Buitenlands Jaaroverzicht 1959 HU VerUöen VAN DER PLAATS jni «te BB! ■BK KOFFIE DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 SNEEKER NIEUWSBLAD Derde bl INGEZONDEN China en India Gevonden voorwerpen Veemarkt Sneek Verbetering Raadsverslag W ymbritseradeel Woningbouw Adv. LM. van 22 tot 29 december 1959 Te bevragen aan de navolgende adresJ BURGERLIJKE STAND. i» gat van 19 dec. f 60—f 100, f 1,59— met j B. Lodewgk. 4' 1 k SNEEK. Gisteravond had ten over staan van notaris Haagsma's plaats vervanger de Cand. Notaris G. Elzer in ’t café Schenkius alhier de finale verkoop plaats van het fabrieksge bouw aan het Vischmarktplein (te- genw. kruidenierswinkel dames Stien- stra. red.), in eigen gebruik bij de firma Tonnema en Co. Voor f 2000. werd koper de heer L. Fonk, mr. tim merman te Leeuwarden. IJLST, van 2331 december 1909. Geboren Arend, zv Jacob Vellin- ga en Aaltje de Vries; Johannes, zv Johannes Wielenga en Hinke Spijk- sma. Als stand plaats is hem aangewezen Amster dam. Te bevragen aan het Politiebureau: Huissleutel no. 6; paar veelkleurige wan ten; bruine glace; plastic tas met inhoud; sigarettenaansteker. RAUWERDERHEM, 1909—1 jan. 1910. Overleden Neeltje Westerdg'k 76 jr., wed. van Popke Jans Zijlstra te Irnsum. I BOZUM. De postbode P. G. de Vries alhier is geslaagd voor conduc- telijke staatslieden een gemeenschappe lijke politiek vast te stellen, anderzijds het kweken van goodwill en het laten zien, dat de Amerikaanse belangstelling voor de landen langs het communis tische gebied onverminderd blijft voort duren. In dit opzicht zou men haar te vens een waarschuwing aan het adres van Rusland kunnen noemen. HEEG. Ons dorp is weer een ver- niging rijker geworden. Alhier werd eden opgericht een Reciteerclub on er de naam „Nut en Genoegen’’ met anvankelgk 15 leden. Tot bestuurs- den werden gekozen P. Heerema, oorzitter; P. Wesselius, secretaris :n D. Bergsma, penningmeester. Nauwelijks uit de Ver. Staten terug vertrok Chroestsjow naar Peking om de tiende verjaardag van het communis tisch bewind in China te vieren. Belang rijke politieke besprekingen wachten hem hier, want zoals Eisenhower zich moet inspannen om de Westelijke paar den in het gareel te houden, zo moet Chroestsjow er voor oppassen zijn Chi nese partner niet te veel tegen zich in te nemen, terwijl hij aan de andere kant geen genoegen kon nemen met de agres sieve politiek, die China dit jaar is gaan ontplooien in de richting van Zuid-Azië. Het klonk de Chinezen niet aangenaam in de oren dat Chroestsjow ervan over tuigd is, dat Eisenhower vermindering van de internationale spanning wil. Mao Tse toeng is er namelijk van overtuigd, dat de eisen, die China tegenover Ame rika heeft alleen maar door druk inge willigd zullen worden. Alleen druk kan Amerika doen afzien van zijn steun aan Tsjiang Kai-sjek op Formosa, alleen druk kan de erkenning van communis tisch China en de opneming ervan in de Ver. Naties bewerkstelligen. China aan vaardt ook moeilijk, dat het nog uitge sloten is van het grote politieke over leg. Chroestsjow heeft een aarzelende instemming met zijn politiek losgekre gen, maar dat is van geen invloed ge bleken op de spanningen, die China aan zijn grenzen heeft gewekt. In de eerste plaats heeft China in het koninkrijk Laos, vroeger deel van het Frans Indo-China, een opstand van de communistische beweging gestimuleerd, die niet het verlangde resultaat heeft gehad. Deze operatie kon men nog enigs zins verklaren door de Chinese vrees, dat Laos te veel in het Amerikaanse vaarwater terecht dreigde te komen. Anders ligt de zaak in het geschil met India. Sinds Tibet geheel door de Chi nezen is overgenomen, is de Tibetaans- Indische grens een Chinees-Indiase grens geworden. Deze grens is in India’s En gelse tijd vastgesteld, maar zij is nooit erkend door China, dat een grote strook langs deze grens als Chinees gebied be schouwt en ook als zodanig op Chinese kaarten aangeeft. Het heeft de laatste maanden de druk op India versterkt en zelfs een stadje ten zuiden van de grens bezet. op de Door werd Rubber beursje met inhoud. H. Wiers^K Scharnegoutum 82; blauw kinderwan^^B Giliams. Gangboord 13; rozenkrans plastic etui, Sybesma. Zeilstraat 26; licl^K blauw pyamajasje, Gorter, Galigastr^B- 11; rood witte sjaal, en zilveren roz^^H kranskruisje, Akke Reen, A. PaulowiJMg straat 24; wit wollen sjaal, de Wre®M Marktstraat 7; rood-wit-groene sjHM Jonkmans, E. Casimirstraat 25; sleiJJBP no. 5; Twijnstra, Priorstraat 6; zwa|^ alpinomuts. dames Zandstra, Barrawl 2; grijze kinderwant, Oppenhuizen, Al, Agnesstraat 1; beige handschoen, Zijlstréfll E. Halbertsmastraat 51; blauwe jas ei manchester werkjas, Nijenhuis, Klooster hof 1; grijze dameshandschoen, Ranr IJlsterkade 2; wit fietspompje, Huitingg^ W. Dijkstrastraat 3; wit wollen sjaa|™ Postma, de Bourbonstraat 112; broche ef^ kruisje, Koornstra, A. van Burenstraa' 18; blauwe linker ski-handschoen, Wti ring. Ie Woudstraat 25; double dames polshorloge en huissleutel, Arie Holkc^.* ma, Winsemiusstraat 14; linker werkfcj handschoen, Bart Mollema, Hopperstraa^E 17; bankbiljet, de Boer, Regenboogstraat 3» 5; bruine beurs met inhoud, de Lang, t| Kerkhoflaan 8: fietssleutel, Postma, dc i Bourbonstraat 112; zilverkleurig ringetje I met blauwe steen, Yntema, 2e Selfhelp- straat 1; kruisje met rode steentjes, van der Meer, Schwartsenbergstraat 6; ge kleurde wollen sjaal, Pauline Slob, le Oosterkade 55; speelpop, de Witte, Gysb. Japiksstraat 10; grijze kinderwant, Nijen huis, Looxmagracht; vlinderdasje, de Vries, Graaf Adolfstraat 20; 2 muntbiljet ten, de Bruin, Nauwe Noorderhorne 10; gele wollen sjaal, Doddema, H. Cathari- nastr. 22; rode plastic tas. Hartkamp, le- penlaan 14; damespolshorloge met zwart bandje, de Vries, Zwaardstraat 39. Maar ook in het noordwesten van In dia, in Kasjmir, eist China een groot stuk grondgebied op. De grens is hier minder duidelijk vastgelegd, maar vol gens Indiaas standpunt heeft China hier een groot stuk Indiaas grondgebied be zet. Op een Chinees voorstel om wederzijds de troepen 20 km terug te trekken, ten einde betreurenswaardige conflicten tussen patrouilles, zoals voorgekomen zijn, te vermijden, heeft Nehroe geant woord met het voorstel de Indiase troe pen achter de door China als grens aan gegeven lijn terug te trekken en de Chi nese troepen achter de door India aan genomen lijn. Dit zou te gemakkelijker vallen, omdat er nauwelijks mensen in het omstreden gebied wonen. Maar Chi na heeft dit van de hand gewezen. Het gevolg van het optreden van Chi na is, dat in India, waar men tot nu toe heel wat positiever stond tegenover de Chinese buurman dan tegenover het Westen, het besef van het communis tische gevaar aan het groeien is. Het succes van Nehroe’s neutralisme lijkt niet zo bijzonder groot. Er is door India een golf van nationalisme gegaan, dat wellicht het begrip voor de Westelijke Behalve India heeft Eisenhower ook posities wat zal vergroten. Afghanistan, Perzië, Griekenland, Tur kije, Tunesië, Italië, Marokko, Spanje en Parijs bezocht. Het doel van deze grote reis is enerzjjds in Parijs met de Wes. GROUW. Het bestuur onzer Zeil vereniging „Frisia” heeft het plan aan de gemeenteraad een adres te richten met het verzoek de kermis te Grouw voortaan te doen beginnen tweede zondag in september, verschillende zeilliefhebbers reeds dikwijls de wenselijkheid ge- uit Frisia’s jaarlijkse zeilwedstrijd op zondag te houden. De directiën der zeilverenigingen „Sneek" en „Oostergoo” en de S.Z.C. hebben schriftelijk hunne instemming dit plan betuigd. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en teur der brievenmalen, de Sneeker Courant van 29 december n'»»*" io o 1909 en 1 januari 1910, 50 jaar ge leden dus SNEEK. Naar we vernemen wor den hier ter stede pogingen aange wend om te komen tot een gemeen telijk sportterrein. Wij hopen dat deze pogingen met goed succes be kroond mogen worden. De heer W. Grondsma te Oosthem maakte ons attent op enige onjuist heden in ons verslag van de begrotings. vergadering. Wij vermeldden daarin dat het aantal inwoners verleden jaar met 1000 terugliep. Zo erg is het gelukkig niet, schrijft hij. Dit moet plm. 100 zijn. T e gemeente die op 1 januari 1959 een bevolking had van 11.447 zielen, ging de laatste tien jaar gemiddeld 100 in woners per jaar achteruit. Tevens lieten wij de heer Grondsma vragen of het ook niet mogelijk is de vergoeding voor het bijzonder onderwijs eerder vast te stellen. Het was echter de heer Brouwer die deze zaak aan de orde stelde. ke hoogstvermoedelijk kernwapens uitsluiten in dat overeengekomen bied. Na veel heen en weer gepraat Rusland eindelijk toe de kwestie voor af door de ministers van buitenlandse zaken te laten bespreken, waarop dan een topconferentie zou volgen. Het verloop van de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken gaf niet veel hoop op een oplossing van de problemen. Zeven weken lang vergader den de ministers met twee onderbrekin gen; van mei tot einde juli duurde de vrij zinloze uitwisseling van de stand punten. Het Russische standpunt is bekend, alleen de termijn van zes maanden voor overleg was vervallen en vervangen door een zeer vage termijn van een paar jaren, gedurende welke pogingen ge daan zouden moeten worden de Duitse hereniging tot stand te brengen. Rus land weigerde zich te binden omtrent w-t de rechten van het Westen zouden zijn, indien na deze termijn geen over eenstemming zou zijn bereikt, terwijl het Westen de huidige toestand voor vijf Economisch is men met de samen werking in Europa een heel eind gevor derd, eerst door de vorming van de Eu- I ropese Gemeenschap voor Kolen en Staal en daarna van de Europese Eco nomische Gemeenschap, beter bekend onder de naam van Gemeenschappelijke Markt. Deze markt van zes landen, t.w. naast Duitsland en Frankrijk de Bene- lux-landen en Italië, streeft er naar een krachtige economische eenheid te wor den zonder onderlinge belemmeringen. Doordat de industrieën voor een grotere markt kunnen werken en de concurren- tiefactor groter wordt, hoopt men de modernisatie en de doeltreffendheid er van te vergroten. Tegenover de afbraak van de onderlinge douanetarieven staat een gemeenschappelijk tarief tegen over de buitenwereld, dat vrij hoog zal zijn. Dat noudt in, dat goederen uit En geland b.v. moeilgker in de markt kun nen concurreren, dan de goederen, die men in de markt produceert. Dat heeft in Engeland en andere Europese landen bezorgdheid gewekt. Enige tijd is men bezig geweest met onderhandelingen over een grote Europese vrijhandels- zóne. Deze zijn eind vorig jaar mislukt. Engeland bleef niet bij de pakken neer zitten en verzamelde zes kleine landen om zich heen om een kleine vrijhandels- zóne te vormen. In november is men in vrij snel tempo gereedgekomen met een verdrag, waarvan Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal de onderteke naars zijn. De bedoeling van deze zóne is in de eerste plaats de eigen econo mieën iets te geven om de gevolgen van de Gemeenschappelijke Markt van de Zes beter te kunnen doorstaan, maar in de tweede plaats ook om de landen van de Gemeenschappelijke Markt te dwin gen rekening te houden met de Zeven en zodoende een grote vrijhandelszöne in de toekomst mogelgk te maken, wan neer Frankrijk minder bang voor vrije handel zal zijn dan het nu is. Men ver- gete niet, dat Zweden b.v. een belang rijke handelspartner van Duitsland is en dat Duitsland niet graag zal zien, dat het in Zweden door Engeland eniger mate zal worden verdrongen. Men zou kunnen spreken van een han- delsoorlog, wanneer beide groepen niet erg voorzichtig waren en de Zes niet hun onderlinge tariefverlaging ook voor andere landen van toepassing hadden doen zijn. Het Duitse belang ligt economisch meer bij een vrijhandelszöne, maar uit politieke overwegingen blijft het Frank rijk steunen in zijn verzet tegen de vrij handelszone. Het Franse politieke leven wordt ver der beheerst door het Algerijnse pro bleem, waaraan nog geen einde is ge komen, al heeft De Gaulle half septem ber een belangrijke revolutionaire stap gedaan door de Algerijnen het recht op zelfbeschikking toe te kennen. De drang naar vrijheid heeft zich nu ook meester gemaakt van de Belgische Kongo, welk koloniaal gebied hiervan tot nu toe gevrijwaard was. In januari kwam het tot de eerste bloedige uit barsting en sindsdien is de rust maar betrekkelrjk geweest. De Belgische re gering heeft een programma voor de on- afhankelijkwording opgesteld, maar dat bevredigt de fellere nationalistische elementen, vooral van de Bakongo- stam niet. De verkiezingen, die België in de Kongo zal organiseren, worden ge boycot door de nationalistische par tijen, die niet, zoals de Belgen willen, te vreden zijn met een langzame opbouw van de vertegenwoordigende lichamen in de Kongo van onder af, maar direct een eigen parlement voor het gehele ge bied willen kiezen. Het is hier dus geen kwestie van principe, maar van tempo. In het Midden-Oosten, dat andere ja ren een belangrijke plaats in een over zicht van het wereldgebeuren pleegt in te nemen, is het ditmaal betrekkelijk rustig geweest. Tussen de Ver. Ara bische Republiek, die gevormd wordt door Egypte en Syrië, viel een ontwik keling waar te nemen van grotere vijan digheid tegenover Rusland, hetgeen hier door verklaard moet worden, dat Rus land in sterke mate Kassem, de dicta tor van Irak, en de tegenspeler van Nas. ser, de president van de V.A.R„ is gaan steunen en daarmee, volgens Nasser, zich in het kamp van de vijanden van de Arabische wereld heeft geplaatst. Kassem heeft zich dit jaar staande we ten te houden tussen de op Nasser ge richte nationalisten in eigen land en de communisten. En dat ondanks enkele revoltes van legereenheden, die zijn sa menwerking met de communisten ver derfelijk voor het land achtten. Een aan slag op Kassem heeft hem enige tijd in het ziekenhuis gebracht, maar daardoor is ontegenzeggelijk zijn populariteit on der de bevolking gestegen. Nasser heeft vooral gewerkt aan de normalisatie van zijn Internationale po sitie. De diplomatieke betrekkinen met Engeland, verbroken sinds het Engels- Frans Suez-avontuur van eind 1956, zijn nu hersteld, nadat overeenstemming was bereikt over de wederzijdse schadever goeding. Egypte eiste geld van Engeland wegens vernietigingen bij de aanval van 1956, Engeland wilde schadevergoeding voor de nationalisatie van de Suezka- naalmaatschappij en de confiscatie van bezittingen van Engelse burgers. SNEEK. van 21-31 december 1909. Geboren Froukje, dv Hendrik Reitsma en Jinke Zwama; Jacob, zv Hijlke Wiersma en Lolkje Dijk stra; Anna, dv Ulbe van Dijk en Ybeltje Vlaskamp; Arie Willem en Anton Johan zs. van Gerardus An- tonius Marie Endel en Johanna Bea trix Bakker; Margrietha Jeltina, dv Fokke de Boer en Janke Johannes Floris. Overleden: Trijntje Posma 87 jr., echtg. van Elard de Vries; Jan Dek- ma 87 jr., wedn. van Lieuwkje Rol- lema, vroeger van Maria de Jong; Duike Hettinga, wed. van Willem van Dijk; Helena Dijkstra 57 jr., echtg. van Pieter Palstra; Jacob Meines de Boer 82 jr., wedn. van Rinske Beenes Brouwer. Een jaar van afwachten, van zoeken en tasten naar vormen van over leg tussen het westelijk en het communistische blok ligt achter ons en wanneer de tekenen niet bedriegen zal dat ook het meest kenmerkende voor het eerste gedeelte van het komende jaar worden. Dat zoeken en tasten is in beweging gekomen door een Russisch offensief, dat in no vember van het vorige jaar is ontketend. Op dat ogenblik luidde Rus land, na enkele jaren, waarin het zyn activiteit bijna uitsluitend op het Midden-Oosten had gericht, een periode in van politieke aanvallen op een vrij centrale sector van het Westen, n.l. West-Berlijn, dat tien jaren tevoren een Russische blokkade met succes had overleefd en sindsdien op een vrij uitgedoofde vulkaan leek te leven. Chroestsjow stelde in november van het vorige jaar voor eindelijk eens de „gevolgen van de oorlog te liquideren”. Hij wilde een vredesverdrag tot stand brengen met Duitsland, waarbij de zorg voor de hereniging aan Oost- en West- Duitsland zou worden opgedragen. Al enkele jaren erkent Rusland de hereni ging niet meer als een taak van de grote vier, zoals het Westen nog doet, maar als een interne Duitse aangelegenheid. Tot aan de hereniging, die nog wel enige tijd in beslag zou nemen, zou West- Berlijn een neutrale vrijstaat moeten worden. Want volgens Rusland wordt het nu hoog tijd, dat de bezettingsrech ten van de grote mogendheden in deze stad ophouden, waarbij komt, dat Rus land betoogt, dat West-Berlijn op Oost- duits grondgebied ligt. De vorming van een vrijstaat zou dus al een Oostduitse concessie zijn. Het was echter Ruslands bedoeling niet, aldus Chroestjow, de Westberlijnse bevolking onder commu nistisch bewind te brengen, maar om een einde te maken aan de abnormale toe stand, dat midden in Oost-Duitsland nog Westelijke troepen staan. Hij achtte eerst een half jaar ruim voldoende om dit probleem te regelen. Waren er dan nog geen resultaten bereikt, dan zou Rusland een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. Wanneer Oost-Duitsland een afzon derlijk vredesverdrag met Rusland zou krijgen, zou er in wezen weinig verande ren. Oost-Duitsland zou hierdoor door het Westen niet erkend worden als sou- vereine staat. Maar het zou wel beteke nen, dat de verbinding met het Westen niet meer door Rusland, maar door Oost-Duitsland gecontroleerd zou wor den. En het accepteren van Oostduitse eontrêle zou een feitelijke erkenning van Oost-Duitsland inhouden. Het Westen stond voor een moeilijk dilemma. Het Russische voorstel kon men niet accepteren, zelfs niet overwe gen, omdat Chroestjow door het noemen van een termijn er het karakter van een ultimatum aan had verbonden en onder druk wilde men zeker niet praten. Maar middelen om zich tegen een afzonderlijk vredesverdrag met Oost-Duitsland te verzetten had men eigenlijk niet. Men kon alleen maar vast blijven houden aan zijn bezettingsrechten in Berlijn, dat meer is dan een enclave in Oost-Duits land. Maar aan de andere kant toonde men zich toch ook niet erg begerig om tot het uiterste te gaan en deze rechten gewapenderhand te verdedigen. Minister Dulles, die in het begin van dit jaar afgetreden en in mei overleden is, na van 1953 af zijn stempel op de Amerikaanse buitenlandse politiek te hebben gedrukt, besefte, dat er wel van enige soepelheid van het Westen sprake zou moeten zijn. In de eerste plaats op perde hij, dat de hereniging wel op een andere wijze dan door de tot nu toe heilige vrije verkiezingen tot stand ge bracht zou kunnen worden. In de twee de plaats suggereerde hg, tot Westduit- se ontsteltenis, de z.g. „agents”-theorie, waarbjj men contröle van de Oostduit- sers op de verbindingen zou kunnen aanvaarden, wanneer deze uit naam van Rusland optraden, hetgeen overigens door Rusland is afgewezen. President Eisenhower gaf al vrij spoedig aan, een landoorlog over Berlijn niet mogelijk te achten, hetgeen betekende, dat hg niet tot het uiterste wilde gaan en dat er dus geen plannen waren om b.v. in geval van nood een tankcolonne de doortocht naar Berlin te laten forceren. De enige Westelijke activiteit lag op het diplomatieke vlak. Macmillan, de Engelse premier, zag sterker dan de an dere Westelijke staatslieden de gevaren die er in het Russische initiatief scholen en hij besloot naar het hol van de leeuw, of liever de beer, te gaan om te kijken wat er achter het Russische plan school en tegelijk om de Russische premier te doordringen van de vastberadenheid van het Westen, vooral toen Rusland niet bleek te voelen voor een gesprek van d” ministers van buitenlandse zaken over de kwestie, maar alleen een top conferentie van de regeringsleiders als uitweg aangaf. Eind februari was Mac millan in Moskou. „Over Duitsland kon den wij geen overeenstemming berei ken”. luidde een zinnetje in het com- muniqé, dat na afloop van de besprekin gen werd gepubliceerd. Maar de Engel se premier speelde nog met een andere gedachte: „Beperking van strijdkrach ten en bewapening in een overeengeko men gedeelte van Europa”, zou een stu die waard zijn. Hiermee leek hg eniger mate in te stemmen met de plannen voor gedemilitariseerde zónes in Midden. Europa. waarover van communistische zijde al vaker was gesproken. De grond gedachte hierbg was voor Macmillan, dat men op deze manier zou kunnen er varen, of Ruslands zorgen vooral uit gingen naar de bedreiging van Westelij ke zijde. In dat geval zou het wel inge nomen moeten zijn met een dergelijke garantie van beperkte bewapening, wel- zou ge- Men zond ons het volgende persbe richt; Het bestuur van de woningstichting „Patrimonium”, voortgekomen uit het werkliedenverbond „Patrimonium” (Va derlek erfdeel) te Sneek heeft zich reeds lang bezig gehouden met de vraag op welke wijze een eind gemaakt kon worden aan de onbevredigende toestand dat men bleef teren op een in het ver leden verworven woningbezit, terwijl men met name in de jaren na de tweede oorlog geen enkel aandeel ontving in de activiteiten voor de woningbouw. Het stichtingsbestuur blijft van oordeel dat het van groot oelang is dat niet uit sluitend de gemeentelijke overheid in de woningbehoefte voorziet. De bevol king moet zelf betrokken worden bij de verantwoordelijkheid voor de opheffing van het woningtekort en voor de in standhouding van de aanwezige woning voorraad. Het stichtingsbestuur heeft getracht de besprekingen over een en ander met het gemeentebestuur in een nieuw sta dium te brengen, mede in verband met de woningbouwpolitiek welke in de ko mende tijd door de rijksoverheid zal moeten worden gevoerd. Ook heeft het stichtingsbestuur over wogen de deur naar het publiek wijd open te moeten zetten, door de stich ting om te vormen tot een vereniging van leden-belanghebbenden en leden belangstellenden. Deze vereniging dient toegankelgk te zijn voor personen uit alle kerkelijke richtingen. Daartoe is met succes overleg gepleegd met de christelgke besturenbond, als plaatseig- ke centrale van het C.N.V. Een commissie van 6 personen van wie drie uit „Patrimonium” en drie uit de christelgke besturenbond hebben de interne reorganisatie voorbereid. Deze commissie wil nu met het Sneker pu bliek van gdachten wisselen over haar plannen, n.l. le. de organisatievorm; 2e. uitbreiding van de activiteiten op het gebied van de primaire doelstelling van een woningbouwvereniging, dus so ciale woningbouw op voet van woning wet; 3e. nieuwe activiteiten met z.g. par ticuliere bouw, zo mogelgk door verhuur maar vooral voor eigen woningbezit omdat met dit laatste ook vorm en in houd kan worden gegeven aan de bezits- vormingsgedachte en enigermate aan een oud ideaal van de christelgke sociale, beweging, dat elke arbeider z’n eigen huis zou moeten hebben. De bevolking van Sneek is per adver-|B tentie opgeroepen voor een vergaderingjji welke op woensdag 6 januari ’savonddH 8 uur, in Aere Perennius wordt gehou-B den. De besprekingen zullen worden inge leid door de heer J. Visscher, secretaris-M penningmeester van het Verbond vari^L. Christelijke Woningbouwverenigingen -stichtingen in Nederland gevestigd Utrecht. Verwacht wordt dat in die vefl gadering belangrijke beslissingen kum^H worden genomen, welke kunnen leiq^ft^ tot het bereiken van het gestelde Maar dat zal pas over enkele maanden blijken. Chroestsjow kwam in een stralend humeur in Washington aan. Dat was ook niet te verwonderen, want de Rus sische geleerden en technici waren hun Amerikaanse collega’s weer eens een slag voor geweest door een raket af te vuren waarvan de neuskegel het opper vlak van de maan getroffen heeft. Een ander staaltje van zorgvuldige bereke ning en beheersing van de problemen van de voortstuwing hebben de Russen geleverd door een projectiel om de maan te laten cirkelen en daarna een baan om de aarde te laten beschrijven. Camera's in dit projectiel hebben voor het eerst in de geschiedenis de achterkant van de maan, die altijd van de aarde afgewend is. gefotografeerd. De foto’s zijn daarop radiografisch van het projectiel naar de aarde gezonden. Aanvoer 1830 stuks. 37 Melk- en Kalfkoeien f700—f 1100. 72 Vette koeien f 2,06f 3.20 geslacht. 18 Pinken f395—f650. 20 Graskalveren f 250f 400. 450 Nuchtere kalveren f 38f 68. 5 Bokken en Geiten. 734 Schapen en lammeren f 48—f 78. 180 Varkens en Vette Biggen f 1,66, f 1,69—f 1,75 levend. 240 Zouters en Lopers f 1,64f 1,70, f 85—f 120. 74 Kleine Biggen f 45f 70, Stemming: Gebruiks- en Vette koeien vlugge stemming met staande prgzen. Pinken prima handel, prijshou dend. Graskalveren handel en prgzen onveranderd. Nuchtere kalveren .ruim aangevoerd, prgzen belangrijk lager. Schapen en lammeren zeer vlugge han del met hoger notering. Varkens en Vette Biggen ruime aanvoer, handel een beetje kalm, prgzen iets lager. Zouters en Lopers prgzen onveranderd. Kleine biggen nog goed gevraagd. jaren wilde verlengen, gedurende welke men een oplossing voor Berlijn zou zoe ken. Lukte dat niet, dan moesten ook na die periode de Westelijke rechten er kend blijven. Rusland wenste verder de overeen komst over Berlijn te verbinden aan de instelling van een commissie Oost- en West-Duitsland om te praaten over de toekomst van Duitsland. Hier voelde het Westen niet voor, omdat dat erkenning van Oost-Duitsland zou inhouden. Het wenste hierover te laten onderhandelen door de grote vier, aangevuld met Duit se raadgevers. Alle dromen van het Westen, Russische concessies in Berlijn te kunnen ruilen voor beperkte Weste lijke concessies in de kwestie van ge heel Duitsland, bleken gdel. Men was op een dood spoor aange land, toen president Eisenhower via vice-president Nixon, die een bezoek aan Rusland bracht, aan Chroestjow de op zienbarende uitnodiging deed toekomen een bezoek aan de Ver. Staten te bren gen. In september kwam Chroestjow naar de Ver. Staten, nadat Eisenhower eerst in Europa zijn bondgenoten op de hoog te was komen stellen van de gedrags lijn, die hij dacht te volgen en hen had gerust gesteld op het punt, dat Amerika hen niet verraden zou. Het Westen is in deze gehele affaire niet eensgezind. Hoewel iedereen er de nadruk op legt, dat er niet aan de Westeigke rechten getornd mag worden, is er toch een duideigk verschil van in zicht waar te nemen tussen Engeland en nu ook Amerika aan de ene kant en West-Duitsland en Frankrijk aan de an dere kant. Is Engeland de voorvechtei van een soepele benadering van het pro bleem, waarbij het genoegen wil nemen met een zg. interim-oplossing, die niet te veel eisen voor de toekomst stelt, Adenauer en De Gaulle behoren tot de starren, die geen duimbreed willen wij ken. De Gaulle’s opvatting is: wij gaan niet weg en daarmee uit, terwijl Aden auer alle mogelijke moeite heeft gedaan om het gehele Berlijnse probleem van de agenda van de topconferentie, die nu volgend jaar zal plaats hebben, weg te werken en alle aandacht te concentreren op de algehele ontwapening. Men spreekt tegenwoordig wel van de as Parijs-Bonn, maar ook tussen Ade nauer en De Gaulle, die elkaar begin december ontmoet hebben, bestaan ver schillen van inzicht, die minder op Ber lijn dan wel op de gehele Westelijke politiek betrekking hebben. De Gaulle heeft wel gezegd, dat hij de grens langs de Oder en Neisse, die in Duitse ogen een aanfluiting is, wil accepteren, maar over Berlijn zgn. beide heren het wel eens. Bepaald oneens is Adenauer het met De Gaulle’s visie op een Europese politiek, die gericht is op een eigen rol tussen beide kolossen in, een Europese derde macht dus, uitgerust met eigen kernwapens. De Gaulle ziet hierin een vervulling van wat hg als een Franse roeping beschouwt, die hij met behulp van de Europese bondgenoten tot stand wil brengen. Vorig jaar september heeft hg president Eisenhower al geschreven over zgn denkbeelden t.a.v. de leiding van de Westelijke wereldpolitiek, die volgens hem toevertrouwd zou moeten worden aan Amerika, Engeland en Frankrijk. In de andere landen van het Atlantische bondgenootschap voelt men hier niets voor en Eisenhower heeft dit jaar bij zgn bezoek aan Parijs er ook de nadruk op gelegd, dat de bondgenoten fundamenteel gelg’kwaardig zijn. Het streven van het bondgenootschap is, dat defensieve krachten zo sterk mogelgk samenwerken of, om het met een mode woord te zeggen, dat men komt tot een zo groot mogelijke integratie of samen smelting. Hiertegen heeft De Gaulle zich gekeerd, omdat hij het in strijd met Frankrijks belangen en grootheid vindt het Franse leger te veel als een onder deel van de N.A.V.O.-strijdkrachten te zien. Hij weigerde dit jaar dan ook sa menwerking, waar die niet dringend no dig was. Hij kwam terug op het besluit de Franse vloot in oorlogstijd onder ge- meenschappeigk opperbevel te plaatsen, hij weigerde zgn medewerking aan een gemeenschappelijke luchtverdediging en hij weigerde het opslaan van kernwape nen in Frankrijk voor de daar gesta tioneerde Amerikaanse luchtmacht, wanneer Amerika Frankrijk niet zou helpen met zgn atoomgeheimen, het geen tot gevolg had, dat de Amerikaan se vliegtuigen overgeplaatst zijn naar Engeland en West-Duitsland. Deze ondermgning van de N.A.V.O., die haast principieel igkt, heeft grote zorgen gewekt bij Adenauer, die juist er van overtuigd is, dat alleen de samen hang van de N.A.V.O. voldoende klacht kan geven om Rusland het hoofd te bieden. Hg vreest bovendien, dat De Gaulles politiek er tenslotte toe zal lei. den, dat de Amerikaanse troepen sneller dan gewenst is uit Europa teruggetrok ken zullen worden.. De as ParijsBonn gaat niet op voor het algemene interna tionale beleid, doordat Adenauer blijft bouwen op het bondgenootschap met Amerika en Engeland, terwgi De Gaulle een veel zelfstandiger politiek wil voe ren. Frankrijk spant zich ook tot het uiterste in om een atoombom aan zijn arsenaal toe te voegen om tenslotte te kunnen beschikken over eigen afweer middelen tegen elke aanval. Adenauer ziet in, dat de middelgrote landen zich dergelijke dingen niet kunnen veroor loven. Al is de N.A.V.O. niet volmaakt, het is het beste dat wij op het ogenblik kunnen krijgen, is zijn standpunt. Tegen deze achtergrond van Weste lijke tweedracht moet men de moeilijke positie van Eisenhower zien bij de ge- sprekken met Chroestsjow in septem ber. Wat tussen beide staatslieden in de blokhut in Camp David is besproken, is niet bekend. Enkele flarden aan inlich tingen laten doorschemeren, dat Eisen hower het Engelse standpunt zeer dicht is genaderd en dat er misschien toch wel een regeling uit de bus zal komen, die met redding van de schgn een tege moetkoming aan Rusland zal betekenen. ADVERTENTIES. Aan het Gym nasium te Sneek wordt gevraagd een leraar in de Hebreeuwse Taal, op een jaarwedde van f 100.per wekelijks lesuur (maximum f400. Aan de geachte ingezetenen var Sneek en omstreken bericht onderge tekende, dat hij eigenaar is gewoi den van het veerschip Franeker- Sneek v.v. van B. Cuperus. Dooi vlugge en prompte behandeling hoopt hg ieders vertrouwen waardig te worden. Franeker. SNEEK. De vorige week werden van de zolderschuit van de firma Nie- veen alhier, liggende bij de ladings- plaats harer stoomboten een 3-tal kistjes kandij, elk inhoudende 15 kg., vermist. Toen gisteravond schipper B. de Bruin op de wal, voor een der gelijke schuit een aantal paren klom pen onbeheerd zag staan, vermoedde hg dat de zaak weer niet pluis was. 't Bleek dan ook dat de klompen toe behoorden aan een 10-tal jongens, die op de schuit onder 't zeil gekropen waren, zeker niet met de beste be doelingen. Op ’t gerucht wisten 9 hunner te ontsnappen, één echter werd door de Bruin gegrepen en aan de politie overgeleverd. Deze onder zoekt thans de zaak, waarvan een proces-verbaal tegen de jeugdige boefjes waarschijnlijk ’t gevolg zal zijn. WYMBRITSERADEEL, van 24— 30 december 1909. Geboren Hille, zv Folkert Faber en Fokje Hofstra te Nijland; Aaltje, dv Jan Talsma en Freerkje v.d. Meer te Woudsend; Jacob, zv Sjirk Hof stra en Fokje Terluin te Heeg; Hin ke, dv Pier van Netten en Marie Rusticus te Heeg; Ymkje, dv Wakke Abma en Wijtske Visser te Oosthem; Agatha Phelomena, dv Hendrik Min- nema en Froukje Witteveen te West- hem. Overleden: Anna de Jong 78 jr., laatst wed. van Wicher Steenbeek te Idzega; Jeltje Sijtsma 81 jr., wed. van Gerben Sjaardema te Oppenhui zen. w R.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1959 | | pagina 5