Fries appèl op de regering: de Lauwerssé moat wol ticht Onvoldoende belangstelling voor de chr. dagnijverheidsschool voor schippers I Jubileumwedstrijden van S.V.C. waren een sukses IJLST WYMBRITS ERADEEL r I I ■11 en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, I Jölill 115e jaargang no. 13 Maandag 15 febr. 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Massa-bijeenkomst in Resolutie 2e 3e Kerknieuws i Bevestiging en intree vicaris G. A. Odé V olleybalinstructiemiddag in „Ons Gebouw” Voor Tuindorp-Oostzaan De vergadering Appèl Lauwers- zee, op 13 februari 1960 bijeen in het Beursgebouw te Leeu warden, overtuigd te spreken namens de gehele bevolking van het Noor den, doet een laatst en klemmend be roep op Regering en Volksver tegenwoordiging, ook Noord-Nederland afdoende te beveiligen tegen het gevaar van overstroming en af te zien van elk verder uitstel van de af sluiting en inpoldering der Lau- werszee. Zij verzoekt U daarom met de meeste aandrang thans duidelijk uit te spreken le Benoemd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zaterdagavond hield de Sneker Volleybal Club ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan jubileumwedstrijden in „Ons Gebouw”. In de fleurig met vlaggen versierde zaal, speelden het SVC dames-team en het Asser dames-team, terwjjl bij de heren NOH tegen de Asser-heren binnen de Ijjnen kwam. Als intermezzo werd een party gespeeld tussen het afdelingsbestuur van de NeVoBo en „Oud SVC”. Het in grote getale opgekomen publiek heeft deze avond kunnen genieten van somtyds zeer goed volleybal. SVC had haar jubileumviering niet beter gestalte kunnen geven. Zeepost dat afsluiting van de Lau werszee met name uit veilig- heidsoogpunt verre de voor keur verdient boven een ver hoging van de bestaande zeewering, dat aan dit werk dezelfde prioriteit dient te worden toegekend als aan de Delta werken in westelijk Neder land, dat in het jaar 1960 met de uitvoering van de reeds klaar liggende plannen moet worden begonnen. „De Beurs” te Leeuwarden eist afsluiting van de Lauwerszee j, SNEEKER NIEUWSBLAD hartstochtelijk beroep gedaan een meer niet. De heer Louwes de Stndenten-actie. Bescherming. Niets geleerd. provinciaal die dit Nieuw hoofdstuk? de Kantoor voor admini stratie en redaktie: len noarderstoarm mei wynkrêft aive En ’t Fryske Iftn dat wurdt forswolge Regear forstean dyn plicht „De Lauwerssé moat daliks ticht GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) worden, van komen en de dijken doorbreken. Daarom is het spr. een raadsel hoe de regering en met name de Minister van Water- Bapt. Gemeente: Beroepen te Sneek: J. van Dam te Haarlem. f Verschnnt MAANDAGS en DON DERDAGS het ge. het hier ge mat De huis-aan-huis collecte voor de overstromingsramp in Tuindorp.Oost. zaan heeft in de gemeente Rauwerder. hem f809.71 opgebrac t, Met ingang van 16 februari 1960 is benoemd tot assistent dienstgeleider m de vacature F. van der Meulen te Wom. mels, de assistent J. J. Meyerhof, thans nog te Amsterdam. beten strijd was de tweede set met de zelfde cijfers voor de NeVoBo. Om toch een beslissing te forceren werd toen be sloten nog even verder te spelen en hoe wel er van beide zijden soms bijzonder veel ontzag voor de bal werd getoond, kwam het toch op een eindstand van 10-9 voor de oude garde van SVC. De heer K. van Gorkum heette ver volgens de teams van NOH en Assen welkom en sprak er zijn dank over uit dat ze hun medewerking wilden verle nen aan deze jubileumwedstrijden. Aan beide teams werd een vaantje overhan digd en daarna kon- de strijd een aan vang nemen. De eerste set toonde een op volle kracht NOH met daartegenover een slap spelend Assen. Het werd 15-4 voor NOH. In de tweede game ging het echter anders. De Drenten kwamen nu pas goed los en hoewel Berg met zijn opslag een voorsprong van 3-1 forceerde, was het weldra via 3-6, 6-8. Ook een goed verdedigende Schotanus kon het onheil niet meer keren en weldra had den de Assenaren met 9-15 deze set op hun naam gebracht. De derde set toonde aan beide kanten van het net goed spel en kwam met 15-9 weer bij NOH. In de vierde game ging het aanvankelijk gelijk op maar tenslot te wist Assen door bijzonder goed werk van Christiaanse en Kramer tot een 2-8 voorsprong te komen. Met v. d. Hey aan de opslag werd de stand weer gelijk en toen was het de ploeg met de meeste reserves die naar de overwinning ste vende. Fel werd er gestreden. Noorman en Berg zowel als Schotanus lieten smash op smash neerdreunen naar de andere kant en hoewel de gasten zich hevig weerden en ook tot goede aanval len werd het tenslotte met 15-13 een 3-1 overwinning voor NOH. Voor de jaren 1959 en 1960 is getracht tot hervatting van de lessen te komen, doch het aantal leerlingen dat zich aan meldde bleek te gering om de school op nieuw voor subsidie in aanmerking te doen komen. De minister van O. K. enW. meent dan ook dat de behoefte aan de school, mede in verband met de hieraan ver bonden kosten, niet meer in voldoende mate bestaat en ook B. en W. zijn mening toegedaan. Zij stellen daarom de raad voor aan de minister kenbaar te maken. daarom aan de Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De duizenden vrouwen in het Noorden zoeken bescherming voor alles wat hun lief is, zo beklemtoonde mevrouw Kra mer. De ramp in Zeeland komt ons steeds weer in gedachten en maar enke len hebben geweten hoe benard de toe stand toen ook hier in het Noorden is geweest door de onvoldoende dijken, vooral langs de Lauwerszee. Toen de regering de toezegging deed deze te zullen afsluiten, hebben wij daarin van harte meegeleefd omdat onze veiligheid daardoor menselijkerwijze zou zijn ver zekerd. Nu staat alles weer op losse schroeven. De vrouwen en moeders zou. den hun leven willen geven voor hun kinderen, maar deze bescherming vra gen wij van de regering en het is haast niet denkbaar dat ons dit geweigerd zal worden. Spreekster geloofde wel dat de regering in deze haar taak zal ver staan, zoals ze dat ook doet voor de defensie van ons land en de bescher ming van de bevolking. Mevr. Kramer hing een beeld op van wat er zou gebeuren als de dijken van de Lauwerszee doorbreken. Het groot ste gedeelte van Friesland en Gronin gen zou overstromen. Zelfs Groningen en Leeuwarden zouden onderlopen. Hoe. In 1958 is echter een belangrijke daling van het leerlingental opgetreden. De cursus werd toen nog door slechts zes leerlingen bezocht, waardoor niet lan ger aanspraak op het subsidie bestond. Het schoolbestuur heeft zich genoodzaakt gezien de lessen school te doen steken. De Leeuwarder Postharmonie ver hoogde met haar pittige marsmuziek de strijdlustige stemming welke er voel baar in de grote ruimte heerste. De voorzitter van het Actie Comité onze stadgenoot de heer P. v. <1. Mark zei in zijn openingswoord, dat zij niet verwacht hadden na het petionnement weer een beroep op het volk te moe ten doen, maar ook niet dan opnieuw zo’n grote eensgezindheid te zullen aan treffen. Dankbaar zijn we, aldus spre ker, dat de besturen van de provincies Groningen en Friesland zoveel begrip voor de situatie tonen. Sinds jaren heb. ben ze al bij de overheid bepleit wat er in deze streken moet gebeuren. De heer v. d. Mark was dan ook verheugd ver. s 'lullende gedeputeerden van de beide provincies te mogen verwelkomen, maar ook een aantal Kamerleden en Gemeen tebesturen, waarvan dat van Leeuwar. den gratis de Beurs voor deze bjjeen. komst beschikbaar had gesteld, zoals spr. onder luid applaus mededeelde. W(j stellen ons als volk altijd achter de provinciale besturen, zo verzekerde de heer v. d. Mark daarna, en willen hen door deze actie helpen. Hun politiek wordt telkens doorkruist door uitstel en afstel. Daarom dit krach tige appèl op de regering spoedig een beslissing te nemen in gunstige en posi tieve zin. De heer Fedde Schurer achtte het niet bevreemdend, dat de Friese bewe. ging achter deze zaak staat. Zij heeft nl. een integrale belangstelling voor het Friese leven en geeft door mee te wer ken aan dit appèl blijk, dat de toekomst van Friesland haar oneindig meer inte resseert dan het verleden. Toch mogen wij wel eens in het verleden terugzien. Spr. herinnerde aan de Spaanse land voogd Caspar di Robles, die de Friezen dwong hun dgken te versterken. Jam mer dat wij nu onze eigen regering moe ten dwingen. Wij komen hier niet als Friezen, maar Zal er een nieuw hoofdstuk worden toegevoegd aan het drama Lauwerszee? Zullen de pessimisten gelijk krijgen, die zeggen dat het toch op niets uitloopt? Dat geloven wij niet. Wij moeten daarom de moed niet laten zakken, maar eens gezind opwerken. In Friesland is in de loop der jaren door verdeeldheid heel wat verloren gegaan. Maar in zake de Lauwerszee staan de Friezen naast elkaar en dat voelen wij als een grote winst. Zaterdagmiddag werd i n „Ons Ge bouw” een instructiemiddag gehouden die werd georganiseerd door de Nevobo in de districten Noord I en II. De heer P. P. Moerman, internationaal volleybalscheidsrechter schetste in een lezing de ontwikkeling van de Volley- balsport en stond uitvoerig stil bij ver schillende speltypes. Spr. kwam tot de conclusie dat de Noordelijke scheids rechters bij en aan het net soepeler kun nen fluiten. Hierna werden een Tsjechi sche en Russische film vertoond. Voor ’n demonstratie van het „lampsignaal sy steem” kwamen een Fries en een Gro nings team binnen de lijnen. Dit systeem geeft werktt aan drie scheidsrechters, die allen dezelfde wedstrijd beoordelen. Inplaats van een fluit hebben ze een drukknop in de hand, die in verbinding staat met een lamp en een bel. Drukken nu minstens twee van de drie scheids rechters bij het zien van een overtre ding op de knop, dan gaat pas de bel over en wordt de overtreding gestraft. Bij het spelen van deze wedstrijd (die met 2-0 door Friesland werd gewonnen) blek «o echter nog wel kinderziekten aan het systeem te kleven. Op 19 december 1946 besloot de raad van Sneek op verzoek van het bestuur van de vereniging voor christelijk Nij verheidsonderwijs, de oprichting en instandhouding van een binnenvaarts- school (vakschool ter opleiding voor het diploma van kapitein of gezagvoerder bij de binnenvaart) in onze gemeente nodig te verklaren. Bij koninklijk be sluit van 24 mei 1948 werd daarna de oprichting en instandhouding van de school goedgekeurd, zodat aanspraak kon worden gemaakt op het rijks- en gemeentelijk subsidie. Gedurende de jaren 1948 tot en met 1957 is steeds aan de eisen voldaan. Het aantal leerlingen van de chr. binnen- vaartschool, later aangeduid als de chr. dagnijverheidsschool voor schippers „Eben Haëzer”, varieerde in deze jaren van twaalf tot zestien, terwijl het mini mum aantal leerlingen om voor subsidie in aanmerking te komen tien bedraagt. Lit üs tinke oan aide tiden Fol fan twang en twingelandij Dan sill” wy as Friezen swarre: Aldfaers erf wy weitsje oer dy. Na het gezamenlgk zingen van dit lied werd de hiernaast afgedrukte resolutie aan de regering en volksvertegenwoor. diging met daverende instemming aan genomen. De heer v. d. Mark sprak daarop nog een slotwoord waarin hij dankte voor aller medewerking, waarna de vergadering na het zingen van le en 6e vers van het Wilhelmus sloten werd. Met klem wees de voorzitter er op, dat er van orde.verstoring geen sprake mocht zijn. Maar hij had deze woorden nog maar nauwelijks uitgesproken of een groep Friese studenten marcheerde de zaal binnen met spandoeken en onder het aanheffen van spreekkoren waarin steeds weer werd uitgeroepen: de Lau werssé moat ticht, de Lauwerssé moat tichtDe heer v. d. Mark liet dit rustig toe en de zaal reageerde op de zelfde wijze, maar de voorzitter her haalde daarna zijn waarschuwing. En het moet gezegd dat de jonge mensen zich daarna voorbeeldig hebben gedra gen, al kwamen ze met hun doeken steeds dichter by de bestuurstafel. De heer v. d. Mark leidde hierna de sprekers in: de heer W. Nauta alhier die zou spreken namens alle politieke partijen, de heer H. D. Louwes, voor, zitter van het Landbouwschap te Zuid. hom, mevr. M. KramerBruggenkamp te Berlikum namens de Plattelands, vrouwen-organisaties en Fedde Schurer te Heerenveen namens de Friese be weging. Na het staande zingen van het Fries Volkslied, sprak eerst de heer Nauta, die in het Fries spak en, zoals hy zei, boven zyn praatje het opschrift „De wierheit hat in skel lüd” had kunnen plaatsen. Wij leven in een dynamische tyd. Beslissingen moeten snel genomen worden, maar heel jammer is, dat in de kwestie van de Lauwerszee de dynamiek ver te zoeken is. Men loopt om de plannen heen als een kat om ie hete bry. Hulde bracht spr. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zyn bezorgd, staan, tussen haak jes, achter de naam van het schip ver. meld. Argentinië m.s. Montferland (15 febr.); m.s Alnati (18 febr.); Australië: t.s. Westerstein (17 febr.)s.s. Jason (18 febr.); Brazilië: m.s. Montferland (15 febr.); m.s. Alnati (18 febr.); Ca nada: s.s. Maasdam (18 febr.); Chili: via New York (18 febr.); Indonesië: m.s. Mataram (18 febr.)Ned. Antillen: m.s. Daphnis (15 febr.); Nieuw Zeeland: m.s. Gothic (18 febr.); Suriname: m.s. Hubro (17 febr.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika; m.s. Zuiderkerk (16 febr.); Brits Oost Afrika: s.s. Europa (18 febr.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpaketten geven postkantoren. Achter de tafel waaraan de leden van het Comité en de sprekers en spreek sters zaten, was omlijst door de vlaggen van de drie Noordelijke provin cies een kaart opgehangen, waarop de verlangde dijk door lampjes was aan gegeven, die telkens uit en aan flitsten. Ook hing er een doek met het waar schuwende en tegelijk gebiedende op schrift De eerste wedstrijd die op het pro gramma stond, was die tussen het da mesteam van SVC en het steden team van Assen. Het werd een op hoog peil staande ontmoeting, waarbij de SVC da mes lieten zien dat ze heus niet ten on rechte op de hoogste plaats van de ranglijst staan in het stedelijk volleybal. Het begin van de wedstrijd verliep overigens nogal met de gebruikelijke zenuwachtigheid. De Sneker dames wa ren hier het eerst over heen, en wisten reeds spoedig een voorsprong van 10-3 te behalen. De bij deze stand door de Asser dames aangevraagde „time out” miste echter zijn uitwerking niet en on der aanmoedigingen van de in de zaal aanwezige Assenaren, wisten ze, na met 10-3 te hebben achtergestaan, de eerste gam met 18-16 in hun voordeel te be slissen. In de tweede set kwam er een vastbesloten SVC voor de dag dat meteen goed doordrukte. Nadat de stand 4-1 was geweest en de Asser dames tot 4- 4 kwamen, had een tij dig aangevraagde „time out” succes, ’t Werd 9-4. Via 11-4, 13-4 werd het een royale SVC over winning van 15-4. In de derde set scheen zich weer hetzelfde te zullen herhalen, het werd 3-0 5- 0, zelfs 8-0 vooor SVC. Eindelijk kwam dan met 9-1 het eerste punt voor de gasten die toen schijnbaar ook uit de im passe geraakten, met fel aanvalsspel gingen ze door tot 11-10! Time out werd aangevraagd door de SVC coach en na een enerverende strijd werd het 15-10 voor de Sneker dames. Omdat de wed strijden deze avond wer den gespeeld volgens het systeem „the best of fi ve”, kon de volgende set de beslissing brengen. Het ging overigens niet bepaald vlot. De stand bleef eindeloos 0-0 waar bij geen smash de door slag scheen te kunnen geven. Na een 0-2 ach terstand nam toen eindelijk door goed werk van mej. v. d. Ley en mej. Hart kamp SVC een voorsprong, die geduren de de hele strijd hardnekkig werd ver dedigd. Via 9-6, 11-6, 14-6, werd het ten slotte een 15-10 SVC zege. Uitslag van deze wedstrijd, waarin de SVC dames uitstekend voor de dag kwamen, tegen de teleurstellende Asser dames 3-1. „Oudgedienden” Vervolgens verschenen de „oudgedien den” in het veld tegen het afdelingsbe stuur van de Nevobo. Zoals de SVC voorzitter en aanvoerder, de heer K. v. Gorkum, het in zyn toelichting reeds uitdrukte, werd het een strijd op leven en dood. Aan beide zijden van het (als concessie aan de leeftijd van de spelers op dameshoogte afgestelde) net werd verbeten voor de punten gezwoegd. In het eerste game zocht de NeVoBo het een tikje te veel in de hoogte en wist SVC na een hele tijd te hebben voorge staan deze game met 15-9 op eigen naam te brengen. Na een wisselende en ver toonde aan, dat de boerebevolking altijd de zwaarste last gedragen heeft bij overstromingen. Daarom is in het Noor den een diep besef achtergebleven van de gevaren van de zee „die altyd meer kan” en vraagt men zich hier droevig af wat de regering zal besluiten. Haar weifelende houding heeft ons veront waardigd gemaakt, omdat zg door haar argumenten te kennen geeft geen vol doende begrip te hebben voor de situatie in deze Noordeiyke gebieden. Het is een teken aan de wand, dat de regering en vele groepen in ons volk niet genoeg besef hebben van de pri maire verantwoordeiykheid der rege. ring: de veiligheid van het land. Men kan de zee nooit vertrouwen en onze positie tegenover de zee wordt steeds slechter. In het Noorden van de wereld wordt het warmer waardoor de yskap smelt. De zeespiegel komt daar door steeds hoger terwijl het peil van het land lager wordt. Dit latente gevaar wordt in ons land altijd onderkend. In 1956 heeft spr. als Tweede Kamerlid de minister daarvoor gewaarschuwd, maar de regering heeft de situatie niet ver beterd. Hoewel spreker veel waardering heeft voor wat in Friesland voor het onderhoud en de verbetering van de zee wering wordt gedaan, is de zaak hier over ’t geheel toch ouderwets. En dat is gevaarlijk. De 140.000 handtekeningen op het petionnement dat in september aan de regering werd aangeboden, zijn niet van voldoende gewicht ge bleken haar standpunt t.a.v. de afsluiting of inpoldering van de Lau werszee te wijzigen. Friesland wil zich echter niet in de hoek laten drukken waar elk ogenblik de slagen in de vorm van een overstroming kunnen vallen. Het is opnieuw als één volk te hoop gelopen en zater dagmiddag hebben in de Beurs te Leeuwarden zeker vijfduizend men sen van uiteenlopende politieke en godsdienstige gezindte door de mond van een viertal sprekers een dringend en op de minister en de regering de put nu eens te dempen vóór het kalf verdronken is. De heer W. Nauta: De wierheit hat in skel lüd. Nadrukkeiyk stelde spreker, dat hier Vroeg of laat kunnen hoge vloeden voor. geen sprake is van partijpolitiek. Friesland presenteert zich hier als een eensgezind volk dat een beroep doet Met studie komen wij er niet. De langebaan.politiek zit ons dwars. In de nota van de minister worden de bezwa ren breed uitgemeten. Het zeurt maar door. Het wordt eentonig. Rapporten genoeg maar geen daden. Maar wy Frie zen willen weten waar we aan toe zijn. Spreker betoogde vervolgens hoe Friesland door afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee economisch en soci aal geholpen kan worden, maar wees ook op de psychologische factor als in Den Haag begrip getoond wordt voor het Noorden. Wat wij vragen is echter ook een nationaal belang. Wij voelden ons solidair met de getroffen gebieden in Zeeland en Zuid-Holland, maar re kenen er op, dat men nu in het westen ook solidair zal zijn met ons. wy vra gen voor onze werken dezelfde priori teit als de Deltawerken in het Westen. Het Noorden heeft recht op een maxi mum aan veiligheid. De heer Nauta be ëindigde zijn rede, die herhaaldelijk door applaus onderbroken werd met de eis Net mear studearje, mar avensearje evenwel aan het eestuur dat gedaan heeft wat gedaan moest worden. Ook Ged. Staten van Groningen hebben in een nota aan de re gering gezegd dat de Lauwers zee dicht moet. Maar de be slissing ligt in Den Haag. En daar heeft men meer aan het noofd dan de Lauwerszee. Ge. zegd wordt, dat er nog geen definitieve beslissing genomen kan worden. Eerst moet bezien worden wat het Ryk allemaal moet doen. Pas dan kan men in den Haag weten of het voor tiet noorden ja of nee zal zijn. op de volksvertegenwoordiging gunstige beslissing te nemen in deze zaak waarin het geen uitstel duldt Vicaris G. A. Odé zal zondag 6 maart a.s. in de Sionskerk afscheid nemen van de Hervormde gemeente van Zeist en de week daarop, nl. zonciu; niddag 13 maart a.s., na vooraf ’s morgens te zijn beves tigd door zijn vader Ds A. W. M. Odé, emeritus.predikant te Goes, intree doen als predikant van de Hervormde ge meente van Biggekr.ke in de classis Middelburg. Na zgn kandidaats - nen vertrok de heer Odé in september 1954 naar de Verenigde Staten van Amerika, waar nij eerst negen maanden studeerde aan het Presbyterian Theological Seminary te Austin in de staat Texas en is daarna nog 3 maanden te Palacios, eveneens in de staat Texas, werkzaam geweest in het pastoraat. Nadat hij in juli 1956 na een gehouden colloquium was toegelaten tot de evan geliebediening in de Nederlandse Her vormde Kerk is hij eerst twee jaar te Rotterdam werkzaam geweest als vica ris, waarvan het laatste jaar voor het jeugdwerk. Sinds september 1958 is hy te Zeist werkzaam als vicaris. Naar wij tenslotte nog veimemen zal vicaris Odé woensdagmiddag 17 febru ari te Sneek in het huwelijk treden met onze stadgenote mej. Hotske F. de Boer. staat er de verantwoordeiykheid voor kunnen dragen de Lauwerszee niet af te sluiten. Op die wijze wordt onoordeel kundig gehandeld met de veiligheid van het land. Volgens de heer Louwes kan minister Korthals thans drie dingen doen: le. zich gewonnen geven door sterke argumenten waarmee de voor worden delen van afsluiting duideiyk aangetoond; 2e. blijven bij lapmiddelen idgkver- zwaring enz.) 3e. de Koningin ontheffing vragen uit zijn ambt als hy de verantwoorde, lijkheid voor afsluiting niet kan dragen. Ik hoop, aldus spr., dat de keuze de minister niet moeiiyk zal vallen. Het allerergste is dat de regering niets geleerd heeft. Alle verbeteringen zyn steeds tot stand gekomen nadat er een grote ramp had plaats gehad. Moet dit met de Lauwerszee ook zo gaan? Moet ook hier eerst het kalf verdrinken voor de put gedémpt wordt? In de oorlogstyd op 4 februari 1944 is er al een onheilspellende waarschuwing geweest. Hoewel er geen zware storm was en geen springtij, steeg het water van de Lauwerszee toch tot 4.40 4- N.A.P. We moeten teruggaan tot 1825 zulk een hoge vloed aan onze kusten te vinden. En by springty en zware storm kan de zee nog veel meer! veel slachtoffers zou dat wel niet kos ten? Wij kunnen daarom niet begrgpen dat de minister meent dat afsluiting niet urgent is. Is hij misschien helder, ziende Wij vrouwen staan achter Ged. Staten en de Commissaris der Koningin die naar den Haag getogen zijn om hun misnoegen tegenover de regering ken baar te maken. Want dit zal men in Den Haag moeten merkenDe Lauwers sé moat ticht En dat is niet alleen een zaak voor het noorden maar voor geheel het land. Spreekster wees ook op de recreatie gebieden welke door de inpoldering zul len ontstaan en bestreed tenslotte het rentabiliteits-argument van de regering. Bij de Zuiderzeewerken en het Delta, plan heeft de rentabiliteit ook niet de doorslag gegeven. Een volk dat leeft, bouwt aan zgn toekomst, staat op het monument op de Afsluitdijk. Welnu ons volk leeft. Wij willen bouwen aan de toekomst van ons en van onze kinderen en mogen daarin niet door een minister van Waterstaat gehinderd worden, zo riep spreekster onder daverende bijval uit. Niet bevreemdend. in de allereerste plaats als Nederlan ders en doen een beroep op de solidari. teit van alle landgenoten. Gekscherend merkte spreker op wel eens gehoord te hebben dat men het onderhoud van de dijken maar bij defensie moest onder, brengen. Daar gaat men de vgand ook niet tegemoet met een schep en een bos takkebossen. Ook nam hg de visserslui op de hak die gezegd hebben dat zij rustig slapen achter de dijken van de Lauwerszee. Als men het eindrapport van de Commissie van Waterstaat leest wordt men er niet geruster op. De meerderheid van deze commissie is voor uitstel van de be handeling. Deze zaak is eenvoudig een budgetaire kwestie geworden. Maar daarmee trapt men het Friese volk ge ducht op de tenen omdat men daardoor laat merken dat deze streken niet tot de prioriteit behoren. Verlaging van be lastingen is zeer belangrijk, maar druist tegen ons gemoed in, dat baten en lasten tegenover elkaar steM worden. Als men dat ook Nieuw Guinea deed zou er een storm van verontwaardiging opgaan Moet het eerst zo ver komen, dat de mensen met helicopters van de daken gehaald moeten worden? Dan kan men de be spaarde gelden in het rampenfonds storten Met nadruk constateerde spr. even wel, dat hier geen sprake is van een voldongen feit. Slechts een meerder heid, zeg tien leden, van de vaste com missie gaat met het uitstel mee. Dan zgn er nog altyd 140 kamerleden over op wie wg een beroep kunnen doen. Af sluiting van de Lauwerszee is een Ne. derlands belang. En omdat het hier niet de politiek van de minister alleen be. treft, maar regeringspolitiek, doen wij vol vertrouwen een beroep op alle poli tieke partyen en op de volksvertegen. woordigers tegen die politiek stelling te nemen. Met het declameren van de volgende versregels beëindigde de heer Schurer zijn luid toegejuichte rede

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1