Vijf Vakbondsleden gehuldigd Hardrijdersprimeur voor Jutrijp-Hommerts „De Ghesellen van den Spele” IJLST WY M BRITS ER A DEEL BUSTEN LANDS OVERZICHT Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, en van AGENDA 115e jaargang no. 4 Donderdag 14 jc’i. 19oj ilad DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Felle konkurrentie op nieuwe ijsbaan Minister Pinay treedt af Roode Kruis-avonden c Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Met auto geslipt Filmstrook over Dr Ph. Jac. Hoedemaker „Huizenhoog” transport voor Spanje r r t tig SNEEKER NIEUWSBLAD M DON en c AMICITIA THEATER. Russische raketproeven. IS. Boodschap van Eisenhower. Makkum, die in Afspraak De tweede omloop Anti.semitisme duurt voort. Harde duels. Duurs. .U,..,. .1. weg beide inzittenden Voor de laatste maal heeft president Eisenhower de State of the Union, te vergelijken met onze troonrede, voorge. lezen. Begin volgend jaar zal de in no. vember te kiezen president dat doen en Eisenhower is niet herkiesbaar voor een derde ambtsperiode. Veel nadruk heeft Eisenhower in deze laatste boodschap aan het congres gelegd op zijn streven naar vrede en ontspanning. Hij meende ook bij de Russen enkele tekenen te kun,- In de verschillende dorpen van Rau- werderhem is de gebruikelijke januari- propaganda-avond van het Rode Kruis gehouden. Op deze avond werd de mooie film „Paula” gedraaid met in de hoofd rol Lauretta Young. Verder werden er weer vele nieuwe leden geboekt en werd er natuurlijk uit eengezet, wat het Roode Kruis allemaal voor mopi werk doet. Des middags waren er voor de schoolkinderen speciale pro gramma’s, die ook veel belangstelling trokken. en toch in de prijzen viel. Hier werden overigens de harde duels uitgevochten. J. van Druinen werd uitgeschakeld door R. Bakker en J. Steunebrink rekende af met H. v. d. Duin. Bouke Bijlstra over, leefde deze ronde ook doordat Piet Wie. ling uit Delfstrahuizen, die de eerste rit had gewonnen, opgaf wégens een vak Deze drie zouden dus uitmaken wie er uiteindclijk met f100.naar huis zou gaan. Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijlhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). BETOGINGEN TEGEN TE ZWARE EXAMENS..., Duizenden studenten hebben in de Perzische hoofdstad gedemonstreerd tegen de strenge examenregeling die in het land van kracht is. Tijdens bot singen met de politie werden drie mensen gedood, terwijl tientallen per sonen verwondingen opliepen. De fo to geeft een beeld van de ongeregeld heden. Nog steeds houdt de golf van anti, semitisme, die in West-Duitsland is be. gonnen, aan. Uit diverse delen van de wereld wordt de activiteit van kladde, raars van hakenkruisen en van anti, joodse leuzen gemeld, maar nergens toch is deze bezigheid zo verbonden met een afschuwelijk verleden als in Duitsland. Hoe verschrikkelijk deze anti.semitische uitingen ook zijn, zij vormen maar een onderdeel van een ernstiger probleem, namelijk de driestheid waarmee vroege, re nazi's en jonge nazi’s de kop weer durven opsteken en durven pleiten voor In een feestelijke bijeenkomst der af deling Sneek van de Algemene Boni „Mercurius” in Hotel Leeuwen zijn gis teravond de leden mej. H. Hofstra en de heren J. Landstra, S. v. d. Wal, A de Vries en J. Kuypers wegens hun 25-jarig lidmaatschap van de Bomt gehuldigd. De districtsbestuurder Kruizinga speld de hun het zilveren insigne van het N.V.V. op, waar het het hoofdbestuur voor mej. Hofstra een doos post en voor de heren een sigarettenaansteker aan toevoegde. Het afdelingsbestuur vereer de mej. Hofstra daarna nog met een boe ket bloemen en liet op dezelfde wijze ook de vrouwen van de jubilarissen in de hulde aan hun mannen delen. In de eerste omloop gebeurde er niet veel bijzonders. De sterkere rijders spaarden kennelijk hun krachten en be schouwden deze ritten als een trainings. ritje, hoewel er zo nu en dan toch ste. vig om de overwinning werd gevoch. ten. Doch rijders zoals R. Bakker uit Wormerveer en Poepjes uit Makkum reden met gemak hun konkurrenten „er af”. Alleen T. Dijkstra uit Heerenveen had drie ritten nodig om U. Veldstra uit Baard verdere illusies te ontnemen. In de derde omloop kwamen zeven rij. ders uit, waarbij Lieuwe Zyistra uit Duurswoude een staand nummer trok, Advertentieprijs 15 et per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 pet halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. N.V.V. desondanks meedoet aan deze politiek uit een oogpunt van verantwoor delijkheid voor zijn leden en her speelt evenals vroeger een voorname rol bij de onclerhandelingen. N:et meedoen zou be tekenen dat het zien uit allerlei organen zoals bv. de P.B.O.’s zou moeten terug trekken. Burgemeester )an Hout van Wymbritseradeel opende gistermiddag de nieuwe baan van de ijsvereniging „Eendracht” te Jutrijp-Hommerts en loste daarna het startschot dat Johannes Steunebrink uit Langezwaag de gelegenheid gaf zo wel zijn eerste als zijn laatste rit, waarmee hij f 100.verdiende, te winnen. Honmierts had met deze rijderij de primeur en tal van prominente figuren op de korte baan waren dan ook in dit dorpje te vinden. Rondom de baan Is een verlichting aangebracht, die het „jongfolk” de gelegenheid geeft zijn sport ook ’s avonds te beoefenen, w ant alleen dan kunnen zij van koning ThlalFs regeren profiteren, zo zei de burgervader. Verschillende leden hadden hun dames ook meegenomen terwijl de jeugd even eens goed vertegenwoordigd was op de ze avond, waarover het bestuur zich zeer verheugde blijkens de woorden van voorzitter Kampen. Deze verwelkomde in ’t bijzonder ook de heer Kruizinga die de heer Landstra als districtsbestuurder is opgevolgd alsmede de heer A. Schaaf- sma uit Leeuwarden, die het feestelijk gedeelte van het programma met accor- deonmuziek en geestige conference met veel succes verzorgde. Evenals de voorzitter in zijn openings woord, leverde ook de heer Kruizinga ernstige critiek op de vrijere loonpoli tiek van de regering. In de verkiezings propaganda is daar veel mee geschermd en helaas zijn er ook velen ingetrapt, maar er is niets van terecht gekomen. Aan de geleide loonpolitiek van de vo rige regeringen kleefden ook bezwaren, maar wanneer het indexcijfer te hoog werd was de vakbeweging onmiddellijk in de gelegenheid de vinger op de won- deplek te leggen en de regering te waar schuwen. Ook le zwakke sectoren deel den dan in de loonron ien mee Nu be slist de productiviteit, wat lang niet in alle sectoren mogelijk is, zoals spr. met voorbeelden aantoonde. Vele werk nemers in de zgn. zwakke sectoren zul len geen loonsverhoging krijgen. Dat het 46.jarige Klaas Poepjes, dié een grote populariteit op het ijs geniet, uitgescha. keld werd door de jeugdige J. v. Drui. nen uit Westzaan. Er viel echter ook een vervelend incident voor. P. v. d. Zande uit Wijhe, die tegen L. Zjjlstra in het strijdperk moest treden, wachtte naar de mening van de jury te lang met starten en werd ten onrechte o.i. verde. re deelname ontzegd. Hierbij bleek dat de methode van „klaaraf” toch niet de juiste is en vooral bij de hardrijders, sport, waarbij de zenuwen altijd een grote invloed uitoefenen, kan dit funest zijn. Herhaaldelijk werden er dan ook „valse starts” gemaakt. een anti .democratisch, vaak anti-Wes. ters en extreem nationalisme gegrond, vest Duits Rijk. Gelukkig valt er in Duitsland zelf nogal wat verzet tegen de nazi’s te mei. den. In Berlijn treedt men op grond van geallieerde bepalingen krachtig op tegen de kladderaars en ook in andere delen van Duitsland laat de politie het er niet bij zitten. Het gevaar blijft na tuurlijk in Duisland bestaan, dat op een gegeven ogenblik de gewone burger weer meegesleurd wordt in een redeloze, mystieke verheerlijking van de Duitse stoerheid, want niet ten onrechte heeft Van Dam, de vertegenwoordiger van de joodse gemeenschap in Duitsland, er op gewezen, dat de democratie in Duits, land niet ontstaan is van binnen uit, maar is opgelegd door de overwinnaars in de oorlog. Men heeft zich daar zeer wel bij gevoeld, maar het pleit toch niet voor de innerlijke drang, die weerstand te moeten geven in tijden van nood. Donderdag 14 januari te 8 uur film De geschiedenis der Mensheid. Vrijdag 15 januari t/m maandag 18 ja nuari iedere avond te 8 uur en zon. dagmiddag tevens te 5 uur film: De naakten en de doden. Zondagmiddag 17 januari te 2.30 uur film: Paniek in fort Worth. Donderdag 21 januari te 8 uur film Napoleon. GAUW. Het was vorig jaar 120 jaar geleden dat de ook in onze provincie bekende Dr Hoedemaker te Utrecht i werd geboren en in juli a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn dat hij te Heem stede overleed. Tientallen boeken, geschriften, preken. artikelen en brochures heeft dr Hoede- I maker aan het nageslacht nagelaten. Te Nijland mocht hij de Herv. Gemeente al daar dienen. De nieuwe kerkorde van de Neder landse Hervormde Kerk is meae de be kroning van de studie van deze diepe denker. Met zijn geestesarbeid ts ie Kerk in de algemene zin genomen - echter nag niet klaar gekomen. Zijn levensdevics was: „Heel de kerk en heel bet volk Een van onze vroegere dorpsgenoten heeft een filmstrook over Dr Hoedema ker samengesteld, welke thans met een toelichting bij de heer Tj. de Groot te Gauw tegen vergoeding verkrijgbaar ge steld wordt. Deze strook, die in deze maand door het persbureau van de N. H. Kerk in het kerkelijk nieuws zal worden gebracht, kan bij kerkeraden en vereni gingen ten zeerste worden aanbevolen! Op dezelfde dag, dat Eisenhower zijn boodschap in het congres voorlas, kon digde Rusland aan, dat het over enkele weken in de Stille Oceaan, tussen de Hawaii- en Fidji.eilanden, proeven zal nemen met een nieuwe krachtige raket, die bestemd zal zijn voor voor het lan. ceren van satellieten naar andere pla neten. Deskundigen nemen aan, dat de proeven wel zullen lukken omdat dit wel geen echte proeven maar demonstratie, proeven zullen zgn. Waarom anders zou Rusland, dat over een enorm grondge bied beschikt, met hier en daar nage noeg geen bevolking, zich zo aan de openbaarheid prijsgeven Terwyl Ei senhower aankondigt dat de Atlas per fect werkt, kondigt Rusland proeven met nieuwe, krachtige raketten, onder het nieuwsgierig oog van de gehele we. reld aan. Een betere voorbereiding van de topconferentie is nauwelijks denk, baar Burgemeester Van Hout lost het startschot. Joh. Steunebrink (links) winnaar: rechts F. de Jong. Zittend de veteraan Klaas Poepjes uit Makkum, die in de tweede omloop werd uitgeschakeld.. le prijs, f 100.J. Steunebrink, Lan. gezwaag. 2e prjjs, f 60.R. Bakker, Wormer veer. 3e prys, f 40.B. Bijlstra, Joure. 4e prys, f 20.L>. Zijlstra, woude. Antoine Pinay, de minister van finan ciën en economische zaken, want om hem gaat het, had eind vorige week te genover de pers verklaard, dat hij niet van plan was accoord te gaan met een paar plannen, welke volgens hem in strijd zijn met de tot dusver gevolgde li berale politiek, die het land er weer wat bovenop heeft gebracht. De minister van justitie heeft namelijk een plan ontwor pen om aan de werknemers van ven nootschappen een zeker medezeggen, schap te geven. Dit zou, volgens Pinay, uitlopen op een sowjetisering van Frankrijk. Het project is zeer beschei. den en het voorbeeld in Duitsland heeft geleerd, dat het zelfs wanneer het uit gevoerd wordt, niet veel om het lijf heeft. Evenzeer is Pinay gekant tegen een staatsbank voor economische ont wikkeling, die volgens hem alleen maar zou dienen om noodlijdende bedrijven in leven te houden en van een eigen sa. nering af te houden. Een nationale maat, schappij voor de distributie van aard olie, een ander regeringsplan, is voor Pinay al even onaanvaardbaar. Dit zijn de aanleidingen tot wat men een kruipende crisis kan noemen. De tegenstellingen tussen Pinay en de Gaui. listische elementen in de regering zijn ook op ander terrein groot. Pinay zag niet vee! heil in een nationalistische, te gen de huidige vorm van de N.A.V.O. gerichte politiek en ook met de Alge rijnse politiek van De Gaulle Is hij het niet helemaal eens. Bovendien komt er. bij, dat hij zijn voorzichtige, op waarde, vastheid van de munt gerichte politiek in gevaar gebracht acht door voortdu. rende aandrang van o.a. de minister van industrie, die als moderne econoom in de stagnatie een gevaar voor de toekomst ziet en wat royaler wil gaan Investeren. Tenslotte willen de onafhankelijken, waarvan Pinay een van de voornaamste mensen is, de macht van de president wat beteugelen ten gunste van het par lement. De Gaulle heeft nu de ontstane knoop doorgehakt. Maandagmiddag slipte de heer H. An- dela, slager in de W. Dijkstrastraat r]- hier, onder Warga met zijn auto. Deze kwam in de berm van de terecht, waarbij de werden gewond. De heer Andela is met een hoofdwon de en een paar gebroken ribben in het Sint Antonius ziekenhuis opgenomen, z n echtgenote kon, na daar behandeld te zijn, naar huis terugkeren nen waarnemen, die in deze richting zouden kunnen wijzen, maar bijzonder uitvoerig ging hij hier niet op in. Even, min als op de problemen, welke op de topconferentie aan de orde moeten ko men. Maar Eisenhower had ook een waarschuwing voor Rusland en een ge ruststelling voor ztfn landgenoten: de intercontinentale raket Atlas heeft haar deugdelijkheid bewezen. De uitgaven voor defensie blijven op hetzelfde peil, hetgeen bij de weliswaar geringe stij ging van de prijzen toch een verminde ring aan vuurkracht te zien zal geven. De uitgaven voor het onderzoek in de wereldruimte zullen verdubbeld worden. Ondanks dat zal de president een slui tende begroting indienen. Dat wordt o.a. mogelijk gemaakt door de hoge ra mingen van de inkomsten, die, in dit als zeer voorspoedig aangekondigd jaar, in de staatskas zullen vloeien. In ieder ge val kan de republikeinse party zonder tekort op de begroting de verkiezings. campagne gaan beginnen. In november van het vurige jaar maakten wij melding van een filter-in- stallatie voor een zinkwitfabriek in Spanje, die toen bij Hubert Co. alhier in aanbouw was. Deze is inmiddels gereed gekomen en in de afgelopen nacht is men met het transport begonnen. Een hijselijk karwei. De gehele installatie is nl. m ♦wee- kisten verpakt die elk twee verdiepingen van een huis hoog zijn (5x4x6.20 m) en J250Ü kiloT,er *tuk wejen. Ze moesten getransporteerd worden naar een zolderschuit in de Looxma- gracht waarop ze naar Amsterdam ge sleept worden. Daar worden zo ove. gela den op een schip dat ze naar Spanje brengt. Door eên oponthoud in de W. Dijk- strastraat gelukte het vannacht nog niet de gevaarten op de zolderschuit te krij gen. Daarom zijn de werkzaamheden he denmorgen voorgezet De voorspelling dat R. Bakker Uit Wormerveer deze stryd zou winnen, deed opgeld langs de baan, doch men was er ook van overtuigd dat Joh. Steu.. nebink een geduchte konkurrent was. Ondertussen was er weer sneeuw ge. vallen wat de rijders in een zeer hache. lijke positie bracht. Om de derde en vierde prijs werd zodoende maar één keer gereden en deze rit werd gewonnen door Bouke Bijlstra, die daarmee f40.— verdiende. De stryd om prys en premie zou dus uitgemaakt worden door R. Bakker en Joh. Steeunebrink. Het pu. Boven de Franse regering pakken zich donkere wolken samen. Niet dat zoals onder de derde en vierde republiek hier door de regering met aftreden bedreigd wordt, het is slechts één minister, die heengaat, maar een minister, die zo zeer het vertrouwen In de munt ver tegenwoordigt, dat geruchten over zijn aftreden al een daling op de Paryse beurs hebben veroorzaakt. Lichtpunt Een lichtpunt :'n de vrijere loonpoli tiek noemde spreker het, dat de lauw heid in de arbeidersklasse er sterk door is verminderd. Bij de geleide ging ’t ge makkelijk. Vele werkers realiseerden zich echter niet meer, dat voor al de verbeteringen strijd moest worden ge voerd en bedankten voor hun organisaties Nu zijn zij wakker geschud en stijgt ’t le dental van de vakbeweging regelmatig. De heer Kruizinga richtte zich wat de toekomst betreft speciaal tot de jeugd, voor wie het N.V.V. met een nieuw ac tieprogram is gekomen. Bij 'wee pun ten daarop: onderwijs en vakopleiding stond hij uitvoerig stil Er moest krach tig voor worden gewerkt dat ieder 'Je zelf de kansen krijgt. Ook de werkgele genheid rnoet krachtig worden bevor derd daarom ook de industriële ont wikkeling in het Noorden, waarbij de gemeente-classificatie dient te worden afgeschaft Hierna huldigde spreker de jubilaris sen ,wie hij daarbij namens het Hoofd bestuur dank bracht voor hun trouw aan de organisatie en het werk, dat zij, spe ciaal de bestuursleden Landstra en v d. Wal, voor de vakbeweging hebben ver richt. De heer v. d. Wal bedankte namens allen voor de hun gebrachte hulde en haalde herinneringen uit het verleden op om te demonstreren hoe de arbeiders klasse door het werk van de vakbewe ging materieel en cultureel omhoog is gegaan. Na de pauze was het woord en de daad aan de heer Schaafsma, waarmee hij de aanwezigen veel prei bezorgde. Donderdag 14 januari. Inst, van Arb. Ontw. (I.v.A.O.) Lezing in het ka der „Ontmoetingen der Levensbe schouwingen” door Dr A. van Kre. veld over het humanisme. Zaal Fre. dehiem. Aanvang 8 uur. Donderdag 14 jan., vrydag 15 jan. en zaterdag 16 januari. Demonstratie met de „Rotel” keukenmachine door Electr. Techn. Bur. M. Troelstra, Leeuwenburg 13. Alle dagen van 106 uur. Zondag 17 januari. Dansen in Café Boermans te Bolsward. Muziek „The Swollenairs”. Dinsdag 19 januari. Jaarlgkse feest avond „Dicendo-Discimus” in Ami. citia, ’s avonds 8 uur. Opvoering van het toneelstuk „Rumigny” van Willartz. Dinsdag 19 januari. Aandeelhoudersver gadering „Stichting De Sneker Pan” in café Rest. „Onder de Linden”. Aanvang 8 uur. Woensdag 20 januari ’s avonds 8 uur. N.C.R.V„avond in „Ons Gebouw". Opvoering van het toneelspel „De Heer van Donadieu”. zettê in mét eéfi fikse sneeuwbui, wat het ys niet ten goede kwam, en de rij ders minder snelle tyden deed maken. De bybaan, die voor het vele publiek was opengesteld moest helaas ontruimd worden, doordat overal gaten en scheu ren ontstonden. Men vreesde, en niet ten onrechte, dat ook de hardrijders, baan hiervan te lyden zou hebben. Ook in deze omloop wisten de sterkere ry. ders hun tegenstanders overtuigend te kloppen, doch het was jammer dat de j bliek, zeer benieuwd naar de uitslag, stroomde weer naar de baan toe, die al in het donker verscholen lag. De eerste rit eindigde gelijk en de volgende, zo werd besloten, zou de beslissing brengen. He laas was er schijnbaar een en ander be. praat tussen de twee rijders, want R. Bakker vestigde zeer de indruk dat hy zich niet geheel gaf in deze stryd. Zo. doende bleek dus dat de financiële kant van de zaak (ieder f80.—) wel de aan trekkelijkste voor de rijders geweest zal zijn. De einduitslag was Goede keus Bloedtransfusiedienst 1 e In z’n openingswoord merkte voorzit ter A. Dijkstra o.m. op, dat de nieuwe bode van de vereniging, mevr. Schuren in haar ééntje naast het bodewerk, 20 nieuwe leden heeft ingeschreven. Maar dat ook het bestuur niet stil zit en reeds weer aan plannen voor de ko mende zomer werkt, bleek uit de mede deling, dat de traditionele boottocht is vastgesteld op 22 juni. Op verzoek van de afd. Sneek van het Ned. Roode Kruis werd voor de aanvang van het programma een korte film ver toond over de bloedtransfusiedienst, waarna dokter L. Feenstra namens deze dienst een beroep op de aanwezigen deed zich als donor op te geven. k n ,t C. Met de uitbreiding van de stad wordt de behoefte aan donors steeds groter, terwgl door ouderdom en vertrek het aantal donors is gedaald. Waar Sneek momenteel minstens dui zend bloedgevers nodig heeft, is een gro te toename gewenst. Het bestuur heeft met het genoemde gezelschap een goede keus gedaan. De eerste helft van net programma werd met vlotte conferences, liedjes en schetjes gevuld. Ter afwisseling werd na de pauze ge opend met een nummer parterre-acroba- tiek. Annie van Elburg als cabarettiére, Jan Koopman en Truusje van Kan met operette melodieën en pianist Emmy met een accordeonsolo zorgden voor een suc cesvolle afsluiting van het programma, zodat deze avond in alle opzichten slaag de. Na afloop werden de artiesten dan ook met een daverend applaus beloond. Hoe wel de zaal niet geheel bezet was, was de stemming prima, waardoor het grote aantal loten vlot aan de man kon wor den gebracht Evenals vorige jaren was voor deze verloting ook r.u weer een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld e- 1. n j. it n ie Gisteravond hield bovengenoemde buurt vereniging voor haar leden en introdu ces in Amicitia weer de jaarlijkse feest avond, waarvoor 't bestuur via het The aterbureau Henk Stuurop het Zwolse gezelschap ,,De Ghesellen van den Spe le’’ had uitgenodigd, dat met charme n vaart de non-stop revue „De Ginnegap- pers” bracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1