Vruchtbare ouderavond Zonnebloemwerk Predikbeurten Jubileum van het oude L.S.C. met jeugdig enthousiasme gevierd Sleutelactie S.J.A. hd een hartverwarmend karakter „Bergen zal ik huilen” ULST WYM BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 19 Maandag 7 maart 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Jaarfeest Herv. Jeugdver, te Oosthem Studiefonds der provincie Friesland Benoemd Geen industriehal voor „Het Eiland” Bidstond voor het gewas Oranjevereniging Oosthem Gediplomeerd Kippeboer Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Weer Matthaus uitvoeringen in Bolsward en Sneek Kerknieuws Ged. Staten willen geen woonschepen langs de meeroevers Camping te Nijland wordt definitief in orde gemaakt Woensdagavond kwam hét bestuur van „Dorpsbelang” te Nijland bijeen om plannen te beramen welke kunnen leiden tot verbetering van de bestaan de camping. Waren vorig jaar in ver band met het gevorderde seizoen de voorzieningen provisorisch, thans zal worden getracht de camping definitief in orde te brengen, ten eerste in het belang van hen, die van deze camping gebruik wensen te maken, maar na tuurlijk ook in het belang van het dorp in zijn geheel. Gezellige avond voor Ouden van Dagen Schaakwedstrijden voor ’t kampioenschap van Friesland Zeven jubilarissen bij Lankhorst Touwfabrieken gehuldigd Advendo-Iid eerste in kam pioenswedstrijd N.C.G.V. 1 SNEEKER NIEUWSBLAD Verrukkelijk Voldaan maak Commentaar te voor- ti k ir NED. HERV. GEMEENTE SNEEK. 's Avonds 8 uur Ds D. van der Werf. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Mejuffrouw B. Rusticus te Woudsend is, ingaande 1 maart jl. benoemd als tij delijk kleuterleidster aan de Albertine Agnesschool te Leeuwarden. Verschnnt MAANDAGS en DON DERDAGS afgebr. 1—0 Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementspriji f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. WOENSDAG 9 MAART 1960. Bokkenavond. Zaterdag hadden de mannen in Res taurant „Onder de Linden” hun traditio nele bokkenavond, welke bij deze gele genheid ook door de heer de Haan en vele oudere en oud-leden bezocht was. Ook hier was het druk en laaide de feestvreugde hoog op. Voorafgaande aan deze „alleen voor mannen”.avond werd Sneek I gespeeld, welke met 01 door de jongere zus gewonnen werd, waarna ’s avonds de feestviering beëindigd werd met een groot sluitingsbal met attrac ties in Amicitia, dat een herhaling werd van donderdagavond. NED. HERV. GEMEENTE. Gaastmeer s avonds 7.30 uur Ds J. W. (Kollekte voor de Kerk- GEREF. KERK. Oudega (W.)’s avonds 7.30 uur Ds F. J. Bil. IJlst: ’s avonds 7.30 uur Kandidaat H. Hoekzema van Kampen. Voldaan trokken we ons terug in ons conferentie lokaal, waar we thee dron ken, koekjes aten, babbelden met de leidster, die vertelde over de weekends die weer georganiseerd zullen worden voor de meisjes: één in de Oorsprong in St. Nicolaasga, en in de Volkshogeschool te Bakkeveen. Concerten worden door de meisjes bezocht en binnenkort zal Jan Bronk een pantomime-spel voor hen geven. De moeders stelden op deze gezellige ouderavond nog vragen aan de leidster en verder sprak de heer van der Meer, verbonden aan het nationaal centrum, de overkoepelende organisatie van het Zonnebloem-werk, nog een kort woord. Hij zette iet doel van het werk uiteen: de meisjes na schooltijd een vorming te geven waarbij men niet uitgaat van schoolse kennis, maar van de practische zaken, welke bruikbaar zijn in het leven. Men schenkt aandacht aan de sfeer en streeft er naar een zekere intimiteit te scheppen waar het meisje zoveel behoef te aan heeft. De leidsters willen hkr een open oog hebben voor de persoonlijkheid van de meisjes, zij willen haar helpen deze te ontwikkelen. Maar even belang rijk als de lessen is hier zeker de om gang met een begrijpende leidster en 't leren werken en samengaan met andere meisjes. Voorzitter Stegenga, die de leiding van de avond had, sloot met een dankwoord aan de moeders die op haar beurt met een hartelijk applaus dankten voor deze vruchtbare avond. Vrijdag hield de Oranjevereniging Oosthem e.o. haar feestelijke jaarverga. dering met medewerking van de toneel vereniging „Nim it sa ’t is”. In zijn ope ningswoord dankte voorzitter S. Buma voor de goede opkomst, waaruit blijkt de hechte band met Oranje en de goede samenwerking welke er al jaren tussen bestuur en leden is geweest. Uit het ver slag van de penningmeester bleek dat er nog f 9.02 In kas was, welk bedrag het bestuur graag wat groter had ge zien. Dit jaar was er geen bestuursver kiezing, omdat er tussentijds verande ringen in het bestuur hadden plaats ge. vonden. Het bestuur deelde mede dat in april weer een feestavond gehouden zou worden met medewerking van Tetman en Jarich de Vries met hun nieuwe stuk „Sa is ’t en net oars”, maar omdat dit gezelschap op 30 april niet kan komen werd hun optreden vastgesteld op 27 april. De voorzitter bracht nog dank aan alle bestuursleden voor hun yolledige medewerking in het afgelopen jaar. Daarna kwam de toneelvereniging aan de beurt met het toneelstuk „Oermacht” van Schuitmaker. Dit werd door alle spelers op zeer verdienstelijke wijze naar voren gebracht, waarvoor het publiek hen aan het einde met een daverend ap plaus beloonde. De voorzitter sloot deze avond met een woord van dank tot publiek en gezel schap waarna gezamenlijk de Avond zang werd gezongen. Het gebouw was geheel bezet, zodat de vereniging op een zeer geslaagde avond kan terugzien. Onze bekende stadgenoot Andries Smeding is al 80 jaar, maar dit belette hem niet deze winter in Nijland nog een pluimveecursus te volgen. Aan het ein de daarvan werd hem een diploma uit gereikt, zodat Smeding zich nu gedi plomeerd kippeboer van Cruycebroe. dershof kan noemen. Nog juist op tijd in de tweede keuken gearriveerd om een baksel koekjes te redden. Een licht blauwe walm steeg al uit de oven, maar ze waren nog ver rukkelijk! Een moeder stond al aan de baktafel, deeg uitrollen, koekjes uitste ken, raad geven en vragen stellen aan dochters - nergens komen moeder en dochter meer tot elkaar dan in de hete keuken waar een lekkere baklucht hangt. „Dit leed te bestrijden, is ons doel”, sprak de heer J. A. Holmer, die de film vertoonde, tijdens de pauze. Het milieu, waarin de film speelt, zal U wellicht vreemd zijn, doch bedenk wel, dat dit in elke omgeving kan gebeuren. De al cohol maakt geen onderscheid! Ondanks het verminderde cafébezoek is het ge bruik ervan in Nederland, volgens de statistieken het matigste land van Eu ropa, toegenomen. De drinkgewoonte is veranderd en het gevaar ervan wordt veelal niet onder ogen gezien. Er zijn in de loop der jaren verschil lende consultatie.bureaus voor drank zuchtigen gevestigd en er zijn inrichtin gen waar de alcoholist kan genezen (z.g. curatieve drankbestrijding)Doch hier mee is het probleem „an sich” niet op gelost. Wij hebben daarnaast een orga nisatie nodig, welke een preventief ka. rakter draagt en dat is de persoonlijke geheelonthouding. Als sociaal voelend mens kunnen wij toch niet tolereren, dat een mens kapot gaat aan die „genot”, aldus de heer Holmer. De 150.000 men sen, die in Nederland aan dit kwaad lij den, kunnen wij toch maar niet aan hun lot overlaten? Het bestuurslid de heer G. Fritsma noemde de belangstelling voor deze avond enigszins teleurstellend. „Een werk als dit verdient de algemene belangstel ling, zo zei hij en onze financiële positie dergelijke wedstrijd uit kunnen komen, kunnen w(j alleen maar bestendigen door In ’t Himsterhüs te Oosthem werd het jaarfeest gehouden van de Herv. J.V., de M.V., de KI. M.Ver. en de Jon. gensclub. De leiding berustte bij de ere voorzitter H. P. Wiersma uit Sneek. Deze openua op de gebruikelijke wijze, waarna hg een welkomstwoord sprak. Het was hem een vreugde weer eens in het midden te zgn van de jeugdvereni gingen waarvan hij zo lang de leiding had. Ook was hij blij dat er zoveel oude, ren waren opgekomen om met de jeugd bijeen te zijn. Daaruit blijkt nl. de goe de sfeer en de bereidheid van de ouders de jongeren te helpen in hun streven voor het goede doel. Hierop volgden een mooie inleiding van G. Hokwerda, de verschillende verslagen van de vereni gingen en aarna het feestelijk gedeelte waaraan alle verenigingen een bgdrage leverden. De kleine meisjes kwamen met de pantomime „De poppenbruiloft”, wat zeer vermakelijk was. De jongens- club voerde een korte schets op en de ouderen het toneelstukje „De schuld van Wouter”. Beide werden goed naar voren gebracht. De heer Wiersma sprak verder nog een kort propagandawoord. Hg noemde het een voorrecht in zo’n kleine gemeenschap nog vier jeugdver, enigingen bg elkaar te mogen hebben. Is de jeugd anders dan voorheen? Spr. meende van niet. Wel heeft ze andere ideeën en problemen dan vroeger. Doch ook in deze tgd moeten ouders en kinde ren elkaar verstaan om het juiste ant woord te kunnen vinden op alle vragen van het „waarom” bij de jeugd. Spr. hoopte dan ook dat het verenigingsleven tot rijke zegen mag zijn voor jong en oud. Het programma werd afgewisseld met zang van de J.V. en met gitaar- en accordeonmuziek door enkele leden, wat bij het publiek ook zeer in de smaak viel. Na een woord van dank tot leider en aanwezigen sloot Ds Kaastra deze mooie avond. een korte buitengewone ledenvergade ring gehouden, waarin de heren L. M. de Vries en H. W. Fijlstra tot lid van ver dienste werden benoemd en de heer de Haan namens de jubileumcommissie de voorzitter een behoorlijk dikke chèque aanbood voor de training, verlichting van het veld en andere door het bestuur te bepalen doeleinden. Zondagmiddag werd in het bevlagde Jeugdkampioenschap van Fries land. Doordat onze jeugdige stadgenoot John Diekstra in een lange en moeilijke partg S. Riemersma uit Franeker met 01 versloeg, heeft hij nu met 2% pnt. uit drie wedstrijden de leiding. Indien Riemersma met John gelijk wil komen, I zal hij zijn laatste partij moeten winnen en John deze moeten verliezen. Doch John behoeft in de laatste ronde maar remise te spelen om zich jeugdkampioen te kunnen noemen, wat zijn clubgenoten natuurlijk bijzonder zou verheugen. Doe je best John Donderdagavond vóór Goede Vrijdag te Sneek en ’s middags op Goede Vrij dag te Bolsward zal door het Sneker Cantate Koor en de Bolswarder Orato- riumvereniging een uitvoering van de Matthaus Passion van Joh. Seb. Bach worden gegeven. De algehele leiding be. rust voor de eerste maal bij de nieuwe dirigent Bram Feenstra. Bekende solis ten als Dora Lindeman, sopraan: Wil. helmina Matthés, alt; Gerard Honig, tenor; Arte de Rijk, bas te Sneek; Leo Rommerts, bas te Bolsward en Peter de Vos, bas, verlenen hun vocale medewer. king, terwijl het Frysk Orkest voor de muzikale begeleiding zorgt. Mevr. Jaco ba KueterZwager, clavecymbel en J. W. Boeyenga, orgel. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de befaamde Hoboïst Jaap Stotijn als gast mede werkt. Het R.K. Jongenskoor van Leeu. warden sluit de rij der medewerkenden. Nadere gegeven? worden per adverten tie en raambiljet bekend gemaakt. Het is verheugend dat de nieuwe dirigent deze prachtige traditie voortzet en velen zullen benieuwd zijn naar zijn opvatting over dit werk. Doopsgezinde Broederschap. Ds A. J. van der Linden van Balk en Woudsend heeft het beroep naar Drachten aange nomen. Het 70-jarige L.S.C. zette donderdag de viering van haar 14e lustrum in met een jubileum-toneelavond in Amicitia, waar de blauwwitte familie en haar gasten de grote zaal vrgwel geheel vul den. Onder de laatste bevonden zich ook de oud-secretaris en voorzitter, thans ere.lid, J. de Haan uit Utrecht, de In zijn tijd zo bekende eerste-elftal-speler De Weert en afgevaardigden van de - D F.V.B. en van de plaatselyke zusterver- Sportpark de ere.wedstrijd L.S.C. I enigingen, over wier aanwezigheid voorzitter H. A. G. Dijkhuis zich in het bijzonder verheugde. Maar ook richtte hg op de hem eigen charmante wgze een speciaal welkomstwoord tot de vele da mes onder zgn gehoor. Op 28 jauari jl. richtte het bestuur van de Buurt- en Speeltuinvereniging „Het Eiland” zich tot B. en W. onzer gemeen te met het verzoek zo mogelijk in aan merking te mogen komen voor het hu ren van een der te bouwen industriehal len op het Eiland. Het wilde deze hal dan bestemmen voor clubhuis. DE droom van ieder speeltuinverenigingsbestuur. Alle speeltuinverenigingen in onze stad staan ’s winters, althans wat de jeugd betreft, op non-actief en daarin zou juist een clubhuis grote verandering kunnen brengen .aldus het schrijven. Men zou dan de jeugd aangenaam kun nen bezighouden door het oprichten van hobbyclubs. Ook zou er zo nu en dan eens een spurt- en spelmiddag kunnen worden gehouden en zelfs voor de aller kleinsten in de winter eens iets georga niseerd kunnen worden, bv. gecombi neerd met een poppekast-voorstelling. Verder werd nog gewezen op de mo gelijkheid zo’n clubhuis te gebruiken voor toneel- en spelavonden, tentoon stellingen, demonstraties enz. Legio mo gelijkheden, maar als voornaamste doel moet toch worden gezien het jeugdwerk, zo betoogde het bestuur. Het antwoord van B. en W. was voor hen echter teleurstellend. Het college deelde nl. mede de te bouwen hallen voor het door het bestuur beoogde doel minder geschikt te achten. Bovendien zal de huur of koopsom te hoog- zijn. Bruinsma. voogdij). Goënga: 's avonds 7.30 uur Ds J. Schip per. Jutrijp: ’s avonds 7.30 uur Ds H. de Noo. Ngland 's avonds 7.30 uur Ds M. J. J. Bonting. Oppenhuizen: ’s avonds 7.30 uur Ds. van Eysinga. Oudega (W.): ’s avonds 7.30 uur Ds J. W. v. d. Heide. Scharnegoutum: ’s avonds 7.30 uur Ds A. Westra. Woudsend: 's avonds 7.30 uur Ds T. Ste. houwer. (Aan de uitgang kollekte voor de Kerkvoogdij). IJlst: ’s avonds 7.30 uur Ds Dr K. H. Siccama van Sneek. Na deze vriendelijke inleiding kwam hij echter met de teleurstellende mede deling, dat het programma te elfder ure veranderd moest worden. Wegens ziek, te van een hoofdrolspeelster kon de Kon. Rederijkerskamer „Ten Kate” uit Leeu warden ’t blijspel „Ping... zei de klok”, waarop allen zich zo verheugd hadden, niet opvoeren, maar kwamen ze nu met „Een onverwachte bezoeker” van Aga. tha Christie. Nu was dit stuk hier enige weken ge leden reeds door de Toneelgroep Puck voor Kunst aan Allen gespeeld, wat voor hen die het toen gezien hadden, de teleurstelling nog groter maakte, maar erger nog was, dat deze geheimzinnige moordgeschiedenis nu niet bepaald bij een feestelijke bijeen’.omst past. Toch geloven we stellig dat de bezoekers dit alles sportief als force majeur genomen zouden hebben indien deze thriller, waar in veel gepraat wordt en de ontknoping tot het laatst op zich laat wachten, met de daardoor vereiste vaart en verve over het voetlicht was gebracht. Dat was echter niet het geval. Het spel sleepte zich moeizaam voort en daar bovendien de rolbezetting zwak was alleen Stark. wedder, die pas op 't allerlaatst zich als de moordenaar van mr Warwick ont popte, kwam tot een bevredigende pres, tatie kon het publiek er niet door worden geboeid, wat ook duidelijk merk en hoorbaar was. Edoch, de heer Dijkhuis dekte dit al les met de mantel der liefde en bood alle uitvoerenden na afloop met een waarderend speechje een bus Drabbel, koeken aan, waarop het nog aanwezige publiek (velen hadden, ondanks het eer. der gedane verzoek van de voorzitter na het laatste bedrijf nog even te blij ven zitten de zaal reeds verlaten om een goed plaatsje voor het bal in de foyer te bemachtigen) met een welwillend ap plaus reageerde. Het bal onder leiding van de heer v. d. Zwaag en met muziek van het Or kest Johan Bok, dat zich in de zaal ook al verdienstelijk had gemaakt, vergoed de veel. Het was druk en gezellig, met klokslag twaalf een heildronk op de toe komst van het oude, maar nog altgd jeugdige L.S.C. GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk ’s avonds 8 uur Ds G. J. de Leeuw. Zuiderkerk ’s avonds 8 uur Ds E. N. van Loo. Het bestuur van het bekende zonne bloemwerk, vormingswerk voor fa- brieks- en kantoormeisjes, had vrijdag avond een ouderavond belegd in de Huishoudschool waar de lessen gegeven werden. Een flink aantal moeders maak te gebruik van de gelegenheid haar dochters „aan het werk” te zien en eens een praatje te maken met de leidster, mevrouw de Jong, en haar leraressen. De keuken met haar geuren van uien en ook knoflook lokte al dade lijk tot een bezoek. Wat een geanimeerd kijken, vragen en aanwijzingen geven. „Hoe maak je nu die bami?” Dat uitje heb je te bruin gefruit - goede ingredi ënten gebruik je voor die Deense vla, rozijnen, bessensap, melk - maak het thuis ook maar eens”. De meisjes stonden met gloeiende kleuren achter de fornuizen, de bezoek sters waren trouwens ook al gauw puf fend heet - belangstelling maakt warm. Boven was een groep bezig met han denarbeid, een van de geliefdste vakken uit het rijtje: Plantkunde, medische raad, moedercursus, kinderverzorging, mu ziekles,, koken, naaien, lich. oefening en huishoudkunde. Deze meisjes waren be zig met spatwerk, aardig gemakkelijk werk met een mooi resultaat, maar na tuurlijk worden er ook andere vormen van handenarbeid onderwezen. In de naaiklas was elk meisje met iets anders bezig. Er werd gebreid, ook dat mag dus in een „naai”-les, geborduurd, machine genaaid en patroon getekend. Ook hier waren de moeders vol animo, vol lof ook over de resultaten die de dochters al bereikt hadden. heeft een mooi rokje gemaakt - een schattig schortje - dat waren zo de op merkingen die men opving. Het college van Gedeputeerde Staten van Friesland heeft aan de Staten een ontwerp .verordening landschapsschoon merengebied” voorgelegd. Dit ontwerp, opgesteld door het „recreatieschap De Marrekrite”, beoogt het verbieden van woonschepen en kampeerwagens langs de oevers van de meren in 16 Friese ge meenten. Volgens art. 4 van de verordening zal het verboden zijn in het merengebied een kampeerwagen langer dan tweemaal vierentwintig uur standplaats te doen hebben en met een woonschip te liggen, tenzjj men ontheffing heeft van dit ver. bod De ontsiering van de meeroevers was al geruime tgd voor het college en voor organisaties, die de schoonheid en de ongereptheid van het waterlandschap ter harte gaat, een bron van zorg. Deze verordening brengt mee dat er, als de Staten er hun fiat aan hebben gegeven, op korte termgn een aantal re creatieterreinen en kampeerterreinen in gericht zullen moeten worden. Er is bg de nieuwe verordening een overgangs termijn van drie jaar. Als de Staten met deze verordening akkoord gaan zal 1 januari 1960 de richtdatum zijn. Op de verste hoek van het sport- (kampeer)terrein staat vandaag de dag een oud en bouwvallig hok, dat door de voetballers als kleedkamer wordt gebruikt, maar van alle gemakken is gespeend. Daarnaast is vorig jaar op initiatief van „Dorpsbelang” een W.C. geplaatst ten behoeve van de kampeer ders, terwijl vlak vooraan een was gelegenheid tot stand is gekomen met een paar kranen op de waterleiding en een spiegel. Om de camping aantrekkelijk te ma ken, zullen er echter meerdere voor zieningen moeten worden getroffen. Er zal o.a. een stenen gebouwtje moeten komen, waarin verschillende gemak ken zijn aangebracht. Bereids is hier voor vergunning aangevraagd bij het gemeentebestuur, welke vergunning inmiddels is verleend. Maar omdat „Dorpsbelang” niet ruim in de finan ciën zit hoopt men op een subsidie van gemeentewege. Doch daarmee is men er nog niet. Om een en ander tot een goed einde te brengen, is het nodig dat het dorp in deze financieel bgspringt. Naar ons werd medegedeeld zal het bestuur van „Dorpsbelang” trachten 100 renteloze aandelen van 25,te plaatsen. Wanneer een en ander zijn beslag krijgt, kan ons dorp er op bo gen een eerste klas camping te bezitten en zullen de baten ongetwijfeld be langrijk stijgen. De daad is nu aan de dorpsgenoten. Doch niet alleen is geld nodig, maar ook moeten er vrijwilligers komen voor het uitvoeren van de plannen. Voor dit laatste kan men zich melden bij de secretaris van „Dorpsbelang” de heer H. Sieperda. Gedeputeerde Staten zijn voornemens over te gaan tot het verlenen van bg. dragen uit het Studiefonds der provincie Friesland voor het studiejaar 1960-1961. De bijdragen worden verleend aan onbe middelde jonge mensen van goede aan leg, die in de provincie Friesland woon achtig zijn en aldaar gedurende de twee voorafgaande jaren woon achtig geweest zgn. Er kunnen zowel bgdragen worden verleend voor een vak opleiding in de verschillende takken van landbouw en nijverheid, als voor andere studiën. Zij die menen voor een bijdrage in aanmerking te komen, moeten zo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 15 april 1960, een daartoe strekkend verzoek bij Gedeputeerde Staten (Twee- baksmarkt 52, Leeuwarden) indienen. Aanvraagformulieren zijn ten provincie- huize (bodenkamer) verkrijgbaar. Ook zg, die voor het studiejaar 1959 1960 in het genot van een bijdrage zgn gesteld, moeten, indien zij voor het ko mende studiejaar opnieuw in aanmer king wensen te komen, een verzoek in dienen. Aanvragen, die na 15 april a.s. wor den ingezonden, blijven buiten behande ling. genaar van het draaiorgel en de radio- wagen toe, dat zij een ongedacht hoog bedrag zullen kunnen overmaken aan het „Doe Open” comité. Nu maar wachten op het vermelden van het bereikte resultaat. Wr wensen de S.J.A., de meewerkende jeugd, de ei- Hoewel wij U de volgende maal pas het eindresultaat kunnen melden van de sleutelactie welke de Sneker jeugd za terdag voerde voor de jeugd in de vluch telingenkampen Friedrichs]eld en Ohm- stede, kunnen we nu toch al vertellen dat deze actie een hartverwarmend ka rakter had. Wie de drumbands uit zag trekken, dc grote groepen jongens en meisjes met collectebussen langs de huizen zag gaan, wie de tekeningen bekeek die de school jeugd voor de actie had gemaakt, die begreep dat hier inderdaad „de” Sneker jeugd in al haar schakeringen aan het werk was om hun leeftijdgenoten in Duitsland een menswaardige plaats in de samenleving te geven. Hoe groot ook de opbrengst mag zijn (hopelijk zal het cijfer de. verwachtingen overtreffen) de organiserende S.J.A. heeft de ogen van de jeugd kunnen openen voor de moei lijkheden van andere jongens en meis jes en dit is al heel belangrijk. Toen wij de Instuif in het Gerechtsge bouw bezochten, was er nog niet zo erg veel bezoek maar de gezellige sfeer was er wel, Muziek schetterde de bezoekers naar binnen en kleurige tekeningen, bui ten aan de muren van het gebouw en binnen in de zaal, vertelden de mensen dat hier een „Doe Open” activiteit was. Onder de tekeningen waren prachtig uitgevoerde ontwerpen, maar ook ont wapende kindertekeningen waaruit toch heel duidelijk de gevoelens van de jon gen of het meisje bleek. In de zaal het gezellige gedoe van bal werpen in busjes, balgooien tegen bussen, ringwerpen om opstaande plas tic buizen, sjoelen, naamraden van een grote pop, grabbelen niet te vergeten, enz., enz. De vermoeide bezoekster kon neer strijken bij een van de tafeltjes van de theetent. Meisjes van de Huishoudschool, die de thee volgens de regelen der kunst gezet hadden, bedienden. Limonade was er ook, maar daar zal de jeugd zich wel voornamelijk over ontfermd hebben. Woensdag was er in het lokaal Jutrgp een gezellige avond voor de Ou den van Dagen uit Jutrgp-Hommerts, welke avond hun was aangeboden door de Muziek- en Zangverenigingen en de Vereniging voor Dorpsbelangen. Na het openingswoord door de heer A. Osinga werd het eerste gedeelte van het pro gramma beurtelings gevuld met muziek en zang. Als attractie op deze avond moesten de oudjes het gezamenlijke ge wicht van de bestuursleden der muziek- en zangvereniging raden. Er kwamen vreemde getallen op de briefjes voor, maar ook dit was een allergezelligste bezigheid. Jaarna kwamen de muziek vereniging en de zangers en zange ressen nog even naar voren waarbij in het bijzonder mej. N. Hoekstra opviel door haar uitstekende solo. Uit naam van alle bejaarden dankte T. Jel sma allen die deze avond voor hun tot een onvergetelijke hadden gemaakt. Avonden als deze getuigen van gemeen schapszin, zo zei de heer Jelsma, daar de jongeren hiervoor gezamenlgk iets presteren voor de ouderen. Het was ruim twaalf uur toen de heer Osinga de avond sloot. het houden van een dergelgke film, avond. Gelukkig kent de gemeente ons een jaarlijkse subsidie toe en ook de Blauwe week-aktie levert ons een klein bedrag op”. 's Middags was er een filmvoorstel ling voor de jeugd, die zeer genoten heeft van de tekenfilmpjes en de dieren film „Peppi”. De belangstelling bleek dusdanig dat een tweede voorstelling moest worden ingelast. De algehele leL ding berustte bg de heer Fritsma, die voortreffelijk werd geassisteerd door de heer Joh. Vriezema, die ook de tracta- ties, aangeboden door de N.V. Tonnema, aan de bezoekers uitdeelde. In zijn commentaar schrijft het be stuur in het jongste nummer van „De Eilander” het motief van B. en W. dat de hal niet voor het omschreven doel geschikt zou zijn, vreemd te vinden. Het gaat er nl. niet om wat men krijgt maar wat men er van maakt. Vele verenigin gen elders hebben van een oude woning of een pakhuis gezellige clubhuizen ge maakt. Het bestuur is er daarom van over tuigd, dat juist van zo’n industriehal heel wat te maken is. En met een beetje hulp van B. en W. en de mogelijkheid de ruimte onder te verhuren of i.d., zouden de gezamenlijke verenigingen stellig een oplossing van het huurprobleem hebben kunnen vinden. De bezoekers van de filmavond, geor ganiseerd door het Drankweer Comité, werden vrijdag geconfronteerd met de ellende, welke kan ontstaan door alco- hol-misbruik. „Morgen zal ik huilen” is een film, welke niets aan de feiten af doet. Het is een onopgesmukt levensver haal van de bekende revue.ster Lilian Roth, die door de dood van haar verloof de haar heil in de drank zoekt en steeds sneller de weg afgaat, welke leidt naar de diepste ellende. Totdat zg aanklopt bij een A.A.-organisatie, welke haar, zij het met grote moeilijkheden, het juiste pad weet te wijzen. De 2e ronde, j.l. zaterdag gespeeld, le verde de volgende uitslagen op F. v. Wijngaarden—D. Boven 01 v. d. Bijl—W. Dijkstra J. S. YbemaNoppert D. HokwerdaR. Hoeben (Hokwerda kreeg dit verliespunt door niet opkomen). Boven staat nu aan de kop met 3 punten uit 4 gespeelde wed strijden. Daarna komen W. Dijkstra en v. d. Bijl elk met 2% pnt. uit 3 wed strijden. De verdere uitslagen zijn nog niet bekend. Zaterdag was het feest in Restaurant Piso. Daar werden namelijk zeven leden van het personeel der N.V. Lankhorst Touwfabrieken door de directie gehul digd met hun 40-, resp. 25-jarig dienst verband. Het waren de heer J. Bergsma (40 jaar), B. van der Werf, F. Zijlstra, P. Osinga, J. S. van der Meulen, Joh. J. Visser en S. Speelman (25 jaar). Van deze jubilarissen kon de heer S. Speel man door ziekte helaas niet op deze huldigingsavond aanwezig zgn. Namens de directie verwelkomde de heer R. A. van der Sluis Jr. de jubilaris, sen en hun echtgenotes en verder alle genodigden. Daarna gaf hij het woord aan de directeur, de heer J. W. H. Dor- maar, die tot zgn spijt moest mededelen, dat zijn collega, de heer R. A. van der Sluis Sr., niet aanwezig kon zijn. In zgn felicitatierede zei de heer Dormaar o.m., dat de vennootschap trots op haar jubi larissen kon zijn, omdat deze mensen het bewijs hebben geleverd, trouw en verknocht aan het bedrijf te zijn, het geen de bedrijfsresultaten ongetwijfeld ten goede komt. Vervolgens kwam de heer Th. W. Zandstra namens het Departement Sneek van de Maatshappij v. Nijverheid en Handel aan het woord, die na een geestige inleiding iedere jubilaris per soonlijk toesprak en hun het Vererend Getuigschrift met de gouden of zilveren penning overhandigde. De heer R. A. van der Sluis Jr. dank te de heer Zandstra voor deze medewer king. Na dit officiële gedeelte volgde een vrolijk programma, dat werd verzorgd door de heer „Cakie” uit Alkmaar, met muzikale medewerking aan de piano door de heer Han Riphagen. Aan het slot van de avond sprak de heer J. S. van der Meulen namens de jubilarissen een woord van dank tot de Directie, waarna de heer van der Sluis de aanwezigen een hartelijk „wel thuis” toewenste. Op de verleden week gehouden kam pioenswedstrijden, personele vrije oefen stof, van district Friesland van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond werd onze stadgenoot de heer G .Krol van Advendo nummer één. Dat de heer Krol als turner uit het goede hout gesneden is, blijkthieruit dat hij niet minder dan 15 punten sprong had op no. twee. De wisselbeker, die de heer W. Stam van Advendo vorig jaar veroverde blijft dus in Sneek. Zelf kon de heer Stam zijn titel wegens militaire dienstplicht niet verdedigen. Voor de leider van Advendo is dit te vens een mooi succes en een aansporing volgend jaar ook met een groep dames in te schrijven, want gezien de prestaties in deze groep op de laatst gehouden uit voering, zijn er zeker dames bij, die in ’n ir ir ir I- :0 !0 a n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1