mische Gemeenschap komen, hetgeen een uitvloeisel is van de reis van onder minster Dillon, waaraan wij vorige week aandacht hebben besteed. Het hoofddoel van deze gemeenschap is het weren van discriminatie en daarna het verlenen van hulp aan onderontwikkelde gebieden binnen de Atlantische Gemeenschap, zo als Griekenland en Turkije. Eisenhower en De Gaulle hebben afzon derlijk gesproken over de moeilijkheden in de samenwerking op militair gebied, maar resultaat schijnt dit niet te hebben gehad. Voordat de Westelijke vier het week einde bijeenkwamen is de Raad van de Navo bijeen geweest. Het resultaat hier van is, dat men, met het oog op de on verminderde Russische dreiging, de be wapening op het indertijd vastgestelde pijl van 30 divisies in Europa wil bren gen. Een geruststellend woord heeft Ga tes, de nieuwe Amerikaanse minister van defensie, laten horen. Amerika heeft vol gens hem nog de leiding bij de kernbe wapening en het bezit van mogelijkhe den om de bommen naar het grondge bied van de vijand te vervoeren. Een andere geruststelling voor Europa was Het afgelopen weekeinde hebben de regeringsleiders van Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland in Parijs vergaderd over de wijze, waarop zjj het overleg met Rusland geregeld willen zien. Het resultaat is, dat een uitnodi ging naar Chroestsjow is gegaan om van 27 tot 30 april naar Parijs te komen voor het houden van de door hem zo gewenste topconferentie. Het Westen wil op deze conferentie in de eerste plaats spreken over ontwapening. Chroestsjow heeft enkele maanden geleden in de Algemene Vergadering van de Ver. Naties een plan hiertoe tngediend, maar het is de vraag, of het er wel van komen zal. De grote vier zullen het vermoedelijk bij instructies aan de speciale commissie van de Ver. Naties laten, die maandag voor het eerst bijeen Is geweest. Plotseling, zonder enige voorbereiding, is koning Boudewijn der Belgen vorige week woensdag met een legervliegtuig naar de Kongo vertrokken, waar tijdens het weekeinde gemeenteraadsverkiezin gen zijn gehouden (de uitslag zijn op het ogenblik van schrijven nog niet be kend). Men tast in het duister naar de beweegredenen van de koning zich op dit ogenblik voor België moeilijke ogen blik naar de Kongo te begeven. Voor België moeilijk, doordat de nationalisten weigerden aan de verkiezingen mee te doen en eigenlijk een snel vertrek van de Belgen eisen. Enkele jaren geleden is Boudewijn op rondreis in de Kongo geweest, waarbij naar voren is gekomen, dat het prestige van de koning groot was. Heeft hij wellicht van dit prestige gebruik willen maken om invloed op de bevolking uit te oefenen? Nieuwe regering in Israël. Zijlstra, directeur van Cruyce- broedei’fehof, die ook bij de aanbieding was, met de auto thuis ge- de mededeling van Herter, de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, dat Amerika niet van plan is om zijn zes divisies uit Europa terug te trekken. De laatste tijd gingen hardnekkige ge ruchten in die richting. De heer de Jong betuigde zijn instem ming met het voorstel van B. en W. be treffende het instellen van een Cultu rele Raad. Deze kan een grote zegen zijn voor het dorpsleven in ’t algemeen en wel in 't bijzonder voor de bestaande verenigingen. Er is nl. niet zoveel be hoefte aan nieuwe, wel aan het bevor deren en stimuleren van bestaande, die het in deze tijd vaak zwaar hebben. De heer Gerding was ook zeer met het voorstel ingenomen, maar hoopt dat de Raad zo dicht mogelijk bij de bevol king zal staan en ook de sportsector aan bod komt. Verder wenste spr. dat de namen van de leden en het verslag van de Raad openbaar wordt gemaakt en daarin vooral de jongeren niet te ver geten. B. en W. stemden met de gevraagde openbaarheid in. In de verordening zal worden opgenomen dat de Raad ieder jaar een verslag aan de Gemeenteraad moet uitbrengen. Een vraag van de heer Westra of alle adviezen over culturele aangelegen heden voortaan over de Culturele Raad moeten gaan beantwoordde de Voorzit ter bevestigend. Daarna werd de door B. en W. voor gestelde verordening artikelsgewijze be handeld en na het aanbrengen van enige wijzigingen (o.a. werd de naam veran derd in Kulturele Rie Wymbritsera- diel) z.h.s. vastgesteld. Vervolgens werd nog enige tijd ge discussieerd over het tóekennen van presentiegeld of een onkostenvergoeding voor de leden van de Raad, waarover de heer Westra een balletje opwierp. Weth. Gerbrandij wilde geen presentiegeld, wel een afstandsvergoeding, wat <je heer Westra bij nader inzien ook bedoeld had. De heer Nauta evenwel wilde eerst maar eens zo in zee gaan en de praktijk af wachten. De Voorzitter zegde nadere overwe ging van e.e.a. toe. Bij dit punt wekte een schrijven van de Rijksveeteeltconsulent te Leeuwar den enige hilariteit. Hierin werd nl. verzocht maatregelen te nemen tegen het houden van een ongeregistreerde bok te Hommerts. In de gemeente be staat nl. een dekbokken-verordening, zo deelde de Voorzitter mede, maar B. en W. hebben inmiddels al maatregelen genomen. Hij stelde daarom voor het schrijven ter afdoening in handen van B. en W. te stellen, waarmee alle leden instemden. nog aan toe dat de afdeling ook het on derhoud voor haar rekening neemt en de driewieler gratis In de schuur van de heer G. Ooms gestald mag worden. Hij hoopte dat Dijkstra nog vele jaren genoegen van zijn nieuwe vervoermid del mag hebben, bij welke wens alle aanwezigen, onder wie ook de andere bestuursleden van de afdeling, zich met applaus aansloten. De heer Dijkstra dankte voor het ge schenk. Ik hoop dat ik er honderd jaar in wud, zei hij. Daarna maakte hij in gezelschap van de heer Trenning oe proefrit naar huis. Zijn vrouw werd door de heer broedera] aanwezig bracht. de welke zich de minder-validen stelt. Maar toch, toch zal het in het post huis op oudejaarsavond gaan zoals bijna overal; er wordt gemediteerd over het jaar dat voorbij is of over de reeks van jaren, die voorbijgingen, sinds Jan Cupi do zich in het posthuis kwam vestigen als postmeester. En zo is oudejaarsavond daar bij de Vliehors bijna gelijk aan oudejaarsavond overal; alleen de medi taties over de voorbije jaren zijn anders, heel anders, die geuren naar de zee en de wind en de wolken, naar de oude tijd, toen de post van Terschelling nog per boot naar Vlieland en vervolgens over Texel naar Noord Holland werd ver voerd, de tijd waarin Jan Cupido soms door de winternacht op het losse paard over de Vliehors joeg. Er is nu een klinkerweg van het dorp van Vlieland naar het posthuis. Maar toen Jan Cupido de bewoonde wereld min of meer de rug toekeerde om zich daar te gaan vestigen, was er alleen een zandweg. Je kon toen het beste hier komen langs de rand van het Wad, zegt Cupido. Alleen Gerrit Blom, die in het dorp de post oppikte van de veerboot en vervolgens naar het posthuis bracht, Gerrit Blom kwam met het postkoetsje langs de zandweg. Er zat een kap op die koets, maar die mocht niet omhoog, vanwege het gevaar dat de berijder van achteren aangevallen zou worden. Jawel. Nou ja, niet dat er rovers en moorde- Bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1960 van de gemeente Wymbritseradeel, die gistermiddag in de Raad behan deld werd, en voor de gewone dienst een tekort aanwyst van ruim 77.000,waarvoor een verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds zal worden aangevraagd, spraken alle sprekers hun ongerustheid uit over de voortdurende achteruitgang van het aantal inwoners der gemeente (verleden jaar met plm. duizend). Als remedie werd gepleit voor een spoedige verwezenlijking van de recreatieplan- nen, industrialisatie, ombuiging van de kernpolitiek der regering in die zin dat aan industrieën buiten de kernen dezelfde faciliteiten zullen worden toegekend als in de kernen, het bouwen van meer woningen, ruilverkaveling en het vormen van een centrum in de gemeente. Ln dit centrum zou het gemeentehuis moeten komen en de burgemeester, de secretaris en het secretariepersoneel zouden er moeten wonen. Met klem werd er n.l. door een der leden op gewezen en door de voorzitter burgemeester J. van Hout onderstreept dat de bevolking haar vertrouwen in de toekomst van het platteland niet moet ver liezen. Dit was ook al eerder tot uiting gekomen in het eenstemmig genomen besluit een Gemeentelijke Culturele Raad in te stellen ten einde de culturele activiteiten van de eigen dorpsverenigingen en orga nisaties niet alleen financieel maar ook anderszin te stimuleren en zo mogelijk te vernieuwen. Jan Cupido woont nog steeds op het posthuis. Zijn kinderen zijn groot ge worden, het eiland is veranderd. Op Oudejaarsavond zal Jan Cupido wellicht terugdenken aan de tijd waarin hij op de witte schimmel over de duistere Vlie hors joeg. Maar wat rond het posthuis bleef is de stilte in de dagen rond Kerst mis, waarvan het ruisen van de zee en het rollen van de branding, ook al is dat geluid, een onmisbaar onderdeel uit maakt. Eb en vloed komen nog zoals veertig jaar geleden, met de regelmaat van de klok, met de regelmaat van de eeuwigheid, die ook op het posthuis nooit zo tastbaar schijnt als op oude jaarsavond. Jan Cupido heeft het al zo vele malen beleefd, jawel, maar mis schien zou hij toch nog eenmaal zo’n lantaarn willen ophangen in dat baken van juthout, als een baken of als een sein, dat ook op het posthuis een nieuw jaar begon De zeilwedstrijden om de nationale zeiltitels zullen volgend jaar alle op 10, 11, 17 en 18 september (reserve-data 24 en 25 september) op de Westeinder plas sen worden verzeild. De wedstrijden worden gehouden in de Drakenklasse, Regenboogklasse, Val kenklasse, Pampusklasse, Flying Dutch- manklasse, IC m2 Streepklasse, 12 m2 klasse Sharpies)Vrijheidsklasse, Finn- klasse, Olympiajollenklasse, Stemklasse en 12 v. Jollenklasse. Een ander punt van de agenda is de Duitse hereniging, waaraan men de kwestie-Berlijn wil koppelen. Ten aan zien van Berlijn is medegedeeld, dat alle conceessies, welke het Westen deze zo mer op de ministerconferentie in Genève heeft gedaan, volledig achterhaald zijn. Nu viel het met die concessies overigens wel mee. Het Westen was bereid het aantal troepen op 11.000 te handhaven, terwijl Rusland een vermindering tot ongeveer 3000 wenste. Het Westen had toegezegd geen atoomwapens in West- Berlijn te brengen en het was bereid Oost-Duitsers op de controleposten langs de toegangswegen te accepteren. De Westelijke bezettingsrechten moes ten onverminderd gehandhaafd blijven, ook wanneer na vijf jaren overleg de Duitse hereniging niet automatisch voor een oplossing van het Berlijnse probleem zou zorgen. Adenauer, die eigenlijk het liefst had gezien, dat er helemaal niet over Berlijn gepraat zou worden, is bijzonder ver heugd over deze gang van zaken, al is er nog, op Engels verzoek, wat plaats ruimte gelaten voor „constructieve denk beelden”. Wanneer het de Westelijke bedoeling is, zich voornamelijk aan de ontwape- ningskwestie vast te klampen, eventueel om uitstel in Berlijn te verkrijgen, dan zal dit spel ongetwijfeld wel doorkruist worden door Chroestsjow, die de ontwa pening ongetwijfeld wel belangrijk vindt maar toch niet bereid blijkt te zijn de kwestie-Berlijn op te offeren aan de ont wapening. In zijn rede voor het Hon gaarse partijcongres heeft Chroestsjow kortgeleden erop gewezen, dat de kwes tie-Berlijn ten nauwste verbonden is met de ontwapening, dat er geen ontwa pening mogelijk is zonder dat de kwes tie-Berlijn geregeld is. Het is niet duidelijk, hoe men uit de moeilijkheden wil geraken, sterker, men heeft de indruk het zelf niet goed te weten, behalve dan dat men zijn rechten wil handhaven. Alles wordt in april nu echter niet op één kaart gezet, want het ligt in de Westelijke bedoeling een hele reeks topconferenties te houden, o.a. in Londen en Washington. Jan Cupido, de oude postmeester van Vlieland zit dit jaar oudejaarsavond uit in de stilte, die er dan rond zjjn domein en rond de Vliehorst zal heersen, omdat er op oudejaarsavond geen straaljagers zullen zjjn, die met oorverdovend lawaai komen aanstormen en al schietend op gronddoelen van de Vliehors, de stilte zullen verscheuren. Het is wellicht al de vijfentwintigste of de dertigste oude jaarsavond, die Jan Cupido al viert op het posthuis, een van de meest een zame stukjes van ons land. Maar hij is zelf de tel al kwijtgeraakt en dat hoeft niemand te verwonderen, want het leven in het posthuis is in de winter, zo rond kerstmis cn nieuwjaar bijna tijdloos. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Donderdag 24 dec. te 8 uur, vrijdag 25 dec. te 5 en 8 uur en zaterdag 26 dec. te 4.30, 6.45 en 9.15 uur film Kop opborst vooruit. Vrijdagmiddag 25 december te 2.30 uur film: Overval op de Woudexpress. Zaterdagmiddag 26 december te 2.30 uur film: Piloot Quax in Afrika. Zaterdag 26 december ‘s avonds 8 uur: Kerstbal in d foyer. Orkest Johan Bok. Zondagmiddag 27 december te 2.30 uui film: The Tommy Steel story. Zondag 27 december te 5 en 8 uur, Maandag 28 december t.m. woens dag 30 december iedere avond te 8 uur film: Een vrijgezel in de knel. Maandag 28 dec. te 2.30 uur Jeugdfilm: Klein Duimpje de wereld in. Zonder discussies en stemming werden aangenomen de voorstellen van B. en W. tot aankoop van 92 m2 stroken grond tegen f 1.per m2 van de heer F. v. d. Werf te Nijland, welke stroken gebruikt waren voor verbetering van de Hunia- dijk; verkoop van 840 m2 bouwterrein te IJsbrechtum aan Ds M. v. d. Meulen en Mej. N. v. d. Meulen te Sneek ten behoeve van de bouw van een bungalow (prijs f 10.per m2) en het verlenen van medewerking voor de bouw van een chr. kleuterschool te Gauw. De begroting 1960 van de Gem. Instel ling voor Sociale Zorg werd na enige besprekingen eveneens z.h.s. vastgesteld. Voor de gewone dienst worden de komsten en uitgaven geraamd f 116782,84, voor de kapitaaldienst f 1000.—. Vrije Universiteit te Amster- slaagde voor Pedagogiek B onze oud-stadgenoot de heer P. Andela, thans leraar aan de Chr. Kweekschool te Doe- tinchem. Bij de voorlopige vaststelling van de werkelijke kosten openbaar lager onder wijs over 1958 en de daarmede verband houdende vergoedingen voor het bijz. onderwijs vroeg de heer Grondsma of het niet mogelijk is deze vergoedingen eerder vast te stellen. Het is moeilijk dat de hoofden het bedrag niet vooruit weten. Dat valt mee, antwoordde de Voor zitter. De schoolbesturen kunnen ten allen tijde op de secretarie informeren. De heer Nauta voegde hier nog aan toe, dat er drie maal per jaar een teldatum is. Dan kan elk schoolbestuur en ieder hoofd uitrekenen wat zij kunnen ont vangen. De -door B. en W. voorgestelde bedra gen werden daarna z.h.s. vastgesteld. Hetzelfde geschiedde met de exploitatie vergoedingen over 1958 en dé vergoe ding voor vakonderwijs over dat jaar. Culturele Raad. Donderdag 24 december. Open Deur Kerstnachtdienst ’s avonds van 11 12 uur in de Martinikerk. Vrijdag 25 dec., zaterdag 26 dec. en zon dag 27 dec. Wijnfeest in zalen Kooi- stra, Korte Veemarktstraat. Zaterdag 26 december (2e Kerstdag). Dansen in Café Boermans te Bols- ward. 3 uur Matinee; 8 uur Soirée. Muziek „The Red Hot Peppers”. Zondag 27 december, Boermans, Bols&r; Calypso's”. Dinsdag 5 januari. Frysk Orkest, Amici tia. vember gevormd. Het is een vrij brede coalitie geworden met als kernstuk de socialistische Mapai. Ter linkerzijde daarvan komen de Achdoet Havoda en de Mapam, beide niet communistisch, maar vrij sterk neutralistisch, wat Ben Goerion bepaald niet is. De Misrachi, een partij op religieuze grondslag, heeft ook een plaatsje gevonden in het kabinet, evenals de progressieven. Het was moei lijk de groepen bij élkaar te krijgen. Zo wensten de progressieven een staatsge- zondheidsdienst, maar daar voelden de socialisten weer weinig voor, omdat de ziekenfondsen in handen zijn van de met de socialisten verbonden vakbeweging. Het compromis is een commissie van on derzoek. De religieuze partij had haar eisen op het gebied van de sabbatrust en het onderwijs. Zij is er tevreden mee, dat in het huidige stelsel van overheids- scholen klassen of gehele scholen be schikbaar worden gesteld voor kinderen uit orthodoxe families. De andere par tijen hebben zich moeten schikken naar Ben Goerions eis, dat zij de collectieve verantwoordelijkheid van het kabinet voor genomen besluiten zouden aanvaar den. In Frankrijk is ook de kwestie van het bijzonder onderwijs weer aan de orde. De regering heeft een wetsvoor stel ingediend, dat deze wel aangenomen zal worden. Hierin wordt het mogelijk gemaakt dat bijzondere scholen op of ficiële wijze geld van de overheid krij gen. De regering eist in ruil daarvoor een zeker toezicht op deze scholen. Het resultaat is, dat niemand tevreden is, de leken niet met de steun, de katholieken niet met het toezicht. Zeilver. j.Workum” Zeilver. „Drachten-Veen- huizen” Drachten Zeilver. „Eendracht maakt Macht” Eernewoude Zeilver. „Sylnocht” Grouw Zeilver. „de Zevenwolden” Lemmer Zeilver. „Eendracht” Ak- krum 13 t/m 18 aug. Sneek-Week 21 aug. I eilver. „Onder Ons” Ter- horne 27 aug. Kon. Zeilver. „Langweer” lOenllsept. Zeilver. „Frisia” Grouw Populair concert ’s avonds 8 uur in 18 en 19 juni Zeilver. „De Meeuwen” Leuwarden Starttoren wedstrijd Grouw Zeilver. „Sylnocht”, wed strijden te Wartena Sneeker Zeilclub Kon. Zeilver. „Oostergo” te Grouw Harlingen Watersport Har- lingen-Terschelling race Watersportver. Joure 16 en 17 juli Zeilver. „Frisia” Grouw 23 juli 24 juli Het betreft hier woningen resp. in Oppenhuizen, Heeg, Sandfirden, Woude end en Tirns, die wel in een slechte on- derhoudstoestand verkeren maar nog geen direct gevaar voor de bewoners opleveren. anders kijken. Maar Jan Cupido voerde dikwijls een strijd tegen de tijd en tegen de ele menten. Soms wachtte hij op het eind van de onafzienbare zandplaat, die Vlie hors heet, zonder enige beschutting, uren op schipper Buys, die met tegen wind op stroom te kampen had. Een an dere keer vocht Cupido tegen mist en sneeuw in de duisternis van de winter, zoals die keer rond Kerstmis. In het reglement van de postmeester stond, dat hij zo nodig de postzak ook mocht ver voeren op het losse paard. Die avond deed Cupido dat. Er lag sneeuw en er hing een dichte mist, toen Cupido op de blauwe schimmel wegreed, het onbe kende avontuur tegemoet. Het drenke lingenhuisje midden op de Vliehors was altijd zijn baken op ongeveer de helft van de weg, die hij moest afleggen en de heenreis verliep vlot. Maar de terugreis ging het mis. Cupi do raakte uit de koers en inplaats van het drenkelingenhuisje vond hij slechts een grote kist. Hij zette door, maar op een gegeven ogenblik wilde het paard niet meer luisteren. Het weigerde eerst verder te gaan en liep toen een andere kant op. Door de sneeuw en door de dichte mist was het de schimmel, die de weg beter wist dan de postmeester en die hem feilloos thuisbracht. Dat was niet het enige avontuur uit die dagen, ,,’t Was soms een gemartel”, zegt Cupilo. „Toen in 1918 de vaten van de West Aleta op het strand kwamen, de befaamde vaten wijn, toen kreeg ik er een met veel moeite op de kar. Maar ik raakte uit de koers en ik kwam met kar en vat en de hele zaak in de Wad denzee terecht". Cupido ontstak ’s avonds een lantaarn in een soort kaap van juthout, die nog altijd op een hoog duin bij het posthuis staat. Dat licht was een baken voor de scheepvaart, maar het was dikwijls niet genoeg. Cupido weet te vertellen van de de strandingen van de Valentine Koda of de Scout, van tochten met de roei- reddingboot naar schepen in nood bij de Eierlandse gronden of daaromtrent. Het posthuis werd boerderij en vakan- tiecentrum. De Vliehors werd doelwit voor straaljagers. De postkoets is niet meer, het is allemaal uit de tijd. Maar Op deze foto ziet U onze stadgenoot Hendrik Dijk stra uit de le Zomerrak- buurt in z’n nieuwe drie wieler, die hij levenslang in gebruik heeft gekregen van de afdeling Sneek der A.V.O.. de Vereniging met mooie Latijnse naam, zorg voor ten doel Dinsdagmiddag mooie cadeau Dijkstra door de heer M. A. Boonstra, voorzitter van de afdeling, in het kantoor van Sociale zorg aangeboden en men kan aan de gezichten van Dijkstra en zijn vrouw wel naars op Vlieland waren in die tijd, maar zeker is zeker, niet waar. Gernt Blom bracht dus de post naar het post huis, waar Cupido al klaar stond met de open postkar om daarmee de zeven kilo meter lange Vliehors af te rijden. Aan het eind daarvan lag schipper Buys dan al te wachten om de post weer naar De Cocksdorp te brengen. Gerrit Blom was meestal goed op tijd. Hij was Man van de klok. verhaal gaat, dat hij zelfs tijdens de kerkdienst ’s zondags niet deed dan op zijn horloge een strijd tegen de tijd en tegen de ele- zien dat ze er beide blij mee zijn. Dijkstra was er trouwens ook broodnodig aan toe. Zijn vorige drie wieler, die hij 28 jaar ge leden al gekocht had, was in elkaar gezakt. Dr v. d. Zijpp. bestuurslid van de A.V.O., gaf dit aan zijn me debestuurders door, die meenden dat hier een taak voor de afdeling lag. En ge lukkig konden ze een goede driewieler op de kop tikken, zoals de heer Boonstra het uitdrukte. Hij voegde er Zondag na de Kerst zal op het Pikmeer te Grouw weer de zeilwedstrijd om de zilveren schaats worden gehouden, geor ganiseerd door de Friese Valkenclub „Ja coba van Beieren”. In deze wedstrijd voor de Valken zal om de snelheid te testen ook het nieuwe middenzwaard- jacht van de N.N.W.B. (welke klasse voorlopig de „Pionier”-klasse is ge noemd) meevaren en gestuurd worden door de heer M. C. Breuning. Na de wedstrijd volgt dan de jaarlijkse Valkenreünie (tevens ledenvergadering) in Hotel Oostergoo te Grouw.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1