Verzoek om nodigverklaring voor een Christelijke U.T.S. Bouw wijkgebouw Groene Kruis te IJlst Exploitante van „Fonteinbos” wil ook het Watersportcentrum bij Heeg exploiteren Vele en felle reacties tegen gebeurtenissen in Z. Afrika p IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT en van I Wordt molen ,’t Lam1 Gemeente-bezit Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 26 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD B. W. stellen voor het in te willigen Kerknieuws De kikvorsman komt naar Sneek Nationale Bevrijdingsdag in onze stad Ir K. A. Rienks hoofd* ingenieur-directeur Prov. Waterstaat Donderdag 31 maart 1960 1 H«i Sneeker Nieuwsblad it een Record belangstelling voor de Paasvee-tentoonstelling Jaarvergadering Volière- vereniging Sneek gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Passiespel 1960 te Sneek Crematie S. J. Olij Beslissing Algemene of Chr. school uiteindelijk bij de Minister Erfpacht. voor en om men een Oude traditie in ere hersteld. Grote activiteit Chr. SCHOOLJEUGD PLANT BOMEN OP KAAL SCHOUWEN-DU1VELAND het ver- Reeds eerder nodigverklaring voor een U.T.S. afgegeven. van met Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 de A. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS SNEEKER NIEUWSBLAD j deze stand van zaken aehten B. en W. het minder juist de deur voor de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs bij voor baat gesloten te houden, door de ge vraagde „nodigverklaring” te W’elgeren, uitsluitend op grond van de overweging dat in het verleden reeds voor een an ders georiënteerde school een dergelijke verklaring werd afgegeven. Zij stellen daarom voor zoek in te willigen. Advertentieprij» 15 ct per mm. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De plannen voor de bouw van een wjjkgebouw met aangebouwde zuster. woning voor de vereniging „Het Groene Kruis” te IJlst, zjjn thans geheel klaar. De Paasvee-tentoonstelling alhier, die enig is in het Noorden en uit wijde om geving belangstelling trekt, belooft ook dit jaar zeer goed te worden. Het aan tal inzendingen is weer veel groter dan vorig jaar. In totaal zijn er nl. 98 dieren aangegeven, nl. 90 voor de keuring en 8 kalveren buiten mededinging. Speciaal in de Noord.Oostpolder bestaat dit jaar grote belangstelling voor deze keuring. Uit dit gebied komen nl. 21 dieren naar de tentoonstelling, die a.s. dinsdagmor. gen om 8 uur bij Café Klopma geopend zal worden. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar op punten worden gekeurd, wat door de deelnemers zeer op prijs wordt gesteld, daar uit het jury-rapport bij puntenkeuring beter blijkt wat de voordelen en de tekorten van de dieren zijn. De prijzen zullen om 1 uur m café Kooistra (naast café Reen) aan de K. Veemarktstraat worden uitgereikt. De commissie nodigt de Sneker bur gerij met aandrang uit ook een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen, waar het puikje van het slachtvee te zien zal zijn. Bapt. Gemeenten. Aangenomen naar Veendam Ds Ph. Lindeman te Staveren. Voor het aan het Heegermeer gepro jecteerde watersport-centrum heeft zich als gegadigde voor de exploitatie ervan gemeld, de N.V. v.h. A. Kingma en Zn. te Leeuwarden, die onder de naam „Fon teinbos” reeds een bungalowpark in Gaasterland exploiteert. Deze N.V. is voornemens dit voorjaar reeds een 5-tal bungalows langs de oever ten oosten van het zwembad aan het meer te plaatsen. In de loop van drie tot vijf jaar zal dit aantal stijgen tot plm. 40, terwijl de exploitant uitelndeljjk een park van ongeveer 50 bungalows voor ogen staat. Ais streefdatum voor ver werkelijking van het volledige plan wordt 1963 aangehouden. Voor alle zekerheid heeft men Kir op de dag van het bezoek aan Dijon maar naar buiten gestuurd. De ontvangst van Chroestsjow is vrij hartelijk, maar het is niet zuiver vast te stellen, hoeveel communisten van heinde en verre met autobussen aangevoerd worden om als claque te fungeren. In Beieren zijn gemeenteraadsverkie zingen gehouden, die vooral daarom de belangstelling vragen om dat zij de eer ste zijn van een reeks, die haar hoogte punt in de parlementsverkiezingen van het volgend jaar zal vinden. De socialis ten hebben flinke winst geboekt, zij ste gen 32,1 pet. vier jaren geleden tot 38,4 pet. De Chr. Sociale Unie zakte van 34,9 op 33,2 pet. De Nationalistische Beierse Partij viel van 7 op 2 pet. De rechts ra dicale groepen kregen geen voet aan de grond, hetgeen zeer verheugend is. De teleurstelling in Bonn over de gang van zaken is moeilijk te verbergen, vooral met het oog op de parlementsverkiezin gen, die misschien voor het eerst de kans op een socialistische regering zullen ope nen. Verkiezingen in Argentinië hebben verlies voor de radicalen van president Frondizi opgeleverd, al hebben zij de meerderheid in de Kamer niet verloren. Dit verlies is voor een groot gedeelte te verklaren uit het feit, dat de regering onder invloed van Alsogaray, de minis ter van economische zaken, de tering naar de nering zet, hetgeen vooral in de schijnwelvaart gevoeld wordt. In Italië heeft de Chr.-democraat Tam- broni een regering gevormd: het is een homogeen Chr.-democratisch kabinet ge worden, doordat een coalitie, die ook maar enigszins op meerderheid kon bo gen, niet te vormen was. Vervroegde verkiezingen zouden niet verbazen. Nadat de gemeente in 1949 en in 1956 reeds bijdragen verleend had in de restauratiekosten, bleken in de loop van 1958 wederom herstellingen noodzake lijk. Met de toenmalige eigenaar werd overleg gepleegd, waarbij ook de moge lijkheid tot aankoop door de gemeente is besproken. Een molen als deze is nl. voor een particulier een bezwaarlijk be zit. De bruikbaarheid en de rentabili teit staan in een ongunstige verhouding tot de onderhoudskosten. De tegenwoordige eigenaar is bereid de molen voor f 4500.- aan de gemeen te te verkopen. Op dit bedrag hebben een deskundige van de Vereniging „De Hollandse Molen” en een Hoofdambte naar van de Prov. Waterstaat hem ook getaxeerd. De restauratiekosten worden door de directeur van gemeentewerken geraamd op plm. f 6000.Nagegaan dient nog te worden van welke instanties een bij. drage in deze kosten kan worden ver kregen en tot welk percentage. Hierop vooruitlopend menen B. en W. echter de Raad te moeten voorstellen thans reeds tot aankoop te besluiten. Het beneden gedeelte van de molen blijft voorlopig tegen een matige huur bij de heer Lijklema als bergplaats in gebruik. Na de restauratie moet worden nagegaan welke exploitatie-mogelijkheden er ver. der zijn. Donderdag 5 mei, de dag waarop ge heel Nederland de bevrijdingsdag viert, belooft in onze stad een zeer bijzondere dag te worden Onder auspiciën van het „Vijf Mei Comité” zal dan een sport gebeurtenis plaats vinden van grote allure, waarvoor het initiatief is geno men door de gezamenlijke Sneker sport verslaggevers. De vroeger w’elbekende Sneker stra tenloop wordt dan namelijk in oude luister hersteld. februari 1951 reeds een nodigverklaring voor de op richting en instandhouding van een in deze gemeente te stichten school voor uitgebreid technisch onderwijs is afge geven aan het bestuur van de Vereni ging „Sneeker Ambachtsschool” en in de vergadering van 27 juni 1954 vervol gens werd vastgesteld, dat deze nodig- verklaring moest worden geacht te zijn afgegeven ten behoeve van de „Stich ting voor het uitgebreid technisch on derwijs” te Sneek. Nu dus reeds door de raad een nodigver klaring voor een hier te stichten u.t.s. is afgegeven, lijkt het bij een eerste be schouwing moeilijk te verklaren, dat ook de oprichting en instandhouding van de in het onderhavige verzoek bedoelde school nodig is, aldus B. en W. Het be hoeft immers geen betoog, dat voor twee van dergelijke onderwijsinrichtin gen in deze gemeente geen plaats is. Streekschool. De schooljeugd van Schouwen-Duiveland plantte dinsdag (Zicrl.czee), woensdag en donderdag (Kerkwerve, Serooskerke, Nbordwelle) de eerste nieuwe bomen langs de door de watersnood van 1953 kaalgeveegde wegen van het Zeeuwse ei land. Dinsdag plantten een honderd scholieren uit Zierikzee ruim tweehonderd populieren in en om de stad.. De foto toont de jeugdige herbeplanters in en thousiaste actie. Onder leiding van voorzitter D. Muur- ling kwamen de leden der volièrevereni- ging maandagavond in Restaurant Leeu wen bijeen. Ondanks de vele uitgaven kon de heer Feenstra het boekjaar 1959 met een batig saldo afsluiten. Volgens het verslag van de secretaris telt de vereniging momenteel 52 leden. De bestuursleden Schuurmans en Hart kamp stelden zich niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen de heren Sikkes en Jellema. Na een geanimeerde rondvraag werd na de pauze door mid del van kleurplaten een wedstrijd ge houden in het herkennen van vogels. Na afloop werden de prijzen, welke uit vogels bestonden door de heer Muur- ling uitgereikt. De le prijs was voor de heer K. Feenstra, de 2e prijs voor J. Bakker en de 3e prijs voor de heer J. Sikkes. Van de zijden der leden bestond grote belangstelling voor deze vergadering. Het is de bedoeling de benodigde grond in erfpacht uit te geven voor een termijn van 60 jaar tegen een jaarlijkse erfpachtcanon van 5 der door de ge. meente te investeren kosten voor aan. koop en ophogen van het terrein en het maken van een toegangsweg. De exploi tant heeft zich bereid verklaard het bouwrijp te maken, de wegen, riolering en beplanting aan te leggen en even, eens de aanlegkosten van water en elec. triciteit voor zijn rekening te nemen. B. en W. vertrouwen, dat het initiatief van de N.V. Kingma in Heeg van harte zal worden toegejuicht. Juist het gebied rond dit dorp is bij de watersportbe. oefenaren zeer in trek, doch het ontbre. ken van de nodige accomodatie voor de zeilers werkte tot heden remmend voor de gewenste ontsluiting van deze om geving. Na de stichting van de bunga lows zal een grotere stroom watersport liefhebbers de weg naar Heeg zeker vin den. Zij stellen dan ook voor tot deze uit gifte in erfpacht over te gaan. De bekende Franse Kikvorsman, die vanwege zijn zwemtocht op de Rijn da gen lang in het nieuws heeft gestaan, .zal in verschilende steden demonstraties geven. Morgen brengt hij een bezoek aan onze stad en zal hij 's middags 2 uur zijn kunnen demonstreren in de Kolk voor dc Waterpoort. De uit omstreeks 1750 daterende ko renmolen „Het Lam”, een achtkantige bovenkruier, is een markant punt in het VVoudsender landschap. Afbraak ervan zou een verlies voor dit dorp geving zyn. Het is daarom, dat B. en W. VVymbritseradeel opnieuw contact de tegenwoordige eigenaar de heer B. Lyklema hebben opgenomen, nu algeheel verval van de molen dreigt. Het ingediende verzoek houdt ver band met de in de Nijverheidsonderwijs, wet voorkomende bepalingen, betreffen de het subsidiëren van nijverheidsscho. len. Volgens de thans in deze wet neerge legde regeling bedraagt het rijkssubsidie voor een school voor u.t.o., 70% van de netto-kosten, terwijl de gemeente ver. plicht is 30 van deze kosten voor haar rekening te nemen. Indien echter het bij Koninklijke Bood, schap van 10 april 1959 ingediende ont. werp van wet tot regeling van de finan. ciële verhouding tussen het rijk en de gemeenten tot wet wordt verheven zul len de kosten van het nijverheidsonder. wijs geheel ten laste van het rijk komen. Tot hoofdingenieur-directeur van Prov. Waterstaat is benoemd ir. K. Rienks te Leeuwarden. Bij de stemming in de Prov. Staten verkreeg de heer Rienks 27 van de 49 uitgebrachte stem men. Nummer twee van de voordracht, ir. H. Zandvoort te Leeuwarden vere nigde 22 stemmen op zich. vorm de vrijwillige onthouding, die niet Met betrekking tot het onderhavige te controleren is, kan worden gegoten, j verzoek delen B. en W. de Raad mede, Amerika wil het niet in verdragsvorm j dat bij besluit van 15 hebben, dat zou een slecht voorbeeld zijn, maar als eenzijdige belofte van de deelnemende landen, als gentleman’s agreement zou het vermoedelijk wel te aanvaarden zijn. Op de ontwapeningsconferentie, heeft de Mennozaal condoleerde. -► Voor de Sneeker Zeilclub bewezen de heren J Stoffelsma, F. Z. Ruiter en G. Ooms haar erelid de laatste eer, de K.V.N.W.V. was vertegenwoordigd door de voorzitter de heer A. J. Dragt en het bestuurslid de heer E jersma, de N.V. Sneeker Jachthaven door de heren J. v. d. Horst en K. Sevensma. Tijdens de bijeenkomst in de aula geleid werd door ds M. v. d. Meulen, doopsgez. predikant alhier, werd het woord gevoerd door de heren Lassche, Dragt en Ooms, waarna de heer J. Olij, oudste zoon van de overledene, namens de familie dankte voor de belangstelling en het betoonde medeleven. Van ’t laat ste getuigden ook de bloemstukken, welke op het podium de kist omringden. Hoewel B. en W. beseffen, dat het vreemd kan lijken voor twee gelijksoor tige scholen een nodigverklaring af te geven, moet niet uit het oog worden verloren, dat de beslissing of en zo ja, welke van deze scholen de voor oprich ting en instandhouding benodigde subsi dies uit de overheidskas zullen worden verstrekt, in handen ligt van de minis ter van O. K. en W. Blijkens een mededeling tijdens de be handeling van de begroting voor het dienstjaar 1959 van het departement van O. K. en W. in de Tweede Kamer, zal voor de spreiding van deze scholen in de verschillende provincies, wat aantal en richting betreft, een plan op worden gemaakt, dat echter voorzover be kend nog niet is tot stand gekomen. UCblCllCUUG lajuu lager technisch onderwijs het merendeel Bij een neutraal karakter draagt, was het niet mogelijk gegevens te verkrijgen in zake de verlangde richting van het on. derwijs voor wat betreft de op deze scholen gaande leerlingen. Ter verkrij ging van enige grotere zekerheid om trent de bij het u.l.o. gevonden percen tages is daarom een gelijk onderzoek bij het gewoon lager onderwijs ingesteld. Het resultaat wees uit, dat ruim 53 van de leerlingen van de gewone lagere scholen prot. chr. onderwijs krijgt, welk percentage naar mag worden aange nomen weinig verschil zal vertonen met het percentage van de leerlingen van lagere technische scholen, voor wie de ouders eveneens onderwijs op deze grondslag prefereren. Het lijdt derhalve geen twijfel, dat voor ruim de helft van de toekomstige leerlingen van een in onze gemeente te stichten u.t.s. aan onderwijs op prot. chr. grondslag de voorkeur zal worden gegeven. Op grond hiervan zijn B. en W. van oordeel dat ook de Ver. voor Chr. Nij verheidsonderwijs in haar streven te ko men tot oprichting van een christelijke u.t.s. in deze gemeente een kans moet worden gegeven. De minister beslist. Ter nadere informatie van de lezers geven we hier enige bijzonderheden over het Passiespel dat dinsdag en woensdag a.s. in Amicitia zal worden opgevoerd. Dit spel volgt de Bijbel op de voet. Het eerste tafereel laat de balseming zien in Bethanië. De intocht in Jeruza lem gaf de auteur de gelegenheid ook vroegere voorvallen uit het leven van Jezus uit te beelden, o.a. de ontroerende scène van de kinderen, die tot de Mees ter komen en de preek over de Goede Herder. Verder houdt hij zich aan de Bijbel van het Laatste Avondmaal tot aan de Verrijzenis. De taferelen worden voorafgegaan door passende muziek en besloten door gezang, die het zojuist uitgebeelde tot thema hebben. De toe. schouwers zullen deze gezangen kunnen volgen in het programma, dat men gra. tis bij het toegangsbewijs ontvangt. De gezangen worden gezongen door een koortje van ongeveer 30 kinderen. Naarmate de repetities vorderden in het begin zonder, daarna met steeds meer costuums groeide ook het enthousiasme en de ijver van de spelers en de andere medewerkers. Het is ech. ter geen geringe opgave met zo’n 80 jongens en meisjes te moeten repeteren. Dat dwingt de grootste bewondering af voor de regisseur, de heer J. J. Save- nije. Wanneer de spelers en speelsters het toneel van Amicitia bevolken zal men kunnen zien, hoeveel werk er ver zet is door de Eerw. Zusters van J.M.J., die de costuums in Bijbelse stijl met monnikengeduld hebben vervaardigd, misschien wel te mooi, als men denkt aan de stoffige en vuile kleding, welke de Joden van die dagen ongetwijfeld zul len hebben gedragen. Vermelding ver. dient vooral de kleding van de Hoge priesters Annas en Caiaphas. Tot de juiste uitbeelding van het Oosterse ge heel dragen ook de decors van de fa. W. Beyne en Zn. te Amsterdam veel bij. Af. wisselend wordt men verplaatst van de zaal in Bethanië naar een stadsbeeld van Jeruzalem, naar de zaal van het Laat, ste Avondmaal, het Paleis van de Land voogd en de omgeving van Jeruzalem met een wijds uitzicht op deze stad. Opvallend is ook de zorg, die besteed wordt aan het detail. Tot in de kleinste onderdelen toe moet een sfeer gaan leven, waarin een waardige uitbeelding van het lijden en sterven, maar ook van de verrijzenis mogelijk is. Verwacht mag worden, dat deze im ponerende vormgeving ertoe zal bijdra. gen velen een juistere indruk te geven van de Heilsgebeurtenissen en het, naar gehoopt wordt vooral in de komenae weken velen tot steun zal zijn in de be. leving hiervan. Dat zij niettemin menen te moeten voorstellen ook het verzoek van het schoolbestuur :n te willigen, is gegrond op de volgende omstandighedeft. In de eerste plaats omdat zowel een in deze gemeente op te richten neutrale als christelijke school voor uitgebreid technisch onderwas het karakter van een streekschool zullen hebben. De leer lingen zullen immers niet alleen komen uit Sneek, doch tevens voor een belang rijk deel uit het omliggende gebied. Teneinde nu te kunnen beoordelen of aan een neutrale dan wel aan een u.t.s. op christelijke grondslag de meeste be. hoefte bestaat, hebben B. en W. zich ge oriënteerd omtrent de vraag voor welk deel van de toekomstige leerlingen van een school, als de onderhavige, prot. christelijk, r. katholiek of neutraal on derwijs wordt verlangd. Gelet op de eisen van toelating voor een school voor uitgebreid technisch onderwijs, kanwor. den vastgesteld, dat deze leerlingen in hoofdzaak komen van de scholen voor uitgebreid lager en die voor lager tech nisch onderwijs. Voor het beantwoorden van de gestelde vraag kunnen dan ook de leerlingentallen van deze scholen, ge legen in het hierboven aangegeven rayon, als uitgangspunt worden geno men. Een daartoe ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat van de u.l.o-leer. lingen 53,14 protestants.christelijk onderwijs geniet, terwijl 35.89 de openbare en 10,97 de rooms katholie ke scholen voor uitgebreid lager onder wijs bezoekt. Aangezien van de in het betreffende rayon gelegen scholen voor Gistermiddag is bet stoffelijk over schot van wijlen de heer S. J. Olij op Westerveld gecremeerd, welke plechtig heid ook door vertegenwoordigers van de Twereld werd bij gewoond. Namens de Kon. Zeilver. Sneek was haar voorzitter de heer J. Lassche aan wezig, die tevens de Noord NederL Wa- tersportbond vertegenwoordigde, wiens voorzitter de heer J. C. v. d. Maden te Steenwijk, de familie dinsdagavond in het Westen een uitgebreid plan controle ingediend, dat bij de Russen voorlopig niet in goede aarde is geval len. Rusland wil in de eerste plaats over ontwapening praten, d-arna over con trole, terwijl de controle voor het Wes ten het kader is, waar de ontwapening in passen moet. De reis van Chroestsjow in Frankrijk heeft nog niet veel opwindends opgele verd. De Russische premier, die zich graag te buiten gaat aan dolle uitvallen, houdt zich zeer rustig. Het kan de na werking van de griep zijn. Tot nu toe heeft hij bij zijn toespraken maar één thema naar voren gebracht: het voor Frankrijk gevaarlijke opleven van het Duitse militairisme. Rusland behoeft hier niet bang voor te zijn, maai- Frankrijk wel, daarop hamert hij steeds weer om de Fransen te bewegen de hechte band met Bonn te verbreken. Als remedie biedt hij een Russisch-Frans bondge nootschap aan. Moeilijkheden zijn er niet geweest, be halve in Dijon, waar het Vaticaan de burgemeester, de 84-jarige kanunnik Kir, verboden had Chroestsjow te ontvangen. Nadat veel moeilijkheden moesten worden overwonnen, is het bestuur er toch in geslaagd tot een sluitende ex. ploitatie te komen, wat mede lukte, doordat de raad een extra subsidie heeft toegezegd, wanneer tot de bouw wordt overgegaan. De totale bouwkosten worden thans begroot op f 69.100,wel een hoog be drag, maar hierdoor krijgt men ook de beschikking over een wijkgebouw, dat aan de tegenwoordig daaraan te stellen eisen ten volle voldoet. De plannen voor het stichten van een dergelijk gebouw bestonden al een groot aantal jaren bij het bestuur, doch het gelukte niet eerder tot een sluitende ex. ploitatie te komen. Onnodig te zeggen, dat het bestuur erg verheugd is, dat het nu waarschijn lijk nog dit jaar zal lukken met de bouw te beginnen. De benodigde stukken en tekeningen zijn bereids voor de subsidie, aanvrage bij Rijk en provincie ingezon den. Omtrent de definitieve plaats waar het nieuwe gebouw zal verrijzen wordt momenteel nog overleg gepleegd. ring, die tot deze schietpartij heeft geleid. In vele delen van de wereld zijn beto gingen gehouden en ook in andere landen dan Engeland is men bezig boycotac ties van Zuidafrikaanse goederen voor te bereiden. Al deze felle reacties in het buiten land, maar vermoedelijk nog meer het rommelen onder de negerbevolking, die met plaatselijke stakingen van haar on genoegen blijk gaf, lijken de regering toch aan het schrikken gebracht te heb ben. De regering tracht door maatrege len en sussende toespraken de onrust te doen bedaren. Zo heeft de regering de politie opdracht gegeven geen Afrikanen meer te arresteren, die hun persoonsbe wijs niet bij zich hebben. Zoals zich zal herinneren, is de schietpartij van vorige week maandag ontstaan bij betoging van Afrikanen tegen dit persoonsbewijs, dat geheel in dienst van de apartheid stond. De regering heeft weliswaar laten weten, dat het maar een tijdelijke maatregel is, maar dat neemt niet weg, dat de regering het toch beter oordeelde even terug te krabbelen, het geen weer wijst op de kracht, die achter de betogingen van de negers zit. Loet- hoeli, de gematigde leider van het Afri kaanse Nationale Congres, heeft echter de gelegenheid rijp gezien om het ijzer te smeden nu het heet was: hij heeft de Afrikanen in het gehele land aangeraden het persoonbewijs te verbranden. Hier en daar is dat gebeurd. Loethoeli had de Afrikanen aangespoord maandag jl. als een rouwdag voor de slachtoffers van Vereeniging te houden. Veel Afrikanen hebben gehoor gegeven aan deze oproep en zijn niet op hun werk verschenen. Ongeregeldheden waren hiervan weder om het gevolg. De terughoudendheid van de politie heeft ditmaal het aantal slachtoffers beperkt gehouden. Veelal kwam het tot gevechten tussen stakende en werkwillige Afrikanen. Dat de regering ’t hoofd niet in de schoot zal leggen, blijkt wel uit de indiening van een wetsvoorstel, dat de regering machtigen zal, het Afrikaanse Nationale Congres en het veel radicalere Pan-Afri- kaanse congres te verbieden. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika, waar vorige week maandag ongeveer zeven tig negers het leven verloren hebben in een botsing met de politie in Vereeni ging, vijftig kilometer ten zuiden van Johannesburg, hebben een felle reactie in de gehele wereld verwekt. De vertegenwoordigers van 29 Afrikaanse en Azia tische landen in de Ver. Naties hebben onmiddellijk bijeenroeping van de veilig heidsraad gevraagd, die dinsdag ook bijeen is gekomen. Hierover volgende week meer. Dat deze landen fel protesteerden is begrijpelijk, uit politieke overwegin gen al. Maar vooral in de Westelijke wereld is er ook een storm van veront waardiging op gegaan tegen de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse rege- Het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Sneek heeft zich tot de raad gewend met het verzoek te verklaren, dat de oprichting en de instandhouding van een school voor christelijk uitgebreid technisch on derwijs in deze gemeente nodig wordt geoordeeld. Dit verzoek wordt ondersteund door de Chr. Middenstand (afd. Sneek), het Chr. Nationaal Vakverbond, Je Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, de Chr. bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Elektronische industrie en het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland. Hoewel de plannen voor de „Nationale Bevrijdingsloop” nog niet geheel vast staan (wij hopen er later meer van te kunnen vertellen), staat de inschrijving nu reeds open. Zij die mee willen din gen naar de fraaie prijzen, bestaande uit bekers en een groot aantal luxe voor werpen, kunnen zich dus van vandaag af schriftelijk opgeven bij de heer A. Algra, Suupmarkt 11 te Sneek. Alle mannelijke personen van 16 tot 66 jaar, Sneker of niet Sneker, kunnen deelnemen. Het inschrijfgeld is, teneinde een ieder de kans te geven mee te doen, bijzonder laag gesteld. De junioren (leeftijd van 16 t/m 18 jaar) lopen een parcours van 3000 m. en betalen f 0.50 inschrijfgeld. De senioren (boven 18 jaar) zullen 5000 m. afleggen en hun inschrijfkosten bedragen fl. Het inschrijfgeld gelieve men tegelijk met de aangifte te voldoen. Nader nieuws volgt I De staatslieden beginnen een grote ac tiviteit te ontplooien. Chroestsjow is in Frankrijk aan het reizen, Adenauer is na zijn bezoek aan Amerika in Japan aangekomen, De Gaulle gaat volgende week naar Engeland en Macmillan is za terdag onverwachts naar Washington vertrokken om met Eisenhower te spre ken over het jongste Russische voorstel om te komen tot een overeenkomst, waarbij de kernproeven verboden wor den. Dat Macmillan, overigens op ver zoek van Eisenhower, naar Amerika is gekomen, wijst er wel op, dat de stand punten zover uiteen liggen, dat monde ling overleg het beste was. De Amerikaanse achterdocht in de Russische voorstellen, die kleine atoom explosies onder de grond buiten het ver bod zouden laten, maar uitsluiten door een vrijwillige onthouding, wordt niet zo sterk door Engeland gedeeld. Maar voordat maandag de besprekingen tussen beide staatslieden begonnen, was er al een zekere kentering in het Amerikaanse standpunt waar te nemen. Het gaat er in feite nu voor Amerika om, in welke vorm de vrijwillige onthouding, die niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1