Predikbeurten Veertig jaar bij de Zuivelfabriek De Hem Dep. Sneek Nijverheid en Handel stelde programma voor ’t eeuwfeest vast f agenda"*] ULST WYMBRITSERADEEL en van drijfhout; nieuwsblad Fries allerlei Belangrijke Mededeling VRIJDAG 27 MEI a.s. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 41 Maandag 23 mei 1960 Autobotsing to Jutrijp LSC Jubileum Toernooi iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinirninnnTnrninniinnnniiinniinnnnnnniTTra Opbrengst collecten Stand Vogelreservaat Bozum Drie Snekers in Fries Poloteam Pantomimespeler Jan Bronk komt in Sneek Geslaagd Gelegenheid om zwemmen te leren in Friesland onvoldoende Suksessen voor hoender fokkers van S. en O. Onvermoeibare keuken hulpen Luistergeld voortaan bij vooruitbetaling Serenade voor gouden echtpaar S.Z.C. houdt toertocht met wedstrijd en attracties Personeel Douma’s Ijzer handel was een dagje uit Sneker zwembad veel te klein SNEEKER NIEUWSBLAD de worden film Excursie. DONDERDAG 26 MEI I960 (HEMELVAARTSDAG). levensavond goede heer de had f275.66 meer dan over Bestuursverkiezing. Nog een medaille. In Sneek niiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitiiiim^ Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 ge- de De Simavi-collecte heeft in Oudega-W. e.o. 46,36 opgebracht. De Blauwe Week collecte bracht in on ze stad 726,68 op. Geslaagd voor het diploma kraamver- zorging de dames leke de Jong en Akke Kok beiden te Langweer. verbouwing een gro- zomer zwembaden wor- ge- GEREF. KERK, Oosterdijk 30. Voorm. 9.30 uur Leesdienst. BAPTISTEN GEMEENTE. (Kerkgebouw Willem Lodewijkstraat), Geen dienst. NED. HERV. GEMEENTE SNEEK. Voorm. 8.30 uur Ds Dr K. H. Siccama. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Geen dienst. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 uur Leesdienst. GEREF. KERK SNEEK. Zuiderkerk: voorm. 8.30 uur Ds D. Kro- nemeijer van Oppenhuizen. Oosterkerk: voorm. 8.30 uur Ds G. J. de Leeuw. Kollekte voor Beatrix-oord. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) lager. Abonnementtprija f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. In verband met Hemelvaartsdag verschijnt het nummer van donder dag 26 mei, één dag later dus op meester Mr Y. N. Zeyl bedroeg het batig saldo aan het einde van het verenigings. jaar f2379.47, het jaar 1958. bestaan plannen om door vc, van het bestaande zwembad tot Maandag 23 mei t/ni woensdag 25 mei ’s avonds 8 uur film Als de kraan vogels overvliegen. Donderdag 26 mei te 2.30 uur Abbot en Costello als loodgieters. Donderdag 26 mei te 5 en 8 uur film De Rode Pimpernel. AMICITIA THEATER. Inzending van advertenties voor dit blad kan die dag geschieden tot uiterlijk 10 uur. Administratie SNEEKER NIEUWSBLAD. Monnikendam - omge ving nog even een verfrissing geno ten en een half uur voor middernacht reed de bus onze waterpoortstad weer binnen. Bij de verkeerslichten welke momen teel in Jutrijp staan geraakte donderdag avond een autobus van de Z.W.H. in botsing met een personauto. De laatste, bestuurd door de heer K. Toet uit Door werd, stond voor het rode licht te wach ten, toen de hem achterop komende bus waarvan de chauffeur te laat het rode licht bemerkte, zou passeren, doch de personenauto van achteren ramde. Deze auto, die pas een half jaar oud is, werd aan de achterzijde helemaal inge drukt, terwijl de bus schade aan de voor zijde opliep. De bestuurders kwamen met de schrik vrij. Bij controle in het vogelreservaat bleek de stand daar als volgt: 17 kieviten met 62 eieren, 46 grutto’s met 147, 1 strandkievit met 4, 3 slobben met 12, 3 eenden met 23 en2 Tjisken met 4. De stand van de grutto’s is geweldig vooruitgegaan. 1 H«t Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on De excursie zal dit jaar z. m. gehou den worden naar Rotterdam. Bij de rondvraag werd gevraagd naar de mogelijkheid het ledental van het Dept, op te voeren boven het gemiddelde dat vereist is om in het hoofdbestuur vertegenwoordigd te kunnen zijn. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het bestuur bezwaren heeft tegen een geforceerde toename van het aantal le. den teneinde op die wijze boven het ge middelde te komen, en er derhalve nog niet toe is gekomen mensen buiten het bedrijfsleven te vragen lid te worden. Wel is het nuttig en gewenst dat ook de stem van de kleine departementen ia het Hoofdbestuur gehoord wordt. Dit zal bij de eerstkomende gelegenheid on der de aandacht van het H.B. gebracht worden. Na de rondvraag hield de heer Drs M. Spiro te Leeuwarden een zeer interes sante inleiding over „De psycho-test en de psychologie in het bedrijfsleven’, waarop een geanimeerde nabespreking volgde. Pantomimespel is, als wij ons niet vergissen, een van de oudste kunstvor men. Het is een tijd op de achtergrond geraakt en ook nu nog zijn echte pan- tomimespelers dun gezaaid. Jammer want het is een spel waar men volko men geboeid een avond naar kan zitten kyken; men ondergaat het, men leeft mee, men komt in verrukking over deze volkomen aparte kunst. Ter gelegenheid van het 70-jarig be staan gaat LSC op zondag 29 mei een groot jubileum jeugdtournooi organise ren. In de A-klasse (15-18 jaar) nemen deel de elftallen van Be Quick (Gr.), Gelria (Veip), Robur et Velocitas (Apel doorn), ZAC (Zwolle), Achilles (Assen), Alphia Alphen aan de Rijn), Frisia (L’warden), Fries Selectie team (KNVB afd. Friesland), Sneek en LSC. In de B-klasse (12-15) jaar komen uit de elftallen van Achilles, Frisia, Gelria, Sneek, Alphia, Be Quick, LSC en ZAC. In beide klassen zijn de deelnemende elftallen in een tweetal poules onderver deeld. Uiteindelijk spelen de winnaars der poules om de eerste en tweede prijs. Er zijn overigens prijzen genoeg te win nen. Zo vormt in de A-klasse de Sjoerd Zandstra wisselbeker de inzet, tezamen met 12 draagmedailles en nog een ver- enigingsprijs. Voorts zijn er voor de nummers 2 tot en met 6 bekers, lauwer takken en medailles te verdienen. In de B-klasse zal de eerste prijs be staan uit de J. C. Wisselbeker (plus 12 draagmedailles en verenigingsprijs). En hier zijn er voor de 2e tot en met de 4e plaats tevens prijzen uitgeloofd. Een ex tra prijs werd beschikbaar gesteld voor de hoogste score van het tournooi en te vens één voor de beste keeper van het tournooi. De wedstrijden zullen des mor gens om half tien een aanvang nemen, terwijl om ongeveer 5 uur de laatste wedstrijden beëindigd zullen zijn. Aan de vóóravond zal in zaal Hanen burg een feestavond met de gasten en „pleegouders” plaatsvinden met mede werking van ’t gezelschap Joop Doeven- dans. De gasten uit Velp, Apeldoorn en Al phen aan de Rijn zullen namelijk wor den ingekwartierd. Op zaterdagmiddag 28 mei zal een vóórtournooi in het Sportpark worden gehouden voor de lagere elftallen. De secretaris de heer J. Douma Gzn. constateerde in zijn verslag dat 1959 over het algemeen een gunstig jaar s geweest zonder al te grote internatio nale spanningen en bovendien voor Sneek een historisch jaar omdat onze stad in het indus.rieplan als kern werd aangewezen. Ook voor het departement was het een goed jaar. Aan de gemeente werden verschillen de adviezen verstrekt, o.a. over het ka naal in de Zuidwesthoek en een even tuele nieuwe sluis bij Staveren. Door de kemaanwijzing is het bestuur direct actief geworden, daar het voelde dat deze aanwijzing geen zin heeft als hier niet snel een aantal woningen op volgt. Het gelukte een bestuur samen te stellen voor een stichting woningbouw die 93 woninen heeft aangevraagd. (De voorzitter voegde hier later aan toe, dat verleden week 91 woningen konden wor. den aanbesteed). Op de grote tentoonstelling van Land bouw, Veeteelt enz., welke momenteel te Meppel gehouden wordt, wist E. L. Vetf met Friese Hoenders een hoofdprijs be nevens twee ereprijzen te behalen. R. van Eyck met Buff Wijandotte behaalde eveneens een eerste en een ereprijs. Een mooi sukses voor deze nog jonge fok ker. Zijn vrijdag zeer enthousiast thuis ge komen van de demonstratie, in zaal Piso, met de Bosch-keukenmachine, een keu kenhulp die niet moe wordt. Dit laatste hebben wij niet zelf be dacht, maar het is een reclame leuze zoals U misschien al begrepen hebt. In staan voor de waarheid kunnen wij ech ter wel. Wij hebben de machine zien werken en moeheid was er niet bij. In tegendeel: vast en stevig stond deze ster ke Bosch-keukenmachine op de tafel - aan de ene kant de mengkom groot ge noeg voor een hoeveelheid deeg, aan de ander kant de forse mengbeker waar verrukkelijk frisse drankjes in gemaakt kunnen worden. Dit is het grondappa- raat, dat met vele losse bij-apparaten vervolmaakt kan worden! Een sapcen trifuge, een citruspers, die werkelijk het laatste druppeltje uit de vruchten perst, een aardappelschrap-machine, een slag- roomapparaat - om nu maar eens enkele mogelijkheden te noemen. Wij hebben bv. het slagroomapparaat Haagse bluf van 1 eiwit, wat bessensap en suiker zien draaien. Het werd een verbluffende massa heerlijk stevig schuim. Tegelij kertijd kan men in de mengbeker een milk-shake of appelmoes maken, men kan er soep in bereiden. U kan er dat speciale lievelingsgerechtje van Uw man in maken, waardoor hij in de vereiste stemming komt om U er de vleesmolen- met-de-vele-mogelijkheden bij te ge ven.... Er zit een stevig stukje egoïsme in die goedheid van de man - als U tij dens de demonstratie, die Technisch bu reau Statema, Wijbrand de Geeststraat Leeuwarden gaf, de lekkernijen geproefd heeft die deze machine in een mum van tijd voor U maakt, dan zult U ons be grijpen. Bosch brengt ook een zware, oersolide handmixer en verder hebben we met veel belangstelling de koelkas ten bekeken terwijl verschillende dames voorkeur hadden voor de Bosch wasma chine met de aangebouwde centrifuge, waarin het wasgoed niet stuk voor stuk gedeponeerd behoeft te worden. Alle verdere technische gegevens den, indien gewenst, gaarne door noemd bureau verstrekt. van werkkring veranderen, zijn fa- Als blijk bood met Ook de directeur, de heer Huitema, had niets dan lof voor de heer Hofstra, die vele veranderingen aan de fabriek heeft mee gemaakt en dikwijls on der moeilijke omstandig heden zijn werk moest verrichten. Als dank voor zijn trouw reikte hij de jubilaris de zilveren medaille met oorkonde van de Kon. Ned. Zuivet- bond F.N.Z. uit. Namens de personeels vereniging feliciteerde de heer Posthumus hun diens jubileum en zijn onderscheidingen. Vervolgens haalde hij enkele herinnerin gen op uit de tijd, welke hjj met de ju bilaris had samengewerkt en bood hij hem namens de collega’s een pluche ta felkleed aan. Als gepensioneerde deed het de heer v. d. Wensch ook goed hier aanwezig te kunnen zijn en te getuigen van zijn waardering voor de heer Hofstra, met wie hij tijdens zijn werk aan de fabriek veel lief en leed gedeeld heeft. Spreker hoopte dat Hofstra met zijn vrouw en Ter gelegenheid van de opening van het zwembad te Bergum heeft de zwem en poloclub Friso aldaar verschillende zusterverenigingen uitgenodigd zaterdag a.s. te komen wedstrijdzwemmen Ook is een uitnodiging gestuurd aan de commissie die belast is met het sa menstellen van het Friese waterpolo ze vental en het is zeer verheugend te kun nen mededelen, dat maar liefst drie Snekers, t.w. J. Kuypers, J. Bijsterbosch en C. Visser in dit team gekozen zijn. Alle drie zijn lid van de zwem- en polo club Neptunus alhier, die ook een da mes- en een heren estafette-ploeg naar Bergum stuurt Wij wensen de mannen van Neptunus die schijnbaar de weg naar herstel hebben gevorfden, veel suc ces toe. Het vertrek is bepaald op 's morgens 10 uur. De vloot vaart dan naar Oude Schouw waar koffie wordt gedronken. Aan deze tocht wordt een groepswed. strijd zowel voor toer- als wedstrijd- schepen verbonden. Uit alle deelnemers worden groepen van drie schepen ge vormd, maar de samenstelling van deze groepen wordt niet tevoren bekend ge maakt. De zeilers weten dus niet wie hun medestanders en wie hun tegen, standers zijn. Voor de motorboten geldt de attrac tie, dat zij de afstand van ’t Op naar de Oude Schouw in een bepaalde, voorat niet bekende, tijd moeten afleggen. Zij, die er het dichtst bij zijn, krijgen een prijs. Voor de beste groepen zeilschepen worden eveneens prijzen beschikbaar ge steld. De terugtocht gaat via de Boorn, de Meinesloot en Terhorne, waar in Hotel „De Instuif” de prijzen worden uitge. reikt. Zeilers die aan de groepswedstrijd wil len deelnemen, moeten zich vóór 27 mei bij de heer F. Ruiter, Oosterdijk 32, op. geven. Pantomime is toneelspel in een pure vorm, want het is handeling zonder woorden; pantomime is dans en bewe gingsspel met pantomime kan alles uitgedrukt worden: humor, tragiek en alle menselijke gevoelens die daar tus sen liggen. Er zijn enkele goede Nederlandse pan. tomime.spelers en Jan Bronk is daar één van. Een paar maanden geleden heb. ben we zijn spel ondergaan, zijn „manne tjes” waren kostelijk en vol humor neer gezet, zijn „gespeelde”, of gedanste schetsjes, levenswaar en indrukwekkend. Jan Bronk heeft een lenig, goed ge traind lichaam, hij beheerst de panto- mime.technlek en is al veel opgetreden in binnen- en buitenland. 30 mei komt hij weer naar Sneek en zal dan op uitno diging vah het Zonnebloemwerk en de Mater Amabilis.school optreden in Ho tel Hanenburg. Ongetwijfeld zullen zij die Jan Bronk al kennen 30 mei weer present willen zijn en de anderen kunnen we aanraden: gaat U eens naar Hanenburg om kennis te maken met deze heel aparte kunst die al diepe indruk maakte op velen. In zijn toespraak prees de burgemeester de heer Hofstra om zijn nauwge zette plichtsvervulling. Onder alle omstandig, heden is hg steeds de trouwe en ijverige mede, werker gebleven. Namens het bestuur roemde voorzitter Land man het werk, dat de jubilaris steeds voor de fabriek heeft verricht. Ook na de moeilijke oor logsjaren, toen menigeen meende T- te moeten bleef Hofstra briek trouw, van waardering spr. een enveloppe inhoud aan. kinderen nog een mogen hebben. De heer S. Buma, die ook dertig jaar met de jubilaris heeft gewerkt, zong daarna met zijn vrouw een toepasselijk lied op diens werk en tot slot bracht de oudste zoon van de heer Hofstra na mens zijn ouders dank voor alle hulde en de cadeaus, die deze dag voor hen tot een onvergetelijke hebben gemaakt. Het muziekgezelschap „Oars as Oars’ uit Tjerkwerd hield tussen de toespra. ken de stemming er in. De heer Zeyl trad periodiek af en was reglementair niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer Suwijn, di recteur van de Amsterdamse Bank te Bolsv.--.rd. De voorzitter richtte een hartelijk dankwoord tot de heer Zeyl, waarbij hij de hoop uitsprak hem later nog eens in het bestuur terug te mogen zien. Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering op 15 juni in Rotterdam werd aangewezen de heer W. A. v. d. Poel. De voorzitter wekte de leden op deze vergadering te bezoeken, omdat daar het belangrijke onderwerp van de arbeidsverkorting aan de orde zal komen. Met ingang van 1 juli radiozegels afgeschaft. De bezitters van een radiotoestel zul len dan het luistergeld bij vooruitbeta ling moeten voldoen, zoals ook bij de TV gebeurt. Door deze wijziging wordt een aanzienlijke besparing op de in. ningskosten verkregen. Bij de draadomroep blijft het systeem van de maandelijkse kwitanties gehand haafd. Het gehele corps „Excelsior” met drumband te Scharnegoutum vertrokken zaterdagavond met de motorboot „De Onderneming” om nabij de „Vlearen” een serenade te brengen aan het echt, paar Pieter Zeilstra dat temidden van een talrijke familie zijn 50-jarig huwe. lijksfeest vierde. Deze muzikale attentie was een moo’e verrassing en ver in de omtrek te horen. Een goede gedachte van het bestuur der muziekvereniging en een kostelijke avond voor het gouden paar. De toertochten welke de Sneeker Zeil- club de laatste jaren organiseerde trok ken niet die belangstelling welke het be. stuur er van verwacht had. Daarom neeft het de komende tocht op 29 mei a.s. eens op een andere leest geschoeid door er een wedstrijd voor zeilschepen en een speciale attractie voor motor boten aan te verbinden. Stanislaw Kowarski, de bekende con. certmeester van het Frysk Orkest, heeft met een vioolrecital in de Harmo. nie te Leeuwarden afscheid genomen van zijn Friese muziekvrienden. Binnen, kort vertrekt Kowarski naar Nieuw Zeeland. In Drachten is vrijdagmiddag het so. ciaal.cultureel centrum „De Lawei” aan de Burgemeester Wuiteweg geopend door de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan, ’s Avonds werd in de nieuwe schouwburg een prachtige uitvoe ring gegeven van „Die Zauberflöte”. Ondanks krappe geldmiddelen heeft het bestuur van het natuurhistorisch mu seum te Oudemirdum weer enkele ver beteringen in het museum kunnen aan brengen. Bovendien zijn enkele collec ties uitgebreid. J.l. zaterdag is het mu seum voor de bezoekers opengesteld. Dinsdagmorgen vroeg starten in Leeuwarden ongeveer 150 deelnemers voor de vijftiende Friese Elfstedenwan. deltocht. De eerste halte op het 200 ki lometer lange traject is Sneek, waar le tippelaars morgenvroeg aankomen om vandaar via IJlst en Sloten verder te gaan. Er is een gemeenschappelijk taxatie bureau voor Friesland opgericht, dat zich op aanvraag van particulieren en in. stellingen belast met het vaststellen van de pacht- of verkoopwaarde van boerde rijen en landbouwgronden. In het bestuur zijn de Friese Mg, C.B.T.B., A.B.T.B., Fries Grondbezit en de Bond van Land, pachters vertegenwoordigd. Ir G. J. A. Bouma te Kimswerd treedt op als secre- taris.penningmeester. Als de algemene vergadering met een desbetreffend voorstel van het hoofdbe stuur van de Friese Mij. van Landbouw accoord gaat, zal deze Mij. 10.000 gul den beschikbaar stellen voor de stichting van een atheneum. Op de donderdagavond in het Himster- hfis gehouden feestavond van de Coöp. Zuivelfabriek „De Hem” te Nyezijl is de heer Hofstra wegens zijn veertigjarig dienstjubileum gehuldigd. Hem werden verschillende cadeaus aangeboden, maar het hoogtepunt van de avond was de mededeling van Burgemeester Cavaljé van IJlst, dat H. M. de Koningin de ju bilaris de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toegekend. -uvci- heid tot stand wordt gebracht, bewijzen t„„ en Bergum, waar deze moderne houden met de samenstelling van het Departement. Deze inleidingen zullen worden gehou den in oktober, november en december, gevolgd door een samenvatting door een praktisch zakenman in januari. In maart wilde het bestuur dan nog een bijzondere en feestelijke algemene ver gadering houden, ook toegankelijk voor de dames van de leden, met een geza menlijke maaltijd, en voorafgegaan door eeh receptie. Teneinde meer re^ëf te geven aan de lezingen stelde het bestuur verder voor hierbij ook een aantal belangrijke men sen uit te nodigen, o.a. de burgemeesters uit Sneek -n de omliggende gemeenten en deze tevens te nodigen bij de maal tijd. Na een korte bespreking ging de ver. gadering unaniem met de bestuursvoor. stellen accoord. NED. HERV. GEMEENTE. Gaastmeer: voorm. 8.30 uur Ds J. W. Bruinsma. Heeg: voorm. 8.30 uur Ds Mr J. Schoen, maker. Hommerts: voorm. 8.30 uur Meerholz van Sneek. Nijland: voorm. 8.30 uur Ds M. J. J. Bonting. Offingawier: voorm. 9 uur Ds J, Schip, per. (Hemelvaartsfeest). Oosthem: voorm. 9 uur Ds G. Kaastra. Oppenhuizen: voorm. 9.30 uur Ds van Eysinga. Oudega (W.)voorm. 8.45 uur Ds J. W. van der Heide. Scharnegoutum: voorm. 8.30 uur Ds A, Westra. Woudsend: voorm. 8.30 uur Ds T. Ste. houwer. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds D. van der Werf van Sneek. GEREF. KERK te Koudum: Voorm. 9.30 uur Ds H. de Vries. GEREF. KERK. Oppenhuizen c.a.: voorm. 9.30 uur Ds J. M. Spier van Sneek. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds F. J, Bil. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Ds S. J. Verveld. IJlst: voorm. 9.30 uur Kandidaat J. van Loo van Sneek. Dinsdag 24 mei. Feestavond Sted. Mu. ziekschool in „Ons Gebouw”, Wester, singel. Aanvang 7.30 uur. Woensdag 25 mei. Contactdag voor „Ncchi”. en „Knittax”.bezitsters in Slump’s Naai, en Breimachinehandei, Hoogend. Middags van 1417 uur en ’s avonds van 1922 uur. Donderdag 26 mei (Hemelvaartsdag,. Muziek- en Zangconcours in het nieu. de Openlucht.theater te Rijs. Aanv. ’s morgens 10.30 uur; ’s avonds 7.30 uur optreden van Selskip Tetman de Vries. Donderdag 26 met. Senioren-Voetbal. tournooi Chr. v.v. „Oranje Nassau” in het Sportpark, Leeuwarderweg. Aan. van 's morgens 9.45 uur. Donderdag 26 mei. Ledenwedstrijd S.Z.C. Aanvang 13.30 uur. Start bij de start- toren. Maandag 30 mei. Mater Amabilisschool en Zonnebloemschool. Optreden van pantomimespeler Jan Bronk in Zaal Hanenburg. Aanvang 8 uur. tere capaciteit te komen. Men wil echer eerst door een telling van het aantal bezoekers de behoejte om te zwemmen gaan meten. Wanneer dit gunstig üitvalt, zal men in Den Haag misschien bereid zijn in het raam van de structuur-verbeterende werken hiervoor iets neer te tellen. Dat het zwembad te klein is, staat vol gens de schrijver echter als een paal boven water. Misschien wordt Den Haag daar deze zomer ook van overtuigd. Het grote moment: de koninklijke onderscheiding collega met- Viering 100-jarig bestaan. Het Departement, dat op 30 septem ber 1860 werd opgericht, zal dit jaar dus een eeuw hebben bestaan. De Voor zitter deelde mede een commissie te heb ben benoemd die met hem de feestelijke herdenking zal organiseren. In deze com missie hebben zitting de heren van An. dringa, W. v. d. Poel, S. v. d. Zee, W. van Oerie en mr Y. N. Zeyl. Het bestuur stelde voor een drietal prominente sprekers uit te nodigen om hun zienswijze te geven over de toe komst van Nederland en Europa, in 't bijzonder van Friesland en zeer in ’t bij zonder van de Zuidwesthoek, te belich ten van de technische, de economische en de sociologische zijde. Prof. Sj. Groen man, die de situatie van Sneek en om geving vrij goed kent, is bereid gevon den als ’eider op te treden en naast hem twee andere sprekers uit de nodi gen, waarbij rekening zal worden ge. Woensdag j.l. maakte het personeel van Douma’s Ijzerhandel N.V. haar jaar lijkse uitstapje. ’s Morgens 6.30 uur werd gestart en via de Afsluitdijk en Limmen, waar een heerlijk kopje koffie werd gedronken naar Den Haag gereden. De stem ming zat er goed in, en reeds om half elf arriveerde het gezelschap reeds in de residentiestad. Hier werd een bezoek gebracht aan „Madurodam”, wat bij allen zeer in de smaak viel. Nadat in Den Haag nog een brood maaltijd was gebruikt, ging ’s middags de reis naar de „Keukenhof”, wat zeer de moeite waard bleek te zijn. Vooral viel daarbij op, dat ook zeer veel bui tenlanders deze bekende bloementuin waarderen. Omstreeks 4 uur werd de reis vervolgd naar Amsterdam, alwaar, na een kleine wandeling in de stad, waarbij het gezel schap zich bijzonder amuseerde, gedi neerd werd. Het diner viel er na de lange busrit .Jekker in”. Omstreeks kwart over acht werd de terugreis aanvaard. In werd in een echt Oud-Hollandse een verfrissing Verder verleende het departement zijn medewerking aan de kernweek, organi seerde het een bezoek van 2700 leerlin. gen van diverse scholen aan een twaalf tal bedrijven, en werkte het ook mee aan een enquête om te komen tot een grotere diepte van de Friese kanalen. Afwijzend werd echter beschikt op een verzoek zitting te nemen in een comité voor het stichten van een eigen univer- siteit in Friesland, omdat hiermede naar de mening van het bestuur een onbereik baar doel wordt nagestreefd. Wel was het bereid zitting te nemen in een com. misise tot het stichten van een Atheneum. Op 3 en 4 juni werd het bestuur ont vangen door de stad Amsterdam en heeft het daar onder leiding van het stadsbestuur havenwerken en andere uitbreidingen bekeken, wat op allen een grootse indruk maakte. Ook werden nog enige zeer interessante excursies maakt naar de DAF fabrieken en Interc. Waterleiding. In het afgelopen jaar werden 47 ge tuigschriften uitgereikt, in vele gevallen vergezeld van een erepenning. Het aantal leden ging iets vooruit en bedraagt thans honderd. Volgens het verslag van de penning. In de vrijdagavond in Rest. Piso gehouden jaarvergadering van het Departement Sneek der Nederi. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, werd het program, ma voor de viering van het 100-jarig bestaan van het Departement in septem ber van dit jaar vastgesteld. Dit zal worden herdacht met een drietal inleidin. gen in October, november en december, een samen .atting hiervan in januari en een feestelijke bijzondere algemene vergadering met een gezamenlijke maaltijd, voorafgegaan door een receptie van het bestuur, in maart 1961. De voorzitter de heer Th. W. Zand stra herdacht in zijn openingswoord de heer L. Kiezebrink, een trouwe bezoe ker van de vergaderingen van het De partement, waarvan hij steeds een uit stekend verslag in het Sneeker Nieuws blad plaatste. Over zijn onverwacht overlijden sprak hij namens het be stuur zijn leedwezen uit. Jaarverslagen. In het jongste nummer van „Zwem Gezwam”, het aardige maandblad van onze plaatselijke zwemvereniging „Nep tunus”, wordt nogmaal geconstateerd, dat in onze provincie de gelegenheid zwemmen te leren totaal onvoldoende is. In onze stad is men geheel aangewezen op de zomermaanden. Het schoolzwem men by. omvat slechts 10 a 12 weken, waarbij men nog dankbaar gestemd is, over de bereikte resultaten, ’s Winters staat dit werk geheel stil, behalve in een 8-10 tal gemeenten, waarvan de school bevolking naar het overdekte bad in Leeuwarden gestuurd wordt. De capaciteit van deze inrichting is echter totaal onvoldoende en zelfs de bouw van een instructiebad zal hierin geen verandering brengen. Oplossing De schrijver geeft de volgende oplos sing: om de gehele Friese schoolbevol- king het zwemmen bij te brengen, zul len om te beginnen in de zg. kerngebie- den kleine instructiebaden moeten ver rijzen, waarvan dan ook de plattelands- jeugd in het omliggende gebied kan pro fiteren. In de verzorgingscentra Sneek en Hee- renveen zijn reeds dergelijke plannen naar voren gekomen en dat er verder sP°rt\efs door de plaatselijke over- Drachten twee prachtige open gaan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1