Na SI jaar weer een Algemene Vergadering van „Schuttevaer” in Sneek E agenda"] Gang van zaken in de Sneker Jachthaven verleden jaar weer gunstig IJLST WYMBRITSERADEEL en van DODENHERDENKING Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 3 Donderdag 28 april 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -~— 7.50 uur: 8 uur: 8.30 uur: Tragisch ongeval op de spoorbaan Kristlike Beukerskoalle yn Gan yn gebrük nommen Koraalmuziek door het Chr. Muziekcorps „Harmonie”. Vertrek naar het Monument en het gedenk teken a.d. kerk, voor kranslegging en bloe menhulde. Bij het Monument de gebruikelijke 2 minu ten stilte. De plechtigheid wordt besloten met het spelen van het Wilhelmus op de Marktstr. Interkerkelijke samenkomst, te houden in de „Martinikerk”. Sprekers: Ds H. de Vries en Ds D. v. d. Werf Gezamenlijke dodenherden king in Wymbritseradeel Volgend jaar ivordt het 50-jarig bestaan gevierd Opbrengst collecte H.M. Koningin Juliana die zaterdag 30 april haar een en vijftigste verjaardag viert Routes Muziekcorpsen en optochten op 5 inei op woensdagavond 4 mei 1960 Plaats van samenkomst: Marktstr. t.o. Rest. „Onder de Linden”. Vanaf 7.40-7.50 uur: Het 5 mei-Comité verzoekt de burgerij zoveel mogelijk deel te nemen aan deze kranslegging en de Interkerkelijke samenkomst. - Hef Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Dodenherdenking Hum. Verbond Scharnegoutum krijgt gedenksteen voor de gevallenen Taptoe Sneek dit jaar nog grootser Route Bevrijdingsloop Filmavond voor vakorganisaties Stadgenote met dansgroep naar Zuid-Afrika 1 SNEEKER NIEUWSBLAD ll-jarige jongen gedood naar clubgebouw plein; De openbare middagvergadering IHlKi ’s Avonds 8 uur Het programma Meifeest twee van Vitloting obligaties. zijn ae be- Bothniakade, Grootzand, AMICITIA THEATER. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 van het In de op 16 maart j.l. te Nijland ge houden vergadering van Oranjevereni gingen of daarmee gelijk te stellen ver enigingen in Wymbritseradeel werd be sloten op 4 mei a.s. een „dodenherden king” te houden bij het Gemeentelijk be. vrijdingsmonument aan Rijksweg 43 on. der Folsgare. Tevens besloot men dat alle verenigingen hierbij door tenminste een liefst zo groot mogelijke deputatie uit bestuur en leden vertegenwoordigd zullen zijn. ii de ver. De Sirnavi.collecte heeft te Heeg op- ht f226 25. Verjchpnt MAANDAGS en DON DERDAGS Foto M. C. Meijboom Advertentiepriji 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) tager. Abonnementsprija f 3,— oer half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. vangst de burgemeester kon wijzen op de banden welke er reeds sinds eeuwen tussen Sneek en de schipperij bestaan en de grote betekenis welke de binnen scheepvaart nog steeds voor onze stad heeft. Een tragisch ongeval heeft dinsdag middag om 5 uur het leven gekost aan de ll-jarige D. L. Overwijk uit Loënga. De jongen reed per fiets naar huis op 't smalle paadje langs de spoorrails en wil de deze oversteken. Hij keek echter niet achterom en werd, toen hij midden op de baan was, door de aanstormende trein uit de richting Sneek gegrepen. De jon gen werd van de rails geslingerd en kwam in een slootje terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. De trein stop te onmiddellijk en men bracht de jongen naar een woning in de omgeving, van waar hij naar ’t St. Antonius Ziekenhuis werd vervoerd. Hij is aldaar dezelfde nacht overleden. Het treinverkeer ondervond door dit ongeval enige tijd vertraging. Zó gespannen was de aandacht voor het Nationaal Jeugdorkest op de Landd van „Jeugd en Muziek”, die hier zaterda g werd gehouden. In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Sneeker Jachthaven, die gisteravond in „Onder de Einden” werd gehouden, is uitvoerig gesproken over het grote gebrek aan schiphuizen in onze stad en de mogelijkheid hierin verbetering te brengen. Er werden veie suggesties gedaan, o.a. het overnemen van het plan der gemeente een jachthaven aan te leggen achter het Burgemees ter de Hooppark, welke allen door de Raad van Beheer nader onder ogen zul. len worden gezien. Sünt septimber 1959 stie de griffor- mearde skoalle to Gau leech. Doe binne de beide kristlike skoallen hjir kombi. nearre. Fuortdalik al wie it skoalle- bistjür fan bitinken dat it frykommen gebou skoan ta beukerskoalle brükt wurde koe. Gans wurk is der forset en dat hat fan gefolgen west, dat tiisdei de beukerskoalle iepene wurde koe. In hiele keppel bern üt Gau en om. kriten, seis guon üt Tersoal wiene der, setten dizze dei de earste skrutene stap pen binnen de skoalledoarren, dêr’t juf fer de Jong fan Tirns har ünder de hoe de krige. Der wie net folie drokte fan de iepe- ning makke; de Fryske flagge hong üt, de memmen koene de skoalle en it boartersguod bisjen en de foarsitter fan it skoalbistjür, de hear A. Kornelis, spriek in iepeningswurdtsje. Hy seach it as in gefolch fan de Legeanster ienriedi- gens, dat de skoalle der sa flot kaem. Undertusken hat it skoalbistjür in kommisje bineamd dy’t har tonei mel de beukerskoallesaken rédde sil. Yn dizze kommisje hawwe in sit de dames Hof man en Slotboom en de hearen P. de Jong, H. Zeilstra en Jaep Dykstra. It leit yn ’e bidoeling dat der binnen net to lange tiid in alhiel nij gebou foar de beukers komme sil. te beschikken. Na de oorlog is het ver voer in Friesland vervijfvoudigd door dat de scheepvaart thans ruime vaar waters en moderne sluizen ter beschik king staan, terwijl de vaarwegen hier nu ook geheel tolvrij zijn. Ook voor Sneek, dat bezig is zich in sterke mate te industrialiseren zijn goe. de vaarwaters voor grote schepen een eerste vereiste. Daarom ook is de Hou. kesloot uitgediept en bevaarbaar ge maakt voor alle binnenschepen, zijn er industrieterreinen aangelegd en staat er een nieuwe insteekhaven op stapel. Spr. wenste tenslotte alle gasten een prettig verblijf in de zeilstad Sneek toe heer J. afdeling waarna Dc vergadering werd in de toneelzaal van Hotel Hanenburg gehouden, wat op een zeer toepasselijke manier was aan gegeven doordat aan weerszijden van de ingang een rood en een zwart baken waren geplaatst. In de huishoudelijke vergadering, die om 10 uur begon, sprak de Boeijenga, voorzitter van de Sneek, een begroetingswoord, onder leiding van de voorzitter mr J. C. W. van Dam uit Rotterddam een aan vang gemaakt werd met de behande. ling van de zeer uitvoerige agenda, die naast de gebruikelijke punten ruim 200 voorstellen bevatte. Donderdagmorgen 8.30 uur Vertrekpunten HARMONIE van Het Eiland het Martiniplein; STEDELIJK MUZIEKCORPS uit het Sperkhem naar het Martiniplein; ADVENDO I en II van aan de Korte Vreugde naar Martini. plein; Tamboerskorps Vlug en Lenig van 2e Woudstraat naar Martiniplein; Tamboerskorps T.G.P. van Thabor, Bolswarderweg naar Martiniplein; Tamboerskorps S.G.V. van Tulpstraat bij de Franekerkade naar Martini. plein. Naar het 5 Mei-Comité ons richt, houdt het Humanistisch Verbond donderdag 4 mei ’s avonds 20.30 uur haar dodenherdenking in het zaaltje van Hotel „De Wijnberg”. Spreker is de heer A. J. Bouma en het geheel wordt omlijst met declamatie en muziek. Op de vooravond van de bevrijdings dag - woensdag 4 mei - zal in Scharne goutum door ds H. Westra een gedenk steen voor de gevallenen in de jongste wereldoorlog worden onthuld, welke steen in de muur van de Hervormde kerk is aangebracht. De zangvereniging en de muziekver eniging zullen aan deze plechtigheid medewerking verlenen. ’s Middags 3.30 uur Herhaling optocht. Veemarkt, Stationsstraat, Oude Koe. markt, Hoogend, Kleine Palen, Ha. rinxmakade, Joh. W. Frisostraat, Fred. Hendrikstraat, De Bourbonstr., Maria Louisestraat, E. Casimirstraat, Willem Lodewijkstraat, Oppenhuizer- weg, Bothniakade, Hooiblokstraat, Singel, Grootzand, Leeuwenburg, Marktstraat, Martiniplein. Het was gisteren en vandaag voor de derde maal dat de Koninkl. Schippers vereniging „Schuttevaer” haar algemene vergadering In onze stad hield. De eerste maal geschiedde dat in 1885, wat tevens de eerste was na de oprichting, de volgende was in 1899, maar toen moest er 61 jaar over verlopen voor tie afdeling Sneek wederom de eer te beurt viel als gast touw van het hoofdbe stuur en de vele afgevaardigden uit het gehele land te mogen optreden. Ook het gemeentebestuur verheugde zich hierin vaarvan de vlag op de toren en de ontvangst van de congressisten op het stadhuis getuigden, bij welke ont- 9 uur Défilé Martiniplein, Oud Kerkhof, Markt- straat, Leeuwenburg, Nauwe Burg- straat, Kruizebroederstraat, Nauwe Noorderhorne, Marktstraat. Sluiting met Wilhelmus en het Fries Volkslied. Jaarverslagen. De secretaris de heer H. S. Groen hout wijdde in zijn verslag eveneens een in memoriam aan de heren Hospes en Olij en vermeldde daarna de vernieuwin gen welke in de haven zijn aangebracht. Ook het interieur van de „sociëteit” is verfraaid. Verder herirffiorde hij aan het korte verblijf van Prinses Beatrix met haar „Groene Draeck” in de haven en wees hij op het grote aantal gasten dat verleden jaar de haven bezocht, meer dan in de voorgaande jaren. Onder hen bevonden zich weer vele buitenlanders. 890 plaatsten hun handtekening in het gastenboek. Door de uitgifte van 22 nieuwe aandelen steeg het aantal aan deelhouders tot 222. Aan havenmeester Douma en zijn staf werd dank gebracht voor hun vele werk, vooral in de Sneekweek. De penningmeester de heer J. v. d. Horst lichtte de balans en de verlies- en winstrekening, welke achter op de con. vocatie waren afgedrukt, uitvoerig toe. De balans wijst een bedrag aan van Van de obligatielening 1934 werden uitgeloot de nummers 61, 77, 92, 105, 107, 135 en 237. Van de lening 1938 de nos. 29, 53 en 79. Van de lening 1959: 4, 20, 21, 23, 24, 29, 56, 61, 65, 71, 77, 83, 86, 101, 108, 113, 128 en 129. Nadat de aftredende leden van Raad van Beheer, de heren J. v. d. Horst en J. D. v. d. Molen, bij acclama tie waren herbenoemd, volgde de rond vraag, waarin nog even over de bouw en de kosten van nieuwe schiphuizen werd gesproken en verder enige interne aan gelegenheden te berde werden gebracht. Daarna sloot de voorzitter de niet druk bezochte vergadering, waarbij hij ook nog een woord van dank sprak aan het adres van havenmeester Douma voor de wijze waarop deze zijn werk verricht, in welke dank hy ook mevr. Douma be trok. Voorzitter J. Lassche herdacht in zijn openingswoord de overleden oud.haven. meester K. Hospes, die veel goodwill voor de haven heeft gekweekt en de oud-voorzitter S. J. Olij, wie de jacht haven ook zeer ter harte ging en me moreerde daarna de vernieuwing vier oude jachthuizen waardoor aanzien van de haven belangrijk is ver beterd. Bij het punt mededelingen deelde de voorzitter mede, dat de Raad van Be heer nog steeds de behoefte gevoelt aan een mogeiyke uitbreiding van de haven. Er zijn al diverse plannen in overwe ging genomen maar tot een besluit is het nog niet gekomen. De Raad van Be heer hoopt echter spoedig met een plan te kunnen komen. Naar aanleiding van deze mededeling ontsponnen zich de besprekingen welke in de aanhef zijn vermeld. De Jachthaven zal volgend jaar vijf tig jaar hebben bestaan. Dit zal niet onopgemerkt voorbjj gaan, aldus de heer Lassche. was ook door een groot aantal autori teiten bezocht, terwijl de R.K. en de Chr. Zusterverenigingen eveneens ver tegenwoordigd waren. Onder de eersten bevonden zich o.a. Schout bij Nacht Tichelman, directeur van het Rijks Loodswezen en tevens vertegenwoordi ger van de minister van Defensie; Ir Spruyt, Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, die meteen de minister van Verkeer en Waterstaat vertegen woordigde; Mr Vinkensteijn, direceur. generaal van het Verkeer en Ir Rienks, hoofdingenieur-directeur van de Pro vinciale Waterstaat, die evenals alle an dere genodigden, onder wie zich ook bur gemeester Rasterhoff en onze stadge noot de heer Th. W. Zandstra als be stuurslid van de Kamer van Koophandel bevonden, in 't bijzonder werden verwel komd. In deze vergadering werden de afge treden secretaris en penningmeester ge. huldigd en werd de behandeling van de voorstellen afgewisseld door een inlei ding van de ere.voorzitter mr W. A. C. van Dam over het gebruik van de licht blauwe vlag op de rivieren. Ontvangst op het stadhuis. Om ruim half vijf werd de vergade ring waarin dames in Fries costuum de bezoekers op thee met koek onthaal den gesloten en begaven allen zich naar het stadhuis voor de officiële ont. vangst door het gemeentebestuur. De burgemeester wees er in zijn be. groetingsrede op, dat Friesland altijd een land van schippers is geweest en Sneek in het bijzonder onverbrekelijk met de scheepvaart verbonden is als stad van zeilen en watersport en door het onderwijs aan schipperskinderen. Spreker merkte verder op, dat de plaat selijke overheid zich in de loop der tij den ook steeds met de scheepvaart heeft bemoeid als symbool waarvan de bei de drinkhoorns van het voormalige Schippersgilde in de zaal waren ten toongesteld maar dat de tijden zijn veranderd. Ook bij het vervoerswezen heeft de techniek zijn invloed laten gel den. De beurtschepen behoren bijna tot het verleden. Het snelverkeer is in hun plaats gekomen. Maar toch kunnen wij de schepen niet missen in het stadsbeeld en Is ondanks alle ‘veranderingen de be tekenis van de scheepvaart gelijk geble ven. Nog wordt er door de binnenschip, pers veel vervoerd in 1958 ruim 720.000 ton en ’t vervoer naar en van Sneek en de doorvoer naar Groningen is van de grootste betekenis. De scheep vaart blijkt over een verrassende levenskracht Donderdag 28 april. Natuurkundig Ge. nootschap Sneek. Lezing door de heer J. Jensma in Restaurant Piso. Aan. vang 8 uur. Zaterdag 30 april. Lange, en kortebaan. draverijen te Joure. Terrein Nutsbaan. Aanvang 2 uur. Zaterdag 30 april. Dancing Boermans, Bolsward. Oranjebal. Muziek „De Ma tadors”. Maandag 2 mei. Meifeest P.v.d.A.— VARAS.B.B. in Amicitia. Spreker ’s morgens M. Apperloo; ’s avonds J. H. Scheps. ’s Avonds medewerking van De Ramblers met Jany Bron, De Flierefluiters met Joop Smits en Jaap Maerevelt. Maandag 2 mei. Alg. Ledenvergadering Ver. v. Vreemdelingenverkeer Sneek. ’s Avonds 8 uur in Hotel Bonnema. Maandag 9 mei. Openbare Bibliotheek Sneek. Alg. Ledenvergadering in de benedenzalen. Aanvang 8.30 uur. Woensdag 18 mei. Feestavond Voetbal ver. „Black Boys”. Gezelschap Johan Kaart met het blijspel „Hoera, een jongen”. Uniale Raad vir Volksspele, ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de Unie van Zuid-Afrika. Behalve Neder land zijn nog negen landen voor deze tournee aangezocht t.w. Engeland, Wales, Denemarken, Zweden, West-Duitsland, Griekenland, Oostenrijk, Zwitserland, Israël en België. Wij wensen onze stadgenote veel suk- ses toe op haar trip door Zuid-Afrika. Aan de „Taptoe Sneek”, die op juni gehouden zal worden, zullen volgende corpsen medewerking lenen „Euphonia”, Wommels; „Excel, sior” Scharnegoutum; de „Schutterij Muziek” van Bolsward (in hun aparte uniformen);* de „Leeuwarder Politie Muziekvereniging” en „Harmonie” te Sneek. Bovendien is men er in geslaagd het „Tamboer- en Trompettercorps van de Nat Reserve” ook in deze taptoe te la ten optreden, terwijl een damesploeg van de Chr. gymnastiekver. „Advendo” zal optreden in de muzikale show. Deze Taptoe, die nog weer grootser is opgezet dan verleden jaar, zal wederom een muzikaal evenement worden in de Waterpoortstad Sneek. Donderdag 28 april te 8 uur film Do. dencel 2455. Vrijdag 29 april te 8 uur, Zaterdag 30 april te 9.30 uur, Zondag 1 mei te 5 en 8 uur, dinsdag 3 mei te 8 uur en woensdag 4 mei te 8.30 uur film: Naar het middelpunt der aarde. Zaterdag 30 april Cineac.voorstellingen te 1.30, 2.30, 3.30, 4.30, 5.30, 6.30, 7.30 en 8.30 uur. Zondagmiddag 1 mei te 2.30 uur film: All Baba en de 40 Rovers. Donderdag 5 mei te 5 en 8 uur film: Fanfare. Donderdag 5 mei te 2.30 uur film: Hoe langer hoe zotter. In het kader van de Bevrijdingsher- denking zal op donderdag 5 mei te Sneek o.m. de zgn. Bevrijdingsloop wor den gehouden, die bedoeld is als het her stel van de traditie van de vroegere stratenloop. De inschrijving aan deze Bevrijdingsloop is opengesteld voor se nioren en junioren, over afstanden van resp. 5000 meter en 3000 meter. De route is als volgt samengesteld: Start Café-Restaurant „Onder de Linden”, Marktstraat, Oud Kerkhof, Martiniplein, Zuidend, Hoogend Noordzijde, Groot zand Oostzijde, Leeuwenburg, Markt straat. De prijsuitreiking zal eveneens direct na afloop van de wedstrijden plaats vin den in „Onder de Linden”. De start van de junioren is bepaald op 5 uur, die van de senioren op 5.30 uur. Inschrijving is nog mogelijk bij het sek- retariaat dhr. A. H. Algra, Suupmarkt 15 te Sneek, onder gelijktijdige betaling van de inschrijfgelden t.w. 1,- voor de senioren en 0,50 voor de junioren. Het 5 Mei Comité is zo welwillend ge weest voor iedere deelnemer een spe ciale herdenkingsmedaille ter beschik king te stellen, terwijl voorts zowel voor de prijswinnaars als voor de grootste deelnemende groepen luxe voorwerpen en bekers als prijzen beschikbaar gesteld. De afdelingen Woudsend van de A.N.B. en A.N.A.B. hielden gezamelijk hun tra ditionele filmavond in het gebouw van de Hervormde Gemeente. In zijn openingswoord wees de voor zitter J. Bijlsma er nog even op, dat men bij de staking in het Bouwvak heeft kunnen zien wét een ongeorganiseerde arbeider is. ’s Middags werd een kinderfilm en ’s avonds de prachtige film „Gestrande Jeugd” vertoond. waarbij hij de hoop uitsprak, dat zij hieraan een goede herinnering zullen be waren. In zijn dankwoord voor de ontvangst herinnerde de voorzitter eraan, dat de eerste jaarvergadering in 1885 ook in Sneek werd gehouden en de tweede in 1899, en wees hij ook op het belang van een goede vaarweg naar Staveren. Reeds in 1877 heeft de afdeling Sneek het nut hiervan ingezien. Ze pleitte toen reeds voor een goed kanaal langs de nog aan te leggen spoorweg naar Stave ren. Tot besluit van deze ontvangst, tij dens welke de consumpties eveneens door voormelde dames werden rondgediend, bood de burgemeester de voorzitter, de ere.voorzitter en de voorzitter van de afdeling het boekje „Sneek, drie kronen met ere” aan. Daarna bestond er nog gelegenheid ae stad te bezichtigen, waarna de dag be sloten werd met een gemeenschappelijke maaltijd. Heden werd de vergadering voortge zet, waarvoor men nog tot plm. 1 uur bijeen was. f 53.955,58. Dc gebouwen staan hierop te boek voor f 1500.het terrein en water voor f 1000.Op deze bedragen mag niet verder worden afgeschreven. Het verliessaldo over vorige jaren be draagt, nadat daaraan het verlies over 1958 (groot f304.07) was toegevoegd, f 21679.10. Het aandelenkapitaal be draagt thans f30.000.(v. j. f20.000). De verlies, en winstrekening wijst een winst aan van f 490.58 en sluit met een totaalbedrag van f 16.067,42 (v. j. f 14.859,19). Aan onderhoud werd f 6296.— uitgegeven, de algemene on kosten bedroegen f 3549.91. Aan huren werd ontvangen f13.110 (v. j. f12.590), aan havengeld van gasten f1421.10 (v.j. f 1199.75). Concluderende constateerde de heer v. d. Horst dat de gang van zaken we. derom gunstig was. Namens de con. tröle.commissie, bestaande uit de heren P. Olij en S. G. Ruiter, zette eerstge noemde de penningmeester een grote pluim op de hoed voor zijn zeer vak kundig en correct beheer, waarna hem onder veel applaus décharge werd ver leend. De heer H. Vrolijk werd wederom aangewezen als eventuele waarnemer van de taak van de Raad van Beheer en voor dit jaar als getuige bij het toe wijzen van jachthuizen benoemd de heer J. D. Koster. HARMONIE van Martiniplein naar i Zuidersportpark. I STEDELIJK MUZIEKKORPS Sneek van Het Eiland naar Zuidersportpark. 1 ADVENDO van clubgebouw Korte Vreugde naar Zuidersportpark. Optocht met praalwagens. Start 10.30 uur. Veemarkt, Stationsstraat, *Dr Bouma- weg, Parkstraat, Wijde Noorderhor. ne, Kruizebroederstraat, Ged. Pol, Bloemstraat, Parallelweg, Klooster. hof, Priorstraat, Kapelstraat, Jacht. havenstraat, Leeuwarderweg, Ooster- dijk, Kruizebroederstraat, Kleine Kerkstraat, Marktstraat, Martini- plein. Deelnemers verzamelen zich 10 uur op de Veemarkt, voor deze herdenking is als volgt De verenigingen, komende uit de rich ting Sneek, stellen zich op om 19.30 uur op de tramweg te Tjalhuizum (Stuiverse Kan)de overige in het dorp Folsgare. Even voor de klokken beginnen te lul den (kwart voor acht) stellen beide groepen zich in beweging, richting mo. nument. Na aankomst wordt twee minuten „stilte” in acht genomen (8 uur tot 2 minuten over 8 uur). Hierna kranslegging, gevolgd door het spelen door een muziekcorps: „Wilt heden nu treden......” Vervolgens een korte toespraak door de burgemeester, waarna de plechtigheid met het zingen van een of twee coupletten van het „Wilhelmus” wordt besloten. Ter gelegenheid van deze „dodenher denking” zijn de kerkdiensten te Fols gare en Nijland gesteld op 8.30 uur. Hedenavond om 6.15 uur zal van Schip hol een Nederlandse dansgroep naar Zuid-Afrika vertrekken voor een tour nee van zes weken. Onder de leden van dit gezelschap be vindt zich ook onze stadgenote mej. T. Tjallema, die ook al vele jaren een ac tief lid is van de Snitser Schotsploech. Deze deputatie is uitgenodigd door de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1