Eigen oefengebouw voor Advendo 1 Ontstemming over de woningsituatie in Heeg „Crescendo” te Heeg veertig jaar IJLST SN E E K, WY M BRITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT IE Officieel Orgaan en van 1 AGEN I) A de gemeenten 115e jaargang no. 8 Donderdag 28 jan. 1953 lad DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - De toestand in Algerije Aanbesteding r l Roode Kruisavonden F Geslaagd r i Industrie vraagt meer woningen Onderlinge wedstrijd ’t Filter” Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel Bromfietser tegen aanhang wagen opgereden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Dank van het Roode Kruis Onderhandse verkoop Snelbrommer nam een duik Tafelkeuring tropische vogels HM SNEEKER NIEUWSBLAD H. DON- en de Een drumband. Het Gemeentehuis. het con. Voor Afrika. AMICITIA THEATER. film 2.30 uur laten zitten? Oud-voorzitter jubileert mee. I. Bergsma, Hommerts Fa. B. Visser, Oppenhuizen Bajema en de Jong, Sneek J. Geertsma en Zn.. Sneek Fa. P. Lusthof, Sneek corps trouwens ook niet waardoor Heeg, het grootste dorp in Wymbrltse. verschillende instrumenten bespeelt, als model zal poseren. Van de op deze avond gemaakte foto’s zal na verloop van tijd weer een wedstrijd gehouden worden. Ook zullen er dit voorjaar nog twee kleurendiawedstrijden vol gen. Door de vereniging Wijkverpleging te Scharnegoutum is onderhands aan gekocht het herenhuis met garage, dat thans nog bewoond wordt door de heer Zandstra, dierenarts alhier. f Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). it n e e k rt t i- J- I. n Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per crost f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zwart Afrika staat In het middelpunt van de belangstelling. Maar liefst drie conferenties zijn aan de ontwikkeling van diverse Afrikaanse gebieden gewijd. W. J. Simon, voorzitter. Na dit schrijven kwam hedenmorgen nog f 275,binnen, zo werd ons mede- deeld (Red.). In de vergadering van „Plaatselyk Belang” te Heeg, die maandagavond werd gehouden, en ook door wethouder Jouwsma en de gemeente.secretarls, de heer Sennema werd bijgewoond, kwam duidelijk de ontstemming over de woning situatie naar voren. Het is nl. zó, dat d; beide Zuivelfabrieken en de construc- tiewerkplaats van de firma Nauta wegens het ontbreken van goede woningen niet de zo nodige werkkrachten kunnen aantrekken, waardoor het gevaar niet denkbeeldig is, dat de firma Nauta haar bedrijf, dat over grote orders beschikt, naar een van de kerngemeenten verplaatst, wat voor Heeg een gevoelige klap zou betekenen. de hun vertegen. De heer H. Diekstra Jr. van „De Voor uitgang” alhier slaagde te Amsterdam voor het vakdiploma groep II Dames- en meisjesbovenkleding en voor groep V ondei kleding, kousen sokken, baby-arti- kelen en corset, artikelen. f 34.800,—. f40.500 40.000 39.500 39.200 39.100 39.000 38.580 38.550 38.240 37.000 36.666 36.196 35.975 35.500 34.968 Op de vragen welke hierover werden gesteld, deelden de heren Jouwsma en Sennema mede, dat er verleden jaar uit Heeg geen aanvragen voor woningbouw waren binnengekomen. Thans echter lig gen er vjjftien. Inmiddels is van Ged. Staten bericht ontvangen, dat Plaatselijk Belang een opgave van het aantal aanvragen moet indienen. Zou dit aantal worden toege wezen, dan kan de dreigende teruggang van Heeg worden afgewend. De in dustrieën en bedrijven krijgen dan meer armslag. Het plan van de ministers van Aart- sen en Klompé in Wymbritseradeel de woonruimtecommissie en daarmee de distributie van woningen op te heffen werd bestreden. Er zijn wel 20 nieuwe woningen in Heeg gebouwd, maar nog maar weinige van de vele krotwoningen opgeruimd. En welk jong paar wil nu nog een krot betrekken, zo werd er op. gemerkt. Natuurlijk niet één. En geef ze eens ongelijk. Dinsdag werd ook een film.avond ge houden in Scharnegoutum, waar de zaal van „Elim” ook geheel bezet was. In de pauze werden enkele Welfarewerken verloot en er werden 18 nieuwe leden in geschreven. ’s Middags hadden de kin. deren reeds genoten van grappige lach en tekenfilms. Dinsdagavond omstreeks tien minuten voor tien is op het kruispunt Oosterdijk Ged. Pol de 19-jarlge W. Eekhof uit Bolsward met zijn bromfiets tegen ae aanhangwagen van een vrachtauto van do Gelderse Tramweg Maatschappij op gereden, die van de Ged. Pol kwam. Eek. hof kwam van de Oosterdijk en had dus voorrang moeten verlenen wat hij. niet deed. Hij werd tegen de straat geslin gerd eh brak een been, terwijl hij waar, schijnlijk tevens een lichte hersenschud. ding opliep. Zijn duopassagier kreeg edge verwondingen aan het hoofd.. Nadat dokter v. d. Heuvell de eerste hulp had verleend, zijn beide met de ambulance-auto van de politie naar het St. Antonius Ziekenhuis ovèrgebracht. De duopassagier kon na verbonden .e zijn naar huis terugkeren, maar Eekhof werd opgenomen en is gistermorgen ge opereerd. De*bromfiets werd vernield. De chauffeur van de vrachtauto had niets van het ongeval bemerkt en is doorgereden. Pas in Lemmer kon hem een verhoor worden afgenomen, waaruit bleek dat hem in verband met de voor- rangsregel geen schuld treft. Waarschijnlijk medio februari wordt het nieuwe oefengebouw voor het Tamboer- en pijpercorps ADVENDO aan de Korte Vreugde alhier geopend Voor onze stad een unicum, aangezien men hier nog niet over een dergelijk gebouw beschikte, hoewel de behoefte eraan groot is. De stichting „Vrien den van ADVENDO”, opgericht 26 juni 1959, is de initiatiefneemster van dit plan en smaakt het genoegen van de verwezelijking ervan. Verlichting en dorpseenden. Er gingen stemmen op dat verleden jaar op een betere straatverlichting is aangedrongen, maar dat hiervan nog niets is gekomen. Hierover deelde men van bestuurs zijde mee, dat er dorpen zijn die al drie Bril in etui, Rijkspolitie; armbandje, Geert de Vries Scharnegoutum 95; wol len want. H. Horjes Scharnegoutum 102; wollen handschoen, P. Sij persma Schar negoutum 49; vetspuit. S. Boorsma Schar negoutum 78; doos met bromfietsgereed schap, Piet Jorna Scharnegoutum 132. Tj. de Vries en een Raad van toezicht naast zich heeft, het gebouw ook aan andere verenigingen te verhuren. Verder bestaan er plannen op de resterende grond ook een dergelijk gebouw te stichten t.b.v. de volley- balsport. Doch de gemeentelijke sub sidie is hiervoor onontbeerlijk. XIV radeel, achteraan komt bij vele kleinere, instrumenten j Hoe lang zal de burgerij dat nog op zich .IJ. -1 4 In f nv, t tnv, O Dinsdagavond ongeveer 9 uur is een snelbrommer in de Badhuisgracht ge reden. Een paar onbekenden waren spoe dig ter plaatse, zodat de berijder gauw weer op de wal stond. Hij kwam er met •»en nat pak af. De brommer is later orgevlst. In Londen is men bezig met een grond, wet voor Kenia, waarmee het land de onafhankelijkheid in kan. De moeilijk heid is hier, evenals in Algerije, dat er een grote groep blanken zich bljjvena heeft gevestigd en tot nu toe de poli, tieke touwtjes in handen heeft, o.a. door beperkingen op het kiesrecht voor ne gers. De drang naar onafhankelijkheid is bij de negers in geheel Afrika zeer sterk op het ogenblik en zij weigeren verder met een positie van tweede of lagere rang genoegen te nemen. In Parijs vergadert men over de on. afhankelijkheid voor Mali, de federaties van Senegal en de Franse Soedan, die wel onafhankelijkheid wil,, maar daarmee de nauwe betrekkingen met Frankrijk niet wil verbreken. Vindt men hiervoor een aanvaardbare formule, dan is dat de eerste stap op weg naar een Frans Gemenebest, dat veel vager zal zijn dan de Franse Gemeenschap. In Brussel is een rondetafelconferen tie aan de gang, waaraan een aantal Kongolese leiders deelneemt. De opzet van deze Kongolezen is, van de princi piële toezegging van de Belgische re gering om onafhankelijkheid toe te ken nen gebruik te maken om onmiddellijk spijkers met koppen te slaan, terwijl van Belgische zijde eerst gepoogd is de con ferentie te doen verlopen als een gele genheid, waarop allerlei gegevens ver zameld konden worden. De Kongolezen, die tegen de verwachting in een eens gezind front hebben gevormd, hebben hun zin voor een goed deel weten door te drijven en de Belgische regering heeft zich gebonden de besluiten van de con ferentie als voorstel aan de Kamer voor te leggen, met daaraan verbonden oe kwestie van vertrouwen. De Kongolezen eisen, dat de conferentie zal besluiten tot onmiddellQke onafhankelijkheid (ge. sproken wordt van 1 juni), dat het ko loniale handvest zal worden afgeschaft, dat de grondslagen voor de politieke organisatie van de Kongo zullen worden vastgelegd (ook dit zou België wat rus tiger willen bezien) en dat de datum voor algemene verkiezingen zal worden vastgesteld. Het zal nog wel enkele we ken duren voordat resultaten te mel den zijn. Hedenmorgen werd in het Gemeente, huis van Wymbritseradeel aanbesteed het bouwen van een kleuterschool te Oppenhuizen. Bouwwerken. Begroting J. Hoekstra, Sneek S. Timmermans, Makkum S. Kingma, Kollumerpomp K. v. d. Meer, Witmarsum J. Duiker, Hommerts T. de Groot, Harlingen Gebr. v. d. Meulen, Langweer Riemersma en Damsma, Irnsum E. Feenstra, Nij land A. Schuurmans, Terzool P. S. Posthumus, Oosthem J. Hlemstra, Sneek Gebr. v. Solkema, St. Nicolaasga Fa. Gebr. Andringa, Sneek J. Wittermans, Woudsend Schilderwerken. Begroting f 2200. Tj. de Jong, Sloten J. W. de Rijke, Tjerkwerd jaar op het zelfde wachten. Het is daar om niet te zeggen wanneer Heeg aan de beurt is. Er werd ook op gewezen dat in 't voorjaar steeds grote onenigheid onder de vele dorpseenden in de kooi ontstaat door het te grote, aantal woerden. Er zijn reeds tal van ‘slachtoffers gevallen. Besloten werd dit tegen te gaan door het te veel aan mannetjes te vangen en een fonds te vormen om de eenden ’s winters te voeren. De resultaten van het zwembad waren verleden jaar bevredigend. Plaatselijk Belang echter had een nadelig saldo. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer B. K. de Jong heer R. Sijbrandij gekozen. Aan het einde van deze levendige en geanimeerde vergadering bedankte voorzitter alle aanwezigen voor komst, in het bijzonder de woordigers van het Gemeentebestuur, d!e hij in zijn openingswoord ook al spe ciaal verwelkomd had. van het uit de heren der Werf en naar de eerste afdeling en B bleek het heel moeilijk haai I in stand te houden. Menig. I maal hing haar leven aan I een zijden draad. Maar door 9 krachtig volhouden en aan. I kweek van een flink aantal nieuwe jonge werkende le 1 den is het dieptepunt nu 1 voorbij en gaat het werke. I lijk opnieuw crescendo. Mo- 1 menteel zijn er al weer 24 I werkende leden, en 8 leer- I lingen in opleiding. De laatste vijf jaar zijn di. instrumten grondig er een aange. schaft, zodat men ook wat dit betreft weer goed voor de dag komt. f 2689.— - 2400.— Kooistra en de Groot, L’warden - 2281. - 2250.— - 2184.— - 2148.— - 2110.— 2075.— Sluiter's Schildersbedr., Sneek - 2000. Gunningen aangehouden. Op 19 oktober van het vorig jaar was het veertig jaar geleden, dat in Heeg de Chr. Muziekvereniging „Crescendo” werd opgericht. Ter gelegenheid hiervan zal na de gewone jaarlijkse uitvoeringen op 30 januari en 2 februari op 23 febru ari een jubileumuitvoering worden ge geven. De eerste avond voor de jeugd, de tweede voor de begunstigers en an dere belangstellenden. Zelfs zijn er nog zes i beschikbaar en gehoopt wordt nu dat^ hiervoor zich spoedig candidaten zul len aanmelden. Heeg let op Uw saeck Een goed muziekcorps is voor de dorps gemeenschap en de dorpscultuur onmis baar Een aantal nieuwe leden zou daarom een passend jubileunigeschi zijn. Stadgenoten, Namens de afd. Sneek en Omstreken van het Ned. Roode Kruis doet het me veel genoegen te kunnen mededelen, dat de collecte die zaterdag j.l. gehouden werd ten bate van de watersnoodslacht. offers van Tuindorp-Oostzaan, ruim ge. slaagd genoemd mag worden. Uw be reidwillige offervaardigheid heeft onze reeds hooggespannen verwachtingen overtroffen. We hebben dan ook het mooie bedrag van ruim f4200.in de bussen kunnen aantreffen. Er komen echter nog steeds gaven nadruppelen. Deze worden alsnog dankbaar aanvaard. Aan de collectanten zal een opgaaf ver strekt worden van het bedrag, dat in hun bussen werd aangétroffen, voorzo ver hun namen ons bekend zijn, wat he laas niet van alle het geval is. Wij danken collectanten en gevers voor hun vriendelijkheid en offerbereid heid. Het Ned. Roode Kruis heeft dinsdag in Gauw zijn jaarlijkse filmvoorstelling gegeven. *s Middags werden enkele films voor de kinderen vertoond. de avondvoorstelling was het Gebouw heel goed bezet. Naast een paar kleine re filmpjes werd als hoofdfilm „Paula” gedraaid. In de pauze werden loten ver kocht en er konden 28 nieuwe leden worden ingeschreven. Donderdag 28 januari te 8 uur Opmars naar de galg. Vrijdag 29 januari t/m maandag 1 fe bruari iedere avond te 8 uur en zon dagmiddag tevens te 5 uur film: Foei Nicole. Zondagmiddag 31 januari in Café Muziek De vergadering van de Sneker amateurfotografenclub ,,’t Filter” die verleden week werd gehouden, was vrijwel geheel gewijd aan de on derlinge wedstrijd met vrij onderwerp. Het aantal ingezonden foto’s (27) mocht als een bewijs gelden dat de activiteit der leden haar tijdelijke in zinking weer te boven is. Ook de kwa- i liteit van de inzendingen was, zowel onder de gevorderden als de begin ners, over ’t algemeen van zeer goed gehalte. Hopelijk zal men op een ko mende clubtentoonstelling in onze stad hiervan de resultaten kunnen zien. De uitslag was als volgt: Klasse B: 1. J. C. van Dijke (29), 2. F. v. Brug gen (28), 3. R. Rienksma (26), 4. W. Koops en G. Slob (elk 24). Klasse A: 1. J. T. Hendriksma (33), 2. J. Pop (31), 3. J. Koopmans (26), 4. J. Zijl- stra (23). Op een van de komende clubavon- In Algerije is een nieuwe opstand uitgebroken, ditmaal van de Franse ultra’s, die zich verzetten tegen het recht op zelfbeschikking, dat president De Gaulle 16 september van het vorige jaar aan de Algerijnen heeft toegekend, zij het met wat slagen om de arm. Waarom zo’n late reactie? Dat hangt samen met het ontslag van generaal Massu eind vorige week, naar aanleiding van diens uitlatingen in een onderhoud met een redacteur van de Süddeutsche Zeitung. Massu, de militaire opperbevelhebber van Algiers en prefect van de stad, had uitjng gegeven aan zijn ontevredenheid met De Gaulles politiek. Hij vroeg zieh af of het besluit van het leger twee jaren geleden om De Gaulle aan de macht te helpen wel juist was geweest. Do Gaulle is in die twee jaren steeds linkser geworden, aldus Massu, die ook liet doorschemeren, dat van een abso lute trouw aan De Gaulle en de regering geen sprake kon zijn. Massu eiste ook een snellere en krachtiger bestraffing van de terroristen, die in Algiers het hoofd weer beginnen op te steken. Het tamboercorps oefende voorheen in het bovenzaaltje van het restaurant in het Sportpark terwijl de fluitisten een plaatsje in het restaurant zelf hadden gevonden. Men kon dit zeer voordelig huren, doch de accomodatie en de acoustiek lieten natuurlijk zeer te wensen over. Vandaar het plan tot het laten bouwen van een eigen oe fenlokaal, dat ook geschikt is voor re petities van zangkoren e.d. De gemeente verleende haar volle medewerking wat de koop van de grond (1500 m2) betreft, en men kon aan de slag! Om de kosten van het object te be strijden werden een zg. woeker-aktie en een verloting gehouden. Dit bracht ongeveer 15000,- op, een renteloze obligatielening van 20000,- deed de rest en momenteel is men bezig met een lijsten-kollekte. Het gebouw zelf dat 100 m2 groot en 5.10 hoog is, bevat beneden een grote zaal, een garderobe en een keu ken en boven een prachtige zaal, waar de fluitisten hun domein hebben. Het leent zich bijzonder voor muziekuit voeringen, want de acoustiek is, zoals reeds op enige repetities bleek, boven verwachting. Het ligt in ae bedoeling bestuur, dat bestaat S. Veldhuis, D. van Het winkelhuis in de Wijde Burg straat alhier, waarin jarenlang het fili aal van Gruno te Groningen gevestigd is geweest, is onderhands aangekocht door de heer F. Tromp (Kledingmaga zijn Tromp) alhier. getracht worden weer aan cours deel te nemen. Een belangrijke vooruitgang na het zevende lustrum is, dat op initatief van de heer Osinga ook een drumband tot stand is gekomen, waarvan zijn zoon D. Osinga de leiding van de 14 leden op zich heeft genomen. Deze jongelui zijn echter nog niet in uniform het grote Evenals in bijna alle voorgaande ver gaderingen van de vereniging werd ook nu weer de vraag gesteld waarom het Gemeentehuis in Sneek moet staan. Het zou nu heel goed in de eigen gemeente gevestigd kunnen worden. Moeilijkheden van vervoer spelen vrijwel geen rol meer. Uit de besprekingen bleek evenwel, dat dit vraagstuk niet maar zo één. twee-drie kan worden opgelost. Hoe het in de toekomst zal komen is een vraag waarop thans nog geen antwoord kan worden gegeven. i te film Sluiers van Bagdad. Donderdag 4 februari te 8 uur film Gaslicht. Omdat er in het Noorden van ons land onder de vogelliefhebbers weinig belangstelling bestaat voor het wed- strijdwezen, hield de Volièrevereniging alhier maandagavond in Restaurant Leeuwen een tafelkeuring voor haar leden. Van de oprichters in 1920 blaast de voorzitter P. Schuurmans nog altijd nper mee, maar naast hem kan de eniging ook trots zijn op haar twee. de voorzitter D. Osinga, die al 30 jaar I lid en 29 jaar bestuurslid is. Hij leeft Naar de volijverige heer Osinga ons voor „Crescendo”, zo werd ons verze- vertelde, kan deze zomer weer aan het i kerd en het is daaiom mee aan hem te festival worden meegewprkt en zal ook j danken dat de donkere wolken boven de Men kan wel geregeld met verschil lende paartjes vogels kweken, wat op zichzelf een reuze genoegdoening is, maar als er geen wedstrijd wordt ge houden is de graad van volmaaktheid nooit te bepalen, zo betoogde voorzitter D. Muurling. Daarom heeft het be stuur, teneinde eens een inzicht (n de kwaliteit van de vogels der leden te krijgen, deze tafelkeuring op het pro gramma gezet. En dat er belangstelling voor zo'n onderlinge wedstrijd bestaat, bleek wel uit het grote aantal aanwezige vogels. Hoewel voor de volièrevogels de broed, tijd aanstaande is, kreeg de heer Nie. wald uit Leeuwarden een dertigtal vo gels te beoordelen. Na een toelichting over de gebreken en hoe deze te verhelpen werd zjjn uit spraak bekend gemaakt. De eerste prijs met 92 pnten was voor de Tutters van de heer K. Feenstra. Een paartje dia- mantvinken van de heer de Ree kreeg de 2e prijs met 91 punten; het paartje tropische bastaarden vaon de heer Lei stra de derde met 90 pnt. Voor dit laat ste paartje bestond onder de aanwezi. ge leden veel belangstelling. Na een woord van dank tot de heer Niewold voor z’n werk, werd daarna het huishoudelijk gedeelte van de vergade ring in vlot tempo afgewerkt. vereniging zijn weggedreven en nu de zon weer schijnt. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren Tb. Bergstra, voorzitter, D. Osinga, 2e voorzitter; A. Cnossen, secretaris en H. Hoekstra, periningmees. I 1 <up een van ae Kumenae ciuoavon- Dirigent is nu de heer J. Schuurman?, den zal weer een werkavond gehou- uit de vereniging zelf voort gekomen, die den worden waarbij een musicus, die na het vertrek van de heer J. Nijdanii (opvolger van de heer Anema) de moe j en naar gebleken is ook de bekwaam heid had de leiding op zich te nemen Moge het hem gelukken met ’t corps het prijsgegeven terrein spoedig te herwin nen. Vijf jaar geleden hebben wij bij het 35-jarig bestaan veel aandacht aan deze vereni. ging besteed en dat wij het vijf jaar later nog eens dun netjes overdoen, heeft bij zondere oorzaken. Deze vijf jaar zijn voor het corps nl. zeer moeilijk ge weest. Door het vertrek van de zeer bekwame directeur K. D. Anema te Franeker, die de vereniging in de su. per-ere afdeling van de „Oude” Bond had gebracht en het bedanken van vele leden, deed de vereniging nl. vrijwillig de stap terug Zaterdag 30 januari. Jaarl. Uitvoering Chr. Muzlekver. „Crescendo” voor de jeugd in „Ons Gebouw” te Heeg. Aanvang 7.30 uur. Zondag 31 januari. Dansen Boermans te Bolsward. „Tl)e Favorites”. Dinsdag 2 februari. Concert Frysk Or kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Solist Stanley Weiner, viool. Dinsdag 2 februari. Jaarl. Uitvoering Chr. Muziekver. „Crescendo” in „Ons Gebouw” te Heeg. Aanvang 7.30 uur. Deze uitlatingen van Massu geven een vrij algemene stemming in 't leger Weer, maar dat neemt niet weg. dat hij hier mee het gezag van de regering en van president De Gaulle tartte. Het ant woord liet niet op zich wachten. Een halfzacht dementi volgde op het bevel naar Parijs te komen. Even voor de bij. eenkomst van een grote vergadering over juist Algerije, waaraan Massu ook deelgenomen zou hebben, werd hij van zijn taken ontheven. Het bericht werd enige tijd verzwegen in Algiers, waar de generaal bij het Eu ropese gedeelte van de bevolking zeer populair was en gold als de man, die kon garanderen, dat Algerije Frans zou blijven, welke richting De Gaulle ook zoi. uitgaan. Maar toen het bekend werd, bereidden de ultra’s snel actie voor. Zaterdag werden de winkels ge sloten, zaterdagavond werd het verkeer in het centrum van Algiers geblokkeerd door de studenten onder leiding van hun leider Lagaillarde, die Kamerlid is. Zon. dagmorgen schoolde men weer samen en dc betogers richtten barricaden op. Bij een vuurgevecht met de mobiele garde vielen 21 doden. De autoriteiten, die de staat van beleg en een nauwelijks ge hoorzaamd uitgaansverbod hebben af- gekondigd, hebben geen pogingen onder nomen de op 20.000 man geschatte op standelingen in de stad van hun barri caden en uit hun hoofdkwartier te ver drijven. Met spanning ziet men tegemoet hoe De Gaulle op deze eerste aanslag op zijn gezag zal antwoorden. Massu heeft ondervonden, dat de Gaulle niet met zich wil laten spotten; de oproepen van opperbevelhebbei- Challe laten ook zien, dat het leger niet zoals op 13 mei 1958, met de opstandelingen mee optrekt tegen het wettig gezag. Dat is al heel wat. Maar aan de andere kant is de stem ming in het leger zo goed weergegeven in de woorden van generaal Massu en spreekt generaal Challe zo nadrukkelijk er over, dat het leger Algerije nooit ver laten zal. dat men zich afvraagt welke speelruimte De Gaulle zal hebben om zijn politiek, die tenslotte toch op het herstel van de vrede gericht is, te voe len zoals hij dat wil. Het leger is gekant tegen het zelfbeschikkingsrecht voor de Algerijnen. Maar dat blijft de officiële politiek. Om deze politiek echter enige zin te geven, moet zij ook door de te genstander aanvaard worden. De F.L.N- is ermee ingenomen, doch wil de uitvoe ring van dat zelfbeschikkingsrecht zeer nadrukkelijk niet in handen van het Franse leger laten, dat er een erkende tegenstander van is. Wil De Gaulle in Algerije iets verder komen, dan zal hij nieuwe maatregelen moeten nemen, welke nog verder tegen de inzichten van het leger indruisen. Er staan nog meer krachtproeven te wach ten. Massu is slechts het slachtoffer van de eerste ronde. Vrijdag 29 januari zal De Gaulle via de radio zijn politiek nogmaals toelich ten en op 5 februari gaat hij naar het hoi van de leeuw, vermoedelijk om door persoonlijijke contacten in Algerije zijn wil op te leggen. Raketproef gelukt. De kort geleden aangekondigde proef met een Russische raket, die, in Rusland afgevuurd, in de Stille Oceaan terecht zou komen, is gelukt. De raket heeft een afstand van 12.500 km af gelegd in een half uur en is op twee kilometer van het doe; neergekomen. Een duidelijk voor beeld van de grote ontwikkeling van de Russische techniek en van een nauwkeu rig mikken. verse gereviseerd en is nieuwe saxofoon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1