Binnenlands Jaaroverzicht 1959 Sneker garnizoen ’14-18 Boeiende causerie over het africhten en gebruik van de speurhond l ULST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 114e jaargang no. 10t> Donderdag 31 dec. 1959 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD F 0 ZAKENNIEUWS In 10 maanden 1327 doden in het verkeer Grenspaal 1959/1960 Verhoging melkprijs Het Sneeker Nieuwsblad is een Zeepost Firma J. B. H. Poiesz 40 jaar Weer filmavond over het skütsjesilen gecombineerde uitgave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD DON- cn INTERN. DAMTOURN OOI TE AMSTERDAM Droogte. Het africhten. PHILIA Eenzaam, niet alleen. Kabinetsformatie. le rij v.l.n.r.: A. Dijkstra en A. Cu- Achterste rij: 1. E. P. H. Kingma, Sneek; 2. Hettema, Bolsward; 3. J. Zijlstra, Hommerts; 4. R. Salver- da, Sneek; 5. J. Griepsma, Heeg; 6. D. Plantinga, Parrega. Volgens de voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek von den gedurende de eerste tien maanden van 1959 in ons land op de openbare weg 125.000 verkeersongevallen plaats. Daar bij werden 1327 presonen gedood; het aantal gewonden bedroeg 37.200. In vergelijking tot de cijfers van de overeenkomstige periode van 1958 steeg tot nu toe het aantal ongevallen met 9%, het aantal doden met 2% en het aantal gewonden met 10%. Het aantal verkeersdoden in de peri ode januari t/m oktober van de jaren 1957, 1958 en 1959 bedroeg resp. 1453, 1300 en 1327. Hieruit blijkt, dat het aantal overleden slachtoffers -in 1959, evenals in 1958, lager is gebleven dan in 1957, vóórdat op 1 november van dat jaar de maximum snelheid voor motorvoertuigen in de bebo-wde kom werd ingevoerd. Verblijden/bedroefdenze staan voor de grens, Gedwongen om straks te passeren; Voor iedereen klinkt bij de grenspaal de wens Durf „60” met moed te trotseren De menselyke lucht. Bij het opsporen gaan de honden at op de menselijke lucht welke door de zweetklieren wordt veroorzaakt en door elke vaste stof heendringt. Wat en hoe. veel men ook aantrekt. Het opmerkelij ke is evenwel, dat er geen twee mensen op de wereld zijn die een gelijke lucht hebben. Vandaar dan ook dat men in ons land veel vertrouwen stelt in de De Kynologenclub „Sneek en Omstreken” heeft haar leden en ook een aantal belangstellenden dinsdag in Rest. Piso een bijzonder mooie avond bezorgd door hierop de heer A. Schellevis, commandant van de Speurhondenschool te ’s-Gravenhage, als spreker te laten optreden. Deze adjudant bij de Rijks Politie heeft een rustige betoogtrant zonder enig pathos, maar sprak zó boeiend en vertelde zoveel interessante wetenswaardigheden over het africhten en bet gebruik van speur honden, dat de bezoekers de gehele avond met gespannen aandacht naar hem luisterden. Het was alsof hij ook hen gedresseerd had con stateerde de voorzitter dr J. P. Otto terecht in zijn dankwoord tot de heer Schellevis. Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). I Bolsward; 5. C. Dikland, Sneek; 6. K. Gerritsma, Heeg; 7. P. Eppinga, Sneek; 8. R. Salverda, Makkum; 9. T. Duiker, Hommerts. zich trouwens nog een andere belang rijke wijziging voor: Dr. Tellegen, die als eerste vrouw het ambt van directeur van het kabinet der Koningin had ver vuld, vroeg haar pensioen aan. Alleenstaanden. We staan voor de grens en de glazen zijn vól Om zó deze grens te passeren; We klinken verheugd (al is soms die klank ..hol") En houden onz’ voorspoed in ere We staan voor de grens en de harten zijn vól, 't Valt moeilijk de grens te passeren; Gedachten gaan uit naar een loodzware „tol”, Een dierbare houden w’ in ere Met ingang van 4 januari 1960 zullen de consumptiemelkprijzen (los en flessen met inbegrip van gesteriliseerde melk, karnemelk en melkproducten) in het ge hele land met ten hoogste 2 cent per li ter boven de prijzen berekend op 1 juli 1959 worden verhoogd. Het betreft hier een eerste prijsverho ging, die voortvloeit uit de opheffing van de melksubsidies, waartoe in het kader van de maatregelen van de regering tot vermindering van de subsidielast is be sloten. Voor weduwen en wezen was 1959 In zoverre een goed jaar, dat het „nood”- kabinet-Bee] hetwelk over het alge meen *s lands zaken slechts gaande hield in afwachting van de Kamerverkiezin gen met voortvarendheid de parle mentaire behandeling voortzette van de „erfenis” van de socialistische ex-minls- ter Suurhoff: een voorstel tot invoering van een algemene weduwen- en wezen- voorziening. Het bleek zelfs technisch mogelijk. deze wet op 1 okt. 1959 te doen ingaan, terwijl de aanvankelijke streefdatum op 1 januari 1960 was be paald geweest. Onze parlementaire de- mokratie kan dus wel vlot werken. Aan een sociale misstand de behoeftige weduwe en haar penningske was hiermee, althans in beginsel, een einde gemaakt. Ook ten behoeve van een andere groep van alleenstaanden werd dit jaar een belangrijk beginselbesluit genomen. De niéuwe anti-revolutionairo minister van Financiën, Prof. Zijlstra, slaagde er in, de middelen te vinden om een voorstel tot verlaging van het vrijgezellentarief bij de inkomstenbelasting in te dienen. Deze regeling kon echter niet meer in dit jaar ingaan; zij werd tot nieuwjaars- surprise gestempeld. Zo kwam het inhoudsvolle, koninklijk motto: „Eenzaam, maar niet alleen” in 1959 eigenlijk voor de gehele groep van alleenstaanden in Nederland tot gelding. Neen, een aards paradijs werd Neder land ook in 1959 niet. Maar als het zijn blik rondom zich heen wendde, dan had het toch niet te klagen. Het kon die vergelijking met de buitenwereld trou wens gemakkelijker maken dan voor heen. Want de televisie deed in steeds meer gezinnen zjjn intrede. Als gevolg van een kopersstaking in de eerste maanden van het jaar werden de prijzen van t.v.- en radiotoestellen wat lager. De Nederlandse burger had zijn natje en droogje. De woningnood werd welis waar niet opgelost, maar de jaarlijkse produktie van 80.000 woningen deed ho pen, dat een verbetering in het verschiet lag. Voor de meesten ging het dus geluk kig wel op, dat vaderlandse versje over: „In Holland staat een huis”. Over het algemeen heerste daarbinnen een goed gezinsleven. Zeker, men had er zijn me ningsverschillen. Over de toepassing van het processie-verbod in Geertruiden- berg, over de verkoop van pocket-books bij kruideniers, over de voetbaltoto en de roulette-grens in Baarle-Nassau, over de exploitatie-mogelijkheden van de a.s. Beatrix-mijn en de noodwachtplicht voor oud-Indonesië-strijders, over de wense lijkheid van het Lauwerszee-project en het Amsterdamse tunnelplan, over de aanstelling van de vrouw in kerkelijke ambten en de „vrijzinnigheid” van de Leidse hoogleraar in de theologie, Prof. Smit, ja zelfs over de tafelgesprekken van de Avro-medewerker Siebe van der Zee. Maar als deze meningsverschillen ér niet zouden zijn geweest, had de wereld misschien kunnen menen, dat Nederland ingeslapen was. Om met Wim Kan te spreken: „Het was me het jaartje wèl”. Alvorens met africhten te beginnen moeten wij de hom' eerst tot onze kame. raad maken en met hem spelen, aldus spr. Doet men dit niet, dan gelukt de africhting nooit. Vervolgens leert men hem stipte gehoorzaamheid, waarvoor men hem naar behoefte beloont en be. straft. Het laatste echter alleen met de stem, zo deelde de heer Schellevis later aan een vragensteller mede. Nooit slaan of snauwen. Het voornaamste is even, wel dat men steeds blij is en geen harde commando’s geeft. Na de pauze kwam spr. nog even te. rug op de menselijke lucht. Wat dat be. treft staan zij alle dagen voor een raad, sel. Het kan gebeuren, dat de hond na. dat het spoor gelegd is dit kilometers volgt ondanks stromende regen of sneeuw (echter alleen in het veld, niet op harde wegen) maar ook komt het voor dat hij na een half uur het spoor al bijster is. Langdurige droogte kan daarbij ook belemmerend werken, hoe wel dat voor sprekers hond ook al geen beletsel was zoals deze zomer is ge. bleken. Daarna vertelde de heer Schellevis enige voorvallen uit zijn veertigjarige praktijk en beantwoordde hij een groot aantal vragen. Verlieslost. Wie dit blijmoedige beeld van 1959 overziet, mag echter niet vergeten, dat dit jaar ook zijn donkere momenten kende. Als men de lange lijst overziet van degenen, die aan ons land door de dood werden ontrukt, dan staat men tegen dit jaareinde, gelijk een boekhou der, voor een balans met debet- èn cre- ditposten. Tijdens de eerste wereldoorlog lag er in onze stad ook een garnizoen. Bijgaande foto laat deze militairen, onder wie ook een aantal stadge noten, zien op het plein voor de Steenklipschool (nu Looxma- school), waarin het garnizoen ge legerd was. Burgemeester Mr. G. van Hall heeft maandagmiddag in Krasnapolsky te Am sterdam het internationale damtournooi geopend. Mr. G. van Hall verricht de openingszet. Links de dammer Georg A ubier (Parijs); rechts Raoul Delhom (eveneens uit Parijs). Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ook wat de regenval betreft, kenmerk te de zomer zich als ’n zeer bijzondere. Terwijl de gemiddelde regenval in de maanden mei tot en met september in de periode 1921’50 ongeveer 324 mm beliep, bedroeg dit cijfer in 1959 slechts: 145 mm Vooral de mei- en de septem bermaand kenmerkten zich door enorme droogte. Terwijl zij in de periode 1921 ’50 een gemiddelde regenval van resp. 51 en 72 mm opleverden, behaalden zij ditmaal slechts 15 en 4 mm. Dit mocht de toeristen aantrekkelijk voorkomen, voor de groei der landbouwgewassen zijn juist deze maanden bijzonder belang rijk. In het oosten en zuiden van ons land leden vele boeren dientengevolge schade, welke in de meest getroffen be drijven minstens op enkele honderden guldens per ha moest worden geraamd. De regering schatte dat circa 150.000 ha bouw- en grasland met ongeveer 140.000 stuks grootvee zeer ernstig getroffen waren. Zij achtte zich derhalve wel ver plicht een helpende hand uit te steken. Economische opleving. Gelukkig konden de economische re sultaten van de landbouw als geheel niet ongunstig worden' genoemd. Behalve op het agrarisch bedrijf had de abnormale droogte echter ook een ongunstige in vloed op de werkgelegenheid. Gedurende de zomermaanden handhaafde de werk loosheid zich geruime tijd op een niveau van ca. 75.000 personen, terwijl de aan vragen door werkgevers zelfs een lich te daling vertoonden. Zulks in weerwil van de omstandigheid, dat tegelijkertijd de economische opleving van Nederland aan kracht won. Export, consumptie en produktie namen .niet onaanzienlijk toe. In novermber 1959 kon de minister van Economische Zaken, De Pous, de ver- achting uitspreken, dat de vergroting van het totale, werkelijke inkomen van ons land dit jaar met 6 procent zou blij ken te zijn toegenomen. Ook in econo misch opzicht mocht ons land zich dus in een periode van zoete zonneschijn ver heugen. identificatie of sorteerproeven, hoewel men daarop niet kan worden veroor. deeld. Er naast zijn is bij een speurhond uit. gesloten voorzover het aan hem zelf ligt. Wel is het mogelijk dat hij een ver. keerde aanwijzing doet, maar dan zijn de mensen daar vaak de oorzaak van. Ook de geleiders maken meermalen fou ten zoals spr. met voorbeelden aantoon, de. De hond zal echter een specifiek menselijke lucht moeten volgen. Hoe die wordt gebracht weet niemand, maar het is mogelijk dat een hond een jaar later nog het spoor vindt als het voorwerp dat door een mens is aangeraakt goed geïsoleerd wordt bewaard. K Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie utierlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach. ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. Artillero (4 jan.); Australië: s.s. Ixion (3 jan.); t.s. Mosel. stein (6 jan.); m.s. Johan van Olden, barnevelt (7 jan.); Brazilië: s.s. Alda. bi (3 jan.); Canada: s.s. American Ran ger (3 jan.); m.s. Rijndam (7 jan.); Chili: via New York (7 jan.); Indonesië: m.s. Karimun (3 jan.); Ned. Antillen: m.s. Charis (7 jan.); Nieuw Zeeland: s.s. Rangitane (7 jan.); Suriname: m.s. Helicon (7 jan.); Unie van Zuid Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Capetown Castle (3 jan.); Brits Oost Afrika: m.s. Helicon (7 jan.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Spreker vertelde eerst in het kort e.e.a. over de hond, waarbij hij de vraag of er een ander dier is dat zoveel van de mens houdt als deze viervoeter vol mondig met „nee” beantwoordde. Over zijn afstamming lopen de meningen nog al uiteen, maar als regel wordt aange nomen, dat hjj afstamt van de wolf. De hond is ouder dan onze jaartelling. Vier, duizend jaar voor Christus hadden de Egyptenaren reeds een Egyptische wind, hond. Vroeger leefden ze in troepen, maar in de plaats daarvan heeft hij zich thans gehecht aan de mens wie hij in vele functies onschatbare diensten be. wijst. Ten gerieve van ons volk wordt er in ons land een 40-tal speurhonden ge. bruikt. Echter uitsluitend door het Rijk, de rijkspolitie en de gemeentepolitie in Den Haag en Rotterdam. Morgen 1 januari zal het 40 jaar ge. leden zijn, dat de heer J. B. H. Poiesz aan de Ged. Pol een speciaalzaak begon in melk, en zuivelproducten, fijne vlees, waren en delikatessen. Ter gelegenheid van dit feit recipi. eert de heer Poiesz die dag in Hotel „De Wijnberg” van 2.30—4.30 uur. Ongetwij feld zal het de fam. Poiesz niet aan be langstelling ontbreken. Ais men een beroep op een dezer honden doet om verloren voorwer pen, maar ook mensen, op te sporen komt er een. Onverschillig waar men woont. Deze medewerking wordt kosteloos verleend en zoals spr. later met frappante voorbeel den aantoonde, vindt het beest het verlorene terug ai heeft het ergens ook 48 uur of langer, zelfs bij stro mende regen, gelegen. Geen slagen of geweld. De school waar de honden worden op geleid ligt aan de openbare weg en ook alle proeven worden aan de openbare weg gehouden. Wij hebben nl. niets te verbergen verzekerde de heer Schelle vis onder wiens leiding de opleiding ge. schiedt. Dit gaat absoluut niet gepaard met slaan of geweld. Geen enkele speur, hond of verdedigingshond kan met ge weld worden afgericht. Instructeurs ge ven onderwijs aan de dieren en aan hun toekomstige geleiders. Het eerste is ech ter gemakkelijker dan het tweede. De opleiding van de hond neemt vaak drie tot vier maanden in beslag, van de mens soms tien maanden. En dit zijn allen in telligente mannen die al een jaar of tien meelopen. Goede instructeurs zijn echter schaars. Spr. stond vervolgens stil bij de keu rige huisvesting (alles binnenshuis) en de voeding en verzorging van de hon den, alles precies op regel, en openbaar, de daarna in deze kring van rashonden houders dat hij nooit zuivere rassen ge bruikt. Die kunnen het zware werk dat van hen verlangd wordt niet voldoende opbrengen. Alleen kruisingen van de herder zijn geschikt. In ’t algemeen zijn alle honden met een niet spitse snuit ongeschikt omdat ze te weinig reukver. mogen hebben. Het is echter zeer moeilijk aan geschikte honden te ko men. Spreker en zijn helpers reizen er het gehele land voor af, maar er zijn slechts weinig honden die speurhond kunnen worden. Ze moeten nl. aan ver. schillende voorwaarden voldoen, min stens een jaar en op z’n hoogst ander half jaar oud zijn. Het geslacht doet niets ter zake. Ook worden er vaak zeer hoge prijzen gevraagd, maar spr. betaalt nooit meer dan tachtig gulden. Dat de speurhond zo goed kan ruiken ligt hoofdzakelijk aan de reukslijmvlie. zen die bij de herdershond groot zijn. Hij kan echter minder goed zien maar bij. zonder goed horen. Wij kunnen nu reeds mededelen dat traditiegetrouw dit jaar weer een grote filmavond over het skütsjesilen zal worden gehouden en wel op woensdag 27 januari a.s. in Amicitia alhier. Dit is mogelijk doordat de N.V. Ne. derlandsche Kali Import Mij ook dit jaar weer een kleurenfilm heeft gemaakt van het skütsjesilen bij Grouw, Langweer en op het Sneeker Meer. Tijdens deze avond zullen de films van dit jaar en vorig jaar worden vertoond en zal het caba retgezelschap „De Spinnekop” van Drachten het programma afwisselen met fragmenten uit „Merkegasten”. Jo, han Bok en zijn orkest verzorgen de mu zikale omltfsting. Verleden jaar moesten ca. 400 belang stellenden wegens plaatsgebrek teleur gesteld worden en ook dit jaar verwacht het bestuur van de stichting „De Sne. ker Pan” (welke deze avond organi seert) weer een grote belangstelling. Men kan daarom nu reeds schriftelijk kaarten bestellen (met bijsluiting van het entreegeld) bij Drukkerij Doeven. dans. Singel te Sneek. De entreeprijs is zo laag mogelijk gehouden, nl. f 0.50. Volledig kunnen hun namen hier bij lange na niet worden vermeld. Enkele voorbeelden kunnen echter wel enig in zicht bieden omtrent dit verdrietig ver lies. Op politiek terrein gingen bijv, dé chr. historische voorzitter der Senato ren, Dr. Kolff en de gewezen agrarische expert der anti-revolutionairen, Chris v. d. Heuvel, alsmede de r.k. staatsraad Van Angeren heen. Op maatschappelijk terrein verwekte het overlijden van de ondervoorzitter van de Soc. Economische Raad, Twijn- stra, diep leedwezen. Als werkgevers vertegenwoordiger werd zijn heengaan ook door de vakbeweging betreurd. Op het gebied van de cultuur spreekt de naam van de wereldbekende dirigent van ons Concertgebouw-Orkest, Eduard van Beinum, uiteraard boekdelen. Ook in de andere sectoren van ons geestelijk leven vielen echter gevoelige slagen; men denke slechts aan de directeur van de Wereldomroep, „de Rotterdammer” v. d. Broek, aan de vrijzinnige dominee Fetter (die bekendheid verwierf door zijn morgenoverpeinzingen voor de V.P.R.O.), aan de kostelijke jeugdschrij ver Leonard Roggeveen en tenslotte aan die oude, grote actrice Else Mauhs. Hollands huishouden. In het afgelopen jaar heeft Nederland de zonzijde van het leven op gezocht. Werd in de maand februari nog even geklaagd over een on gebruikelijke lange mist, de meimaand werd door statistici als de droogste van de eeuw genoteerd; geen junimaand bleek in deze periode zonniger te zijn geweest; juni telde meer zonnige uren dan in vergelijk bare maanden sinds 1904 het geval was geweest! Langzamerhand drong het zo door tot de gebruinde schedels der Neder landse vakantiegangers: de hele zomer zou meer zonnige uren opleve ren dan sinds 1900 was geboekstaafd! Er werd een record geboekt van 800 uren tegen een gemiddelde van 616 uren. De Nederlander behoefde eensklaps niet meer naar het buitenland om zeker te zyn van een pret tig klimaat. Ons land werd ook om die reden aantrekkelijker voor bui tenlandse toeristen. Volgens de regering was onze hotelcapaciteit echter toch nog niet voldoende op de verfijnde Amerikaanse smaak afgestemd; zij wist de volksvertegenwoordiging althans te overtuigen van de wen selijkheid de bouw van een tweetal Amerikaanse Hilton-hotels te ga randeren; ook voor de aanleg van een nieuwe wandelpier in Schevenin- gen gaf zy nu eindelyk toestemming. Misschien de enige toeriste, die door het weer wat teleurgesteld werd, was prinses Soraya, de voor malige echtgenote van de Sjah van Perzië, die na haar gewezen echt genoot een bezoek aan ons land bracht doch eerder uit het toen wat kille Noordwijk vertrok dan haar plan was geweest. Het was overigens echt weer om te zwemmen. Een vergiftiging van het water in de vaarten van Zuid-Holland, waaraan duizenden vissen stierven, maakte het zwemmen bij Katwijk echter een tijdlang on raadzaam. perus, beiden te Bolsward. 2e rij: 1. R. Kasemier, Sneek; 2. M. van Doorn, Wommels; 3. Ferwerda Sneek; 4. Adj.onderoff. R. Tol- sma, Sneek; 5. J. Amoldus, Leeu warden; 6. H. C. Kroon, Sneek; 7. P. Bruinsma, Wommels. 3e ry: 1. Hoekstra, Jutryp; 2. W. v. d. Zee, Uitwellingerga; 3. H. Bou- ma, Scharncgoutum4. Ruardi, Ja, over het algemeen was het dus een welvarend land, waarover koningin Juliana de scepter zwaaide. Ook voor ons koningshuis was het trouwens een jaar met vele goede momenten. Prinses Wilhelmina stelde op haar hoge leeftijd haar mémoires te boek; eigenlijk was haar geschrift meer dan dit: een ge loofsgetuigenis 1 De grote belangstel ling, welke voor dit boek, getiteld „Een zaam, maar niet alleen” bestond, toon de aan, dat Nederland zijn oude, dappere koningin geenszins was vergeten. Ook zij bleek het Nederlandse volk aan haar hart te blijven koesteren. Zij deed haar domein „Het Loo” aan de staat over, opdat dit tot in de verre toekomst als ’n eenheid in stand zou kunnen blijven. Ook voor kroonprinses Beatrix was het een belangrijk jaar. Zij werd ge ïnstalleerd als erecommandeur in de Johanniterorde en schafte voorts zich een eigen toekomstig „home” aan. Zij kocht nl. het landgoed van jhr. Freddy Bosch v. Drakenstein te Lage Vuursche. Evenals prins Bernhard verrichtte ko ningin Juliana haar vele representatieve bezigheden met toewijding. Zij schonk bijv, aandacht aan de 110e verjaardag van haar (toen) oudste onderdane, wij len Chrissemeuje, met de zending van een persoonlijk schrijven en... een tele visietoestel. Voorts ontving zij de merk waardige heer Adamski ten paleize, die beweerde rond de maan te hebben ge reisd en in contact te hebben gestaan met de bewoners van Venus; hij ver mocht ons koningspaar echter niet van de juistheid zijner waarnemingen te overtuigen Belangryker was. dat koningin Juli ana opnieuw voor dtaak werd gesteld een kabinetsformateur aan te wijzen. Na de val van het kabinet-Drees was namelijk de Tweede Kamer ontbonden; er waren verkiezingen gehouden welke een grote zetelwinst voor de V.V.D. op leverden. Voorgelicht door Prof. Beel wees zij tenslotte Prof. De Quay, haar commissaris in de provincie Noord-Bra-1 bant, gedurende 12% jaar, aan als mi-1 nister-president van een rechts-liberaal kabinet. Prof. Beel werd als eerste rooms katholieke nadien benoemd tot vice, president van de Raad van State, ter vervanging van de anti-revolutionaire Dr. Rutgers, die de vijfenzeventigjarige leeftijdsgrens had overschreden. In de kring der koninklijke adviseurs deed

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 1