Sneker Luchtvaartclub 25 jaar C Uit de Eeuwige stad Koperen Priesterfeest Kapelaan D.J. Galama Black Boys nog twee punten van kampioenschap verwijderd SNEEK, WYMBRITSERADEEL ULST de gemeenten van en AGENDA Officieel Orgaan >lad Maandag 25 jan 1960 115e jaargang no. 7 Verkiezingen N.H. Kerk Voorronde Fries dani- kam pioenschap Benoemd Collecte Tuindorp-Oostzaan Collecte Rampenfonds Kulturele avond in Scharnegoutum Opmerkelijk succes Wegenwacht op route Gro ningen-Appingedam-Delfzijl Collecte voor Tuindorp- Oostzaan Wandelclub „Noorderhoek” Besprekingsavond rashonden Leo Uittenbogaard bij de Personeelsver. van Wouda’s Meelfabriek n t SNEEKER NIEUWSBLAD DON- en ZATERDAGVOETBAL. Leeuw. Zwaluwen nog op kop. de Parochianen gehuldigd. ranglijst ziet er nu Geestelyk adviseur. Quick (N.) zit hoog en droog. De derde klas A. ernstige nog ge- werden letters kwam het Felicitas. be- ge- Bij de verkiezingen voor de Ned. Herv. Kerk te Bozum werd als diaken gekozen de heer J. Wieringa, herkozen als diaken de heer Tj. Dijkstra, als ouderling de heer K. Hiemstra. Tot kerkvoogd werd benoemd de heer Egb. Meijer. <ie de de Joh. Potma de R.K. Leesbibliotheek. Ook al deze sprekers en de spreekster lieten hun woorden van een geschenk verge zeld gaan. Voor de zeeverkenners be. stond dat uit een veldbed, opdat de ka pelaan bij het kamperen „een gat in de dag kan slapen", zoals de jeugdige spre ker het een beetje ondeugend uitdrukte. Kracht van de Heilige Geest. wilde dan de Fiat 600. Het kan ook zijn dat de man de hele dag nog geen woord kwijt had gekund en nu even af moest reageren in een ruzie. Want daar zijn de Italianen gek op. Vreemd land, hoor! Ik ben er zeker van, dat die twee na derhand een kop koffie samen zijn gaan drinken, want daar staan ze mee op en ze gaan er mee naar bed. Koffie Zwart met veel suiker. Ontzettend, wat een bocht. 12.11 14.11 De collecte, gehouden t.b.v. de getrof. fenen in het overstroomde gebied van Tuindorp-Oostzaan, heeft bij de N.S. te Sneek het bedrag van f 31.opgeleverd. Black Boys Bergum Gorredijk Tijnje Freno 15.25 15-20 16.18 14.17 16.15 15.26 15.20 15.18 15.16 16.16 16.15 15-25 14.23 16.21 15.16 15.15 14.13 15-12 14.14 15.11 15-11 14.9 14.8 16.15 15.13 15.12 15.12 15.11 14.9 13.11 14.11 15-11 13.10 14.10 15-10 met De 12.16 11.15 12.14 11.13 14.12 12.11 13.11 13.8 13.3 12.9 11.8 12.8 11.5 Quick (N.) Hengelo O.parkers WW Sneek DOS ’19 WVC 15.10 15.10 14.7 0-2 1-1 2-0 1-1 1-1 2-0 FVC Rood Geel Jubbega Gruno Achilles LSC GRC O.wolde Stanfries Steenwijk MKV DOG WZS VAKO Harlingen Haren Frisia Zw.w .einde Olyphia Dr. Boys Drogeham Nijland DWP 15.26 15.19 15.18 14.17 15-17 15-16 14.15 Nicator Friesland de Kooi RES Emmeloord GAVC CAB Warga Oldeboorn DTD de Sweach Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kicze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). IJLST. Wellicht ten overvloede wijzen we op de extra collecte, die van 27 t/m 30 januari a.s. alhier wordt gehouden door het Ned. Roode Kruis ten bate van de getroffen landgenoten in Tuindorp- Oostzaan. Het is aan ons allen als Ne derlanders om de lasten van deze men sen zoveel mogelijk te verlichten. Geeft allen met milde hand. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. AMICITIA THEATER. Maandag 25 en donderdag 28 januari te 8 uur film: Opmars naar de galg. Onze stadgenote, mej. P. de Boer, haalde op de zaterdag te Koudum houden reciteerwedstrijd, met een com pliment van de jury als jongste deel neemster in de afdeling luim, een zilve ren lauwertak als derde prijs. Een opmerkelijk succes als men weet dat zij als zodanig voor het eerst op de planken stond. zijn is het soms wel eens moeilijk tijd voor het vliegen met de modelvliegtuig, jes te vinden. Doch de vrije zaterdag middag bleek een uitkomst te zijn. Dan kunt U hen vinden op een stukje land bij de Domp aan de Groenedijk, dat be langloos door de heer J. Zandstra is af gestaan om daarop hun sport te beuefe. nen. Voor het zuidelijk district noteerden wij zaterdag de volgende uitslagen: Groep D: S. HavenP. Peetsma H. de BoerT. Bos W. LosH. Sikkes S. ReekersL. H. Smit M. VeenemaT. Koopman I. de JongW. J. Muijlewijk De derde ronde van deze groepen wordt morgenavond in Woudsend gespeeld. ESCA Alcides Be Quick Z. 15-11 Quick ’20 Borne VDZ Benoemd tot leerling-machinist aan de Coöp. Zuivelfabriek te Scharnegoutum H. Zijlstra, aldaar. Hark. Boys Klazienav. Workum VVT ACV H’veense B. 12.16 MJV QVC Delfstrah. Zeerobben Op uitnodiging van de Kulturele Kom missie van Scharnegoutum en omstreken sprak donderdagavond in „Elim” de be kende journalist-schrijver-wereldreiziger Leo Uittenbogaard over zijn boeken „De wereld een verbijsterend avontuur”. Hij werd door de aanwezigen met grote aan dacht gevolgd. Leo Uittenbogaard, die in zijn causerie niet de voor de hand liggende toeristi sche bezienswaardigheden besprak, is ’n vlot spreker, die in het bijzonder de aan dacht vestigde op o.a. de nood van de mens uit de wereld van 1001 nacht. Met kennis van zaken vertelde hij over de door de ontdekking van olie in Saoedië- Arabië ontstane toestand van ontzaglijke rijkdom en daarnaast de schrijnende ar moede van de gewone Arabier. Hij gaf een duidelijk beeld van de voor westerse begrippen ondenkbare toestand, op het gebied van het huwelijk in Afghanistan met de rechteloosheid van de vrouw, de vele besmettelijke ziekten en de grote kindersterfte. Aan het slot van zijn betoog wekte hij de aanwezigen op de maatschappelijk misdeelden, in het bijzonder de vluchte lingen, te gedenken, nu 1960 bestemd is als vluchtelingen jaar. Boekhandel Wielenga verzorgde een boekenstand, waarvoor in de pauze veel belangstelling bestond. Een bijzonder ge-’ slaagde avond. Auto’s in Rome. Hoewel de benzine 2 x zo duur is als bij ons, rijdt iedere Romein hier in een auto rond. Fietsen zie je practisch niet. Voor de voetgangers zijn dan ook op vele punten ondergrondse oversteek plaatsen en verder witte zebra-tekens waarop elke voetganger zich blindelings werpt zonder angst te tonen voor het opstormende verkeer. Ziet men iemand schichtig en aarzelend oversteken, dan kan men gerust aannemen dat dit een vreemdeling, zo niet in Jeruzalem, dan wel in Rome moet zijn. Maar dit went wel na enkele maanden. Men leert een voudig brutaal te zijn in deez’ wereld van vandaag. Laatst liep ik in Via Nazionale, een brede, dure winkelstraat, waar rijen auto’s voor een stoplicht stonden te wachten, teiwijl de bestuurders daar tussendoor even de krant doorlazen. Op eens een hels lawaai, een ware kaka. fonie van allerhande betoonde claxons en was ik zodoende even getuige van een kleine schermutseling tussen twee heetbloedige Italianen. De ene was de bestuurder van een Fiat 600 die eens klaps energiek zijn broodwagentje dwars voor een dure Alfa Romeo zette die energiek op de bestuurder van de Fiat 600 toesnelde. Deze, reeds beleefd het raampje naar beneden draaiend, had 't eerste woord nog niet gezegd, of de andere had hem reeds door het raampje bij de keel en rukte verward aan de deurknop, die uiteindelijk meegaf. On der veel bedreigingen probeerde hij de andere bestuurder uit de auto te sjor ren aan beide armen, zodat ik al dacht dat er eentje achter het stuur bezweken was en eerste hulp nodig had. Doch nee, het was even anders. Politie erbij, de bestuurders van de wachtende auto’s erbij. Na veel heen.en.weer geschreeuw, gepaard met vele gesticulaties, bleek dat de Alfa Romeo de Fiat-600 in de voor gaande bocht „gesneden” had, wat de ander blijkbaar de stuipen op ’t lijf ge jaagd had. Volgens mij was'het alleen maar nijd, dat de Alfa Romeo sneller Vliegen heeft op de mens altijd een grote aantrekkingskracht uitgeoefend. De vele pogingen welke reeds in de oudheid gedaan zijn het luchtruim te beheersen I zijn daarvan het bewijs. In onze tijd voelt vooral ook de jeugd zich zeer tot de luchtvaart aangetrokken, wat 25 jaar geleden leidde tot de oprich ting van de Sneker Jeugdluchtvaartclub, die dezer dagen haar vijfde lustrum kan herdenken. F. Wamelink was de eerste (hoewel voorlopige) voorzitter, en vele jaren later waren het vooral Henk Terpstra en Foeke de Wolf die de club tot grote bloei brachten. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 regionen toegenomen. Rood Geel wist namelijk de thuiswedstrijd tegen GRC te winnen (31) en heeft nu op FVC nog een achterstand van twee punten met een wedstrijd minder gespeeld. Achilles werd door Jubbega duidelijk teruggewe zen (20) en is door Gruno, dat 21 van Haren won, gepasseerd. als volgt uit: in de Sneker St. Martinus parochie. De eigenlijke jubileumdag werd in huise lijke kring gevierd: gisteren werd hij in tegenwoordigheid van zijn familie door Als onderdeel van het grote uitbrei dingsplan van de ANWB-Wegenwacht, zal met ingang van 3 februari a.s. de route Groningen—-AppingedamDelfzijl opgenomen worden in het patrouille- schema van de gele pechbestrijders. De jubilaris sprak een (eveneens be knopt) dankwoord. Hij herinnerde daar in allereerst aan zijn priesterwijding door Kardina' de Jong de laatste keer dat deze zulks deed wat een enorme indruk op hem maakte. Door ons zijn zware hand op het hoofd te leg gen hebben wij van hem als ’t ware de kracht van de Heilige Geest meegekre. gen om onze arbeid te verrichten, en die kracht hebben wij hard nodig. Zo heeft de H. Geest o k mij deze 12% jaar ge leid. aldus spr., die aardige herinnerin gen ophaalde uit zijn eerste parochie en daarna dankte voor de vele hartelijKe woorden en de lawine van cadeaus wel ke over hem werd uitgestort. Ik zal pro beren ook in de komende 12% jaar mijn werk goed te doen, zo beloofde kapelaan Galama. Alle aanwezigen drukten hem tot be. sluit persoon.ijk de hand, maar tijdens hun vertrek kwam- r al weer nieuwe st-omen, laten we maar zeggen „ge wone” parochianen binnen om eveneens hun jubilerende priester te feliciteren. De Sneker clubs hebben de doelpunten I waarschijnlijk te duur gevonden, want de oogst was dit weekend bepaald ma. tig. Met zijn vijven scoorden zij in totaal slechts vier goals. LSC en WZS slaag, den er niet in te doelpunten. Sneek en ONS lieten elk een goaltje voor zich no teren en Black Boys spande als waardig kampioenskandidaat de kroon: de boys scoorden tweemaal. Met deze twee doel punten kwamen ze weer een zcvensmijls stap bij het reeds wenkende kampioen schap. Uit de drie resterende wedstrij den dienen ze nu nog twee puntjes te halen en dat zit er toch heus dik in De collecte van het Rampenfonds ten bate van de bewoners van Tuindorp- Oostzaan, die zaterdag alhier werd ge houden, bracht 4105,74 op. Maandag 25 januari 's avonds 8 uur Ho. tel Bonnema. Openb. avond Ver. v. Spiritisten „Harmonia”. Spreker Ds W. J. Meiners van Soest. Dinsdag 26 januari. Kunst aan Allen Sneek. Opvoering van de thriller „Een onverwachte bezoeker”, van Agatha Christie, door Toneelgroep Puck. Amicitia, 8 uur. Woensdag 27 januari. Contactdag in Slump’s Naai- en Breimachinehan- del, Hoogend, Sneek. ’s Middags van 1417 uur en ’s avonds van 1922 uur. Dinsdag 26 januari. Besprekingsavond van rashonden K.C. Sneek en Om. streken in Café Rest. Piso. Aanvang 8 uur. Woensdag 27 januari. Klaverjassen in cafetaria Lageveen, Grootzand. Aanvang 8 uur. Dinsdag 2 februari. Concert Frysk Or. kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Solist Stanley Weiner, viool. Zwaagwesteinde trok zich op aan I.S.C. Tenminste, dat mogen we nu wel aan nemen met een voorsprong van zeven punten op de naaste concurrent. Quick '20 moest ditmaal op eigen veld met 12 het hoofd buigen. Onze stadgeno ten konden deze keer dooi’ pech niet verder komen dan een gelijk spel tegen WVC. Hun plaats op de ranglijst is ge lijk gebleven, omdat WW en Ooster- parkers ook tot een puntenverdeling kwamen (11) evenals Be Quick (Z.) en DOS ’19 (00). Het duel Borne VDZ eindigde in een 21 overwinning voor de thuisclub, zodat er aan de staart wat meer licht tussen de rivalen is ge komen. Toch is de achterstand van de verliezers nog niet aard. De stand: Wanneer we alle bedenkingen en theo retische kansjes over boord gooien, dan is het antwoord op die vraag „niets”. We raden de supporters van de „zwart jes” aan, om de feestmutsen maar uit de kamferkist te halen Deze week fun. geerde Freno als slachtoffer. Het werd 0—2. Gorredijk liet in Oldeboorn een puntje zitten, het werd 11. DTD, dat in Warga op bezoek was, heeft eindelijk weer eens succes gehad. Ze wonnen na melijk met 12 en kwamen zodoende van de onderste plaats, ten koste van de Sweach, dat deze week ook wel een heel moeilijke tegenstander had, name lijk Bergum dat in een race is gewik. keld met Black Boys. Het werd 23 voor Bergum. De stand De vierde klas A. MJV, dat Nijland met een droeve uit slag naar huis heeft gestuurd, (41), staat thans samen met Heerenv. Boys, dat in de zware uitwedstrijd tegen Delf- strahuizen een 31 nederlaag leed, op de ereplaats. Omdat Drogeham in Drach ten over de Boys uit die plaats met 23 de baas bleef, zijn de Nijlanders een plaats op de ranglijst gezakt. Toch staan ze er nog niet zo bar slecht voor, omdat DWP, dat door QVC gekraakt werd, nog maar vijf punten heeft be. haald. QVC is met deze grote overwin ning dicht bij de top doorgedrongen en het is dus nog lang niet beslist welke ploeg om een plaats in de derde klasse mag gaan strijden. De ranglijst: Hun voorsprong is nu echter na de 32 overwinning van Blauw Wit ’34 op Or. Nassau (Gr.) heel miniem gewor. den. Spanning is er dus, dank zij het verdienstelijke resultaat van ONS, bij de bovenste plaats genoeg Een verrassing was min of meer de 42 overwinning die Workum op het bezoekende Harkem. Boys wist te behalen. Hierdoor zijn de Workumers vrijwel uit de zorgen. VVT werd op eigen veld door Klazienaveen volkomen gevloerd (25), evenals ACV, dat in Heeg met 63 ten onder ging. Voor de Assenaren kon dit wel eens het eind van hun optreden in de derde klasse betekenen. De stand Het weekend is voor de Wit-Zwarten van het Zuidersportpark niet onverdeeld gunstig verlopen. Hoewel ze dapper ge vochten hebben, zijn ze zoals eigenlijk wel te verwachten was door koploper Nicator geklopt (30). De situatie is er voor hen niet beter op geworden, omdat de n^pste concurrenten kans heb. ben gezien hun puntenbezit meer of min. der te vergroten. MKV '29 won met 3—2 van de Kooi en DOG speelde 11 tegen Oosterwolde. Toch is de situatie van on ze stadgenoten nog niet helemaal ho peloos. Emmeloord, dat in Steenwjjk op bezoek was, heeft de gastheren niet ’n erg fleurige herinnering gegeven aan deze ontmoeting. Ze wonnen namelijk met 05 GAVC—RES werd een pun tenverdeling (11) en Stanfries werd volgens verwachting door het bezoeken de Friesland verslagen (02). De rang lijst Wat kan Black Boys beuren Na voor enkele weken met de eerste tippeltocht van dit winterseizoen te zijn gestart, werd zaterdag jl. de tweede speurtocht gehouden. Deze keer had het bestuur een route uitgezet, welke voor namelijk door de Noord-Oosthoek liep, en verschillende deelnemers voor moei lijkheden plaatste en aan het dwalen bracht. Maar tenslotte kwam ieder in het rechte spoor en werd het eindpunt de Hopperstraat bereikt. De jongste deelne mers moesten een aantal letters in de Noorderhoek zoeken, waarbij de ver schillende straten soms in volle sprint genomen, waardoor natuurlijk wel eens een letter over het hoofd werd gezien. Uit al die letters kwam het woord „waterpoort” te voorschijn, alhoewel ve len om in stijl van de wandelclub te blij ven, eerst her woord wandelsport hadden opgeschreven. In verband met de puntentelling over vier tippeltochten, werden aan de eerste tien kinderen uit iedere groep punten toegekend, terwijl de eerste vier boven dien een aardige prijs ontvingen. Mede dank zij het mooie weer is ook deze speurtocht weer voortreffelijk geslaagd. De uitslagen waren: Klasse A: 1. H. Bakker, 0 fouten, 10 punten; 2. T. Tippersma, 1 fout, 9 punten; 2. C. Kuy- pers, 1 fout, 9 punten; 3. P. Schurer, 1 fout, 8 punten. Klasse B: 1. Ad. Kuypers, 10 punten; 2. A. Joustra, 9 punten; 2. R. Schurer, 8 punten; 3. P. Wielinga, 7 punten. De jubileumviering begon ’s morgens halt elf met een plechtige, door Kape laan Galama gecelebreerde Hoogmis met assistentie van Pastoor J. H. Jan. ning te Heeg .oud-kapelaan van de pa. rochie, als diaken en zijn collega kape laan J. M. Diender als sub-diaken. Pas toor Janning hield ook de feestpiedica. tie en het Jongens, en Mannenkoor on der leiding van de heer Flucie van Ber gen voerde in deze dienst, waarvoor grote belangstelling bestond (de kerk was tjokvol) de meerstemmige mis Sim plex van H. Strategier uit. De heer J. H. Doodkorte bespeelde het orgel. Receptie. ’s Middags om half vier begon in de grote zaal van Hanenburg de receptie voor de afgevaardigden van verenigin gen en instellingen, georganiseerd door een comité uit de parochie, welke naast de reeds genoemde geestelijken ook door de HoogEerw. Deken J. van Galkom werd bijgewoond. Na een geestig openingswoord op rijm door de heer A. Gerbrands namens het comité wenste Deken van Galkoni als eerste spreker zijn jubilerende medewer ker geluk, waarbij hij veronderstelde dat deze stellig met dankbaarheid op zijn priesterwijding zal terugzien. Spr. getuigde van kapelaan Galama dat hij zijn werk altijd met grote nauwgezet heid en trouw heeft vervuld en dat allen weten wat zij aan hem hebben. Hij zegt precies waar het op staat, maar dat wordt gewaardeerd. De heer van Gal. kom dankte hem voor alles wat hij in deze parochie waarin hij nog lang werkzaam moge zijn gedaan heeft, wenste ook diens familie geluk met deze dag en sprak tenslotte de hoop uit dat hij met Gods hulp nog vele jaren zijn priesterwerk mag voortzetten en dat niet alleen velen tot vreugde, maar ook tot zegen moge zijn. Namens de parochie bood daarna mevr. E. HamersmaMous haar gelukwensen aan en dankte zij de jubilaris voor het vele dat hij voor de parochie, en in ’t bijzonder voor de jeugd die hem zeer ter harte gaat, gedaan heeft. Zij prees de vele kwaliteiten van kapelaan Galama en bood hem voor zijn toekomstige huishouding een cassette aan. Hij heeft nl. zelf gezegd te hopen dat een volgende benoeming er een tot pastoor zal zijn. Geluk en dankbaarheid. Het is voor U vandaag een dag van geluk en dankbaarheid en wij delen in dit geluk met U mee, zo sprak de heer P. de Vries, secretaris van het Kerkbe stuur, namens dit college. Uw toewij ding en zorg hebben wij steeds gewaar deerd en wij wensen U ook in de toe komst een gezegende priesterlijke arbeid toe en t.z.t. een plaats als pastoor waar U uw talenten zult kunnen ontplooien. Als geschenk overhandigde spreker de jubilaris de foto van hun cadeau: een bidstoel, waarbij hij de hoop uitsprak dat deze stoel moge bijdragen tot gees telijke concentratie voor zijn gebed, waarin hij naar gehoopt wordt ook de parochie en de parochianen zal willen gedenken. De heer G. Lampe, president van de St. Vincentius Vereniging, gaf een op somming van de kapelaans die de jubi laris hier zijn voorgegaan, in welk ge. zelschap kapelaan Galama de enige Fries is. Om deze reden hield de heer Lampe het volgende gedeelte van zijn geestig speechje, dat hij besloot met de aanbie. ding van een eetservies, in het Fries. De gemiddelde man ontbijt nooit thuis. Vlug even een kop koffie en een paar broodjes in een uitnodigend koffiehuis en klaar zijn' ze tot 1 uur, waarna het middagmaal genuttigd wordt. Dit be staat uit: soep of spaghetti, vlees, groen, te, aardappelen, brood en als derde gang het fruit. Om 5 uur neemt men een koffie of een Martini met een-sandwich en om 8 uur volgt het laatste maal, dat uit een „pizza” kan bestaan, een soort pannekoek met tomaat en gesmolten kaas en olijfolie of weer gewoon soep, vlees, groente, fruit. Persoonlijk bevalt mij een pizza zeer goed en het is niet zo veel. Men schuift hiervoor een zgn. „pizzeria” binnen en drinkt een wit wijntje hierbij. Op deze manier kan men goed leven in Italië, heus Morgenavond zal de heer Franzen, keurmeester te Brummen, voor de K.C. Sneek en omstreken een twintingtal rashonden bespreken in Café-Restaurant Piso. Een aantal opvallende of zeldzame ras honden z.a. Duitse dog, deerhound, steen brak en bostonterrier zal gedemonstreerd worden. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. Kapelaan Galama is geestelijk advi. seur van een groot aantal R. K. vereni. gingen en namens al deze trad een spre. ker of spreekster naar voren om hem te bedanken voor zijn werk in die functie dat, getuige de vele loftuitingen, zeer gewaardeerd wordt. Algemeen was dan ook de wens, dat zijn benoeming tot pastoor nog maar enige jaren zal uit blijven. De heer H. F. de Grijs, voorzit. ter van de afdeling der R.K. Midden, standsbond noemde de geestelijk advi seur de spil waar alles om draait en bood hem een electrisch scheerapparaat aan. De heer J. L. de Vries vertegen, woordigde de Handelsreizigersvereni- ging „St. Christoffel”; mevrouw Brou werNegerman het Missie.comité; heer Th. Potma de deelnemers aan godsdienstcursus voor 18.jarigen; heer A. Flapper de R.K. Toneelclub: twee jeugdige zeeverkenners hun groep (die ook de erehaag vormde op de trap en op de bovenzaal)de heer J. Heerius de Gymn.Ver. „Vlug en Lenig”; de heer K. Bootsma de Volleybalclub en de heer van zeer Vrijdagavond werd in de bovenzaal van Café Leeuwen en lezing gehouden voor de personeelsvereniging N. J. Wouda's Meelfabriek N.V. en hun dames. Jammer dat deze culturele avond door niet meer dan zestig personen bezocht was. Als spreker trad op de bekende journalist Leo Uittenbogaard, die niet al leen veel, maar ook zeer boeiend van z n belevenissen vertelde. Na eerst enige ervaringen over Ame rika te hebben verteld, nam hij zijn ge hoor mee naar het Midden-Oosten, waar de bevolking, die de Mohammedaanse godsdienst belijdt, zeden en gewoonten hebben, die ons heel vreemd aandoen. Daar heerst een geheel andere denk wereld ,wat b.v. zeer sterk bij recht spraak en huwelijk tot uitdrukking komt Zo ook in Afghanistan heeft de vrouw zulk een ondergeschikte positie, dat ze niet zelf haar huwelijkspartner mag kie zen. Ongesluierd in het openbaar ver schijnen is daar een ernstige overtreding. De vrouw, die haar gelaat zou tonen aan een vreemde, zou de doodstraf door ste niging moeten ondergaan. Ook de tech nische ontwikkeling in dit land en ook overige landen zoals India en Saoedië- Arabië verkeert nog in een gebrekkig stadium. Autowegen zijn er bijna niet. In India sterven jaarlijks 10 miljoen mensen van de honger. Hulp in dit vluchtelingenjaar 1960 be val spreker dan ook warm aan. De Unesco doet uitstekend werk maar be schikt over veel te weinig middelen, om de grote nood overal ter wereld te leni gen. Uitvoerig stond spreker ook stil bij de alleenheerser van Saoedië-Arabië, ko- ning Saoed. Door z’n vele huwelijken en het bezit van bijvrouwen in de harem- verblijven heeft hij zo langzamerhand enkele honderden prinsen, die allen overdreven luxueus leven. Dit is moge lijk door de royalties, welke Saoed ont vangt van de grote Amerikaanse olie maatschappijen, die in zijn land werk zaam zijn. Deze vorst toucheert meer dan 1 miljard gulden per jaar, terwijl zijn onderdanen verpauperen. Ook de recht spraak is er uitermate wreed: het ver grijp van andermans bezittingen wordt gestraft met afkapping van de hand. Ook onthoofding wordt bij strafbare feiten toegepast. Vele kleurlingen, die met al lerlei mooie voorwendsels Uit Afrika worden gehaald, leiden een slavenleven bij hun Arabische meesters, want on danks alle internationale conferenties en commissies bestaat nog heden de slaven handel. In de pauze werd voor de boekentafel van de firma Wielenga veel belangstel ling aan de dag gelegd. Toch heeft het ene puntje dat de „readtsjes” met het gelijke spel (00) tegen LSC veroverden, niet zoveel ef fect gehad als ze gehoopt hadden. Fri sia presteerde het namelijk met 50 van Olyphia te winnen en is dus nu bo ven hen gekomen. Van de drie staart, ploegen die alle 10 punten hebben, staat Olyphia er het slechtst voor. Een grote verrassing was hier het doelpuntloos vergelijk, dat Harlingen FVC afdwong. Door deze uitslag zjjn niet alleen de Ha venstadbewoners weer wat geholpen, maar is ook de spanning in. de hogere Ook nu nog bouwt deze club, die uit ongeveer 20 leden bestaat, verwoed aan haar zwevers en „control-liners”, al is het dan niet meer op de zolder van Foeke de Wolf. Zij heeft nu de beschik, king over een leslokaal in het voormalig Gymnasiumgebouw en elke zaterdag middag kunt U hen hier bezig zien. De Sneker luchtvaartclub behoort met haar gering aantal leden toch tot één van de grootster: van het Noorden en is aange sloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Luchtvaart (de K.N.V. V.L.), die momenteel duizenden leden telt. Doch hierin houdt men zich niet alleen met modelbouw bezig, zoals hier in Sneek het geval is, ook het pri. vévliegena wordt daar druk beoefend. Jaarlijks houdt deze vereniging op 2e Paasdag een districtswedstrijd, waaruit de winnaars elkaar ontmoeten op de Ro- senuaalse heide om de nationale kampi. oenschappen. Ook is er elk jaar een Concours d’Elegance te Leeuwarden, waar geïnteresseerden drie dagen voor gelicht worden met lezingen en films over de luchtvaart in het algemeen. Zij verblijven dan op de vliegbasis. Het luchtvaartkamp in Appelscha mag zich elk jaar weer verheugen in een steeds toenemend aantal bezoekers, waaruit blijkt dat de bouw van zweefvliegtuigen ook in onze provincie een grotere vlucht gaat nemen. Op ’t ogenblik is iemand m Bolsward zelfs bezig met de bouw van een radiografisch bestuurbaar toestel. Vorig jaar werd onze stadgenoot Wim de Wolf uitgenodigd enkele dagen in Engeland door te brengen ten einde daar enige vliegtuigfabrieken te bezichtigen. Dit spreekt natuurlijk zeer tot de ver beelding van deze jeugdige Snekers, doch de kans zo’n invitatie te ontvangen is niet erg groot, aangezien de selectie zeer scherp is. Eveneens is Wim de or ganisator geweest van de ledenwerf, aktie. die verleden jaar werd gehou den, waarbij men eigengemaakte bouw, pakketten aan de man trachtte te bren gen. Dit leverde een 12-tal nieuwe leden op. Aangezien het tegenwoordige oe. stuur, bestaande uit Simon Terpstra, voorzitter. Steven Ruiter, secretaris, Jaap Tiemersma, penningmeester en Frans Stuurop, nog allemaal scholieren L. Zw.luwen 14.21 BI. Wit ’34 13.20 Or. N. (Gr.) 13-18 ONS 14.15 Heeg 13-13 De Sneker R. Katholieken vierden gisteren met hun kapelaan de Eerw. Heer D. G. Galama diens koperen Priesterfeest. Het was j.l. woensdag 20 januari nl. 12% jaar geleden dat de heer Galama, die in Blauwhuis geboren is, in de Kathedrale Kerk van Utrecht door wijlen Kardinaal de Jong tot priester werd gewijd. Hij was daarna tweej ar kapelaan in het Gelderse dorpje Beltrum. Vandaar vertrok hij naar Wijk bij Duurstede en in 1955 volgde zijn benoeming k

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1