ambtsjubileum en huwelijksfeest Moderne kunst in het stadhuis Burgemeester Rasterhoff optimistisch over toekomst van Sneek Schoolwereld een uur op zijn kop „Hulp in Nood” nam afscheid van Zuster Molenaar Veel waardering voor echtpaar Ds de Leeuw bij 25-jarig Kringavond van „Het Groene Kruis IJLST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Maantlag 4 april 1960 115e jaargang no. 27 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Het kind in het verkeer Sneker industrie zal 94 woningen bouwen Oud-stadgenote gaat Benoemd Geringe meerderheid in Herv. kerkeraad voor garan tie aan Prot. Chr. ziekenhuis Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en promoveren Bouw woning gegund SNEEKER NIEUWSBLAD blaj Lm. >1- verkeersproblemen Er Vragen. op wat naar welke Hartelijke sfeer. schrijft Dankwoord. het nieuwe vaccinatieschema Centrumpositie volledig be houden. De verhouding Kruisorganlsatie- huisarts Onder dit motto hielden jl. woensdag avond de vier openbare kleuterscholen een ouderavond in Hotel Hanenburg. In een bijeenkomst van de Vereniging van Sneker Zakenlieden, vrijdag avond in het zaaltje van Hotel „De Wijnberg” gehouden, heeft bur gemeester Rasterhoff medegedeeld, dat als resultaat van de samen werking tussen de Sneker industrieën en de gemeente, naast de toe gewezen 42 woningwetwoningen nog 94 industriewoningen in de sector premiebouw zullen worden gebouwd. Aan de Lemmerweg zal verder een winkelcentrum verrijzen. Enkele wijkwinkels zijn al door bepaalde ondernemingen gereserveerd. Overigens was de burgemeester niet erg enthousiast over de woningsituatie in de toekomst. arts ter zijde staan en een degelijke ad. ministratie voeren. Dit laatste is velen dikwijls een doorn in ’t oog, doch cijfer materiaal is nodig om verschuivingen in het werk te constateren en aan de hand hiervan tegenmaatregelen te treffen. de de De jubilaris neemt een van de vele at tenties in ontvangst. Tot slot van de avond sprak Ds de Leeuw zijn dank uit voor deze dag, die de verwachtingen van zijn gezin verre te In de jaarvergadering van de vereni ging „Hulp in Nood” heeft het bestuur afscheid genomen van Zuster Molenaar, die achtentwintig jaar lang aan ’t vereni gingswerk heeft deelgenomen en eigen lijk de ziel van de vereniging is geweest. Prot. Ds de Leeuw Mej. T. Halma van de C.V.O. school te IJlst is in gelijke betrekking benoemd te Dokkum. dit ook in zien, bleek Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS I ar- I >g. 'er en Ze an f en, »ar I in- I nu I vel ijk >or 1 tar ar in de re ist be- roos. en Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De kerkeraad van de hervormde ge meente alhier heeft met 16-14 stemmen en één onthouding besloten te voldoen aan het verzoek van de Stichting Pro testants Christelijk Ziekenhuis om garant te zijn voor een eventuele onderbezet ting beneden de negentig procent. Er heerst dus bepaaldelijk geen een stemmigheid over deze zeer belangrijke aangelegenheid met betrekking tot de bouw van een tweede ziekenhuis in Sneek. De tegenstanders in de hervorm de kerkeraad te Sneek zullen allen wel voorstander zijn van een protestant zie kenhuis, maar tengevolge van een histo rische ontwikkeling van het ziekenhuis wezen in Sneek en met het oog op de huidige toestand tot hun afwijzend oor deel gekomen zijn. Tijdens de vergade ring schijnt door de tegenstemmers aan gedrongen te zijn de mogelijkheid te on derzoeken om bij het r.k. ziekenhuis een protestantse vleugel voor de verpleging van chronische patiënten te stichten. Van r.k. zijde zou men dan de verple ging van acute patiënten moeten verzor gen, terwijl beide ziekenhuizen dan ge bruik zouden kunnen maken van dezelf de technische outillage. Wanneer de onderbezetting in het te stichten protestantse ziekenhuis één pro cent beneden de grens van negentig komt, zal dit de hervormde gemeente in Sneek rond 968,- komen te kosten. Volgens de berekeningen van de Stich ting moet namelijk per belijdend lidmaat in dat geval f 0,3872 worden bijgedragen. De gemeente telt rond 2500 belijdende lidmaten, aldus meldde de L. Crt. leraar heeft de nodige stappen gemeentebestuur van onze stad de expositie hier te houden. Onze deskundige medewerker hierover het volgende: Het ietwat weemoedige, beschouwend- expressieve werk van de jonge schilder de buren ging evenmin. De deur van het gymnasium bleef voor hen gesloten diverse raken. Dat de aanwezige ouders derdaad als een probleem wel uit het groot aantal vragen, welke de heer Neising na de pauze te beant woorden kreeg. Hij gaf de ouders de raad mee, om bv. bij een wandeling in de stad, het kind de leiding eens te laten nemen bij het oversteken van hoofdstraten en kruispunten; natuurlijk met de eventueel noodzakelijke aanwij- aanwijzing door de ouders zelf. De leiding van deze voor de ouders zo belangrijke avond was in handen van de voorzitter der oudercommissie de heer J. Klasema. Benoemd tot hoofd van de komende 2e Chr. Ulo alhier de heer P. Klazinga, thans onderwijzer aan de Ulo-school Lindenlaan. een vraag naar het nieuwe kampeerter rein met nieuwe jachthaven, zei de heer Rasterhoff dat het plan voor het kam peerterrein klaar ligt, doch wacht op de goedkeuring van de rijksinstanties, dat het als aanvullend werk kan wor den uitgevoerd. Deze zal nog wel enige tijd op zich laten wachten, want er wordt een scheiding gemaakt tussen de gewone plannen en de dure werken. Daarom is het plan „Volktuintjes” het eerst aan de orde gesteld. De toestand op de arbeidsmarkt vormt ook een knel, punt en de gemeente kan hier hoege naamd geen invloed uitoefenen. Aan het slot dankte de voorzitter, de heer A. Jansen, de burgemeester harte, lijk voor zijn inleiding cn de uitvoerige beantwoording van de vragen. Dit is op de gemeente.avond symbo. lisch voorgesteld toen een groepje jon. gelui, die een echte levende leeuw, geestig uitgebeeld en gezeten in een zetel, op de schouders naar het platform droegen, waarop Ds de Leeuw met zijn gezin en familieleden zat. De leeuw werd om geven door jongens en meisjes met bor den, waarop alle onderdelen van het ker kelijk werk, waaraan Ds de Leeuw zijn beste krachten geeft, vermeld waren. Bij elk bord werd een korte uitleg gegeven en tot slot van deze orglnele huldiging werd het bekende gedicht „De Leeuw’ van de schoolmeester voorgedragen, telkens onderbroken door geestige toe spelingen op de persoon en het werk van Ds de Leeuw. Wat het vreemdelingenverkeer treft, is onze positie niet zo kleurig. Wel is ze bevredigend is van teruggang geen sprake, maar spreker had toch het gevoel dat de outillage van de op dit terrein werk zame bedrijven zich door allerlei oorzaken niet volledig hebben aan gepast aan de behoeften, waardoor hier een belangrijke achterstand is ontstaan. Dat is jammer, want door het kleiner worden van de afstan den, worden de mogelijkheden voor recreatie groter. Wij gaan naar de vijfdaagse werkweek en duizenden mensen uit het overvolle westen zullen in de toekomst het weekend komen doorbrengen in het Friese merengebied. werd door Dr van Albada onder de loupe genomen. Vooral door de verschuivingen in het werk van de wijkzuster zijn wel eens moeilijkheden ontstaan in de onder linge verhouding, terwijl dit toch geens zins nodig is. Vooral waar het leeftijds verschil tussen arts en wijkzuster groot is, kan wel eens een minder prettige si tuatie ontstaan. Persoonlijk kontakt tussen huisarts en wijkverpleegster is noodzakelijk. Over Over het kernbeleid zei spreker, dat bij velen de verwachtingen misschien te hoog gespannen zijn geweest. Men moet dit beleid op een langere termijn zien en spr. is er van overtuigd dat dit op de duur ook in Sneek tot bepaalde resultaten zal leiden, al vormen de ge spannen arbeidsmarkt en de woning. positie ernstige beletselen. Bovendien moet men niet vergeten dat verplaat sing van een zaak van het westen naar het noorden niet zo eenvoudig is. In de praktijk zijn hieraan vele bezwaren ver. bonden. Daarom stemt het tot voldoe ning dat een bedrijf uit het midden van ons land van plan is hier een fabrieks complex te stichten met een vloeropper vlakte van 5000 m2. Bovendien heeft een en ander ook tot gevolg gehad dat ver schillende Sneker industrieën tot uit breiding van hun bedrijven zullen over gaan. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot de heer Mjedema, wachtmeester le klas, is met ingang van 1 april, benoemd tot Opperwachtmeester te Appelscha. Door de ombuiging van het re geringsbeleid t.a.v. de woningbouw is er een grote vertraging in de af wikkeling van de plannen ontstaan, waardoor verwacht moet worden dat er in het eind van 1960 en begin van 1961 weinig woningen zullen worden gebouwd. Het grote woningtekort in Sneek circa 880 woningen en de gespannen arbeidsmarkt, noemde spreker de tegen, werkende factoren bij de groei van onze stad, waarover hij overigens optimis tische geluiden liet horen. Onze oud.stadgenote Mej. J. C. Klein, dochter van wijlen Dr H. Klein en mevr. A. KleinWalland, zal woensdag 6 april a.s. aan de Rijks Universiteit te Gronin gen promoveren tot doctor in de genees kunde. De titel van haar proefschrift luidt: „Onderzoekingen over de aller gische huidreacties van het delayed type”. De toekomstige jonge doctores heeft dus in alle opzichten de voetstappen van haar vader gedrukt, die ook de doctors titel bezat. De gehele huldiging van Ds en Me vrouw de Leeuw kenmerkte zich door een zeer hartelijke sfeer. Van dichtbij en veraf waren vrienden gekomen om de jubilaris en daarmee zijn hele gezin te huldigen. ’s Middags was er in de kerk, waar talloze bloemstukken waren opgesteld, een zeer druk bezochte receptie en hield mevr. SchaapmanTilma een kor te uiteenzetting. In 1952 is de gemeente Tilburg begonnen met een algemene inënting. Vroeger werden de kinderen pas op latere leeftijd ingeënt tegen diphterie, kinkhoest en tetanus. Vooral kinkhoest bleek op deze leeftijd geva ren met zich mee te brengen, vandaar het besluit de kinderen reeds in te enten op zeer jeugdige leeftijd. Na een aantal jaren werd een algemeen schema opge steld, dat ten doel had de vaccinatie, toestand van de kinderen te verbeteren en een doelmatig overzicht te krijgen. De samenwerking was geheel vrijwillig en had geen officiële status. Dit alles maakte een grote administratie noodza kelijk, want de meeste ouders vergeten vaak hun kinderen tijdig te laten in enten. Dit nieuwe schema bleek aan de verwachtingen te voldoen en mede door de cijfers van de wijkzusters en de huis artsen kreeg men een goed beeld van de totaliteit van de inënting. Na afloop van deze drie voordrachten werden door een forum verschillende vragen beantwoord. waarderende woorden en de heer W. .1. Oppedijk van Veen feliciteerde namens het bestuur van het Prot. Chr. zie. kenhuis, waarvan Ds de Leeuw een strijdbaar lid is. „U heeft in dit jubileumjaar een kans dat de vergunning voor de bouw gegeven wordt, aldus deze spreker. Wij wensen dat dit Uw cadeau mag zijn”. Zaterdagmiddag werd de tentoonstel ling van schilderijen en tekeningen van Folkert Haanstra, welke van 2 t.e.m. 14 april in het stadhuis alhier gehouden wordt, door burgemeester Rasterhoff ge opend. De werken van deze schilder, een broer van de bekende cineast Bert Haanstra, zijn van een geheel ander gen re dan we hier tot nu toe gehad hebben, zei de heer Rasterhoff. In zijn werk overheerst het spontane en zien we niet alleen de ernst, doch ook de blijmoedig heid. Spr. hoopte dat de collectie velen naar de expositiezaal mag lokken om eens kennis te maken met het werk van deze kunstenaar. De heer Haanstra werd in 1920 te Goor geboren en woont momenteel in Meppel, waar hij lid is van het Drentse Schil- dersgenootschap. Helaas is er in die provincie niet veel gelegenheid te expo seren, en hij was dan ook zeer verheugd dat hij hier een tentoonstelling van zijn werken mocht houden. Het initiatief voor deze tentoonstelling is uitgegaan van een leraar aan een school in Heerenveen, waaraan de heer Haanstra zelf ook les geeft. Genoemde bij het gedaan Folkert Haanstra, geeft op uitnemende wijze weer wat er in deze kunstenaar leeft. Misschien is het de enigszins naar het melancholieke neigende aard van de geboren en getogen Twentenaar, die zijn invloed hier laat gelden, maar vast staat wel dat Haanstra speciaal door de, vaak door hem toegepaste, tegenstel ling van licht en donker, in bijzondere mate een zeer aparte sfeer weet op te roepen. Ook een zeer gevoelige, zij het dan zoals gezegd, een enigszins wee moedige. Lijnvoering vaak zwaar en kleur vaak donker en soms zelfs dreigend bepalen samen de Inhoud van zijn werk. Maar dit neemt niet weg, dat de kunstenaar toch ook vaak met zachte, tere tinten dezelfde stemming weet op te wekken als in zijn op het eerste gezicht somber aandoend werk. In de meeste stukken in beide, hier genoemde werkwijzen valt voorts een zekere symboliek te bespeuren. In wer ken als „Kerkhofje”, „De Bruid” en „Twee Zwanen” valt door de wit-zwart tegenstelling het aksent wel heel dui delijk op deze symboliek. Ook in „Paar” (Man en vrouw met twee vogels), een enigszins aan het genre van de Franse schilder Chagall herinnerende gouache, is deze symboliek gaaf vertolkt. In het reeds genoemde „Bruidje” is het alsof het frêle vrouwtje reeds nu een voorge voel heeft van een zekere dreiging welke haar in de toekomst staat te wachten. Deze beklemming beheerst haar ietwat droeve gezicht en wordt nog extra benadrukt door de duistere fi guren op de achtergrond. Een prachtig werkstuk. Dezelfde, soms kinderlijke, angst zien we uitgebeeld in no. 14 „Oud Slachthuis”. Het is alsof we acher de grauwe muren van dit lugubere gebouw de dieren horen gieren. Het medeleven van de kunstenaar met het getrapte en verwaarloosde beest valt ook te onder kennen in het stuk no. 19 „Hond”. Ook hier weer duidelijk uitgedrukt het in de kunstenaar opgewekt medelijden met het verhutselde zwervertje. De kunst van Haanstra is in de eerste plaats een kunst van gevoelsstemmingen. Dit >s het eerste en voornaamste wat bij dit werk opvalt. Maar niet alleen daardoor wordt het wezen van dit oeuvre bepaald. Het dient gezegd dat de schilder technisch qua tekening en kleur ook het nodige in zijn mars heeft. Een goed voorbeeld hiervan is te vinden in no. 28 „Zelfportret”, dat als zuivere te kening een prima gelijkenis toont. Het zelfportret no. 38 (in kleur) mag iets minder gelijkend zijn, als mooi expres sief werk bevestigt het ’t kunnen van de schilder. Tenslotte is ook het illustratie ve en dekoratieve werk van dit laatste zijn voorbeelden in kleur en in zwart wit foto’s te zien een andere belang rijke kant van datgene wat de schilder vermag te presteren. De gelegenheid om iets van de jonge Nederlandse kunst te zien, doet zich in onze stad niet al te vaak voor en het is daarom mede voor deze jonge kunste naar te hopen, dat velen zich op zuL len maken een bezoek te brengen aan deze expositie van eerlijk en fris, mo. dern maar bepaald niet abstrakt, werk. wenste „Hulp in Nood” nog vele jaren van voorspoed toe bij haar humane werk. In haar plaats werd in het be stuur gekozen mevrouw A. J. van An- dringa-Luiking. Blijkens het verslag van de admini strateur, de heer A. Schurer, die als op volger werd benoemd van de afgetreden heer S. Feenstra, werd in het afgelopen jaar in 96 gevallen hulp verleend. Voor geneesk. hulp werd betaald 282,50, hulp in huis 65,25, versterkende middelen 671,45, beddegoed en kleding 267,40, brandstof 17,70, financiële hulp 546,20 levensmiddelen 1704,40 en diversen 239,25. Bovendien werden 374 kerst pakketten en de door S. en O. ingeza melde eieren uitgereikt. Penningmeester Keuning had naast de contributie 1980,aan schenkingen ontvangen, waardoor het boekjaar met een batig saldo kon worden afgesloten. De tegenwoordige predikant van Oost. wold, de Groningse gemeente waar Os de Leeuw bij het begin van zijn loop baan gestaan heeft als evangelisatie. predikant, was aanwezig met enkele ge meenteleden die nog met Ds de Leeuw hebben samengewerkt. Veel persoonlijke herinneringen uit deze mooie, maar zwa re tijd werden opgehaald en als geschen ken werden overhandigd een foto, een doos sigaren en „een zak vol groeten en goede wensen”. Ook Zwartebroek, de tweede gemeen te die Ds de Leeuw diende, had afge. zijn bij dit ambtsjubileum. Sprekende over de persoon van de jubilerende pre dikant, roemde Ds Spier zijn volhardend doorzetten, zijn organisatietalent en zijn hulpvaardigheid, waarop men nooit ver geefs een beroep doet. Ook mevrouw de Leeuw heeft loffelijke eigenschappen als huisvrouw en moeder en de gemeente, leden kennen haar als een voortreffelij. ke gastvrouw. Als voorzitter van de kerkeraad wenste Ds Spier het jubi lerende gezin Gods zegen toe en nij sprak de wens uit dat Ds de Leeuw zijn werk met volle kracht mag voortzetten tot opbouw van de gemeente en ver heerlijking van Zijn naam. De catechisanten zongen daarna een toepasselijk lied en overhandigden hun leraar een electr. scheerapparaat. De heer Roodbergen sprak als lid van de feestcommissie. Men heeft op deze dag niet alleen God willen danken voor Zijn zegeningen, maar ook graag als ge meente hulde willen brengen. Men heeft dit gedaan in de vorm van een receptie en gemeente.avond, terwijl de heer Rood bergen uit naam van de gemeenteleden een enveloppe met inhoud aanbood, be. stemd voor een bankstel voor de nieuwe pastorie. Ook het, te klein gebleken, re. ceptieboek werd overhandigd, evenals de boekenbon, die een van de gemeente, leden nog geschonken had. Ook gasten uit Oostwold en Zwartebroek. de taak van de wijkverpleegster, welke in menig opzicht is gewijzigd. In verband met deze verandering is een rapport verschenen, om te voorko. men dat er moeilijkheden zullen ont staan tussen arts en wijkverpleegster. Het curatieve gedeelte van de wijkver pleegster is niet veranderd, maar wel het preventieve. Zij moet wanneer er een bepaalde ziekte is geconstateerd het persoonlijk kontakt met de patiënt on. derhouden. Ook een aanstaande moeder moet door haar op deskundige wijze worden voorgelicht en na de bevalling moet de wijkzuster af en toe het gezin Na deze inleiding volgde een korte pau. ze, waarna de burgemeester een aantal schriftelijke vragen beantwoordde. Bij Drie pijlers. Sprekend over de drie pijlers voor de welvaart in Sneek: industrie, midden stand en vreemdelingenverkeer, noemde burgemeester Rasterhoff de ontwikke ling van de industrie in onze stad zeer verheugend. De metaalindustrie breidt zich voortdurend uit en de overige in. dustrieën vertonen een flinke stabiliteit met een neiging tot vooruitgang, spr. met veel cijfers aantoonde. De Sneker industrie exporteert alle landen in de wereld. Ook de mid denstand verstaat haar taak. Zij is in Sneek zelfs ingesteld op een veel groter inwonertal dan de ruim 20.000, onze stad nu heeft. Sneek heeft zijn centrumpositie vol ledig kunnen handhaven. Weliswaar gaat de ontwikkeling niet met sprongen vooruit, maar ze is zeer regelmatig. Onze stad ligt vrij gunstig aan behoor lijke autowegen terwijl er een goede ver binding is met Holland, welke straks nog beter wordt wanneer de nieuwe weg door de IJsselmeerpolders er is. Er zijn goede onderwijsinstellingen en ook op dit terrein is er nog steeds vooruitgang. Bovendien voldoet Sneek op cultureel gebied aan de eisen van een behoorlijk woonklimaat. De heer N. J. de Vries stelde de grote verdiensten van Zuster Molenaar, die, zoals hij zei, altijd voor „Hulp in Nood” klaar stond, duidelijk in het licht en bracht haar hartelijk dank voor alles wat zij in het belang van de gemeen schap heeft gedaan. Dat was veel want door haar werk als wijkzuster kon zij altijd de gevallen aanwijzen waar drin gende hulp geboden was. Spr. wenste haar nog vele jaren van rust en een goede gezondheid toe, bij welke woor den zich de heren Keuning en Feenstra aansloten. Zuster Molenaar dankte voor het steeds in haar gestelde vertrouwen en De Lyceïsten gedroegen zich echter voorbeeldig en zo gelukte het toch al len zo goed en zo kwaad het ging een plaatsje in de uitpuilende lokalen te be. zorgen en konden de leraren ook daar met hun tijdelijke klas van wal steken. Na ruim een half uur luidde in beide scholen de bel ten teken dat aan het leuke intermezzo een einde moest ko men, maar „de weg terug” viel velen blijkbaar zwaar. De beide bazen moesten er tenslotte zelf aan te pas komen om alle schapen weer in hun eigen (met permissie) „hok” te leiden. vaardigden gestuurd, die hartelijke woor den spraken en een enveloppe met in houd overhandigden. Namens de classis Sneek sprak Ds de Winter van Hommerts, die de bijzondere kwaliteiten van Ds de Leeuw roemde en namens de predikanten een enveloppe met inhoud aanbood. De rij van sprekers werd hier even onderbroken door een Friese voordracht van de heer Zljlstra, die veel succes had. Een afgevaardigde van deputaten ■Evangelisatie Friesland Zuid getuigde dat Ds de Leeuw dit werk weet te sti muleren en te steunen en overhandigde de eminente voorzitter een boekenbon. Ds Wesbonk van Leeuwarden sprak /namen het bestuur Geref. Centrum voor ambt en daarom mag er vreugde in God I geestelijk en maatschappelijk werk zeer Van één ding moet Ds de Leeuw wel overtuigd zijn na de viering van zjjn zilveren ambtsjubileum en 25-jarig hu welijksfeest donderdag in de Geref. Oos- terkerk, namelijk dat hij door zijn ge meenteleden op de handen gedragen wordt. De N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten heeft namens haar deelnemer de heer H. Boomsma de bouw van voor hem te bouwen woning aan Leeuwarderweg gegund aan de aanne mer M. Hoekstra alhier. ’s avonds was de kerk Vrijwel geheel be. zet, toen de aanwezigen staande de familie de Leeuw toezongen Ps. 103 19. De zang werd begeleid door enige leden van het Chr. muziekcorps Harmonie, die in de loop van de avond ook een enkel solonummer lieten horen. Na Schriftlezing en gebed sprak Ds Spier als eerste Ds de Leeuw toe. Bij dit dubbele feest kunnen wij zeggen dat de Here U heeft geleid en wij zijn dank baar voor alles wat Hij aan U en ons geschonken heeft. Het is de Here die de mensen roept en bekwaamt voor dit Een tweetal rapporten en het nieuwe eens bezoeken. Daarnaast moet zij de vaccinatieschema waren aanleiding voor de Provinciale Friese Vereniging „Het Groene Kruis” vrijdagavond in Hotel Hanenburg een kontakt-avond te houden voor genodigden, onder wie burgemees ters en wethouders van verschillende gemeenten. Een algemene vergadering is een van de weinige trefpunten waar men elkaar kan ontmoeten, doch helaas wordt hier niet een erg druk gebruik van gemaakt. Vandaar dat het bestuur van de vereniging besloten had een zgn. kringavond te organiseren, waarop ge legenheid was over verschillende aange- legenheden te spreken. Voorzitter Th. de Groot zei in zijn openingswoord, dat op het gebied van de volksgezondheid ook een taak voor de gemeentebesturen ligt, en dat dit wordt erkend blijkt wel uit de subsidies, welke de vereniging jaarlijks ontvangt voor haar werk. Een hechte samenwer king van beide kanten is nodig. Ook het werk van de wijkverpleegster is zeer veranderd in de laatste tijd. Het preven tieve element is voortdurend meer inge schakeld. Ook de deskundigen (de art sen) hebben een steeds grotere plaats in het werk van „Het Groene Kruis” in genomen, maar helaas blijkt er van hun kant wel eens te weinig belangstelling te bestaan voor het werk van de ver. eniging en de wijkzusters. Hierna sprak zuster A. v. d. Sloot over boven gegaan is. Hij antwoordde alle sprekers uitvoerig en dikwijls zeer gees, tig en had vooral voor de afgevaardig den van zijn eerste gemeenten geestdrif tige, hartlijke woorden. Veel persoonlij ke herinneringen zijn opgehaald op deze avond, die voor de familie de Leeuw on. getwijfeld onvergetelijk zal zijn. Voor een in alle hoeken bezette en met kleutertekeningen en werkstukjes versierde grote zaal, hield voor de pauze de hoofdinspecteur van de Groningse verkeerspolitie de heer Neising een gloedvol pleidooi tot mobilisatie tegen wat hij noemde „Staatsvijand no. 1”. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek opgemaakte cijfers blijkt, (jat bij de ouderen en jongeren de mees- ste slachtoffers vallen in het steeds toe nemende verkeer. Hett is dan ook een uitstekend initiatief geweest van de leidsters dezer scholen dit probleem de ze avond gezamenlijk onder ogen te zien. Verder blijkt het niet een probleem te zijn voor ons dicht bevolkte landje, alleen, want zoals de heer Neising ver telde is men in Zweden reeds jaren lang bezig met verkeerslessen op de kleuter scholen en beschikt men daar over de zgn. verkeersparken (zoals bij ons in Assen) waar de kinderen met fietsjes en autopeds, door de practijk met de vertrouwd In een „1 april-bui” zijn de leerlingen van de R.H.B.S. en het Chr. Lyceum al hier vrijdagmorgen van het rechte pad, dat leidt naar de school hunner ouders keuze, afgeweken en hebben ze hun aller schoolwereldje voor een uur op zijn kop gezet. Na een generaal appèl op ’t Stations plein zetten de H.B.S.’ers nl. koers naar de Hemdijk en sloegen de Lyceïsten de richting Almastraat in. De plm, drie honderd pupillen van de heer de Boer werden door diens collega dr Greep spor tief ontvangen en naar eigen keuze over de klassen verdeeld, waarbij Ds v. d. Werf zich in de grootste „klandizie” mocht verheugen. Maar of dat nu wer. kelijk alleen voortkwam uit het verlan. gen hun dorst te lessen aan de bron waaruit hij de stof voor zijn lessen put, wagen we het spijt ons voor hem te betwijfelen. Maar „reuze” vonden ze het wel hebben we achteraf gehoord. Ook de andere leraren toonden de grap te waarderen en bezorgden hun tij. delijke leerlingen ’n genoeglijk les(half). uurtje. Bij de R.H.B.S. ging het uiteraard wat minder vlot. Op een invasie van 600 gasten is deze school niet gebouwd. Hij biedt maar plaats aan ruim driehon derd en telt bovendien maar veertien leraren, zodat het onderbrengen van de „ruil”nummers heel wat meer moeite kostte dan in het Lyceum. Uit de onge duldig wordende Lyceum-massa steeg dan ook al enige malen het „In naam van Oranje, doe open de poort” op. Toen deze wens was vervuld, probeerde de directeur eerst nog met hulp van de oudste leerlingen de jongsten van de eerste klassen weg te loodsen, maar die wilden de grap ook graag volledig mee maken. De gymnasiasten afvoeren naar ie er en en en J i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1