KONINGINNEDAG BRACHT VEEL MENSEN OP DE BEEN ie hebben onze portie kou wel gehad 4 Vriendelijke woorden en cadeaus voor de heer Doodkorte na zijn laatste aubade agenda""] Koninklijke onderscheiding voor 40 jaar trouwe dienst IJLST WYMBRITSERADEEL Officieel Orgaan en van VRIJDAG 6 MEI MEDEDELING I de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 35 Maandag 2 mei 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD --=" - Afscheid Ds W. A. Jelsma Opnieuw levenslang geëist tegen dr O. Neeltje Hofman, Hommerts winnares Gemeentelijke voordrachtwedstrijd Dame door jeugdige fietser aangereden De Officier van. Justitie van het Gerechtshof te Leeuwarden heeft hedenmorgen opnieuw levenslange gevangenisstraf geëist tegen dr O. Om 5 uur kwam zijn verdediger mr H. Schootstra aan het woord. NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT *n Vroegtijdige inzending van adver tenties voor dit nummer is gewenst. Uitg. SNEEKER NIEUWSBLAD. Meisje sprong onder wagen met gras Dodenherdenking te Ijlst Eerste prijs voor „God is mijn lied” Erelid van de vereniging „Oranje” Vee-auto tegen boom gereden Sport en muziek te Scharnegoutum Collecte voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen Ki SNEEKER NIEUWSBLAD Koningin Juliana’s verjaardag viel hun waarderende woor- voor op- Geen herdenkingssamenkomst. film: Ernstige noot. voor m”t de achterzijde een herinnering*. kou alleen de mensen er blijkbaar niet Voor het concert des levens Krijgt niemand een program Het morgenprogramma bestond ver der uit Kleuteroptochten in de omgeving van de Chr. Kleuterscholen en de tra ditionele wedstrijden voor de leerlingen van de lagere scholen onder leiding van het personeel. R.K. Jongensschool maal had geleid. meester. Sneker Mevrouw Doodkorte, die voor deze ge. legenheid naast haar man zat, kreeg een bloemetje, dat haar door mevr. Feddema werd overhandigd. Zondagmorgen werd te Folsgare mevr. Veninga-v. d. Wal bij het uitgaan van de kerk aangereden door een jeugdige fietser .Zij kwam hierdoor zo ongelukkig te vallen, dat zij met een gebroken dij been en schaafwonden in het ziekenhuis te Sneek moest worden opgenomen. Maandag 9 mei. Openb. Leesz. en Bibl. Sneek. Alg. Ledenvergadering in de benedenzalen. Aanvang 8.30 uur. AMICITIA THEATER. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 IMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB Verschnnt MAANDAGS en DON DERDAGS worden. Comité Sneek G.M.F. Dr P. Greep, voorzitter W. Trenning, secretaris O. Schreuder, penningmeester Advertentiepn;» 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 5, per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dinsdag 3 mei te 8 uur en woensdag 4 mei te 8.30 uur film: Naar het mid. delpunt der aarde. Donderdag 5 mei te 2.30 uur film: Hoe langer hoe zotter. Donderdag 5 mei te 5 en 8 uur Fanfare. eveneens in een klein geschenk tot uit drukking brengen en overhandigde d“ scheidende dirigent een wandbord het opschrift De heer Doodkorte dankte ook voor deze hulde en zeide ook het erelidmaat schap van de vereniging zeer gaarne te aanvaarden. Bij de „lintjesregen" ter gelegenheid van ook een druppel neer op de heer Hen drik van Berkum te Nijezijl. Hij werd onderscheiden met de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau, wegens veertig jaren trouwe dienst als timmerman bij het timmerbe drijf te Oosthem, thans van de heer F. S. Posthumus, maar daarvoor vele jaren van de heer M. Canrinus, wiens vader hem indertijd direct nadat hij van school was gekomen, in dienst nam. IIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIW ’s Middags was de lucht voortdurend vervuld van muziek en tromgeroffel van Advendo’s Tamboer, en Pijpercorps en de beide plaatselijke muziekcorpsen, die om beurten door de stad marcheerden. ’s Avonds speelde de heer R. Beinte- ma uit Leeuwarden Vaderlandse liede ren op het carillon, waarna „Harmonie” nogmaals een mars door het centrum maakte en toen de feestviering besloot met een taptoe op het Waagplein, die ook zeer veel belangstelling trok. Jam. mer, dat een aantal luidruchtige jonge lui de vreugde dreigde te maar aan deze dissonant politie spoedig een einde. Doch bij al deze vreugde ontbrak de ernstige noot niet. Vóór het eerste liedje, het pittige en welluidende ,,’k Hou van Holland” werd ingezet, herinnerde de heer Doodkorte, die deze aubade voor de 25ste en laatste maal met veel suc ces leidde, er nl. in een korte toespraak tot de jongens en meisjes aan, dat men hier 1520 jaar geleden, toen zij nog niet geboren waren, geen oranje mocht dragen en geen vaderlandse liederen mocht zingen. Het 11-jarige dochtertje Boukje van de heer R. H. Mollema te Scharnegou- tum probeerde zaterdagmiddag op de IJsbrechtumerweg nabij haar ouderlijk huis op een wagen met gras te springen teneinde mee naar het dorp te rijden. Maar de sprong mislukte en Boukje kwam onder de wielen terecht. Dokter Miedema uit Bozum constateerde vlees wonden aan de benen en inwendig let sel aan de keel. Het meisje is er dus bij zonder goed afgekomen. De heer W. Bootsma die de wagen bestuurde kon het ongeluk niet voorkomen en treft derhalve geen schuld. Het nieuws van deze onderscheiding werd de héér van Berkum vrij dagmorgen overgebracht door burgemeester van Hout en was voor hem een volkomen verrassing. Alleen ingewijden, onder wie z’n vrouw, waren er mee op de hoogte dat de burgemeester zou komen, al konden zij alleen nog maar vermoeden wat de reden daarvan was, Mevr, van Berkum ver telde het haar echtvriend echter pas na diens ont waken. Zelf had zij van de emotie bijna niet kunnen slapen. Toen de heer van Hout zijn opdracht vervulde in de huiskamer van de familie van Berkum wa ren daarbij ook zijn te genwoordige patroon, de heer Canrinus en Ds Kaastra aanwezig. Na ’t voorlezen van het Ko ninklijk Besluit wenste de burgemeester als eer ste de heer van Berkum geluk, waarbij hij merkte, dat niet alleen ’t feit dat men veertig jaar in hetzelfde bedrijf gewerkt heeft voldoende is voor zulk een onderscheiding. De betrokkene moet ook van goede handel en wandel zijn en in alle opzichten een Koninklijke onder scheiding waardig. En dat is met van Berkum zeker het geval. Hij feliciteerde daarna ook mevrouw van Berkum en wenste de heren Canrinus en Posthumus eveneens geluk omdat zo’n langdurig jubileum wijst op een goede verstand houding tussen werkgever en werkne mer. De heer Canrinus herinnerde er aan. dat van Berkum op 1 april 1919 bij hen in dienst kwam en dus al veertig jaar trouw zijn plicht heeft gedaan. De on derscheiding komt hem daarom ten volle toe. Spr. haalde nog enige herinneringen op uit de (kwa)jongensjaren van zijn vroegere medewerker en aan een tocht welke zij samen op de motor maakten waarbij ze aan een dodelijk gevaar ont snapten, en wenste van Berkum namens De schuldige voor de kou, welke we de laatste tijd hebben moeten doorma ken, is een hogedrukgebied, dat op een voor ons ongunstige plaats ligt. Dagenlang heeft het een positie op de Oceaan, ten Westen van Schotland, in genomen. Wanneer de barometers op deze plaats het hoogst staan, waaien er in ons land Noordelijke winden, die koude lucht van Noordelijke breedte aanvoeren, vooral wanneer boven Scan dinavië een depressie de circulatie sti. muleert. Dichter bij het centrum van hoge. luchtdruk, in het bijzonder in Ierland, is het in de regel dan zou koud niet als bij ons. Deze streken liggen namelijk in een wat zachtere luchtstroming, die, langs de Westelijke flank van het lucht- drukmaximum, eerst uit Zuidelijke rich ting is aangestroomd, daarna langs de Noordflank is omgebogen naar het Oos ten en vervolgens vanuit Noordelijke richting bezit neemt van Ierland. De verbetering, waar we in het begin van de vorige week op hoopten, was het naar het Zuiden bewegen van een uit. Na de aubade van de schooljeugd volgde gistermorgen in de kleine Raad zaal in het Stadhuis nog een kleine hul diging van de heer Doodkorte, die, zo als reeds eerder vermeld, deze aubade wegens zijn pensionering als hoofd der de laatste Woensdag 4 mei. Hum. Verbond Ge meenschap Sneek. Dodenherdenking in zaaltje Hotel „De Wijnberg”. Spre ker Dr S. J. Bouma. Declamatie door de heer H. A. Greijdanus. Aanvang 20.30 uur. Woensdagavond kan ieder deelnemen aan de „stille tocht”, welke aanvangt bij de Kleuterschool aan de Hendrik Hui. zingastraat. De route is als volgt Hendrik Huizingastraat, Jurjen Hoo- manstraat, W.M. Oppedijkstraat, Stads. laan, Overkluizing en Eegracht naar het kerkhof, waar kransen en bloemen kun nen en zullen worden gelegd bij de gra ven van de gevallenen. Van 19.45 tot 30 seconden vóór 20.00 uur zullen de kerkklokken van beide torens worden geluid, waarop, nadat 30 seconden tevoren door middel van een hoornsignaal dit tijdstip is aangekondigd, gedurende twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. Hierna speelt de muziekvereniging de volksliederen van Canada en Nederland en enige koralen. mum over Scandinavië. Zo’n uitloper verstaat de kunst de buien uit te ban nen en de zon in uit Noordoostelijxe richtingen aangevoerde drogere lucht meer mogelijkheden te bieden, wat uit eindelijk de temperatuur overdag ten goede komt. En daar zaten we tenslotte naar uit te kjjken. Een nadeel is, dat de nachtvorstkansen in de drogere lucht, -cort "'-nder al te veel bewolking ge- loper van het Schotse luchtdrukmaxi. uucu ,k tc.n.men. Gisteren nam Ds W. A. Jelsma af scheid van de Geref. Kerk te Woudsend, om 15 mei zijn intrede te doen in de Geref. Kerk te Lochem. De scheidende predikant had voor zijn afscheidspredikatie als tekst Lucas 2415. Na de preek werd hij toegeproken door Ouderling Nauta namens de Gemeente. Ds Bil van Oudega (W.) sprak namens de Classis Workum en Ds Stehouwer Herv. predikant van Woudsend namens de Herv Gemeente. Verder waren er afgevaardigden van de Doopsgezinde Gemeente, terwijl ook Burgemeester van Hout deze afscheids- dienst bijwoonde. Het Kerkgebouw was geheel bezet. Hoewel er hier met de 5 mei-viering in ’t zicht maar weinig te doen was op de 51ste verjaardag van de Koningin, was het de gehele dag toch erg druk in de stad. Vooral de aubade van de schooljeugd voor het stadhuis en de marsen van de plaatselijke muziek- en trommelcorpsen brachten veel volk op de been, waartoe ook het weer meewerkte. Het was wel geen voorjaarstemperatuur, maar toch liet de zon, vooral ’s morgens, zich vele malen zien en was het ge lukkig de gehele dag droog. In de stad wapperden talrijke vlaggen en zeer velen hadden zich met oranje getooid, zodat de stad een zeer feestelijk aanzien bood. Woensdagavond werd in „Elim” te Scharnegoutum de eerste gemeentelijke voordrachtwedstrijd gehouden voor de schoolkinderen in Wymbritseradeel. De deelnemers (sters) kwamen uit Oost hem, Hommerts, Njjland, Oppenhuizen en Scharnegoutum en de wedstrijd werd gehouden onder auspiciën van de Krite „It Pompeblêd”. Uit elk der genoemde dorpen deden hieraan de drie beste voordragers(sters) mee. Winnares werd Neeltje Hofman van de Geref. school te Hommerts met 82% punt; tweede Swaentje Bergsma van dezelfde school met 82 punten. Deze beide meisjes mogen op 13 mei a.s. hun voordracht ten beste geven voor de R.O.N.O. Namens het gemeentebestuur bood burgemeester van Hout een fraaie wis. selbeker aan, die driemaal achterelkaar of vijfmaal in totaal door dezelfde school gewonnen moet worden om er definitief eigenaar van te worden. Meester Sch. de Boer sprak de wens uit, dat eenmaal alle scholen in de ge meente aan deze wedstrijd zullen deel nemen. Ditmaal wordt er na afloop geen her denkingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk gehouden, daar hiervoor geen Ulster predikant beschikbaar is. In de plaats hiervan wordt de volgen, de morgen op de Bevrijdingsdag een korte dienst gehouden. De Chr. Zangvereniging „God is mijn Lied” (dir. de heer Komelis) te Schar negoutum behaalde op het zangzaal- concours te Leeuwarden in de afd. Uit. muntendheid met 233 punten een eerste prijs. Een mooie prestatie 1 verstoren, maakte de Wij delen aan onze adverteerders en lezers mede, dat het nummer van donderdag 5 mei a.s. in verbanc met het Nationale Bevrijdingsfeest verschoven wordt naar Na afloop van de mooie en spannende wedstrijd, die met 54 door het Jeugd- twaalftal werd gewonnen, werden de gasten met muziek en de drumband van „Excelsior” van het veld gehaald. Voorafgaande aan deze wedstrijd werd een korfbalwedstrijd gespeeld tus sen de S.V.S.-junioren en Stanfries van Roordahuizum. Stanfries speelde tech nisch beter en won met 50. de gehele familie Canrinus nog vele ge lukkige jaren toe. Ds Kaastra voerde ook even het woord, waarbij hij betoogde, dat God ook trouw is geweest. Hij heeft Zijn hand over van Berkum uitgestrekt en hem de kracht, de lust en de blijdschap geschonken voor en in zijn mooie werk. Een van de zoons, die ook namens de kinderen had gesproken, dankte tenslot te voor de eer hun vader bewezen en de sprekers den. Vrijdagmiddag is op de Rijksstraat. weg nabij Scharnegoutum de vee.auto van de heer de Boer te Schettens, die vee van de Leeuwarder veemarkt ver. voerde, tegen een boom gereden. De laadbak werd totaal vernield, waardoor drie koeien en een stier werden gedood. De cabine liep geen schade op en zo doende bleef ook de bestuurder onge deerd. ’s Avonds gaf de muziekvereniging „Excelsior” een concert op de Achter buren, waarbij het publiek van heel goede en beschaafde muziek kon genie ten. Maandag 2 mei. Meifeest P.v.d.A. VARA—S.B.B. in Amicitia met De Ramblers met Jany Bron, De Fliere fluiters met Joop Smits en Jaap Maerevelt. Spreker J. H. Scheps. Maandag 2 mei. Alg. Ledenvergadering Ver. v. Vreemdelingenverkeer Sneek. ’s Avonds 8 uur in Hotel Bonnema. Tot slot volgde met medewerking van de drumband een taptoe, waarbij de drummers onder leiding van de heer J. Dijkstra zich ook bijzonder goed van hun taak kweten. en aan opschrift. Tevens bood hij de heer Doodkorte scheelde het wel twee graden. Toch kan het erelidmaatschap van „Oranje” aan. 1-2-2_- ”j' van weerhouden een bezoek te brengen aan de bollenstreek (o.a.) Zondag 24 april hebben we de drukte daar eens in ogenschouw genomen en geconstateerd, dat de files, waarin de gemotoriseerde weggebruikers terecht kwamen, omge keerd evenredig waren met de kwik, stand. Zelfs aan het strand kon men, on. danks de snijdende Noordwester, menige wandelaar aantreffen, die de natuur nam zoals ze was. Koudegolven in de tweede helft van april zijn overigens geen zeldzaamheid. We herinneren ons, dat er tien jaren geleden ook eens een heftig pooioffensief in West-Europa werd ontketend. Er trok toen een kleine depressie over, welke een zo intens kou de lucht aanvoerde, dat de was om vier uur in de middag stijf aan de lijn kwam te hangen. Dat gebeurde na fikse sneeuwbuien, welke o.a. in Zuid-Enge. land ernstige verkeersstoornissen ver oorzaakten. Dinsdag 10 mei. Concert Frysk Orkest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Solist Bram Boelee, piano. Woensdag 18 mei. Feestavond Voetbal, ver. „Black Boys”. Gezelschap Johan Kaart met het blijspel „Hoera, een jongen”. De Sportvereniging te Scharnegou tum genoot de eer op Koninginnedag het Friese 12-tal KNKB en het Jeugd 12.tal voor het spelen van een wedstrijd op haar terrein te mogen ontvangen. Vóór de wedstrijd begon maakten de deelnemers en de leden van S.V.S. ach ter de drumband van S.V.S. een mars door het dorp, wat veel belangstelling trok. Hij werd eerst toege sproken door de burge meester, die in zijn dank woord zei, dat het geen gemakkelijke opgave was alle jaren 1600-1700 kinderen voor het stad huis te dirigeren, maar dat allen vol lof zijn voor de wijze waarop de heer Doodkorte dit heeft ge daan. Het spijt ons, dat U er nu een punt achter hebt gezet en wij zullen U bij gelegenheden als deze missen, aldus de burge. Namens de gemeenschap bracht hij de heer Dood korte hartelijk dank, waaraan hij, kennende diens liefde voor de mu ziek, een grammofoon plaat met een vioolcon cert van Beethoven toe voegde. De heer Raster. hoff hoopte, dat hij deze plaat vaak mag draaien en zal zien als een blijk van waardering van het gemeentebestuur en als een herinnering aan hen met wie hij door dit werk in aanraking is geko men. De heer Doodkorte ant woordde dit altijd met heel veel genoegen te hebben gedaan omdat hij een overtuigd aanhanger van Oranje is het bovendien graag deed. Ik had er wel mee door willen gaan, maar het leek me redelijk het nu over te dragen aan iemand die bij het onderwijs is, zo be sloot hij. De heer P. Feddema, voorzitter van de Vereniging „Oranje”, vertolkte de grote dankbaarheid in deze vereniging voor het werk dat de heer Doodkorte in deze 25 jaren voor haar heeft ver richt. En het was bij U in vertrouwae handen omdat het ook uit Uw overtui ging voortkwam, zo betoogde de heer Feddema. Hij wilde deze dankbaarheid April heeft ons na Pasen leltfk in de koude lucht ondergedompeld. Opvallend waren daarbij de temperatuurtegenstel- lingen, welke we betrekkelijk kort na elkaar moesten „verwerken”. Eerst werd ons een staaltje puur lenteweer geoffreerd met temperaturen van 22°, plaatselijk 23 graden C.; daarna duwden polaire luchtstromingen het kwik terug op een niveau, waarbij de tien graden niet of nauwelyks behaald werden. Vooral in het begin van de vorige -eek was het wel heel bar gesteld met et weer. In Groningen bedroeg de "■:imum.temperatuur 7,9 gr. C. tegen na 14 graden normaal. IJmuiden vacht het tot geen hogere piek dan... i 7 graden. 1 Het is wel curieus te weten, dat op tal van plaatsen de temperatuur met de Kerstdagen hoger is geweest. Soms Op woensdag 4 mei a.s. - de dag van de dodenherdenking - zal de jaarlijkse collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen gehouden worden in Sneek. Deze Fondsen - Fonds 1815, Stamil, Karei Doormanfonds, Ereschuld en Dankbaarheid, Prins Bernhard Stich ting - stellen zich ten doel, invalide mili tairen van Land- en Zeemacht en nagela ten betrekkingen van gesneuvelde mili tairen geldelijke bijdragen voor noodza kelijk levensonderhoud en eventueel voor studie van de kinderen te verlenen. Het is inderdaad een „Ereschuld” van het Nederlandse volk, te zorgen, dat de Fondsen voldoende middelen verschaft worden, teneinde het gestelde doel te kunnen bereiken. Ook uit „Dankbaar heid” aan hen, die gezondheid, ja zelfs het leven verloren hebben, opdat wij als volk in vrijheid kunnen leven. Hoewel dit alles reeds 15 jaar geleden is, blijft voorziening in vele gevallen noodzakelijk. Burgers van Sneek gedenk op a.s. woens dag de nagelaten betrekkingen van hen, voor wie op dezelfde dag de „Dodenher denking” gehouden zal worden, door een grote gift in de collectebus te doen. Laat het ook voor hen op 5 mei een feest mogen zijn in het besef, dat zij door het Nederlandse volk niet vergeten Nadat de luidende kerkklokken en de opgewekte klanken van de muziek- en tamboercorpsen die de schooljeugd naar de Marktstraat begeleidden al zeer velen uit hun huis hadden gelokt, ving om ruim half tien de aubade van de leerlingen der lagere scholen voor het stadhuis aan, die een enorme mensenmenigte naar de Marktstraat had getrokken. Zoals steeds gaf deze frisse en spon tane kinderzang van Vaderlandse en Friese liederen met begeleiding van het Stedelijk en het Christelijk Muziekcorps veel te genieten en het door allen mee. gezongen Wilhelmus, gevolgd door drie hoera’s op de Koningin, vormde weer een daverend slot. BtX-.'. :is

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1