Actie Comité wil feest in de stad t.g.v. de 25ste Sneek-Week Gysbert Japiksschool behield de kampioenstitel Verborgen verliezen in Kliddenstandszaken E agenda""] Makkum: 300 jaar na stichting „tichelwerk” nog vol activiteiten „Oom kernen” op hoge leeftijd overleden ULST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, Maandag 28 maart 1960 115e jaargang no. 25 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kwart van inkomen gaat soms verloren In mei een Lunapark H aag wordt museum in jubileumjaar van befaamde aardewerkfabriek Het Sneeker Nieuwsblad is een Dr L. Praamsnia 25 jaar predikant Zomerzegels 1960 „Jeugd en Muziek” hield pianowedstrijd gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en Gecombineerde jaarvergade ring M.V. en C.J.M.V. Opbrengst collecte SNEEKER NIEUWSBLAD Zakenlieden en Horeea. en ’s avonds 8 uur Modeshow Traditie. Oorzaken. in de met AMICITIA THEATER. Maar het zijn niet de Tichelaars al leen, die in Makkum de traditie van het Makkumer aardewerk hebben gevestigd en gehandhaafd en dit aardewerk we. reldvermaardheid hebben bezorgd. Het zijn ook de schilders, die dag in, dag uit de fraaie decors aanbrengen op potten en schalen en het is ook de 72-jarige ont werper J. R. Steensma, die al meer dan veertig jaar decors maakt aan zijn tafel op een van de stoffige zolders van het bedrijf. Hij is niet alleen tijdens de werk uren in het bedrijf te vinden, maar soms ’s morgens vroeg en dikwijls ’s avonds laat en hij zit niet altijd over zijn teken bord gebogen. Soms goochelt hij met schoteltjes flauw gekleurd poeder. Hij experimenteert met motief en kleur. Hij probeert het blauw, het befaamde Makkumer blauw nog wat dieper van kleur te krijgen, het rood wat heller. Hij controleert het klei, mengsel waaruit de borden, schalen, vazen en alles wat Makkumers is, wordt gevormd, en daarna gebak ken. „Pas na het bakken wordt het glazuur aangebracht en op het gla zuur de motieven, net als men het vroeger in Delft deed”, zegt de heer Steensma. En daarmee hebben we dan de oude traditie van het Delfts aardewerk in Makkum teruggevon den, want Makkums bleef Makkums, maar wat is het Delfts geworden? Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Alsof het tijdperk van de straaljager nog veraf is, zitten in alle rust, net als eeuwen geleden de decorschilders in de Makkumer aardewerkfabriek gebogen over schalen, vazen en potten om kleuren en motieven tot een ymphonie in aarde, werk te componeren Voortdurende strijd. De fabricage van aardewerk is geen zaak van vormen en bakken alleen. Het één was De lekkage kan verschilende oorzaken hebben. Levensmiddelen bederven door dat zij maar beperkt houdbaar zijn, zon licht en vocht kunnen een nadelige in vloed uitoefenen op textielgoederen en bij producten, die in het bedrijf nog een nadere behandeling moeten ondergaan vleeswaren, meel, banket kunnen vergissingen worden gemaakt. Dikwijls heeft men de neiging om dergelijke ver. liezen te onderschatten of als niet te voorkomen te beschouwen. Inderdaad is het waar dat enkele oorzaken van het verlies door de ondernemer niet zijn te beïnvloeden. Onder alle omstandigheden is het echter gewenst er aandacht aan te besteden. Voorzichtigheid en overleg kunnen vooral het verlies verminderen wanneer de lekkage ligt opgesloten in de aard van de goederen. Het komt dikwijls voor, dat breekbare goederen niet alleen in het magazijn maar ook in de winkel zó staan opgesteld, dat ze wel moeten worden omgestoten. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Voor Friesland is 1960 het jaar van de tegel. In een reeks plaatsen trekt een reizende tegel-expositie veie bezoekers en worden herinneringen gewekt aan de tegel- en plateelbakkers, die in de zeventiende en achttiende eeuw in Harlin gen, Bolsward en Makkum voor een respectabele Friese tegelproductie zorgden. In Makkum wordt dit jaar in de oude Waag een te,'el museum geopend en voor het overige staat Makkum wel in het bijzonder in de belangstelling. Drie eeuwen geleden nl. hebben de bewoners van dit dorp een fabriek gebouwd voor de productie van tegels en aardewerk. Het was in dezelfde tjjd, dat Makkum uitgroeide van een „gering” dorp met omstreeks vijftig huizen, tot een welva rende plaats met meer dan honderd kalkovens, een bloeiende haven, een belang rijke botermarkt, een plaats waar 2400 mensen werk vonden. En nu, drie eeuwen later, nu alle plaatsen langs het Ijsselmeer belangrijk zijn achteruitgegaan, nu wordt er over gesproken, dat Maklnim een badplaats wordt met een .strand bad aan het IJsselmeer, met bungalows en kampeerterreinen, nu glijden er zee schepen van de werf en is Makkum het enige dorp langs de Friese IJsselmeer- kust, waar het inwonertal stijgt inplaats van daalt. Zomerprogramma. Bij dit punt werden de hierboven ge noemde plannen uitvoerig besproken. Uitdrukkelijk kwam daarbij naar voren, dat acties als deze alleen in samenwer king met andere verenigingen uitge. voerd kunnen worden, terwijl ook de fi nanciën hierbij een belangrijke rol spe len. Besloten werd dat het bestuur con tact zal opnemen met de in .de aanhet genoemde verenigingen en daarna met nader uitgewerkte plannen zal komen. Bij de rondvraag kwamen ook nog tal van zaken aan de orde, o.a. de financiën, en spraken verschillende leden als hun overtuiging uit, dat het in Sneek met haar vele zaken toch mogelifk moet zijn de 25ste Sneek-Week op waardige wijze te vieren. Mede als dank aan de orga. nisatoren van dit grootse gebeuren, dat ieder jaar weer duizenden mensen naar hier trekt, waarvan de zakenmensen profiteren. In deze vergadering werd ook mede, gedeeld, dat er van 1821 mei ter ge. legenheid van de opening van het zeil, seizoen een Lunapark in onze stad zal zijn. Na de vergadering werd ons medege deeld, dat de Waterpoort-sterrit in sa menwerking met de M.A.C. „J. C. Vis ser” op de zaterdag van de Sneekweek (13 augustus) doorgaat, evenals de tip- peltocht voor de jeugd en voor ouderen op zaterdag 30 juli. Donderdag 31 maart a.s. zal het vijf entwintig jaar zijn geleden, dat onze stadgenoot dr L. Praamsma, sinds augus tus 1958 Reverent van de First Christian Reformed Church of Toronto in de pro vincie Ontario in Canada werd beves tigd als predikant in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Dr Praamsma wiens vader, overleden in 1916, hoofd van de Christelijke ulo school en directeur van de normaal school alhier is geweest, behaalde eerst de onderwijzersacte aan de chr. kweek school, bezocht daarna een jaar het ste delijk, thans Magister Alvinus-gymna- sium alhier en studeerde vervolgens verder aan de vrije universiteit te Am sterdam, waar hij in 1934 zijn kandi daats-, in 1939 cum laude zijn doctoraal examen tneologie deed en in 1945 op een proefschrift „Abraham Kuyper als kerk historicus” promoveerde tot doctor in de faculteit van de godgeleerdheid. Het mag zo zijn, dat er van de hon- j derd kalkovens niet één meer over ‘s, I dat de haven is verstild, en dat de bo termarkt is verdwenen. Het mag zo zijn, dat de Waag nu museum wordt, maar aan nieuwe activiteiten ontleent Mak. kum nieuwe bloei. Die Waag wordt nu een soort monument voor het Tichel, werk, dat Makkum drie eeuwen geleden kreeg, en waarvan de eigenaars zich door de eeuwen heen hebben gehand, haafd en de naam van Makkum over de wereld brachten, met dezelfde onverzet, teljjkheid, als waarmee Makkum nu een nieuwe periode van bloei tegemoet schijnt te zullen gaan. Geen gewone jongen. Het was eigenlijk geen gewone jon. gen, die drie eeuwen geleden in Makkum een tichelwerk stichtte. Freerk Jans kwam van Jorwerd of van Jelsum, waar htj zijn vader op de boerderij had kun. nen opvolgen, als hij maar voldoende lust had gevoeld. Maar Freerk Jans had er weinig zin in om boer te worden en wellicht hebben ook de kalkovens van Makkum hem geïnspireerd tot het stich. ten van het tichelwerk. Freerk Jans was eenzelfde soort figuur met daadkracht als enkele huidige inwoners van Mak. kum. Hij legde zich vooral toe op de productie van tegels. Niet ver van zijn bedrijf moeten in Friesland enige glas fabrieken hebben gestaan en Freerk Jans ging stil zijn gang. In 1675 noem de htf zich Freerek Jans Tichelaar. En vandaag de dag zijn het nog Tichelaars, die hier leven en werken. De serie Zomerzegels 1960, toeslag waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan Nederlandse instellingen voor volksgezondheid .maatschappelijk werk en culturele zorg, is gewijd aan Neder landse bloemen. De keuze van dit onderwerp is mede be- invloed door de Tuinbouwtentoonstelling ..Floriade” te Rotterdam. Uitgifte van ’n zegel (of zegels), uitsluitend gewijd aan deze tentoonstelling, stuitte op bezwaren omdat het aantal bijzondere uitgiften be perkt moet blijven; wel is op de 4 cents zege] uit de serie, welke als voorstelling de afbeelding van een tulp draagt, het opschrift „Floriade 1960” vermeld. De zegels zijn uitgevoerd naar ontwer pen van de heer Piet Wetselaar in drie kleuren koperdiepdruk. Waarden, voorstellingen en kleuren zijn als volgt: 4 4 ct; tulp „La Prin- cesse”; grijs, groen en rood; 6 4 ct; gaspeldoorn; rose, groen en geel; 8 4 ct; witte waterlelie; blauw, groen en geel; 12 8 ct; slanke klaproos, bruin achtig geel, rood en groen; 30 10 ct; blauwe zeedistel; geel, groen en blauw. De zegels zullen dit jaar worden ver kocht van 23 mei 1960 t/m 9 juli 1960 op alle postinrichtingen en blijven geldig t/m 31 december 1961. Demodage. Een de laatste tijd veel op de voor grond tredende verliesfactor is demo dage, het uit de mode geraken van be paalde artikelen. Het ziet er naar uit, dat in de toekomst niet alleen de zaken in confectie of woninginrichting, maar nog een veel bredere kring van onder nemers het demodage-risico gaat lopen. Steeds meer gebruiksvoorwerpen brillen, radiotoestellen, vervoersmidde len geraken aan de mode onderhevig. Het is moeiiyk, zo niet ónmogelijk, enige invloed uit te oefenen op de modewis. selingen. Wel kan de winkelier proberen de verliezen, welke hierdoor worden veroorzaakt, zoveel mogeiyk te voorko men. De oplossing ligt in een zorgvul dige inkoopplanning en een hoge om. zetsnelheid. Verborgen verliezen behoeven niet verborgen te blijven. Het extra werk, dat het opsporen vereist, wordt ruim, schoots vergoed door het uitschakelen van de onverwachte kostenfactoren. Het is een goede geste geweest van het Pro. ductiviteitscentrum voor het Midden- en Kleinbedrijf nog eens te wijzen op de noodzaak van een juiste beleidsvoering voor wat betreft de dikwijls te voorko. men verliezen. Het Actie Comité uit de Sneker winkeliers heeft plannen beraamd om ter ge legenheid van de 25ste Sneekweek in augustus feestelijkheden In de stad te doen houden. Zo mogelijk gedurende de veertien dagen welke aan de wedstrij den voorafgaan. Het meest wordt gevoeld voor festiviteiten op een podium over de Wip met daarnaast bijv, een tentoonstelling van scheepsmodellen en een wedstrijd voor kleine scheepjes, een historische optocht op het water (naar een idee van de heer Halbertsma), het versieren van gevels, illuminatie van de stad, een vuurwerk of i.d. Alles staat echter nog op papier. Definitieve besluiten kunnen pas worden ge nomen na overleg met V.V.V., de beide Zeilverenigingen, de Ver. van Sneker Zaterdagmiddag werd in zaal Hanen burg om het jaarlijks damkampioen schap der O L.S. gespeeld, waarvan de organisatie ook nu weer berustte bij de Jeugd- en Propaganda Commissie der Sneeker Damclub. Doordat de Bolwerkschool verstek liet gaan, maakte het tiental van de Gysbert Japiksschool reeds in de eerste ronde aan het team van de Sperkhemschool duidelijk, er niets voor te gevoelen, de vorig jaar gewonnen wisselbeker weer uit handen te geven. Het werd dan ook een ongelijke strijd, getuige de cijfers 3-17 in het voordeel van de Gysbert Ja piksschool. Zaterdagavond is in zijn woning aan de Jan van Nassaustraat op 86-jarige leeftijd overleden de heer S. J. Olij, tien tallen jaren een grote figuur in de zeil- wereld. Zowel plaatselijk als in het ge. hele Noorden, terwijl hij ook in Holland bekendheid genoot. In de Sneker zeil. wereld nam hij indertijd zelfs een ge heel eigen plaats in en zo groot was de invloed van zijn rustige, gezaghebbende persoonlijkheid, dat hij onder de Snekei watersporters de erenaam „Oom Sie. men” verwierf. banen heeft geleid. Als bestuurslid van de Sneeker Zeilclub, welke hij van 1916 tot 1936 als secretaris en daarna tot 1945 als voorzitter diende, richtte hij nl. met wijlen de heer J. G. Hibma de Noord Nederlandse Watersportbond op en heeft hij als secretaris.penningmees. ter van deze bond, welke functie hij van de aanvang af enige tientallen ja. ren met grote toewijding en bekwaam heid heeft vervuld, veel bijgedragen tot een betere organisatie en reglementering van het wedstrijdwezen in de Noordelij ke provincies. Verder heeft hij een lan ge reeks van jaren zitting gehad in de Technische Commissie en in de Zeilraad van de N.N.W.B. en volgde hij na diens overlijden zijn vriend Hylke v. d. Zee als officiële meter op. Ook is hij lid ge weest van de Nationale Zeilraad van de Kon. Verb. Ncderl. Watersportvereni gingen. Van 1919 tot 1947 was hij tevens be. stuurslid, waarvan de laatste jaren voorzitter, der N.V. Sneeker Jachthaven en bovendien was hij mede.oprichter en vele jaren lid van het algemeen bestuur van het Fries Scheepvaart Museum al. hier. Mede onder zijn leiding is ook Sneek-Week tot stand gekomen, welk zeilfestijn hij nog steeds met hart en ziel meeleefde. Het 25-jarig jubileum in augustus van dit jaar heeft hij helaas niet mogen beleven. De S.Z.C. beloonde zijn vele en grote verdiensten reeds door hem bij zijn af treden als voorzitter tot erelid te be noemen, maar de grootste waardering welke hem deelachtig werd, was wel zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, welke Koninklijke on derscheiding hem op dinsdag 17 augus. tus 1948 aan boord van het toen nog Prinselijk Jacht „Piet Hein” na de gro te en grootse vlootshow op het Sneeker. meer door Z.K.H. Prins Bernhard per soonlijk werd uitgereikt. 1 De heer Olij, die in zijn jongere jaren het beroep van molenaar en handelaar in granen heeft uitgeoefend, begon zijn succesvolle loopbaan als wedstrijdzeilei in de grote Schouwen, maar heeft daarna ook in de oude ronde schepen en in de scherpe jach ten enorm veel prijzen gewon nen. In de laat, sten vooral als stuurman van de D’er Anna van wijlen zijn vriend Feike v. d. Meer, met welk schip hij ook vele malen met on. gekend succes in Holland is uitgekomen. Zelfs op hoge leeftijd was hij nog een gevreesd tegenstander, zoals wel bleek in de veteranen-wedstrijden in de Re. genbogen welke de S.Z.C. enige malen heeft georganiseerd. Maar toch verwierf hij zijn grote be. kendheid niet in de eerste plaats als zeiler, maar als organisator. Hij is nl. één van de pioniers geweest, die in het Noorden de zeilsport in organisatorische Zaterdagavond werd in Fredehiem weer een bijeenkomst gehouden van de Sneker J M..afdeling. In zijn openings, woord kon voorzitter Dr A. S. Wad man vele leden het welkom toeroepen, in het bijzonder de heer P. C. de Geele, voorzitter van J.M.-Hoogeveen, en de Sneker musicus J. Nieuwenhuis. Voor deze avond was er een pianowedstrijd georganiseerd voor de leden. Er waren 12 deelnemers en over ’t algemeen is er uitstekend gemusiceerd. Tenslotte kwa men als overwinnaars uit de bus: le prijs Wim Schuil met een preludium van J. S. Bach; 2e prijs Engelien Gerritsma met een mazurka van F. Chopin; 3e pr. Coby Doevendans met de Turkse Mars van Mozart en een eervolle vermelding voor Diet Bron met een scherzo van A. Diabelli. Na de pauze werd er een quiz gehou. den, waarbij de vragen, opgesteld door leden, werden voorgelegd aan het be. stuur, dat zich kranig heeft geweerd. Nog beter echter ging het hierna de jongens van de Looxmaschool af, die door een 19-1 zege op de Sperkhem school tegen de Gysbert Japiksschool met een gelijk spel zouden kunnen vol staan, om de wisselbeker weer in han den te krijgen. De eindstrijd tussen de overgebleven kanshebbers verliep gelukkig in tegen stelling met de voorgaande wedstrijden, onder geweldige spanning met aanvan kelijk voor de Looxmaschool iets betere kansen. Het keerpunt kwam evenwel, toen de jeugdige A. Buikes van de Loox maschool bij een gewonnen stand mis tastte en met remise genoegen moest ne- Bjjna dagelijks moet men in het mid. denstandsbedryf constateren, dat er on nodige verliezen worden geleden. Een kopje breekt, stof verkleurt, een zak suiker scheurt of een doos chocolade raakt zoek. Het zijn verliezen, die per geval gering zijn, maar die over het gehele jaar een grote post aan de ver keerde kant van de balans vormen. De op deze manier ontstane lekkages ne. men dikwijls een dergelijke omvang aan, dat het Productiviteitscentrum voor het Midden, en Kleinbedrijf het raadzaam heeft geacht een brochure aan dit ver schijnsel te wijden. In de publicatie wor den niet alleen verschillende soorten van onnodige en dikwijls moeilijk te vinden verliezen geconstateerd, er wordt in vele gevallen tevens een manier aan de hand gedaan hoe ze te voorkomen. Tal van middenstandszaken Maandag 28 maart ’s avonds 8 uur film: De man die verdwijnen moest. Dinsdag 29 en woensdag 30 maart ’s avonds 8 uur film: Meisjes op be. stelling. Donderdag 31 maart film: De 7e sluier. missie dank had gebracht voor de wijze, waarop ze ook deze wedstrijden heeft georganiseerd en waaraan ze ook in de toekomst gaarne haar steun wil blijven geven, stelde de heer de Boer met vol doening vast, dat het door de Jeugdcom missie verrichtte werk niet zonder re sultaat is gebleven, daar uit deze wed strijden inmiddels spelers naar voren zijn gekomen, die nu in de „grote” ver eniging in de voorste gelederen zijn te vinden, wat naar hij hoopte, mettertijd ook voor de deelnemers aan deze wed strijden zal zijn weggelegd. is ook een voortdurende strijd tegen de generatie, tegen doordringen van kitsch- achtige kleuren of vormen. In Makkum weet men er alles van. „Het is een koud kunstje om massaproductie te leveren, maar waar blijven we dan”, zegt men in Makkum, waar het bedrijf zelf zijn schilders opleidt om de eenvoudige reden, dat er anders na verloop van jaren geen decorschilders meer zijn. Het Makkumer Tichelwerk werd aar dewerkfabriek, maar werd de tegel niet ontrouw. Op dezelfde wijze als in vroe ger eeuwen worden er nog tegels ge bakken. tegels met fraaie motieven en tegels, die al antiek zijn, compleet met haarscheuren, als ze uit de oven komen. Enkele jaren geleden heeft een antieksjacheraar buiten Friesland daar schromelijk misbruik van gemaakt, door ze als echt antiek te verkopen, maar daar kon men In Makkum niets aan doen. Zo bleef in Makkum de traditie bewaard in het oude bedrijf van de Tichelaars, waar eigenlijk maar weinig veranderde, terwijl er getuige de ac. tiviteiten op de scheepswerf inmid dels een nieuw tijdperk is ingeluid, zulks met dezelfde voortvarendheid als waar van de Makkumers vroeger bezield wa. ren en die maakt, dat deze oude plaats aan het IJsselmeer niet is ingesluimerd, maar springlevend is. Dit en nog een ander plan, dat alleen festiviteiten op het podium inhoudt, werd vrijdagavond besproken in de jaar vergadering van het Comité in de boven, zaal van „Onder de Linden”. De leden toonden evenwel weinig belangstelling voor deze bijeenkomst, waarover voor zitter Binnema zijn teleurstelling uit sprak. Vooral omdat er deze zomer toch wat moet gebeuren. Secretaris D. Martens bracht een uit voerig jaarverslag uit, waarin vooral de Kemweek werd gememoreerd. Het le dental daalde, wegens drie bedankjes na het invoeren van een uniforme contribu tie, tot 119. Volgens het overzicht van penning, meester D. v. d. Werf bedroegen de ontvangsten f 5569.37 en de uitgaven f 4589.05, zodat hij een kassaldo had van f 989.32. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren D. Martens en W. Binnema her. kozen. men, waardoor tenslotte met nog partij te spelen een stand van 9-9 bereikt. Alles groepte samen, in afwachting of Jan Mulder voor de Gysbert Japiks school er in zou slagen het eenmaal ver kregen voordeel tot winst te herleiden. Hij liet de spanning rondom hem echter rustig over zich heengaan en wat J. Bloem ook probeerde, de jongens van de Gysbert Japiksschool kregen weer reden tot juichen, doordat dit treffen met 11-9 in hun voordeel beslist werd, waarmede voor de tweede achtereenvol gende maal het schoolkampioenschap werd behaald. De Looxmaschool werd eervol tweede met een gelijk aantal bordpunten. Uit handen van voorzitter H. de Boer van de SDC gingen de prijzen over naar de gelukkige aanvoerders der hoogst ge ëindigde tientallen. Nadat de heer S. Koopmans names het onderwijzend personeel de Jeugdcom- Donderdagavond hielden de Herv. Meisjesvereniging en de C.J.M.V. te Scharnegoutuin een gecombineerde jaar. vergadering in „Elim”, dat behoorlijk bezet was. Nadat de leden der C.J.M.V. zich na het opengaan van het doek on der het zingen van het Bondslied ge presenteerd hadden en de bijeenkomst door voorz. L. Lootsma was geopend, hield een lid der C.J.M.V. een goede in leiding over het Schriftgedeelte dat door de voorzitter was gelezen: Jezus en de Hogepriester. Verslagen zijn meestal droog en vervelend. Deze jongelui had. den dit ondervangen door het wel en wee hunner verenigingen in de vorm van een samenspraak naar voren te brengen. Het bleek dat de M.V. 21 leden telt en goed bij kas is. De C.J.M.7. heeft 26 leden en bezit eveneens een goed saldo. Het verslag van de reis in de zomer '59 werd gezongen voorgedra gen door mej. H. Voiberda en R. Boer. sma en kreeg ook een warm applaus. Daarna brachten leden van beide vereni gingen het toneelstuk in 3 bedrijven „De greate del fan Rienk Post” op kostelijke wijze op de planken. Er werd best ge speeld. Rienk Post (S. Jansma) heeft zijn rol tot het einde meesterlijk ge speeld. Ook zyn vrouw (mevr. D. v. d. MeerBruinsma) deed het prachtig en de dochter (mej. G. Boorsma) niet min der. De rol van de zonderlinge Aaltje was bij mej. G. Wijnia in goede handen en ook de overige rollen werden goed ver. tolkt, zodat de aanwezigen een mooie avond hebben gehad. De vrye entree en de gratis consump tie kostten geld. Daarom werd in de pauze een verloting gehouden. Een mooi slot van het programma was de voor stelling van de M.V., met het Bonds, embleem, wat gezongen werd toegelicht. Aan 't eind van de avond werden ver. schillende personen door de voorzitter op 't podium ontboden. De heer J. Ver loop ontving een klein blijk van waar, dering voor zyn veie voorbereidend werk en de regie en mevr. Verloop kreeg bloe. men omdat ze haar man zo vaak voor de repetitie moest afstaan. Mevr. G. v. d. Meer—Bruinsma en mej. G. Wijnia ontvingen bloemen, omdat ze, hoewel geen lid zynde, toch bereid waren een rol in het stuk op zich te nemen. De beer D. v. d. Meer mocht ook een ver goeding in ontvangst nemen omdat hjj zijn echtgenote zo vaak voor de repeti ties moest missen. En Dick Muurling, die zich deze avond verdienstelijK maakte met zijn accordeonmuziek, werd beloond met een herhaaldeltfk applaus. Het middernachtelijk uur was reeds voorbij toen Ds Westra deze zeer ge slaagde avond met gebed sloot. De collecte door „Draagt elkanders lasten" heeft te Oosthem f 27.30, te Ab. bega f 22.50 en te Nyezyl f 55.30 opge bracht. hebben er een gewoonte van gemaakt de ver liezen wegens lekkage in het oog te houden en systematisch te bestrijden. In het grootwinkelbedrijf wordt zelfs aan de filiaalchef een manco van een half procent toegestaan by de aankoop van goederen. Er blyven echter nog te veel zaken, die te weinig aandacht besteden aan de lekkage, die op vele manieren kan optreden. In een vorig artikel heb ben wij byzondere aandacht besteed aan de verontrustende toename van de win keldiefstallen, maar ook op andere wijze kan ieder jaar een extra schade worden veroorzaakt. Een verlies, dat, in procen. ten van de omzet, hoog kan oplopen. In de levensmidelenbranche treft men lek kages aan van 2 of 3 of meer procent; dit betekent by een nettowinst van 8 a 10 procent een derving van meer dan een kwart van het inkomen. In de textielhandel heeft men gemid delde inmeet- en couponveriiezen ge. constateerd van eveneens 2 4 3 procent, maar in enkele gevallen lag dit verlies tussen de 6 en 7 procent van de jaar lijkse omzet. In de detailhandel in ge distilleerd, wijn en bier heeft men, even als in de zuivelsector, lekkages gevon den van 1,4 tot 1,5 procent. De cyfers zijn hoog genoeg om ook eens in eigen bedrijf te speuren naar dergelyke verliezen. De getallen kan men, met nog niet eens zoveel extra werk, te weten komen. Door by het boeken van de inkoopfactu ren in een aparte kolom meteen de verkoopwaarde der gekochte goede, ren te vermelden, kan men een over zicht krijgen van de theoretische verkoopprijs. Het verschil tussen dit bedrag en de werkelijk behaalde omzet geeft de lekkage aan. Maandag 28 maart. Modeshow van Boussac de Paris-stoffen door Firm* Tjerkstra in Hotel Hanenburg, ’s Avonds 7.30 uur. Maandag 28 maart. Instituut voor Ar. beiders Ontwikkeling (I.v.A.O.) Afd. Sneek. Filmavond m.m.v. het Roóde Kruis in het Piter Jelles Hüs. ’s Avonds 8 uur. Woensdag 30 maart. Huisviyttentoon. stelling in bet Himsterhüs te Oost hem. Geopend van 36 en 710 uur. Woensdag 30 maart. Contactdag in Slump’s Speciaalzaak in Naai, en Breimachines, Hoogend. Tyden: 14 17 en 1922 uur. Vrydag 1 april. Optreden van het Spaan, se Dansensemble Susana y José „De Harmonie” te Leeuwarden, ’s Avonds 8 uur. Zaterdag 2 april. Voorm. 9.30 uur In Hotel Hanenburg. Ingelanden-verga, dering Waterschap „De Scherwolder- en Morrahemmen”. Maandag 4 april. Van der Meulen’s en Wlelenga’s Boek- en Fotohandel. Lezing door de heer Hille Kleinstra in foyer Amicitla. Aanvang 8 uur. Maandag 4 tot en met donderdag 14 april. Expositie schilderijen en teke ningen van Folkert Haanstra Jr. in het Stadhuis van Sneek. Dageiyks ge opend van 25 uur en ’s avonds van 7.309.30 uur. Zondags gesloten. Zaterdag 9 april. 14e President Roose velt Mars over 10, 15, 25 en 30 km. Start vanaf 1.30 uur Café Sikkens, Veemarkt. Maandag 11 april. Alg. Vergadering Coöp. Raiffeisenbank „Sneek en Om streken” in Hotel Hanenburg, 's mor. gens 9.30 uur. Maandag 11 april. Alg. Ledenvergade. ring Coöp. Boerenleenbank „Heeg en Omstr.” in Café A. J .Visser te Heeg, ’s avonds 7.30 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1