Mattheus Passion kreeg magistrale vertolking Mooie avond van de Kleuterschool te IJlst Districts-Stierenkeuring Voor de 23e keer C.J.V. Bondsdag in Sneek Nederlandse Vereniging van Suikerzieken 15 jaar IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 31 Dinsdag 19 april 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD :^=- Zeepost Ut Piter Jelles’ Lieteboek Benoemd Bevorderd a Examens vakopleiding Smecoma Eindexamens Middelb. Scholen te Sneek Noordelijk elftal met acht G.V.A.V.ers en drie Leeuwarders Nieuwe weg Groningen Drachten wordt begin juli geopend Vijf kievitseieren in een nest Extra toewijzing woningen voor industrie Piter Jelles Totoanstelling Schoolavonden Openb. Ulo Actie voor het Mienskipshüs te Ijlst gaat beginnen Gevonden voorwerpen Scharnegoutum e.o. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Uitstekend debuut van dirigent Bram Feenstra SNEEKER NIEUWSBLAD Jubileumactie stil. IJlst. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 zeer i de Het gedeelte Groningen-Drachten van de nieuwe Rijksweg E43 (Bremen-Am sterdam) zal op 4 juli officieel door de Minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, worden geopend. Deze opening, die tevens de opening zal zijn van een tentoonstelling, die van 4 t.e.m. 9 juli in Leek zal worden gehou den, wordt opgeluisterd door een histo risch overzicht van het verkeer door de eeuwen heen. Bij het eierzoeken vonden de gebroe ders S. en A. Heeringa (17 en 15 jaar) liefst vijf kievitseieren in een nest. Het komt niet vaak voor dat zoiets gebeurt. Dit betekent voor de enkeling als suikerpatiënt een geweldige rugge steun. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS die afgewisseld werd door een bijdrage en een inleiding van mej. Zijlstra over het spel van de kleuters en een ver telling van het tijdelijk hoofd mej. Wiebenga, die hiervoor de bezoekers mee nam naar een klasselokaal en hen daar als toepassing op en ter verdui delijking van het sprookje dat ze ver teld had een werkstukje liet maken wat ze met veel animo deden, ver toonde de voorzitter nog een paar aar dige films over IJlst. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name ran Sneeker Nieuwsblad. De data waarop de mondelinge exa mens worden af genomen zijn als volgt: R.H.B.S.: voor de afdeling A op 27, 28 29, 30 juni, voor de afdeling B op 21, 22 23 en 24 juni. Joh. Bogermanlyceum: HBS A: 14, 15, 16 en 17 juni, HBS B 20 tot en met 25 en 27 tot en met 30 juni en 1 juli. Gymna sium 30 en 31 mei en 1 en 2 juni. „Magister Alvinusgymnasium”: op 28, 30 en 31 mei. Middelbare school voor meisjes: 16, 17, 18 en 20 juni. Yn it Frysk Letterkundich Museum en Dokumintaesjesintrum (op 'e boppe- seal fan it Couplonhüs, fan de Fryske Akadeihy, Doelestrj. 8), sil fan 20 ont en mei 23 april in ütstalling to bis jen wêze fan boeken, hanskriften, brieven, prin ten ensfh. fan en oer Piter Jelles Troel- stra as dichter en skriuwer, opmakke yn 's mande mei de Prov. Bibleteek. It Frysk Letterkundich Museum hat hjirfoar ek yn lien krige papieren ü.m. üt it Intern. Instituut voor Sociale Ge schiedenis en fan mear as ien persoan of ynsteling dy’t helpe woe. Fansels kin men dêr tige wiis mei wêze; as der guon binne dy’t noch hwat êfstean of tameit- sje wolle sil it tige op priis steld wurde. De ütstalling is iepen, woansdei (ek de jouns), tongersdei, freed en sneon (ek de neimiddeis). De tagong is frij foar elken- ien. De wachtmeesters eerste klas bij de rijkspolitie te Water, de heren K. Dei- num te Lemmer en H. Moust te Sneek zijn bevorderd tot opperwachtmeester. Op 11 en 13 april hield de Openbare U.L.O. school alhier weer haar jaarlijkse schoolavonden in zaal Hanenburg. De eerste was voor de eerste en twee de klassen, de tweede avond voor de oudere leerlingen en hierop waren ook introducees en oud-leerlingen aanwezig. Opgevoerd werd een cabaret-program- ma met toneelstukjes onder leiding van enige leraren. Ook werd nog een vro lijke opera opgevoerd en zorgden twee conferenciers voor een gezellig slot van deze avond. Na afloop werd er nog gedanst onder leiding van de heer Vergonet en bij het naar huis gaan was iedereen het erover eens dat het geslaagde avonden waren. van 16 augustus a.s. benoemd tot onder wijzeres aan de Gereformeerde School te De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft voor dit jaar voor de zich vestigende of uitbreidende in dustrie in de ontwikkelingsgebieden tweeduizend woningen extra toegewe zen. Van dit contingent zijn 1500 aan de Ged. Staten van acht provincies aange boden welke colleges ze over de voor deze regeling in aanmerking komende gemeenten moeten verdelen. Friesland krijgt hier driehonderd van, zodat stel lig ook onze gemeente als industriekern van deze extra toewijzing zal profiteren. Ontspanningsavond In „Ons Gebouw” verzorgde de to neelgroep van de Kulturele Kring N.O. Friesland te Dokkum met de op voering van het toneelstuk „Pro Me morie” de ontspanningsvergadering. Afgewisseld met samenzang werden de vier bedrijven met vaart en verve over het voetlicht gebracht. Dat het vertoonde spel bij het pu bliek zeer in de smaak viel, werd be wezen door de intense spanning waar mee het gevolgd werd. De toeschou wers werden verplaatst naar de span nende dagen van de Hongaarse op stand in 1956 en het stuk speelt in een boerderij vlak bij de Oostenrijkse grens. Het langdurige applaus vormde zeer zeker een verdiende beloning voor acteurs en actrices, die onder re gie van Drs K. de Jong Ozn goed spel lieten zien. Donderdagmorgen werd op de Vee markt alhier de districts-stierenkeu- ring gehouden, georganiseerd door de Provinciale Commissie voor de Vee fokkerij. Voor deze keuring waren 57 stieren aangegeven, maar er bleven nogal wat weg. Vooral bij de enters. Onder de vele belangstellenden be vonden zich ook bezoekers uit andere provincies. De jury kende de volgende punten en praedicaten toe: Twenterstieren: Sleatmer Kollumer Smits 2, P. J. Osinga, Oudega-W. en Rudolf Visser, Sloten, 79 plus 2 eerv. en premiew.; Fryslan Willy Adema, S. S. Jansma, Vegelinsoord. 77 pt., eerv.; Trijntje’s Meindert, J. H. Hylkema, Tjerkwerd, 76 pt., eerv.; Witstaarts Bertus 19, H. J. de Vries, Oudega-W. 75 pt., eerv.; Geert, G. Steenbeek, Op penhuizen 74 pt.; Klaske’s Bles Adema 3, F. Hettinga, Tjalhuizum, 74 pt.; Jets- kes Geart, E. Annema, Britswerd, 74 pt. Enterstieren: Dina’s Hillebrand, B. S. Santema, Wirdum en D. S. Kiestra, Koufurderigge, 79 pt., eerv. en premie waardig; Walter, W. Nauta, IJlst 78 p. eerv. en premiewaardig; Fryslans Alex K. en J. v. d. Velde, Deersum, 77 pt., eerv.; Dubbel Anna’s Adema, P. J. Weer stroomden gistermiddag honderden C.J.V.ers samen in de Grote Kerk en „Ons Gebouw” om de traditionele Bondsdag van het C.J.V. bij te wonen, die reeds voor de 23e keer in onze stad werd ge houden. Hoewel ’t aantal bezoekers vergeleken bij ’t vorige jaar iets terugliep, is het aantal van 1500 zeer zeker respectabel te noemen. De organisatie van deze massasamenkomsten (de bezoekers waren in twee groepen verdeeld) verliep weer volgens plan. De Sneker C.J.V.ers kunnen in dit opzicht immers ook op een jarenlange erva ring bogen. Donderdagavond hield de Vereniging „Kleuterschool” te IJlst haar jaarver gadering. Vooraf was er gelegenheid de werkstukjes van de kleine en grote kleuters te bezichtigen. Er viel veel te waarderen. Het aantal Paashazen was overweldigend maar daar was het dan ook witte donderdag voor. Het verslag van de penningmeester de heer S. Woudstra, vermeldde een batig saldo van 317,63. De ontvang sten bedroegen n.l. 4.067,63 en de uitgaven 3.750, De rekening werd op voorstel van de kascommissie goedgekeurd en de penningmeester gedechargeerd van zijn beheer. De voorzitter bracht de heer Woudstra daarna dank voor de vele tijd en moeite welke hij voor de school heeft besteed. Wij zullen U mis sen, zei hij. In het (12e) jaarverslag van de se cretaris werd medegedeeld, dat mej. van Loon goed vooruit gaat en naar gehoopt wordt spoedig weer hersteld zal zijn. De dames Wiebenga en Zijl stra nemen haar taak waai’ en het be stuur is bijzonder over hen tevreden. Bijzondere dingen gebeurden er in het afgelopen jaar niet in en om de school. Bij dit punt roemde de voorzitter het werk van het bestuurslid H. de Jong, die door middel van een kaart systeem te allen tijde op de hoogte is met de Ulster bevolking onder de vijf jaar en alles wat er mee samenhangt. Namens allen drukte hij er z’n spijt over uit, dat de heer de Jong weg gaat. Bestuursverkiezing In de vacatures Tj. Bakker, A. M. Schilstra en S. Woudstra werden resp. benoemd de heren J. Fijlstra, R. Snij der en K. Moedt. In de plaats van mevr. Sijperda-Wildschut werd geko zen mevr. C. de Vries-Hiemstra. De voorzitter nam met enige goed gekozen woorden afscheid van de af getreden bestuursleden en overhan digde hun een stoffelijke blijk van waardering, dat voor de heren Woud stra en Schilstra uit een boekwerk be stond. Allen bedankten hiervoor waar bij de heer Woudstra herinneringen uit het verleden ophaalde en de heer Schilstra, die van het begin af in het bestuur heeft gezeten, het werk van de gangmaker Ds Jansen en de door zetter oud-burgemeester Oppedijk me moreerde. Aan het einde van deze mooie avond, Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts „Uraguay” (21-4); Austra lië: ss „Gladstone Star” (19-4), ts „Lever kusen” (20-4); Brazilië ms „Ruhrstein” (21-4), ss „Aragon” (21-4); Canada ss „Arkadia” (19-4), ms „Noordam” (21-4); Chili, via New York (21-4); Indonesië ss „Laomedon” (19-4), ms „Neder Waal” (21-4); Ned. Antillen ms „Medon” (19-4); Suriname ms „Willemstad” (20-4); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika ms „Rem- pang” (19-4). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. het baanvak van ons leven verschil lende gevaarlijke plekken waar een seinpaal op onveilig staat, waar gevaar schuilt. Een dergelijk plekje met name is: de massa. De mens kan niet meer buiten de massa leven, er is bij velen geen eigen leven meer en ook geen eigen mening. Een tweede demon is de Leugen. Overal tracht de mens door misleiding bij anderen in ’t gevlei te komen. In het zakenleven wordt er vaak gespeeld op de diepste mense lijke drijfveren. Slogans en sluwe re clame bedreigen de vrijheid. Laat je niet meeslepen! Blijf oprecht! De der de demon heet „Sex”. Waar men ook komt, overal is dë maatschappij door trokken van sex. boeken, tijdschrif ten, film. Het is moeilijk om hier weerstand te bieden. Hier kan alleen gebeden worden: Heer leidt ons niet in verzoeking. Tijdens de samenzang werd er ge collecteerd voor de C.J.V. ziekendienst terwijl ook het dubbelkwartet uit Har lingen en trompettist Zondervan zich nog eens lieten horen. Ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan heeft de N.V.S. dan ook een grote jubileumactie 1960 opgezet om nog meer bekendheid aan haar werk te geven en het ledenaantal op te voe ren. Als onderdeel hiervan zal de afde ling Sneek e.o. een grote propaganda- vergadering houden op zaterdagmid dag 23 april a.s. in Aere Perennius, Hierin zal o.a. Dr C. S. Wallenburg, vrouwenarts, spreken over „Suiker ziekte en Zwangerschap”. Ook niet-leden diabetici en verdere belangstellenden zijn van harte wel kom. Onze stadgenote mej. J. Koudenburg momenteel werkzaam aan de Christelij ke School te Oosterzee is met ingang Bondsvergadering De Grote Kerk, waarin traditiege trouw de Bondsvergadering werd ge houden, opende om twee uur haar deuren voor de drommen C.J.V.’ers uit geheel Friesland. Nadat de heer M. K. Feenstra van Nijland, de voorzitter van de Provinciale Commissie in Fries land, in gebed was voorgegaan, heette hij de aanwezigen namens de P.C. har telijk welkom. Het is verheugend dat elk jaar weer een zo groot aantal jon ge mensen de weg naar de Bondsdag en naar Sneek weten te vinden, aldus de heer Feenstra. Ondanks de vele zorgen die de Provinciale Commissie telkens weer heeft in verband met het teruglopende ledental, is gebleken dat het Bondsdagbezoek vrijwel stationair is gebleven. Dit is iets dat tot grote dankbaarheid stemt, want het is niet te loochenen dat er meestal gegronde redenen zijn voor de jongelui niet meer als lid tot het C.J.V. toe te tre den. Militaire dienstplicht, langere studieduur en niet te vergeten de ont volking van het platteland zijn even veel beletselen tot deelname aan het verenigingswerk. Een oorzaak die gro ter zorgen baart is volgens spr. de toe nemende verwijdering tussen leiding en leden, welke reeds in verschillende plaatsen in Friesland werd geconsta teerd. Vele ouderen, die een leidende functie bekleden, houden vaak maar al te zeer vast aan oude en meestal verouderde principes en methodes, ter wijl daartegenover de jongere genera tie maar al te graag hier lijnrecht tegenin wil gaan en alle gewoonten (en daarbij ook veel goede) overboord wil gooien. Een grote traditie zal ech ter in ons verenigingsleven steeds die nen te blijven en deze traditie is Gods Woord, waarop immers het gehele C.J.V. is gegrondvest. We moeten trachten elkaar te begrijpen, aldus de heer Feenstra, en nieuwe vormen zoe ken die kunnen leiden tot de vernieu wing van het gehele werk. Moge deze Bondsdag leiden tot begrip van de verantwoordelijkheid ook voor hen die buiten het werk staan, maar bovenal ook tot begrip voor elkaar. Nadat het dubbelmannenkwartet „Con Amore” uit Harlingen onder lei ding van de heer S. Akkerman enkele liederen ten gehore had gebracht, hield mevrouw C. J. Verheij-Gerb- scheid van Achlum haar toespraak „In Zijn hand” Naar aanleiding van de eerste regel van de bekende Nederlandse song „Wat een geluk” stelde ze de aanwezigen de vraag of het inderdaad zulk een groot geluk was een stukje van de heden daagse wereld met zijn atoomwapens, raketten en dreigend oorlogsgevaar te zijn. Zo langzamerhand leeft er, ondanks de trots die we koesteren voor grote prestaties zoals bijvoorbeeld het Delta plan, bij velen de vrees voor de uit eindelijke uitkomst van deze duizeling wekkende vordering der techniek die het mensdom meemaakt. Hoelang zal de mens nog de baas zijn over de techniek, of is het nu misschien reeds zo dat de techniek over de mens heerst? Draait deze hele gemechani seerde wereld niet uit op een robot- maatschappij? En waar blijft dan het menselijke? Hoewel deze vragen drei gend op ons afkomen, is er een grote troost. Immers het is zoals een Negro spiritual zegt. God houdt de we reld in Zijn hand. En het is dus God die de wereld misschien heel ver laat gaan. Ook Zijn eigen Zoon Jezus Christus werd naar het scheen door Zijn Vader losgelaten, zozeer zelfs dat Hij schreeuwde en bloed zweette van angst. De grote troost is echter dat er op Goede Vrijdag een Pasen volgt, een wederopstanding. En hoewel er geen zichtbare bewijzen zijn dat God er in derdaad is om uiteindelijk de wereld onder Zijn hoede te nemen, door het zich voor gezegd te houden dat ’t zo is, door het geloof, kan de mens zich het werkelijk vertrouwen in de toekomst en het werkelijk geluk verschaffen. Al gaan we ook door de zwaarste be proevingen, „Wat God doet, dat is wel gedaan”. Na muziek van de heren H. Zon dervan uit Franeker (trompet) en IJ. S. Rusticus (orgel) sprak Ds M. J. J. Bonting van Nijland over: „Opmars der demonen” Ds Bonting schetste hoe de hele sa menleving altijd in de greep is ge weest van de duivel. Beeldde de mens vroeger de duivel uit, dan werd het een gestalte met bokkepoten en horens. Tegenwoordig lachen we misschien om die primitieve uitbeelding en we wer pen de idee ver van ons af, we stop pen ze weg. Toch kan men niet ont kennen dat ook vandaag de dag de wereld nog steeds beheerst wordt door de duivel, door demonen. Er zijn zo op Bijna 1000 leerlingen, werkzaam in de metaalnijverheid, zullen in de week na Pasen op een 43-tal plaatsen, verspreid over het gehele land, worden geëxami neerd en deelnemen aan de praktijkexa- mens leerlingstelsel van de Stichting Vakopleiding Smecoma. Deze examens beslaan het terrein van de constructie- vakken, de machinale metaalbewerking en de landbouwmechanisatie. Een indruk gevend van de omvang van deze exa mens kan worden vermeld ,dat in totaal 42.000 kg staal moet worden verwerkt. Om over het gehele land een uniforme beoordeling van de kandidaten mogelijk te maken worden de examenwerkstuk- ken na afloop van het examen opgezon den naar Utrecht waar de centrale be oordeling van deze werkstukken zal plaatsvinden. Al het werk uit het gehele land wordt daar dus verzameld en de beoordeling zal plaatsvinden in de week van 9 t/m 14 mei. Op 7 mei daaraan voorafgaand zal de Smecoma Vakoplei- dingsdag 1960 worden gehouden, waarop deze werkstukken zullen worden ten toongesteld. Tevens zullen op deze dag nieuwe, belangwekkende hulpmiddelen voor het technisch onderwijs worden ge toond. Belangstellenden uit bedrijfsleven en onderwijskringen zullen in de gele genheid worden gesteld deze expositie te bezoeken. In het Oosterpark te Groningen wordt woensdagavond de semi-interlandwed- strijd Noord-NederlandNoord-Duits- land gespeeld. Het noordelijk elftal' ziet er voor deze wedstrijd als volgt uit: Doel: Roffel (GVAV). Achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Buist (GVAV). Midden: Tardy (Leeuwarden), van der Hoeven (GVAV) en Fransen (GVAV). Voor: Groninger (GVAV), Verhagen (Leeuwarden), Kuiper, Lacrois en Meu ken (allen GVAV). Reserves: De Jong (Heerenveen), Borg huis (GVAV), Wever (Veendam) en Al ma (Leeuwarden). Op 5 augustus 1945 werd de N.V.S. opgericht en ze geniet thans belang stelling in ruime kring. Bestuur en leden kunnen trots zijn als zij terugzien op wat er de laatste 15 jaar tot stand is gebracht. We zien hier het vrij zeldzame verschijnsel dat de lijders aan een bepaalde ziekte zelf zich verenigen om de handicap welke gevormd wordt door deze ziekte zo veel mogelijk te overwinnen. Het resultaat is verheugend en leert wat een sociale aanpak in dezen ver mag. Door de intensieve voorlichting wel ke van de N.V.S. is uitgegaan zijn de diabetici vertrouwd geraakt met het wezen van hun ziekte en daardoor medewerkers geworden van arts en diëtist. Er zijn dikwijls veel proble men waaraan een diabeticus het hoofd moet bieden, welke hij of zij niet al leen kan oplossen. „Het Tijdschrift” orgaan van de N.V.S. voorziet dan ook in een grote behoefte. Dank zij het werk van de Medische Adviescommissie onder voorzitterschap van Prof. Dr F. S. P. van Buchem te Groningen, worden hierin regelmatig artikelen opgenomen die een verantwoorde voorlichting ge ven op het gebied van de suikerziekte. In samenwerking met het Voorlich tingsbureau voor de Voeding en Het Groene Kruis worden op veel plaatsen in ons land diëetcursussen gegeven, terwijl „Het Tijdschrift” recepten geeft die veel afwisseling in het voorge schreven diëet kunnen brengen. Het is ook een goede gedachte van de Medische Adviescommissie geweest het boekje „Wenken voor Suikerzie ken” uit te geven, welk handig boekje verkrijgbaar is bij de N.V.S. Den Haag Burg. Patijnlaan 65, Postgiro 401246, a 0,40. Naast de voorlichting heeft de ver eniging nog vele andere taken op zich genomen, o.a.: aftrek belastingen N.V.S. garantiezegel op suikervrije artikelen, strijd tegen de kwakzalverij, hulp bij keuringen voor betrekkingen, rijbewijzen, sluiten van levensverze keringen tegen normale premie, ver antwoorde vacantie voor diabetische kinderen in „Bosch en Duin”, (het eigen tehuis der vereniging), bijstand in persoonlijke gevallen, bejaarden problemen, ziektekostenverzekering, enz. In de 61 afdelingen met ruim 18.750 leden worden regelmatig vergaderin gen gehouden met films, lezingen van artsen, diëtistes of anderen die allen iets met suikerziekte te maken hebben en mede door haar optreden naar bui ten en haar groot ledental heeft de N.V.S. in de afgelopen 15 jaar in grote kring, ook bij officiële instanties, een goede naam verworven en vertrouwen gewonnen. Het is een erkenning van haar ver diensten dat zij voor vele instanties een vraagbaak is geworden inzake het wel en wee van de Nederlandse Dia betici. Met andere woorden, leiding gevende personen en instanties in onze Maatschappij zijn gaan begrijpen dat Het groot-comité gevormd uit de ver schillende Ulster verenigingen, zit niet De plannen voor het te stichten „Mienskipshüs” nemen vastere vormen aan. Omdat IJlst maar een bevolking heeft van ruim 1500 inwoners, zijn er in ver band met de te verlenen subsidies, gren zen gesteld aan de grootte van het ge bouw en het te besteden bedrag. Daar het echter ook dienstbaar gemaakt wordt aan gymnastiek en andere sporten mag het toch nog zó groot worden, dat er ook flinke uitvoeringen, toneel- en filmavonden in gehouden kunnen wor den. Er is nodig voor het terrein, gebouw en inrichting 120.500,-, voor gymnas- tiekwerktuigen 13000,-, totaal 133.500,- Het Comité rekent op 101.250,- aan subsidies, zodat er een bedrag van 32.250,- voor rekening van IJlst komt. Hoe meer daartoe door schenkingen bin nenkomt, des te goedkoper wordt de ex ploitatie en des te lager worden dus de huren voor de verenigingen e.d. die er gebruik van zullen maken. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moet de bevolking tenminste 10000,- hebben toegezegd. Geen hoog bedrag, gezien het eindcijfer. Het comité heeft daarom het volle vertrouwen, dat de inwoners van IJlst, nu er zoveel door Rijk, Provincie en Gemeente aan sub sidie wordt verleend, voor dit vereiste bedrag zullen zorgdragen en durft dit te ondernemen, omdat elke inwoner van IJlst, in één of andere vorm, belang heeft bij het tot stand komen van het Mienskipshüs. Een aantal enthousiaste mannen staat gereed om aan de slag te gaan. IJlst is in wijken verdeeld. Binnenkort komen ze met U spreken over Uw bijdrage in de kosten van het mooie plan. Een circulaire van vrijwel gelijke strek king wordt eerstdaags huis aan huis be zorgd. bij het vaststellen van voorschriften of bepalingen rekening dient te wor den gehouden met de belangen en moeilijkheden van de suikerzieken. Zij kunnen hiervoor dan ook met ver trouwen een beroep doen op de N.S.V. Wit kindersokje: Sijmen Meester, Schar negoutum; bruine wollen kinderwant; R. Spijksma, Scharnegoutum 5; 1 pak rubberslang: Boorsma zuivelproducten, Scharnegoutum; dames glacé hand schoen: P. v. d. Laan, Scharnegoutum 44; muntbiljet: Rijkspolitie Scharnegoutum. Tijdens de bijeenkomst van het Literair Genootschap van de Fryske Akademy (hedenmiddag 19 april om twee uur) is aan het bestuur een grammo foonplaat aangeboden, getiteld: „Ut Piter Jelles’ Lieteboek”. Op deze plaat komen vier van de mooiste Friese liederen voor, geschreven door Piëter Jelles Troelstra als een hom mage aan zijn geliefde geboorteland. De liederen worden gezongen door 't „Grous- ter Koar”, dat ook meewerkt aan het herdenkingsdeclamatorium dat morgen in Leeuwarden wordt opgevoerd. Op de hoes van de plaat staat een por tret van Troelstra dat getekend is door zijn zoon Jelle Troelstra. Osinga, Oudega-W. 76 pt., eerv.; Vol macht, J. Tj. Bouma, Scharnegoutum, 76 pt., eerv.; Caspar, IJ. S. Attema, Uitwellingerga, 76 pt., eerv.; Atto, N. v. d. Burg, Jelsum, Tj. M. Wiersma, Ouwsterhaule en A. W. v. d. Zijpp, Rottum, 76 pt., eerv.; Sleatmer Gou verneur, R. Visser, Sloten en D. B. Okma, Koufurderige, 76 pt., eerv.; Bokkumer Diamant, K. J. Hofstra, Ak- krum, 76 pt., eerv.; Harkezijls Theo 2, A. S. Riedstra, Terzool, 76 p., e.v.; Ber bers Premier, J. J. de Boer, Wolsum en J. v. d. Veer, Welsrijp, 74 pt.; Dubbel Paul Johannes, L. Oosting, Delf str a- huizen en J. en H. Bottema, Rauwerd, 74 pt.; Alfred D. Bakker en Zn. Bozum 74 pt.; Zwarte Wouter, M. D. Reitsma, Folsgare, 74 pt.; Kielewielster Piet, wed. S. G. v. d. Meer, Heeg, 74 pt.; Keizer’s Age, A. Steensma, IJlst, 74 pt; Blériot 8, J. IJkema, Joure, 73 pt.; Fer dinand, H. Heerschop, Tjalhuizum, 73 pt.; Rika’s Gregor, K. H. Hooghiem- stra, Akkrum, 72 pt.; Diamant, H. Heerschop, Tjalhuizum, 72 pt.; Vrijke’s Adelborst, S. U. Lemstra en Zn., Scharnegoutum, 72 pt.; Tersoalster Abe, D. F. Kiestra, Terzool, 72 pt.; Boukes Eduard, H. G. Wijnja, Oppen huizen, 72 pt.; Hielke, H. G. Wijnja, Oppenhuizen, 72 pt. „Was mein Gott will” indruk wekkend verklankt en bij de uitvoering van no. 14: „Wo willst du, das wir dir bereiten”, kwam de zeer persoonlijke visie van Feenstra tot uitdrukking, even als in het slotkoor, waar de echo-effec- ten van het orkest zijn bizondere aan dacht hadden, hoewel ’t tempo juist iets te snel genomen werd. Te vlug waren ons inziens ook de tempi van no. 19: „Ich will dir mein Herze schenken” (so- praan-aria), no. 61: Können Tranen” en no. 70: „Sehet, Jesus hat die Hand....” (alt-aria’s) waardoor de mogelijkheden tot expressie en dictie wel zeer beperkt bleven. Het R.K. jongenskoor van Leeuwarden onder leiding van mevr. Bos, zong verdienstelijk de cantus firmus in beide koralen uit het eerste deel. De instrumentale begeleiding door het Frysk Orkest was zeer verzorgd. Feen stra weet wat hij wil. Zelden hoorden wij de Mattheus Passion zo homogeen en magistraal uitvoeren. De prestaties van de instrumentaal- solisten stonden op hoog niveau. Hierbij rekenen wij ook Jacoba-Kueter-Zwager, clavecimbel en J. W. Boeijenga, orgel. De gewijzigde opstelling van het koor- orgel bleek zeer goed te voldoen. Het vocale solistenteam voldeed aan hoge eisen. De sopraan, Dora Lindeman, maakte veel indruk. De alt, A. Lettert, zong met fraaie stem en zeer muzikaal haar omvangrijke partij. Gerard Honig, tenor, wist ook nu weer als evangelist uit te blinken, evenals Peter de Vos, bas, in de kleine partijen en enige aria's waarvan vooral no. 75: „Mache dich, mein Herze, rein”, prachtig gezongen werd. Arie de Rijk, bas, vertolkte de Christus-partij met veel begrip. Zijn warme stem, met groot volume, is voor deze partij uitnemend geschikt. De uitvoerenden, en in het bizonder de dirigent, kunnen met veel voldoening terugzien, op deze voortreffelijke her schepping van Bach’s Matthaus-Passion. J. N. De jaarlijkse uitvoering van Bach's I werd bv. Passiemuziek naar het evangelie van wekkend Mattheus, door het Sneeker Cantatekoor en de Bolswarder Oratorium Vereniging, nu voor het eerst onder lèiding van Bram Feenstra, vond donderdagavond plaats in de Grote Kerk alhier, waarna op Goede Vrijdag dezelfde uitvoering gegeven werd in de Martini-kerk te Bolsward. Het is een waardige traditie in de Stille Week Bach’s Matthaus Passion uit te voeren. Toch vragen wij ons af of een regelmatige om-en-om uitvoering met de Johannes Passion geen aanbeveling ver dient. Dit werk is immers even belang rijk en een en ander zou de schone tra ditie stellig niet schaden. Integendeel! Feenstra’s interpretatie is voor alles duidelijk, zeer correct en transparant. Over het geheel vlotte tempi, te vlot soms in enkele fragmenten, althans voor ons gevoel. Overigens kenmerkte de ver tolking zich door een goed afgewogen en fijn uitgebalanceerde klankverhou ding ten opzichte van koor en orkest. Het machtige openingskoer maakte veel indruk. Zelden hoorden wij de slot maten zo stralend klinken! Zonder een enkele inzinking reageerde het kooi- ver der op de beheerste en soepele aanwij zingen van de dirigent. Het koor heeft in één woord subliem gezongen. Toch voldeed ons het wondermooie „Warlich, dieser ist Gottes Sohn gewesen” niet zo goed als voorheen. Deze passage klonk te mat en te voorzichtig. Zonder expres sie. Zo zal de Romeinse het niet gezegd hebben en zo heeft ook Bach het zeker niet bedoeld, ondanks de gedrukte p in de partituur! Dit gedeelte behoort mach tig, spontaan en overtuigend te klinken. Voorts zou, bij alle waardering overi gens, het pianissimo in no. 77: „Mein Jesu, gute Nacht!” nog beter geëffec tueerd kunnen worden. De meeste koralen werden in een strak ritme weergegeven, doch met de nodige dynamische tegenstellingen. De tekstuit- beelding was echter in sommige koralen wat bleek en onbewogen. Daarentegen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1