Utrechtse Apparatenfabriek wil zich in Sneek vestigen E agenda"] Hoge prijzen op de veiling zilvercollectie Dreesmann Nieuwe bedrijfsgebouwen en industrieën op het Eiland IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT I van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 24 maart 1960 115e jaargang no. 24 Start met fabriekscomplex van plm. 5000 m2 i Eerste kievitsei in Ijlst Gemeente Wymbritseradeel BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. Roode Kruis-avond voor het Lv.A.O. MAANDAGS en DON DERDAGS Van 1 t/m 23 april a.s. zal we derom de mogelijkheid bestaan voor de ingezetenen van de ge meente Wymbritseradeel van 15 jaar en ouder om zich te laten doorlichten. Tuberculose is een gevreesde volksziekte, welke alleen door een uiterste krachtsinspanning kan worden bestreden. In 1958 stierven in Nederland plm. 500 mensen aan t.b.c., terwijl plm. 7000 mensen ziek werden. Tijdige ontdekking beperkt het besmettingsgevaar. Het onderzoek heeft de grootste waarde, indien alle opgeroepe- nen er ook inderdaad aan deel nemen. Aller opkomst is ieders belang. Dat ieder zijn verantwoordelijk heid in deze moge gevoelen voor zichzelf, voor zijn gezin en voor zijn medeburgers! De burgemeester van Wymbritseradeel, J. VAN HOUT Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Stap in goede richting op atoomconferentie? Expositie in het stadhuis Ijlst gaat actie voeren voor een nieuw „Mienskipshüs” 1? Et SNEEKER NIEUWSBLAD 2.30 uur moeten de desbetreffende landen inspectie. Chroestsjow in Parijs. in het van opgeleverd. en in EERSTE FOTO VAN DE JONGSTE ENGELSE PRINS... Naar het Alg Dbl. meldt, werd de be faamde collectie zilver van Nederlandse zilversmeden uit de 16e en 17e eeuw, behorende tot de collectie Dreesmann, waarover de heer H. Halbertsma, con servator van het Fries Scheepvaart Mu seum alhier, ook in ons blad geschreven heeft, gisteren onder grote belangstelling in Amsterdam geveild. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 AMICITIA THEATER. uur van Verschnnt de sa. van De De Amerikaanse achterdocht is groot. Men acht het voorstel wel een grote stap vooruit, maar meent toch, dat er nog te veel bezwaren tegen zijn in te Advertentieprijs 15 et per mm. Bi) contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 5, per half jaar. Franco per post f 5.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Ook demonstraties in zuiden van Amerika. Belangrijke stukken zijn door Neder landse musea gekocht. Het Rijksmuseum verwierf Vijf stuks zilverwerk voor een totaal van 239.000 gulden. Het zijn: een tazza (miskelk met pateen) van Ernst Jansz. van Vianen, gedateerd 16201621 en 1621—1622 (100.000 en 62.000 gulden), een vergulde Nautilisbeker van Christi- aen van Vianen (19.000 gulden) en een grote zilveren schaal uit de zeventiende eeuw (14.000 gulden). In opdracht van de gemeente Amster dam heeft de restaurateur van de collec tie, de heer Kok, de twee beroemde stel len verguld zilveren zoutvaten van de zeventiende eeuwer Johannes Lutma ge kocht. Hij betaalde er 110.000 en 120.000 gulden voor. Het Centraal Museum te Utrecht werd voor 30.000 gulden de ei genaar van een zilveren plaquette van Paulus van Vianen. Een zilveren wie- rookscheepje, eveneens uit de zeventien de eeuw, kwam voor 1300 gulden in het bezit van het museum Amstelkring te Amsterdam. Een paar kandelaars werd voor 35.000 gulden door een kunsthan del gekocht en een Amsterdamse juwe- liersfirma verwierf voor 33.000 gulden een zilveren zoutvat van Adam van Via nen. Ook voor de minder belangrijke stuk ken van de verzameling werden stevige prijzen geboden. Tenslotte is ook de Grafische, en Car. tonnage Industrie Menno N.V. gegadig. de voor een industriehal, op een gedeelte van het terrein aan de Vrijbuiterstraat, de Houkeslootstraat en de Valkstraat, groot plm. 2500 m2. A.s. maandag verzorgt het Roode Kruis een filmavond voor het I.v.A.O. alhier. Dokter Feenstra vertelt iets over de bloedtransfusie en de film „Uw reddend bloed” laat iets zien over de donor, bloedtoediening, klaarmaken van de apparatuur, het drogen van het plasma en de toepassing daarvan. In het kader van het vluchtelingen werk wordt verder nog de grote film „Zwervers van de 20e eeuw” gedraaid. Verwacht mag worden dat voor deze avond veel belangstelling zal bestaan, te meer daar laatstgenoemd vraagstuk juist nu zo actueel is. De bijeenkomst wordt gehouden in het P. J. Hüs vangt aan om 8 uur. Teneinde haar voorgenomen plannen te kunnen realiseren heeft de N.V. Hol- vrieka, die inmiddels reeds een aan vraag voor een zg. vestigingspremie heeft ingediend, ook de financiële me dewerking van de gemeente ingeroepen, bestaande uit het verstrekken van een geldlening onder verband met le hypo-- Tot nu toe stond de werkplaats niet erf van de firma G. Andriol en Zonen aan de le Steenklipstraat alhier een verdergaande sanering van de Steenklipstraten in de weg. Reeds enige jaren geleden zgn er tussen B. en W. en genoemde firma onderhandeiingen gevoerd omtrent de eigendomsoverdracht aan de ge meente van dit obstakel, maar aanvankelijk konden deze onderhandeiingen niet tot een voor beide partijen bevredigende oplossing worden gebracht. Thans echter is overeenstemming bereikt. Zaterdag 2 april. Voorm. 9.30 uur in Hotel Hanenburg. Ingelanden.verga, dering Waterschap „De Scherwolder. en Morrahemmen”. Op de 188ste zitting van de atoomconferentie, die in Genève wordt gehouden, heeft Tsarapkin, de leider van de Russische delegatie, een compromis voorge steld, dat nen als een grote stap in de goede richting zou kunnen beschouwen. Tot nu toe eisten de Russen een absoluut verbod van alle atoomproeven, ook die, waarvan de Amerikanen menen te kunnen aantonen, dat zij niet waar te nemen zijn door de buitenwereld, namelijk de proeven onder de grond. Voor proeven boven de grond heeft elk belangrijk land een uitgebretde apparatuur om overtreding van een eventueel verbod door anderen vast te stellen, maar 'Ie proeven onder de grond eisen, volgens de .Amerikanen een andere behandeling. De Russen stellen nu een verbod voor op alle controleerbare proeven (d.w.z. proeven, welke men niet kan verbergen, want van een controle in de af zonderlijke landen willen zij maar in zeer beperkte mate weten). Wat de niet- controleerbare proeven betreft, die onder de grond een kracht van minder dan 4,75 seismische eenheden hebben, daarvan zich vrijwillig onthoudt i. Deze hal, welke zij eveneens in huur koop wenst te ontvangen, zal een nut tige vloeroppervlakte van 1000 m2 hebben en volgens een voorlopige ra ming f 140.000,moeten kosten. In al de genoemde bedragen zjjn niet begrepen de kosten van een elektrische installatie en van eventueel andere no dig geachte voorzieningen. Deze komen ten laste van de gebruikers. De rente voor de verschuldigde bedra gen wegens huur of huurkoop wordt vastgesteld op het tijdstip waarop defi nitief tot het aangaan van de overeen komsten wordt besloten. Voorlopig is rekening gehouden met 4%% per jaar. De huurkooptermijnen zullen in de vorm van een annuïteit in rekening worden gebracht. Ook voor deze objecten zal, indien aan de gemeente een premie wordt toege kend op grond van de reeds genoemde premie, en prgsreductieregeling, het be. drag hiervan direct na ontvangst in mindering worden gebracht op het be. drag der stichtingskosten, terwijl voor de twee huurkoopgevallen de reeds aan. gevraagde premie van f 35.per m2 nuttige vloeroppervlakte voor de gehele additionele nieuwbouw, eveneens aan de huurkopers ten goede zal komen. Om voor deze uitbreidingspremie aanmerking te komen moet de onder nemer in beginsel de verplichting op zich nemen in zgn bedrijf boven de be staande personeelsbezetting 1 man per 50 m2 additionele nieuwbouw te werk te stellen. Ook betreffende deze drie verzoeken zijn van het E.T.I.F. rapporten ingeko. men en mede op grond van de inhoud hiervan stellen B. en W. voor de ge vraagde financiële medewerking te ver lenen. Zaterdag 2 april a.s. zal in het Stad huis een tentoonstelling worden geopend van de kunstschilder F. Haanstra uit Meppel. Dit belooft, gezien het werk dat deze kunstenaar denkt te exposeren, wel een van de mooiste tentoonstellingen te worden welke hier tot dusver op dit ge. bied zijn gehouden. Gesproten uit een artistieke familie zijn vader en een broer zijn eveneens be kwame schilders, terwijl een andere broer de bekende cineast Bert Haanstra is heeft de exposant zich van jongs. af aan met ’n zeer belangwekkend resul taten op het meestal moeizame pad der kunstbeoefening begeven. Hoe hg op boeiende wijze in dit opzicht in zijn doel stellingen is geslaagd, zal hier dus bin nenkort te zien zijn en een ieder die ook maar iets voor kunst voelt, stellig ten zeerste kunnen bevredigen. Verwijzende naar de in dit blad voorkomende adver tentie, menen wij dan ook de liefhebbers van goede, eerlijke kunst een dienst te bewijzen door hun een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aan te be. velen. Regeringscrisis in Italië. In Italië duurt de regeringscrisis nu al vier weken. Ook de afgetreden pre mier Segni, heeft de opdracht nu terug gegeven. De minister van financiën, Tambroni, is nu aangezocht. De moei lijkheden met Segni zijn gerezen naar aanleiding van zijn plan met republikei nen en sociaal-democraten samen te werken. De liberalen willen er buiten blijven. Met hen zou er van samenwer king met de sociaal-democraten geen sprake kunnen zijn. Deze coalitie zou echter nog mensen tekort komen voor een meerderheid in het parlement. Men vertrouwde daarbij echter op de onthou. ding van de link -socialisten van Nenni. Dat wekte het verzet van de rechter vleugel van de christeljjk-democraten, de grootste partij. Deze vleugel wil lie ver samenwerken met de monarchisten en neo-fascisten. Hoe het nu moet is niet duidelgk, want Tambroni is weer een man van de linker vleugel van de christelijk-democraten. nen bezoeken. De'situatie is nu zo, dat het Rijk, de provincie en de gemeente zorgen voor een bedrag dat driemaal zo groot is... als wij onze plicht verstaan Er moet dus plaatselijk flink worden aangepakt. Om het gemakkelijk te ma. ken kan men z’n bijdrage zo nodig in twaalf maandelijkse termijnen betalen. De commissie rekent op aller volle me dewerking, want het „Mienskipshüs” moet er komen en spoedig Wij weten allen hoe dringend de behoefte is. Prins Charles en Prinses Anne bewonderen hun klein broertje, Prins Andrew, Albert, Christian, Edward. Voor het gehele terrein in deze omge ving zal toepassing worden gevraagd (en naar verwacht wordt ook verkregen) van de faciliteiten welke het Rijk voor de bevordering van industrialisatie in de Ontwikkelingskernen toekent, wat in houdt dat 50% van de in rekening te brengen verkoopprijs voor rekening van het rijk komt. Een voorlopige calculatie theek. Het bedrag en de voorwaarden heeft een prijs van plm. 8,- per m2 zullen nader door de Raad moeten wor den vastgesteld. Maandag 28 maart. Instituut voor A'. beiders Ontwikkeling (I.v.A.O.) Afd. Sneek. Filmavond m.m.v. het Roode Kruis in het Piter Jelles lïüs. ’s Avonds 8 uur. Voor de uitoefening van haar bedrijf heeft ze aanvankelijk de beschikking no dig over een fabriekscomplex met een nuttige vloeroppervlakte van 5000 m2. De onderhandeiingen zijn thans in een zodanig stadium gekomen, dat zeer spoedig een beslissing moet worden genomen over het bouwrijp maken van het terrein door opspuiting en aanleg van straten en riolering en overdracht van de grond aan bedoelde industrie. Maar alvorens een definitief plan in te dienen achten B. en W. het raadzaam nu reeds een beginseluit- spraak van de Raad over deze aange legenheid te vragen. In Zuid-Afrika hebben maandag ern. stige onlusten het leven aan meer dan zestig negers gekost. De negers demon, streerden tegen de invoering van wel zeer uitvoerige persoonsbewijzen, welke een onderdeel vormen van de apartheids politiek. In de stad Vereeniging, vijftig kilometer ten zuiden van Johannesburg, werd de menigte voor het politiebureau zo groot, dat de politie het vuur open de met het fatale gevolg. In enkele an dere steden, o.a. Langa bij Kaapstad, vielen ook enkele doden. Het proces tegen het discriminerende persoonsbe wijs, waarin een werkboekje en een eventuele lijst van veroordelingen zijn opgenomen en dat dus duidelijk laat zien waar een neger thuisbehoort en waar hg werken mag (hier bestaan beperken de bepalingen voor), was georganiseerd door het Pan-Afrikaanse Congres, een vrij extreme organisatie, die strijdt voor de rechten van de negers en zoals de naam aangeeft voor een nauwere menhang met de andere landen Afrika. De opzet was vreedzaam, leden van de organisatie zouden zonder persoonsbewijs naar het politiebureau moeten gaan om zich daar als overtre der te melden. Alleen in de buurt van Johannesburg en in Kaapstad zijn de betogers in grote getalen opgekomen. Elders, zoals in Durban, Port Elisabeth en Pretoria, hebben zich geen demonstranten gemeld, wat natuurlijk niet wil zeggen, dat de ontevredenheid met de apartheidspoli tiek van de regering minder groot is. Hier is het Afrikaanse Nationale Con. gres van meer invloed en deze gema. tigde organisatie heeft zich tegen de demonstratie van het Pan-Afrikaanse Congres gekeerd. Maar al deze gebeur tenissen zgn even zovele stappen op de- weg naar de bewustwording van de ne gers. Het lijkt op de lange duur ónmo gelijk in Zuid-Afrika de overheersing van de blanke minderheid zo krachtda dig te handhaven als nu het geval is. De huidige regering voelt zichzelf op de goede weg en zou het liefst een alge hele scheiding van blank en zwart tot stand brengen. Dat is niet zo goed mo gelijk, vooral ook doordat de zwarten de wel zeer goedkope werkkrachten le veren, welke het land nodig heeft. Veel vreedzamer is de demonstratie verlopen van de negers in de Zuidelijke staten van Amerika voor hun gelijke rechten als burger en mens. In de wa. renhuizen in de Zuidelijke staten mogen negers en blanken kopen, maar wan. neer een neger aan de toonbank van de cafetaria in het warenhuis iets wil ge. bruiken, mag hg niet gaan zitten, maar moet hij blijven staan, iets dat herinne-t aan het feit, dat hg in vroegere tijden als bediende zijn eten kwam halen. Al enige tijd zijn in de diverse Zuidelijke staten jonge negers begonnen met te gaan zitten en bestellen. Wanneer zg niet bediend worden, blijven zij rustig zitten totdat de winkel gesloten wordt. In sommige gevallen wordt de cafetaria vroegtijdig gesloten, maar de volgende dag zijn zij weer aanwezig. Af en toe komt het tot een kort handgemeen met blanken, maar over het geheel geno men gaat alles vreedzaam toe. Dinsdagmiddag werd het eerste IJlst gevonden kievitsei door de heer S. Bouma, aan de burgemeester aange boden. Donderdag 24 maart te 8 uur film: Ca. labuig, de ontvluchte atoomgeleerde. Vrgdag 25 maart t/m maandag 28 maart iedere avond te 8 uur en zondagmid dag te 5 uur film De man die ver dwijnen moest. Zaterdag 26 maart ’s middags 2.30 uur Haags Jeugdtoneel met het kinder, toneelstuk„Dik Trom met zgn dorps, genoten”. Zondagmiddag 27 maart te film: Joe Dakota. Dinsdag en woensdag 30 maart ’s avonds 8 uur film: Meisjes op bestelling. Donderdag 31 maart ’s avonds 8 uur film: De 7e sluier. Hierbij is bepaald dat de fa. Andriol haar eigendom, totaal groot 418 m2 voor f 27.500 aan de gemeente verkoopt en deze haar voor stichting van een nieuw bedrgfspand een gedeelte industrieter rein op het Eiland ter oppervlakte van 3000 m2 tegen een jaarlijkse grond, rente in eigendom overdraagt. De fa. Andriol zal hierop een industriehal stichten met een oppervlakte van 1000 m2 en B. en W. hebben zich bereid verklaard de Raad voor te stellen ten behoeve hiervan een geldlening te ver. strekken ten bedrage van de bouwkos ten tot een maximum van f 110.000,— verminderd met de koopsom van het pand aan de le Steenklipstraat, derhal ve tot een netto bedrag van maximaal f 82.500,De betaling van de nader vast te stellen rente en de aflossing zal in 20 jaar geschieden door middel van annuïteiten. De firma Andriol zal voorts een rijks- premie aanvragen als bedoeld in de Premie, en Prijsreductieregeling „Bevor. dering Industrialisatie Ontwikkelings kernen". Wanneer zij hiervoor in aan merking komt, hetgeen naar de mening van B. en W. ongetwijfeld het geval zal zijn, wordt deze bijontvangst onmiddellijk in haar geheel aangewend voor extra. aflossing op de door de gemeente te ver strekken hypothecaire geldlening. Mede op grond van een door E.T.I.F. aan B. en W. uitgebracht ad vies, stellen zij voor in bovengenoemde zin te besluiten. De N.V. Machinefabriek en Tech nische Handeisonderneming voorheen D. Rgpkema alhier moet de productie capaciteit van haar bedrijf verder uit breiden en wenst daarvoor in aanmer king te komen voor huurkoop van een industriehal, welke gesticht zou kunnen worden op een terrein aan de Pampus. kade ter oppervlakte van plm. 3900 m2. De stichtingskosten van het fabrieksge. bouw met een nuttige vloeroppervlakte van plm. 825 m2 worden voorlopig ge raamd op f 100.000, Voorts heeft zich als gegadigde voor het huren van zulk een door de ge meente te bouwen industriehal aange. meld de fa. Deijnum en van Voorthuizen alhier, welke thans in het pand Haven, straat 1 een machinale metaalslgperij en polijst-industrie heeft. Dit bedrijf ont wikkelt zich ook gunstig, maar heeft tekort aan ruimte. Voor deze firma is aan de Valkstraat 630 m2 grond beschikbaar en volgens een voorlopige raming zal met de voor haar te bouwen hal, die 120 5. 130 m2 groot moet zijn, een bedrag van plm. f 25.000,gemoeid zijn. Een half jaar geleden vergaderden vertegenwoordigers van alle verenigin gen in IJlst om te spreken over een Ulster „Mienskipshüs”. Het gemeente bestuur van IJlst, geassisteerd door een uit de verenigingen gevormde gebou. wencommissie heeft sedert niet stil ge. zeten. Men had de keuze uit twee we gen: óf het bestaande gebouw verbete ren en vergroten, óf een geheel nieuw gebouw stichten. Het eerste plan stuit, te af op technische en financiële bezwa. ren. Zo gaat dan het oude gebouw ver. dwijnen en zal het door de Ned. Herv. gemeente niet meer beschikbaar worden gesteld voor verenigingen en ook niet voor school- en verenigingsgymnastiek. De keuze van gemeentebestuur en ge. bouwencommissie is gevallen op het project voor een mooi gebouw, waarvan de grote zaal plaats zal bieden aan 270 personen en dat tevens kan worden gebruikt door de gymnastiekvereniging en de drie scholen. Maar zal dit op kor te termijn gerealiseerd worden, dan moet uit de bevolking zelf nog een bedrag van f34.000 worden bijeengebracht. Dit is iets voor alle Ulsters, en in het bij zonder de rijpere jeugd, om aan mee te doen. Wg mogen deze kans niet laten voorbggaan. De gebouwen.commissie zal dan ook zeer binnenkort alle ingezete- brengen. Men vreest namelijk, dat het zal neerkomen op een totaal verbod van atoomproeven zonder de garantie van Donderdag 24 maart ’s avonds 8 uur. Zaal Piso. N.R.V. Vertoning nieuwe kleu renfilm: Tussen Donau en Adria. Donderdag 24 maart. Uitvoering Matthaus Passion in de Herv. Kerk te Workum. Aanvang 19.10 uur. Donderdag 24 maart ’s avonds 7.30 uur Café Leeuwen. Voorlichtings- en Film, avond Kustvaart Groningen. Donderdag 24 maart. Klaverjassen in Veerhuis Tjitte v. d. Hey, Martini, plein. Aanvang 7.30 uur. Vrgdag 25 maart. Vergadering Woning, bouwvereniging te IJlst in de consi. storiekamer Geref. Kerk. Aanv. 8 uur. Vrgdag 25 maart. 3e Lezing Natuur kundig Genootschap Sneek in zaal Piso, ’s avonds 8 uur. Spr. Prof. Dr. A. Blaauw, Groningen. Zaterdag 26 maart. Veldloop Chr. Atle. tiekver. „Sneek” in het Sportpark, Leeuwarderweg, ’s middags 3.30 uur. Zondag 27 maart. „De Vrije Gedachte” afd. Sneek. Lezing door de heer P. Spigt in Zaal Piso, Parkstraat. Aan. vang 10.30 uur. Zondag 27 maart van 2024.30 Soiree Dansante in nieuwe zaal „De Harmonie”, Leeuwarden. Maandag 28 maart. Modeshow Boussac de Paris-stoffen door Firma Tjerkstra in Hotel Hanenburg. Aan. vangstijden ’s middags 2.30 uur en ’s avonds 7.30 uur. De jonge generatie van negers, ontwik kelder en onafhankelijker weer dan de vorige, wenst enige druk achter het emancipatieproces te zetten nu er een maal een bres is geslagen in het schoolfront van de blanken. Het gaat hun te langzaam. Dat er in het Zuiden overigens wel wat aan het veranderen is, blgkt wel uit de woorden van de gou verneur van Florida, dat er een grond van billijkheid schuilt in de aanspraak van de negers op eenzelfde behandeling van negers en blanken in openbare eet gelegenheden. Ook hier: een langzaam groeiproces. Het Congres heeft zich tot op het ogenblik van schrijven nog steeds bezig gehouden met de burgerrechten. De Zuidelijke staten hebben het debat ein deloos weten te rekken om te voorko men, dat besloten zou worden tot een controle van Washington op het stem, recht van de negers in de afzonderlijke staten. Tot nu toe is dat gelukt. Maar ook al zou er toezicht van Washington kunnen komen, dan nog voorzien de ne gers vooral op het platteland niet veel kans, dat zij als kiezers zich kunnen registreren. Dat wordt hun op diverse manieren door de blanken belet. Chroestsjow is hersteld' en woensdag in Parijs aangekomen. Over het pro gramma van de drie dagen ingekorte reis is heel wat te doen geweest. Chroes tsjow had diverse eisen naar voren ge bracht om van het bezoek meer te ma. ken dan een handenschudderij met voor aanstaande figuren. In enkele kwesties heeft hij zgn zin gekregen. Zo zal hij naar het monument bij Verdun gaan, waar hg vermoedelijk voor een groter publiek een redevoering zal afsteken. Hij zal vakbondsleiders ontmoeten en hij zal de gelegenheid hebben voor de tele visie te spreken. Allemaal zaken, welke de Fransen niet graag zien. Zij vragen zich af, waarvoor zij hem eigenlijk uit genodigd hebben Ernstige onlusten in Zuid- Afrika. Maandag 4 april. Van der Meulen’s en Wielenga’s Boek- en Fotohandel. Lezing door de heer Hille Kleinstra in foyer Amicitia. Aanvang 8 uur. Maandag 4 tot en met donderdag 14 april. Expositie schilderijen en teke ningen van Folkert Haanstra Jr. in het Stadhuis van Sneek. Dagelijks ge. opend van 2-5 uur en ’s avonds van 7.309.30 uur. Zondags gesloten. Zaterdag 9 april. 14e President Roose velt Mars over 10, 15, 25 en 30 km. Start vanaf 1.30 uur Café Sikkens, Veemarkt. Daar de voor uitgifte beschikbare hoe veelheid industrieterrein op het Eiland spoedig uitgeput zal zijn, hebben B. en W., zoals al eerder in ons blad vermeld, reeds een plan voor de aanleg van een industrieterrein met haven-accomodatie aan de Oppenhuizerweg voorbij sathe „Wigledam” voorbereid. De haven zal in verbinding staan met de Houkesloot en voor dit plan zal de Oppenhuizerweg moeten worden omgelegd. Aan de uit werking ervan wordt door de Ned. Hei- demij. de laatste hand gelegd. Het bleek bij nadere overweging ge wenst in het plan ook te betrekken het terrein, begrensd door de Oppenhuizer weg vóór genoemde sathe en rijksweg 43, aansluitend aan de fabriek van de N.V. Tonnema, welk terrein gemakkelijk be reikbaar is vanaf de bestaande Oppen huizerweg. Aanvankelijk is dit aange boden aan een Amerikaanse onderne ming, maar deze heeft, zoals ook reeds vermeld, aan vestiging in België de voorkeur gegeven. Daarna zijn B. en W. in onderhande- ling getreden met de in de aanhef ge noemde NV. die voor directe bebouwing gading maakt naar een gedeelte terrein in bouwrijpe toestand van 15000 m2, plus ongeveer 15000 m2 voor uitbreiding in de naaste toekomst. In de e.k. vergadering van de Raad onzer gemeente komt ook een voorstel aan de orde de tussen de Oppenhuizerweg en rijksweg 43 gelegen gronden in be ginsel tot Industrieterrein te bestemmen en financieel medewerking te verlenen aan de N.V. Handelshuis Holvrieka te Utrecht voor het stichten van een fa briekscomplex aldaar voor de vervaardiging van apparaten op het gebied van de chemische en de zuivelindustrie.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1