Middenstandsnota 1959 Uit het verre en van en nabije verleden IJsbrechtum, lirns en Ijalhuizum Kamer van Koophandel drong aan op uitdieping van de Friese grootscheepvaartkanalen Het verf, glas en behangwerk in „Nij Nazareth” IJLST WYMBRITSERADEEL van rw'l r-iJ iiü en 1 Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E Kf Hg M 114e jaargang no. 104 Maandag 28 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =-. Oude vrouw verbrand B.v.L.O. Sneek en Omstr. Populair concert Frysk Orkest Geen nieuw middenstandsbeleid aangekondigd Meeste wensen vervuld Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ..&<**-* rT t SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en 15. Het tegenwoordige interieur. Gebrandschilderde ramen. Grafzerken. Het interieur van de kerk anno 1959. Uit oude kerkvoog'dijboeken. R. Steensma. ’F’” n™’ 7 !T~ <,W Voordeliger. Vergelijking. de TUSSENSTUK TE WATER door van Evenals vorige jaren hield genoemde vereniging hear kerstmiddag in hotel Hanenburg. Mej. T. Glastra van Loon te Scharnegoutum las een drie-tal kerstver halen voor, afgewisseld met het zingen van kerstliederen. De aanwezigen waren onder de mdruk van de boeiende verha len en de presidente was dan ook aller tolk toen zij de spreekster zeer hartelijk dankte voor haar aandeel in deze kerst- wijding. Voorts wenste zij allen een ge zegend kerstfeest en een gelukkig nieuw jaar toe. De vorige kerk werd dus in 1865 af gebroken maar niet geheel, want het koor, waar de grafkelder van de familie Van Welderen Rengers in was en waar tegen zich het monument bevond, liet men staan. De kerkvoogden sloten een contract met de familie Rengers waar bij bepaald werd, dat het deel van de oude kerk boven de kelder intact zou blijven maar dat het wel ommetseld en aangepast zou worden aan de nieuwe, waarvoor de kerkvoogdij f 1500.ont ving. De fam. Rengers zal nu in het vervolg de kelder en het monument on derhouden. De ruimte boven de kelder is door een zware muur van de kerk ge scheiden en de ingang is aan de oost zijde. Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). omgeworpen, een vrij ernstige brand ontstond. Een voorbijganger bemerkte de vlammen en slaagde er in de ernstig gewonde vrouw naar buiten te brengen. Helaas mocht hulp niet meer baten. Het slachtoffer overleed enige tijd later. Het geluid van de sirene deed de brandweer ijlings aan rukken, waardoor de brand tot de huis kamer beperkt bleef, al was uiteraard de brand- en waterschade groot. wor- risicoverrekening op In Amsterdam werd vorige week van de werf van de N.D.S.M. een tussen- voor een schip tewatergelaten. Het tussenstuk, dat een lengte heeft van ruim "j meter, vervangt een stuk van de oorlogstanker „Frixos”, die daardoor bijna 19 r langer wordt. Het draagvermogen wordt van 16.500 ton gebracht op ruim 1 ton, terwijl de tanker als nieuwe bestemming „Bulk Carrier" krijgt (d.w.z. t chip ingericht wordt voor het vervoer van droge stoffen). In de loop van 'rg werd het nietiwe stuk ingevaren; de aflevering zal waarschijnlijk eind plaatsvinden. Op de foto: boven de tewaterlating, onder 't stuk op het IJ. Waarschijnlijk hebben er in de vorige kerk gebrandschilderde ramen gezeten want in de rekeningen van de kerk voogdij treffen we posten aan die uit gaven vermelden aan de bekende Sne- ker glasschiler Ype Staak nl. in 1739 en 1740. Over de voorstelling van deze ra men heb ik niets kunnen vinden. Even min is bekend wanneer ze verdwenen en waar ze gebleven zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft aan de Minister van Verkeer en Waterstaat een schrijven gericht, waarin er op wordt aange drongen het Prinses Margrietkanaal en het Harinxmakanaal op grotere diepte te brengen. De ontwikkeling van de scheepvaart In het algemeen van de coastervloot en van de scheepsbouw langs deze kanalen is van dien aard ge bleken, dat naar de mening van de Kamer deze aangelegenheid voor haar district van groot belang en zeer urgent is geworden. Zowel voor de bestaande bedrijven alsmede met het oog op de vestiging van nieuwe ondernemingen en de daaruit voortvloeidende werkgelegenheid. Teneinde de betekenis van de coaster- vaart voor het Friese bedrijfsleven in de laatste jaren na te gaan, heeft de Ka mer bij de voornaamste bedrijven in Friesland een enquête ingesteld. Uit dit onderzoek bleek, dat deze bedrijven ge bruik maakten van 213 coasters in 1957, 218 coasters in 1958 en 236 coasters in 1959, waarbij aan goederen vervoerd werden respectievelijk 41.170 ton, 44.275 ton en 46.560 ton. Niet vergeten dient daarbij te worden het grote aantal kust vaartuigen, dat door deze kanalen van en naar Duitsland en verder vaart, welk transitoverkeer deze route kiest om de ge klok ook niet oud want zijn voorgan gers verdwenen in 1894, hoewel ook die pas gegoten waren in 1878. Waarom deze laatste verkocht werden is me niet duidelijk. Tenslotte nog enkele aardige dingen uit het rekeningenboek der kerkvoogdij. Tenslotte vestigt de Kamer er de aan dacht op, dat de uitdieping voorts van wezenlijke betekenis zal zijn voor de cheepsbouw langs deze kanalen, opdat de werven aan de vraag naar grote .chepen kunnen blijven voldoen. En voor ie binnenvaart zal het mogelijk zijn neller te varen, hetgeen tijdbesparend n dus kostenverlagend zal werken. Zij verzoekt daarom de Minister op ,rond van bovenstaande overwegingen met de meeste klem een spoedige uitdie ping van het Prinses Margrietkanaal en het Harinxmakanaal te willen bevorde ren en wel in die mate, dat deze kanalen bevaarbaar worden voor die schepen, welke nog juist in verband met hun diepgang de sluisdrempels te Harlingen en te Lemmer kunnen passeren. Een afschrift van het schrijven is ge zonden aan de minister van Economische Zaken. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Als men de tegenwoordige kerk bin nenkomt ziet men twee koperen kronen uit het laatste' kwart van de 17de eeuw terwijl ook de gesneden wangen van de banken uit die tijd stammen, waar schijnlijk gekomen met de bouw in 1694. Bij die gelegenheid kwam er ook een nieuwe preekstoel, want er werd 26 carg. betaald voor „geleverd hout aen de preekstoel”. De oude was nl. ver kocht aan de kerk van Uitwellingerga waarin hjj nu nog staat. Overigens een enigszins raadselachtige zaak. Wat verder het meeste opvalt zijn de beide pompeuze grote rouwborden en het monument achter de preekstoel. Het monument is voor Jhr. Duco Martena van Burmania, dat ik reeds uitvoerig behandeld heb bij de bespreking van deze persoon. De rouwborden zijn van Sjuck Ger- rold Juckema van Burmania Rengers (17131784) en zijn vrouw Odilia Ame lia van Welderen (17281788). Dat van Sjuck vertoont rechts de 16 kwartieren van vaderszijde (waaronder: Rengers, Alberda, Enthens en Jongema) en links die van moederszijde (waaronder Bur mania, Welvelde en Cammingha). Dat van Odilia is op dezelfde wijze ingedeeld. In de tweede Middenstandsnota, de nota die thans als vervolg op de Mid denstandsnota 1954 is verschenen, wordt geen gloednieuw middenstandsbeleid aangekondigd. Staatssecretaris Dr G. M. J. Veldkamp constateert dat nu de in de eerste nota gedr.ne toezeggingen in beginsel zijn nagekomen, ofschoon op sommige terreinen de uitvoering niet is afgesloten. Het karakter van de nieuwe nota is dus een ander dan dat van de eerste, welke naast een uiteenzetting van de algemene grondslagen van het door de regering te voeren midden standsbeleid en een systematische pre sentatie van het specifieke midden standsbeleid, een groot aantal gegevens bevatte van documentaire aard. lopen, t. w. f 83.250,en f 2000. wegens het nog afwerken van het bui tenschilderwerk. De door de heer v. d. Werf gewekte indruk, als zou het werk door de uitvoe ring in eigen beheer belangrijk duurder zijn, is derhalve niet juist. Bovendien merkt de Kamer op, dat niet alleen de belangen van het Friese bedrijfsleven net deze uitdieping zijn gediend. Ook de infrastruktuur van het gewest zal hierdoor belangrijk worden verbeterd. De hiermede gemoeid zijnde vosten zullen relatief van bescheiden aard zijn, temeer daar bij het maken van de kunstwerken reeds met een ver groting van de capaciteit van deze ka nalen rekening is gehouden. een consequente toepassing van het non- discriminatiebeginsel worden verdedigd. Dit ook met het oog op het vestigings beleid. Efficiency en zelfwerkzaamheid van de middenstand, dat zijn de punten waarop in de nota wordt gehamerd. En al is sinds 1954 het middenstands-onder- nemersinkomen globaal gemiddeld met 70 tot 80 procent toegenomen, zoals in de nota wordt gesteld, toch liggen zelf behoud en gezonde groei in produktivi- teitsverhoging besloten. Hierom en met het oog op de steeds groter wordende taken van het bedrijfs leven in het geheel van het midden standsbeleid spreekt de staatssecreta ris over de wenselijkheid van samenwer king. Nauwere samenwerking tussen alle organisaties en instellingen op het gebied van of ten behoeve van het mid den- en kleinbedrijf, waardoor hun ac tiviteiten niet alleen efficiënter maar ook voor de individuele middenstander overzichtelijker worden. Op de ontwikkeling van de midden stand in de afgelopen vijf jaren en de perspectieven voor de toekomst komen wij nader terug. Het middenstandsbeleid voor de toe komst wordt veel minder een beleid met nieuwe maatregelen, dan wel een breder beleid dat bij het treffen van maat schappelijke voorzieningen rekening houdt met het eigen karakter van de middenstand. Dit is het gevolg van de in de nota getrokken slotsom, dat het spe cifieke middenstandsbeleid geleidelijk aan zijn afronding heeft bereikt. Uit een bij het georganiseerde middenstandsbe- drijfsleven gehouden enquête zijn niet veel nieuwe wensen in het vlak van het specifieke middenstandsbeleid naar vo ren gekomen. Daarom ziet de staats secretaris, mede wegens de ontwikke ling van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie in de sectoren van het mid den- en kleinbedrijf, geen aanleiding nieuwe overheidsmaatregelen in voorbe reiding te nemen. De problemen dié er nog zijn, veelal plaatselijk en regionaal, moeten overgelaten worden aan de zelf werkzaamheid van de middenstand. Steeds meer komt dus het accent van het overheidsbeleid te liggen in het vlak van het algemeen beleid, dat wil zeggen bij de integratie van het midden- en kleinbedrijf in de algemene regerings- politiek. Hierbij blijven vooral het fiscale-, so ciale-, onderwijs-, loon- en prijsbeleid, het ordeningsbeleid, het beleid met be trekking tot de bedrijfsorganisatie en dat inzake de bezitsvorming en de pro- duktiviteit, bijzonder actueel. Aandacht vraagt voorts de bevordering van onder wijs, research cn voorlichting. Beperking diploma’s. Het onderwijs zal. aldus de nota, over het geheel een meer algemeen karakter krtfgen en vooral gericht zijn op de sti mulering van de kwaliteiten, die een goed ondernemer nodig heeft. Dit houdt dan een accentuering in van het be- drijfs-economisch inzicht, ook hierin tot uiting komend, dat voor de detailhan- delsscholen gestreefd moet worden naar de instelling van een zeer beperkt aan tal diploma’s of wellicht zelfs van één diploma, dat voor alle branches geldt. Een van de knelpunten bij de midden stand is nog éteeds de kinderbijslag. Doch de regering blijft streven, zo zegt de nota, naar de totstandkoming van een algemene kinderbijslagregeling, die mede op de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van toepassing zal zijn. De staatssecretaris komt in de nota, na beschouwing over de middenstands- Het oudste boek loopt van 1693 tot 1771, terwijl er ook een copy bestaat, ge maakt in 1885, waarschijnlijk in ver band met de toenmalige processen tus sen de kerkvoogden en de ring Sneek waarover later meer. Dit vergemakke lijkt het nalezen natuurlijk aanzienlijk. IJsbrechtum mag zich gelukkig prijzen met het bezit van dergelijke oude re keningenboeken want in de meeste ge meenten zijn ze verloren gegaan. Die van Tims en Tjalhuizum zijn, wat de oudsten betreft, dan ook van veel later tijd. De kerk had in 1695 ondanks de ver bouwing kennelijk nog wel wat geld over om weg te geven want in dat jaar werd viermaal 1 carg. en 12 stuivers gegeven „tot opbouwinge van een kerek”, nl. die te Wykel, Gijkekerke Oppenhuizen en de Damster kerk In 1698 werd 13 stuivers uitgegeven „wegens dranek en tabaxpijpen” voor de arbeiders die het pad om het kerkhof schoongemaakt hadden. En verder de volgende posten: (12 jan. 1722) „Ontvangen fan Jan Otte Andries 1 carg. en 8 stuivers ter saecke schade gedaen door sijne bargh”; (1708) „Aen verdreven Fransen gegeven: 11 stuivers” en verder telkens terugkeren de uitgaven voor schoolmeesters waarop we later nog zullen terugkomen. In 1722 werd ook 10 stuivers uitge geven voor een zandloper in de kerk dominee kon dan zien wanneer hij moest ophouden Tegenwoordig treffen wc b.v. nog een dergelijk instrument aan in de kerk te Burgwerd. Waar die van IJs brechtum gebleven is weet ik niet. De volgende keer dan is de kerk van Tirns aan de beurt. Bij de inschrijving in februari 1957 was de heer H. Sluyter de laagste met f 72.525,—. De daarop volgende inschrij vers schreven resp. in voor f 88.940, f95.516,— en f96.880,—. Naar de mening van de deskundigen was de aannemingssom van de heer Sluyter echter nog te hoog. Het werk werd daarom niet gegund en noodge dwongen werd toen tot uitvoering in ei gen beheer overgegaan. De levenngen van glas en glasalplaten werden na in schrijving aan verschillende leveranciers opgedragen, terwijl het verfwerk c.a. door het personeel van het gemeentelijk woningbedrijf werd uitgevoerd. Naar de mening van B. en W. is de uitvoering, zoals deze is geschied, in we zen zelfs voordeliger voor de gemeente geweest. Aan de uitvoering van de werkzaamheden is meer dan normale zorg besteed en er is naar gestreefd de hoogste graad van degelijkheid te berei ken, om de t.z.t. te maken onderhouds kosten zoveel mogelijk te kunnen neper- ken. Deze drang zou in redelijkheid van een particuliere aannemer niet kunnen worden verwacht. Wel is ook een aan nemer aan de naleving van de besteks- bepalingen gebonden, maar de ervaring leert, dat het toezicht op een strikte na leving met veel moeilijkheden gepaard gaat. De besteksbepalïngen geven der halve niet steeds voldoende waarborg voor goed werk. B. en W. menen dan ook te mogen stellen, dat bij de door hen gekozen uitvoering het beste werk tegen het laagst mogelijke bedrag is verkregen. Een vergelijking met het aanvanke lijk geraamde bedrag ad f 61.750, gaat niet geheel op. Het was B. en •W. namelijk pas later bekend, dat de oorspronkelijke raming van de architect te laag was. denstandsproblematiek, waaraan in het middenstandsbeleid grote betekenis moet worden toegekend, zal op korte termijn overleg worden geopend met het publiekrechtelijk en privaatrechtelijk ge organiseerde bedrijfsleven. De vraag zal dan worden gesteld of het instrumen tarium, dat de overheid thans ter be schikking staat, voldoende is met het oog op de vraagstukken, die door struc tuurwijzigingen van regionale aard voor het er bij betrokken midden- en klein bedrijf worden opgeroepen. In het kader van het internationale middenstandsbeleid worden de conse quenties onder ogen gezien van de ver wezenlijking der economische integratie- vormen voor de nationale middenstands- belangen. Van Nederlandse zijde zal, kondigt de nota aan, op krachtige wijze Het Frysk Orkest o.l.v. Alfred Salten zet het jaar 1960 in met een serie popu laire koncerten. Alhier wordt zo’n kon- cert gegeven op dinsdag 5 januari, ’s avonds 8 uur in „Amicitia”. Het programma vermeldt voor de pau ze de Ouverture „Martha” van Von Flo- tow, delen uit de „’1 Arlisienne Suite” van Bizet, „Nocturne” van Borodin en de Ouverture „La gazza ladra” van Ros sini. Na de pauze volgen uitsluitend werken van Johann Strauss: „Kaiserwalzer”, In termezzo uit „1001 Nacht”, „Perpetuum mobile" en de Ouverture „Der Zigeuner- baron”. In verband met de te verwachten grote toeloop is het wenselijk zich tijdig van kaarten te voorzien. politiek sinds 1952, tot de conclusie dat in het bestaande specifieke midden standsbeleid de overdracht van taken aan de publiekrechtelijke organen moet worden voortgezet. Onderzocht wordt in hoeverre de bestaande wettelijke mo gelijkheden in dit opzicht kunnen wor den vergroot. Met betrekking tot het financierings vraagstuk waarvan overigens vol gens de nota de oplossing in hoofdzaak bij het middenstandsbedrijfsleven zelf ligt zal aan de Commissie voor het Middenstandskrediet advies worden ge vraagd, met name over de plaats van het garantiekrediet in dit vraagstuk en de mogelijke bijdrage van dit krediet tot een oplossing ervan. Hulp bij vestiging Bij de uitbreiding van steden en ge meenten hebben dikwijls vooral de klei nere middenstandszaken de grootste moeite zich een plaats in de nieuwe ge meenschap te verwerven, zowel door de onmogelijkheid van grond- als van ge- bouwenhuur of -koop. De vraag is daar om gerezen, of het met het oog op de plaats van het midden- en kleinbedrijf niet wenselijk is, dat in samenwerking met het Centraal Orgaan ter bevorde ring van de bouw van Middenstandsbe- drijfspanden en het Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand een maatschappij wordt ingesteld met als taak gronden en gebouwen in eigendom te verkrijgen en deze aan ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf hetzij te verhuren hetzij in eigendom over te dra gen. Met betrekking tot de regionale mid- Op de vooravond van Kerstmis had in IJlst nog een tragische gebeurtenis plaats De alleenwonende en gedeeltelijk ver lamde Wed. Bootsma is door nog niet opgehelderde oorzaak in aanraking ge komen met de gloeiende kachel en heeft Kamers geschetste ont- bij haar val waarschijnlijk een brandend wikkeling, (het verdwijnen van de klei- petroleumstel omgeworpen, waardoor nere coasters), zal zich ongetwijfeld voortzetten, met het gevolg dat de Friese grootscheepvaartkanalen in de :eer nabije toekomst geheel van coasters verstoken zullen geraken. Immers, coasters tot circa 300 dw. ton zijn dan liet meer te krijgen en voor coasters boven deze tonnage zijn deze kanalen niet meer bevaarbaar. De betrokken be- 7 rijven zijn in dat geval aangewezen op iverslag in de havens, wat kostprijsver- '.ogend en concurrentieverzwarend zal werken. Op het kerkhof vinden we verschei dene stenen van leden van de familie van Welderen Rengers, waarvan de meeste binnen ijzeren hekken. Ze alle op te sommen zo niet veel zin hebben. In de kerk ligt vlak voor het doophek een grote steen voor Bernard Walraad van Welderen Baron Rengers, overleden in 1823. Verder treffen we o.a. stenen aan van de families: van Borssum Waalkes, van der Molen, Zondervan, Alberda en Schukken, de meeste ook nu nog wel bekende geslachten in IJsbrechtum. In 1947 heeft de heer C. Dijkstra, destjjds te IJsbrechtum, in dit blad enkele arti kelen geschreven over interessante graf stenen, b.v. over de steen uit 1629 met een wapen die in het baarhokje ligt. vaart langs de Wadden te vermijden. Het type coaster, dat bij dit vervoer betrokken was en de Friese groot scheepvaartkanalen kan bevaren, strekt zich uit tot circa 250 a 300 dw. ton af hankelijk van het type schip. Dit maxi mum wordt bepaald door de diepte van deze kanalen (3 m F.Z.P.) waarin practisch 3,15 m water staat, wat be tekent, dat schepen met een diepgang van meer dan 2.80 m wel de sluizen kunnen passeren, doch in het kanaal niet mogen opvaren. De tendens in de ontwikkeling van de coastervloot is echter zodanig, dat het aanbod van deze coasters dalende is. In de eerste plaats is deze daling toe te schrijven aan het feit, dat coasters 1 beneden genoemde dw. tonnage niet meer worden gebouwd. De grote belang- 1 stelling van de reders richt zich op 1 schepen van 600 t 1100 dw. ton, zoals I adressante met een landelijk overzicht aantoont. In de tweede plaats wordt de daling van het aanbod veroorzaakt door de steeds toenemende verkopen van de kleinere kustvaarders naar het buiten land. De door de In de verleden week gehouden Raadsvergadering vroeg de heer Th. v. d. Werf nadere inlichtingen over de overschrijding van de raming voor het verf-, glas en behangwerk van het bejaardencentrum „Nij Nazareth”, mede in verband met het feit dat de gemeente dit werk in eigen beheer heeft uitgevoerd. De voorzitter kon deze vraag toen niet volledig beantwoorden omdat hij niet van te voren gesteld was, maar zegde toe dat de Raad uitvoerig zou worden inge licht. Dit is inmiddels geschied. Alle leden hebben een nota van B. en W. ont vangen, waaraan het volgende is ontleend. B. en W. treffen een vergelijking tus sen de door deze wijze van uitvoering gemaakte kosten en de aanneemsom van de laagste inschrijver. Voor het ver krijgen van een juist inzicht moet vol gens hun rekening worden gehouden met de besteksbepalingen inzake de zgn. risico-verrekeningen, waarbij in het algemeen de hogere of lagere kos ten. voortvloeiende uit wijzigingen in de prijzen der materialen, uitgezonderd hulpmaterialen, en in de lonen en/of de daarop rustende sociale lasten zullen worden vergoed, c.q. op de aanneemsom worden gekort. In dit geval zijn er wij zigingen opgetreden in de prijzen van het vensterglas, voor grondverf en dek verf voor binnen- en buitenwerk en in de lonen en sociale lasten. Behalve deze kostenverhoging zijn tij dens de uitvoering van het werk nog wijzigingen in het bestek aangebracht, welke een verbetering beoogden. Het hieruit voortvloeiende meerder werk kan worden gesteld op rond f 11.000, B. en W. geven een volledige opsom ming van dit meerwerk en delen mede dat, wanneer met deze kosten wegens meerwerk rekening wordt gehouden de uitvoering van het werk door de laag ste inschrijver f 72.525 f 11.000.— f 83.525,zou hebben gekost. Dit be drag dient dan nog vermeerderd te den met het wegens i.' uit te betelen bedrag, dat globaal f1500.kan worden geschat. De werkelijke kosten zullen, naar het zich thans laat aanzien f85.250,be- 7 '-‘tv. Tenslotte maken B. en W. nog een vergelijking tussen de werkelijk ge maakte kosten en de inschrijfsommen van de beide laagste inschrijvers. Deze bedroegen, zoals reeds vermeld, resp. f 72.525,en f 88.940,gemiddeld der halve rond f 80.735,-Indien ook hier rekening wordt gehouden met het meer werk en de risicoverrekening kan dit be drag nader worden bepaald op f 80.735 4- f 11.000 -j- f 1500 f 93.235,—. Dat is dus f 7005.meer dan de kosten bij de uitvoering in eigen beheer. B. en W. menen met deze uiteenzet ting de leden van de Raad voldoende te hebben ingelicht. Verder bij beide in het midden het wa- pen van de overledene met twee staan- de leeuwen en daar beneden attributen als doodsbeenderen, zandloper en vleu- gels. Een uitvoerige beschrijving ervan kan men vinden in de „Friesche Ade- laar” I. Hoewel deze borden ontegen- zeggeljjk een zekere sfeer aan het ge- bouw geven, blijft het de vraag of deze duidelijke tekenen van adeldom in een kerk thuis horen. Het tegenwoordige orgel dateert uit 1865 en is reeds et derde in deze kerk want het vorige werd geplaatst in 1798. In 1800 boden de kerkvoogden in de „Leeuwarder Courant” te koop aan een L kerkorgel, een spinnet en een klavecim- bel. De beide laatste instrumenten zul len wel van het slot afkomstig zijn want we kunnen ons moeilijk indenken dat de heren kerkvoogden ze b.v. in de consi storie gebruikten bij gemeente-avonden. Het avondmaalszilver bestaat uit een kelkvormige beker op een hoge voet met alliantie-wapenen: 1722 en drie blaadjes met gekartelde rand, elk op vier pootjes met opschrift, welke laat- sten uit 1776 dateren. De tegenwoordige klok is van na de laatste oorlog. Overigens was de vori- i v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1