Sociëteit „Amicitia” opgeheven Merkwaardige ontdekking op een museumzolder Anti-Honger Campagne van Nederlandse Bakkers Schilderkunstige Problemen en Aspekten Leerlingenavond Brouwers Accordeonschool WYMBRITSERADEEL IJLST van en Officieel Orgaan Snwker Nieuwsblad is de gemeenten SNEEK, Maandag 11 april 1960 115e jaargang no. 29 Activiteit in de Valkklasse Laatste bonkaart nog eenmaal verkrijgbaar Fabers Machinebedrijf Experiment C.M.B. afd. Ijlst geslaagd te Verkeersexamen Rauwerd Jong militair verongelukt 38 A» 38b BSOOS 38b Bestuurscrisis in de Oranje vereniging te Oudega-W. 37A<<- 37b 37b BROO» KA-410 37A» 38*^ 39*» 40*f| SHOCKS BROCl^ 39*» 40*p 39b 40b 39b 40a werd n.v. 37 A™ 38A*’» 39A<« 40A>| 37A» 38A» 3qaw 40*g gKcmkiiMrde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD J i SNEEKER NIEUWSBLAD gaf Wat te doen Welke kerk BHOÖ» snoa» BROOI) a«O<rt- vol. Noch voor de verkopende H.H. Bestuursverkiezing. Rantsoen uit de laatste oorlog. ge- I! J.N. openbare Nico en I Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Gistermorgen is de 19-jarige militair Oege de Jong uit Koudum ,die met ver lof op weg was naar zijn meisje in Sta veren, met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS BROO» Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad In het jaar 1814, in de zgn. Napoleontische tijd, richtten een aantal welgestel. de kooplieden hier een sociëteit op, welke volgens art. 2 van de statuten tot doel had de bevordering van een gezellig verkeer onder haar leden. Vandaar ook haar toepasselijke, maar deftige Latijnse naam „Amicitia”, wat in gewoon Ne. derlands gezelligheid betekent. Thans, 146 jaar later, is ze opgeheven. Alle 23 leerlingen van de lagere school te Rauwerd, die deelnamen aan het Veilig Verkeersexamen, slaag den zowel voor het schriftelijk als voor het mondeling gedeelte. Twee van hen slaagden zonder fouten.en zullen dus het speldje ontvangen. Hier zdllen de patriotten Heeg telde er als woonplaats van vele varens, gasten ettelijke in 1795 opruiming gehouden hebben onder de glazen titels en blazoenen terwijl het overschot zal zijn uitgenomen bij de verbouwing van de kerk in het jaar 1840. Aanvankelijk heeft men de verwijderde glazen ergens cpgeborgen totdat de Historische Ten. toonstelling in 1877 een welkome gele, genheid bood, met ere van het breek, bare stel af te komen. Ype noemt in 1758 zelf daarentegen Heeg als een der plaatsen, waar men zijn werk kon bewonderen. Wjj vermoe den dan ook dat de onderhavige zes vensters uit de Ned. Hevr. Kerk te Heeg afkomstig zijn, een uit 1745 daterend gebouw, waarin de glazen qua afmeting inderdaad goed zouden passen. Woensdagavond kwam de Oranjever eniging te Oudega (W.) in Ons Gebouw onder leiding van de 2e voorzitter D. Reitsma (voorzitter Sj. de Vries was wegens ziekte verhinderd) in jaarverga. dering bijeen. De vorige ledenvergadering, die ver leden jaar in begin mei gehouden zou worden, kon wegens het gering aantal bezoekers niet doorgaan, maar ook deze was slecht bezocht. Behalve het bestuur waren slechts negen van de 275 leden aanwezig. Het is te betreuren, dat hier niet meer belangstelling bestaat voor de Oranjevereniging. Na de jaarverslagen over 1958 en 1959 van de secretaris, bracht na een korte pauze ook de penningmeester ver slag uit ovei’ die jaren. Het eerste le verde een batig saldo op van f 77,11, dat in 1959 aangroeide tot f292,81. Al deze verslagen werden goedgekeurd, met dank aan de betrokken functionarissen voor het door hen verrichte werk. Het feit dat men het bepaald voor zien heeft gehad op de wapens en titels, terwtfl het grietmansvenster helemaal aan splinters geslagen schfjnt te zijn, wijst onmiskenbaar op de gebeurtenis sen van het jaar 1795, toen het ieder vrij stond zijn woede te koelen op de symbo len van het gehate oligarchendom. Ook is het zonder meer duidelijk dat de restanten uit een kerk komen, welke in Wymbritseradeel stond. Op een der vensters wordt de Ont vanger te Woudsend genoemd doch er is tot dusverre geen enkel bewijs geleverd dat Ype Staak vensters voor de kerk te Woudsend heeft gemaakt. De tegen woordige kerk dateert uit het jaar 1837 en kwam in de plaats van een gebouw, dat in het jaar 1660 tot stand gekomen was. Grondig onderzoek der kerkarchie. ven zou hier echter zekerheid moeten brengen, maar daar Ype Staak in 1758 niet van Woudsend rept, hetgeen men toch verwacht zou hebben indien hij hier in 1756 nog vensters had geplaatst, slaan wij de kansen voor Woudsend weinig hoog aan. IJsbrechtum zou een betere candidaat kunnen zijn, ware het niet dat Ype Staak hier reeds in 1735 wordt gesig. naleerd terwijl de rekenboeken in 1756 of 1757 over hem zwijgen. »boo» Wat staat nu het Fries Scheepvaart Museum te doen? Van de zijde van het gemeentebestuur van Wymbritseradeel werd reeds de idee geopperd, alle zes vensters te restaureren en weer in de kerk te doen aanbrengen waarvan de glazen afkomstig zijn. In beginsel zou dit ook de beste op lossing zijn. De finaniciële conse. quenties zijn echter van dien aard dat niemand weet hoe dit betaald zou moeten worden. Af gezien hier, van blijven er nog de nodige vraag tekens over betreffende de ontbre. kende gedeelten der vier kleine ven sters alsmede de wapens der beide grote, waarbij de restaurateur niet zonder meer zijn fantasie kan laten gaan. Vooralsnog leek het dan ook de beste oplossing, in eerste instantie bij wijze van proefstuk venster no. 4 te laten her. stellen en dan verder te zien. De op dracht hiertoe is bereids verstrekt door het Fries Scheepvaart Museum aan Jentsje Popma. Ook deze afzonderlijke opdracht baart niettemin de nodige zorgen, omdat noch de provincie Friesland, noch het Rijk op een daartoe ingediend voorstel positief reageerden, zodat op subsidie voor het herstel van alle zes vensters in het ge. heel niet gerekend behoeft te worden. Het bestuur van het Fries Scheep, vaart Museum meent niettemin de eerste stap te hebben moeten nemen, in het vertrouwen dat men dit besluit achteraf zal kunnen billijken. Ype Staak verdient het ten volle in zijn eigen vaderstad op deze wijze geëerd te worden. Viel nu nog na te gaan welke voor stelling ieder venster had gekenmerkt, en in welke kerk het geheel was aan gebracht? Want dat Ype Staak zijn werk voor een kerkgebouw had ge maakt stond buiten kijf. De beide grote vensters wezen op de twee zijmuren van de koorsluiting, de andere vier op de beide zijmuren van het schip. Het best bewaarde raam een der beide grootsten en door Staak als no. 4 genummerd moest twee naast elkaar geplaatste wapens hebben vertoond, waarvan één in ieder geval het Friese uitmaakte het enige dat niet stuk geslagen was. Onder beide wapens stond het gende „DE EDELE MOGENDE HEEREN STATEN VAN ’T MINDERGETAL VAN FRIESLANDT”, achtereenvol gens: „DE EDELE MOGENDE HEEREN GEDEPUTEERDE STATEN VAN FRIESLANDT”. Een intens luisterend aantal belang stellenden heeft j.l. donderdagavond in het Stadhuis acte de presence gegeven bij de lezing van de kunstschilder Fol. kert Haanstra over bovengenoemd on derwerp. Na de oorzaken van de kloof welke er, spijtig genoeg, nog altijd tus sen een groot deel van het publiek en de kustenaars bestaan, uitvoerig te hebben belicht, hield de kunstenaar een interessante en boeiende beschouwing over de kunsthistorie. De meest beken, de stijlen werden stuk voor stuk onder de loupe genomen en de smakelijke wijze waarop de heer Haanstra een en ander vertelde, gaf aan deze avond een bijzon der prettig aksent, wat vooral tot uiting kwam bij de na afloop volgende diskus. sies. Vele vragen, uit de kring der toe hoorders gesteld, werden door de schil der op een voor ieder begrijpelijke wijze beantwoord. Vooropstellend dat het voor een kustenaar altijd vrij moeilijk is over eigen werk te spreken, heeft hij toch op een alleszins bevredigende wijze ge tracht de vragenstellers wegwijs te ma ken in de innerlijke overwegingen welke een kunstenaar dwingen in zijn werk juist datgene uit te beelden wat hem be zielt. Zonder enige kritiek uit te oefenen op het oeuvre van anderen, liet hij toch duidelijk blijken, het niet in alle opzich ten eens te zijn met de abstraktie. Deze stijl, volgens hem misschien mede een der oorzaken van de tegenstelling kuns_ tenaar-publiek, ging hem, in haar uiter. Wie A (accordeon) zegt, moet ook B (Brouwer) zeggen Inderdaad, want wie enigszins thuis is In de wereld van Het college van Gedeputeerde Staten kennen wij thans nog, dat van ’t Min- dergetal echter niet meer. Laatstbedoeld college bestond uit acht volmachten, die, uit elk kwartier twee, ieder Jaar bij toerbeurt werden gekozen bij de aan. vang van de gewone Landdag, volgens een vast rooster. Het Mindergetal had tot taak de vergaderingen van de voL tallige Staten van Friesland voor te be. reiden en kwam daartoe een dag voor de eigenlijke zitting bijeen. De leden van dit college stonden in rang hoger dan de Gedeputeerde Staten en de Raden van het Hof van Friesland. Het waren dus de leden van het Mindergetal en de Gedeputeerde Staten die in 1756 raam no. 4 ten geschenke hadden gegeven. De vraag rest slechts, welk wapen wel het tweede veld kan hebben opge. vuld daar, voorzover bekend, het Mindergetal geen eigen wapen voer de terwijl Gedeputeerde Staten het wapen van Friesland zullen hebben laten aanbrengen. Alras werd het duidelijk dat meer dan de helft der onderdelen ontbrak. In het bijzonder die gedeelten, welk een fami liewapen hadden vertoond, dan wel de titels of de namen van hen, die de ven sters hadden geschonken. Meteen al een grote teleurstelling derhalve, welke de algehele restauratie op losse schroeven zette. Geïnspireerd door de gedachte dat de komende Bakkerytentoonstelling „Ne- bato”, van 10-20 mei in het RAI-gebouw te Amsterdam, gewjjd zal zijn aan het daaglijks brood in de wereld, besloten de Nederlandse bakkers tot het voeren van een grootscheepse charitatieve actie. Een nationaal comité, waarvan Prins Bernhard het Beschermheerschap aan vaardde, gaf de opdracht tot het her drukken van de laatste landelijke brood- bonkaart in een oplage van niet minder dan 3 millioen exemplaren. Deze kaar ten zullen tussen 9 en 15 mei door de bakkers en hun bezorgers worden ver kocht voor 25 ct. per Stuk. bakkers, noch voor het publiek is met deze actie iets te winnen. Achter op de kaart is een tekst gedrukt, waarin o.m. gezegd wordt: „Deze kaart verstrekte U een broodrantsoen van 1800 gram per week. Vandaag leven er op onze aarde mil joenen mensen voor wie een dergelijk rantsoen ook nu nog een nooit gekende weelde is. Mensen die NU veel minder hebben dan wij TOEN. Uw bakker vraagt U in deze dagen van bevrijdings. herdenking een steentje te willen bijdra gen aan de bevrijding van medemensen, die nog altijd zuchten onder het juk van honger en ondervoeding”. De baten van deze actie, naar men hoopt een paar honderd duizend gulden, komen via de Nederl. Org. v. Intern. Bijstand (NOVIB) ten goede aan de anti.hongercampagne die de F.A.O., de Landbouw- en Voedselorganisatie der Ver. Naties, de eerste vijf jaar over de gehele wereld gaat voeren. De uitvoering van de actie is organi satorisch en financieel mogelijk ge maakt door de belangeloze medewer. king der Kon. Ned. Gist- en Spiritusfa briek, de Stichting Import Bloembureau, de Bedrijfsver. voor het Bakkersbedrijf en de Stichting „Nebato”. De opbrengst komt daardoor geheel (dus zonder aftrek van de kosten) aan het doel ten goede. De eerste broodrantsoenering begon op 5 juni 1940. Het weekrantsoen werd gesteld op 2000 gram per week. Op 2 mei 1941 werd dit verhoogd tot 2667 gram, maar werd op 21 juni 1941 weer verlaagd tot 2000. Op 20 september 1941 kwam weer een verlaging tot 1800 gram, dit rantsoen is behoudens enige tijdelijke verhogingen of verlagingen on gewijzigd gebleven tot oktober 1944. De te verkopen bonkaart KA-410 van Wij lazen in „Valkenvlucht”, het or gaan van de Friese Valkenclub „Jacoba van Beieren”, dat evenals voorgaande jaren ook dit jaar weer wedstrijden om het jeugdkampioenschap in de Valk, klasse zullen worden gehouden. Het kampioenschap wordt in het weekeinde 2324 april, met een uitwijkmogelijk. heid naar 30 april1 mei in Grouw ver. zeild. De maximumleeftijd voor de deel nemers is 20 jaar. Het ligt ook in de bedoeling van het bestuur voor zondag 22 mei onderlinge startwedstrijden uit te schrijven, na af loop waarvan, de bij het starten en het varen, begane overtredingen tegen het wedstrijdreglement en de gemaakte fou ten tijdens het varen zullen worden be. sproken. De aftakeling begon en hield gelijke tred met de ver andering van de tijd. Er kwamen spe. ciale verenigingen, zoals biljartclubs, kaartclubs e.d., maatschappelijke orga. nisaties zoals de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst en weer later de Rotary, de Ronde Tafelclub enz., terwijl door de betere verbindingen de leden ook meer contact kregen met collega's in andere plaatsen. Bovendien speelde de emancipatie van de vrouw stellig ook een rol en waren de bioscoop, - - - - - de radio, de televisie en zoveel andere het accordeon, zal bovenstaande variant dingen van de moderne tijd evenzoveel knagers aan de wortels van deze antie. ke vereniging, die zich bovendien nim mer geheel hersteld had van het verlies dat ze geleden heeft doordat ze tijdens de oorlogsjaren door de bezetter verbo den werd, die daarna al haar bezittingen voor een schimmetje verkocht. Opgeheven. Zo kwam dus langzaam maar zeker de tijd dat de sociëteit zichzelf volkomen zou hebben overleefd. Maar zover wilde het tegenwoordige bestuur het toch niet laten komen. Ter wijl ze nog een betrekkelijk florissant bestaan leidde is ze vrijdagavond opgeheven. Op de statuten moest nl. opnieuw voor de tijd van 29 jaar en 11 maanden de ko ninklijke goedkeuring worden aange vraagd, en zo’n lang leven durfde het bestuur haar niet meer te garanderen. En zo heeft de soos, die zoveel in het leven van vele Snekers betekend heeft, dus toch nog een eervol einde gekregen, waarbij haar laatste voorzitter, de heer Th. W. Zandstra, nog eens dankbaar het werk van de opeenvolgende besturen heeft gememoreerd en tevens dank bracht aan zijn medebestuurslid mevr. KleinWalland, die indertijd haar man in het bestuur opvolgde en dus vele ja ren de sociëteit mee heeft geleid. Sinds 1925 konden nl. ook vrouwen tot de sociëteit toetreden. 330 september 1944 10e periode nog recht op 1800 gram per week. Door de bevrijding van het Zuiden (vanaf 17 september 1944) is in de dis tributie van brood een radikale veran. dering gekomen. Voor het bevrijde Zuiden bleef de dis. tributie en rantsoenering gehandhaafd, maar werd al spoedig zeer ruim gesteld op 2400 gram. Noord-Nederland heeft echter de honger gekend. November ’44 broodrantsoen 1400, december ’44 1200, half december reeds 1000 gram en in ja nuari ’45 500 gram brood per week. Wat deze cijfers betreft, de bonkaar ten en rantsoenen werden wel ter be schikking gesteld, maar in feite was er praktisch geen brood meer tot na de be vrijding in mei 1945. Door de hulp van het Roode Kruis werd het Zweeds wittebrood een zeer welkome aanvulling op de bestaande rantsoenen. Na de bevrijding beliepen de rantsoenen eerst 600 gram -j- 400 gram wittebrood, in juni 1945 1200 gram brood, in juli 2000 en in augustus 1945 2400 gram. Vanaf september 1945 gold weer voor geheel Nederland een gelijk broodrantsoen van 2800 gram. Geleide lijk werd dit minder, er kwamen steeds meer andere voedingsmiddelen. Het laatste broodrantsoen van 12 september 6 november 1948 bedroeg 2000 gram. Daarna is de brooddistributie opge heven. Als plaats voor hun samenkomsten kozen ze de bovenvertrekken van de voormalige concertzaal „Amicitia”, die aan deze sociëteit haar naam dankte en welke naam thans nog voortleeft in het Amicitia theater, dat op dezelfde plaats gebouwd is. Waar dit toen geen plaats bood, verhuisde de sociëteit eerst naar de bovenzaal van café Leeuwen. Het laatst vond ze onderdak in Hotel Bonne. ma. LAND Industriëlen kende niet. Die kwamen ook wel toegela. -«V V VW BRO(» ten e.d. toetreden. Sneek toen nog pas later, werden ten, maar stonden in de ogen van de kooplieden qua stand toch een trapje lager. Van de „soos”, zoals ze populair ge noemd werd, is een druk gebruik ge. maakt. Het is lange tijd regel geweest, dat de heren er ’s middags tussen vier uur en half zes vertoefden. Dan gingen ze naar huis om te eten, waarna van half zeven tot tien uur hun kantoor weer geopend was. Vele trouwe bezoe kers zochten daarna opnieuw de gezel ligheid van Amicitia, wat gewoonlijk tot ver na middernacht voortduurde. En daarbij gingen de gesprekken niet alleen over de handel. De lands, en gemeente, politiek, de laatste vooral, werd er ook druk besproken, zodat de sociëteit ei genlijk een voorportaal was van het stadhuis, omdat de raadsleden ook allen uit dezelfde kringen afkomstig waren. Pietie Volkers. Voorbereidend C: Tiny Duits. De getuigschriften werden uitgereikt door de examinator, na afloop van deze intieme en gezellige leerlingenavond, die begonnen werd met duo.spel van een aantal executanten. De jeugdige debu. tanten Henk Roosjen en Nico Kuperus, de laatste is nauwelijks groter dan zijn instrument brachten het er maar wat knap af. Ze wisten zelfs het op hen volgende paar te overtroeven in het sa menspel. Verder gingen de prestaties in stijgende lijn, met als „lest-best” Pietie Volkers en Tiny Duits. Na de pauze bracht het Sneker Ac cordeon Orkest nog een zestal nummers ten gehore. Hoewel het samenspel hier en daar oneffen was, werd het program ma overigens vlot en correct uitgevoerd. Ook aan de frasering en de dynamiek werd veel zorg besteed. Uit het gebodene bleek overduidelijk de goede vooruitgang van het S.A.O. Tegelijk met de technische scholing kon het programma tevens op muzikaal ho. ger niveau gebracht worden. Alzo een welverdiend succes voor de heer Boonstra. zeker beamen. De accordeonschool van de heer M. Brouwer te Giekerk heeft een goede naam. De stichter is nl. niet alleen op dit terrein een verdienstelijk musicus, maar tevens een uitnemend organisator en paedagoog. Zo bleven zijn activitei ten niet alleen beperkt tot Giekerk, doch werden er ook in verschillende andere plaatsen van ons gewest afdelingen op. gericht. Met zijn schoolorkest geeft hij in binnen- en buitenland concerten. Bo vendien kan men dit befaamde ensem ble meermalen voor de radio beluisteren. Brouwer wordt in dit omvangrijke werk bijgestaan door verschillende assisten, ten, onder wie de hoofdleraar, de heer W. Boonstra, die tevens als leider van de Sneker afdeling optreedt. Naast de A van accordeon en de B van Brouwer, noemen wij in dit verband ook nog de C van Capelle, want me. mand minder dan Frans van Capelle, de specialist op dit gebied, is reeds tien jaar lang de jaarlijkse examinator van Brouwers leerlingen. Dit jaar zijn er, verdeeld over verschillende plaatsen, 200 leerlingen door van Capelle aan de mu zikale tand gevoeld. Op de derde leerlingenavond, die don derdag in zaal Hanenburg gehouden werd, slaagden van de Sneker afdeling de volgende leerlingen Elementair: Henk Roosjen Kuperus. Voorbereidend A: Annie Wittermans, Hommerts. A Ytje Visser, Detty Popma (Op penhuizen) en Jopie de Jong. Voorbereidend B: Thea Veenstra en Moeizaam onderzoek der in 1954 aan het Fries Scheepvaart Museum overge dragen fragmenten van de door Vpe Staak bljjkens diens signatuur in 1756 gebrandschilderde vensters heeft bewezen dat het hier zes exemplaren moet hebben betroffen twee grote en vier kleinere. Ieder venster was in idem zovele afzonderlijk in lood gevatte glazen verdeeld en de vraag was nu maar in hoeverre de door elkaar geworpen onderdelen van deze gigantische legpuzzle weer in elkaar te passen vielen. De afd. IJlst van de Chr. Bedrijfsbond voor Metaalnijverheid enz. hield vrijdag avond in de consistorie der Geref. Kerk haar jaarvergadering, ditmaal als proef in de vorm van een gezellige avond die door eigen kracht gevuld werd. Naar aanleiding van het gelezene bij de opening vergeleek voorzitter J. de Boer de oprichters van de Chr. Vakbe weging met de Gideons-bende, daar ze klein in getal waren en van alle kanten tegenwerking ondervonden. Nu, na vijf tig jaar, kan echter met blijdschap en voldoening op de oprichting worden te ruggezien. Het zakelijk gedeelte van het pro gramma was geen droge kost, door de smakelijke wijze waarop R. Wierda de notulen en het jaarverslag opdiste en T. de Jong de financiën uit de doeken deed waarbij bleek dat er 31 december een batig saldo was van 96,98. Tijdens de kleine tussenpauzes liet H. Elsinga de bezoekers genieten van prachtige gram mofoonplaten en zorgde een aantal da mes voor heerlijke koffie en niet minder lekkere versnaperingen, terwijl de heren nog een fijne sigaar extra kregen. Het jaarverslag vermeldde, dat in de eindelijk opgerichte Ondernemers Raad vier van de bondsleden werden geko zen en gaf verder een overzicht van de werkzaamheden der afdeling in 1959. Hierop aansluitend zei de voorzitter dankbaar maar niet voldaan te zijn. De vergaderingen moeten beter bezocht worden en niet altijd alleen door de zelfde kern. Het werkt lichter als we al len meedoen. De bestuursverkiezing verliep vlot. De aftredende leden S. Hoekstra en R. J. Wierda werden met grote meerderheid herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer Wolthuizen werd met het oog op het ledental niet weer voorzien. De avond werd verder gevuld met prachtige films, welke vertoond werden door de heer Nijdam, hersengymnastiek tussen vijf dames en vijf heren, voor drachten en nog enige andere geestige attracties o.a. een voorstelling van de vier omroepverenigingen, wat tot ko mische effecten leidde. Het geheel heeft de aanwezigen „wol foldien”, zoals de heer D. Kunst het uit drukte, zodat dit experiment zeker ge- Alle bestuursleden legden het bijltje er bij neer, zodat een geheel nieuw be stuur gekozen moest worden. En dat met zo weinig leden Ondanks herhaalde stemmingen lukte het dan ook niet. Geen van de ge kozenen nam de benoeming aan. Ten slotte werd toen maar besloten zo spoe. dig mogelijk weer een ledenvergadering te houden. Misschien wordt dan een beter resultaat bereikt. Ook zullen dan in die vergadering de dodenherdenking en eventuele feestelijkheden op 5 mei be sproken kunnen worden, welke punten nu niet behandeld konden worden. tenslotte niet anders over blijven dan het, volkomen lege, vlak. Een andere zaak is het als men de kleur vooral de kleur als een soort van symboliek met een bepaalde funktie zou willen zien. Een funktie welke bij de beschou wer bepaalde emoties kan opwekken. Speciaal naar aanleiding van deze defi nities in verband met zijn eigen werk, ontspon zich tussen toehoorders en spre. ker een geanimeerde en leerzame discus, sie. Het was vooral in dit verband 0.1. jammer dat in het bijzonder uit onder wijskringen niet meer vertegenwoordi gers aanwezig waren om deze verhel derende gesprekken bij te wonen. Naar onze mening zou de reeds eerder ge. noemde kloof voor een groot deel te overbruggen zijn, indien ook van die kant een intensere belangstelling voor dit soort lezingen aan de dag werd ge legd. Na dit zeer zeker geslaagde expe. riment ligt het echter wel in de bedoe ling in de toekomst vaker dergelijke lezingen, verbonden aan een expositie, te houden. Misschien is het dan, mede daardoor, mogelijk de kunst dichter bij de, kennelijk hier wel voor voelende, jeugd te brengen. Als wij tenslotte naar aanleiding van deze causerie nog een enkele opmerking mogen maken, dan zouden wij dit willen doen in de vorm van een opwekking aan het publiek toch vooral in de komende dagen eens een kijkje te nemen bij deze alleszins belangwekkende tentoon. ste konsekwmties, te ver. Er zou dan stelling. B. VOEDINGSMIDDELEN 10e PERIODE 1944 (3 SEPTEMBER-30 SEPTEMBER) VOOR HOUDERS VAN INLEGVELLEN GA 401 - Voor die tjjd, maar ook nog lang daarna voorzag deze sociëteit stellig in een behoefte. Sneek was toen een klein provinciestadje, zonder verkeer, met als enig communicatiemiddel de trekschuit, zodat de bewoners geheel op zichzelf waren aangewezen. De sociëteit was voor velen dus een toevluchtsoord. Het was een gezellig conversatiecentrum en er werd ook gebiljart en gekaart. Ge durende de wintermaanden werden er tevens kien.avonden gehouden ’s zomers vertoefde men ’s avonds meermalen in de voormalige buitensociëteit aan de Wes- tersingel (waar nu Ons Gebouw staat), terwijl er dan ook steevast een boot tocht op het programma stond. Als lid konden aanvankelijk alleen kooplie den en andere personen uit de gegoede stand, zoals doctoren, rechters, advoca- Uitw'isselingswedstryd met Valkenkring Loosdrecht. Deze wedstrijd is vastgesteld op 28 en 29 mei en zal op het Sneekermeer wor. den gehouden. Óp beide dagen wordt tweemaal gestart en elk team krijgt de beschikking over vijf boten, welke zon. dag verwisseld worden. Voor deze ontmoeting gelden de start wedstrijden als oefening. De Friezen zijn er nl. op gebrand revanche te nemen voor de nederlagen welke ze de laatste jaren steeds thuis hebben geleden. De club telt momenteel 48 leden. Tien wonen in Sneek en hebben er ook hun lig. plaats en van 31 ligt de boot in Grouw. Het tweede grote venster, door Ype Staak als no. 5 aangegeven, vertoonde eveneens twee wapens naast elkaar doch hoe deze er uit hebben ge. zien is al evenzeer een gissing. Wel weten wij welke heren venster no. 5 ge. schonken hebben. Op grond van de res tanten kan worden geconcludeerd dat dit wederom twee overheidscolleges zijn geweest, te weten dat der „Rekenmees ters” en dat der „Raden van het Hof”. Afgezien van de wapens," zou het her. stel van venster no. 4 zowel als no. 5 in hoofdzaak een financiële kwestie zijn. Anders staat het met de vier kleine vensters, waarvan al heel weinig heel gebleven is. Vast staat in ieder geval dat zij ach. tereenvolgens geschonken moeten zijn door de Ontvanger van het O.B.W. te Sneek, de Ontvanger van Woudsend der Contributie Zeedijken, de Ontvanger of Fiscaal van Wymbritseradeel en hoogstwaarschijnlijk de grietman van Wymbritseradeel, die tevens dijkgraaf was van Wymbritseradeels cum annexis Contributie Zeedijken. De heer U. A. Faber en mevrouw P. C. de Vries, beide alhier, hebben opge richt Faber’s machinebedrijf n.v. te Sneek. Deze nieuwe n.v. heeft o.a. ten doel de uitoefening van het smids- en kachel smidsbedrijf, de groot- en klein handel in haarden en kachels, de groot handel in landbouwmachines, -werktui gen en -tractoren en de in- en verkoop en huur en verhuur van smalspoor. Het kapitaal bedraagt 1 miljoen, ver deeld in 20 prioriteits- en 80 gewone aandelen, waarvan geplaatst en volge stort alle prioriteits- 330 gewone aande len. Mevrouw de Vries neemt deel voor 2 aandelen, die in contanten zijn volge stort. De 20 prioriteits- 328 gewone aan delen, waarvoor de heer U. A. Faber (die tevens de directie zal voeren) par ticipeert .worden volgestort door inbreng van de tot nu toe onder firma gedreven onderneming, aldus meldt Ons Noorden. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1