De wereld bij Johannes Nijboer in huis Opheffing Woonruimtewet? Voor Sneek onmogelijk! Herinnering aan een overstroming vijftig jaar geleden Drie gezinnen dakloos door felle brand in IJlst WYM BR ITS ER A DEEL IJLST van en BUITENLANDS OVERZICHT A Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 14 Huisvrouw-festival Zal de atoombom Frankrijk help r c Benoemd -1 Neder!. Filminstituut voor Onderwijs en Opvoeding was in Sneek Geslaagd - Acht kinderen naar Bio-vakantieoord Gevonden voorwerpen Oppenhuizen-Uitwellingerga Voor Tuindorp-Oostzaan - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT •r DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Donderdag 18 febr. 1960 Geslaagde uitvoering kin derkoor „Lyts mar Kriegel” te Ijlst Uitvoering „Amicitia” uitgesteld s l PHILIA. 1 dit 5 1 verworven hebben, verloren zullen gaan. 3 l Sociale misstanden. omweg Ónmogelijk. die Ruim elf jaar ligt Altijd opgeruimd s I Kantoor voor admini stratie en redaktie: Offingawier Gauw Goënga Nijland-Wolsum Folsgare IJsbrechtum-Tims Oppenhuizen-Uitwellingerga Abbega Woudsend Scharnegoutum O os them Heeg Oudega (W.) Gaastmeer GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) Woensdagmorgen tussen vijf en half zeven werden de inwoners van IJlst op geschrikt door het geloei van de sirene. Het bleek dat de woning aan de Galama- gracht 11, bewoond door de gezinnen S. ten Kate, H. Visser en H. Groenveld in lichter laaie stond. Resumerende, herhaalde de burgemees. ter, dat naast het genoemde tekort van plm. 700 woningen het aantal dat niet meer aan de minimale eisen voldoet en dus feitelijk onbewoonbaar is, hier ruim vierhonderd bedraagt. Bovendien huizen er nog steeds 70 gezinnen in woonsche. pen en woonwagens. Zo beschouwt be hoort het voor Sneek tot de onmogelijk heden de woonruimtewet op te heffen. Er zouden allerlei misstanden door ont staan. Aan de R. Universiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen ge. neeskunde 2e gedeelte de heer J. Kos ter, vroeger alhier. worden maakte n s n e t r Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Q L z a i 3 >1 57,85 - 73,47 - 80.82 - 202,04 64,68 - 207,26 - 339,60 - 127,99 - 488,14 - 356,04 - 146,20 - 356,28 - 238,48 - 132,52 s J Advertentiepnj» 15 per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Om kwart voor vijf ontdekte de heer Postma op weg naar zijn werk de brand. Hij wekte de bewoners en stelde de si rene in werking. Het was op het nip pertje. In nachtgewaad wisten de bewo ners van het benedenvoorhuis en van de erboven gelegen verdieping de straat te bereiken. De vlammen sloegen toen reeds uit de ramen. Consternatie ont stond nog toen het oudste zoontje van de familie Visser vermist werd. Hij had zich evenwel zelf in veiligheid gebracht door de achteruitgang, geschrokken als hij was door de vlammenzee voor. De brandweer was in een minimum van tijd ter plaatse en bestreed het vuur energiek. Zodoende kon het achtergele- gen perceel, bewoond door het gezin van H. Groenveld, behouden worden. De wa terschade is echter buitengewoon groot, zodat ook deze woning voorlopig niet meer bruikbaar is. Ook het perceel van de heer G. de Vries liep waterschade op. Hulde aan de Ulster brandweer! Zon- Vulpen, H. J. Schraa, Boornzwaag 29; donkerblauwe alpinomuts, J. Metselaar, Uitwell.ga 100; gebreide blauwe kinder- muts, G. Wijnja, Oppenhuizen 134. Dat isolement is nu echter voor een deel opgeheven. Enige meevoelende en mee levende stadgenoten die overigens onbe kend wensen te blijven, zetten nl. een kleine maar spontane actie op touw en kochten voor de opbrengst daarvan het televisietoestel, dat dinsdagavond naast het bed van de gelukkige Johannes werd geplaatst. Ds D. v. d. Werf, die als woordvoerder optrad (omdat toch één het moest doen) in de eivolle woonkamer van de familie Nijboer, zei dat de gevers hun bijdrage gegeven hadden uit dankbaarheid voor hun eigen gezondheid. Hij hoopte dat Johannes dit ook zo wilde zien en het toestel hem geestelijk steun moge geven. Dokter Lofvers zei dat het tot grote Gorredjjkr Drachten en Dok. I vreugde stemde dat juist Johannes dit De collecte, die jaarlijks in de biosco pen wordt gehouden t.b.v. het Bio-va- cantieoord, heeft tot resultaat gehad, dat ziek is, vertoont het waard zijn dat hem iets gegeven wordt. Hij is nl. dankbaar voor alles wat hij in zijn leven ontmoet en denkt daarbij in de eerste plaats aan anderen. Het is mooi dat er nu ook zo aan hem gedacht is. Hij is het ruimschoots waard. Daarna bracht de dokter oprecht hulde aan mevr. Nijboer die een zware taak heeft deze patient in huis te verzorgen, maar dat op bewonderenswaardige wijze doet. Ds v. d. Werf droeg daarna het toestel in eigendom over aan het Roode Kruis, waarvoor de secretaresse mevrouw Ger- ritsma ook aanwezig was, maar Johan nes zal het zijn leven lang mogen ge bruiken. hij eigenschappen dat hem iets Hij is nl. dankbaar voor De collecte voor Tuindorp Oostzaan in Wymbritseradeel heeft in totaal opge bracht 2871,37 t.w. in: der zijn snelle tussenkomst had de ramp in deze buurt, waar de huizen vlak naast elkaar gebouwd zijn, veel ernstiger ge volgen gehad. Niets van de inboedels is gered. Gelukkig is een en ander verze kerd. Op korte termijn moet voor twee gezinnen onderdak gezocht worden, het gezin van H. Visser, man, vrouw en drie kinderen is naar de ouders van de vrouw in Gaastmeer vertrokken. Men denkt dat kortsluiting de oorzaak is. De eersten zijn begonnen Om d’ laatsten niet te zijn Begin van het door mannen Verfoeid schoonmaak.festijn. Nóg valt de sneeuw bij buien, Nög giert de gure wind. Huisvrouw negeert de regen ,.Vrouw”moedig - - en begint, ’t Is het aloude liedje „De handen uit de mouw”, 't Klassieke voorjaarsmotto Der popelende vrouw. Zij is tot gróte offers Zonodig zelfs bereid Voor maan, en pedicure, Kapper en bridge geen tijd Zó in beslag genomen Sinds twee, drie weken al Door haar dweil- en stofzuig.er. En boender-festival. Zij werkt volgens vast schema Van „boven” naar „beneê”, Vloer-boenend klinkt als lijflied „Ta.ra-ra.BOEN.diee” Wij hebben ons de ogen uitgewreven van verbazing toen wjj het schrijven van de ministers hadden gelezen. Men heeft in Den Haag blijkbaar weinig In zicht in en begrip voor de woningnood die ook hier nog altijd heerst. Het aan tal woningzoekenden in onze stad bedraagt ruim achthonderd, maar het re delijk tekort kan zeker op plm. zevenhonderd gesteld worden. En dan houden we nog niet eens rekening met die woningen welke wei bewoond worden, maar eigenlijk onbewoonbaar zijn. aangevraagd, gaan al niet door. En dat is dubbel erg voor ons omdat Sneek maar 42 woningwetwoningen zijn toe gewezen. Bovendien Is het onbevredigend dat nu, mids februari, de premierege ling nog nooit precies bekend is. Het kinderkoor „Lyts mar Kriegel” te IJlst heeft in samenwerking met het kindertoneel het sprookje „Ali Ben Has san” over het voetlicht gebracht. De heer Reinalda sprak er zijn vreug de over uit ,dat de kinderen uit gezin nen van verschillende geloofsovertuiging hier nu hun beste beentje voorzetten, om wat cultuur te brengen. Welnu, ze zijn hierin volkomen geslaagd. De zang nummers werd onder leiding van diri gent Tj. v. d. Velde op voortreffelijke wijze naar voren gebracht. Ook enkele pianonummers van de jeugd oogstten veel bijval. Over het kindertoneel, onder leiding van meester Speerstra, kunnen we kort zijn. Dat was „af”, ’t Was stellig wel het beste, wat IJlst op dit terrein te bieden heeft. Jammer dat niet meer mensen van deze mooie avond genoten hebben. Het moet voor de heer v. d. Velde een grote teleurstelling geweest zijn, dat zoveel van zijn geloofsgenoten verstek hebben laten gaan. En dat, terwijl leidinggeven de personen, met name de plaatselijke predikanten, steeds weer tot oecumeni sche samenwerking aausporen. Het is jammer, dat men te IJlst blijkbaar moei lijk tot deze samenwerking kan komen. Omstreekt half twaalf sloot de heer Reinalda met een woord van dank aan de heren v. d. Velde en Speerstra deze avond. Met recht kunnen wij thans spreken van „onze” watersnood, want ook onze stad wordt thans vrij ernstig door t hoge water geteisterd. Wanneer men hedenmorgen de toestand aan de Bosch. straat heeft gezien, zal men die toch zeker niet anders dan hoogst ernstig kunnen noemen. Door een storm uit ’t Zuidwesten werd 't water met kracht opgestuwd, waardoor de Draaisloot met ’t water van de overstroomde polders aan de Lemmerweg zó kwam opzetten, dat ’t over de Lemsterstraatweg spoelde en in de verschillende Boschstraten drong. De toestand was hachelijk, want weldra waren een 15-tal woningen geheel door ’t water ingesloten. In verschillende drong 't water binnen; bij slager Groen land stond 't wel een 30 cm in de kamer. ’t Water was zeer plotseling komen opzetten, vóór de bewoners maatregelen konden treffen. Zo lag nog ergens een tweetal kleine kinderen in een wieg, ter- wijl het water er rondom in de kamer stroomde. Door enige agenten van politie met grote waterlaarzen werden verschillen de kinderen uit de huizen gehaald en bij familie of kennisen onder dak ge bracht. Velen echter ondervonden groot onge rief, doordat ’t water wel niet in hun huis kwam, maar ’t geheel insloot zo. dat men zich niet buiten de deur kon begeven. En dat in de morgen, terwijl nog allerlei inkopen voor ’t middagmaal gedaan moesten worden. Maar een man op blote voeten bracht uitkomst. Hij droeg de kinderen, die boodschappen moesten doen, door ’t water naar dro gere gedeelten. Ook van verschillende buurten aan de Oppenhuizerweg is de straat geheel on dergelopen, doch men heeft daar door ’t aanbrengen van loopplanken 't verkeer mogelijk gemaakt. Als de Woonruimtewet zou worden opgeheven moet men niet vragen welke sociale misstanden we dan zouden krij gen. Bovendien zou ieder zich hier vrij kunnen vestigen, dus ook zij die geen eco nomische binding met de stad heb ben, m.a.w. hier niet werkzaam zjjn. Ook het industrialisatiebeleid is zeer nauw bij dit probleem betrokken. Om vakmensen aan te trekken moet men woningen beschikbaar kunnen stellen. Door middel van de Woonruimtewet kan de gemeente daar nu nog enige invloed op uitoefenen. Valt die weg, dan kun nen we wel ophouden met ons gehele industrialisatiebeleid. hedenmorgen acht kinderen uit onze stad naar dit vacantie-oord zijn vertrok ken. Zij zullen naar hartelust kunnen genieten van de natuur, die zo heilzaam voor hun gezondheid is. Wij bevelen de „Bio-bus”, die dezer dagen ook in het Amicitia-theater weel de ronde zal doen, dan ook warm bij de bezoekers aan. Johannes Nijboer nu al verlamd te bed bij zijn ouders in de Kloosterdwarsstraat en de weinige keren dat hij het achterkamertje mocht verla ten waren voor een reisje met het hos- pitaalschip van het Roode Kruis. Weken waarop hij een heel jaar lang teerde. Maar verder zag hij van de wereld niets meer. dat het dat G. Zaterdagmorgen, vorige week om zeven uur, is in het centrale deel van de Sahara de eerste Franse atoombom on. der ideale weersomstandigheden tot ont ploffing gebracht. „Nu kan Frankrijk, dank zij zijn nationale inspanning, zijn eigen defensieve kracht en die van de gemeenschap van het Westen verster ken. Bovendien is de Franse republiek nu beter in staat zich te doen gelden bij het sluiten van overeenkomsten tussen de atoommogendheden met als doel ont wapening op het gebied van de kern wapens”, aldus een verklaring van pre sident De Gaulle. Dit laatste klinkt wel even vreemd. Men heeft de bom geproduceerd om hem zo gauw mogelijk te willen afschaffen. In feite bedoelt De Gaulle, die wel niet veel vertrouwen zal hebben in de ato. mische ontwapening, dat het bezit van de bom Frankrijk een volwaardige plaats onder de grote mogendheden geeft. Maar ook dit zal niet helemaal opgaan, want op de keper beschouwd is de bom in Franse handen niet veel waard. Frankrijk kan hem niet gebrui ken om zijn politieke wensen kracht bij te zetten, zoals koningen vroeger hun leger gebruikten. Want brengt Frank rijk de bom naar de vijand, dan kan het een snel wederwoord met atoombommen verwachten, wanneer die vijand in het Oosten zit. Het Franse grondgebied is veel te klein om dit risico te lopen. Met enkele welgerichte bommen is het ge heel uitgeschakeld. Het kan de bom dus niet gebruiken, ook niet tegen landen, die de bom niet bezitten, omdat bij het dermate stijgen van de spanningen, dat men aan atoombommen gaat denken, de tegenpartij vermoedelijk de bescherming van een atoommogendheid zal hebben ingeroepen. Het heeft Engeland in 1956, toen het Nasser op de knieën wilde krijgen, niets gebaat, dat het al een atoombom bezat. Het middel is zo heftig, dat er nauwe, lijks doelen zijn, die het gebruik ervan rechtvaardigen. Geen versterking voor het Westen. Met ingang van 15 mei is benoemd als onderwijzeres aan de Katholieke jon. gensschool alhier mej. H. E. Lindeman, thans in gelijke functie werkzaam te Dedemsvaart. SNEEKER NIEUWSBLAD Hoe benard de toestand was aan de Lemmerweg Verderop is het nog erger; ’t terrein bij de Kalkovens staat wel een meter onder water, terwijl ’t daar ook in enige huizen dringt. De Geeuw is niet meer te houden; ’t water stroomt op verschillende plaat sen over de oostelijke polderdijk heen en doet al meer polderland onder lopen. Aan de westzijde is de Geeuwkade op sommige plaatsen haast niet te pas seren, terwijl bij ’t Tlchelwerk alles wa ter is. Een wandeling de Lemsterweg uit tot de Eerste Brug is zeker de moeite waard. Aan beide kanten niets dan wa ter, de straatweg schijnt midden door één groot meer te lopen. Tal van boer, derijen zijn van de weg afgesloten en de bewoners moeten deze met roeibootjes bereiken. In de woning van Gerritsen, even aan deze zijde van 't oude tolhuis, staat ’t water zeker een halve meter hoog. Ver. derop achter Hommerts is ’t nog erger. Daar staat ’t water hier en daar op de straatweg tot aan 't fietspad. Te Offingawier is hedennacht de puin, weg even achter ons dorp, tegenover de plaats van de weduwe Gerbrandij, door, gebroken. De passage is gestremd, het geen een vreselijk ongerief oplevert. Alle verkeer moet thans plaats hebben over Goënga; vooral verschillende melk rijders die anders vrij dicht bij de fa. briek zijn, moeten een grote maken. Uit Terzool wordt gemeld, water daar thans zo hoog is, Dijkstra zijn boerenplaats onder „Lytse. wieren” heeft moeten ontruimen, ’t Vee is bij anderen gestald en ’t huisraad zo. veel mogelijk in veiligheid gebracht. Van Terzool tot Sneek en het Sneeker- meer schijnt één groot meer. Bij IJsbrechtum is hier en daar de toestand onhoudbaar. Een boer, wiens stal geheel in ’t water staat, wist niets beters te doen dan heden al zijn vee naar de Sneker veemarkt te brengen. Uit Goënga schreef men ons gister: De Lege Geaën lijden hoe langer hoe meer onder het water. De weg door Goëngamieden loopt voor een deel on. der; de schoolkinderen uit Offingawier kunnen niet meer de scholen in Gauw en Goënga bezoeken. Ook in Gauw zelf loopt het op een paar plaatsen over de weg. Vanaf die weg strekt zich zover het oog reikt, een waterplas uit. Een komisch gezicht levert het voor de toeschouwers op, maar lastig is het voor de belanghebbenden dat „zekere gelegenheden”, gewoonlijk achter op het erf aangebracht, nu zo diep in het wa ter zijn weggezonken, dat ze alleen langs hoge stellages van planken zijn te bereiken. De toestand wordt steeds dreigender. En nog is ’t einde niet te zien. Moeder Nijboer die haar zoon dus al deze elf jaar heeft verpleegd, vertelde ons dat zijn kwaal al op zijn veertiende jaar is begonnen. Toch is hij nooit ver velend, maar altijd even goedig en op geruimd. Hij heeft vijfmaal een boot tocht meegemaakt en was daar altijd vol van. Zij was ook zeer dankbaar dat mensen van alle gezindten haar zoon nu dit grote genoegen hadden bereid. zal moeten toezien, dat zijn bevelen ook werkelijk uitgevoerd worden. De recht spraak in Algerije wordt hervormd. Het leger is de bevoegdheid ontnomen ge vangenen te ondervragen en in elke mi. litaire rechtbank wordt een burger op- genomen, die tijdelijk de rang van ma joor zal krijgen. Dit zei burgemeester Rasterhoff, toen wij zijn mening en die van B. en W. vroegen over de bekende en zo lang zamerhand berucht geworden circulaire van de ministers Klompé en van Aart, sen betreffende het eventueel buiten werking stellen van de Woonruimtewet 1947. Ook in onze gemeente. Voor de oorlog, tussen 1920 en 1939, vermeerderde het aantal woningen hier gemiddeld met 80—90 per jaar. Tijdens de oorlog werd er helemaal niet ge bouwd en het huizenbezit slecht onder houden, terwijl van 19461959 de wo. ningvermeerdering maar ruim 70 per jaar was. Mede door de bevolkingsaan was is er dus een grote achterstand ontstaan en wij vrezen, dat deze nog groter zal worden omdat de toewijzing voor nieuwbouw belangrijk lager is dan in de voorafgaande jaren. De minister is dus inconsequent. Als hij de woon ruimte vrij wil geven moet hij ook het bouwen in de gemeenten volledig vrij laten. Maar dat doet hij niet. Hij spe culeert er daarbij °P> dat het aantal premiewoningen groter zal worden, maar ik heb de indruk, aldus de burge meester, dat de premieregeling van die aard is, dat het voor vele aannemers niet zo aanlokkelijk meer is, hun plan nen ten uitvoer te brengen. De premie is nl. zo laag, dat ze voor tal van par ticuliere bouwers die voor de verkoop werken, niet meer aanlokkelijk is. B. en W. vrezen daarom dat er hier van die regeling niets terecht komt. Diverse plannen waarvoor reeds premie was Wegens ziekte van een der spelers is de toneeluitvoering van „Amicitia/1, die dinsdagavond zou worden gegeven, veer, tien dagen uitgesteld tot dinsdag 8 maart. Chroestsjow weer op reis. Premier Chroestjow van Rusland heeft een bezoek gebracht aan India en Birma. Hij zal ook Indonesië en Afgha. nistan aandoen. Over de besprekingen, welke hij met premier Nehroe van India heeft gevoerd, is niets bekend geworden. Men neemt aan, dat de grenskwestie met de Chinezen ter sprake is geko men. Nehroe blijft echter op het ogen, blik nog weigerachtig een gesprek met China hierover te beginnen. Wel is opgevallen, dat de geestdrift voor Chroestjow, die vier jaren geleden een ware triomftocht door India heeft gemaakt, ditmaal aanzienlijk verzwakt is, zwakker is dan voor president Ei. senhower. De bevolking van India zou wat critischer zijn komen te staan te. genover de landen van het communis tische blok, nu de dreiging van China vrij zwaar op India is komen te rusten. Kardinaal Stepinac overleden. In Zuid.Slavië is op 61-jarige leeftijd Aloysius kardinaal Stepinac, de r.k. pri. maat van Zuid.Slavië, in een dorp in de buurt van Zagreb in Kroatië over leden. Dit dorp was hem als verplichte verblijfplaats aangewezen, toen hij in 1951 voorwaardeljjk in vrijheid was ge steld. In 1946 was hij wegens collabo ratie met de vijand en steun aan de Kroatische quisling Ante Pavelic, die kortgeleden in Spanje is overleden, tot zestien jaren gevangenisstraf veroor. deeld. Stepinac ontkende schuld. Er heerste veel beroering over proces, want voor vele Kroatiërs was Stepinac een symbool van anti.commu. nisme en geloof geworden. Maar in de staat van Tito was voor hem geen plaats meer. De onafhankelijkheid voor Cyprus is voor onbepaalde tijd uitgesteld, omdat de Cyprioten en de Engelsen het niet eens kunnen worden over de omvang van de bases, die Engeland op het ei. land mag behouden. Maar er wordt in tussen gewerkt aan een compromis, voorstel van de Turkse Cyprioten, die maar al te bang zijn, dat de gunstige Het zal ook niet meevallen er een versterking van het Westen uit te lezen, want Amerika heeft al zoveel atoom. en waterstofbommen, dat deze ene Franse er nu niet veel toe zal doen. De gedachte, dat Frankrijk en Europa nu niet meer afhankelijk zijn van de bereid heid van Amerika van zijn atoomwapen gebruik te maken, wanneer Europa meent, dat zijn hoogste belangen op het spel staan, is vals. Want bij een Ameri kaanse afzijdigheid is al door de dichte bevolking en de geografische ligging een atomische verdediging van Europa een wel zeer kostbare zaak. In ieder geval zal de Franse atoom bom De Gaulle niet in staat stellen het Algerijnse probleem, dat toch ook ge deeltelijk een militair probleem is, op te lossen. Men is op het ogenblik van schrijven in afwachting van een verkla ring van Ferhat Abbas, de premier van de Algerijnse regering in ballingschap, waarin, naar men aanneemt, Abbas de voorwaarden bekend zal maken, welke kunnen leiden tot een overleg met De Gaulle. Deze heeft de vorige week een aantal maatregelen genomen om zijn gezag in Algiers hechter te maken, nu hij met zijn woord de opstandige Europeanen heeft bedwongen. De burgerwacht, die de voornaamste troepen voor de rebel len leverde, is ontbonden. De extremis tische Europeanen beschikken dus niet meer over geregelde troepen. De psy chologische dienst van het leger is op geheven en de gereorganiseerde politie zal rechtstreeks onder de regeringscom missaris komen. De prefecten krijgen het burgerlijk gezag terug, dat voor een goed deel aan de militaire autoriteiten was gekomen en bovendien heeft De Gaulle een commissie voor Algerijnse aangelegenheden ingesteld, die er op Voor twee met leerlingen van het gymnasium, uloscholen, nijverheids scholen en v.g.l.o.-scholen dicht bezette zalen werd dindsdagmorgen en dins. dagmiddag in Ons Gebouw alhier de nieuwe en bekroonde film van genoemd Instituut „Landen en Volken” vertoond en door de heer J. M. Kerkmetjer van commentaar voorzien. In deze film, waarmee een tournee door Friesland wordt gemaakt en die vooraf in de diverse scholen wordt be sproken, wordt aangetoond hoe door mechanisatie van de landbuw de onder ontwikkelde gebieden kunnen geholpen. En dat ze indruk blijkt wel uit de grote aandacht waar mee ze werd gevolgd. Tijdens beide voorstellingen van anderhalf uur was de jeugd rustig en buitengewoon oplettend, wat de heer Kerkmejjer en zijn assistent bijzonder had getroffen. Vóór Sneek werden Bolsward en Har. lingen bezocht; volgende week zijn Hee. renveen, C In deze dagen, waarin we net weer een watersnoodramp achter de rug hebben en er over dreigende doorbraken van de Lauwerszeedyken druk wordt ge. sproken en geappelleerd, is het wel interessant en actueel te herinneren aan de enorme overstromingen waardoor een groot deel van Friesland 50 jaar geleden in de februarimaand werd geteisterd. Ook onze stad en omgeving ondervon den veel last en leden grote schade. In de Nieuwe Sneeker Courant van die dagen lazen wjj daarover o.m. het vol. gende Het is duidelijk, dat De Gaulle de be voegdheden van het leger wil beperken en vooral het gezag van Parijs wil her stellen. Dat is slechts toe te juichen. Het is De Gaulles enige probleem niet, want emd vorige week zijn de boe ren, die in Frankrijk erg ontevreden zijn, omdat o.a. de koppeling van de landbouwprijzen aan de index van de kosten van het levensonderhoud opge heven was, in Amiens in actie gekomen. Het waren er dertigduizend en van deze omstandigheden hebben een aantal fas cistische leiders gebruik weten te ma ken om de betoging vooral tegen de Algerijnse politiek van De Gaulle te keren. Er werd zelfs „leve Massu” ge roepen. De onlusten die volgden, toen de politie de orde wilde herstellen, heb ben ruim 120 gewonden opgeleverd. De regering erkent echter de moei lijke positie van de boeren en is aan een aantal van hun eisen tegemoet ge komen. Alle landbouwprijzen worden met 3 verhoogd. De invoer van pluim vee wordt drastisch beperkt, op de in gevoerde eieren zal een compensatie- recht worden geheven. Dit is een slag voor de Nederlandse landbouw en een verhoging van het Franse prijspeil, wat voorwaarden, welke zij bij het accoord, zjjn terugslag weer kan hebben op de dat tot onafhankelijkheid heeft geleid, hoogte van de lonen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1