De bevrijding van Sneek 25ste Sneek-Week krijgt bescheiden feestelijk tintje Veilig Verkeersexamen voor het Voortgezet onderwijs IJLST WYMBRITSERADEEL BUSTEN LANDS OVERZICHT van i f en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 14 april 1960 115e jaargang DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zuid-Afrikaanse regering wil geen overleg Oranjever. te Oudega-W. heeft weer een bestuur no. 30 Veel belangstelling voor de Bevrijdingsloop De heer W. van Mourik burgemeester van F erwerderadeel Op één na oudste inwoon ster Rauwerderliem overleden Reünie van prijzenwinnaars u’. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on r i- SNEEKER NIEUWSBLAD Zó werden de bevrijders verwelkomd! Langdurige oorlog in Algerije? De plaatselijke Duitse machthebbers is, Nieuwe secretaris. overnam, Jaarverslagen. grote gebrek aan schip. i /Int- ken over het In het examenlokaal Stil.weer banen. HET OLIE-PRO CES IN RABAT Programma. Dit werd als volgt samengesteld De eerste Canadese tank rolt Sneek binnen 49 45 50 41 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Verïchnnt MAANDAGS en DON DERDAGS pnt.; pnt.; pnt.; Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) ager. Abonnementsprijs f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In Rabat is het proces aan de gang tegen de handelaren, die consumptieolie, ver mengd met kerosine, hebben verkocht, waardoor tienduizend Marokkanen onge neeslijk zijn verlamd. V.l.n.r. boven: Haf Hosseine en Ahmed Ben Abdallah, de verkopers van de olie, Moulay Idris Ben Abd Moulay Ahmed Ben Ahmed en Ben Kacem, de drie „fabrikanten’’. Foto onder; het Hof, gepresideerd door Mr. Keddara. De stratenloop die op donderdag 5 mei onder auspiciën van het 5 mei comité, door de Sneker straten wordt gehouden onder de naam Nationale Bevrijdings loop trekt grote belangstelling. Reeds hebben zich veel deelnemers gemeld voor beide af-tanden, te weten junioren 3000 meter en senioren 5000 meter. De heer K. van Gorkum Jousterkade 10, die zelf ook aan de race zal deelne men heeft zich bovendien bereid ver- ,klaard om de lopers van de 5000 meter, dus de senioren te trainen! Naast de in dividuele prijzen heeft de commissie bovendien groepsprijzen ingesteld, die kunnen worden gewonnen door de ver eniging die met de meeste deelnemers zal komen. Een pracht gelegenheid dus voor gymnastiek- en voetbalverenigin gen! De inschrijving staat tot 1 mei open, bij het reeds bekendgemaakte adres: De heer A. Algra, Suupmarkt 15 Sneek. Junioren van 16-18 jaar betalen 0,50 en lopen 3000 meter, de senioren ƒ1, voor deelname aan de 5000 meter. In schrijfgeld bij aangifte te voldoen. Het is in Zuid-Afrika verder rustig gebleven, als men razzia’s en zuiverin. gen in negerwijken niet meetelt. Men kan van geluk spreken, dat de aanslag door een blanke en niet door een neger is uitgevoerd. Zondag 15 april 1945 is 'n dag die voor onze stad van historische betekenis zal blijven. Toen werd Sneek nl. bevrijd van de Duitse verdrukkers. Na vijf jaren van lijden, was eindelijk de dag aangebroken waarop de bevolking weer vrij kon ade men en de bezetters de wijk moesten ne men voor de zegevierende geallieerde le gers. hadden blijkbaar gemeend, dit gevleu gelde Duitse woord nu eens ironisch te moeten toepassen, want voor het vertrek werd de ammunitievoorraad, opgeslagen in de Waag, in brand gestoken. Het ge hele gebouw ging onder daverende sal vo's verloren, terwijl de woning van Mr. ken aangezien er in de Chr. democra. tische partij een zo grote tegenstelling tussen links en rechts bestaat, dat er stemmen opgaan de partij te splitsen. Oberlander is met verlof gegaan. Het heeft lang geduurd voor deze Westduit. se minister de concliisie heeft getrokken uit de beschuldigingen van nazistische gezindheid in de Hitlertijd en van mede plichtigheid aan het uitroeien van Joden in Lemberg in de oorlog. Deze minister voor de vluchtelingen heeft in de nazis. tische tijd herhaaldelijk gepleit voor de „germanisering” van Oosteuropees ge bied. Hij werd een te zware belasting van de Westduitse regering. De Engelsen verstaan de tekenen van de tijd beter dan de Zuld-Afrikanen, al moet worden toegegeven, dat de positie van de laatsten aanzienlijk moeilijker Is, doordat zij een moederland missen, waar op zij kunnen terugvallen. A. W. Haan, waarin de Orts-Kommanda- tur gevestigd was, zwaar beschadigd werd. Maar toen ook traden de Nederl. Binnenlandse strijdkrachten op. Zij gre pen op een gegeven moment in en na men het Stadsbewind in handen. Tal van maatregelen in het belang van de open bare orde werden genomen en het pu bliek volgde ze stipt op. De burgerij moest bv. binnenshuis blijven. Hoe meer het echter tegen de avond liep, des te groter werd de spanning, want de Cana dese bevrijders konden elk ogenblik ver wacht worden. De bewoners van de Leeuwarderweg en omgeving waren de eersten onder de Snekers die omstreeks 8 uur de geallieerde tanks zagen binnen rollen. Toen kende de vreugde geen grenzen en was er geen houden meer aan. Men stormde de huizen uit en aan ’t gejuich kwam schier geen einde. Vlaggen werden uitgestoken, oranjelin ten en sjerpen omgedaan, ’n Ongekende feestelijke stemming was in de mensen gevaren, en zij die dit hebben meege maakt zullen deze dag nimmer verge ten. Oppositie tegen Verwoerds felle door. drijverij bestaat. Nu de regering na de eerste aarzelingen tegenover de negers, die tot uiting kwamen in het besluit, dat de politie de persoonsbewijzen niet meer zou controleren, heeft overwonnen, en met forse hand de controle weer heeft ingesteld en bovendien op vrij grote schaal tot arrestaties is overgegaan on der de liberaal denkende blanken, is het niet zonder zin te wijzen op tegenstan den, die Verwoerd heeft opgeroepen. Vooral bij de industriëlen en zakenlieden, die van Verwoerds politiek een isolering in de wereld vrezen, die wellicht ver scheidt zou kunnen worden door de in. stelling van een boycot van Zuidafri. kaanse goederen door het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen. De Industriëlen, maar dat zijn voor bijna negentig procent Engels.sprekenden, hebben Verwoerd vorige week al ver zocht zijn politiek tegenover de negers te wijzigen en hen door loonsverhoging en voortdurend overleg met hun leiders te paaien. Maar, zoals de minister van Bantoe.onderwijs op de dag van de aan slag nog zeide, men is van oordeel, dat de ene concessie de andere zal uitlok ken en dat dat de ondergang van Zuid. Afrika zal betekenen. binnenkort nog groter zal worden door dat enige boothuizen aan de Houkesloot moeten verdwijnen. Gevraagd werd of de S.Z.C. ook iets ter verbetering zou kunnen doen. De voorzitter nam op zich hierover een bespreking met de bur gemeesters van Sneek en Wymbritsera- deel te zullen aanvragen. De idee werd geopperd ter gelegen heid van de zilveren Sneekweek in sa. menwerking met de K.Z.V.S. en V.V.V. een fotowedstrijd over deze week en over Friesland in de zomer uit te schrij ven. De ingezonden foto’s zouden dan gebruikt kunnen worden om in de ande. re delen van ons land meer bekendheid te geven aan het Sneekermeer. Dit denkbeeld was de Voorzitter niet onsympathiek, maar vooraf zou dan aan het Sneekermeer de nodige recreatie ge schapen moeten worden. In de eerste plaats een aantrekkelijker Paviljoen. Thans biedt het Meer vreemdelingen te weinig. Ook werd in dit verband nog gewezen op hef tekort aan huurboten bij de Sneker verhuurinrichtingen, dat slechts geleidelijk ingehaald kan worden en op de onrustbarende stijging van het aan tal speedboten die ook in Friesland de rust op het water dreigen te verstoren. Een oplossing hiervoor werd echter niet aan de hand gedaan. Van overleg met de leiders van de negers wil men niet weten, anders dan in de Centraal Afrikaanse Federatie, bestaande uit Niassaland, Zuid-Rhodesië en Noord-Rhodesië, waar het vorig jaar na moeilijkheden dr. Banda, de leider van de negers, was gearresteerd door de Engelse gezagsdragers. Banda is nu vrij gelaten en is nu in Engeland gearriveerd als gast van een commerciële televisie maatschappij. Hij deelde mede, dat er in juni een conferentie gehouden zal wor den om een grondwet voor Niassaland op te stellen en liet al weten, dat hij afscheiding van Niassaland van de fe deratie zou eisen, die overheerst wordt door de sterke blanke bevolking van Zuid-Rhodesië. Zaterdag is een aanslag gepleegd op het leven van dr. Verwoerd, de minister president van Zuid-Amerika, die bekend staat als de meest felle voorstander van de zogenaamde apartheidspolitiek, die nu al enkele weken door het verzet van de negers tegen de persoonsbewijzen Zuid-Afrika in het middelpunt van de belangstelling heeft gebracht. Verwoerd is bij de aanslag zwaar gewond, doch er is geen gevaar voor zijn leven. De dader was een blanke, Davis Pratt, een rijke boer en eigenaar van een fabriek van suikerwerken. Over zün motieven is nog weinig bekend. De Zuidafrikaanse politie en de pers schilderen hem af als een uit het lood geslagen figuur, die al eens in een psychiatrische inrichting verpleegd is geweest. Maar dat neemt niet weg, dat Pratt zijn onevenwichtig heid juist op dit ogenblik met een aanslag op een gehate premier heeft getoond. Dat wijst toch op grote spanningen, die van het politieke in het persoonlijke vlak overlopen, dat wijst er op, dat Pratt in zijn onevenwichigheid tot de daad is gekomen, die bij minder onevenwichtigen alleen maar tot afkeer en oppositie geleid zouden hebben. Makkum 44 pnt.; Bartele Bokma, Wom. mels 42 pnt.; Johan P. H. Dijkstra, Langweer 48 pnt.; Gerry Henstra, Kou. dum 43 pnt.; Willem J. Hoogwater, Nij- land 42 pnt.; *Jurjen de Jong, Harich 48 pnt.; Sijke Leentjes, Heeg 41 pnt.; Wimke A. v. d. Meer, Roordahuizum 43 pnt.; *Schelte Meinsma, Baard Haite Schukking, Wommels *Dirk Snieder, Oosterlittens Anne Tamminga, IJsbrechtum pnt.; Catharina P. J. Veenstra, Sneek 42 pnt.; Hyltje Wiarda, Nijland 42 pnt.; R. W. T. Diekstra, 46 pnt. Slaagden met lof. Burgemeester Van Hout reikte na af loop van het examen de diploma’s uit, met een bijzondere pluim voor Dirk Snieder, die alle vragen .foutloos had beantwoord. geweten worden, maar aan deze leden persoonlijk. De klasse.organlsaties sti muleren het deelnemen aan wedstrijden. Als vervolg van de vergadering van de vorige week kwam de Oranjevereniging te Oudega-W. maandagavond opnieuw in Ons Gebouw bijeen. Thans was het bezoek heel wat beter. Voorzitter D, Reitsma kon nl. 27 leden verwelkomen. Hij noemde dit een stap in de goede richting en sprak de hoop uit dat deze vergadering er aan zou meewerken de vereniging hoog te houden tot heil van ons dorp en omgeving. De bestuursverkiezing had ditmaal een vlot verloop. De heren P. Ozinga en D. Reitsma werden herkozen en gekozen de heren R. Bakker, J. Woudstra en J. Wolthuizen. Allen namen hun benoe ming aan. Aan de heren H. v. d. Goot, J. Boersma en Sj. de Vries, die niet in het bestuur terugkeerden, bracht de voorzitter dank voor het vele werk dat ze voor de vereniging hebben verricht. De organisatie van de Dodenherden king op 4 mei werd aan het bestuur overgelaten. Zo mogelijk zal in de Herv. Kerk een herdenkingsdienst worden ge houden, waarin de beide plaatselijke predikanten zullen voorgaan De secretaris de heer J. Pop memo reerde in zijn 58ste jaarverslag de wed strijden en andere activiteiten van de club in het afgelopen jaar, waarvan de toertocht op 2e Pinksterdag door het koude weer geen sukses werd. Maar daarna was het al mooi weer wat de klok sloeg. De penningmeester de heer J. Stoffel sma ontving f 9587,29 en gaf f 9091.73 uit,zodat hij f495.56 overhield. Hier, van moet echter op de rekening 1959 nog f94.51 betaald worden. De reserves en bezittingen vertegen woordigden aan het eind van ’t jaar een bedrag van f 2294.62. Het ledental daalde met vijf tot 608 leden, onder wie 37 donateurs en zes jeugdleden. Van de overigen wonen 454 in en 111 buiten Sneek. De begroting voor 1960 werd vastge steld op een bedrag van f 6250.Voor wedstrijdprijzen is f 3500.geraamd, voor onkosten Sneek-Week f 850. 26 mei (Hemelvaartsdag) opening van het seizoen met een leden wedstrijd. Zondag 29 mei toertocht met attracties naar een niet te ver gelegen doel. Van 18 op 19 juni nachtwedstrijd. 2526 juni nationale zomerwedstrijden. 13, 14, 15 augustus eerste helft Sneek- Week. 25 september sluitingswedstrijd voor de leden. I Verder houden de Regenbogen op 12 juni onder auspiciën van de Club een wed strijd StaverenEnkhulzen vice versa. Bij de bespreking van dit programma werd geklaagd over het steeds ontbre ken van de Valken in de gewone wed strijden, naar aanleiding waarvan ook de klasse.organisaties onder de loupe werden genomen. De geringe animo van de Sneker Valkenzeilers, zo bleek daar bij, moet niet aan „Jacoba van Beieren” Daar er meerdere malen is geklaagd over te grote banen tjjdens de Sneek- Week, zijn er vier nieuwe banen ont worpen, die als er te weinig wind is voor de vjjf bestaande anderhalf maal gezeild kunnen worden. Voor het aan. geven hiervan Is één boei voldoende. Over dit punt moet echter nog nader overleg gepleegd worden met de K.Z.V.S. Een aantal Amerikaanse staten houdt zogenaamde voorverkiezingen, waarbij de burgers mogen vaststellen wie zij als candidaat voor de presidentsverkiezin. gen in november opgesteld wensen te zien. Bij de jongste, in Wisconsin ge houden, heeft de jonge democraat John Kennedy de overwinning behaald op se nator Humphrey. Hij is nog niet zeker van de candidatuur, want Wisconsin heeft een speciaal tintje. Een derde van de bevolking is namelijk katholiek en ook Kennedy is katholiek. Daarmee is voor het eerst sinds 1928 de geloofs kwestie weer in de Amerikaanse poli tiek gebracht. Kennedy is er in geslaagd een vrij groot aantal republikeinen van het katholieke geloof op een katholieke democraat te laten stemmen, maar de partijbazen zijn er nog niet van over tuigd, dat zijn geloof in protestantse kringen geen kiezers zal afschrikken. De volgende voorverkiezing zal hierover wellicht meer uitsluitsel kunnen geven. Wegens drukke ambtsbezigheden trad -jn zjjn plaats werd de heer U. de Bruin, candi daat van het bestuur, benoemd. De heer Stoffelsma trad periodiek af en werd bij acclamatie herkozen. De voorzitter dankte de heer Pop, die het secretariaat indertijd onder niet ge makkelijke omstandigheden voor het werk dat hij in die functie voor de S.Z.C. heeft gedaan. Gebrek aan schiphuizen en lig plaatsen. Bij de rondvraag werd lang gespro- 1.™ ever het grote gebrek aan schip, huizen en ligplaatsen in onze stad, dat Met ingang van 1 mei is benoemd tot burgemeester van Ferwerderadeel onze stadgenoot, de heer W. van Mourik, thans werkzaam op de gemeentesecre tarie alhier als Hoofdcommies A in Al. gemene Dienst. De heer Van Mourik werd op 13 janu. ari 1919 geboren in Twijzel (gem. Acht- karspelen). Hij bezocht in Groningen de Chr. H.B.S. en na een suksesvol eind examen in 1936 werd hij volontair op de secretarie van Achtkarspelen. In 1942 vertrok hg naar Leeuwarden en in 1945 kwam hij naar Sneek, waar hij de laat, ste jaren in bovengenoemde functie werkzaam was. De heer van Mourik is in onze stad secretaris van de Stichting „Clubhuis de Jeugdhaven”. Ook was hij een aan. tal jaren ouderling en diaken van de Ge reformeerde Kerk. In juli van het vorig jaar heeft hij voor deze functies be dankt. De heer Van Mourik is de A.R. begin selen toegedaan. In het Diakonessenhuis te Leeuwar den is de op één na oudste inwoonster van de gemeente Rauwerderhem over leden, nl. mevr. R. Bergsmavan der Kooy uit Rauwerd. Vorige week werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, nadat zij bij het uit bed stappen haar been had gebroken. Zij bereikte op twee da gen na de leeftijd van 93 jaar. In het Noorden van Afrika komt er nog steeds niet veel verandering in de Algerijnse oorlog, die nu al van novem ber 1954 af duurt. Wij hebben in deze kroniek al vele malen de gelegenheid gehad stil te staan bij deze kwestie, vooral sinds president De Gaulle aan de macht is, die 'n een aannemelijk liberale koers leek te sturen. Dat staat nu niet meer zo als een paal boven water en men bereidt zich voor op een nog lang, durige oorlog. Debré, de Franse minis. ter.president, is deze week in Algerije geweest om de militaire situatie aan de Tunesische grens te onderzoeken in ver band met een verwacht voorjaarsoffen sief van de opstandelingen, die in Tu nesië beschikken over onaantastbaar terrein. Er wordt van militaire zijde al weer gesproken over het recht van ver volging van de rebellen op Tunesisch ge bied, maar het is de vraag of de re gering daar wel aan wil. De verhouding tot Bourguiba van Tunesië is nu wel niet zo goed te noemen, vooral niet nu deze weer gezegd heeft, dat de gealli eerden aan de Fransen hun goede dien sten maar moeten aanbieden, nu deze zelf geen einde aan de strijd kunnen maken. Maar de tijd, dat een land als Frankrijk zelfstandig zou kunnen ingrij pen in Tunesië is toch wel voorbij. Een ander probleem voor Debré dat het moeilijk blijkt, Algerijnse Mo hammedanen bereid te vinden zich can didaat te stellen voor de verkiezingen, die eind mei voor de kantonraden ge houden zullen worden. Dat duidt toch nog wel op een grote invloed van de re bellen. De Franse regering kampt ook nog met de grote ontevredenheid van de boe ren, die de koppeling van de landbouw prijzen aan de index van de prijzen voor industriële artikelen blijven eisen, maar aan de andere kant weinig openstaan voor maatregelen om de verouderde werkmethoden in vele streken te moder, niseren. Gevaar voor Frankrijks regering dreigt er niet bepaald, nu de macht van het parlement zeer gering is geworden. Anders is dat voor de Italiaanse re gering, die, nauwelijks gevormd, al te lijden had van de ontslagaanvrage van een aantal ministers, omdat het niet mogelijk bleek zelfs maar een minimale meerderheid in het parlement te verkrij gen gonder de hulp van de neo-fascisten. Het zakenkabinet van Trombon! is in middels afgetreden en men weet niet goed hoe men uit het slop moet gera. De 25ste Sneek-Week, die dit jaar van 13 tot en met 18 augustus wordt gehouden, krijgt een feestelijk tintje, maar slechts in bescheiden mate. Het geld, dat men bij de burgerij zal trachten in te zamelen, wordt be steed voor het verfraaien van de prijzen en verbetering van de kwali teit daarvan, terwijl aan alle deelnemers een blijvende herinnering aan dit zeil-jubileum zal worden uitgereikt. Geen uitbundig feestvertoon dus, maar wel zal zo mogelijk een reunie van pryzenwinnaars in de voorgaande Sneek-weken worden gehouden. Voor die betere prijzen heeft de Sneeker Zeilcluh duizend tot vijftienhonderd gulden meer nodig, zo werd dinsdagavond in de jaarvergadering van de club be kend gemaakt. Aan het begin van deze niet druk be zochte vergadering herdacht de voorzit ter de heer E. K. Hoekstra het onlangs overleden ere.lid de heer S. J. Olrj, de heer Pop af als secretaris, mede.oprichter van de S.Z.C., die daarin steeds een belangrijke rol heeft gespeeld. Zijn naam is diep gegrift in de annalen van de Sneker watersport. Vooral de S.Z.C. droeg hij een warm hart toe en wat de club nu is, heeft ze voor een groot deel aan hem te danken. Te zijner nagedachtenis werden staande enige ogenblikken stilte in acht genomen. Donderdagmiddag j.I. werd er in 29 plaatsen van ons land een verzwaard verkeersexamen afgenomen op scholen voor voortgezet onderwijs. De leerlingen van de tweede klas van het stedeljjk gymnasium fungeerden in Sneek als eerste „slachtoffers”. In totaal nemen 6350 leerlingen in het land aan dit examen deel. Het bestaat alleen uit 25 schriftelijke vragen, die, als ze allen goed worden be. antwoord, gewaardeerd worden met to taal 50 punten. Aan kandidaten die minder dan 35 punten behalen wordt geen diploma uitgereikt; brengen ze het daarentegen tot 48 of meer, dan krijgen ze het diploma „met lof” en tevens het speldje van Veilig Verkeer. Het doel van dit examen is, nu de leerlingen de leeftijd hebben bereikt dat ze een bromfiets mogen besturen, hen te waarschuwen voor het steeds toene mende gevaar op de weg, en hen daar voor te behoeden door hen examens als deze te laten afleggen. Ze weten dan hoe ze zich in het verkeer moeten gedragen. De examencommissie alhier werd ge. vormd door de voorzitter van de plaat, selijke vereniging voor Veilig Verkeer, de heer S. G. Walinga, de heren J. van Hout en C. J. Cavaljé, resp. bur gemeester van Wymbritseradeel en IJlst, de Inspecteur.korpschef de heer Kooistra, de adjudant groepscomman. dant de heer P. Heystra, de Inspecteur van het Lager Onderwijs de heer R. J. Sipkens, de brigadier Keet en de rector van het gymnasium, de heer A. van Bruggen, die onmiddellijk bereid was ge vonden zijn medewerking aan dit examen te verlenen. Burgemeester L. Rasterhoff was we gens een lichte keelontsteking verhin. derd. De leerlingen die examen moesten af leggen hebben eerst enige tijd les in deze materie gehad van hun rector en van Veilig Verkeer. Dat ze hun „lesje” goed hebben geleerd blijkt wel uit het resultaat, want allen slaagden, onder wie zelfs vier met „lof”. De geslaagden waren: Johan Attema, „Wat lichtend ondergaat, licht nog lang na”. De dag daarvoor was het al een ze nuwachtig gedoe onder de Duitse solda ten die gehuisvest waren in de woningen aan de Leeuwarderweg. Ze gunden zich geen rust om maar zo snel mogelijk de afsluitdijk te kunnen bereiken. Zondagsmorgens nog trokken kleine groepen Duitse soldaten van alle wapens min of meer doelloos door de stad, nadat eerst de bruggen door hen ondermijnd waren. In de namiddag verliet een sleep van schepen, bemand met het droeve overschot van de eens zo trotse Weer macht,, Sneek via de Geeuw, in de hoop een der kustplaatsen te kunnen berei ken. S»:.•■.■■Sïfcw w Kg?®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1