Sportterreinen in Friesland B. en W. van Wymbritseradeel ook tegen Stichting „Kerk en Wereld” gegadigde voor exploitatie Watersportcentrum en Potten intrekking Woonruimtewet 1947 in hun gemeente W YM BR ITS ER A DEEL van BOSTENLMIMDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJ LSI 115e jaargang no. 12 Stadgenote dingt naar de titel „Miss Bril I960’* De Lente nadert Ds H. de Noo naar Meppel C. H. Kiesvereniging Wym britseradeel in Sneek bijeen Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verkoping Donderdag 11 febr. 1960 een zal hebben is Wymbritseradeel. Kladderaars veroordeeld. ver- Sneek en omgeving. IJlst. Apartheidspolitiek veroordeeld. Driehonderd krotten. totaal DE „INGE TOFT" WORDT GELOST Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) voldoende behoorlijke Over de ijsbaan te Sneek wordt ge zegd. dat deze in behoorlijke staat ver keert, doch voor een stad als Sneek te klein is. Een zodanige vergroting van de baan, dat er ook langebaanwedstrijden kunnen worden gehouden, verdient aan beveling. De conclusie is, dat in de zeer uitge. strekte gemeente Wymbritseradeel een aantal, over het algemeen klei ne dorpen, liggen, waar geen sport, velden aanwezig zijn. De bestaande zijn echter gunstig over de gemeen, te verspreid. is een Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentiepnj» 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Volgens de resultaten van de in 1956 gehouden woningtelling bestaat 1/3 ge. deelte van de rond 1800 „gewone” wo ningen (dus geen boerderijen of wonin gen bij winkels e.d.) in Wymbritseradeel uit 1- of 2-kamerwoningen, zo voegen B. en W. er aan toe. Van dit aantal zijn plm. 300 zonder meer als krot aan te merken, die feitelijk in een tijdsbestek van 4 ii 5 jaar dienen te worden afge broken, wanneer althans voldoende nieuwe woningen zouden kunnen worden gebouwd. Dit groot aantal woningen, dat niet aan minimaal te stellen eisen voldoet, maakt, dat er in de gemeente veel vraag is naar betere woningen.» Voor dit geprojecteerde Watersport, centrum bestaat in velerlei kringen grote belangstelling, zo schreven B. en W. van Wymbritseradeel aan de Raad. Als ernstig gegadigde heeft zich ge. meld de Stichting „Kerk en Wereld”, uitgaande van de Ned. Hervormde Kerk, welke als Stichting „Het Grote Bos” te DoornDriebergen reeds een bungalow park exploiteert. Een dezer dagen is in Assen de Noor delijke Miss Bril gekozen uit een 12 tal deelneemsters uit Friesland en Drente, die hiervoor haar foto hadden ingezon den, en uit het grote aantal waren ge selecteerd. Onder hen bevond zich onze stadge note mevrouw H. v. d. Wal-Beswerda, die het hoogste aantal punten verwierf. Ze werd daarom door de commissie har telijk gelukgewenst, en met bloemen en linten gehuldigd. Op 22 februari gaat ze naar Utrecht voor de demi finale, waarna in Laren de Nationale Miss Bril zal worden geko zen. Het rapport geeft een uitvoerig over, zicht van alle sportvelden in Friesland en de toestand daarvan. Voor Sneek komt het tot de conclusie, dat hier een tekort aan sportvelden bestaat. Boven. Eindelijk, na vele moeilijkheden en een wachttijd van 8 maanden en 19 dagen, is men in Port Said begonnen met het lossen van de „Inge Toft”, het Deense schip, dat met z!m lading cement uit Israël van de Egyptische autoriteiten geen i verkoop accoord gegaan, maar één heeft gebruik mocht maken van het Suez-kanaal. Het lessen geschiedt op kosten van de eigenaar, die nog wel meer kosten zal krijgen, aangezien de „Inge Toft” naar het dok moet om nagezien te worden. Er dient te worden gestreefd naar een zodanige spreiding van de nieuwe vel den (complexen), dat ook de scholen er gemakkelijk gebruik van kunnen maken. De thans aanwezige sportvelden liggen wat dat betreft mind.r gunstig. De aanleg van drie nieuwe tennisbanen is eveneens wenselijk. In de vergadering van de Raad der gemeente Wymbritseradeel, die heden middag gehouden werd, kwam ook het schrijven van de Minister van Maat schappelijk Werk en die van Volkshuis vestiging en Bouwnijverheid aan de or de betreffende het niet van toepassing verklaren der Woonruimtewet 1947 in een groot aantal gemeenten in Zeeland en westelijk Friesland. De onderhandelingen met deze stich ting zijn nog gaande, maar gezien deze belangstelling hebben B. en W. het ge wenst geacht inmiddels reeds contact op te nemen met de verschilende grond eigenaren, op wiens eigendom dit water- sportcentrum geprojecteerd is, terwijl tevens reeds een aanvraag is ingediend bij de D.A.C.W. ter verkrijging van een ubsidie in de kosten van bouwrijpma. ken c.a. van het terrein. De onderhandelingen met de eigena ren zijn gevoerd op basis van door de Tijksconsulent voor Grond- en Pachtza ken in Friesland bepaalde taxatiewaar. den. Over het algemeen verliepen deze zeer vlot. Reeds spoedig werd overeen stemming bereikt met een zevental ei genaren, zodat thans reeds tot aankoop kon worden overgegaan. Nog een vier tal eigenaren is in principe reeds met volharden. Dat het succes durven wij niet te hopen. dien is de zware kleigrond waarop de velden liggen, oorzaak dat ze vooral by regenachtig weer zeer kwetsbaar zijn. De grasmat wordt dan gemakkelijk vertrapt, terwijl de noodzakelijke rust voor herstel hiervan dikwijls niet ge geven kan worden. Bij regenachtig weer worden de velden dan nagenoeg onbe speelbaar. Hoewel intrekking van deze wet h i. om meer dan één reden zou zijn toe te juichen, meenden B. en W. dat er in de tegenwoordige situatie, althans voor hun gemeente, nog geen aanleiding be. staat hieraan mede te werken. Zolang de woningschaarste nog van een zodani ge omvang is als thans lijkt het hun ongewenst de woningen vrij te geven. Dit zou tot zeer ongewenste toestanden leiden en de doelmatige, verdeling van woonruimte in gevaar brengen. Door de onmiddellijke nabijheid van een stad als Sneek, is het niet denkbeel dig, dat er ten koste van de belangen van de eigen ingezetenen gading worut l .maakt naar woonruimten, waarbij de goed gesitueerde door zgn. „sleutelgeld” te betalen, vaak voorrang heeft boven de minder goed gesitueerde. Verder doet het geval zich nogal eens voor, dat een zeilsportbeoefenaar be langstelling heeft voor een woning 'n onze gemeente, aldus B. en W., die hij dan wil inrichten tot zomerverblijf. Deze woning wordt dan 3 a 4 maanden per jaar bewoond en staat voor het overige gedeelte van het jaar leeg. Bij toepas sing van de Woonruimtewet is hieraan paal en perk te stellen. Aangezien de voorraad woningen een onbeperkte be stemming tot zomerwoning niet toelaat, zou het buiten werking stellen van de Woonruimtewet in dezen ook schadelijk werken. Maandagmorgen hoorde onze stadge noot de heer K. Feenstra op de weg naar Langweer een leeuwerik zingen. Volgens deze vogelkenner is dit unicum op 8 februari. De ijsbaan in Bozum groot en verkeert in staat. Een beschuttende beplanting langs de oostkant is wenselijk. Het kaatsveld te Baard is klein en ligt enigszins hol. Door demping van de aangrenzende sloot zou de oppervlakte bespeelbaar terrein aanzienlijk toene. men. Het veld ligt goed beschut. Voor deze gemeente luidt de conclu. sie, dat de meeste dorpen voldoende hebben aan een kaatsveld en een ijs baan. By de verbetering en de aanleg van nieuwe voorzieningen zal er ge streefd moeten worden naar concentra tie op die dorpen, waarop naar ver wacht mag worden in de toekomst het zwaartepunt zal komen te liggen. Voors hands wordt aangenomen, dat Winsum, Oosterlittens, Weidum en Mantgum de meest gunstige vooruitzichten hebben. Rauwerderhem. Van IJlst wordt vermeld, dat het sportveld daar in slechte staat verkeert. Het is slecht ontwaterd en zeer oneffen, terwijl tevens de grasmat voor een deel In Keulen hebben de kladderaars van hakenkruisen terechtgestaan, die de aanstoot hebben gegeven tot een soort campagne van neo.nazl’s en antisemieten over geheel Duitsland en in vele Wes. teiyke hoofdsteden. Zij zijn veroordeeld tot resp. tien en veertien maanden ge. vangenisstraf. Het zijn warhoofden, ge heel bezield door rancune en haat, maar zoals bij het proces Is opgemerkt: uit dergelijke warhoofden heeft Hitler zijn S.A. gerecruteerd. De democratische staat kan niet voorzichtig genoeg zijn. Wij vermeldden reeds dat Ds H. de Noo uit Jutrijp.Hommerts een beroep heeft aangenomen naar de hervormoe gemeente van Meppel, waar hy de op volger wordt van dr Th. C. Frederikse, die naar Wassenaar is vertrokken. Sinds 22 nov. 1953 diende Ds de Noo zijn tegenwoordige gemeente. Voorts is hij lid van de classicale commissie voor het jeugdwerk. De data van afscheid en intree zgn nog niet definitief vastgesteld. Onvoor ziene omstandigheden daar gelaten hoopt ds de Noo zondag 24 april a.s. afscheid te nemen van zijn tegenwoor dige gemeente en zondag 1 mei a.s. in tree te Meppel te doen. op onze verzoeken inzake de beschik baarstelling van grond nimmer gerea geerd, hetgeen wij zeer betreuren, aldus In een uitvoerig rapport met bijgevoegde kaarten heeft de Provinciale Plano logische Dienst in Friesland de resultaten gepubliceerd van een onderzoek naar de aanwezige en de. in de naaste toekomst nodig geachte sportterreinen (waaronder ook te verstaan tennisbanen, ysbanen, zwembaden e.d.) in onze provincie. Met betrekking tot de reeds aanwezige terreinen is tevens nagegaan in hoeverre de kwaliteit er van thans voldoende geacht kan worden, c.q. ver betering behoeft, en waar nieuwe sportterreinen dienen te worden aangelegd. In het algemeen hebben de gabanen Ih Friesland afmetingen, welke zijn be rekend op de kortebaansport. De laatste jaren echter Is hier een sterk groeiende belangstelling voor de langebaan. sport, maar aangezien het Friese pu bliek, dat dergelijke sportevenementen bezoekt, zelf ook wenst te schaatsen, moeten deze banen aanzienlijke afme tingen hebben, welke minimaal gesteld kunnen worden op ca 110 bij 220 m. Dergelijke banen kunnen echter alleen in grotere plaatsen of in plaatsen met grote ijsverenigingen aangelegd en on. derhouden worden, maar teneinde de langebaansport te stimuleren en moge lijk te maken, is het gewenst ,dat met een redelgke spreiding over de provin cie een aantal banen wordt aangelegd, dat geschikt is voor langebaanwedstrij. den. Premier Macmillan van Engeland heeft zijn reis door Afrika volbracht en zijn laatste gastheer zal wel het minst ingenomen zijn met zijn bezoek. In een vergadering van het Zuldafrikaanse parlement heeft Macmillan nl. met ron de woorden de zg. apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering veroor deeld. Deze bestaat uit het streven naar een zo volledig mogelijke scheiding van de blanke en de niet-blanke bevolking van de Zuidafrikaanse Unie. Er worden voor de niet-blanken afzonderlijke woongebieden gebouwd, waar de blan. ken niet zullen mogen komen, zomin als de niet-blanken in blank gebied zich zullen mogen vestigen. Scholen, bussen, werkkring en kerk, alles staat in het teken van de rassenscheiding, waarbij de blanke uiteraard voor de Zuid.Afn. kaner het superieure wezen is. Dat het economisch niet zou meevallen dit schei, den geheel door te voeren door het ont. breken van de goedkope gekleurde ar beidskrachten in de blanke gebieden, is voor de rassenscheiders een tragische bijzonderheid. In zijn rede nu, heeft Macmillan gesproken over de sterke in. druk, die het groeiende nationale be wustzijn in Afrika op hem heeft ge. maakt. Hij heeft dat kunnen waarnemen in landen als Kenia, Rhodesia, Niassa. land, Ghana, Nigeria en andere. Wij moeten daarmee rekening houden, zei hij. De Engelsen verwerpen het denk, beeld van superioriteit van het ene ras boven het andere. Indien het Westen het Afrikaanse nationalisme niet aanvaardt, dan kan het machtsevenwicht tussen Oost en West verstoord worden met alle fatale gevolgen vandien. Hij bracht daarmee de Zuid-Afrikanen onder de ogen, dat het gevaarlijk is voor het Westen, wanneer zij in hun politiek, die zwart tegen blank opzet, zouden blgven In „Ons Gebouw” alhier kwam gister avond de Christelijk Historische Kies vereniging van Wymbritseradeel „Recht en Vrijheid” bijeen Verschillende plaat selijke verenigingen hadden vertegen woordigers gezonden, die allen vol inte resse luisterden naar het boeiende be toog van de heer H. M. Gerbrandij van Nijland over het onderwerp: „Is het Landbouwschap al of niet democra tisch?” In een bestuursvergadering was deze kwestie ter sprake gekomen, toen een der bestuursleden de mening uitte, dat dit niet het geval zou zijn. Aan de hand van een historisch overzicht van het ontstaan en de groei van dit publiek rechterlijke bedrijfsorgaan, dat steunt op de zes verschillende landbouworgani saties, (drie van de boeren en tuinders en drie van de arbeiders) betoogde de heer Gerbrandij dat in materiële zaken van gezamelijk belang het Landbouw schap van het grootste belang is. Een nadeel zag hij echter in de bepaling, waardoor de bevoegdheid tot verorde- ring aan de provinciale organen is ont trokken. Het Landbouwschap is op de mocratische wijze tot stand gekomen. Natuurlijk zijn er aan dit orgaan ook ge varen verbonden, maar die wegen niet op tegen de belangrijke voordelen. Het Landbouwschap is voor een juiste houding tussen vrijheid en gezag. Dit betoog had klaarblijkelijk verhel derend gewerkt; velen hadden in deze zaak een beter inzicht gekregen. Dat bleek ook uit het ger' ge aantal vragen dat nog ter tafel kwam, welke vragen eveneens op bevredigende wijze door de heer Gerbrandij werden beantwoord. Vooraf was het verslag van de pen ningmeester aangehoord, waaruit bleek, dat er een batig saldo van 107,20 was, en het aantal leden met 8 gestegen was tot 640, ondanks een teruggang van het bevolkingscijfer. Verkiezingen in India. In de Indiase deelstaat Kerala, in het Zuidwesten van het grote schiereiland, zijn verkiezingen gehouden, die nodig waren geworden toen de Indiase re. gering vorig jaar de communistische re gering van Kerala ontsloeg en de in meerderheid communistische Kamer naar huis zond. Wanbeheer en het ver. wekken van onrust waren de motieven om in te grijpen, vooral toen de commu nistische regering de scholen, tot nu toe beheerd door christenen en hindoes, aan zich wilde trekken. Op grond van het bovenstaande zijn B. en W. dan ook van mening, dat, zo lang er geen evenwicht bestaat tussen woningzoekenden en het woningaanbod (het aantal woningzoekenden overtreft het aanbod zeer, terwijl hierbij tevens rekening moet worden gehouden met het grote aantal dat een betere wo ning zoekt) buitenwerking.stelling van de Woonruimtewet in hoge mate onge. wenst is. Voorgesteld werd In die zin de boven genoemde ministers te berichten. SNEEK Notaris E. K. Hoekstra ver kocht finaalburgerhuis te Goënga, in gebruik bg de weduwe Johs. Dou- ma. Koper: P. v. d. Veen, Speers, voor 9.175,—. B. en W. Op het complex land dat zij thans voorstelden aan te kopen, met uitzon, dering van twee percelen, zal aanstonds het dorpje van 50 bungalows verrijzen. Van de overige twee percelen zal één gedeeltelijk worden gebruikt voor aan leg van het zwembad c.a. en het andere voor compensatie en voor reservering voor uitbreidingsmogelgkheden voor het watersportcentrum. De bij deze aankoop betrokken eige naren en de aan te kopen oppervlakten waren: 1. Gebr. J. en H. Zglstra te Kuinre 6.15.30 ha; 2. Mevr. A. A. C. C. de Jonge te ZwijnsbergenGrundtmann Lijcklama a Nijeholt te Beetsterzwaag 1.27.10 ha; 3. Erven Zeilstra te Sneek 2.13.00 ha; 4. Mevr. Wed. G. v. d. Ley te Sneek 3.88.00 ha; 5. A. Hofman te Offingawier 2.02.60 ha; 6. N. H. Kerk, voogdij te Offingawier 0.93.60 ha; 7. P. Sieperda te Goënga 0.47.60 ha; 16.87.20 ha. Voor zover deze percelen niet bg de eigenaars in gebruik of vry van pacht zijn, is voor de pachters een inkomsten schadevergoeding vastgesteld. Zij heb. ben echter medegedeeld de voorkeur te geven aan beschikbaarstelling van an. dere grond. Bij twee is dit reeds aldus geregeld, terwgl gehoopt wordt voor de derde pachter eveneens een dergelgke oplossing te verkrijgen. B. en W. stelen voor tot de bovenom. schreven aankopen te besluiten. Oostelijk blok. In Moskou hebben vertegenwoordigers van bet Oostelijke blok enkele dagen vergaderd. Vorige week dinsdag kwa men de premiers en partgsecretarissen bijeen om het over landbouwproblemen te^ hebbendonderdag vergaderden de ministers van defensie. Wat er uit het overleg naar voren is gekomen is niet veel nieuws Men had verwacht, dat de satellieten ook een demobilisatie zou. den aankondigen, gekoppeld wellicht aan een modernisatie van het leger, maar daar is niets van gekomen. De ministers hebben zich wel met enige felheid uit gelaten over de onhoudbare toestand, dat nu, vijftien jaren na de oorlog, er nog geen vredesverdrag met Duitsland is. Zg stellen de ondertekening voor van een vredesverdrag met beide Duitslanden, waardoor ook de kwestie.Berlijn op be vredigende manier zou kunnen worden opgelost: d.w.z. de Russische manier. Wil het Westen geen vredesverdragen met beide Duitslanden sluiten, dan zal het Oosten genoegen nemen met een af zonderlijk verdrag met Oost-Duitsland. De gedachten van sommigen gingen uit naar een Oostelgk dreigen met raket- wapenen in de satellietlanden, maar daar is niets van gekomen. Het uit. gangspunt daarbij was de kort geleden verzonnen brief van de Oost-Duitser Ul- bricht aan Adenauer, waarin hg dreig de, dat Oost-Duitsland moderne raket- wapenen aan Rusland zou vragen, indien West-Duitsland niet zou terugdeinzen voor een bewapening met dit soort wa pens. Het is niet onmogelijk, dat Ul- bericht ook aan het opslaan van atoom. ladingen dacht, maar het geheel wijst in de richting van een groter vertrouwen van Rusland in Oost-Duitsland, dan men in het Westen wel voor mogelijk hield. Kerngeheimen en kernwapens. De nieuwe verkiezingen zijn geen ne derlaag voor de communisten geworden. Ze zgn de meerderheid in het parlement kwijt, dat is waar, maar hun stemmen, tal is gestegen. Doordat nu alle andere partijen gemene zaak maakten, zijn de communisten vele zetels ontglipt ’n districten, waar zij de grootste party waren. Het communistische gevaar is m Kerala bepaald niet verminderd. Het toevertrouwen van kerngeheimen en zelfs kernwapens aan bondgenoten heeft ook een plaatsje gevonden in de persconferentie van president Eisenho wer, die zei veel te voelen voor een wij ziging van de wet, welke dit verbiedt. Het onheilspellende ogenblik lijkt nader te komen, waarop niet alleen enkele grote landen over deze verschrikkelijke wapens kunnen beschikken, maar ook de kleinere en de middelgrote. Dat vooruit zicht lacht niemand erg toe, omdat het wapen in handen van een onverantwoor delijke staatsman een groot gevaar voor de gehele mensheid kan betekenen. Hoe meer landen het wapen hebben, hoe ge. vaarlijker. Binnenkort is er een vierde land bij, dat een atoombom heeft: Frankrijk. Al les is in gereedheid gebracht, men wacht op een gunstige wind. Maar het zal nog wel jaren duren, voordat Frankrijk over de transsportmiddelen beschikt om het wapen naar de eventuele vijand te transporteren. De Gaulle verwacht door het wapen vermeerderd gezag van Frankrijk, maar dat zou wel eens een illusie kunnen zijn. Onder het hoofd „Planologische as pecten” wordt gesteld, dat de sportbe. oefening in het algemeen een sterk so ciaal karakter draagt, d.w.z. dat zij in groepsverband wordt beoefend. Deze vorm van reactie moet daarom bg voor keur worden beoefend op een voor de gemeenschap gemakkelgk bereikbare plaats. Hier zullen dan ook de terreinen voor buitensporten moeten worden aan gelegd. Teneinde een efficient gebruik van deze terreinen te bevorderen, dient de plaats zo te worden gekozen, dat een zo groot mogelijk aantal verenigingen en scholen er gebruik van kan maken. Zeer belangrijk is in dit verband ook de aantrekkelgkheid en de sfeer van het terrein. Hiertoe zal behalve een goede staat, ook de entourage, bgv. een be schuttende beplanting, een belangrijke bijdrage leveren. In een groot aantal plaatsen wordt aan deze eisen van juiste ligging en sfeer niet in voldoende mate voldaan. Bg de aanleg van sportvelden in ste. delgke agglomeraties dient voorts aan dacht te worden besteed aan twee be. langrijke aspecten. Zo is het in het al gemeen gewenst een deel der velden in één complex onder te brengen, om te voorkomen, dat een groeiende sportver eniging, die aan één sportveld niet ge noeg heeft, gebruik moet maken van op verschillende plaats gelegen velden, wat niet bevorderlijk is voor een hecht ver. enigingsleven. Echter dient er ook reke ning mee te worden gehouden, dat de sportbeoefening in een stedelijke agglo meratie voor een belangrijk deel per buurt of per wgk plaats kan vinden. In dit geval dient dus wel naar een zekere spreiding te worden gestreefd. In het algemeen worden de bestaande sportvelden in de grotere plaatsen vol doende intensief bespeeld om uitsluitend voor sportbeoefening te worden ge bruikt. In een groot aantal dorpen daar entegen worden ze dikwijls mede als gevolg van een onjuiste ligging min der frequent en tevens als veeweide ge bruikt. Een groot aantal van deze vel den vertoont ernstige gebreken. Ijsbanen. President De Gaulle van Frankryk heeft, kort nadat zijn regering van het par lement voor de tijd van een jaar volmachten had gekregen om de orde te hand haven, de staat te beschermen en de pacificatie en het bestuur in Algerije te bevorderen, enkele veranderingen in zijn regering aangebracht, waardoor enkele ministers, die zich te slap of te vijandig tegenover de koers van De Gaulle had den getoond, vervangen zijn. Twee ministers zyn ontslagen: Cornut-Gentille, minister van posterijen, en de gevreesde Jacques Soustelle, minister voor de Sahara en kernenergie. Hun ministeries hadden nu wel niet rechtstreeks met de toestand in Algerije te maken, maar vooral Soustelle is een- verbeten tegenstan der van het zelfbeschikkingsrecht en uit dien hoofde niet een man op wie men kan rekenen. De minister van defensie was op deze post te zwak gebleken on is verhuisd naar kernenergie. Tegen veler verw’achting in is Delouvrier, de re_ geringsgevolmachtigde in Algiers, niet vervangen. I olgende week vrijdag al is een commissie van drie ministers (justitie, bin nenlandse zaken en defensie) naar Algiers getogen voor een onderzoek naar de gedragingen van een aantal officieren en ambtenaren. Over de resultaten hier- Van is nie^s bekend geworden, maar men verwacht, dat ontslagen en ge rechtelijke vervolgingen niet zullen uitblijven. Een aantal hoge officieren zou men met vervroegd pensioen willen sturen. SNEEKER NIEUWSBLAD De sportvelden in Blauwhuis, Oudega en Heeg verkeren, voor wat Blauwhuis betreft in goede en voor de anderen in behoorlijke staat en liggen goed beschut. De zwemgelegenheid aan de Oudega. ster Brekken heeft geen afscheiding in het meer en een beschuttende beplan. ting ontbreekt eveneens. De gsbaan in Heeg is tamelijk groot, maar ligt aan de west, en noordkant onbeschut. Het zwembad aan het Heeger Meer verkeert in behoorlgke staat. Het laag gelegen sportveld in Scharnegoutum, in gebruik bg de lage re school, is onbeschut en bovendien oneffen. Het wordt vooral ’s winters zeer weinig gebruikt. In het ontwerp.uitbrei- dingspian is op een andere plaats een sportveld van bescheiden afmetingen geprojecteerd maar hier ontbreken de mogelgkheden dit veld uit te breiden. Het sportveld in Ngland, in gebruik bij de v.v. Ngland en de lagere school is enigszins oneffen en ligt onbeschut. Het verdient aanbeveling in dit dorp een ijs. baan aan te leggen. De gsbaan in HommertsJutrgp is verbeterd en uitgebreid. De aanleg van een beschuttende beplanting rond de nieuwe baan is echter wenselgk. Het sportveld verkeert in slechte slaat. Het veld is slecht ontwaterd, is zeer oneffen en ligt bovendien onbeschut. Het is wenselijk dat dit veld spoedig wordt verbeterd. De ijsbaan in Woudsend is voldoende van lengte, doch aan de smalle kant. Bovendien ligt de baan slechts gedeelte- Igk beschut. Verbreding van de baan en een beschuttende beplanting zijn wense lijk. De ijsbaan te OppenhuizenUitwel- lingerga ligt geheel onbeschut en is moeilijk bereikbaar. De baan is vol. doende van afmetingen, maar overwo gen dient te worden of t.z.t. een nieuwe baan moet worden aangelegd. In het ontwerp-uitbreidingsplan zijn twéé' sportvelden geprojecteerd. Het verdient aanbeveling hiervan voorshands één speelveld aan te leggen. is verdwenen. Het is wenselijk dat dit veld wordt verbeterd, terwgl mede ten behoeve van de lagere scholen de aan leg van een tweede veld aanbeveling verdient. De ijsbaan verkeert in goede staat en ligt goed beschut. Baarderadeel. Het is derhalve voor het behouden van bespeelbare velden nodig, dat Sneek de beschikking krggt over enige wlsselvelden, terwgl het wen. selijk is dat er nog zes sportvelden en twee oefenvelden worden aange legd. Het sportveld in Irnsum verkeert in behoorlgke staat en ligt goed beschut. Er zal een nieuwe ijsbaan moeten ko. men, daar over de vorige een weg aangelegd. Het kaatsveld in Deersum is aan de kleine kant. Het verkeert in behoorlgke staat en ligt gedeeltelgk beschut. Het sportveld in Rauwerd loopt iets naar het oosten toe af, is enigszins on effen en ligt aan de oostkant onbeschut. Volgens het uitbreidingsplan is uitbrei ding mogelijk. Het verdient aanbeveling deze uitbreiding te realiseren. Het enige tijd geleden aangelegde sportveld te Terzool ligt onbeschut en is oneffen. Een beschuttende beplanting is wenseiyk. Het sportveldje te Sgbrandaburen is voor sportbeoefening ongeschikt. In het uitbreidingsplan is op deze plaats een sportveld van 70 x 50 m geprojec. teerd, maar dat is voor de kaatssport aan de kleine kant. De ijsbaan is moei lijk bereikbaar maar is voldoende groot en beschut. De conclusie voor deze gemeente Is, dat bg de sportbeoefening en de aanleg van de sportvelden gestreefd moet wor. den naar concentratie, gezien de geringe omvang van de dorpen, Irnsum uitge. zonderd. Deze concentratie kan het beste geschieden in Rauwerd en Sgbrandabu. ren, zodat hier behooriyke sportvelden gewenst zijn. Terzool en Gauw zullen zich dan op Sijbrandaburen moeten ori. enteren, Poppingawier op Rauwerd. Deersum ligt excentrisch t.o.v. de overi. ge dorpen en kan zich ook moeiiyk op grotere dorpen in andere gemeenten oriënteren. Het kaatsveld hier geeft reeds enige mogelgkheden tot sportbe oefening. Voor de gssport kunnen de bewoners gebruik blijven maken van de gsbaan onder Terzool.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1