Predikbeurten 50-jarig bestaan van de Zondagsschool Het Mosterdzaadje” te Heeg Wetenswaardigheden V Kappie en de Prentbriefschatkaarten scheid van zijn werkman-opzichter FT Advertenties W. HEINS Uit mijn privé-dagboek De eenden in de Wip Bevorderd 5? Een prima bedrijfsresultaat Jaarwisselingsbijeenkomst P. v. d. A. Afd. Sneek Competitie Sneeker Damclub Aanvulling Nieuwjaarsdag Zondag 3 januari 1960 Bevroren pluimvee, konijn en wild niet alleen meer bij de poeliers Zondagsdienst dokters Heeg en Woudsend e.o. Zondagsdienst Dokters, Apotheek en Zusters Donderdag 31 december 1959 t/m zondag 3 janu ari 1960. nam. voorm. 9.30 uur Ds J. J. j. uur Band van vriendschap. GROTE VIER VAN DE PERS BIJEEN J.E.P. voor dit blad worden in Gaast- meer gaarne aangenomen door onze agent 2. 3. gemidd. 4. R.L.V.D., Sneek. Tel. 41, 609 men beetje nep de Maat, „daai kont igal wat tijd gekost. Na de boer vrien- 50. ant- P. Bergsma in internationaal damtoernooi. Voor steeds op no. 2000. Ter griffie van het Kantongerecht te Zutphen is bevorderd tot adm. ambte. naar B le klas de heer J. Gjeltema, voorheen woonachtig te Sneek. ff ff 190 480 groep 12.89 721 20 138 422 115 135 140 188 1879 1441 397 135 78 2051 172 1.22 97 39 38 149 342 4045 3.92 324 7 uur 8 uur Voorwedstrgden persoonlijk kam pioenschap van Friesland. 1.44 161 56 89 198 334 GEREF. KERK, Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam. 5 uur Ds Pels van Huizum. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds J. Visser van Dokkum. NED. HERV. GEMEENTE. Goënga: voorm. 10 uur Ds J. Schipper. Bevestiging ambtsdragers. NED. HERV. GEMEENTE SNEEK. Voorm. 10 uur Ds Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds v. Eysinga, van Oppen huizen. Jeugddienst. 2 uur nam. nam. De kalender van de Benzine Petroleum Handel My N.V. (B.P.) is opgedragen aan het opvoedkundige, wetenschappe lijke werk, dat de Unesco verricht ter bevordering van een beter begrip tussen de volkeren. Op elk blad aangevende twee maanden is in fraaie kleuren een kind uit verschillende landen afge. beeld. JEHOVA GETUIGEN in Piter Jelleshüs. Vrijdags 7.308.30 nam. Bedieningsschool 8.309.30 uur nam. Zondags 7.308.30 uur nam. Zaterdag 16 januari a.s. wordt met deze wedstrijd een aanvang gemaakt. Voor de S.D.C. schreven in Th. Koopman en H. de Boer, terwijl N. van der Werf in de jeugdklasse uitkomt. en kwaliteit en de beweiding uitste kend zijn bij A. de voedering zal ze ker ook doelmatig zijn; dat het grasland intensief wordt ge- GEREF. KERK, Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 uur Leesdienst; nam. 5 uur Ds Pels van Huizum. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Ds J. J. Raima van Lekkum. GEREF. KERK te Koudum Voorm. 9.30 en nam. 2 uur Leesdienst. 221 150 286 2137 2286 GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds A. J. van Dijk van Sloten (Fr.), Z. 18; nam. 5 uur Dr A. Wind. Voorber. H.A. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds S. J. Verveld van Scharnegoutum; nam. 5 uur Ds E. N .van Loo, Voorber. H.A. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur DrA. Wind, Voorber. H.A.; nam. 5 uur Ds A. van Dijk, Z. 18. GEREF. KERKEN. Oppenhuizen c.a.: voorm. 9.30 uur Ds D. Kronemeijer; nam. 1.45 uur Ds C. E. v. d Broek van Goënga. Oudega (W.): voorm. 9.30 uur Ds F. J. Bil; nam. 1.30 uur Ds P. Schraven. deel van Gaastmeer. Scharnegoutum: voorm. 9.30 uur Ds G. J. de Leeuw van Sneek; nam. 1.45 uur Ds S. J. Verveld. IJlst: voorm. 9.30 uur en nam. 2 Kand. de Hoop van Harderwijk. Als een vaste verschijning arriveerde ook weer de maandkalender van Douwe Egberts in de traditionele, in de prak, lijk beproefde doelmatige uitvoering. Het schutblad bevat weer naast een kalendarium voor het gehele jaar de posttarieven en de feestdagen en daar, onder nog een kalender voor het afge lopen jaar en voor 1961. Op de achter, zijde staan afstandstabellen, diverse ver. keersaanduidingen, polltietekens, natio. naliteitsletters en een titelatuur. Traditie getrouw hield de Afd. Sneek van de Partij van de Arbeid in samen werking met de Vrouwenbond dinsdag avond in het Piter Jelleshüs weer een jaarwisselingsbijeenkomst, die door een groot aantal leden, onder wie vele vrou wen, was bezocht. Na de opening door voorzitter I. Berg sma, kreeg de heer J. Piebenga van Leeuwarden het woord, die een realis tisch beeld gaf van de situatie in de we reld. Ondanks alle welvaart, welke wij in ons land meemaken, aldus spreker, verkeren wij, zowel op internationaal als nationaal terrein, in een crisis. In ternationaal door de scheiding tussen Oost en West, de kolonisatie, de rassen kwestie, de onderontwikkelde gebieden en nationaal door het feit dat de P.v.d.A. in de oppositie is gedreven. Bij dit alles kan men steeds de harde wet van het egoïsme ontdekken. Het is op zich zelf niet zo erg, zei spr., dat de P.v.d.A. in de oppositie is het heeft ook zijn goe de zijde maar het moet niet te lang duren. Overigens is dat de vraag, aldus spr., want er zijn genoeg punten, o.a. de commerciële T.V., de Toto en de Onder wijswet, waarover men het in de rege ringspartijen niet eens is. Als één der belangrijkste taken van de P.v.d.A. zag spr. het geven van meer verantwoordelijkheid aan de jeugd. Ter afwisseling werd grammofoonmu- ziek gegeven, terwijl na de pauze twee ploegen van vijf personen werden getest op hun kennis. Dit nummertje „hersen gymnastiek” viel wel in de smaak. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds M. van der Meulen. Diaken-bevestiging. BAPTISTEN GEMEENTE. (Kerkgebouw Willm Lodewjjkstraat) Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Kand. Zen. deling J. ter Braak. Zondagsavonds 7.30 uur jongere jeugd; ’s avonds 8 uur oudere jeugd. VERGADERING VAN GELOVIGEN. Voorm. 10 uur bijeenkomst in Aere Pe. rennius. melkproductie per koe compenseert dit in ruime mate; verder zijn de overige kosten per ha bij A hoger door veel meer vee per ha en de aanwezigheid van een melk machine; het uiteindelijk bedrijfsresultaat Is bij A f 765.per ha of in totaal bezien f 10.000.hoger. Het zal na het voorgaande duidelijk zijn, waar de sterke punten bij A zitten: goed vee met uitstekende opbreng sten (melk en veeafzet); dit vee wordt gehouden met aanko pen, die niet hoger dan gemiddeld zijn; het onder 2 genoemde was mogelijk door een uitstekende benutting van het grasland, waarbij de voederwin- ning inzake hoeveelheid en kwaliteit op hoog peil stond; daardoor is de dringende noodzaak van een hogere prestatie per man niet aanwezig. Een volgende keer een ander bedrijf met een best resultaat. In Staatsblad nr. 486 van 23 december jl. is gepubliceerd en Koninklijk Besluit tot wijziging van het Vestigingsbesluit Poeliersbedrijven 1939. Door dit wijzi- gingsbesluit wordt in een aantal met na me genoemde levensmiddelenbedrijven het ten verkoop aan het publiek voor handen hebben of aan het publiek ver kopen van diepgevroren pluimvee (kip, eend, kalkoen), konijn of wild niet lan ger als uitoefening van het poeliersbe- drijf aangemerkt. Dit houdt in, dat voor de verkoop of het voorhanden hebben van deze diepvrieswaren door degenen, die het kruideniersbedrijf, het slagersbe- drijf, een der brood-, brood-banket-, of banketbedrijven, de kleinhandel in vlees waren, in melk, in zuivelproducten, in groenten en fruit of in vis uitoefenen, voortaan geen vergunning is vereist. Evenmin is daarvoor in het vervolg een ontheffing van het poeliersbesluit KERK VAN JEZUS CHRISTUS van de Heiligen der laatste dagen, le en 3e zondag van de maand Zon. dagsschool voorm. 10.30 uur in Piter Jelleshüs. De boer was helemaal niet ver baasd, toen er een locomotief bij hem stopte en de inzittenden naar de weg vroegen. Zoiets was in dat land blijkbaar heel gewoon. „De baan naar Sapato?” zei hij, „daar voor neemt u het tweede spoor. U rijdt voorbij een onbewaakte overgang, daar na door een tunnel en vervolgens over een viaduct, dat kan niet missen, amigo”. Het oponthoud bij het kruispunt had nogal wat tijd gekost. Na de boer vrien delijk te hebben bedankt voor zijn inlicn- tingen, liet Kappie de locomotief ijlings verder stomen. Hij zette er een flinke vaart in, zodat de telegraafpalen voorbij zoefden en de wielen en de Maat krijsten in de bochten. „Daar is de onbewaakte overgang al riep de Maat. „Prachtig”, zei Kappie, „dan zijn we dus op de goede weg”. „Maar rem toch NED. HERV. GEMEENTE. Abbega: voorm. 9.30 uur Ds G. Kaastra, Voorber. H.A.; nam. 1.30 uur Ds M. J. J. Bontlng van Nijland. Gaastmeer: voorm. 9.30 uur Ds J. W. v. d. Heide; nam. 1.30 uur Ds J. W. Bruinsma. In beide diensten kollekte t.v.v. huur v. zitplaatsen. Gauw: voorm. 9.30 uur Ds H. Vermeulen van Rauwerd. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds Mr J. Schoenmaker. Hommerts: voorm. 9.30 uur Ds J. Hoo. genkamp van Leeuwarden; nam. 1.45 uur Ds H. de Noo. Nijland: voorm. 9.30 uur Ds M. J. J. Bonting; nam. 1.45 uur Ds G. Kaastra van Oosthem. Offingawier: nam. 1.30 uur Ds J. Schip, per. Oosterlittensvoorm. 9.30 uur Ds R. K. de Jong. Oppenhuizen: voorm. 9.30 uur Ds Van Eysinga; nam. 1.45 uur Dr K. H. Siccama van Sneek. Oudega (W.)nam. 1.45 uur Ds v. d. Heide. Bev. ambtsdragers. Rauwerd: geen dienst. de omzet en aanwas is eensdeels ho ger door meer vee per ha en ander zijds door een betere kwaliteit vee; tengevolge van een sterkere voor- raadtoename van eigen voer zijn de overige opbrengsten bij A veel hoger; tegenover deze hogere totale op brengst per ha staan veevoerkosten, die per ha bij A enigszins hoger zijn, doch per koe op het gemiddelde ni- viau liggen: In Parijs zijn de „Grote Vier” van de we reldpers bijeengekomen. Een van hun bijeenkomsten werd rechtstreeks verslag en door de radio, en toen de uitzending was afgelopen, poseerden zij als mann en van het vak voor de talrijke foto grafen en filmmensen. We zien v.l.n.r. Marquis Child van de Washington Post (V.S.), Pierre Lazareff van de France S oir (Frankrijk), Alexei Adjoubei van de Iswestia (U.S.S.R.) en geheel rechts William Connor van de Daily Mirror (Enge land) exploiteerd blijkt in eerste instantie uit de aanzienlijk zwaardere stikstof - bemesting, terwijl verder de gemaai de oppervlakte ook veel groter is; de posten loon, werk door derden en werktuigkosten in totaal bezien zijn bij A niet gunstiger; trouwens de ar beidsproductiviteit gemeten in aantal koeien per man ligt bij A iets lager 10 melkkoeien/man). De hoge tocht, van Heeg over Oudega en Gaast meer en terug, waarover de kinderen op getogen waren. Het Gebouw „Silo” is al die 50 jaar belangeloos beschikbaar gesteld, waar door het mogelijk was de contributie der kinderen ook voor hen te gebruiken, in de vorm van plaatwerk enz. Deze contributie bedraagt 2 cent per kind en is nimmer hoger gesteld. Maar mede door de grote medewerking van de dorpsgenoten voor het kerstfeest, heeft de Zondagsschool nimmer met fi nanciële moeilijkheden te kampen ge had. Van dit 50-jarig bestaan is geen open bare feestelijke herdenking gehouden, omdat volgens de tegenwoordige leiding, dit werk moet worden gezien als evan gelisatiewerk dat in alle eenvoud ver richt wordt alleen ter ere van God en ter uitbreiding van Zijn Koninkrijk. Het is stellig veler wens, dat dit werk velen ten zege is geweest en dit ook nog voor vele moge zijn. Mr K. H. Mulder, secretaris-ontvanger van het waterschap en de enige in ’t bestuur die van het begin af met Elzin- ga heeft samengewerkt en altijd tot wederzijds genoegen, waardoor een band van vriendschap tussen hen is ontstaan, sloot zich gaarne aan bij de woorden van de voorzitter en overhandigde Douwe zoals hij Elzinga steeds noemde en ge. noemd heeft als persoonlijk geschenk een kistje sigaren. een een auto aan „Die moet voor ONS remmen”, woordde Kappie. „Wacht, ik zal eens fluiten Deksels, hij rijdt door Zit de vent dan te slapen?!” Weer liet Kappie de stoomfluit gillen, maar het scheen niet tot de automobilist door te dringen. In razende vaart nader den locomotief en auto de overgang. Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag Dokter J. v. d. Werf, Heeg, Tel. 05154—2300. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 11 uur Dokter D. Ferwerda, Dat de jeugd van vroeger eerder te vreden was dan de hedendaagse, blijkt wel hieruit, dat het eerste'Uitstapje met de zangkoortjes bestond uit een wandel- De heer S. D. Bos, directeur van „Landustrie”, had ook veel waardering voor Elzinga, in wie het waterschap een man van allure verliest. Het was voor spr. een voorrecht met hem te werken en als blijk van waardering voor hun prettige samenwerking schonk hij El zinga sigaren en een boekwerk over Friesland en huldigde hy diens vrouw eveneens met bloemen. De heer Tiemersma, opzichter van de Provinciale Waterstaat, roemde Elzinga als een man van de oude garde, die in de praktijk is opgeleid en dankte hem ook namens zjjn directie voor alles wat hij voor de waterhuishouding in Fries land heeft gedaan. Als laatste spreker voerde daarna nog de heer A. Faber, chef van de afdeling electriciteit van Landustrie, ’t woord, die betoogde dat men altijd op Elzinga kon bouwen, waarna diens oudste zoon na. mens hem een dankwoord sprak, waarin hij ook uitvoerig de geschiedenis van het waterschap schetste en* de vele werkzaamheden welke zijn vader daarin heeft verricht. De laatste competitiedag in dit jaar kon Th. Koopman in de hoofdklasse met een relatieve voorsprong op H. de Boer als no. 1 op de ranglijst afsluiten. Door van J. Wester te winnen, bracht hij zijn puntenaantal op 10 uit 7 partijen, waar tegenover de Boer weliswaar 11 punten kan stellen, doch hij heeft twee partyen meer dan Koopman gespeeld. H. Nauta viel door een nederlaag tegen H. Krot terug naar de vierde plaats, terwijl A. Zwaga, hoewel tegen K. Krot een schijf achter, een geiykwaardige stand over hield, die hem remise bracht. In de eerste klasse verloor IJ. Kroes terrein door een nederlaag tegen D. Boot, waardoor P. Jorritsma mede door een overwinning op H. Postma zich weer tot de tweede plaats kon opwerken met een verschil van twee punten op no. 1, N. van der Werf. H. van Tuinen zocht het tegen F. Gerlofs te veel in combina. tiespel, liet aan Gerlofs de betere stand, die hier wel raad mee wist. Remise te gen G. Huitema was voor R. Wagenaar voldoende om zich op de derde plaats te kunnen handhaven. In de tweede klasse was ditmaal voor het driemanschap Spyker.J. de Wit-P. Bergmans, dat geruime tijd zich van de leiding wist te verzekeren, geen winst weggelegd. In volgorde werd resp. van P. van Dam, A. Faber en Th. de Haan verloren, door welke resultaten Spyker de leiding aan v. Dam moest laten met 11 punten uit 6 partyen, tegen Spijker 11 punten uit 7 party en. Het wedstrydprogramma voor maan dagavond a.s. wordt op de club bekend gemaakt. bygevolg kan uit het voorgaande worden geconcludeerd, dat de voe- derwinning wat betreft hoeveelheid Gez. SamenzgnS.D.C. Woensdagavond a.s. staat voor S.D.C. 1 en S.D.C. 2 een uitwedstrijd op het programma tegen het Leeuwarder „Ge zellig Samenzijn”, dat in de twee voor gaande wedstrijden nog niet tot winst wist te komen. Zo bezien zit er wel een kans op winst voor onze stadgenoten in, doch of het er ook uit zal komen? Maandag werd in hotel Krasnapolsky te Amsterdam een aanvang gemaakt met het internationaal Bols.toernooi, waarvoor ook P. Bergsma (Roordahui- zum) werd uitgenodigd. In de vijf door hem reeds gespeelde partijen liet hy tegen Delhom (oud-kampioen van Frank, rijk), J. Metz (oud-kampioen van Noord- Holland), B. Dukel (kampioen van Ne derland), Guignard (kampioen van Zwitserland) en de oud-kampioen van Nederland J. M. Bom, nog geen winst toe. Hy bezet thans met 5 remise par. tyen de vierde plaats achter F. Gordgn, J. M. Bom en B. Dukel, die resp. 7, 7 en 6 punten scoorden. BIJ BRAND brandmelding belle bedryf A 14.10 810 In het vorige artikel werd toegezegd, dat in deze rubriek de cyfers van enkele bedrijven besproken zouden worden. We willen beginnen met de gegevens te la ten zien van het L.E.I.-bedryf met het beste bedrijfsresultaat per ha op veen grond (1958/59). Onderstaand volgen de cyfers, die van het meeste belang zyn voor een juiste beoordeling. VOLLE EVANGELIE GEMEENTE Aere Perennius. Donderdagsavonds 8 uur Evangelisatie- samenkomst met bidstond voor zieken. Zondagsmorgens 10 uur in Aere Peren nius. Sandfirden: voorm. 9.30 uur Ds J. W. Bruinsma van Gaastmeer. Scharnegoutum: voorm. 9.30 en 1.45 uur Ds A. Westra. ’s Morgens bev. ambtsdragers. Sijbrandaburen Schipper van Goënga. Tirns: voorm. 10 uur Ds Brink. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds T. Ste. houwer, Bev. ambtsdragers; ’s avonds 7.30 uur Ds J. Overduin van Balk. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds H. de Noo; nam. 2 uur Ds T. Korporaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds A. van der Linden. IJlst: geen dienst. APOTHEEK Vrijdag 1 januari: A. J. v. d. Sluis (D. S. Niermeijer, apotheker), Marktstraat 12. Zondag 3 januari: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Groene Kruis - Wjjk- en Kraam- verpleging Nieuwjaarsdag: Zuster R. Posma, Willem de Zwygerstraat 88, Tel. 3914. Zondag 3 januari: Zuster H. Op- pedijk, Drakenstraat 41, Tel. 3958. Oranje-Groene Kruis Wit-Gele Kruis Nieuwjaarsdag: Zuster C. Land man, Harinxmakade 8A, Tel. 3257. Zondag 3 januari Zuster F. Weij- ma, 3e N. Selfhelpstraat 8, Tel. 3951. oppervlakte loonsoc. lasten per ha werk door derden werktuigkosten veevoer rundvee veevoer varkens meststoffen pacht overige kosten totale kosten melkgeld omzet en aanwas rundvee opbr. varkens overige opbr. tot. opbrengsten winst per ha melkvee- bezetting kg zuivere stikst. kg zuiver fosfaat kg zuivere kali maaien veevoerkosten per koe melkproductie per koe 5168 vetgehalte 4.19 omzet en aanwas p. koe 424 Kort samengevat kan het dan een half uur te duren en, omdat we dan toch in de buurt zyn, kunnen we later allemaal samen naar de bioscoop gaan: dan zien we tenminste twee films op één avond, waarvan we maar één be hoeven te betalen Misschien krijgen we na dit drama nog wel een vroolijke film I I Van donderdagmiddag 4 uur tot vrijdagavond 10 uur: Dokter N. Lofvers, Stationsstraat 24, Tel. 3155. Van zaterdagmiddag 4 uur tot zondagavond 10 uur: Dokter H. Ubbens, Stationsstraat 27, Tel. 2555. Dinsdagmiddag heeft het bestuur van het waterschap „Heeg” in de bovenzaal van café-rest. „Ónder de Linden” alhier afscheid genomen van zgn bekwame en zeer gewaardeerde werkman-opzichter Douwe Elzinga te Oudega (W.), die morgen na een diensttijd van dertig jaren met pensioen gaat. De heer H. Wind, voorzitter van het waterschap, sprak hun scheidende mede, werker, die omringd was door zijn vrouw, kinderen en familieleden, toe, waarbij hij constateerde dat Elzinga zyn werk altijd met genoegen heeft gedaan. Het waterschap was zijn leven, zyn leven was het waterschap. De balans valt dan ook heel gunstig voor hem uit. Hij heeft heel wat voor het waterschap verdiend, want onder zijn leiding werd steeds voor het minimum bedrag het maximum aan werk afgeleverd. Zelfs toen het ophogen van de dijken in werk verschaffing werd uitgevoerd, bracht hy zijn medewerkers tot eerste klas ar beidsprestaties. Het bestuur heeft ook altijd prettig met hem samengewerkt, zodat bij dit afscheid de dankbaarheid overheerst. Dit afscheid is echter niet gemakkelgk omdat wij wisten wat we aan jou hadden, aldus de heer Wind. I Maar een geluk is, dat jouw schoonzoon (de heer K. Wind) je opvolger wordt. Wg hopen dat hy niet alleen jouw taak ovemeemt, maar ook jouw voetstappen zal drukken. Spr. feliciteerde de kinde ren van Elzinga met zó’n vader en dankte ook mevrouw Elzinga, die altijd een steun voor haar man geweest is. Daarna bood hij Elzinga namens het be stuur als afscheidsgeschenk een radio toestel aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat dit hem veel genoegen, bevrediging en levensvulling zal geven en hy met veel genoegen aan zijn tijd bij het wa- terschap zal terugdenken. Mevrouw El. I zinga werd geëerd met een fraaie mand bloemen. 179 3074 937 Eenige jaren geleden is blijkbaar uit het fonds voor achtergebleven gebieden een subsidie beschikbaar gesteld, ten einde de oprichting mogelijk te maken van tribunes voor de eenden in de Wip. Zoolang het water laag bleef, beant. woordde dit bouwwerk geheel aan zyn doel, doch nauwelijks stijgt het water of de arme beesten staan met hun pooten, wat zeg ik, tot hun buik, in het yskoude water, voorzoover zy althans niet op de meer kapitalistische rang, het balcon, kunnen plaats nemen. Al dikwijls heb ik mij verwonderd over het feit dat niemand zich ook maar iets van dit dierendrama aantrok en op een gegeven oogenblik kon ik deze tra gedie niet langer aanzien: ik heb dus getracht verschillende stadgenooten te overreden in een comité zitting te nemen: tot behartiging van de belangen van de stadseenden. Bijna alle leden van de Gemeenteraad, die ik hierover sprak, juichten het voor stel van ganscher harte toe: zy juichten en juichten en bleven maar juichen en waren vast besloten mijn plan te onder steunen mits(stippeltje, stippeltje, stippeltje; nou begry'pt natuurlijk nie. mand wat die stippeltjes beteekenen De vereeniging voor dierenbescher ming was van oordeel: beter koude pooten in de Wip dan warme in de pan. De aquarium-vereeniging was niet ge. neigd de Wip als aquarium te accep- teeren en dat zal dan wel verband hou den met de omvang van de moderne woningen. In de Rotary werd inmiddels een in. leiding met foto’s gehouden en met al- gemeene stemmen besloten de restanten van de volgende maaltyd aan de eenden te voeren. De vereeniging van Zakenlieden heb ik niet geraadpleegd omdat die Heeren te veel aan hun eigen zaken denken en dat is niet modern meer. DE Bridger van de stad stelde onmid dellijk voor een wedstrijd om Wipeenden te organiseeren en, zoo voegde hg er aan toe: dan zijn wij meteen van alle, dus ook van jouw, gezanik af. De man mag mij nou eenmaal niet. De vereeni ging van Huisvrouwen ging, praktisch als die vrouwen zijn, de zaak ter plaat se bestudeeren en was verontwaardigd over deze stadsontsiering en daarover ging het heelemaal niet Ten einde raad zocht ik mijn vriend Jehannes op: wg kennen elkaar per slot al jaren en hij zal heusch geen blad voor de mond nemen: „Praat je nou werke lijk over die snert.plankjes” zei Jehan. nes. Op zoo’n manier kom ik niks verder en daarom ben ik maar besloten dit ge deelte van myn eigen dagboek te publi. ceeren: ik noodig dus ieder welmeenend burger uit om morgen (vrijdag) avond, la. ten wij zeggen om half acht, de situatie ter plaatse, dus op de Wip, in oogen. schouw te nemen. Wij zouden dan geza. menlgk kunnen beslissen om de zaak aan de Vereenigde Naties voor te leg gen, dan zijn wg tenminste van de ver. antwoording af. Het geheel behoeft niet langer Tweede kerstdag vierden de kinderen van de Zondagsschool het Kerstfeest in het Gebouw onder leiding van dé* gezus ters A H. en I. v. Netten ’s Middags werd het feest gevierd met ruim 80 kinderen van de kleinste klas sen en ’s avonds met ruim 40 van de grootste, waarbij ook vele ouders, vrien den en oud-leerlingen aanwezig waren. Het waren twee zeer goede Kerstfeest- vieringen. Dertien leerlingen verlieten de Zon dagsschool. De Zondagsschool zendings- actie heeft dit jaar het prachtige bedrag van 260,opgebracht. Mej. A. van Netten memoreerde dat de Zondags school deze dag juist vijftig jaar had be staan. Het was de 2e kerstdag van het jaar 1909, dat onder leiding van Jakob Zoet hout en Franke P. van Netten in „Silo” de eerste Zondagsschooldienst werd ge houden, en daarna is steeds elke zondag in dit gebouw zondagsschool gehouden. Het bezoek heeft zich steeds in een groeiende belangstelling mogen verheu gen. Het hoogst aantal leerlingen dat de school bezocht, bedroeg ruim 200 per zondag. Eerst was er één uur per zondag school, later, wegens het groot aantal kinderen, werd de zondagsschool in klas sen gehouden, van 3 uur ’s middags tot half 7 ’s avonds. Thans komen de kin deren van 3 uur 's middags tot half 6 's avonds in drie klassen. Als leiders zijn in deze vgftig jaren opgetreden de heer Franke Fr. van Net ten, die jarenlang tot in de oorlogsjaren met grote toewijding dit werk heeft ge daan en later de dames van Netten en ook de heer Sch. van Netten naast zich kreeg. Na 1945 berust de leiding bij de tegen woordige dames. In de loop der jaren zijn aan de Zondagsschool verbonden ge weest kinderzangkoortjes en fluitclubjes, die in het leven werden geroepen door mej. R. van Netten en jarenlang jaar lijks een uitvoering gaven en meewerk ten aan de Kerstfeestvieringen. In 1955 werden ze opgeheven door ge brek aan tijd van de leiders. Ook zijn er in de jaren verschillende uitstapjes ge maakt met de kinderen, soms per fiets of per auto, een paar maal zelfs enkele dagen met het schip van H. Veenstra. LEGER DES HEILS. 10 uur voorm. Heiligingsdienst; nam. Zondagsschool; Openluchtsamenkomst V erlossingssamenkomst. Kapt.e A. Wip; Luit.e L. J. van der Zouw. volgende worden geconcludeerd uit de voorgaande cijfers - de totale opbrengst per ha is by A veel hoger door meer melkgeld, om zet en aanwas en overige opbreng sten; het melkgeld per ha is hoger door een aanzieniyk grotere melkproductie per koe, hoger vetgehalte en een zwaardere melk veebezetting per ha; 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 2