Zuster Luc in het Amicitia Theater Grootse plannen voor de Bevrijdingsdag Jeugdconcert Amsterdamse Politiekapel SN E E K, IJLST WYMBRITSERADEEL BUITEN LANDS OVERZICHT AGENDA J van en Officieel Orgaan van de gemeenten 115e jaargang no. 22 Foardrachtkriich skoalbern Nieuwe kleurenfilm N.R.V. Zilveren Sneekweek-suiker- zakjes Veel animo voor voetbal- tournooi Or. Nassau Ouderavond Sperkhem- school Donderdag 17 maart 1960 -- - Studiereizen voor platte- landsjongeren N.C.A.B.-veldloop in het Sportpark - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Visotter gezien „Zwem Gezwam” Chr. Damclub De Kroonschijf Jubilaris bij Zuivelfabriek Lankhorst Kijkers en luisteraars Ds G. J. de Leeuw binnen kort 25 jaar predikant zicht. Matlnee-fllm. Dc dodenherdenking. Z.K.H. DE PRINS B EZOCHT DE HISWA Deze week zou Chroestsjow, de Ru-, sische premier, met de eerbewijzen van staatshoofd in Parijs ontvangen zijn, maar de reis is een dag of tien uitge. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Politiek zit er op het ogenblik niet veei meer in Chroestsjows bezoek aan Parijs, vooral doordat de misverstanden en tegenstellingen in de Atlantische al. liantie de laatste tijd wat naar de ach. tergrond zijn geschoven. Z.K.H. Prins Bernhard heeft woensdagm orgen in het Rai-gebouw te Amsterdam de Hiswa Watersporttentoonstelling bezo cht. Als liefhebber toonde de prins grote belangstelling voor de autoboten. Al deze hoofdpunten moeten nog in details worden uitgewerkt, maar vóór er iets definitiefs kan worden vastge. steld moeten eerst de antwoorden van de scholen en de buurtverenigingen binnen zijn. De lésten hiene itselde oantal punten, ek nei it yet ris foardragen fan har stik- je. Dizze kriich gie üt fan ’e kulturele rie yn Baerderadiel. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD 2—0 2—0 1—1 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 2—0 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 0—2 0—2 0—2 2—0 Advertentieprijs 15 per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, oer half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ferhat Abbas, de premier van de Al gerijnse regering in ballingschap, heeft, na twee zeer gematigde en tegemoet komende verklaringen in februari, nu ronduit verklaard, dat De Gaulle de deur voor onderhandelingen gesloten heeft. Ook de rebellen houden rekening met een langdurige oorlog. In Frankrijk zelf staat lang niet ie dereen achter De Gaulle. Toen De Gaulle vasthield aan zijn liberale politiek, ont moette hij vooral de kritiek van de rech terzijde en van het leger, dat naar alle waarschijnlijkheid de verandering van politiek ook heeft afgedwongen. Nu roe ren zich de links of in ieder geval libe raal geörienteerde partijen. De socialis ten hebben, bij monde van ex-premier Mollet, verklaard de politiek van De Gaulle niet langer te kunnen steunen, wanneer deze zich geheel richt op een militaire overwinning. Zij eisen onder handelingen met de rebellen over het staken van het vuren en over de voor waarden van het referendum, dat in Al gerije zou worden gehouden. De socia listen zgn in de oppositie, maar ook de katholieke M.R.P., die in de regering is vertegenwoordigd, heeft duidelijke be. zwaren, die met de socialistische over eenstemmen. Foar de learlingen fan de iepenbiere skoalle te Boazum waerd tiisdei in foar drachtkriich halden. De ütslagen wiene: Lytse bern: le priis Ali M. de Jong, Boa zum; 2e priis Reinder Schaap, Dearsum. Greate bern: le priis Sjoerd Stenekes, Boazum; 2e priis Ali H. de Jong, Boa zum en Gjalt Stenekes. trokken in de aktiviteiten van de onder, grondse en mede door de dood van haar vader besluit zij het kloosterleven vaar wel te zeggen. Zij legt haar kleding af en treedt een stille, eenzame staat te. gemoet. In de hoofdrollen Audrey Hep burn en Peter Finch. Voor het voetbaltoernooi, dat onder auspiciën van de Chr. Dagbladen in Gro ningen, Friesland en Drente op Hemel vaartsdag 26 mei door de v.v. „Oranje Nassau” alhier gehouden wordt, blijkt allerwege een grote belangstelling te be staan. De acht deelnemende teams zijn inmiddels in twee poules ingedeeld, t.w. in poule I: O.N.S. (Sneek), Leeuwarder Zwaluwen (Leeuwarden), M.J.V. (Mep- pel) en De Geuzen (Amsterdam). In poule II: A.C.V. (Assen), Blauw Wit (Leeuwarden), Oranje Nassau (Gro ningen en Zwart Wit ’28 (Rotterdam). De vereniging Zwart Wit heeft reeds laten weten met een gezelschap van ca. 100 personen naar Sneek te zullen ko men. De wedstrijden zullen worden op geluisterd door muziek van het muziek korps en het tamboer- en pijpercorps „Harmonie” dat na een défilé door de stad voor de hoofdtribune o.m. een de monstratie figuurlopen zal geven. Verder zal op dezelfde datum de vol leybalvereniging „N.O.H.” te Sneek deel nemen aan een eveneens door deze bla den te organiseren volleybaltoernooi te Groningen, waaraan door de sterkste noordelijke hoofdklasseteams, het Rot terdamse Libanon en landskampioen D.E.S. zal worden deelgenomen. Zevenentwintig Nederlandse platte, landsjongeren zullen onder auspiciën van de Nationale Coöperatieve Aan- enVer- koopvereniging voor de Landbouw „Cen traal Bureau G.A.” te Rotterdam dit jaar of in 1961 een veertiendaagse stu. diereis maken door de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het zijn de prijswinnaars van de op stelwedstrijd, die het Centraal Bureau vorig jaar ter gelegenheid van zijn 60- jarig jubileum heeft uitgeschreven. Er werden 65 opstellen ingeleverd, waarvan 27 voor bekroning in aanmer king kwamen, terwjjl aan 7 het praedi. caat „eervol” werd toegekend. Onder Je deelnemers aan de wedstrijd bevonden zich slechts 5 meisjes, van wie echter drie een prijs hebben gewonnen. De eerste studiereis, voor ongeveer de helft van de prijswinnaars, zal waar schijnlijk in het tweede deel van juni worden gemaakt, de volgende in 1961. Na 1961 hoopt het Centraal Bureau nog drie van dergelijke studiereizen te or ganiseren. Tot de winnaars behoren o.a. de heren H. Wiersma te Folsgare, H. Bouma te Scharnegoutum en H. Eppin. ga te Nijemirdum. Zondagmiddag wordt De grote Jazz, cocktail gedraaid. Inderdaad een cock tail, samengesteld uit rock ’n roll, jazz en calypso ritmen. In de hoofdrollen Andra Martin en William Reynolds. Cyclus-film. Onlangs vergaderde het 5 Mef-comité in Hotel Ozinga, om de viering van de Bevrijdingsdag te bespreken. Het heeft hiervoor grootse plannen en hoopt dat de gehele burgerij er aan zal meewerken dat deze ook uitgevoerd kunnen worden. Er werd reeds een voorlopig program, ma opgesteld, waarbij o.a. gedacht is De onlangs opgerichte Chr. Atletiek vereniging „Sneek” houdt in samenwer king met de Chr. Atletiekvereniging „Leeuwarden” op zaterdag 26 april a.s. een veldloop voor senioren en junioren in het Sportpark aan de Leeuwarderweg. Aan deze veldloop, die gehouden wordt over afstanden van resp. 2000 m en 1000 m, zal o.m. worden deelgenomen door atleten uit Beilen, Assen, Gronin gen en Meppel. Het landelijk fondsbe stuur van de Ned. Chr. Atletiek Bond zal bij deze wedstrijden van zijn be langstelling blijk geven. Onder de Drentse lopers bevinden zich enkele die bij de landelijke kampioen schappen tot de prijswinnaars behoor den. Om nu de nog weinig-getrainde Friese atleten echter niet bij voorbaat kansloos te doen zijn, is er voor deze categorie een aantal afzonderlijke prij zen beschikbaar gesteld. Op zekere dag melden de kranten dat prof. Hamilton, een groot geleerde, die zojuist met sukses een atoomraket heeft gelanceerd, is verdwenen. Te zelf- der tijd duikt ergens een oude zonder ling op. Calabuig, de verdwenen atoom, geleerde is de titel van de film, welke donderdagavond in het Amictia-theater wordt vertoond. AMICITIA THEATER. Donderdag 17 maart 's avonds 8 uur: Toon Hermans in One Man show I960. Vrijdag 18 maart t/m woensdag 23 maart iedere avond te 8 uur en zondagmid. dag te 4.30 uur film: Zuster Luc. Zondagmiddag 20 maart te 2.30 uur film: De grote Jazz.cocktail. Donderdag 24 maart te 8 uur film: Ca labuig, de ontvluchte atoomgeleerde. Bijna alle Sneker Horecabedrijven verstrekken nu reeds speciale Jubileum Sneekweek suikerzakjes bij ’t kopje kof fie of thee. Juist nu ons Internationaal bekend staand watersportevenement dit jaar van 13-17 augustus 25 jaar bestaat, vinden de Horecamensen het van het grootste be lang hun bezoekers hier reeds zeer tijdig op attent te maken. steld, omdat hij griep heeft gekregen. Bijzonder rouwig behoeft men hier niet over te zijn, want dat gedeelte van het programma, dat was gewijd aan een be. zoek aan een aantal Franse steden en industrieën is geschrapt, terwjjl het wer. kelijk politieke gedeelte behouden zal blijven. Wat De Gaulle met Chroestsjow wil bepraten (en omgekeerd) is niet be kend, maar men mag aannemen, dat De Gaulle er vooral prijs op stelde Chroes tsjow te leren kennen voordat de top. conferentie op 16 mei zal beginnen. Chroestsjow van zijn kant zal ongetwij feld zijn best doen De Gaulles hechte band met Adenauer wat losser te maken en begrip te wekken voor het Russische standpunt inzake Berlijn. Maar niet al. leen als bondgenoot van Adenauer, maar ook uit eigen overtuiging staat De Gaulle pal op de Westelijke rechten in de oude Duitse hoofdstad. De traditionele dodenherdenking op de vooravond 4 mei zal enigszins veran. derd worden. De kranslegging bij het monument en de stille tocht blijven ge handhaafd, maar er zal niet meer in het openbaar worden gesproken. Alle Kerk genootschappen zal worden verzocht in de plaats niervan een avonddienst tc houden en daarin de gevallenen van cie jaren 1940.1945 te herdenken. Maandagmiddag omstreeks half vier zag de groepscommandant van de politie te water, de heer J. C. A. Zwaag, een visotter in het riet bij de Goëngarijpster- poelen liggen. Dit beschermde dier wordt steeds zeldzamer in de Friese wateren. Zondag 20 maart. Humanistisch Ver bond in Zaal Piso. Spreker Dr S. J. Bouma. Aanvang 10.30 uur voorm. Dinsdag 22 maart. Kunst aan Allen, Sneek. ViooLrecital in zaal Hanen burg. ’s Avonds 8 uur. Herman Kreb- bers, viool; M. Flipse, vleugel. Donderdag 24 maart 's avonds 8 uur. Zaal Piso. N.R.V. Vertoning nieuwe kleu. renfilm: Tussen Donau en Adria. Donderdag 24 maart. Uitvoering Matthaus Passion in de Herv. Kerk te Workum. Aanvang 19.10 uur. Zaterdag 26 maart. Veldloop Chr. Atle- tiekver. „Sneek” in het Sportpark, Leeuwarderweg, ’s middags 3.30 uur. Maandag 28 maart. Modeshow van Boussac de Paris.stoffen door Firma Tjerkstra in Hotel Hanenburg. Aan. vangtijden ’s middags 2.30 uur en ’s avonds 7.30 uur. In het Frankrijk van vandaag zijn de politieke partijen echter helemaal niet zo belangrijk meer, maar het zou toch een bedenkelijk teken zijn, ais De Gaulle, door de invloed, die deze partijen toch nog wel hebben, in het land zelf zijn populairiteit zou gaan verliezen, vooral omdat er nog veel problemen zijn, waarover ontevredenheid bestaat. De boeren zijn helemaal niet tevreden met de landbouwpolitiek van de regering. Zij eisen meer subsidies en gegaran deerde prijzen, al zal deze ontevre denheid zich meer ontladen in een neo-fascistische richting. Bij de vak. bonden heerst ook ontevredenheid over het wat achterblijven van de lonen bij de prijzen. De parlements leden zijn zeer ontevreden over de al te beperkte bevoegdheden van het parlement. De gevaren dreigen niet voor vandaag of morgen, maar men mag ze toch niet verwaarlozen, omdat het alternatief slechts is, dat De Gaulle nog meer moet steunen op de officieren dan tot nu het geval is geweest. Chroestsjow’s bezoek aan Parijs uitgesteld. aan een zang-aubade door alle school kinderen en het houden van een grote optocht met praalwagens e.d., maar dit laatste zal alleen kans van slagen heb. ben als alle scholen en de buurt- en speeltuinverenigingen er mee mstem. men. Voorts zal weer medewerking wor den gevraagd van alle muziek., tam boers. en pijpercorpsen in de stad, ter wijl het comité hoopt 's avonds een groots vuurwerk te kunnen laten af steken. construeerde uit deze simpele gegevens een effectvolle mars en met deze origi nele mars ving het programma aan. De Variaties in dansvorm, Marcel Poot z’n thema, brachten achtereenvolgens een gavotte, een Weense wals, een tango, een foxtrot en een populaire dans en deze werden, evenals de hieraan voorafgaan de mars, met vaart en mooi verzorgde dynamiek vertolkt. Ook met de uitvoering van Boekel's ouverture „Harlem Shadows” wist de kapel veel eer in te leggen. De zuiver heid was goed verzorgd en de klank doorlopend fraai. De Amsterdamse Politie.musici be sloten met een pittige, levendige weer, gave van „Drie dansen” (Wals, Beguine, Rag) van F. Schorer. J. Nauta. Wij ontvingen het tweede nummer van het maandblad Zwem-Gezwam, dat de zwemvereniging Neptunus alhier uit geeft. De inhoud is weer zeer gevarieerd: Een gedeeltelijk verslag uit de zwem- kroniek van de regeringssportnota is er in opgenomen en ook aan de interne clubaangelegenheden is veel aandacht besteed. De redactie had overigens geen gebrek aan kopie voor dit nummer, zodat wij met haar zeggen „Houen zo” Neptunus! In Fredehiem kwam maandag De Kroonschijf tegen de damclub Sloten uit. Beide clubs kwamen niet op hun sterkst uit. Het niet meespelen wegens griep van vier spelers van het eerste tiental van De Kroonschijf verklaarde dan ook enigszins de 2420 nederlaag, daar nu veel spelers aan een te hoog bordnum. mer moesten spelen. De overwinning van Sloten was evenwel volkomen ver diend. Er werd in een prettige sfeer ge speeld en de gedetailleerde uitslag gaf het volgende beeld te zien: De Kroonschijf: Sloten: L. SmidR. Schotanus G. van OostenL. de Vries J. van OostenA. Schotanus Th. SterkP. Poepjes F. DotingaH. de Jong P. IJntemaH. Poepjes K. NijdamP. Spoelstra H. v. d. WoudeJ. de Vries H. KoersJ. v. d. Goot G. HaringaM. Spoelstra A. HendriksC. Visser M. van OostenF. Oenema R. AkkermanP. Poepjes Sr. J. v. d. VeenD. Schotanus H. Jongsma—J. Hepkema G. ObbinkJ. de Vries F. FaberH. v. d. Goot S. TichelaarS. Oenema B. van BekkemG. Zwart Fr. DijkstraL. Albade Minne van OostenJ. Plug L. HeegsmaO. v. d. Goot Maandagavond speelt De Kroonschijf uit tegen Warns. Vertrek 7 uur. Om tot een redelijk succes te komen is het gewenst zo volledig mogelijk aan ra treden. VVest-Berljjn. Politiek belangrijker kan het bezoek zijn, dat Adenauer aan Washington brengt. Adenauer vertegenwoordigt het starre standpunt, dat iedere tegemoet koming aan Rusland fatale gevolgen zal hebben. Geheel zeker, dat hij Amerika (om van Engeland maar te zwijgen) hierin geheel achter zich heeft, kan Adenauer niet zijn. Engeland is bereid tot een nieuwe regeling in Berlijn, al is het maar voor een beperkt aantal jaren, terwijl Eisenhower deze zomer, na het bezoek van Chroestsjow, gesproken heeft over de „abnormale toestand” in Berlijn, wat bedenkelijk dicht bij de Russische teiminologie kwam. Daarna is Amerika weer wat teruggeveerd naar het Duitse standpunt, maar Adenauer acht de gevaren zeker niet geweken, vooral omdat hij niet een bijzonder hoge dunk heeft van de onderhandelingstac. tiek van de Amerikanen, die heen en weer worden getrokken door de eigen aanhangers van een starre en een soepe le politiek. Bezorgd is Adenauer vooral, dat de komende verkiezingen een te grote in vloed op de Amerikaanse beleidsbepa. ling zullen krijgen. Vrede, voorspoed en ontspanning kunnen dan wel eens te ge. makkelijk tot verkiezingsleuzen worden. En deze kunnen het gezonde wantrou. wen in de bedoelingen van de Russen ondermijnen. De eerste voorboden van de verkiezingen zijn er al. In de staat New Hampshire zijn de zg. voorverkiezingen gehouden, waarbij de kiezers van de staat, diegenen kunnen aanwijzen, die voor beide partijen als candidaat voor het presidentschap moeten optreden. De katholieke democraat Kennedy heeft hierbij veel stemmen op zich verenigd, evenals de republikeinse candidaat, vice- president Nixon, die bij gebrek aan tegen.candidaten de republikeinse kleu ren wel zal verdedigen in november. Bij de democraten is er meer gedrang en latere voorverkiezingen zullen tonen of anderen, zoals Humphrey, tegen Kenne dy opgewassen zullen zijn. Met succes hebben de Amerikanen vrijdag een kunstmatige planeet gelan ceerd, die een baan om de zon zal vol gen tussen aarde en Venus in. Een nodig succes. In de nieuwe kantine van de N.V. Lankhorst Zuivelfabrieken te Osinga- huizen speldde burgemeester van Hout dinsdagmorgen de heer H. v. <1. Schuit uit Heeg de bronzen eremedaille op de borst, de Koninklijke onderscheiding voor veertig jaar trouwe dienst. De directeur van '’e fabriek, de heer H. Petter sprak eveneens zeer waar derend over het werk van de jubilaris en bood hem de gebruikelijke enveloppe aan. De personeelsvereniging schonk hem bij monde van de heer G. Gerritsma een complete rooktafel. In zijn dankwoord vertelde de heer v. d. Schuit dat hij als 15-jarige jongen bij Lankhorst in dienst kwam. Hij werkte eerst twee jaar in het pakhuis en verhuisde daarna naai’ de pekelkel. der, waar hij thans nog als chef werk, zaam is. Vrijdag tot en met woensdag 23 maart wordt in het Amicitia.theater de film Zuster Luc vertoond naar de gelijk, namige roman van Kathryn Hulme. Een jong meisje, Gabrielle, neemt af scheid van haar ouderlijk huis om zich aan het kloosterleven te wijden. Daar wordt haar en de andere postulanten de Heilige Regel door Zuster Margaritha verkondigd, waaronder zij haar toewij ding tot de Kerk zullen beoefenen. In de kapel ziet Gabrielle voor het eerst de Moeder Emmanuel en aan haar spreekt zij haar verlangen uit ais verpleegster naar de Congo te worden uitgezonden. Zij krijgt de naam Zuster Luc en gaat naar de School voor Tropische Genees, kunde, waar zij duidelijk de antipathie voelt, welke Zuster Pauline haar toe draagt. Wanneer zij Moeder Marcella om een oplossing vraagt, raadt deze haar aan voor het aanstaande examen te zakken en zo haar nederigheid te er. kennen. Dit is haar onmogelijk en ze erkent het: een nederlaag voor haar God, een bittere triomf voor haar zelf. Hierna gaat zij naar de Congo, waar zij assistente wordt van dr Fortunati. Vol. komen overwerkt ontdekt zij bij zich zelf dat zij tuberculose heeft, doch mede door de kuur van dr Fortunati weet zij volledig te herstellen. Aan de vooravond van de tweede wereldoorlog wordt zij aan een ziekenhuis bij de Nederlandse grens verbonden. Hierdoor raakt zij be. Voor de leerlingen van diverse onder wijsinrichtingen (Ulo-, Middelbare, en Nijverheidsscholen) gaf de Amsterdam se Politiekapel, onder leiding van Johan Pinkse, dinsdag een instructief concert. Dit concert, dat in „Ons Gebouw” drie maal achtereen gegeven werd, werd be zocht door 2400 scholieren. Een en ander is opgenomen door de Nederland se Radio Unie, welke opnamen metter tijd door de VARA zullen worden uit gezonden. De bekende radio.musicus, organist, brassband-koordigirent en componist van eigentijdse fanfare- en harmonie, muziek, Meindert Boekel, fungeerde als inleider. De toelichting van zijn eigen compositie, de ouverture „Harlem Sha dows”, geïnspireerd op motieven van twee Negro-Spirituals, was onnodig t e uitgebreid. Overigens kweet de heer Boekel zich op uitnemende wijze van zijn taak. Hij heeft er slag van zijn gehoor te boeien. Op uiterst prettige wijze besprak en lichtte hij de programmanummers toe, terwijl verschillende fragmenten, en de belang rijkste motieven, aan de hand van deze explicatie werden voorgespeeld. Boven dien vertelde hij vooraf iets over de sa. menstelling van het harmonie.orkest, de klankkleur, etc. Elk instrument werd voorts getoond en bespeeld, waardoor de jeugd een goede indruk kreeg over de aard en het timbre van de instrumen ten. Boekel vroeg verder nog iets te veel aandacht voor de saxhoorn en de saxo. fone, want in de meeste harmonie orkesten vervullen deze instrumenten een zeer bescheiden rol. Voor het ove rige echter (het zij nog eens met nadruk gezegd) was het een uitstekende toe lichting. De Amsterdamse Politiekapel bracht, naast het genoemde opus van Boekel, een werk van Marcel Poot, F. Schorsr en G. Boedijn ten gehore. Een program, ma, gewijd aan originele harmoniemu. ziek van hedendaagse componisten. De mars „Gammatique” (niet „gram. matique” dus, zoals het programma ver meldde) is opgezet uit enige gamma, (toonladder)motieven, nl. de chroma tische in dalende, en de diatonische in stijgende lijn. De componist, Boedijn, De afdeling Sneek der N.R.V. komt donderdag 24 maart met de kleurenfilm „Tussen Donau en Adria”. Er zullen op namen worden vertoond van een reis, die begint in Salzburg en via het Donau. gebied naar het Noorden van Joegoslavië leidt. Mooie landschappen, historische dorpjes en besneeuwde bergtoppen trekken aan het oog voorbij. Ook deze film heeft een goede recentie, zodat een groot aantal bezoekers wordt verwacht. Op 1 maart 1960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 630.800 tegen 609.856 op 1 februari 1960 (t/m 14 maart: 639.816). In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde radio, ontvangtoestellen van 2.311.800 tot 2.620.714. Op 1 maart waren er 488.666 aange. slotenen op het draadomroepnet tegen 489 737 op 1 februari. De oorlog in Algerije zal nog wel even duren. In het begin van de maand is generaal De Gaulle op bezoek geweest bij een aantal legeronderdelen in Alge rjje en heeft daar over de gang van zaken gesproken op een manier, die dui delijk deed uitkomen, dat hij zjjn liberale politiek van zelfbeschikkingsrecht, uitgesproken op 16 september van het vorige jaar, voor een goed deel terug nam. De mogelijkheid, dat de Algerijnen de zelfstandigheid zouden kiezen wens, te hij In feite niet te accepteren. Dat zou bovendien neerkomen op een ver deling van het land tussen Europeanen en Mohammedanen. Het staken van het vuren, de eerste etappe naar een oplossing, bleek voor hem nu heel duidelijk niets anders dan de inlevering van de wapens door de opstandelingen. Overleg met hen over de wijze, waarop de diverse regelingen voor Algerije zouden moe. ten worden georganiseerd om de volledige loyaliteit van de Algerijnse bevolking te verkrijgen, komt in dit verhaal niet voor. Een lange oorlog was zijn voorult- Donderdag 31 maart a.s. zal het 25 jaar zijn geleden dat onze stadgenoot ds G. J. de Leeuw werd bevestigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds de Leeuw die op 12 november 1905 te Arnhem geboren en aldaar het chris. telijk lyceum bezocht, studeerde daarna aan de Vrije Universtieit te Amsterdam, waar hjj op 18 maart 1932 zijn kandi daatsexamen deed. Nadat hij op 13 april 1932 door de classis Arnhem was be roepbaar verklaard in de Gereformeer. de Kerken in Nederland en hij van no. vember 1932 tot november 1934 eerst twee jaar in Hoorn, speciaal voor het evangelisatiewerk, werkzaam was ge weest als hulpprediker, werd hij op 31 maart 1935 bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Oostwold in het Oldambt, waar hij was beroepen voor het evangelisatiewerk in oost- Groningen. Op 31 maart 1940 verwis selde de jubilaris deze kerk met die van Zwartebroek in de gemeente Barneveld, en sinds 5 juni 1946 dient hjj de Gere formeerde Kerk alhier. Ds de Leeuw werd bij herhaling afge vaardigd naar de particuliere synode van Friesland zuidelijk gedeelte en heeft in de loop der jaren vele bestuursfunk- ties en deputaatschappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges en com missies. Verder is hij nog voorzitter van de Stichting Gereformeerd Bejaarden Centrum te Sneek en Omstreken, be stuurslid van de Stichting Gereformeerd Centrum voor geestelijk en maatschap pelijk werk in Friesland te Leeuwarden, van de Stichting Protestants Christelijk Ziekenhuis en van de Stichting Evang. clubhuis „De Jeugdliaven”, beide alhier. Ook geeft hij nog godsdienstonderwijs aan de L.T.S. alhier. Ds de Leeuw zal donderdag 31 maart a.s. ’s middags van half vijf tot half zeven en ’s avonds van acht tot tien uur recipiëren in de Oosterkerk aan de Leeuwarderkade. De O.L. Sperkhemschool hield maan dag in zaal Hanenburg haar traditionele ouderavond met dansen. Na het ope ningswoord van de heer May werd di rect begonnen met het opvoeren van de toneelstukjes door de leerlingen van de zesde klas onder leiding van de leer krachten, afgewisseld met zang van de leerlingen onler leiding van de heer J. F. May en declamatie. De leerlingen speelden en zongen ent housiast. De vlot gebrachte programma punten vielen dan ook zeer in de smaak bij de goed bezette zaal. In de pauze met koffie en koek, was er ook nog een verloting ter bestrijding van de kosten. De niet-dansers gingen na afloop dan ook zeer voldaan naar huis, maar de dansliefhebbers maakten snel de zaal ruim, waarna nog gezellig gedanst werd o.l.v. het duo Alting. Het einde hiervan kwam veel te snel en in een prettige stemming gingen ook de laatste bezoe kers naar huis. A ST >- 20 a n ir b 10 el ik ar ir ir

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1