De nieuwe weg Sneek-IJIst Goede dia-opnamen bij ’t Filter Kernweek heeft volledig aan de verwachtingen beantwoord Ridder Ids de Boer: organisator, boer en fokker van formaat Taptoe-Sneek 1960 belooft groots evenement te worden IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i== Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgeve ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 115e jaargang no. 39 Maandag 16 mei 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =^-=5 Verplaatsing B. W. van Sneek juichen oprichting van een atheneum toe Drie generaties Hoekstra in café „Gaasterland” Zomer-programma M.A.C. „J. C. Visser” Wijzigingen in het Bestuur der Vereniging van Sneker Zakenlieden Zeepost Uitstapje Zendingsnaaikrans Snellere verbinding naar het noorden bij de N.S. Benoemd 23 en 24 augustus feest in Scharnegoutum Geslaagd N.N.W.B. Avond-Vierdaagse en Jeugd Avond-Vierdaagse SNEEKER NIEUWSBLAD Vele sprekers Grote aktlvltelt. Bescheiden. Alle reden tot tevredenheid. het Bloemlezing. De Kernweek. ge- ze naar 4 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 De assistent van ’s Rijks belasting H. Dries te Amsterdam is met ingang van 16 juni 1960 verplaatst naar de post van de actieve diemt alhier. B. en W. van Wymbritseradeel stellen de Raad voor in principe medewerking te verlenen aan het aanleggen van een nieuwe weg tussen Sneek en IJlst in sa menwerking met Sneek en IJlst en hun op te dragen alles te doen wat nodig is voor de verdere voorbereiding van dit werk. Geheel in overeenstemming met zijn persoon was de reactie van de nieuwe Ridder op al deze lof en de hoge eer hem bewezen. Ik profiteer eigenlijk van de grote verdiensten van de verenigin gen waarvan ik bestuurslid ben geweest zei hij bescheiden, maar ben toch zeer dankbaar voor de onderscheiding. Alle aanwezigen zongen hierop staan de het Wilhelmus en het Fries Volks lied. meest i de een Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Allen die donderdagmiddag in „Elim” te Scharnegoutum aanwezig waren bij het feestelijk afscheid dat de Coöp. Zuivelfabriek aldaar haar afgetreden voorzitter had bereid, waren het er over eens, dat diens benoeming tot Ridder In de Orde van Oranje Nassau volkomen verdiend was. De bloemlezing welke burgemees ter van Hout gaf van de vele verdiensten van de nieuwe Ridder, voornamelijk op het agrarisch terrein, was werkelijk indrukwekkend. woordelijkheid door één instantie i dragen wordt Van de aan te leggen weg ligt 636 m in Wymbritseradeel, zodat 341.824,- voor rekening dezer gemeente komt. Hoewel gehoopt wordt op een subsidie van 100% van de D.A.C.W. bestaat de mogelijkheid, dat een lager percentage bv. 75 wordt toegekend. In dat geval zou, na aftrek van de provinciale sub sidie, slechts 5% van bovenvermelde kos ten, zijnde 17.090,- voor rekening van Wymbritseradeel blijven. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Veelal de meeste mensen, die er ’s zo mers op uit trekken, zijn gewapend met ’n camera, waarmee ze naar hartelust al les fotograferen wat hen voor de lens komt. Als ze dan later thuis komen en de kiekjes aan hun vrienden en kennis sen tonen, zijn het meestal stereotype voorbeelden van een al of niet zonnige vakantie. Meestal zijn de opnamen dan ook zonder enige pretentie. Een spelend kind, een doorkijkje in de duinen en na tuurlijk vader en moeder, zittend op een terrasje vriendelijk glimlachend tegen „het vogeltje”. De A.F.V. ,,’t Filter” wil echter haar leden andere foto’s laten maken. Fotos die iets te zeggen hebben. Zij wil het ac cent van de opnamen, die veelal de va kantie als onderwerp hebben, verplaat sen en leggen op: Wat heeft deze foto te zeggen, hoe is de opbouw en compo sitie en hoe is gebruik gemaakt van de eventuele kleuren. En dan het allerbe langrijkste: Is de fotografische taal dui delijk en spreekt er overtuiging uit? Verschillende leden hebben deze raad ter harte genomen en er een dankbaar gebruik van gemaakt. Uit de eerste serie van dokter Hemmes, die de Hondsbosse Zeewering tot onderwerp had, bleek hoe zuiver men het eeuwige spel van de gol- Wegens drukke werkzaamheden moest de heer C. J. Berkhout zijn functie van voorzitter der Vereniging van Sneker Zakenlieden neerleggen. Het bestuur is er nog niet m geslaagd een opvolger voor hem te vinden, zodat de heer A. Jansen tijdelijk met de leiding belast is. Hij deelde dit vrijdagavond mee in de algemene ledenvergadering in Lunch room Olij. De opkomst van de leden was gering, Wat de heer Jansen de verzuch ting deed slaken dat de middenstanders in ’t algemeen zich nog te weinig be wust zijn van de noodzaak van organi satie. Nu er echter meer vrijheid en kansen komen en ook meer mogelijk heden voor vestiging enz. moeten wij er ons op bezinnen meer kracht te geven aan onze organisatie, zei hij. Naar aanleiding van het aftreden van de heer Berkhout zei de heer Jansen nog dat dit hun spijt. De heer Berkhout heeft getoond de juiste man op de juiste plaats te zijn. Gelukkig echter bleek hij bereid adviserend lid van het bestuur te blijven. De dia-avond, welke de A.F.V. ,,’t Fil ter” vrijdag hield, noemde de voorzitter de heer J. Pop een vervolg op de in de afgelopen week in het Gerechtsgebouw gehouden fototentoonstelling. Uit de opnamen die vertoond werden viel op te maken dat de leden van deze vereniging hun uiterste best doen en zich vaak veel moeite getroosten de kwa liteit van hun foto’s zoveel mogelijk te verhogen. Doch naast vaak uitstekend fotowerk waren ook nog enkele ansicht- kaart-types te zien, foto’s, waarvan de kleur te „hard” is, doch waaraan vaak het weer ook debet was. Evenals hun ambtgenoten van Wym britseradeel zijn ook B. en W. onzer ge meente van oordeel, dat de pogingen om te komen tot de oprichting van een in stelling voor hoger onderwijs in deze provincie ondersteuning verdienen. Zij juichen het streven om te komen tot de oprichting van een atheneum ten zeerste toe en stellen de Raad daarom voor een bedrag van ten hoogste 25.000,- neer komende op ruim 1,- per inwoner, be schikbaar te stellen voor het te vormen fonds ter gedeeltelijke bestrijding van de aan de oprichting verbonden kapitaals uitgaven. Dit bedrag kan in een periode van 15 jaar op annuïteitsbasis worden afge schreven, wat betekent dat de gemeente begroting jaarlijks belast wordt met een uitgave van rond 2350,-. Hoewel de huidige financiële positie der gemeente noopt tot voorzichtigheid bij het aanvaarden van nieuwe uitgaven, achten B. en W. het belang, dat onze gemeente heeft bij de totstandkoming van zoveel gewicht, dat een uitgaaf van deze omvang daarvoor zeker verant woord is. hart meegewerkt aan deze grandioze week. Ook het Departement Sneek der Mij. van Nijverheid en Handel en voor namelijk zijn voorzitter de heer Th. W. Zandstra heeft veel gedaan, o.a. by het bezoek van de 2700 schoolkinderen aan de plaatselijke industrieën. Naar aan leiding van dit bezoek noemde de heer Berkhout het verheugend, dat onze stad er een tweede technische school bij heeft gekregen. Getracht moet worden er in elk geval ook nog één U.T.S. by te krij gen. Het bezoek van de ouders aan de scholen en de rondrit door de stad heb ben Sneek veel goodwill bezorgd, aldus spreker. Met deze week zijn de belan gen van de stad gediend. Sneek heeft een goede beurt gemaakt. Ook bij de re gering en andere instanties. Op deze nabeschouwing volgde enige gedachtenwisseling. Opening Ryksweg 43. Van deze weg, die zal lopen van Ham burg via Bremen en o.a. over Sneek naar Amsterdam, komt half juli het laatste gedeelte klaar. Getracht zal wor den dan iets „te doen”, waarvoor contact zal worden opgenomen met de nog aan. wezige leden van het voormalig Comité Rijksweg 43. Bij de rondvraag werd wederom ge klaagd over de overlast welke de win keliers in de binnenstad van de „por- tiekridders” ondervinden. Het is meer dan bar en er worden vele vernielingen aangericht. Het bestuur zal deze aange legenheid nogmaals met de Korpschef van Politie bespreken. De heer Baarda deelde mede, dat de voorzitter 24 mei voor een reisje naar Canada vertrekt. Hij wenste hem een goede reis en een behouden terugkeer toe. De heer Berkhout hield een nabe schouwing over de Kernweek, waarin hij tot de conclusie kwam dat de opzet zui ver is geweest en de reacties bij de te. leurgestelde gemeentebesturen tijdig zijn opgevangen. De Vereniging mag er zich over verheugen dat de Kernweek er geweest is. Zij heeft iets goeds tot stand gebracht. Spr. memoreerde met voldoe ning de belangeloze medewerking welke hierbij van vele zijden is ondervonden. Vele zakenmensen hebben met een warm Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezogrd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië ts „Argentina” (17-5); Bra zilië; ms „Montferland” (16-5); Canada: ms „Noordam” (19-5); Indonesië: ss „Clytoneus” (16-5); Ned. Antillen: ms „Adonis” (16-5); Ned. Nw. Guinea: ms „Bengkalis” (19-5); Suriname: ms „Oran jestad” (18-5); Unie van Zuid-Afrika en Z. W. Afrika: ss „Meliskerk” (17-5); Brits Oost Afrika: ss „La Bourdonnais” (19-5). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Het jaarverslag van de secretaris de heer A. D. van Zutphen was voor een groot deel gewijd aan de Kernweek, die volledig aan de verwachtingen heeft be. antwoord. Verder memoreerde hij de grote aktiviteit welke er verleden jaar in de zaken en industrieën heerste. Het ledental verminderde met één tot 215. De heer van Zutphen eindigde met een persoonlijk woord wegens zijn vertrek naar Alkmaar. Aan de jaren waarin hij secretaris was bewaart hij prettige her inneringen. De voorzitter voegde hieraan toe, dat in de bestuursvergadering-al afscheid van de heer van Zutphen was genomen. Hij wilde echter niet nalaten hem ook in deze vergadering te danken voor alles wat hij voor de vereniging heeft gedaan en wenste hem in zijn nieuwe betrek king en straks in zijn nieuwe woonplaats het allerbeste toe. De Vrouwenvereniging Zendingsnaai krans hield donderdag jl., begunstigd door prachtig zomerweer, haar jaarlijks uitstapje. Per autobus van de Fa. Sijpersma werd via de N.O. Polder naar Hilversum gereden waar de N.C.R.V. studio werd bezichtigd. Na het gebruik van de lunch aldaar ging de reis naar Zeist, waar de Gero- fabriek werd bezichtigd, wat zeer de moeite waard was, en bijna twee uur in beslag nam. Na deze bezichtiging bood de directie het gezelschap in een hotel de thee aan met het nodige erbij, en tevens een prachtig lepeltje ter herinnering aan dit bezoek. Een ieder was vol lof over deze ontvangst. Vervolgens ging de reis over Utrecht- Amersfoort wederom naar Hilversum waar in hotel St. Anna's Hoeve gedi neerd werd. De maaltijd liét zich Uit stekend smaken. De terugtocht ging over Amsterdam en de Afsluitdijk. In Den Oever werd nog even gepau zeerd, waarna het gezelschap om ruim tien uur behouden en in goede welstand in Sneek arriveerde, vol lof over deze lange en prachtige dag. De heer de Boer is in de ledenverga, dering in april reeds tot ere.voorzitter van onze vereniging benoemd, zo deelde de heer S. TT. LemStra, die de bijeen komst leidde, in zijn openingswoord mede. Het is niet in woorden uit te drukken wat hij voor ons is geweest. Hij leverde 43 jaar de melk aan de fa briek en was 33 jaar bestuurslid, waar van 21 jaar voorzitter. In deze 33 jaar heeft hjj alle bestuurs. en ledenvergade ringen meegemaakt. Het stemde het be stuur daarom weemoedig afscheid van hem te moeten nemen. Hij heeft de fa briek mee omhoog gestuwd. Vorig jaar bijv, bedroeg de aanvoer 6l/2 miljoen kg per jaar, thans is het al bijna 8 miljoen. De Chr. Muziekvereniging „Harmonie”, die, in navolging van Taptoe Delft, vorig jaar besloot tot het houden van een Taptoe-Sneek, is ook dit jaar weer van plan een dergelijk evenement in onze stad te houden. Op 11 juni a.s. zal zij met vijf andere muziekkorpsen en de Chr. Gym nastiekvereniging „Advendo” een programma verzorgen, dat er zeer aanlokkelijk uitziet. Ruim vierhonderd deelnemers uit alle hoeken van onze provincie zullen deze taptoe een nog grootser aanzien geven dan vorig jaar. Dit vertelde de voorzitter van „Harmonie”, de heer T. Otter, zaterdagmiddag op een persconferentie in café-restaurant Leeuwen. formen gestoken Schutterij van Bols, ward, de Politiemuziekvereniging van Leeuwarden en de Chr. muziekvereni- Schamegoutum. de sa- de- Het in Nederland meest verkochte boekje, ni. dat van de Nederlandse Spoorwegen, heeft een naamwjjziging ondergaan: de „Officiële Reisgids” heet thans „Zomer- (of Winter) Dienstrege ling”. Met de titel is ook het uiterlyk van deze zo intensief gebruikte handlei. ding veranderd. Het oude systeem voor de aanduiding der lijnen bljjft echter ge. handhaafd. Men heeft er zo veel mogeljjk gestreefd het gehele Noorden van ons land een goede en snelle verbinding te geven met de IJsselsteden, Arnhem, Nij megen en Noord- en Zuid.Limburg. Om deze gedachte te realiseren is er een snelle uurdienst Zwolle— Nijmegen ont. worpen, welke te Wijhe en Olst stopt en in Zwolle aansluit op alle aldaar samen komende richtingen. De uurdienst Zwolle Nijmegen is hierdoor 24 minuten snel ler geworden. Het Noorden en het Oos ten verkrijgen hierdoor te Arnhem o.a. goede aansluiting op de 2.uur dienst van/ naar Keulen (een verbetering van 57 min.) Veerdienst EnkhuizenStaveren. Bij wijze van proef zullen op de werk dagen van 15 juli t/m 20 augustus extra vaarten worden uitgevoerd. Enkhuizen: V. 11.55 - Staveren A. 13.10. Staveren: V. 10.25 Enkhuizen A. 11.40. De middagboot naar Friesland zal op zaterdag ongeveer een uur later varen dan op andere dagen, nl. Enkhuizen V. 16.00 Staveren A. 17.17. Te Enkhuizen en Staveren zijn trein, aansluitingen. Door de nauwe landelijke samenwer king van de dienstregeling, zetten de tijdwinsten op een bepaald hoofdtraject zich via de aansluitingen in tal van rich, tingen voort. Mej. Smit, onderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Oudega (W.) is in gelijke functie benoemd aan de Chr. Nat. school te Hollandscheveld. Deze conclusie trok de penningmees ter dé heer P. Postma aan het slot van zijn financieel verslag. Ondanks de vele aktiviteiten welke de vereniging ver leden jaar ontwikkelde sloot de rekening toch nog met een voordelig saldo van f 98.92. De kleine expositie in de Wa terpoort leverde een voordeeltje van f 500.op. De kosten vooi’ de Kern week bedroegen ruim elfhonderd gulden. De totale uitgaven waren f 4414,96, de ontvangsten f 4513,88. Na de bestuursverkiezing, waarbij de heren Th. v. d. Meulen en D. Monsma werden herkozen en in de plaats van de heer van Zutphen gekozen de heer Fr. A. Roosenstein, werd gesproken over een eventuele tocht naar de Floriade te Rotterdam in begin september. Hier over zal aan alle leden een circulaire worden gezonden. Woensdag a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het Café „Gaasterland,” Marti- niplein 1 alhier werd aangekocht door de heer E. R. Hoekstra. In 1921 werd dezé opgevolgd door zijn zoon T. J. Hoekstra, en deze 15 juni 1955 weer door zijn zoon E. R. Hoekstra. In de afgelopen 50 jaar hebben der halve drié generaties Hoekstra in dit pand het café-bedrijf uitgeoefend. Burgemeester van Hout las het be. sluit voor waarbij de heer de Boer be noemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en gaf daarna een bloem, lezing van diens vele functies. Behalve de reeds genoemde in de Coöp. Zuivelfa briek: Hoofdbestuurslid van de C.A.F. te Leeuwarden van 19221936 en van 1943 tot 1957. Van 19461955 secreta ris. In 1957 benoemd tot erelid. Van 1940—1954 bestuurslid van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken in Friesland; van 1956heden plaatsverv. lid van de Commissie van Scheidslieden; 35 jaar lid van de Raad van Toezicht bij de Coöp. Boerenleenbank „Roodhuis”; 1939 —1944 commissaris van de Frico en van 1940 af secretaris van het College van Commissarissen; bestuurslid van de Coöp. Condensfabriek van 1 jan.-31 dec. 1936 en van 1 jan. 194031 dec. 1946; 1938—1942 (in welk jaar de maat schappij door de bezetter werd opge heven) hoofdbestuurslid van de Friesche Maatschappij van Landbouw; 1946 t.e.m. 1957 gedelegeerd bestuurslid van de C.A.F. bij dit hoofdbestuur; van 1938 1958 bestuurslid, waarvan vele jaren voorzitter, van de afd. Sneek der Friesche Mij. (verminderd met vier ja ren Landstand)van de oprichting in 1940 af voorzitter van de Coöp. Gras, drogerij Loënga. Verder nog diverse functies in plaatselijke verenigingen en vele malen lid van plaatselijke-, regiona le., provinciale- en landelijke commis sies or organisaties. Alle belangrijke functies, aldus de burgemeester, maar vóór alles was hij boer en veefokker. Ook op dit terrein heeft hij zijn sporen meer dan verdiend. Namens het gemeentebestuur bracht spr. de heer de Boer hartelijk dank voor het vele dat hij voor de gemeenschap gedaan heeft, waarna hij hem onder ap plaus het erekruis op de borst speldde. wensten hem hiermede geluk en gaven daarbij hoog op van zjjn kennis, inzicht, werkkracht en toewijding. De heer A. Heida te Wolvega sprak als voorzitter van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken en als vertegenwoordiger van de C.A.F.; de heer M. Politiek te Tzum namens de Frico en de Condens; de heer J. A. Al tenburg te Hidaard namens de Boeren leenbank Roodhuis; de heer G. Jouwsma te Oppenhuizen namens de Grasdrogerij; de heer A. Steensma voor de afd. Sneek van de Friesche Mij en Ir. Joh. Swier- stra, algemeen secretaris dezer Maat schappij, “J11 oom meer een man van daden dan van woorden noemde en de vreugde van het Hoofdbestuur vertolkte dat zijn vele verdiensten algemeen er kenning en waardering hebben gevon den. Verschillende sprekers lieten mevrouw de Boer delen in de hulde aan haar man omdat ook haar dank toekomt voor de offers welke zij zich voor zjjn werk, zaamheden getroost heeft. De heer de Boer dankte alle sprekers persoonlijk en uitte ook zijn dankbaar heid voor de aanwezigheid van de ver. tegenwoordigers der Personeelsvereni ging omdat dit pleit voor de goede ver standhouding tussen het bestuur en het personeel. Ook dankte hjj voor de vele bloemstukken welke hem waren ge schonken en die de feestelijke stem ming in de zaal verhoogden. De heer Lemstra sprak daarna nog een slotwoord. Maandag 16 mei: 2e clubcompetitierit. Donderdag 26 mei: (Hemelvaartsdag), 10e Elfmerentocht. Maandag 13 juni: Kaliproefveldenrit. Maandag 27 juni: Tekeningenoriënta- tierit. Maandag 25 juli: Veilig Verkeersrit. Zaterdag 13 augustus: Waterpoortster- rit. Maandag 5 september: 3e clubcompeti tierit. Maandag 3 oktober: 4e clubcompetitie rit. Maandag 17 oktober: Oriëntatierit. Maandag 31 oktober: Sluitingsrit. Ondanks dat in 1958, toen het plan tot het houden van een jaarlijkse taptoe werd geboren, veie leden van „Har. monie” er sceptisch tegenover stonden, is het toch doorgegaan en wy mogen wel zeggen dat het in alle opzichten is ge slaagd. Het weer, dat altijd bij een der gelijk evenement zo’n belangrijke rol speelt, hield zich uitstekend en als het ook dit jaar het geval is, zal deze tap toe er zeker toe bijdragen de faam van Sneek als toeristenstad te verbreiden. De vereniging heeft gemeend dit jaar niet met dezelfde korpsen te moeten komen en heeft naast de Drumband van de Nationale Reserve en de muziekver. einging „Euphonia” uit Wommels, die het showlopen zullen verzorgen, een drietal nieuwe korpsen uitgenodigd, die reeds allen hun medewerking hebben toegezegd. Dit zijn de in prachtige uni- ging „Excelsior” van Naast al deze muziekkorpsen zal Chr. gymnastiekver. „Advendo” in menwerking met „Harmonie” een monstratie geven. Het doel van „Harmonie” is het resultaat van de muziekbeoefening als vrijetijdsbesteding te tonen en een grotere bekendheid aan de har monie. en fanfaremuziek te geven, waar velen zich helaas nog deni grerend over uitlaten. Het programma. Om 7.45 wordt begonnen met een ster. tocht door onze stad, die zal eindigen op het Martiniplein, waar de korpsen zich opstellen voor een défilé langs het stadhuis, dat ongeveer om 8.15 uur be gint. Na het défilé marcheren de korp sen naar het Sportpark, waar begonnen wordt met een show.taptoe, die geopend wordt door de Drumband van de Nat. Reserve met de zo bekende Vaandel- mars. Ook zal de Politiemuziekvereni. ging uit Leeuwarden hier moderne mu. ziek geven, zodat het programma voor elk wat wils biedt. De avond wordt be sloten met een slot-taptoe, waaraan alle korpsen zullen deelnemen. De verlichting, die vorig jaar ietwat gebrekkig was, zal dit jaar geheel ver. beterd worden, zodat allen de demonstra ties goed zullen kunnen zien. Ook zal de accomodatie met ruim vijf honderd zitplaatsen worden uitgebreid, want vorig jaar is gebleken dat verschil lende belangstellenden moesten staan. Het geheel staat onder leiding van de heer P. Bakker. Op 2 juni zal een taptoe, krant worden uitgegeven met de volledi. ge aankondiging en de juiste tijden. Met „Harmonie” hopen wij dat velen 11 juni een kijkje in het Sportpark zullen nemen. Dat ook buiten onze stad veel belang stelling voor deze taptoe bestaat, blijkt wel uit het feit dat verschillende bus ondernemingen „Harmonie” hebben ge vraagd extra bussen in te leggen. Ook de N.S. heeft een dergelijk verzoek ge daan. Op de ledenvergadering van de Ver. „Oranje” te Scharnegoutum, die onder leiding van de heer Blom in „Elim” werd gehouden, bleek uit het verslag van de penningmeester J. Verloop dat de ontvangsten waren f384,27, de uitga, ven f 191,76, batig saldo f 192,51. Op voorstel van de kascommissie, bestaan, de uit de heren W. Overal en Halma, werd de penningmeester onder dank dé. charge verleend. De heer Blom werd m het bestuur herkozen. Medegedeeld werd dat op dinsdag 23 en woensdag 24 augustus feest zal wor den gevierd. Op de eerste feestavond hoopt het gezelschap Tetman de Vries met ’n geheel nieuw stuk te komen. De tweede avond zal liefst door eigen krach, ten worden verzorgd. Dit wordt nader overwogen. Indien mogeljjk zullen de eerste dag een optocht en een kaatswed strijd en (gymnastiek?) worden gehou. den en 's middags kinderspelen en een poppenkastvoorstelling. Tweede dag spelen voor de ouderen. Te Arnhem slaagde voor het diploma A ziekenverpleging onze stadgenote mej. Lydi Draisma. De voorbereiding is opgedragen aan de Prov. Waterstaat en de totale kosten van deze 3050 m lange weg worden ge raamd op 1.806.012,-. De weg is geplaatst op de lijst voor aanvullende werken, welke eventueel in dit jaar voor uitvoering in aanmer king zouden kunnen komen, evenwel met deze restrictie dat het nog niet ker is, dat dit inderdaad in dit jaar het geval zal zijn. Waar het werk voorkomt op het ter tiaire wegenplan mag een subsidie van 80% van de provincie worden verwacht. Ged. Staten hebben de Provinciale Com missie voor de werkgelegenheid in Fries land echter bericht, met het oog op de huidige budgettaire- en financierings- moeilijkheden van de drie gemeenten, bij uitvoering van het werk binnen af zienbare tijd, de toekenning van een werkgelegenheidssubsidie van 100% der voor rekening van de gemeenten blij vende kosten noodzakelijk te achten. Het ligt in de bedoeling dat de tech nische dienst van Sneek belast zal wor den met de uitvoering, zodat de verant- ven op de bazaltkeien van Zeeland kan treffen. Lichte golven, die net op het moment dat ze omkrullen genomen zijn, met daarvoor als enig vast punt 'n paal; sterk contrasterend met de omgeving. Ook heeft d heer Hemmes de lente in al haar glorie weten uit te beelden. Een doodgewone tak, waardoor het zonlicht speelt, dat de bladeren in een onwerke lijk aandoende gele kleur weet te tove ren. Een prachtige compositie met zach te, tere tinten. De heer H. P. Hendriksma was de tweede die een serie vertoonde. Hij be gon met de vogelfotografie, een zeer moeilijk onderdeel van de fotografie doch dat prachtige resultaten kan ople veren. Een schuilhut om de vogels te fotograferen is nodig en daarnaast komt dan nog het eindeloze geduld totdat de vogel in een goede positie zit. Prachtige opnamen van een zijn vleu gels uitslaande kapmeeuw gaven duide lijk te kennen dat het geduld en de moeite van de heer Hendriksma ruim schoots beloond zijn. De mooiste opname van de avond was wel de foto van dokter Bron die als ob ject een bevroren slootje had gekozen. Een buitengewoon goede compositie met een prachtige lichtspeling door de mist die de opname een enigszins mystieke, doch indringende kleur verleent. Na de pauze werden nog opnamen van de heer Pop vertoond die als onderwerp 'n tocht langs de Zeeuwse kust naar die van Bretagne hadden. Hoewel het weer iets te mooi was waardoor de anders zo dreigend uitziende rotsen een haast gemoedélijk karakter kregen, hadden ook deze foto’s ’t suggereren van de ruimte van zee en lucht tot onderwerp. Met opnamen van de heren Van Dij ken en Weissenbach, welke laatste zich wel zeer onderscheidde met een stille ven, werd deze avond besloten. De Noord Nederlandse Wandelsport Bond organiseert de Avond-Vierdaagse en Jeugd Avond-Vierdaagse wandeltoch ten dit jaar in 49 plaatsen in de drie noordelijke provinciën en de kop van Overijssel in de week van 13 t/m 18 juni. De afstanden bedragen voor senioren 3 x 15 en 1 x 20 km en voor juniorft 4 x 10 km. Ook kan weer worden deel, genomen aan één dagtocht. In 1959 werd een record aantal deel nemers geboekt voor deze tochten, nl. 26.700, hetgeen een stijging in een jaar betekende van 2700 deelnemers. Ook dit jaar wordt weer een nog grotere deel name verwacht. In de plaats Stadska naal worden de tochten dit jaar voor het eerst georganiseerd. In verband met plaatselijke omstandigheden is in vier plaatsen een afwijking van bovenge noemde data. De tochten worden van 7 t/m 10 juni o.m. gehouden te: Balk, Bolsward, Joure, Koudum, Sneek en Workum.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1