Gezellige feestavond van „S. en 0. India, land vol mysteries en rijk aan natuurschoon Stadgenote in finale voor „Miss Bril 1960” SN EE K, WYMBRITSERADEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT van V 1 en Officieel Orgaan van de gemeenten 115e jaargang no. 16 Reizen van Eisenhower Filmvoorstellingen Centr. Drankweer Comité Snitser Skotsploech in kaasstad Alkmaar 58-jarige tweeling 40 jaar ver bonden aan het onderwijs De oudste deelneemsters aan ’t tweelingencongres in Zeist wa ren de 58-jarige mej. A. J. M. Unkraut en haar zuster mej. A. J. M. Unkraut. De tweeling heeft niet alleen gelijke voorlet ters, maar ook nog hetzelfde be roep. De dames zijn nu 40 jaar als onderwijzeres verbonden aan hetzelfde instituut, namelijk de St. Johannaschool aan de Rus tenburgerstraat in Amsterdam. De kieviten zijn er weer Tippeltocht M.A.C. „J. C. Visser” ***1 Geslaagd en Chroestsjoiv Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Donderdag 25 febr. 1960 Doe open en ontsluit de wereld Belgisch Kongo. Algerije. Foto Ger Dijs De ontwikkeling Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Iets optimistischer kan men zijn waar het de kwestie.Algerije betreft, nu pre mier Ferhat Abbas, van de vrije Alge, rijnse regering, een gematigde verkla ring heeft afgelegd en later van rebel- Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Ze zijn er weer. Dat ze de omgeving van Sneek niet hebben vergeten, bleek woensdagmiddag omstreeks 1 uur. Over de Rijksweg 43 (kant van Heerenveen), even buiten de stad, vlogen liefst 23 kie viten in oostelijke richting. Een duide. lijk teken dat de lente, al is het soms nog wel eens koud, weer voor de deur staat. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Charmante vertegenwoordigster We kunnen natuurlijk niets over het eindresultaat voorspellen maar dat onze stad, onze provincie en het gehele noorden in mevrouw van der Wal een zeer charmante vertegenwoordigster heeft kunnen we met de hand op het hart verklaren. Bij het afscheid hebben we haar veel succes gewenst, 12 maart in Hille- gom, en hebben dat gedaan uit naam van al haar stadgenoten. 12 maart zal onze charmante stad genote daar aanwezig moeten zijn, maar vooraf mag zij in Amsterdam nog twee jurken, bijpassende schoenen enz. uitzoeken. Ze zal met de andere deel neemsters op het televisiescherm ver schijnen en ongetwijfeld zullen ook de persfotografen in grote getale aanwe zig zijn. lenzijde te kennen is gegeven, dat het Franse leger, na een eventuele wapen, stilstand, Algerije niet geheel zal be hoeven te verlaten. Tot dusver werd dit laatste namelijk geëist. De standpunten van De Gaulle en de rebellen verschillen evenwel thans nog zeer. In ieder geval is het een troost, dat de Franse ultra’s in Algerije zich moeilijk van de klap, welke zij ontvangen hebben, zullen kun nen herstellen. petitie waren voor: Dames A: winstpunten; Dames B: Mevr. Wiersma, Tims 199 winstpunten; Heren A: K. Wijnia, Sneek 189 winst punten; Heren B: S. Wielstra, Tirns 194 winst punten. Op een te Zwolle gehouden examen slaagde voor het tweede gedeelte van het examen coupeuse mej. W. Abma te Terzool. Zij is leerlinge van Modevak, school „Krijtenburg” alhier, directrice Mevr. T. Zwaagstravan Dijk. Volgens een advertentie in dit num mer geeft het Centraal Drankweer Co mité alhier vrijdab 4 maart a.s. twee filmvoorstellingen ’s Middags 5 uur een voor de jeugo met als hoofdfilm „Peppie" (Avontuur in de Gouden bocht), het verhaal van Jirik de weesjonge en zijn grootste vriend „Peppie”, een gedresseerde kar per. In het bijprogramma grappige te kenfilms. Ta de avondvoorstelling gaat de be kende film „Morgen zal ik huilen”, het levensverhaal van de bekende artiste Lillian Roth en volgens het prospectus een eerlijke film over een actueel pro bleem, die iedereen zal boeien. De leef tijdsgrens voor deze film is 18 jaar. Beide voorstellingen worden gehouden in Hotel Hanenburg. Voor verdere bij zonderheden raadplege men de adver. tentie. SNEEKER NIEUWSBLAD toestand direkt verholpen is. Het 10- jaren plan van de halfbroer van Nehroe heeft hierin wel enige verbetering ge bracht, doch opgelost is deze kwestie nog lang niet. Mechanisatie in de land bouw is toegepast, na een aanvankelijk niet-willen van de boeren. van de Indiër is over ’t algemeen hoger dan bij de gemiddelde Europeaan. Na zijn werk houdt hij ervan met verschil lende lieden over allerlei onderwerpen te praten zowel op politiek als op reli. gieus gebied. Hij beschouwt het leven als een goddelijk hoogverheven spel, dat, als men sterft, zich onmiddellijk voort zet in een ander lichaam. (Reïncarna tie). Men heeft zo miljoenen levens en hecht dus een betrekkelijke waarde aan het tegenwoordige. Tweehonderd jaar geleden bestond India voornamelijk uit agra riërs, doch door de komst van de Engel, sen met hun textiel.industrie en hun mechanisatie op dit gebied raakte het platteland in grote moeilijkheden, welke leidden tot hongersnoden en bittere ar moede. In sommige delen zijn deze zo sterk, dat de bewoners geen 20 cent hebben om een volledige maaltijd te kopen. India telt momenteelt 350 mil joen inwoners en heeft een jaarlijks ge. boorte.overschot van 5 miljoen zielen. Het ziet er dus niet naar uit dat deze Chroestsjow niet zo gauw kunnen weg. wissen. President Soekarno van Indo, nesië gaf tegenover Chroestsjow zelfs van zijn ontstemming blijk dat er geen Afrikaans of Aziatisch land voor de ko. mende topconferentie is uitgenodigd. De vooruitzichten voor deze conferentie zijn er overigens niet beter op geworden nu de Russen ten overstaan van twee West- Duitse socialistische leiders nog eens hun standpunt inzake Berlijn hebben herhaald; zij willen dat Berlijn een vrije stad wordt, die door de Westelijke troe. pen zal worden ontruimd. West-Duits. land heeft zijn zaak er trouwens niet beter op gemaakt, doordat het bij het Spanje van Franco geïnformeerd heett over de mogelijkheid van militaire faci liteiten. De conferentie over Kenia te Londen is tot een goed einde gekomen en die over de Belgische Kongo te Brussel kan men zelfs een volledig succes noemen. Te Londen heeft men besloten het voor naamste geschilpunt, de eventuele ge dwongen verkoop van land door de blanken in Kenia, nader te bestuderen en te Brussel hebben de Belgen weten te bereiken, dat de Kongolezen hun wan trouwen lieten varen, afzagen van ex treme eisen, zoals de onmiddelijke vor ming van een Kongolese regering en zich bovenal richtten op de grote pro blemen, waarvoor zij als regeerders van een vrije Kongo, gesteld zullen worden. Door de Brusselse conferentie is de een. heid onder de Kongolese leiders zeer versterkt. Eén van hen echter, Kasafoe. boe, die zijn heil zocht in een obstructie- politiek, heeft zich in een vrij onmoge. lijke positie gemanoeuvreerd. Zijn aan hang in zijn eigen provincie, Leopold, stad, is nog zeer groot. Maar Kasafoe. boe maakt thans minder kans op het on betwiste leiderschap van de onafhanke lijke Kongo. Onze stadgenote mevrouw van der Wal-Beswerda leeft deze dagen in spanning, al is het dan een plezierige spanning. Zal zij gekozen worden tot Miss Bril? voortreffelijke wijze „Hoe alder hoe gekker” over het voetlicht bracht. Uit het spontane applaus na elk be drijf bleek wel hoezeer spel en spelers gewaardeerd werden. De voorziter dankte na afloop de uitvoerenden hartelijk en bood hun een versnapering aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat „S. en O.” dat al meerdere malen van hun spel heeft mogen genieten, ook volgend jaar weer een beroep op de ploeg zal mo gen .doen. De muzikale omlijsting was in han den van het duo Bert BoumaG. Bok, die ook de leiding hadden bij het dans je na afloop, wat zeer gewaardeerd werd door de vele nablijvers. Al met al een echt gezellige avond. lend model met verhoogde taillelijn. Het soepel gekapte haar omlijste het aardige gezichtje dat heus niet door opwinding rood gekleurd was. „Toch was ik wel zenuwachtig in As sen en ook in Utrecht”, zei ze. „Er deden zoveel fotomodellen en manne quins mee, weet U.” Ik keek naar „de” bril op haar rech te neusje. Het montuur had een aardig flatteus model en was blauw van kleur. „Ik droeg een blauwe jurk en deze blauwe schoentjes”, vertelde ze met een stralende glimlach die elke jury wel moet veroveren. „Vertelt U nu eens van het begin af”, vroeg ik. Ze stak van wal en vertelde dat haar opticien, de heer Repko, haar had aan geraden mee te doen aan de wedstrijd. „Mijn man zei al dadelijk dat ik miss Bril zou worden, lachte ze, maar ik geloof er niets van”. Ze stuurde toch haar foto in en kreeg bericht dat ze Sneek en Fries land zou mogen vertegenwoordigen in Assen. Ze sloeg daar tussen de meisjes uit de noordelijke provincies al een heel goed figuur en werd zelfs met 48 punten als de mooiste aangewezen. Nu was ze dus geplaatst in de demi-finale en reisde daarvoor naar Utrecht. „Ik was daar de enige vertegenwoor digster uit het gehele noorden”, ver telde ze. „Er was nog een meisje uit Venlo en eentje uit Noord Brabant, maar verder kwamen ze allemaal uit Holland. Ik was wel zenuwachtig en ook nog wel de eerste van mijn groep die moest opkomen,maar ik liep toch maar en lachte maar eens Ze werd aangewezen voor de finale en toen ik naar haar mond keek en naar haar lachende ogen achter de flatte rende bril, kon ik me de beslissing van de jury best begrijpen. Van de 33 deel neemsters werden 12 geplaatst in de finale, en drie als reserves aangewezen. „We werden gefotografeerd”, ver telde mevrouw van der Wal, „en bij loting werd uitgemaakt dat ik de bril len van een Amsterdamse firma moet showen tijdens de eindstrijd in Hille- gom. Na de pauze werden drie films vertoond, welke een goed beeld gaven hoe rijk India aan na tuurschoon is. Ook de folkloristische danskunst bloeit hier nog steeds. De film „Spring comes to Kashmir” toonde de ruim 25 aanwezigen de primitieve wijze van bebouwen van de grond en het oogsten van het koren. Na afloop dankte voorzitter P. van Vucht de heer Keers voor zijn deskundig betoog, waar na hij nog aankondigde dat op 28 maart a.s. weer een film-avond gehouden zal worden in samenwerking met het Roode Kruis. Maandag hield de Pluimvee- en Ko nijnenfokkers Vereniging „Sneek en Omstreken”, haar jaarlijkse feestavond in de grote zaal van Hotel Hanenburg, waar de leden, ondanks het minder fraaie weer in grote getale aanwezig waren. Een speciaal welkomstwoord van voorzitter F. Verf kregen de gas ten van de Vereniging Balk en Om streken en de andere genodigden. Ook de dames en heren „eierinza- melaars”, die vrijwel allen aanwezig waren, werden vriendelijk begroet en zegden, hoe kan het ook anders, op verzoek van de voorzitter ook voor de a.s. Eierendag weer hun medewerking toe. Het erelid D. Volkers die ook nu weer blijk gaf van zijn liefde voor S. en O., kreeg na de hartelijke begroe ting, een applaus van de aanwezigen. Naar de voorzitter mededeelde, kon ’t bestuurslid J. Nowee, deze avond niet meer meemaken, wegens verandering van werkkring en woonplaats. Op een bestuursvergadering voorafgaande aan deze bijeenkomst waren hem reeds woorden van dank toegesproken en bij zijn vertrek vergezelden hem de beste wensen van S. en O. De heer J. de Vries, 2e sekretaris, die ook al door verandering van werk kring en woonplaats op deze avond afscheid nam werd, evenals zijn echt genote, hartelijk toegesproken. Beiden werd dank gebracht voor alles wat ze voor de Vereniging hebben gedaan en ook hun werd alle goeds toegewenst in hun nieuwe woonplaats. Het verheugde de voorzitter te kun nen melden, dat bot lid W. Bles van Langweer met een Franse Hangoor, op de kampioenstentoonstelling te Tilburg het tot Landskampioen heeft weten te brengen. Een pracht succes voor deze fokker waar hij, maar ook S. en O. trots op mogen zijn. De heer A. Mabelis, bestuurslid van S. en O., sprak daarna waarderende woorden aan het adres van voorzitter Verf, die hen zo trouw verzorgd heeft tijdens de voorbereidende werkzaam heden voor de Waterpoortshow 3 en bood hem namens de leden van S. en O. een geschenk aan. Ook voor Water poortshow 4 hoopte men van de gast vrijheid van de fam. Verf gebruik te mogen maken. Het feestelijke gedeelte van de avond werd verzorgd door de toneelgroep van de Kaatsvereniging Sneek, die op Twee reizen beheersen op het ogen, blik de wereldpolitiek; die van de Ame. rikaanse president Eisenhower en die van premier Chroestsjow van de Sowjet. Unie. Eisenhower bezoekt thans vier landen van Zuid-Amerika, terwijl Chroestsjow zich in Zuidoost-Azië be vindt. Washington acht blijkbaar een goede verhouding tot de Zuid-Ameri. kaanse broeders van zeer groot belang, en dat niet ten onrechte. Van de drie werelddelen, welke indertijd van Europa uit zijn gekoloniseerd, hebben Azië en Afrika slechts weinig de invloed van de beschaving van de blanken ondergaan; in Afrika vormt alleen het Zuiden een uitzondering. In Noord-Amerika is de oorspronkelijke bevolking geheel terug, gedrongen en in Latijns.Amerika is de blanke beschaving overheersend gewor den. Dit gebied is vooral hierdoor thans trouw aan de Westelijke wereld. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen gevoe. lens van haat en rancune bestaan, in het bijzonder tegen de machtige Ver. enigde Staten, die zich vroeger vaak in Latjjnsamerikaanse zaken hebben ge mengd. De Sowjet-Unie maakt daar nu handig gebruik van. De Russische vice- premier, Mikojan, is onlangs op Cuba geweest en heeft aan de regering van de gebaarde premier, Fidel Castro, die zijn heil zoekt in een tegen de Verenig de Staten gerichte politiek, een lening aangeboden, benevens de toezegging van de aankoop van een grote hoeveelheid Cubaanse suiker in de komende vijf jaren. Velen in Latijns.Amerika, die critisch tegenover Castro staan, koesteren zoals gezegd toch zekere rancunegevoelens te. gen de V.S. en deze gevoelens worden thans door agenten van Castro en van de Sowjet-Unie aangewakkerd. Om deze tendenties te bestrijden maakt Eisenhower zijn reis. Het mo ment daarvoor valt niet ongunstig, daar er in één der landen die hij zal bezoeken, namelijk Argentinië, thans ongetwijfeld een anti-Russische stemming heerst, doordat duikboten, die naar men vrij zeker aanneemt, van Russische nationa liteit zijn geweest, zich onwettig in de Argentijnse kustwateren hebben ver toond. Hoe belangrijk Washington Ei senhowers reis acht, blijkt wel uit het feit, dat Roy Rubottom, de onderminis ter voor Latijnsamerikaanse zaken vo rige week een telegram heeft gezonden aan goeverneur Brown van Californië. om te waarschuwen, dat de executie van de misdadiger Caryl Chessman, mogelrjk anti-Amerikaanse demonstraties zou op. wekken, speciaal in Uruguay, welk land geen doodstraf kent en dat destijds pro testeerde tegen de ter dood veroordeling van de Duitse oorlogsmisdadigers. Om werkelijk sympathie van de Zuid-Ameri kanen te winnen zal Washington ech ter met grotere credieten dan tot dus ver over de brug moeten komen. Of de reis van Chroestsjow een vol ledig succes is, is de vraag. De bedoe ling ervan Is vooral, aan communis tisch China te laten zien, dat ook de Sowjet-Unie belangstelling heeft voor Zuidoost-Azië en dat China dit gebied niet als een particulier jachtterrein mag beschouwen. De betrokken landen weten echter heel goed, dat China nu eenmaal nauw verbonden is met Rus land en zij hebben dan ook niet nagela ten aan Chroestsjow hun neutralistische gezindheid te demonstreren. Premier Nehroe van India heeft zijn Chinese collega Tsjoe.en.Lal uitgeno digd in India bessprekingen te houder, over de grensgeschillen. Maar deze uit. nodiglng was gedaan vóór Chroestsjows bezoek. De Chinese agressie tegen Thi bet en over de grenzen van India heeft in het vrije deel van Azië een zeer slech te indruk gemaakt en deze indruk zal Het voorjaar nadert, we zetten de deuren wijd open en onze jeugd zwermt uit. In volle vrijheid spelen ze buiten. Denkt U wel eens aan de kinderen die opgroeien achter prikkeldraad De jeugd in de kampen van Ohmstede en Friedrichsfeld, allebei in de omgeving van Oldenburg. Daar zijn kinderen uit Letland en Polen opgeborgen „wo nen” en vooral „leven” zouden te grote woorden zijn voor het bestaan dat zij leiden in de armzalige houten barakken die hier achter het prikkeldraad staan. Zij moeten met hun ouders huizen In een veel te kleine ruimte die dikwijls afge. schut is met dekens, met zakken als hét heel mooi is met een dun houten beschot waardoorheen alle geluiden te horen zijn die de buren maken. Hier groeien zij op te midden van ruzies, die tussen geprikkelde, getergde mensen niet te vermijden zijn. Nooit zijn ze eens alleen, waar jonge mensen zo’n behoefte aan hebben, nooit wordt voor hen „de deur” opengemaakt. Verdiep U eens in deze jonge uitzicht loze levens zou U zich dan niet ver heugen als U wist dat de deur voor hen toch al op een kier staat, dat zelfs de mogelijkheid bestaat die deur voor hen wijd open te gooien? U zelf kunt de sleutel bemachtigen. De sleutel die past op de deur van dat geweldige kamp waar die kinderen uit Polen en Letland langzaam ten ondergaan als wq die deur niet voor hen opengooien. De Nederlandse jeugd heeft zich het lot van deze vluchtelingenkinderen aan getrokken. In het kader van het Vluch. telingenjaar 19591960 is men bezig deze kampen bij Oldenburg te verbete. ren en nu heeft de Nederlandse jeugd op zich genomen in beide kampen ae jeugdcentra te financieren. Stel U voor, zij wil die jeugd een goed ingericht club huis geven, een mogelijkheid om zien geestelijk en lichamelijk te ontwikkelen, zij wil de deur naar het volle leven voor hen openen. Daartoe heeft de Nederlandse jeugd, in al haar schakeringen, een grote „Doe Open”.actie georganiseerd. In het ge. hele land is een geweldige belangstel ling voor deze actie en ook in Sneek is de jeugd, onder leiding van de Sneker Jeugd Actie, graag bereid zich volledig in te zetten voor dit mooie doel. In de actie van de Nederlandse jeugd speelt de sleutel, waarmee U de deur voor de kampjeugd kunt openen, een grote rol. U zult b.v. tijdens de grote collecte die 5 maart gehouden zal wor. den, geen vlaggetjes of bloemetjes ko. pen maar sleuteltjes. Die hebben een grote symbolische betekenis. Verder stelt de Sneker Jeugd zich voor op die zaterdag 5 maart een instuif te houden in het Gerechtsgebouw, beh. goedkeu ring van B. en W. ’s Middags en ’s avonds zult U daar voor één kwartje sleuteltjes kunnen kopen waar U dan allerlei leuke dingen voor kunt doen. U zult er waarschijnlijk zelfs Poolse en Lettische gerechten voor kunnen eten De S.J.A. krijgt van alle kanten mede werking voor haar activiteiten, waar we U nog wel eens iets over hopen te vertellen. Zo is men dank verschuldigd aan het gemeentebestuur, en men is zeer ver. heugd dat de gymnastiekverenigingen met haar drumbands medewerking wil len verlenen. Ook de affiches worden door de jeugd zelf verzorgd. Straks, 5 maart, klopt de Sneker jeugd op Uw deur Doe Open In verband met deze vraag die haar wel bezig móet houden, zijn we een praatje met haar gaan maken in haar gezellige huiskamer Leeuwenburg 21. Zoontjelief in de box was ook al in een staat van prettige opwinding en moest even getroost worden door de slanke jonge mamma, gekleed in een allerliefste jurk van een kort, losval- Ook de maandag j.l. gehouden, laat ste tippeltocht welke in dit seizoen door de M.A.C. „J. C. Visser” gehouden werd, was weer een groot succes. Ondanks de gestaag neervallende regen liepen 75 wandelaars(sters) het door de heren Geertsma, de Boer en Ozinga uitgezette parcours. In hotel Hanenbrug werd na afloop een serie fraaie dia’s vertoond, welke gemaakt zijn door het echtpaar Wielinga op zijn reis naar Noorwegen. De uitslagen, die door de heer Wielinga bekend werden gemaakt, luidden als volgt Dames A: 1. Mej. A. Bouwstra, Sneek 9 str.p.; 2. Mej. A. Troelstra, Sneek 11; 3. Mevr. Jissink, Sneek 12. Dames B: 1. Mevr. Hanenburg, Sneek 49 str.p.; 2. Mevr. Op de Hoek, Wouds. end 51; 3. Mevr. v. d. Werf, Sneek 53. Heren A: 1. A. Arema, Sneek 4 str.p.; 2. H. Falkena, Sneek 5; 3. J. Dijkstra, Sneek 5. Heren B: 1. L. Jellema, Sneek 12 str.p.; 2. H. Ligthart, Sneek 12; 3. A. Roosevelt, Sneek 12. De fraaie bekers, uitgeloofd voor de winnaars (essen) in de verschillende af delingen, gerekend ver de gehele com. Mevr. Jissink, Sneek 194 -W. J 1/ L U, Vorige week trok de Snitser Skots ploech met een 25.tal leden en de ac cordeonisten mej. H. de Jong en de heer H. Ligthart naar Alkmaar om luister bij te zetten aan de viering van het 60- jarig jubileum van het Selskip „Friso” aldaar. In „Het Gulden Vlies” kwamen een 500 leden van deze friese vereniging „om ütens” en vele genodigden van di. verse zusterverenigingen in Noord.Hol. land bijeen. Zij gaven door een veelvul dig en langdurig applaus blijk van warme belangstelling in en waardering voor hetgeen de Sneker folkloristen In hun uit 25 nummers bestaand afwisse. lend programma boden. De explicaties van de dansen, waardoor de betekenis verduidelijkt en de waarde voor de toe schouwer wordt vergroot, werd bijzon, der gewaardeerd, terwijl het medebe trokken van een deel van het publiek m sommige dansen animerend werkte. Dit succesvol 101e optreden van deze zo langzamerhand ervaren dansgroep, die de laatste tijd nog al wat jongere leden heeft aangetrokken, hield de belofte in voor nieuwe kontakten naar die kant van de afsluitdijk. Mede doordat aan deze avond ook nog medewerking werd verleend door de voordrachtkunstenaar, de heer Bouke v. d. Wal uit Leeuwarden, die eveneens veel bijval oogstte, sloten pas om half één voor het laatst de gordijnen. Hierna volgde nog een zeer geani. meerd „efternei dounsjen” met oude en nieuwe dansen, waarvan de leiding was opgedragen aan de leider van de Snitser Skotsploech. Vele „geëmigreerde” Frie zen in en om Alkmaar voelden zich op deze avond weer nauwer met het „Hei- telan” verbonden. Het was al „melkerstiid”, toen de Snekers, ieder met een echte Alkmaar. der kaas, wat slaperig, doch tevreden de Wateipoortstad weer binnenreden. India, een land vol mysteries, waar yoga’s door hun geheimzinnige krach ten de volksmassa beïnvloeden. Een land, dat door de levensbeschouwing van zijn inwoners zo sterk van Europa af wijkt. Een levensbeschouwing, welke de geest de essentie van het leven noemt, waarvan alles een manifestatie is. Over dit land, dat een lengte heeft van 3000 km en waar hongersnood heerst, hield de bekende journalist en radio-reporter Walter Keers gisteravond voor het I.v. A.O. een lezing in het Piter Jelles Hüs. De heer Keers heeft zes jaar in India gewoond en kent daardoor vele facetten van dit gigantische land, waar een kli maat heerst dat in het zuiden nogal ver schilt met dat van het noorden in Kash mir. In Bombay is het ontzettend voch tig en winter kent men er niet. De maanden janurai en februari zijn er de koelste doch van sneeuw en ijs is geen sprake. In New.Dehli daarentegen zijn de nachten venijnig koud, terwijl het er overdag haast niet uit te houden is van de warmte. De Europeaan is beïnvloed door het beste gedeelte van de christelijke mo raal, nl. de eerlijkheid. Doch de Hindoe neemt het hier niet zo nauw mee, wat vooral in zaken wel eens lastig kan zijn. Ook afspraken schijnen bij de Indiër dingen te zijn waaraan men zich vol. strekt niet moet houden, zo betoogde de heer Keers. e n 1, ir a el k ff ir ir IQ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1