Afscheid van de Heger Brandweer Wat de Raad te behandelen krijgt Frysk Orkest bracht Tschaikowsky- programma Gaat deze mei 1959 als voorbeeld nemen I IJLST WYMBRITSERADEEL van en De heer Ids de Boer Ridder 4 in de Orde van Oranje Nassau BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, fcz- - 1 I Donderdag 12 mei 1960 115e jaargang no. 38 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Collecte voor Ichthuskerk A I - Hd Snwker Nieuwsblad is mr gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Vliegtuig-incident kan topconferentie bemoeilijken uitgesteld Televisie in dienst van de aanstaande volkstelling Ongewenste gasten gearresteerd Droogte en al meer dan 100 uren zon Aankoop en onbewoonbaarverklaring oude woningen SNEEKER NIEUWSBLAD Tweede warme zomer? een Voorbeeld. een tot Ook J.N. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 in zeer waar. bewoordingen Volgens hem Jong volledig weer heeft meegemaakt. Als vervolma king is thans ook een Brandwekinstal- latie aangebracht, maar dit is het mo ment geweest waarop de Jong meende tsjow inhouden, omdat zijn vaste aan hang in het secretariaat nu verminderd is. Maar het lijkt in eerste instantie waarschijnlijker, dat Chroestsjows posi tie zo sterk is, dat dergelijke overwe. gingen een minder grote rol spelen. een een 300 GEWONDEN BIJ ONTPLOF FING IN JAPANSE AMMUNITIE FABRIEK Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. het land zijn, hoewel er stemmen opgaan die menen te kunnen betogen, dat de jongste veranderingen eigenlijk een ver zwakking van de positie van Chroes- B. en W. stellen de Raad voor aan te kopen de percelen 2e Zomerrakbuurt 18 en 2e Zomerrakbuurt 22. Het eerste wordt niet meer bewoond, het andere nog verhuurd. De leegstaande woning zal zodra dit mogelijk is worden afge broken, de andere na ontruiming even eens. Verder stellen zij voor de woningen Oude Koemarkt 38 en 2e Zomerrakbuurt 18 onbewoonbaar te verklaren. Uitbreiding toelatingsdata kleuterscholen Momenteel kunnen kleuters van 4 jaar op 1 februari, 1 mei, 1 september en 1 november worden toegelaten welke data gelden voor alle kleuterscholen in onze stad. De Ver. v. Chr. Schoolonderwijs heeft thans verzocht deze tijdstippen zodanig te wijzigen dat op de eerste dag van elke maand leerlingen kunnen worden toege laten. Naar de mening van B. en W. biedt dit ongetwijfeld het voordeel, dat de ou ders de kinderen dan reeds de maand zoek in te willigen. moedig, maar niet roekeloos, gemeen- schapsbesef en kameraadschap. Juist die kameraadschap is zozeer nodig. Om een gesloten team te kunnen vormen, moet men op elkaar kunnen rekenen. Spr. herinnerde er aan, dat de Jong met de handbrandspuit is begonnen en daarna de gehele evolutie van de Brand. het weer, wordt er vaak beweerd en in dit geval zouden wij zeggen - gelukkig ook maar -. De kans blijft bestaan, dat er spoedig een kentering komt en dat nog vóór de vele vacanties aanbreken een periode met depressieweer voldoen de regen gaat brengen. Waar het echter tot nu toe op lijkt is alleen nog zon en droogte, want wanneer de hogedrukge- biediM hun belangrijke rol in het weer gebeuren boven Europa blijven spe len, dan zal het watertekort in ons land groter kunnen worden dan wij ooit heb ben meegemaakt. Tijdige maatregelen hiertegen, waar dit althans mogelijk is. zijn aan te bevelen. Vele waterschappen houden het peil van kanalen en vaarten al op een zo hoog mogelijk peil, maar ook de grote rivieren leveren minder water dan ooit in een zo lange periode is voorgekomen. er in verband met zijn leeftijd mee te moeten ophouden. Spr. vertolkte hierna nogmaals de dank van het gemeentebe stuur en speldde de Jong toen het ere teken voor veertigjarige trouwe dienst van de Ver. van Brandweercommandan ten op de borst. De burgemeester wenste hem als eerste geluk met deze zeer verdiende onderscheiding en sprak daarbij de wens uit, dat de Jong deze nog lang als brandweerman-in ruste zal kunnen dra gen. Ook dankte hij mevrouw de Jong voor de steun welke zij haar man steeds bij het uitoefenen van zijn functie heeft verleend. Met ingang van gisteren heeft de heer H. M. de Jong, hoofdbrandwacht bjj de vrijwillige Brandweer te Heeg, op zjjn verzoek eervol ontslag uit die func tie gekregen, met dank voor de belang rijke diensten welke hjj de gemeente 43 jaar lang als brandweerman heeft be wezen. In een enigszins feestelijke bijeen komst heeft het bestuur van de Coöp. Zuivelfabriek te Scharnegoutum heden middag in Elim afscheid genomen van de heer Ids de Boer van IJsbrechtum, die 33 jaar bestuurslid van de Coöp. Zuivelfabriek is geweest, waarvan 21 jaar als voorzitter. In deze bijeenkomst, die ook door de familieleden en vele genodigden werd bijgewoond, deelde burgemeester J. van Hout mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de heer De Boer tot Rid. der in de Orde van Oranje Nassau te benoemen. Hierna gaf de burgemeester een bloemlezing van de vele werkzaamheden, welke de heer De Boer voor de gemeen schap heeft verricht. In een volgend nummer komen wij op deze vergadering terug. Mutaties in de Russische partij leiding. Woensdag, de dag voordat Chroestsjow zijn rede in de Opperste Sowjet hield, is een aantal wijzigingen in de Rus sische partijleiding en de regering be kend gemaakt. Het belangrijkste is, dat Kiritjsenko, die enkele maanden geleden, tot zijn overplaatsing naar Rostow, na Chroestsjow een van de belangrijkste mannen was, geheel uit de leiding van de partij is verdwenen. Als kroonprins beschouwt men nu Kozlow, die opgeno men is in het van tien tot zes man ver. kleinde secretariaat van het partijpresi. dium. Hij is afgetreden als eerste vice- premier, maar partijfuncties zijn nu een maal belangrjjker dan regeringsfunc ties. Kozlow is Chroestsjows voornaam, ste adviseur op economisch en industri eel gebied. Zijn promotie kan een ver sterking van Chroestsjows positie in handigde hij hem als schemerlampje in de vorm ouderwetse straatlantaarn. Zo stond het in de brief van Burgemeester en Wethouders van Wym. britseradeel, waarin hem het gevraagde ontslag werd verleend. Deze meenden evenwel dat in zo’n kort ambtelijk schrijven niet uitgedrukt kon worden wat er in de boezem van hun college leefde en daarom was burgemeester van Hout dinsdagavond persoonlijk in Heeg aanwezig om daarvan uitvoeriger blijk te geven. Hiervoor kwam het gehele personeel van de Brandweer na een oefening op de Koldijk, welke eveneens door de burgemeester en de di recteur van Gemeente werken in zijn kwaliteit van Commandant van de Brandweer werd bij ge. woond, met deze heren in de woning van de plaat selijke commandant de heer M. Kaspersma bij een, waar de burgemees ter de scheidende brand weerman derende toesprak, heeft de voldaan aan de vier ei genschappen waarover een brandweer, man moet beschikken: verantwoorde lijkheidsbesef tegenover zijn medemen sen en het hem toevertrouwde materieel, Toen hadden maart en april voldoende regen gebracht, maar nu gaan wij de zomer tegemoet met al een tekort van 50 tot 80 mm regen, dit na een uitzon derlijk droge zomer en herfst. Het is opmerkelijk, dat de meimaand tot dusver als twee druppels water gaat gelijken op die van 1959 toen de warmte na Hemelvaartsdag (6 mei) begon en de eerste vroege hittegolf op 11 mei met temperaturen tot 28 gr. C. in ons land zijn hoogtepunt bereikte. De depressies komen er eenvoudig niet aan te pas. Een ontwikkeling, welke wij ons in de slechte zomers van 1954, 1956 en 1957 niet zouden kunnen voorstellen De grondwaterstand is in grote delen van ons land abnormaal laag en plaatse lijk moet men tot ongeveer twee en een halve, meter graven alvorens water aan te treffen. Dat de land- en tuinbouw in grote de len van ons land de komende zomer met grote zorg tegemoet ziet kunnen wij ons voorstellen. Er is niets veranderlijker dan gerafelde doorwerking. Na de vervelende inleiding, die dien, overeenkomstig gespeeld werd, kwam het Frysk Orkest echter goed op dreef, waarbij vooral de blazers zich zeer on derscheidden. In het pianoconcert was de samen werking tussen de solist Bram Boelee en het orkest aanvankelijk minder goed sluitend, maar Salten slaagde er in de zo nodige eenheid te herstellen en tot het einde vol te houden. Toch was de orkestbegeleiding hier en daar nog te penetrant. Bram Boelee leerden wij kennen als een uitstekend pianist, Beheerst en met grote vaardigheid bracht hij zijn tech nisch moeilijke partij, met de vele oc. taven.parallen, tot klinken. Het Frysk Orkest besloot met de zes de Symfonie, de zgn. „Pathétique”. Deze bijnaam, hoewel niet van de componist zelf, is echter zeer terecht. Persoonlijk genoten wij het meest van het tweede en derde deel, maar dat lag niet alleen aan de perfecte uitvoering. Ook de boek delen werden, onder de degelijke leiding van Alfred Salten, uitnemend vertolkt. meldde, was voor een belangrijk deel gewijd aan de binnenlandse en de econo mische politiek. De inkomstenbelasting wordt afgeschaft, maar die was al zeer laag, zodat voor het gros van de bevol. king er niet veel veranderen zal. Rus land komt voornamelijk door indirecte belasting aan zijn inkomsten. De ar beidstijd zal verkort worden tot zeven uren per dag en in 1964 wordt dit weer verlaagd tot vijf a zes uren. Chroestsjow wees er op, dat de Russische productie flink stijgt, meer dan volgens de plan nen was beraamd. De consument komt beter aan bod en volgens Chroestsjow heeft men alleen voor piano’s nog maar wachtlijsten. De woningbouw was ech ter nog een groot probleem en het is be kend, dat ook de landbouw zorgen baart. Een enorme internationale opschudding is verwekt door de mededeling van pre mier Chroestsjow van Rusland in de vergadering van de Opperste Sowjet, dat een Amerikaans vliegtuig boven Russis ch grondgebied met een raket was neer geschoten. De eerste reactie van de Amerikanen was te suggereren, dat de vlie ger van een inderdaad vermist toestel door een malleur aan ztfn zuurstofappa raat buiten bewustzijn zou zjjn geraakt en toen boven Russisch grondgebied zou zijn gekomen. Zijn werkzaamheden zouden hebben bestaan uit het waarnemen van wolkenformaties. Zal deze meimaand 1959 als voorbeeld nemen, zullen vele land- en tuinbouwers in ons land zich bezorgd gaan afvragen, met name op de hoger gelegen zand gronden, waar de toestand nu al weer op die van de zomer 1959 gaat gelijken. De akkers stuiven al weer alsof er veen branden plaatshebben, wanneer er met landbouwmachines over wordt gereden, en het grondwaterpeil staat' er heel wat slechter voor dan begin mei 1959. Maar toen Chroestsjow daarop mede deelde, dat het vliegtuig bij Swerdlowsk in de Oeral, vier uur vliegen van de Russische grens af, was neergeschoten en dat de vlieger in levende lijve in Rus sische gevangenschap was, heeft het Amerikaanse ministerie van buitenland se zaken de ongebruikelijke stap gedaan te erkennen, dat het hier de vlucht van een spionagevliegtuig betrof, dat boven Rusland foto’s moest maken. Het mi nisterie voegde hieraan een motivering toe, welke op zichzelf niet zo gek is. Spionage wordt door alle landen bedre ven, niet het minst door de Sowjet- Unie, die het heel wat gemakkelijker heeft in de vrije democratische landen, dan deze het in de landen achter het Ijzeren Gordijn hebben. Een van de oor zaken van de spanning in de wereld, al dus de verklaring, is de vrees voor een verrassende aanval. In verband met het gevaar voor een verrassende aanval heeft Amerika de laatste vier jaren vluchten langs de grenzen van de vrije wereld laten uitvoeren door ongewa pende vliegtuigen, zoals het nu neerge schoten vliegtuig. Deze vluchten hebben vaker plaatsge had en president Eisenhower en enkele anderen wisten hiervan. Of hij van elke vlucht op de hoogte gehouden werd is een andere kwestie. Men neemt aan van niet. Het lijkt al heel onwaarschijnlijk, dat hij niet ingezien zou hebben, dat moeilijkheden op dit punt, zo vlak voor de topconferentie, welke maandag in Pa rijs wordt geopend, wel uitermate slecht zouden uitkomen. Want het is bepaald niet prettig voor Amerika daar te verschijnen en niet goed te kunnen antwoorden op de be schuldiging van agressieve daden. Er zijn wel eens oorlogen uit geringere in. cidentén ontstaan. Het voorspelt boven dien weinig goeds voor het onderwerp ontwapening, want het sterkt Rusland in zijn wantrouwen, dat het Westen met zijn nadruk op contröle niets anders wil dan spionage. Maar er zitten nog enkele andere as. pecten aan de kwestie. Aangezien men aanneemt, dat de president van deze be paalde vlucht niet op de hoogte was, moet men zich daarop afvragen, of het niet al te lichtzinnig is dergelijke vluch ten zonder toestemming van de hoogste autoriteit te laten maken, want er kan een situatie ontstaan, dat militaire lei ders of leiders van de inlichtingendienst de politiek van de regering gaan doorkrui sen, onbewust, maar misschien ook be wust. Dat zou een onhoudbare toestand worden, vooral, omdat hier gespeeld wordt met oorlog of vrede. De snelheid van de vliegtuigen en raketten laat te genwoordig het verdedigende land maar weinig gelegenheid zich op afweer voor te bereiden. Zodra het enigszins doenlijk is, vangen radarschermen beelden van naderende vijandelijke vliegtuigen op, waardoor een geheel afweerapparaat in actie wordt gebracht. Zijn dit vliegtui gen of wapens boven eigen grond, dan is een afgelasten van de actie mogelijk, maar wanneer men op een verrassings aanval plotseling moet reageren met raketten, welke atoombommen naar vij andelijk gebied moeten brengen, de „ver geldingsmaatregel” dus, dan is er geen stoppen meer aan, ook niet wanneer blijkt, dat op het radarscherm geen vliegtuigen, maar slechts een vlucht ganzen is waargenomen. Hoezeer de Amerikaanse wens naar inlichtingen en naar verhoogde veilig heid ook te begrijpen valt, men heeft hier middelen gebruikt, welke zowel po litiek als militair gevaarlijk zijn. Politiek ook, want met des te meer nadruk heeft Chroestsjow de ambassa deurs van landen, waar Amerikaanse bases zijn, kunnen waarschuwen, dat hij bij herhaling maatregelen tegen deze bases zal nemen. Het neergeschoten vliegtuig opereerde van Turkse en Pa. kistaanse bases. De rede, waarin Chroestsjow het neer schieten van het Amerikaanse vliegtuig Het Frysk Orkest besloot het con. certseizoen voor Sneek dinsdagavond in Amicitia met een programma dat geheel bestond uit werken van P. Tschaikows. ky. Naast de bekende Ouverture 1812 werd het eerste pianoconcert, met Bram Boelee als solist, en de zesde symfonie uitgevoerd. Hoewel het van dirigent Salten een goed idee zas ook eens een gehele avond te wijden aan één componist, is het aan de andere kant de vraag of Tschaikowsky hiervoor in aanmerking kon komen. Wij menen van niet, maar onze visie is persoonlek en het kan ook een kwestie van smaak zijn. Niettemin is het een zeer geslaagd concert ge worden, ondanks onze bezwaren tegen de dikwijls gezwollen en langdradige muziek. Het eerste element geldt ge noemde ouverture en het tweede zijn meeste overige werken. Daarentegen be- loze sequenzen en de veel te lange uit- In verband met de veie collectes wel ke in deze en de komende weken worden gehouden, is de inzameling voor klok in de toren van de nieuwe Ichthus kerk in het Sperkhem uitgesteld midden juli. De nieuwe datum zal tevoren worden aangekondigd. De 50.000 tellers en telsters, die om streeks 31 mei zullen zijn ingeschakeld bij de 13de volkstelling, worden tevoren zorgvuldig op hun taak voorbereid. Voor het eerst in de geschiedenis van de volkstellingen zal de televisie bij de instructie van de tellers worden ge bruikt. Zelfs in de landen waar televisie eerder tot ontwikkeling is gekomen dan in Nederland heeft men dit medium nog nooit voor dit doel gehanteerd. Met medewerking van de N.T.S. zal op 24 mei tussen 7 en 8 uur ’s avonds in een regeringsuitzending een instruc tief programma van het Centraal Bu reau voor de Statistiek, dat met de lel. ding van de volkstelling is belast, wor den uitgezonden. In dit programma hoopt men de tellers op de meest doelmatige wijze op hun verantwoordelijke taak voor te bereiden. De regie is in handen gegeven van Erik de Vries. Voor de tellers die op 24 mei verhin derd zijn de uitzending te volgen of die de behoefte voelen meer dan eenmaal van deze collectieve instructie kennis te nemen, zal de uitzending op 25 en 27 mei worden herhaald, ook dan weer tussen 7 en 8 uur ’s avonds. Onze stad heeft in de nacht van 8 op 9 mei bezoek gehad van twee ongewens te gasten die, zoals geblekén is, het in braak je hebben gepleegd in de snackbar van de heer Faber aan de Oppenhuizer. weg, en bovendien nog een radiotoestel uit een geparkeerde auto hebben gesto len, waartoe ze een raampje van de wa gen indrukten en uit een andere per. sonenauto diverse voorwerpen ont; vreemdden. Het betreft hier twee 19 tot 20-jarige jongemannen uit Harlingen, t.w. L. M. en J. S., die door de Gem.politie zijn gearresteerd en vandaag ter beschik king gesteld van de Officier van Justi tie te Leeuwarden. De heer Kaspersma noemde zijn schei dende medewerker hét voorbeeld van een brandweerman. Hij miste nooit oij een oefening en is bij alle branden aan. wezig geweest, op één na. Toen was hij ziek, maar wilde toch uitrukken omdat hij vergeten was dat hij ziek was, zo vertelde de commandant onder grote hi lariteit. Namens het personeel feliciteerde hij de Jong met de onderscheiding en over- aandenken van compleet met ladder en emmertje voor de lan taarnopsteker. Mevr, de Jong keeeg bloemen. De heer J. v. d. Wal, directeur van Gemeentewerken en de laatste vijf jaren één van de vele „bazen” die de Jong ge. kend heeft, noemde hem een man van weinig woorden, maar een die altijd present was als hij er wezen moest. Spr. reikte hem daarna de bij de on. derscheiding behorende oorkonde uit. Brandweerfamilie. vatten zjjn piano.concert en zjjn orkest werken, waaronder de zesde symfonie, vele schone gedeelten. Tschaikowksky wist kleurrijk te instrumenteren en al les doorgaans goed doorzichtig te hou den. Doorgaans, want zo vonden wij het pianoconcert minder transparant dan de overige beide stukken, vooral in het forti. Het Frysk Orkest begon met de Ou verture Solennelle 1812. Deze ouverture werd door de componist in opdracht ge schreven voor de inwijding van de nieuwe Heilige Verlosserkerk in Mos. kou in 1880, ter herinnering aan de be. vrijding van de Fransen in 1812. Het is, ondanks de uitgebeelde strijd tussen Russen en Fransen, waarbjj beide volksliederen zijn ingevlochten, geen boeiend stuk. Een werk met weinig diep, gang. Wij denken hierbij aan de einde. Wanneer wij onze bevolking gaan ver delen in boeren (en dan in de goede zin van het woord), burgers, en buitenlui, dan zal ook de laatstgenoemde categorie voor zijn tuintje en gazon graag wat re gen hebben al kunnen deze tuintjes nog met een waterslang en gieter van het hoognodige worden voorzien. De „burger” zal in het algemeen zich alweer volop zomerse voorstellingen van zijn komende vakantie gaan maken. Er kunnen heel goed twee mooie en warme zomers in ons land na elkaar voorkomen, hetgeen de laatste honderd jaren vijf maal is gebeurd. Dat het echter weer zo’n zomer wordt als in 1959 is niet te verwachten. Daarvoor was het aantal uren zonneschijn te abnormaal groot en de zomer te abnormaal lang, namelijk van begin mei tot half oktober, met slechts enkele kleine onderbrekingen. Voorspeld is er nog niets, ook niet van Duitse zijde, al kan men dit de volks mond al wel horen beweren, maar dit is enkel en alleen elkaar napraten, hetgeen men graag doet als het voorspellingen betreft. Tenslotte nog even, zo tegen de zomer, de vermelding dat men onder een offi ciële zomerse dag verstaat een dag met een temparatuur boven 25 gr C. en on der een tropische dag een etmaal met een maximum boven de 30 gr. C. Dit laatste kwam een week na de bevrij dingsdag 1945 voor, toen het kwik op 15 mei in vrijwel geheel Nederland tot boven 30 gr. C. steeg. Driehonderd mensen zijn gewond, van wie 19 ernstig, en een man wordt vermist, door het ontploffen van drie ton explosieven in vier kruithuizen van de Maeda vuurwa pen en springstoffenfabriek te Yoko suka in Japan. Huizen in de omge ving van de fabriek zijn met de grond gelijk gemaakt, in totaal wer den 2000 woningen beschadigd. De politie maakt jacht op de nachtwaker van de maatschappij, die eens had gedreigd de springstoffen te zullen ontsteken. Hij is echter onvindbaar en men neemt aan dat hij bij de ex plosies is omgekomen. De foto laat zien hoe politie en brand weer in de ravage naar overlevenden zoeken. volgend op die waarin zij 4 jaar worden naar de kleuterschool te kunnen laten gaan. Het zal dan niet meer kunnen voorko men - zoals bij de bestaande regeling - dat, hoewel zij de vereiste leeftijd heb ben bereikt en de betreffende kleuter school voldoende plaatsruimte biedt, de kinderen toch nog enkele maanden thuis- gehouden moeten worden. De vraag of in het belang van het kleuter onderwijs het vaker tóelaten van nieu we leerlingen minder gewenst kan zijn, dient naar hun mening ontkennend te worden beantwoord. Het onderwijs aan de kleuterscholen wordt nl. niet meer klassikaal gegeven. Er bestaat daarom geen bezwaar elke maand een aantal vierjarige kleuters in de groep op te nemen. De besturen van de overige in deze gemeente gevestigde bijzondere kleuter scholen verklaarden desgevraagd zich met deze wijziging te kunnen verenigen. B. en W. stellen daarom voor het ver- Na dit officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen, waarbij tal van herinneringen werden opgehaald, vernamen we nog, dat de Jong tot een echte Brandweerfamilie behoort. Zijn va der was ér bij en er is zelfs een tijd geweest dat ze met z’n vieren als broers bij de Brandweer waren. Behalve Brandweerman is de Jong ook nog lange tijd bode geweest om de oefeningen en de branden aan te kon digen. *‘,s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1