Toneelgroep Amicitia speelde C agenda""] Nieuwe Oosterpoortsbrug komt in ’t zicht Krite-toaniel kaem mei „De hoare flat „De kat moet dood IJLST WYMBRITSERADEEL van en BUITENLANDS OVERZICHT 3 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 10 maart 1960 115e jaargang no. 20 r 79 —4. 59 1 Een miljoen voor Hoger Onderwijs in Friesland Onderwijstentoonstelling in Sneek A.O.W. en A.W.W. omhoog met de huren Afscheid en bevestiging Ds H. de Noo V.A.R.A. afdeling in Sneek groeit maar door Andere koers van De Gaulle in Algerije De Westduitse depóts Mooie suksessen voor Muziekschool de Vries Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde urtgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD .==5 SNEEKER NIEUWSBLAD Voorschotten. il EEN PLASTIC ZWEMBAD J’°O*fC»fA0C 3OU3TEBKADC Verkeerslichten. A. VI. Het is vanwege de kosten en andere factoren dikwijls moeilijk voor de scho len om leerlingen in persoonlijk contact met de Nederlandse industrie te brengen. Daarom organiseert de Vereniging Ne derlands Fabrikaat mobile tentoonstel lingen met de verschillende facetten van de nationale nijverheid als onderwerp en brengt daardoor de industrie zo dicht mogelijk bij de school op een wijze, aan gepast aan de eisen van het onderwijs. In betrekkelijk korte tijd zijn drie on- derwijstentoonstellngen tot stand geko men; de vierde, gewijd aan de opsporing en winning van aardolie en de verwer king daarvan in Nederland wordt dank zij de medewerking van het ge meentebestuur vanaf 16 maart opge steld in Sneek in het Gerechtsgebouw, Marktstraat 27. Zij zal aldaar op dinsdag 15 maart des namiddags half 5 door een van de leden van het College van Burgemeester en Wethouders officieel worden geopend. Op de internationale Voorjaarsbeurs in Frankfort wordt een plastic zwembad getoond, dat zeer eenvoudig is aan te le ggen. In de wintermaanden kan het bad zonder meer worden achtergelaten, omd at het materiaal bestand is tegen alle weersinvloeden. De gebruikelijke diepte is ongeveer 1.25 meter. De prijs varieert in West-Duitsland van 950-1750 gulden, naar gelang lengte en breedte. AMICITIA THEATER. PLAH VOO» CtH Hieuwt OOATCnPOORTSSBUC TC SHCCK Verschiint MAANDAGS en DONr*' DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Tegelijk met de nieuwe brug zullen ook de verkeerslichten in onze stad hun intrede doen. De verkeersagenten (de enige permanente in Friesland) op het Het heeft eerst in de bedoeling ge legen de Oosterpoortsbrug te vervangen door een brede draaibrug. Enige jaren geleden was de noodbrug al aangevoerd. Maar dit plan is niet doorgegaan om dat de scheepvaart door deze brug maar van zo weinig betekenis meer is, dat er beter (en waarschijnlijk ook goedkoper) een vaste verbinding kan worden ge maakt. Vooruitlopend op het advies van de S.E.R. zullen met april te beginnen de volgende maandelijkse voorschotten op deze verhoging worden gegeven: op het ouderdomspensioen zeven gulden voor ongehuwden en elf gulden voor gehuw den. Aan weduwen z. k. negen en m» k. veertien gulden. Aan wezen tot 10 jaar drie, van'lO 16 jaar 4,50 en van 16—27 jaar zés gul den. Het jaar 1959 is voor de afd. Sneek van de VARA een goed jaar geweest. Het le dental werd met bijna honderd leden uitgebreid zodat per 1 januari 1960 in onze stad 1324 personen bij deze om roepvereniging zijn aangesloten en mo menteel is dit aantal de 1350 al weer ge passeerd. Dit betekent een stijging van ruim 1100 leden sinds 1947. De Sneker afdeling slaat ook gezien de winstcijfers in 1959 van het district Friesland een bijzonder goed figuur. In de propaganda-ploeg, die er elke maandagavond met zoveel succes op uittrekt neemt de onlangs 80-jaar gewor den heer Andries Smeding nog altijd een grote plaats in. Toch meende lijj, gezien zijn hoge leeftijd zijn functie als be stuurslid te moeten beëindigen. Tijdens de druk bezochte jaarvergadering, welke dinsdagavond in het Piter Jelleshüs ge houden werd, deelde hij zijn besluit aan de aanwezigen mede. Hoewel dit nog vrij onverwacht kwam, kon men de heer Smeding volkomen begrijpen en de voorzitter, de heer I. Bergstra, sprak zijn dank uit voor alles wat Smeding voor de Sneker afdeling heeft gepres teerd. Als nieuw bestuurslid werd benoemd de heer D. Offringa. Alle andere aftre dende bestuursleden werd herbenoemd. Het staat nu wel vast dat de VARA een rechtstreekse uitzending van de 1 mei viering in onze stad zal geven. Dit gebeurt op de ’s avonds in Amicitia te houden bijeenkomst, waaraan de heer Evert Vermeer, voorzitter van de PvdA, de Jonge Flierefluiters, het Nederlands Opera Orkest en de declamator Jac. Snoek hun medewerking zullen verle nen. heerst, om de N.A.V.O. de beschikking over atoomwapens te geven. Dit om te verhinderen, dat elk Europees land zijn eigen nationale politiek met dat ver. schrikkelijke wapen zou menen te kun nen gaan voeren. De minister van Sociale Zaken wil in verband met de huurverhoging met 20% op 1 april de uitkeringen ingevolge de Alg Ouderdomswet en de Alg. Wedu wen. en Wezenwet verhogen. Hij heeft de Sociaal Economische Raad advies ge vraagd omtrent de volgende door hem voorgestelde verhogingen A.O.W. voor ongehuwden van 972 tot 1086 gulden per jaar, voor gehuwden van 1584 tot 1740 gulden per jaar. A.W.V. Weduwen zonder kinderen de tijdelijke uitkering van 1326 tot 1458 gulden per jaar; Weduwen met kinderen van 1968 tot 2148 gulden; Wezenpensioen (tot 10 jaar) van 438 tot 480 gulden; van 1016 jaar van 660 tot 720 gulden; van 1627 jaar van 864 tot 948 gulden. a i i i i Het plan van Gemeentewerken voor de nieuwe brug. De gesloten lijnen ge ven aan hoe de situatie wordt, de stip pellijnen die van thans. De brede trot toirs zijn ook duidelijk aangegeven. In de Amerikaanse Senaat is een fili buster aan de gang. Dat betekent, dat senatoren, die een minderheid vormen, door het eindeloos rekken van een debat pogen een beslissing te verhinderen op een volgens hen ongewenst punt. Vaar dige sprekers houden het urenlang vol op het spreekgestoelte, ellenlange cita ten moeten het gebrek aan eigen stof goed maken en in het gebouw staan bedden opgesteld voor hen, die na de vermoeienissen van het spreken wil.en rusten. Uiteraard gaat de zitting dag en nacht door. Het betreft hier de kwestie van de burgerrechten voor negers, die de re. gering in een gemetigd voorstel wil ga. randeren, maar waartegen de Zuidelijke democraten fel gekant zijn. In de eerste plaats gaat het om het stemrecht, of liever de uitoefening van het stemrecht door negers in het Zuiden. Door allerlei oorzaken is het aantal negers, dat zich als kiezer laat registreren, uitermate laag. De regering wil „scheidsrechters” aanstellen, bij wie iedere neger, die het onmogelijk wordt gemaakt zijn "stem recht uit te oefenen, een klacht kan in. dienen. Het zijn federale scheidsrechters en dit juist beschouwen de Zuidelijke senatoren als een aantasting van de rechten van de afzonderlijke staten. In het Zuiden beseft men wel, dat de toestanden op het stemrechtgebied niet goed te handhaven zijn, maar vermoe delijk stuurt men aan op een compro mis, waarbij de regering iets laat val len van een ander aangevochten onder deel, namelijk de integratie van de scholen. Het regeringsvoorstel luidt, dat het Congres de uitspraak van het Op. perste Gerecht van in 1954, dat rassen scheiding op scholen in strijd met de grondwet is, zal overnemen en er dus een politiek feit van zal maken. Vrfjdag 11 maart t/m maandag 14 maart iedere avond te 8 uur en zondag te 5 uur film: Lemmy Caution incognito. Zondagmiddag 13 maart te 2.30 uur film De dief van Bagdad. Donderdag 17 maart ’s avonds 8 uur: Toon Hermans in One Man show 1960. Het dek van de Oosterpoortsbrug vertoont vele gedeeltelijk losliggende plan ken, die een ratelend geluid maken als het drukke verkeer er over heen gaat. Gemeentewerken zal daarom voor de zoveelste maal in actie moeten komen om de brug weer behoorlijk berijdbaar te maken. Maar dat zal dan ook de laat ste keer zijn, want de nieuwe vaste brug die hier zal komen, is nu in zicht. Als de Gemeenteraad het plan, waartegen wel geen bezwaar zalbestaan, heeft goedgekeurd, kan spoedig met de bouw, die anderhalf jaar in beslag zal nemen, worden begonnen. Volgens het plan zal deze vaste brug tussen de leuningen een breedte krijgen van 33 meter, t.w. een rijdek van 19 meter met aan weerszijden een trottoir die samen 14 meter breed zijn. Een enorme verbetering, daar de tegenwoor- dige brug maar 6 meter breed is. De klap, die de bevolking van de Ma. rokkaanse havenstad Agadir getroffen heeft, bljjkt nog zwaarder te zijn dan men aanvankelijk aannam. Er zijn nu al 4000 doden officieel geregistreerd, maar men verwacht, dat het totale aantal zal stijgen tot boven de 10.000, dat is een vierde van de totale bevolking van de stad. Er zijn zondag weer enkele lichte schokken gevoeld, maar de schade Is er niet door vergroot. Wel acht men het mogelijk, dat in de zee, even buiten de kust, een ulkaan is ontstaan. Er stij gen namelijk stoomwolken uit de zee op. De voornaamste beroering in ons deel van de wereld is weer door president De Gaulle van Frankrijk veroorzaakt, die zich, eind vorige week, bij een bezoek aan enkele hoofdkwartieren in Algerije, in een iets andere geest over de moge lijkheden van een vrede in dat land heeft uitgelaten. Vrede op korte termijn door een sta ken van het vuren acht hij niet meer mogelijk. Het leger zal de wapens moe. ten halen, die de rebellen niet willen in leveren. Maar dat kan lang duren. Is dat gebeurd, dan zal het Algerijnse volk uitspraak moeten doen over zijn toe. komst. Waren er eerst drie mogelijk heden, nu is er in feite in de ogen van De Gaulle nog maar één, namelijk een Algerijnse staat, die nauw met Frank rijk verbonden is. Willen de Algerijnen afscheiding of wel onafhankelijkheid, dan zal het land verdeeld moeten wor. den tussen de Europeanen en de Alge rijnen. Dit alles is niet geheel nieuw, maar de nadruk, waarmee De Gaulle ge sproken heeft over de militaire zijden van de affaire, werpt een nieuw licht op zijn politiek. Men kan zich afvragen, of dit het ge volg is van een compromis, dat hij met het leger heeft moeten sluiten om de gehoorzaamheid ervan te waarborgen. Of zijn de geheime besprekingen met de opstandelingen mislukt, zoals men in Parijs steeds meer gaat geloven? Van een uitgestoken hand naar de rebellen is geen sprake meer. De laatste rommelingen over de vesti ging van de Westduitse depóts in Span je vallen te constateren, al zal de kwes tie in de toekomst nog wel eens aanlei. ding tot moeilijkheden geven. Strauss, de Westduitse minister van defensie, heeft in Bonn verteld, dat hij geen haast zou zetten achter het verkrijgen van de depóts, wanneer eind maart de ministers van defensie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie bijeen komen. Hij wilde dan alleen een rapport overleg gen over de depóts en de oefenterreinen, die West-Duitsland nodig heeft, wan neer het zijn verplichtingen tegenover de N.A.V.O. wil nakomen. Hij drong sterk aan op een geïntegreerd bevoorradings. stelsel in de N.A.V.O. Recente oefenin gen hadden bewezen, dat er veel moei lijkheden ontstaan, als elk land zich bij zijn eigen systeem houdt. Een tweede grote voordeel is, dat de opritten aan beide zijden ook veel breder worden omdat daardoor het nemen van de bochten veel gemakkelijker en veili ger wordt. Hiervoor zullen de kaden aan weerskanten over een behoorlijke lengte in het water verbreed worden. Aan de Oosterdijkzijde op sommige punten zelfs vier meter. Jammer is evenwel, dat het smalle gedeelte van de Leeuwarderweg tussen Café Kruger en het winkelpand daar tegenover blijft bestaan. Een grotere breedte zou de veiligheid van het ver keer ook hier zeer ten goede zijn geko men. Maar dit schijnt niet mogelijk te zijn. hawwe. Mar as der in feestjoun wéze sil by de Dykstra’s, allyksa as twa moannen earder by Irma en harren komt Geart de keamer yn. Men wurdt fjürslach deilis. Geart hellet in revolver üt de büseAnne, earst kjel, slaet oer yn biwündering foar Geart, dy’t dan dochs mar in man ütmeitsje koe en yn har eagen nou in romantyske helt is. Sa is der in „happy end”. De beide skriuwers hawwe it gegeven goed ütwurke en der sit grif in great stik spanning en sensaesje yn it stik. Fan bilang is foar üs hoe’t der spile waerd en ho’t it publyk it stik opnaem. Hwat it léste oanbilanget, de oanwêzi- gen hawwe harren o sa formakke en it spyljen tige wardearre. To biwünderjen wie it spyljen fan me. frou R. van Hattem, dy’t in prachtige kréaesje joech fan de rol fan Anne. Mefrou KingmaMuurling spile as frou Dykstra ek net swak by en brocht dizze rol mei faesje en oertsjüging op it toa- niel. De hear Posthuma wie yn syn rol fan Dykstra hwat ünevenwichtich: by gans pürbêste einen liet hy it wol ris hwat sitte, foaral yn it tredde bidriuw. De hear Boersma, dy’t de rol fan Geart ütbyldzje moast, wie dat winliken to mansk. It wie in muoilike rol, mar hy waerd to ünwis en lang net sterk ge. nóch spile. De lytsere rollen, tabitroud aan juffer Tamminga en de hearen Ferwerda, Pun ter en Van Buren kamen goed üt ’e ferf. In hertlik hantsjeklappen wie in wol fortsjinne hulde oan dizze toanielploech, dy’t ünder lieding fan de hear Popma in goede ütsetter joech oan de krite. jounen fan dit winterhealjier. Ek de toanieloanklaeijing fan H. Bren- ninkmeijer Zonen, it kapwurk fan Ha- mersma en de mesyk fan it selskip Schuil, dat ek by it bal spile, wiene tige yn oarder. Legergroep van 3000 man Integratie was ook de essentie van een verklaring van generaal Norstad, de opperbevelhebber van de N.A.V.O. m Europa, die mededeelde, dat er een Amerikaans-Engels-Franse „geïntegreer de” legergroep van ongeveer 3000 man zal worden gevormd, die zou kunnen worden uitgerust met tactische atoom, wapens en die later met deelneming van andere N.A.V.O.-landen uitgebreid zou kunnen worden tot een divisie. De taak van deze groep zou zijn uitermate snel beschikbaar te kunnen zijn bij inciden ten. die men in militaire kringen tegen woordig bosbrandjes pleegt te noemen, incidenten dus, die door snel ingrijpen gesmoord kunnen worden. Merkwaardig is, dat Frankrijk hierbij genoemd is, omdat Frankrijk bij monde van De Gaulle al vaak heeft laten we ten, dat het niets van integratie wil weten. Men zou misschien kunnen ver. moeden, dat De Gaulle toch wat water in zijn wijn heeft gedaan, waar dan mis schien een Amerikaanse concessie tegen, over zou kunnen staan, dat de stem van De Gaulle in de beraadslagingen sterker gehoord zal kunnen worden. Van belang is verder, dat dit „Euro pese” leger de beschikking krijgt over atoomwapens. Dat zou geheel passen in di gedachtengang, welke hier en daar GedeputejtSe Staten van Friesland hebben de Provinciale Staten voorge steld, nog in de eerste buitengewone zit ting 1960, die dinsdagmiddag is geopend en waarvan de werkvergaderingen zijn vastgesteld op 29 en 30 maart a.s., op de kapitaaldienst van het lopende be grotingsjaar een bedrag van één miljoen gulden uit te trekken voor de totstand koming van een instelling voor hoger onderwijs, zo meldt O.N. Ged. Staten menen niet langer met dit voorstel te mogen wachten, nu is ge bleken dat de minister van O. K. en W. nog in de loop van de volgende maand tot een beslissing over de hem gedane voorstellen hoopt te komen waarbij hij gewicht hecht aan de plaatselijke en re gionale bereidheid tot het brengen van materiële offers. De gemeente Leeuwarden heeft reeds vorig jaar een kwart miljoen voor het. zelfde doel toegezegd. Het hee'c maar weinig gescheeld of hysterische woede-uitbarsting uit waar. in ze beiden de felste verwijten en be. dreigingen naar het hoofd slingert. Daarna wankelt ze gebroken naar haar kamer, waar men haar de volgende mor. gen dood vindt. Eerst wordt vermoed, dat ze zelfmoord heeft gepleegd door de cyankalium in te nemen welke dr Raikes nonchalant in de kamer liet rondslingeren, en later biecht deze op haar te hebben ver moord om haar omgeving te bevrijden, maar zelfs hierin bleek hij te hebben ge. faald. Het glas melk waarin hij het ver. gif had gemengd, stond nog onaange roerd op de bar. Mrs. Proust stierf dus een natuurlijke dood, zodat een schan daal achterwege bleef. De Krite Snits fan it Aid Selskip sette justerjoun ütein mei syn tredde rige toanieljounen fan dit winterhealjier. De foarsitter, de hear Van der Wal, forwolkomme yn it bisünder de oerset- ter fan it to spyljen stik, de hear de Hoop dy’t mei syn frou oanwêzich wie. Der waerd omtinken frege foar de boe. keütstalling fan de hear v. d. Pijpekamp. Nei it sjongen fan it Frysk folksliet kaem dan it Kritetoaniel mei in blijspul yn trije bidriuwen: „De hoare flat”, m frije oersetting fan in Spaensk stik fan Vaszary en De la Iglesia. It stik spilet hem óf yn in flat. Dér wennet Irma mei har alders. Hja hawwe in tige weelde. rich libben, om't Irma omgong hat mei in jonge man, dy’t gans jild hat. Dér. foar hat Irma har skynber earme frijer êfstegere. Dizze lit it der lykwols net oy sitte. As men tige oan it feestjen en mesykjen is komt hy opsetten. Der ünt. stiet in great trelit, revolverskotten falie en Irma wurdt deadlik rekke. Dit alles wurdt mei biharke en bilib. be troch Dykstra, syn frou en harren dochter Anne, al skaet in binnenmuorre harren fan it wezentlike barren. Nou rint it sa, dat de skiednis fan Irma him by de Dykstra’s op krekt de. selde wize driget to herheljen. Anne, noch al romantysk oanlein, hêldt tige fan ütgean, moaije klean en sieraden. Sy kin dat alles net fine by har feint Geart, in deagewoane kantoarman, tige deun en oerdegelik. It tafol wol, dat de Dykstra’s yn ’e kunde komme mei de man, dy’t omgong hie mei Irma en nou wurk makket fan Anne. Hoe’t de Dykstra’s ek op harren efterbuorren ófjown hawwe, it moaije libbentsje wol harren ek wol oan en Anne wurdt alhiel bifredige yn har ro mantyske aspiraesjes. Omdoch warskóget Geart foar de ge- folgen. Him wurdt de doar wezen en Anne wol neat meat mei him to dwaen kruispunt zullen hun taak dan nl. over dragen aan verkeerslichten, waarmee overdag de verkeersstroom in veilige banen zal worden geleid, ’s Nachts zul len de weggebruikers hier zelf de no dige voorzichtigheid in acht moeten nemen. Tijdens de bouw van de brug zal het verkeer weinig last ondervinden, omdat hij nl. in twee helften wordt gebouwd, waarbij begonnen wordt met het gedeel te aan de Oosterdijk-kant. De onderkant van de brug komt 1.80 m. boven Fries zomerpeil te liggen. Platte scheepjes, zoals b.v. tal van klei nere pleiziervaartuigen kunnen er dus onder door. Berber Hornstra, Lutkewierum, kam pioene Jeugdafdeling Zaterdag jl. werd in de „Groene Wei de” te Leeuwarden het 10e Solisten Ak- kordeon concours van de Nederlandse Akkordeon Associatie gehouden. Aan dit concours namen ook leerlin gen van muziekschool de Vries, Jachtha venstraat alhier, deel, die de volgende fraaie suksessen boekten: Jeugdafdeling: Berber Hornstra, Lutkewierum, 157 pun ten kampioene; Piet Bonsma, Ytens, 152 punten en Wietske Hylkema, Nijland 150 punten, beide le prijs; Tietje de Groot, Ytens 147, Pieter Jaarsma, Lutke wierum 145 en Pieter v. d. Duim, 143 punten, allen 2e prijs. Afd. 1 Amateurs: Henk Slof, Ytens, 149 punten; Sjoukje G. Sietsma, Ytens, 147; Harry Schukken, Wommels, 147; Guus Braakman, Sneek, 144; Albert Koopman, Ysbrechtum, 143; Boukje Kroeze, IJIst, 143 en Lieske de Vries, Oudega, 143; allen 2e prijs. Afd. 2 Amateurs: Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoqp: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Donderdag 10 maart, dinsdag 15 maart en woensdag 16 maart. Toanieljoun Frysk Selskip 1844. Krite Snits yn Amicitia Theater. Alle jounen 8 üre. le Opfiering foar it Noarden: „In drama yn ’e Hoare flat”. Donderdag 10 maart. Flexa-demonstra- tie in de Flexa-kantine Oppenhuizer- weg. Aanvang 8 uur. Donderdag 10 maart. Ralston-instructie. avond van Verfhuis Joh. de Vries in zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. Donderdag 10 maart. Voorlichtings. avond Chr. Emigratie Centrale afd. Sneek in Restaurant „Onder de Lin. den”. Aanvang 8 uur. Donderdag 10 maart. Jaarvergadering Vogelbeschenningswacht „Sneek en Omstreken”, ’s avonds 8 uur in zaal Piso met lezing door de heer A. Tim. mermans. Zondag 13 maart. Dansen in Café Boer, mans te Bolsward. Maandag 14 maart. Vergadering Pa. trimonium en Chr. Besturenbond. On. derwerp: „Nieuwbouw in de vrije sec. tor”, in Aere Perennius. Aanv. 8 uur. Maandag 14 maart. Ledenvergadering Boerenleenbank Roodhuis e.o. in café Altenburg te Roodhuis. Maandag 14 maart. Ver. v. Huis, en Grondeigenaren. Ledenvergadering m „De Gouden Leeuw”, Kruizebroeder. straat. Aanvang 7.30 uur. Donderdag 17 maart. Bitinkingsjoun C.J.V. „Rehobêth” to Abbegea. Jouns 7.30 üre. de jaarlijkse uitvoering van de Toneel groep „Amicitia”, die onlangs wegens ziekte onder de spelers van 23 februari tot j.l. dinsdag uitgesteld werd, had op nieuw verschoven moeten worden. De hoofdrolspeelster mevr. M. Makken Oldenburg en Mieke Brandsma kregen nl. de griep, terwijl mevr. E. Vlaskamp Joustra wegens familieomstandig heden ook dreigde uit te vallen. De eerste twee toonden zich echter onver zettelijk en hielden het op de been, ter wijl mevr. Vlaskamp, toch ook nog, zij het uiteraard minder goed gedisponeerd, kon spelen. De groep bracht ditmaal het uit het Engels vertaalde toneelspel in drie be- 1 drijven „De kat moet dood” van Ronald Pertwee en A Dearden op de planken, de in wezen tragische geschiedenis van de schatrijke, enigszins excentrieke Mrs. Lilian Proust, gespeeld door mevr. Makken, die zelf meent zeer hulpvaar dig en onbaatzuchtig te zijn, maar in werkelijkheid haar gehele omgeving ty. ranniseert. Daarbij tracht ze haar twee de echtgenoot Mark Proust (H. S. Groenhout) te bewegen zijn zaken op te geven „omdat de man van zo’n gefortu neerde vrouw niet behoeft te werken” en weigert zij hem te helpen om zgn dreigend faillissement af te wenden, haalt zij haar stiefzoon, de jonge dok ter Esmond Proust (J. v. d. Veer) tegen de wil van zijn verloofde Stella Martin (Mieke Brandsma) over een hem aange boden assistentschap te accepteren maar researchwerk te verrichten waar voor zij in haar woning een laboratori. um zal inrichten, maakt zij haar arts en huisvriend Dr Raikes (C. de Vries) tot haar willoze slaaf die onophoudelijk zijn ambtseed schendt, wat o.a. leidt tot de dood van het dochtertje van de tuin man Whitton (J. ‘Zondervan) en koeion. neert en vernedert zij voortdurend haar secretaresse Ruth Henley (Mevr. E. VlaskampJoustra) wie ze steeds voor de voeten gooit dat haar vader wegens oplichting in de gevangenis zit. Alleen haar cynische en gewetenloze zwager Jessop Crawley (E. de Jong) die vrij wel geheel door haar wordt onderhouden en op haar nalatenschap loert, kan ze niet aan. Deze tracht zelfs de huishoud ster Margaret Fenwick (mevr. T. Buma Visser) over te halen haar te ver. moorden, maar is aan de andere kant hevig verontwaardigd als dr Raikes een kat met cyaankalium wil doden. Haar wereldje stort echter wreed in. een. als In het tweede (en sterkste) be. drijf haar man, gesteund door de lief de welke hij en Ruth voor elkaar hebben opgevat, haar mededeelt haar de volgen de morgen te zullen verlaten. Dan be weegt ze hemel en aarde om hem te be houden en belooft ze dat alles anders zal worden. Maar als Proust weigert en zijn voornemen om met Ruth te zullen trou. wen bekend maakt, breekt ze in een Het spel. Het stuk werd onder regie van de heer Groenhout goed gespeeld, maar alleen mevr. Makken voldeed volkomen aan de zware eisen welke het aan amateurs stelt. Zij speelde haar uiterst moeilijke rol meesterlijk en steeg in het tweede be drijf tijdens de scène met haar man zelfs tot een zo grote hoogte, dat het pu bliek haar bij open doek met een de spanning brekend applaus, onthaalde. Direct na haar dient evenwel de heer Groenhout te worden genoemd die ook uitstekend spel te zien gaf, maar wel eens wat te theatraal was. Deze twee droegen het stuk, waarbij de anderen zich met meer of minder sukses aanslo ten. Van hen voldeden Mieke Brandsma en de heer de Jong ons het beste. Het vrij talrijke publiek volgde het spel onder ademloze stilte en uitte na elk bedrijf en door het vermelde open doekje zijn grote waardering met luid applaus, dat na het slot zeer lang aan hield. Het decor, verzorgd door de heer A. Roosenstein, het meubilair van H. Bren- ninkmeijer Zonen en de grime van de heer D. Hamersma drooegen het hunne bij tot het succes van deze avond, die met bal besloten werd, waarbij een or kestje onder aanvoering van de heer Schuil de muziek verzorgde. HOMMERTS. Ds H. de Noo zal zon dag 24 april a.s. afscheid nemen van de Hervormde gemeente van Jutrijp-Hom- merts in de classis Sneek en de week daarop nl. zondagmiddag 1 mei a.s. om half drie in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Kerk, na vooraf in diezelf de dienst te zijn bevestigd door de con sulent ds J. C. Fritzsche uit Meppel, in tree doen als predikant van de Her vormde gemeente van Meppel, waar hij beroepen in de vakature van dr. Th. Willemke Boschma, Folsgare, 145 punten, C. Frederikse. 2e prijs. n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1