Zeer geslaagde Kamermuziekavond Afd. Heeg der Friesche Mij. huldigde haar scheidende secr.-penn. T.G.P.-adspiranten en junioren prolongeerden Fries kampioenschap Vreselijk auto-ongeluk bij Jutrijp ULST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 17 Maandag 29 febr. 1960 Geslaagd Regering kende hem de ere-medaille in goud toe De heer J. Lust overleden Ds J. van Dam gaat naar Sneek Bakhuizen kreeg een nieuwe pastoor Berne-foardrachtkriich to Hommerts A.O.W.-pensioenen omhoog Drie doden en één zwaargewonde Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Persoonlijke titels voor Siep van Lindonk en Fokke de Bruin Burgerlijke Stand Clubmatch Stabij- en Wet- terhounen te Leeuwarden Geen behoefte aan tweede ziekenhuis Dokter W. J. Simon overleden N.C.V.B. Scharnegoutum SNEEKER NIEUWSBLAD Afscheid en hulde. Ere-lid. Burgemeester van Hout speldt de heer R. F. de Boer de gouden medaille op. bijzondere samenkomst. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) In de ouderdom van 74 jaar is vorige week donderdag te Koog a.d. Zaan over leden onze oud-stadgenoot, de heer J. Lust, vroeger chef van de afd. Visserij van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken alhier. De overledene is. destijds jarenlang voorzitter geweest van de Afd. Sneek van de Ver. tot Bescherming van Dieren, in welke functie hij veel geijverd heeft voor de totstandkoming van het Dieren. asyl aan de Korte Vreugde. Het stoffelijk overschot is hedenmid dag op de alg. begraafplaats te Oost, zaan ter aarde besteld. meenschap heeft gedaan. men zeggen: hij heeft de hitte van de dag en de koude van de nacht meege. Verschijnt MAANDAGS en DON- b.g.g. 4091 DERDAGS Het ligt in de bedoeling de AOW-pen- sioenen en de uitkeringen aan weduwen en wezen met ingang van 1 april, wan neer de huren worden verhoogd, op te trekken. Evenals dit, is geschied met de huurverhoging van 1957 zal ook thans een voorschot worden gegeven. Deze re geling is noodzakelijk, omdat het onmo gelijk is op zo korte termijn aan alle wettelijke eisen te voldoen die nodig zijn voor een verhoging. Zo zal bijvoorbeeld aan de Sociaal Economische Raad ad vies moeten worden gevraagd. Het ligt bovendien voor de hand dat de AOW- pensioenen ook nog eens zullen worden verhoogd als gevolg van het feit, dat het loonindexcijfer is gestegen. Ge^’ddeld moet dit cijfer gedurende een jferiode van drie maanden met minstens drie- procent zijn gestegen, wil men ook de AOW-uitkering kunnen verhogen. Deze drie procent wordt in verband met de vrijere loonpolitiek zeker gehaald, maar formeel weet men dit pas na zes maan den. Vandaar, dat een voorschot zal wor den gegeven op de verhogingen. taal van 110.75 te verzamelen. Jan ter Horst bereikte de tweede plaats (106.75) en Gerrit Postma mocht het genoegen smaken de derde medaille mee naar huis te nemen (105.40). Alle genoemde ploegen, benevens de bezetters van de eerste vijf plaatsen, hebben nu het recht 20 maart a.s. deel te nemen aan de Noordelijke kampioen schappen te Groningen. Tot nu toe is de concurrentie van de Groninger ploegen steeds te zwaar gebleken. Misschien zit er dit jaar een kansje voor onze stadge. noten in. Aan het eind van de wedstrijd werd namens het turnkringbestuur de mede deling gedaan dat dank zij een door dit bestuur verstrekt subsidie het mogelijk zal zijn de prominente jongens en junio. ren uit deze wedstrijd samen te brengen in een 2- of 3 wekelijkse training ten einde over enige jaren te kunnen komen tot de wederoprichting van een Fries keurcorps toestelturnen. dv Jentje Boelé en Antje Siccama, te Irn- sum. Gehuwd: Herke van der Kooij, 24 jaar, •Toen was dan het ogenblik van af scheid nemen en huldigen aangebroken. Voorzitter Jansma bracht eerst al de dank over van alle leden voor al het werk dat de heer de Boer 40 jaar lang voor de maatschappij heeft gedaan. Wie hem door Sneek zag draven, wist dat hij weer voor de organisatie bezig was Het neerleggen van dit werk heeft strijd gekost, maar als de jaren er zijn moet men dit toch eenmaal doen. Wij hopen dat U dankbaar kunt terugzien, zoals wij ook dankbaar zijn voor alles wat U in ons belang hebt gedaan, zo besloot de heer Jansma. De twee auto’s boden een verschrik kelijke aanblik. Van de vrachtwagen was het linker gedeelte van de cabine totaal vernield, terwijl het vooraan- zicht van de personenauto (een Opel) volledig in elkaar gedrukt was. Enkele delen van de Opel kleefden nog aan de vrachtwagen. Vermoed wordt, dat de bestuurder van de personenauto, welke met on geveer 100 km per uur reed, onwel ge worden is en frontaal op de vracht auto is ingereden. De heer S. Sandstra, Dat deze, nu bijna tachtigjarige, op per fecte wijze zijn werk heeft gedaan bleek niet alleen uit de vele prijzende woorden welke tot hem gesproken werden, maar ook uit de manier waarop hij in deze vergadering naar voren trad. Met ster ke stem las de heer de Boer zijn uitge. breide notulen voor en zijn jaarverslag was met rake en geestige dichtregels doorspekt. En in zjjn jaarverslag be perkte hij zich niet tot de gebeurtenissen in kleine kring. Hij memoreerde ook de Een belangrijk winstpunt bjj de eerste Kamermuziekavond van „Kunst aan Allen”, die donderdagavond gehouden werd, was de grote belangstelling, want zaal Hanenburg was zo goed als geheel bezet. Het Is derhalve te hopen dat de groeiende Interesse voor kamermuziek bestendigd blijft, want alleen dan kan „Kunst aan Allen” doorgaan met het organiseren van deze bijzondere concer ten. T Utrecht slaagde voor het Doctoraal examen 2e gedeelte Veeartsenijkunde onze vroegere stadgenoot de heer A. J. Nooitgedagt. te Sjjbrandaburen. Overleden: Grietje van der Meer, 82 jaar, te Rauwerd, w.v. Fokke Hoeksma. Vooraanstaand. Burgemeester van Hout noemde de heer de Boer een der vooraanstaande in gezetenen van Wymbritseradeel, zowel in het maatschappelijk- als in het kerkelijk leven en bracht hem eveneens hartelijk dank voor het vele dat hij voor de ge- Van U kan schap voor de junioren was dus zuiver een TGP-aangelegenheid. r:'.:’" Bruin verlengde zoals verwacht zijn kampioenschap door een puntento. Onder daverend applaus van de aan. wezigen speldde de burgemeester het eremetaal op de jas van de heer de Boer, die zo onder de indruk was, dat hij ver zocht zijn dankwoord te mogen uitspre. ken aan het eind van de vergadering. Nu was hij daartoe nog niet in staat. De heer W. Zwart, vice.voorzitter van de Friesche Mij., was de eerste die ge. lukwensen namens de Mij. aanbood. Wij zijn trots op mannen als U, zei deze spreker, en hopen dat U deze Konink lijke onderscheiding, zozeer verdiend, nog lang zult mogen dragen en dat U met blijdschap terug mag zien op uw werk. GEMEENTE RAUWERDERHEM van 17 t.e.m. 20 februari 1960 Geboren: (te Leeuwarden) Tjitske, reizen van de politieke topfiguren, de technische uitvindingen, die misschien zelfs kunnen leiden tot een reisje naar de maan, en die zeker ook invloed heb. ben op ons dagelijks leven. De welstand is vooruitgegaan. De uitvoer naar di verse landen groter, de zomer ’59 on danks de grote droogte niet tegengeval len. Grote werken, ruilverkavelingen vroegen onze aandacht; in de kwestie. Lauwerszee is het nog afwachten. Het aantal leden steeg van 184 tot 188. Veie onderwerpen werden besproken op de vergaderingen, o.a. de melkvoorziening aan de schoolkinderen. Met een loflied die de vrachtwagen bestuurde, kon niet meer remmen met gevolg dat de personenauto na de botsing naar de andere kant van de weg werd gesla gen. De heer Sandstra werd onmiddel lijk naar de boerderij van de heer Osin- ga gebracht, waar geconstateerd werd dat hem, op enkele snijwonden na, niets mankeerde. De inzittenden van de Opel, de he ren M. Band, uit Oudendijk, J. Ruiter, Wijde Wormer en P. Hitjes uit Midde- lie kwamen om het leven, terwijl Ja cob Kout uit Warder zwaar gewond naar het St. Antonius ziekenhuis werd overgebracht. Ook de politie kon geen aanwijzin gen omtrent de oorzaak van het on geluk vinden, aangezien remsporen ontbraken. Freedtojoun waerd under auspiciën lan de krite „Fryslan ropt” yn it lo- kael to Hommerts de jierlikse foar- drachtkriich foar skoalbern wer halden Der kamen sa’n 20 bern foar it buod- tsje en de jury hie it dan ek net mak lik. De lieding wie yn hannen fan de hear W. A. Osinga dy’t yn syn iepe- ningswurd yn it bisünder boargemas- ter van Hout fan Wymbritseradiel it wolkom taróp. Hjirnei waerd bigoun mei Groep I, dêr’t acht bern oant en mei 8 jier yn nei foaren kamen. Neidat de boargemaster in wurdtsje sprutsen hie wie Groep II oan bar. Yn dizze groep fan 9 en 10 jier wiene ek 8 meidoggers. De tredde groep mei acht wiene de bern fan 10 jier en alder. Neidat elke meidogger foar it buord- tsje west hie waerd der in hollebrek- kerij halden tusken 5 manij u en 5 frou- Iju, hwat troch de manlju woun waerd. Dérnei kaem de jury mei de ütslach. Yn Groep I wie de le priis foar Swaen- tsje Bergsma, de twadde foar Anke Stavinga en nümer trije waerd Swaen- tsje Boersma. De le priis yn Groep II wie foar Neeltsje Hofman. De 2e foar Aukje v. d. Gaast, tredde Marije Wals- weer. Yn Groep III helle Hiltsje Hoek- sema de le pr., Durkje Bergsma wie 2e, Meile Tamminga tredde. De wikselbe- ker foar it heechst oantal punten kaem foar in jier yn it bisit fan de Griffor- mearde skoalle to Hommerts. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post 1 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Namens de leden die instemmend ap- plaudiseerden, deelde voorzitter Jansma mee, dat de heer de Boer benoemd was tot erelid van de afdeling. „Zo hopen wij nog profijt te trekken van uw er varing”. De heer Jansma bood daarna in geestige bewoordingen namens de leden een wandelstok aan en attendeerde het nieuwe erelid daarbjj op de inscriptie welke op de zilveren band Is aange bracht. „Wij hopen dat de tachtigjarige ons dit geschenk niet kwalijk wil ne men”, zei de voorzitter, „al ben ik bang dat deze haastige man allang op de wandeling zal zijn als zijn wandelstok nog thuis staat”. Mevrouw de Boer, die haar man zo vaak heeft moeten afstaan, werd gehul digd met een prachtige azalea. De nieuwe secretaris bood zijn geluk, wensen aan. Hij is er zich van bewust dat het niet gemakkelijk zal zjjn het werk van zijn vader over te nemen, en riep daarom de medewerking van alle leden in. De heer R. Falkena, een leeftijdgenoot van de heer de Boer, haalde persoonlijke herinneringen op; de Voorzitter van de Jongerein sprak een kernachtig woord van dank en Ir J. Swicrstra, secretaris van de Friesche Mij., bracht de geluk, wensen over van het gehele secretariaat, dat steeds in een zeer plezierige ver standhouding tot de heer de Boer ge staan heeft. Voor dat de gehuldigde zijn dank woorden sprak werd de agenda vlot af gewerkt. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering op 3 maart wer den benoemd de heren Jansma en F. de Boer. Er was een bespreking over ex cursies en er werden rapporten over de vraagpunten besproken, waarbij men tot interessante conclusies kwam. Fokke de werd Door tot nu toe onbekende oor zaak zijn hedenmiddag omstreeks één uur een personenauto, komen de uit de richting Lemmer en een vrachtauto van de Fa Sandstra en Zn van Oosterend die uit de rich ting Sneek kwam bij de brug voor Jutrijp op elkaar gebotst. Van de inzittenden van de personenauto werden drie op slag gedood, terwijl de vierde in zorgwekkende toe stand in het St. Antonius zieken huis is opgenomen. De inzittenden waren bestuursleden van een aan- koopcommissie voor stieren uit Noord-Holland. op de afd. Heeg nam de heer de Boer vervolgens afscheid als secretaris van de afdeling, waarna hij de nieuwe func. tionaris, zijn zoon F. R. de Boer, aan spoorde met de woorden: „de nije yn ’t spier, in folgend jier „Als ik zo eens kjjk naar het groot aantal aanwezige leden, als ik burgemees. ter van Hout en twee hoofdbestuursleden uit Leeuwarden welkom kan heten, als er zelfs dames aanwezig zjjn, dan kan het niet anders of er moet wel Iets bijzonders staan op de agenda voor deze ledenvergadering”. Met deze woorden leidde de heer J. Jansma donderdag de vergadering van de afdeling Heeg der Friesche Mij. van Landbouw in, die in Woudsend gehouden werd. Dat bijzon dere punt op de agenda Kwam ook al spoedig aan de orde. Het was het af scheid van de heer R. F. de Boer, secretaris-penningmeester van de afdeling, die deze functie 35 jaar vervuld heeft. Bij de jongens stonden na de voorwed- strijden in december j.l. de TGP’ers van Lindonk en Monsma op de eerste twee plaatsen, gevolgd door de leden van V.K.H., Joure: A. Stobbe en B. Kerkhof. De juniorenwedstrijd van december was beëindigd met de volgorde: de Bruin, Prjjs, ter Horst, Potma, waarbij de be zetter van de 2e plaats (Rudie Prjjs) jammer genoeg nu niet mee kon doen. Het ploegenklassement luidde: 1. T.G.P. I; 2. V.K.H. en bij de junioren was geen ploegenklassement omdat uit geheel Friesland alleen TGP.leden had. den ingeschreven. Er werd in de gymnastiekzaal te Joure bijzonder goed gewerkt, speciaal door de jongens. De jury kende vele ma len een cijfer toe boven de 9. Vermel ding verdienen de vrije oefening en de ringenoefening van Siep van Lindonk (9.65 en 9.60), en de rekoefening van de V.K.H..man Bloemsma (9.6). Het resul taat van de wedstrijd was zoals vermeld een eerste prijs (dus het kampioenschap van Friesland) voor Siep van Lindonk (114.70 pnt.) Op de tweede plaats hand, haafde zich op zeer goede wjjze Olav Monsma (111.80 pnt.) De Jousters Kerk hof en Stobbe plaatsten zich 3 en 4 met 111.15 en 111 pnt. Op de 5e en 6e plaats kwamen tenslotte Theo Damstra en Tommie Mollinga van TGP (110.10 en 109.50). Het ploegenklassement ging naar TGP met 337.75 pnt. VKH werd zeer goede tweede met 332.80 pnt. Het is erg jammer dat elders uit Friesland geen jongere turners aan de wedstrijden deelnamen. Bij de junioren is deze situatie nog minder omdat alleen TGP een (door ziekte ook nog gehaven de) ploeg af vaardigde. Het kampioen. Gedegen. Aan het slot van de bijeenkomst, die zeer druk bezocht was, sprak de heer de Boer een gedegen dankwoord, waarin hij vele herinneringen en feiten ophaal, de. Dank bracht hij aan Burgemeester van Hout voor het uitreiken van de hoge onderscheiding, aan het hoofdbestuur en aan allen die hem hulde gebracht hadden, terwijl hij toch eigenlijk niet meer gedaan heeft dan zijn plicht. Na tuurlijk eindigde de Boer deze toespraak weer met een prachtig zelfgemaakt ge dicht, dat stoer en zonder haperen uit het hoofd voorgedragen werd. Voorzitter Jansma sloot daarop deze Zaterdagmiddag waren er in Hotel „Prins” aan de Langemarkstraat te Leeuwarden 32 Friese rashonden te be wonderen. De vereniging van Staby- én Wetterhounen hield daar nl. een club- match. ’t Was werkelijk een mooi ge zicht, zoveel exemplaren van ons oud Fries ras bij elkaar te zien. Nadat de voorzitter de heer F. Haven uit Leeuwarden met een hartelijk wel komstwoord tot ’t vrij talrijke publiek de match had geopend begon keurmees ter de Jong uit Idskenhuizen met de Stabyhoun-reuen .boven 18 mnd. „Pieter fan ’t Hounehiem”, eig. de heer L. de Graaf uit Leeuwarden werd de beste; „Hedzer”, eig. mevr. J. Hanenburg Sneek kwam op de 3e plaats (volgens ons verdient deze mooie reu een volgen de keer een eervoller plaats). In de vol gende rubriek, Stabyhounen beneden 18 mdn., werd „Sipke”, eig. de heer H. Gos ses Leiden, als de beste uitgeroepen. In de rubriek teven boven 18 mnd., werd „Nienke”, eig. de heer H. Kooistra te Ryperkerk de beste; in de rubriek te ven beneden: 18 mnd.: „Mijke”, eig. de heer Fr. Haven te Leeuwarden no. 1. Daarna volgden de Wetterhounen, ru briek reuen boven 18 maanden. Hier werd Durk fan de Otterhounen”, eig. de heer J. Schinkel te Amstelveen no. 1; „Donald”, eig. mevr. F. v. Wieren-Krik- ke te Sneek kwam op de 3e plaats; (ook deze hond past een hogere plaats). In de rubriek, reuen beneden 18 maanden, stond „Edo fan de Otterhounen”, eig. de heer R. Valie te Landsmeer alleen en dus werd deze zonder concurrentie de beste; dit is een schitterende jonge reu. In de rubriek teven boven 18 mnd. bleven beide ingeschreven honden ab sent. Teven beneden 18 mnd., „Sieuwke” van mevr. J. Cloo-de Vries uit -lijelamer stond alleen; deze teef is nog erg jong en alzo moeilijk te beoordelen; laten wij hopen dat zij zich verder in haar voor deel ontwikkelt. De laatste rubriek was de kampioens- klasse. Hierin kwam „Berend fan de Otterhounen”, eig. de heer R. Valie uit Landsmeer als no. 1 uit de bus; 2e werd „Piebe fan ’t Polammehof”, eig. de heer F. Haven Leeuwarden en no. 3 de hond met de mooiste beharing, maar met een veel te dik lichaam „Turk”, eig. de heer J. de Beer, Kimswerd. Het bleek ook nu weer dat de fok- producten uit kennel „fan de Otterhou nen” uit Landsmeer steeds met de hoog ste kwalificatie naar huis gaan. Het Leeuwarder Kamermuziek.gezel. schap, bestaande uit Stanislaw Kowars. ki, viool; Leon Bendien, fluit; Klaas Kueter, cello en Jacoba Kueter-Zwager, piano, bracht een interessant program ma ten gehore. Er werd begonnen met Joh. Seb. Bach en geëindigd met Joh. Brahms. Daartussen Jos. Haydn en C. M. von Weber. Uiteraard muziek van zeer verschillend gehalte, uiteenlopende structuur en stijl. Weliswaar lang geen volledig beeld uit de rijke kamermuziek, litteratuur, maar op zichzelf belang, wekkend genoeg om te kunnen boeien. Nu mag het gek klinken, maar de trio-sonate no. 3 in G, van Bach, kon ons totaal niet boeien, hoewel de uitvoe. ring correct was. Dat kan echter niet gezegd worden van de onderlinge klank, verhouding tussen fluit, viool, cello en piano. De klank was niet homogeen en het geheel kenmerkte zich door een ze. kere stugheid. Dat kan aan ons gelegen hebben of ook aan de dikwijls zwaar, op-de-hand-zijnde Bach, met zijn streng doorgevoerde vormgeving. De vorm, die men de ene keer als volkomen juist er. te Wommels en Wesseltje Bloem, 23 jaar kent, kan een volgende maal bekrom. -j-,- pen en scij00is schijnen te zijn. Hoe het zij, voor ons gevoel werd „papa” Haydn meer eer gegeven dan „vader” Bach, boekdelen, het zangerige Ds J. van Dam te Haarlem heeft het tweede beroep, dat de Baptisten Ge meente alhier op hem heeft uitgebracht aanvaard. Daarmee zal de vacature weer vervuld worden, die herfst 1959 is ont staan door het vertrek van Ds Ph. Lin deman naar Groningen-N. Ds Van Dam is in 1926 geboren en ontving zijn theologische opleiding aan de Rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen. In 1950 werd hij in zijn eer ste Gemeente te Ter Apel als predikant bevestigd, vanwaar hij in 1952 naar Zandbulten (Fr.) vertrok. Sinds septem ber 1956 dient ds Van Dam de Gemeente te Haarlem. In zijn Haarlemse periode werd de post IJmuiden geïnstitueerd als zelf standige Gemeente. In Haarlem was Ds Van Dam voorzitter van de plaatselijke afdeling van „Kerk en Vrede”. Ook in landelijk opzicht bekleedt ds Van Dam verschillende functies. Zo was hij enkele jaren lid van de Jeugdraad der Ned. Baptisten Jeugd Beweging en één der Redacteuren van het NBJB-or- gaan „Jong Leven”. Ook verscheen van zijn hand een boekje „Geloof en Leven”, dat hij samenstelde met Ds J. Reiling te Bilthoven. Voorts is Ds Van Dam thans eindre dacteur van „De Christen” het weekor- gaanvan de Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland, secretaris van het bestuur van het Nederlands Baptisten Centrum „De Vinkenhof” en van de Unie-Radio-Commissie, lid van het be stuur van het „Convent van Kerken in zake radio- en televisiediensten”, en van het bestuur der Stichting Pensioen- en Invaliditeitsfonds der Unie. De eerste televisiedienst uit een Ne derlandse Baptisten Gemeente werd na jaar 1957 van Haarlem uit door ds Van Dam geleid. De turnkring Friesland van het K.N. G.V. werkte zaterdag het tweede ge deelte af van de wedstrijden om het Friese kampioenschap toestelturnen voor adspirantjongens en junior.heren. Dit gedeelte bestond uit keuze-oefenstof aan de toestellen paard, rek, brug en rin gen, met nog een vrije oefening en paardsprlngen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is van mening dat er in de Friese Zuidwesthoek geen behoefte bestaat aan de bouw van een tweede ziekenhuis, aldus meldt Het Vrije Volk. Dit heeft hij meegedeeld aan de stich ting „Prot. Chr. Ziekenhuis in de Zuid westhoek”, die om goedkeuring van het ziekenhuisplan had gevraagd. De beslis sing van de minister komt op een tijd stip waarop in Friesland door een open brief van drie predikanten uit Warns juist de algemene aandacht op de reeds jarenlang bestaande plannen voor een protestants ziekenhuis in deze streek is gevestigd. De open brief, welke in dit nummer is opgenomen, is gericht aan het bestuur van het r.-k. ziekenhuis te Sneek, dat economische en medische bezwaren had ingébracht tegen de bouw van een twee de ziekenhuis. Op grond van dezelfde economische bezwaren acht de minister de realisatie van het bouwplan niet urgent. Hij acht het aantal aanwezige zieken huisbedden voldoende, en wijst hierbij op het vrij constante bevolkingscijfer van Zuidwest-Friesland. Gistermiddag omstreeks half zes is ten huize van zijn ouders in Amsterdam plotseling ten gevolge van een hartaan. val overleden onze stadgenoot de heer W. J. Simon, chirurg in het St. Antonius Ziekenhuis. Hij was 48 jaar oud. De overledene was gistermorgen, na zijn ronde door het ziekenhuis te heb. ben gemaakt, met zijn vrouw en beide jonge kinderen naar Amsterdam ver trokken om daar de zondag verder door te brengen. Zijn plotseling verscheiden heeft in het Ziekenhuis, waaraan hij sinds 1945 als opvolger van dr A. J. Kingma ver bonden was, grote ontsteltenis gewekt. Hij was nl. niet alleen een bekwaam chirurg en bij zjjn collega’s en de zus ters zeer gezien, maar door zijn opge wekte en vriendelijke aard ook zeer ge liefd bij zjjn patiënten. Dokter Simon was sinds 1954 ook voorzitter van het Roode Kruis alhier, in welke functie hij zich eveneens grote verdiensten heeft verworven. Ook voor deze organisatie is zijn heengaan een groot verlies. maakt, zo betoogde de burgemeester, die ook nog herinnerde aan het werk dat de heer de Boer heeft verricht voor de afdelingsveekeuring, waar hij steeds de ziel van was. Daarnaast is hij ook president-kerkvoogd en bestuurslid van de Coöp. Boerenbond. „Uw werk op verschillend gebied heeft ook de aandacht van de regering getrokken”, zei burgemeester van Hout, „en het verheugt mij U te kunnen mee. delen dat U de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, is toegekend” want in Haydn’s trio, no. 2 in fis, voor viool, cello en piano, kwamen de uitvoe renden tot een prachtig geheel, met na me in het eerste deel. Deze speelse mu ziek werd licht en transparant vertolkt, waarbij ook de onderlinge klankver houding fijn uitgebalanceerd was. Het trio, opus 63, nu in de combina tie: fluit, cello en piano, van von Weber, met de pittige boekdelen, het lichte scherzo en het zangerige „Schafers Klage” werd uiterst fijntjes gereprodu ceerd. Het samenspel was bijzonder hecht en het romantische stuk werd voorts met mooi verzorgde dynamiek vertolkt. Besloten werd met het trio, opus 87 in C, van Brahms, voor viool, cello en piano. Een werk van voorname huize Virtuoos voor alle partijen, vooral voor de piano, markant en klankvol. De uit. voerenden wisten het stuk op boeiende wijze te realiseren. Kowarski, Bendien en Kueter wed ijverden in techniek en toon en Jacoba Kueter-Zwager volbracht haar omvang, rijke en zware taak op sublieme wijze. J.N. Woensdag hield deze afdeling weer haar ledenvergadering in „Elim” onder leiding van mevrouw Blom-Jellema, daar de presidente mevrouw van Rijs- Tiersma nog door zisl verhinderd was. Spreker van deze avond was Dr Sicca ma van Sneek, die een boeiende bespre king hield over het boek van Ypk van der Feer „De Breugeman komt”. In de plaats van mevrouw Mollema- Zijlstra werd als nieuw bestuurslid ge kozen mevrouw Bergstra-Vaandriks. Vrijdag is pastoor F. A. Kolkman, die tot dat tijdstip zieleherder van de pa rochie in Zuidhorn was geweest geïnstal leerd als pastoor in Bakhuizen. Hij volgde hiermee oud-pastoor War- tena op. Bjj de Wittcbrug tussen Kip- penburg en Rijs stond het muziekcorps van Bakhuizen opgestedl en enkele rui ters van de Gaasterlandse Rijvereniging. Het gezelschap trok vervolgens naar de pastorie en vandaar naar de kerk, waar pastoor Kolkman door deken J. van Gal- kom van Sneek werd verwelkomd en met een korte rede geïnstalleerd. Pastoor Kolkman werd op 21 april ’35 tot priester gewijd. Hij zal dus dit jaar zijn zilveren jubileum vieren. ir ir j S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1