Wat de Raad te behandelen krijgt Neptunus” klimt weer bij de wal op Geslaagde uitvoering van „Crescendo SN E E K, WYMBRITSERADEEL ULST de gemeenten van en AGENDA Officieel Orgaan 115e jaargang no. 9 lad a 97 7 Filmavond Roode Kruis 99 Burgerlijke Stand Collecte Rampenfonds Forkeap Bibelütjeften Paard schrok voor auto Kerknieuws Jubileumwedstrijden S.V.C. JN.C.V.B. Ijlst Geslaagd Wereld-vluchtelingenhulp Nieuwe salaris- Onbe- Burgerlijke Stand Rauwerderhem 3 t.e.m. 23 jan. 1960 Opbloei en aktiviteit in de i Pain pusklasse Uitslagen VOLLEYBAL „Doe Open”-avond te Ijlst uitstekend geslaagd •n DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Maandag 1 februari 1960 Aankoop land bij Sneekermeer straatnamen 3% voorschot op verhoging gemeentepersoneel tvoonbaarverklaring hij woningen. jv A. DON- I en I J. N. I c AMICITIA THEATER. Onderwijskosten. De 's avonds 8 uur te 8 uur film Nieuwe straatnamen. Onbewoonbaar-verklaring. Voorschot op salarisverhoging. zal SNEEK, van 25 t/m 30 januari 1960. De Burgemeester en van ook In de maand januari van dit jaar is aan het daarvoor in aanmerking komen, de rijkspersoneel, bij wijze van tijdelijke Ds Bonting reed na het gebeurde het erf op van de heer Spijksma, waar S. Spijksma Jr. kans zag de schade te her stellen. De toneelavond door het Ijlster jon- van Beroepen bij de Chr. Geref. Kerk alhieb Ds G. J. Buys te Papendrecht. 61,1 52,0 DR2 D2 D 2 HR 2 HR 2 H2 H2 HR1 HR 1 D 1 D 1 Hl Ondertrouwd: Simon Jaring Siemonsma, 21 jaar en Klaske Kuiper 20 jaar; Pieter Oosterbos, 28 jaar en Aaltje Wolda. 22 jaar; Gerrit Ruurd Kluin, 30 jaar en Ma ria Juliens, 25 jaar; Douwe Burghgraef, 22jaar en Maria Hoekstra, 25 jaar. Maandag 1 februari film: Foei Nicole. Donderdag 4 februari Gaslicht. r f Overleden: Jan Jacob Griepsma, 10 jaar, van Joure; Jantje Zandstra, 75 jaar, e.v. Cornells Doevendans; Hotske Vlink, 80 jaar, w.v. Wijbe Cnossen, van Jutrijp; Karl Friedrich van Kann, 55 jaar, e.v. Geesje Wiersma, van Oosterend; Jetze de Witte, 84 jaar, e.v. Geertje Feenstra, van Makkum; Lieuwe Visser, 73 jaar, e.v. Elisabeth Kampen; Willemke Arema, 49 jaar. GEMEENTE WYMBRITSERADEEL van 25 t/m 30 januari 1960 2-0 2-1 0-2 1- 2 0-2 2- 1 0-2 0-2 1- 2 2- 2 3- 0 2-2 Verschijnt MAANDAGS DERDAGS Administratie: Comb. Drijfhout-Kieze- brink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (K 5150). L I. a u t a e r t i t de e. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Geboren: Gerrie Sjoerdje, dv Tjitte van der Bos en Gerritje Reitsma, te Abbega. Gehuwd: geen Overleden: geen Toen zaterdagmiddag ds M. J. J. Bon ting te Nijland met zn’ auto vanuit het dorp in de richting Jongedijk reed, kwam hij ter hoogte van de boerderij van de heer S. Spijksma een paard te gen, bereden door de heer A. H. Breeuw- sma. Vlak voordat auto en paard elkaar waren gepasseerd gaf de bestuurder van de auto een beetje meer gas, waardoor het paard schrok en achteruit sloeg. Voor het getuigschrift Gehrels, waar van de examens vrijdag jl. in Groningen werden afgenomen, slaagden o.a. de da mes G. Geertsma, J. M. Edens en N. Ade- ma alh. en de heren J. A. A. Hottinga alh. J. Bruinsma Scharnegoutum en J. Brei tner Hommerts. Dit getuigschrift geeft de bevoegdheid voor onderwijs in het vak algemene mu zikale vorming aan muziekscholen. Ook voor het muziekonderwijs op de lagere en Nijverheidsscholen wordt dit diploma van groot belang geacht. RAUWERDERHEM, van 3 t/m 23 ja nuari 1960. Geboren men getraind worden. Helaas is het erg moeilijk regelmatig te trainen, zelfs in de zomer, aangezien cj de spitsuren het bad overvol is en er geen plaats is behoorlijk baantjes te trekken. Ook financieel zit men nog lang niet op rozen, en vooral het aantal donateurs laat veel te wensen over. Doch dit ver betert misschien wel nu de club beslo ten heeft een „zwam.blad” uit te geven, zodat ook de donateurs op de hoogte blijven van de behaalde resultaten. Fin resultaten, liefst vele en goede, wensen wij van deze plaats onze polo- en zwem, club gaarne toe. Animo 2—SVC 2 DBS 1—VIOS 1 Vovero 1Sneek 1 Set Up 2Animo 2 UD 3—RKVC 3 SNVV 1—Vovero 1 Chr. Kweek 1Animo 1 RKVC 2—Sneek 2 UD 2—SVC 2 UD 1—Set Up 1 CZN 1—SVW 1 UD 1—SVC 1 In het kader van de in ons vorig num mer besproken Wereldvluchtelingen hulp- aktie gaf het in IJlst gevormde jeugd- mité een toneelavond in Het Gebouw. De kerkvoogden der N. H. gem. stel den het gebouw gratis beschikbaar. De Doopsgezinde en Geref. Kerk gaven geld. De firma Bakker zorgde voor een gratis geluidsversterker-installatie, de winke liers gaven cadeaus en de jongelftigs-ver- eniging voerde het blijspel „de Goudene Kouwe” van Hein Cats op. Evenals de vorige keer oogste dit stuk ook nu weer een dankbaar en verdiend applaus. Hierbij raakte het dier met.zijn achter hoeven de ruitenwissers van de auto, die finaal van de auto werden geslagen en op de weg terecht kwam. De ruiter, als goed lid van de L. R. „De Waterpoorters”, bleef ondanks deze onverwachte ma noeuvre van z'n paard in het zadel en ook de inzittenden van de auto, die na tuurlijk erg schrokken, liepen gelukkig geen letsel op.. Getrouwd: Jan Boot, 26 jaar en Grietje Dijkstra, 25 jaar; Jakolj Reen, 25 jaar en Taetske Buma, 22 jaar; Hermanus Wil helmus Scholten, 25 jaar en Jantje Willij Wieringa, 25 jaar; Jan Kooi, 21 jaar en Douwina de Haan, 20 jaar; Sjuck Offrin- ga, 23 jaar en Wietske Buis, 19 jaar. 1 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Okkerdeis hat der in gearspraek west tusken óffurdigen fan de ófdieling Frys. lan fan it Nederlansk Bibel Genoatskip, de Herf. Kommisje foar de Evangeelje. forkundiging yn de fryske tael, it Fór. ban fan Fryske Dümnys yn de Griff. Tsjerken en it Kristlik Frysk Selskip om ta in mienskiplike aksje tot kom. men ta forkeap fan fryske bibelütjef ten. It inisiatyf wie ütgien fan it Krist lik Frysk Selskip en de gearkomste waerd foarsitten fan de selskipfoarsitter Boomgaardt. De foarsitter joech in oersjoch oer it forrin fan de bibelfoarkeap de léste jierren. Binammen nei it ütkommen fan de njje hollanske fortaling is de for keap fan de fryske ütjeften hurd sakke. De aksje mei de bibelwein yn 1958 hat lykwols goede fortuten hawn. Allerhan. ne mooglikheden om de forkeap to sti. mulearjen waerden neamd. Yn it bi sprek waerd düdlik dat it ideële yn dit wurk foarop stiet. De fjouwer delegaes. jes kamen oerien in fêste kommisje yn it libben to roppen foar dit wurk. Elk fan de fjouwer formiddens sil der twa man foar oanwize. Aanvankelijk was het samenspel on- egaal en de zuiverheid bedenkelijk, maar een en ander herstelde zich in gunstige zin, naarmate de afwerking van het pro gramma vorderde. Technisch waren er in de moeilijke passages nog tekortko mingen maar overigens werd er met animo en veel begrip gemusiceerd. Het meest geslaagd vonden wij de weergave van de genoemde paraphrase. De heer Schuurmans heeft een gezon de opvatting, wat bleek uit de tempi en de gehele afwerking. Na de pauze werd het toneelstuk „It mystearje fan Bottinga pleats” van H. Groeneveld opgevoerd. De heer H. A. Wijmans fungeerde als feestleider, welke taak hij op uiterst prettige wijze volbracht maatregel, in de vorm van een uitkering ineens, een voorschot op een salarisver, hoging verleend. B. en W. zijn van mening, dat het, in overeenstemming met de tot dusverre steeds gevolgde gedragslijn ook thans aanbeveling verdient ten aanzien van de bezoldiging van het gemeentepersoneel aansluiting te zoeken bij de voor het personeel in dienst van het rijk te tref fen salarisvoorzieningen. Dit zal op de eenvoudigste wijze kunnen geschieden door de in de circulaire van de minister van binnenlandse zaken omschreven re geling van overeenkomstige toepassing te verklaren op het personeel in dienst van deze gemeente. Zij stellen dan ook voor dit te doen voor a. hen, die door het daartoe bevoegde orgaan van de gemeente zijn aangesteld in vaste of tijdelijke dienst van de ge meente, voorzover hun bezoldiging door of namens de raad wordt geregeld; b hen die oparbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst van de gemeente werkzaam zjjn, voorzover hun loon wordt bepaald overeenkomstig ar. tikel II, eerste lid, onder a en b van afdeling I van de Arbeidsovereenkom stenverordening. Voor deze afdeling sprak mevr. Faber uit Hijlaard over haar verpleegsters- loopbaan. Zij vertelde iets over de oplei ding van verpleegsters en gaf ook waar devolle tips voor het verplegen van zie ken thuis. Er gaven zich een achttal dames op om te collecteren voor de actie 4 x Z. N. Er was een schrijven binnengekomen van de nieuw opgerichte Chr. Vereni ging van vacantiekolonies. Deze inter kerkelijke vereniging beoogt uitzending van zwakke en bleke kinderen op me disch advies naar zee of bos. Elke maand zullen een paar meisjes met een busje de plaats rondgaan. Geboorten: Angela Alida Catherina, dv Heromeus Otto Veldman en Alida Pe- tronella Dol, van Roodhuis; Leonardus Jan Maria, zv Jan Andreas de Boer en Margaretha Anthonia Johanna Lamb; Wopke Rijkele ,zv Geert Germ Sijtzema en Hendrika Schoot; Jacob, zv Siebren Hettinga en Janna Dijkstra; Baukje Grietje ,dv IJpe Gerlsma en Antje de Boer, van Hindeloopen; Hiltje Geeske, dv Pieter Schraa en Joukje Hoekstra, van Uitwellingerga; Catrinus. zv Har- men Schraa en Pietje de Groot, van Boornzwaag; Myra Jeannette, dv IJde Jan Bolta en Cecilia Wilhelmina Zein- stra, van Bolsward; Harmanus Niklaas, zv Murk Leenstra en Saapke Reinsma, van Schettens; Sjoerdje Wilhelmina, dv Jan de Vries en Jantje Bdbi; Nieske Trijntje ,dv IJbele van der Bij en Har- mina Slof; Geertruida Frederika, dv Jou- ke Gijzen en Grietje Samplonius, van Sondel; Jacoba Annette Maria Suzanna, dv Rein Philippus Minnema en Elisabeth Suzanna Kruis; Maria Adriana Helena, dv Adrianus Petrus Matthijssen en Wil helmina Catharina Johanna Maria Her- mus, van Rutten; Geert, zv IJntze van der Honing en Gelske Benedictus; Jit- ske Anja, dv Zweitze Huitema en Maai ke Bosgraaf. In ’t Himsterhüs te Oosthem werd de jaarlijkse film- en propaganda avond ge houden van het Ned. Roode Kruis. De belangstellenden waren in grote getale opgekomen, waarbij ook de jeugd goed vertegenwoordigd was. Na een voorfilmpje werd de prachtige kleurenfilm „Als een gouden ketting” vertoond, waarbij men kon genieten van de prachtige Friese klederdrachten en sieraden en kon zien hoe jret vroeger bij de bruiloften en feesten toeging. Daarna volgde de hoofdfilm „Paula” waarin het mooie werk van het Roode Kruis naar voren komt. Er gaven zich 30 nieuwe leden op en 3 donors voor de bloedtransfusiedienst, 's Middags was er een kindervoorstelling geweest waar de jeugd volop van lach- filmpjes heeft genoten. Aan het slot sprak de heer Stuurop zijn dank uit voor de belangstelling, wel ke ook in Oosthem bestaat voor het prachtige werk van het Ned. Roode Kruis Nu de in aanbouw zjjnde 24 woningen behorende bjj het nieuw te bouwen Ge. reformeert! bejaardencentrum hun vol tooiing naderen, zal aan de volgende straten nog een naam moeten worden gegeven a. die lopende langs de Zwette in het verlengde van de Troelstrakade; b. die, welke zal worden aangelegd vanaf de Zwette tot de spoorlijn Sneek Leeuwarden. In verband met de uitvoering van nog verdere bouwplannen ten noorden de onder b. genoemde straat aan een daar nog aan te leggen straat een naam moeten worden gegeven. B. en W. achten het in overeenstem ming met de naamgeving van de in de Noordoosthoek gelegen straten, ook aan deze straten de namen te verbinden van vooraanstaande staatkundige figuren. B. en W. hebben hun keus laten vallen op de volgende 1. Hendrik Goeman Borgesius. Deze bekende staatsman (18471917) werd in 1868 leraar in staathuishoudkunde enz. aan de H.B.S. in onze stad. In 1870 aanvaardde hij een gelijke betrek king in Arnhem, maar verwisselde haar reeds in 1871 voor die van hoofd redac. teur van het dagblad „Het Vaderland” te ’s.Gravenhage. Als zodanig trad hij af, toen hij in oktober 1877 gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer, waarvan hjj lid bleef tot zijn dood toe. In 1913 werd hij tot voorzitter van Tweede Kamer gekozen en vervolgens driemaal herkozen. Gedurende de jaren 1897—1901 was hij minister van Bin nenlandse Zaken in het ministerie Pier sonGoeman Borgesius. In 1905 trad hij, na het aftreden van het ministerie. Kuyper, als kabinetsformateur op, zon. der echter in het nieuwe ministerie.de Meester zitting te nemen. Hjj behoorde, hoewel voortgekomen uit een orthodox gezin, tot de vooruitstrevende liberalen. Jarenlang was hij voorzitter van de Li berale Unie. Dat hij werkelijk vooruit strevend was, toonde hij al in 1886 toen door zjjn intiatief de wetten op de kin derarbeid werden uitgebreid en meer nog toen hij als minister de totstandko ming van de Leerplichtwet, de Woning, wet en de Gezondheidswetten bevorder de. In zijn laatste levensjaren werd nij nog een warm pleitbezorger voor de vredesbeweging. 2. Johan de Witt (1625—1672) stu. deerde te Leiden in de rechten en pro moveerde in 1645 samen met zijn broer SNEEKER NIEUWSBLAD 89,2 pnt. 76,2 Tjeerd Anne, zv Lodewijk Freerk Wouters en Anna Hermina Pe- termann te Irnsum; Gosse, zv Anne Wijtsma en Wesseltje Bloem te Sijbran. daburen; Hendrikje, dv Cornells Pieter de Jong en Tjitske van der Molen te Terzool; Trtfntje, dv Tjitze Dotinga en Tjitske Punter te Terzool; Gerhard Jan, zv Job Holkema en Geertruida de Groot te Rauwerd; Albert, zv Johan Abbink en Geertje Seinen te Terzool; Dina, dv Hendrik Schaap en Antje Vervat te Irnsum a/b.; (te Sneek), Antje Sipkje, dv Engbert Andringa en Aaltje Bertha Sminia te Poppingawier. Ondertrouwd Henricus Martinus Hooghiemstra, 24 jr te Burgerbrug (gem. Zrjpe N.H.) en Jeltje van der Zweep, 22 jr te Irnsum. Overleden te Lambertschaag (gem. Abbekerk N.H.), Jan Gerrit ter Braak, 53 jr en zijn echtgenote Alida Diderica Rosetta Kluwer, 53 jr te Irnsum; Johan nes Eenshuistra, 70 jr te Rauwerd, echtg. van Trijntje Kingma; Grietje Teijema, 86 jr te Rauwerd, wed. van Marten van der Hem. Hoewel enige inwoners rechtstreeks hadden gegireerd, heeft de bus-collecte ten bate van Tuindorp-Oostzaan in IJlst de aanzienlijke som van 480.opge bracht. Voor- de ijverige collectanten en -trices een fraai succes. De gemeente is in de gelegenheid twee percelen weiland, gelegen aan het Snee, ke Meer, nabij de Oud Zjjlroede aan te kopen. De oppervlakte van deze per celen, eigen aan de heer H. P. Brasser te Wageningen bedraagt in totaal 4.04.80 ha. Met het oog op de toekomstige ont wikkeling van het gebied rondom het Sneeker Meer en mede in verband met de daar bestaande recreatiemogelijk heden, komt het B. en W. gewenst voor, dat de gemeente van deze gelegenheid gebruik maakt. De koopsom, f 9000. voor beide percelen, is naar hun mening redelijk, terwijl uit de aankoop geen fi nanciële lasten van betekenis voor de i gemeentebegroting voortspruiten. Zij stellen de Raad dan ook voor tot aan koop te beslutien. De polo- en zwemclub Neptunus Sneek, sinds 1959 weer aangesloten bij de Kon. Ned. Zwembond (de K.N.Z.B.) werd opgericht in 1924. De heer G. v. d. Prjpekamp, die de naam uit Amersfoort meebracht, en de heren KI. Sevensma en Th. van Terwisga, waren de initiatief nemers en de belangstelling bleek groot Een afgebakend stuk water van het Spoorkanaal deed toendertijd dienst als zwembad. Aan enthousiasme ontbrak het niet en evenmin aan resultaten, toen men een paar jaar verder was. Vooral de jaren ’26’32 waren voor de Snekers ongekende suksesjaren. Waar ze ook kwamen, bijna altijd stapten ze als overwinnaars uit het water. In 1926 tijdens de Friese kampioenschappen in Bolsward sleepten de Neptunus-zwem. mers maar liefst 24 van de 26 prijzen m de wacht. Ook in 1929 behaalden ze het Friese kampioenschap, doch de tijden die toen gemaakt werden lagen bedui, dend lager dan nu het geval is. Zwemt men thans over de 50 m. ongeveer 30 seconden, in de dertiger jaren deed men er 20 meer over. Prominente figuren uit die tijd waren bij de dames: mevr. PotmaOppenhui. zen, mevr. DijkhuisBosma, die elkaar geen duimbreed toegaven en mevr. Dik kerboomPosthuma. Bij de heren waren het vooral de polo-spelers die zich lie. ten gelden. De heren G. v. d. Pjjpekamp, F. Piersma, S. Jorritsma, K. van Gor. kum en H. Reis bleken geduchte tegen. I standers te zijn, die mede met hun klei ne kneepjes (van het vak) menige prijs behaalden. Doch na de ups, kwamen ook ae downs. De goede spelers werden ouder en zegden de wedstrijdsport vaarwel. De jongeren daarentegen trainden geregeld in Leeuwarden, aangezien daar een overdekt zwembad was gebouwd, en sloten zich veelal ook bij een club in die plaats aan. Door het uitblijven van suksessen kreeg de club het zeer zwaar te ver. duren en het ledental daalde dan ook sterk. Het huidige bestuur, dat be. staat uit voorzitter J. Y. Deenik, G Scholte, H. Jonker, Lidi Postma, Jeanet te Stuurop en Ria Potma doet echter alles om in de toekomst een dergelijke situatie te voorkomen. Dat het in eerste instantie hierin geslaagd is blijkt wel uit het veroveren van de wisselbeker voor het Friese kampioenschap water, polo in ’t vorige jaar. De bestuurs leden zijn de mening toegedaan, dat men moet kunnen putten uit een groot aan tal goede zwemmers en zich niet alleen op een kerngroep mag verlaten. Daar om hebben zij een splitsing in B- en E- leden toegepast. Uit deze E.leden, die getraind worden door Jeanette Stuurop e" Foeke Brandsma, wil men goede krachten kweken, die na een bepaalde geren-comité georganiseerd ten bate tijd overgaan naar de „B’ers” en dan de Wereld-vluchtelingen-hulp heeft net- speciaal of voor polo of voor hardzwem. to 205,10 opgeleverd. Al ligt de zomer nog ver In ’t ver schiet en in dit jaargetijde niemand zich tot zwemmen in de open lucht aange trokken voelt, zjjn we toch eens gaan kijken hoe onze plaatseljjke polo- en zwemclub „Neptunus”, die op ’t ogenblik ruim 100 leden telt, haar winterslaap doorbrengt. Van „slaap” is echter geen sprake, want er wordt hard gewerkt door de poloërs en hardzwemmers(sters) om in de zomer een zo goed mogelyk resultaat te behalen. De oude glorietijd van 1926’32 moet weer helleven en dit kan alleen door een intensieve training. Helaas ontbreekt het Sneek aan een overdekt zw’embad, zodat de Neptunus leden wel op Leeuwarden zijn aange wezen om zo goed mogelijk in conditie te blyven. Het gebouw van de Ned. Herv. Ge meente te Heeg liep zaterdagavond ge heel vol met jeugdige belangstellenden, hoewel ook enige ouderen aanwezig wa ren. Geen wonder, want de Chr. Mu ziekvereniging „Crescendo” gaf een uit voering en dan is het voor de dorpsgeno ten vanzelfsprekend deze bij te wonen. Wanneer „Crescendo” a.s. dinsdag het zelfde programma voor de ouderen hoopt uitte voeren, wordt derhalve weer een volle zaal verwacht! Het ruime gebouw is in de eerste plaats vergaderzaal, ten tweede ook wel geschikt voor toneel-uitvoeringen, maar voor concerten als deze blijkt het echter minder goed te voldoen. Het podium is voor een muziekcorps te klein, en door dat het hoog opgebouwd, en daardoor de afstand tussen het plafond te kort is, blijft het geluid te veel hangen, hoewel de acoustiek op zichzelf niet bepaald slecht is. Door deze omstandigheid was „Cres cendo” dus wel wat gehandicapt. Tegen over deze ongunstige factor echter staat het enthousiasme van de oudere en de veel jonge leden, die nu, na de verschil lende interne moeilijkheden, alles op al les zetten om het verloren terrein te her winnen. Als dit enthousiasme bestendigd blijft en het ledenaantal uitgebreid kan worden, dan zal dit zeer zeker ook ge lukken, temeer daar de leiding bij de heer J. Schuurmans in vertrouwde han den gelegd is. Het programma ,dat voor het meren deel bestond uit eenvoudige werken, wérd na het openingskoraal begonnen met „Thema met variaties over een oud volksliedje” van J. Nauta en besloten met de paraphrase over „Heer, ik hoor....” van dezelfde. Voorts werd nog de „Petite serenade facile” van G. Boe- dijn ten gehore gebracht Enkele marsen en een slotkoraal completeerden het ge heel. die na het le bedrijf even aan het woord kwam, bedankte de jeugd en alle mede werkenden voor wat ze gedaan hebben om deze avond te doen slagen.. Het ge meentebestuur is het comité dankbaar dat ze deze avond in elkaar hebben ge zet en beveelt deze graag in uw belang stelling aan, aldus spreker. Het doel is de sluiting van twee kam pen, waarvoor enorm veel geld nodig is. Er zijn nl. 1.850.000 vluchtelingen, die le ven onder zeer bedroevende omstandig heden. Ik vind het zo mooi, aldus de burgemeester, dat de Nederlandse jeugd is ingeschakeld. Elke jongere in ons land tussen 18 en 25 jaar wordt gevraagd een sleuteltje te kopen, symbolisch bedoeld voor: „Doe open”, de deur van de eigen woning van het vluchtelingengezin. Spreker dankte ook voor de medewer king die het comité in en buiten IJlst heeft ondervonden. Het valt niet mee, in een kleine gemeenschap als de onze, een behoorlijk bedrag bijeen te brengen, maar dat het kan heeft „Oostzaan” ons getoond. Hier werd 480,- gecollecteerd. IJlst kan geven en weet te geven. Spr. hoopte daarom dat ook deze avond een steentje zou bijdragen ter oplossing van het vluchtelingen-probleem. In de pauzes zong George Gill uit Sneek enkele liedjes bij de gitaar, werden er sleuteltjes verkocht en tegen betaling koffie en gebakjes geserveerd. De jeugd, die het overgrote deel van het publiek uitmaakte, vermaakte zich uitstekend en applaudiseerde gul bij de grappige situaties, die telkens in het stuk voorkwamen. Een prettige en wat meer zegt, ge slaagde, ook financieel geslaagde, avond. De leidster Mej. J. de Vries dankte aan het slot allen die hiertoe hadden bij gedragen. Met hef oog op de aanspraken, welke de besturen van bijzondere lagere scho. len tegenover de gemeente kunnen doen gelden ten aanzien van de vergoeding uit de gemeentekas van materiële ex ploitatiekosten van die scholen, stellen B. en W. voor het bedrag per leerling voor 1960 vast te stellen op: a. f 52,69 voor de scholen voor gewoon lager on. derwijs; b. f 98,48 voor de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs; c. f 52,22 voor de school voor uitgebreid lager onderwijs; d. f 107,23 voor school voor zwakzinnige kinderen; f 49.62 voor de school voor schippers kinderen. Voor het dienstjaar 1959 wa ren deze bedragen vastgesteld op onder scheidenlijk f 49,64, f 89,07, f 57,77, f91,99 en f55,58. In elk van deze is fl,30 per leerling begrepen wegens ad ministratiekosten en is voor het gebruik van de scholen voor andere doeleinden dan voor het geven van lager onderwas een aftrek toegepast. Voorgesteld wordt de volgende, alle onbewoonde, woningen onbewoonbaar te verklaren: Ged. Neltjeshaven 26 en 32; Potbuurt 4 en 5; 2e Zomerrakbuurt 26, 33. 48 en 56 en 3e Zomerrakbuurt 1. Met uitzondering van het perceel Potbuurt 4, zjjn ai deze woningen reeds eigen, dom van de Gemeente. Dinsdag 2 februari. Concert Frysk Or kest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Solist Stanley Weiner, viool. Dinsdag 2 februari. Jaarl. Uitvoering Chr. Muziekver. „Crescendo” in „Ons Gebouw” te Heeg. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 4 februari. Propaganda. Feestavond Bond voor Staatspen. sionnering Afd. Sneek, ’s avonds 8 uur in Zaal Hanenburg. Opvoering van het blijspel: Hoe aider hoe gek ker. Donderdag 4 februari. 2e Lezing Na tuurkundig Genootschap in zaal Piso. Spreker drs. H. Halbertsma, Amersfoort over: „Friese historie, in het licht der archeologie”. Donderdag 4 februari. Uitvoering Chr, Gymn.ver. „Advendo” in „Ons Ge. bouw”. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 4 februari. Instituut V. Aib. Ontwikkeling Afd. Sneek. Lezing in de serie „Ontmoeting der levensbe schouwingen”. Ds H. Kreb van Bols, ward over „Ned. Herv. Protestan. tisme”. Fredehiem, 8 uur. Dinsdag 9 februari. Film.avond Ned. Chr. Reisver. in Aere Perennius, Kleinzand. Aanvang 8 uur. Als de voortekenen niet bedriegen, kan de Pampusklasse dit jaar met 810 schepen aan de wedstrijden deelnemen. Dit kwam uit de bus op de zaterdag j.l. gehouden vergadering van de Sne. ker Pampusclub. De come back van „de oude rot” Henk Bakker met z’n Weer, haan en de toezegging van de nestor van de club de heer A. M. Sustring. dat hij zelf weer het helmbout zal hanteren m de „Koufurd” of in „De Welle”, werd met daverend applaus' ontvangen. Daarna gaf de voorzitter een verslag van de door hem bijgewoonde vergade ring van de landelijke Pampusvereni. ging. Het voorstel om op 23 juli deel te ne men aan de zeilwedstrijd te Workum vond algemeen bijval en het houden van een onderlinge wedstrijd bij Staveren op het IJsselmeer op zaterdag 30 juli kon eveneens ieders goedkeuring wegdra gen. Klaas Jissink bleek het afgelopen jaar de meeste punten te hebben behaald over alle wedstrijden, zodat hij nu voor de tweede maal in het bezit kwam van de prachtige Pampus-wisselbeker. rangschikking was 1. K. Jissink met Koufurd 2. P. de Jong met Ljip 3. Dr W. B. v.d. Meer met Fitis 73.6 4. M. Slob met Ruiter 5. H. de Jong met Vlerkje 6. Mr W. Hoekstra met Stern 51,0 7. J. v. Foeken met Smelleken 47,2 Cornells in de rechten. In 1647 vestigde hij zich als advocaat in ‘s.Gravenhage, terwjjl hjj in 1650 pensionaris van Dordrecht weid en op 23 juli 1653 raad pensionaris. In de grootste bloeitijd van ons land heeft de Witt bijna 20 jaar met buitengewoon talent, zeldzame onbaat, zuchtigheid en ongelofelijke werkkracht geregeerd. Door een aanslag op zijn leven, 21 juni 1672 op de Kneuterdijk op hem ge pleegd, moest, hij zich onttrekken aan de leiding van de staatszaken en toen Wil. lem III stadhouder werd nam hij ont. slag als raadpensionaris en werd hjj lid van de Hoge Raad Op 20 augustus 1672 werd hij op afschuwelijke wijze om het léven gebracht. B. en W. stellen derhalve voor aan -ie hiervoren vermelde straten resp. de na men Goeman Borgesiuslaan en Johan de Wittstraat te geven. Zoals wij reeds meldden, viert de Sne- ker Volleybal Club S.V.C. haar 2e lus trum op zaterdag 13 februari met wed strijden in „Ons Gebouw” en een feest avond in Restaurant Piso. Als tegenstandster van de SVC dames zal het stedenteam van Assen fungeren. Voor de herenwedstrijd heeft NOH zich bereid verklaard het tegen de heren van Assen op te nemen. Er zal gespeeld worden volgens „The best of five".

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1