Goede foto-tentoonstelling van ’t Filter Vijf verdienstelijke vrouwen gehuldigd Een kerk, een torenzonder stem Koningin opent 17 mei in Middelburg nieuw Provinciehuis Voorschriften voor het gebruik van raceboten, planking en waterskiën op de Friese wateren AGENDA^ 11 van ULSÏ WYMBRITSER A DEEL en drijfhout; nieuwsblad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, iki Maandag 9 mei 19óv 115e jaargang no. 37 Afscheid ds A. J. v. d. Linden Twintig jaar na trieste ramp Sneker Marktkooplieden bespraken hun belangen Geslaagd Dodelijke aanrijding op Rijksweg 43 Ongewenst bezoek aan Snack-bar Bloemenexpresse stelt Bloemencheque in Opbrengst collecten 1, V w 1 lp 11 SNEEKER NIEUWSBLAD Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 aan terwijl verder rollen snoep en drop droge worst waren meegenomen. Te Enschedé slaagde voor het diploma ziekenverpleegster A mej. T. Zeilstra van Sneek. Wij zorgen samen voor een stem In de toren van ’t Sperkhem De commissie voor het Klokfonds van de Ichthuskerk, Vertchijnt MAANDAGS en DON DERDAGS In het kader van Moederdag hebben de Vereniging van Sneker Zakenlieden en het Actie Comité vrijdagavond in Ho tel Bonnema vijf stadgenotes een leuke attentie bereid. Het zijn wel geen echte moeders, maar ze hebben of hadden zo’n moederlijk beroep, dat ze zich toch ook zeer verdienstelijk hebben gemaakt. Zoals de heer A. Jansen, voorzitter van de zakenlieden, mededeelde, ligt het in de bedoeling voortaan elk jaar een vijftal dames.stadgenotes, wier werk evenals dat van alle moeders, niet zo opvalt omdat ook zij achter de coulissen blijven, maar toch met veel energie en liefde hun werk doen, op deze wijze te eren. Niet als een reclamestunt, zoals Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handel»adv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Evenals in 1958 en 1959 hebben Gedeputeerde Staten van Friesland gemeend, dat het wenselijk is, ook voor het a.s. watersportseizoen enige algemene rege len te geven betreffende het gebruik maken van raceboten, al of niet in combi natie met planking en „waterskiën” op de Friese wateren. Nadere bindende voorschriften zijn in bewerking, doch zullen vermoedeljjk In 1960 nog niet van kracht zijn. De meer dere of mindere vrijheid, die in bedoelde in bewerking zynde voorschriften aan raceboten e.d. zal worden gelaten, zal zeer waarschijnlijk mede afhangen van de mate, waarin betrokkenen zich thans vrijwillig bjj bovenstaande gedragsregels aanpassen. AMICITIA THEATER. Maandag 9 mei en woensdag 11 mei 's avonds 8 uur film: Some like it hot. Don'i'rdag 12 mei te 8 uur film: Vuur over de Yang.Tse. Dr K. H. Siccama, voorz., Hoogend 4 H. Jongsma, penningm., Joh. W. Friso, straat 12 M. Hiemstra, Bourbonstraat 40 Mevr. Hoekema, Oppenhuizerweg 8 Mej. G. Postma, directrice Internaat W. Lodewijkschool, Lemmerweg 2. Nadere voorschriften in be werking. Toen de heer P. Faber zondagmorgen bij zijn snackbar aan de Oppenhuizer weg kwam, stond de deur open. Bjj na. der onderzoek bleek een klein bedrag geld uit de kassa te zijn verdwenen -n--Ien Met een predikatie over 2 Thessalonl. censen 3 18 nam Ds A. J. v. d. Linden te Woudsend gisteren afscheid van de Doopsgezinde Gemeente aldaar, wegens zijn beroeping te Drachten. Na de predikatie werd de scheidende predikant namens de Gemeente toege sproken door de heei- J. van Brug. On der de aanwezigen waren afgevaardig den van de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk van Woudsend en burgemeester van Hout woonde deze af- scheidsdlenst eveneens bij. 1 Hei Sneeker Nieewsbled is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en De collecte die met de praalwagen „Doe open”, welke 5 mei in de optocht te IJlst meereed, werd gehouden, heeft f51.50 opgebracht. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is op Rijksweg no. 43 een ernstig verkeers. ongeval gebeurd, dat het leven heeft gekost aan onze 69-jarige stadgenoot, de heer G. Gerritsen. De heer Gerritsen, die op een sintel, pad fietste, dat naar een boerderij leidt, draaide ter hoogte van Uitwellingerga onverhoeds de rijksweg o,p zonder te let ten op het verkeer. Toen hij midden op de weg was werd hij gegrepen door een LABO.bus en op slag gedood. De buschauffeur treft geen schuld. BURGERLIJKE STAND IJLST Geboren: IJbele Jan, zv Jan IJbele de Vries en Margje Zijlstra; Jan, zv Jouke Sibbele van der Schouw en Hyke Mul der; Freerk, zv Albert de Weerd en Klaske Samplonius; Tjitje, dv Willem Hottinga en Trijntje Sweering. Gehuwd: Foppe Douma, 24 jr te Eind hoven en Antje Koopmans, 22 jr te IJlst; Tjerk Heeringa 24 jr en Aagje Renske Pen, 21 jr beiden te IJlst; Gerrit Heerin ga, 26 jr en Sylvia Henriette Leontina v. d. Hoef, 33 jr beiden te IJlst. Overleden: Johan Abma, 85 jr te IJlst. weerd zullen zijn, zal de nieuwbouw wat stijl en uitvoering betreft, vrijwel niet te onderscheiden zijn van de omrin gende oude gebouwen. De foto laat dui delijk zien, hoe het nu nog lichte nieuwe complex in de Abdij-gebouwen is aan gepast. De opname werd gemaakt vanaf de befaamde Middelburgse toren de „Lange Jan”, die alweer enkele jaren in oude glorie is hersteld. dat de gemeente blij was met een ver eniging als ,,’t Filter” en aan haar alle medewerking verleent Het is een prach tige vrijetijdsbesteding en nu Sneek kernstad is geworden, hoort naast de in dustrie, die zo’n voorname plaats in neemt, ook een culturele ontspanning en deze biedt een vereniging als ,,’t Filter”. In de hoop dat de tentoongestelde foto’s vele bezoekers zullen trekken verklaar de hij de expositie voor geopend. Onze deskundige medewerker schrijft hierover Zoals ook op de andere, voorafgaande, exposities hangt op deze vierde tentoon, stelling van ’t Filter weer het werk van gevorderden en beginners door el kaar, wat lang altijd niet zeggen wil dat diegenen, die deze hobby al langer be oefenen ook steeds, artistiek gesproken, het beste resultaat bereiken. Schrijver dezes weet, gelukkig, niet wie beginner en wie gevorderde is in dit gezelschap. Hij kan er dus fris tegenover gaan spr. uitdrukkelijk voorop stelde, maar uit erkentelijkheid. Daarom ook werd de pers verzocht er pas na Moederdag mel ding van te maken. Na deze korte inleiding bood hij de dames elk een cadeautje en bloemen aan. En dat ze daar blij mee waren is op de foto wel te zien. Van links naar rechts ziet U hierop mevr. A. Zijlstrade Jong, directrice van „Cruycebroedershof”Mej. K. v. d. Meulen, oud-wijk- kraamverpleegster; Mevr. J. Gaastrav. d. Waal, directrice van „Nieuw Frittemahof”Mej. H. Dijk stra, oud-verloskundige en zuster Ge. noveva, moeder-overste van het St. An. tonius Ziekenhuis. van het Friese watersportgebied zullen bijdragen, zodat de aantrekkelijkheid en het eigen karakter van dit gebied ook voor de andere vormen van de water sport bewaard blijft, de veiligheid niet in gevaar wordt gebracht en anderen van overlast en schade worden gevrij, waard. Maandag 16 mei begint een rondgang door het Sperkhem voor dit doel. Ieder een is vrij en elke gift is welkom Giro- stortingen kunnen geschieden op giro nr. 873274 van de Coöp. Boerenleenbank te Sneek met vermeldingKlokfonds Ichthuskerk. Dit moet slagen. T/m dinsdag 10 mei. Tentoonstelling ,,’t Filter” in het Gerechtsgebouw, Openstelling: 9 mei van 19.3022 uur en 10 mei van 1518 en 19.30.22 uur. Vrijdag 13 mei Kleuren.projectie. avond in foyer Amicitia. Aanv. 8 uur. Maandag 9 mei. Openb. Leesz. en Bibl. Sneek. Alg. Ledenvergadering in de benedenzalen. Aanvang 8.30 uur. Maandag 9 mei. Emigratievoorlichtings. bijeenkomst over diverse landen in het Gewestelijk Arbeidsbureau. Aanvang 8 uur. Dinsdag 10 mei. Concert Frysk Orkest in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Solist Bram Boelee, piano. Zaterdag 14 mei. Toneelavond Ned. Ver. v. Sexuele Hervorming in Zaal Ha nenburg, aanvang 8 uur. Opgevoerd wordt „Moeders en Zonen”, van Han van Wagenvoorde. Dinsdag 17 mei ’s avonds 8 uur Jaarver, gadering van deelnemers Sneker On derlinge Brandwaarborgvereniging in zaal Fiso. Woensdag 18 mei. Feestavond Voetbal, ver. „Black Boys”. Gezelschap Johan Kaart met het blijspel „Hoera, een jongen”. Om plm. 10 uur sloot de nieuwe voor, zitter, na het hoofdbestuurslid de heer Schreinhout te hebben bedankt voor zijn komst, deze vergadering met een gees, tig en sprankelend woord. Zaterdagmiddag werd de foto-tentoon stelling, welke de A.F.V; ,,’t Filter” van 7 t.e.m. 10 mei in het kader van de Week van de Fotografie in het Gerechtsge bouw houdt, geopend. De voorzitter, de heer J. Pop, vertelde dat de foto’s, die hier hangen de oogst zijn van anderhalf jaar fotograferen. Op de ingekomen foto’s is een selectie toe gepast en de 76, die nu tentoongesteld staan, zijn de beste, die door de leden in dat tijdvak zijn gemaakt. De Week van de Fotografie, zei hij, is ingesteld om de mensen, nu de zomer voor de deur staat, te doen fotograferen. Dit initiatief, dat is uitgegaan van de fotografische industrie, draagt niet ge heel en al een commercieel karakter, doch ook een idieel: nl. het vastleggen van de schoonheid, welke de mens da gelijks omringt. Wethouder C. J. Berkhout vertegen woordigde het gemeentebestuur. Hij zei, Wethouder C. J. Berkhout feliciteert voorzitter J. Pop met deze expositie. staan, zonder vooroordelen en alleen zijn smaak laten spreken. Afgezien van het artistieke element spreekt daarnaast ook nog de originaliteit en de juiste interpretatie van het gegeven of de ge dachte een duidelijk woordje mee in het bepalen van de eigenschappen welke een werkstuk beter of minder goed doen uitvallen. Zo viel in no. 1 (Biggetjes) van J. Baanstra het originele idee op, zonder dat deze foto nu een bepaalde uitschieter was. Daarentegen was de ge fotografeerde gedachte „Les Tricheurs” veel te zwak, omdat de afgebeelde no. zems geen nozems zijn, maar doodtam. me jongens. Gedachte en uitbeelding stemmen hier dus niet overeen. Deze idee was veel beter uitgewerkt in no. 67 „Nozems” van B. Weissenbach. Een zeer apart en goed stuk fotokunst was no. 9 (zonder titel)dit was een ding dat het b.v. als affiche prima zou doen. Uit het vele goede onder de inzendingen zou ik nog vooral willen noemen de prachtige expressieve kop „Sietie” (no. 30) van J. T. Hendriksma, artistiek van alle kanten verantwoord en met mooie overgangen van wit naar zwart, wat aL tijd de expressie bevordert, in tegenstel. ling met de sterke wit-zwart opnamen. Verder is er nog altijd onder het vaak traditionele vakantiewerk een hang naar dezelfde onderwerpen en dat is, af gezien van de geslaagdheid van de tech nische uitbeelding, toch wel iets dat le den van een fotoclub als ’t Filter langzamerhand als een overwonnen standpunt moeten beschouwen. Bergen, zeeschepen enz. zijn allemaal van die onderwerpen welke, hoe goed ook geno men, duizend keer zijn afgebeeld. Ook bij het fotograferen is het zoeken naar apartheid een belangrijk iets, maar hoe goed de gedachte hiervan ook was bij no. 66, toch lag o.i. het idee er hier een tikkeltje te dik bovenop. Het streven naar iets anders was hier echter sterk te waarderen. Het geheel overziend, komen wij tot de eindkonklusie dat ’t Filter hier weer een goede expositie heeft ingericht en dat de inrichters het verdienen een behoorlijk bezoek te ontvangen. Wij kunnen iedereen, die als amateur.fotograaf belangstelling heeft, dan ook met de meeste klem aanraden eens een kijkje in het Gerechtsgebouw te gaan nemen. B. In Aere Perennius kwamen dinsdag avond de leden van de afd. Sneek bijeen voor een vergadering ter bespreking van hun belangen, waarvoor speciaal een hoofdbestuurder van de Landelijke Ver eniging Markt-, Straat, en Rivierhandel was overgekomen. Deze verheugde zich over de grote op komst omdat daardoor bewezen werd, dat ook de leden van de afd. Sneek zich bewust zijn van hun taak en plaats die zij op de markten van Nederland inne men, in ’t bijzonder bij plotselinge grote aanbiedingen van b.v. groente en fruit. Daarvan kunnen dan ook de mensen met een smalle beurs profiteren en blijven soms heel wat consumptie-artikelen voor vernietiging bewaard. De heer Drenth bedankte als voorzit ter. In zijn plaats werd benoemd de heer Luc Vonk, wat de Hoofdbestuurder een goede keus noemde, want deze koopman in hart en nieren met een 41-jarige er varing als marktkoopman in Nederland, België en Duitsland, is de aangewezen man voor deze functie. Bij de bespreking over de plaats wel. ke de markt in Sneek inneemt, werd net plan geopperd over te gaan tot het in. stellen van een reclame.fonds, teneinde de leden in staat te stellen door middel van advertenties en reclame.aanbiedin. gen meer bekendheid aan deze markt te geven en het bezoek te stimuleren. O.a. werd voorgesteld elke week minstens één bezoeker (ster) aan de markt op het Grootzand de kans te geven een dikke rollade, voldoende voor een week, gra tis mee te laten nemen. Deze en nog meerdere attracties zullen nader over wogen worden. Verder zal gestreefd worden naar een nauwere samenwer king met de Winkeliersvereniging Groot zand, daar de belangen van de markt kooplieden parallel lopen met die van de winkeliers aan het Grootzand. Samen werking in deze kan voor Sneek als tweede stad van Friesland zeer veel be tekenen. Alleen reeds op grond van genoem de reglementsvoorschriften dient het racen en waterskieën in onze kanalen en in de geulen door meren en plassen te worden nagelaten. Daarnaast wordt in het belang van de gehele watersport, een beroep gedaan op de sportiviteit van de be oefenaars van de waterski- en race- sport, om zichzelf enige beperkin gen op te leggen. Het provinciaal bestuur verzoekt daarom met klem deze sporten niet te beoefenen rond Eernewoude (het Prin- cehof en omgeving, de Oude Venen, Ulekrite, Groene Deken, Zonsmeer en Kruisdobbe), rond Grouw (het Bigge- meer en dat deel van het Pikmeer, dat is gelegen westelijk van de vaargeul, deel uitmakende van het Prinses Mar- grietkanaal)rond Terhome (de Hor ne), het Terhornstermeer, de Ter- hornsterpoelen, de Terkaplesterpoelen en dat deel van het Sneekermeer, dat is gelegen zuidelijk van de lijn Terhornster- sluis (westzijde) naar de kop van de voorhavendam van die sluis. In het algemeen en met inachtneming van de hiervoor omschreven reglements voorschriften kunnen deze sporten op de grote meren worden beoefend, behou dens tijden van wedstrijden en bij daar mede veelal gepaard gaande opeen hoping van boten. De kleinere plassen, zcfels het Pikmeer, oostelijk van de hier boven bedoelde vaargeul, de Wijde Ee, Sytebuurster Ee e.d. waren alleen dan te gebruiken, wanneer ter plaatse geen of nagenoeg geen ander gebruik daar van wordt gemaakt. Onder alle omstandigheden geldt, dat de aanwijzingen van de politie en van de provinciale waterstaat stipt dienen te worden opgevolgd. Ged. Staten vertrouwen, dat boven staande regelen tot een gepast gebruik Zo somber en noodlottig de gebeurte- Juliana naar Middelburg gaan om daar nissen van 17 mei 1940 in Middelburg de opening te verrichten van het nieuwe zijn geweest, zo vrolijk worden de eve- gebouw van de Provinciale Griffie, dat nementen op 17 mei 1960 in de Zeeuwse daar is gebouwd als onderdeel van het hoofdstad. Werd Middelburg op die destijds zo geteisterde Abdij-complex, zwarte 17 mei in ’40 door de oprukkende dat vrijwel geheel is hersteld. Het nieu- Duitsers verwoest en betaalde het toen we gebouw van de Griffie mag worden de wel uiterst hoge tol voor het door- beschouwd als een sierlijke streep onder vechten van Zeeland na de capitulatie vrijwel de gehele herbouw van de ver- van „Holland”. Nu, op 17 mei a.s. viert woeste binnenstad. Natuurlijk, het is het feest. Op die dag zal H.M. Koningin gloednieuw, maar als de stenen wat ver in het Sperkhem verrijst de Ichthus kerk. Een vreemde naam denkt U. U hebt gelijk. Maar een oer.oude naam. Uit de tijd van de eerste Christenvervolgingen. Toen was die naam een soort sjibboleth, een kenteken van de Christenen. Een naam met een betekenis eneen ge heim. Ichthus is een Grieks woord en betekent: de vis. Deze vis was het ge heime kenteken van de eerste Christe nen. Maar de letters van het woord Ichthus zijn de beginletters van vijf andere woor den. Hier zijn ze. lèsos Jezus Christos Christus Theou van God (H)uos de Zoon Soter de Redder. Tesamen dus: Jezus Christus, Gods Zoon, de Redder. Deze Ichthuskerk heeft een toren, in feite de enige volledige toren in Sneek. Iedereen is het er over eens dat deze toren als bouwwerk zeer geslaagd mag heten. Hg is een verfraaiing van een geheel stadsgedeelte en van het zuiden en westen uit gezien is hij een markant punt in het silhouet van onze stad. Tot dusver is deze toren stom. Velen ook van buiten de Hervormde Kerk zeiden: daar hoort een klok in en daar heb ik ook nog wel iets voor over. Natuurlijk: het is en blijft in eerste instantie een taak voor de Hervormde Kerk van Sneek en zeer in het bijzonder voor de Hervormden in het Sperkhem. Maar misschien zijn' er ook en we weten nu reeds dat ze er zijn In groter kring die met ons zeggen: in die toren hoort een klok en daar heb ik ook nog wel Iets voor over. Geschatte kosten f3000.—. Zij brengen daarom nogmaals onder de aandacht van hen, die de betreffende watersporten beoefenen, dat het provin. ciaal huishoudelijk reglement van politie bepalingen bevat inzake de maximum toegelaten vaarsnelheid. Deze vaarsnel- heid, welke varieert van 6 tot ten hoog ste 10% km per uur, dient op alle ka nalen en alle vaargeulen door meren of piassen, in acht te worden genomen. Behalve op de inachtneming van deze maximum vaarsnelheden, geldend op kanalen en vaargeulen, vestigen Ged. Staten ook uitdrukkelijk de aandacht op de verplichtingen ingevolge art. 35 van genoemd politiereglement bij het nade ren van of het varen langs een of meer andere vaartuigen, de gang van het vaartuig zodanig te verminderen, dat geen schade of hinder wordt veroor zaakt. Deze verplichting geldt niet al leen op alle kanalen en geulen, doch op alle wateren in Friesland, die voor de scheepvaart openstaan. De Nederlandse bloemisten, die dank zij hun perfekte „Bloemenexpresse”-or- ganisatie in staat zijn nagenoeg ogen blikkelijk in het gehele land bestellin gen uit te voeren, hebben opnieuw een belangrijk initiatief genomen door het instellen van een bloemencheque. Deze cheque bevindt zich in het hart van een vernuftig toegevouwen papieren bloem, die men in een Fleurop-envelop- pe kan verzenden, maar die men tevens heel gemakkelijk bij zich kan steken. Deze cheque, die natuurlijk niet het boe ket bloemen wil vervangen, betekent een uitkomst in de gevallen waarin het voor de gever moeilijk is bloemen of een plant te vervoeren, en waarin het voor de ontvanger bezwaarlijk is de bloemenhulde mee te nemen. Een ander geval waarin de cheque bij zonder goed van pas zal komen is wan neer men de keuze van bloemen of plant vrij wil laten. Niet op de laatste plaats zal de cheque een toeverlaat kunnen zijn voor de ver- geetachtigen. Immers, met een bloemen cheque in de portefeuille zal men op ie dere onverwachte feestelijkheid ’n goed figuur slaan. Voorlopig zal de cheque alleen in Ne derland geldig zijn. Het is mogelijk dat t.z.t. via de orga nisaties Fleurop en Interflora ook che ques naar het buitenland zullen kunnen worden gestuurd. De voortreffelijke samenwerking tus sen deze organisaties leidde tot spectacu laire resultaten. Zo beliep de wereld- omzet in 1959 ruim 15 miljoen orders tot een waarde van ongeveer 260 miljoen gulden. Dat betekent dat er iedere mi nuut, zowel ’s nachts als overdag, 30 boeketten over de wereld „vliegen”. De binnenlandse omzet bedroeg in de zelfde periode 3 miljoen gulden. De collecte voor vluchtelingenhulp heeft in JutrjjpHommerts f 254,50 op. gebracht. w

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1