Henk te Strake: van de Oost naar de West Drie jubilarissen bij de Fa. Hoogeveen Chr. Lagere Landbouwschool wordt uitgebreid Saneringsplan voor de Zomerrakbuurten WYMBRITSERADEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT i.,. van en Officieel Orgaan I de gemeenten SNEEK, Vrijdag 27 mei 1960 115e jaargang no. 42 Welke tactiek volgt Chroestsjow? I tl Paardenfokdag 10 augustus te Heeg Meisje door auto aangereden Voordracht Hoofd Looxmaschool Uitgevers SNEEKER NIEUWSBLAD ===i^ - Aanbesteding te Woudsend - Het Sneeker Nieuwsblad is een -X. 1 Hogere bezoldiging voor wethouders Ook verplichte vacantie- sluiting voor slagers Naar dit pand Ged. Pol 6, waarin voorheen de groentenzaak van de heer P. Bakker was gevestigd, worden met ingang van zaterdag 28 mei a.s. onze kantoren verplaatst. Hiermede gaat een vele jaren gekoester de wens in vervulling, want hoewel wij prettige herinneringen bewa ren aan de tijd op het Grootzand doorgebracht, voldeed de accomodatie daar niet meer aan de eisen. Dit bezwaar is nu opgeheven. Het nieuwe pand staat in het centrum van de stad en biedt meer mogelijkheden. Wij hopen in onze nieuwe kantoren op dezelfde wijze als tot nu toe de belangen van onze lezers en adverteerders te behartigen en zullen alles in het werk stellen de goede naam, welke ons blad reeds meer dan een eeuw geniet, te bestendigen. Het telefoonnummer blijft 3005 (b.g.g. 4091). Fraai succes voor ,De Harp’ de Opheffing openbare school voor v.g.l.o. gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -tl 1 - SNEEKER NIEUWSBLAD stellen te 1. J. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GROOTZAND 55 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 2. 3. 2740,- 2718,- 2816,- Verte hi <nt MAANDAGS en DON DERDAGS 1825,- 1750,- 2325,- Advertentieprij» 15 ct per mm. Bij contract (handeltadv.) ager. Abonnementrprijt f 3, per halt jaar. Franco per oost f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Tot de vele Nederlanders, die wegens de politieke toestand aldaar uit Indone sië zijn teruggekeerd, behoort ook onze oud-stadgenoot de pianist en dirigent H. B. te Strake, in de muziekwereld Henk te Strake. Hij heeft het er tot november 1959 uitgehouden, maar nu willen ze de Nederlanders daar beslist niet meer. Lang blijft hij echter niet op vader landse bodem. Aanstaande woensdag al vertrekt hij met z’n gezin naar 'Willem stad op Curasao, waar hij benoemd is tot directeur van de Muziekschool en leider van het Curagaose Philharmonisch Or kest. Door het bestuur van de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs te Woudsend is aanbesteed het bouwen van een on- derwijzerswoning naast de school. Archi tect de heer H. de Groot te Joure. Er werd ingeschreven als volgt: Gebouw: Gebr. Faber Tinga’s Bouwbedrijf J. Wittermans Begroting Op het gisteren in Groningen gehou den draaiorgel-concours behaalde „De Harp” van de heer R. Kooistra alhier de eerste prijs met het hoogst aantal pun ten en lof van de jury. „De Grote Kaviolie” uit Assendelft, die eveneens een eerste prijs won, zal a.s. zaterdag in onze stad spelen, waarschijn lijk op het Schaapmarktplein. Ged. Staten hebben de Raad gevraagd of de thans geldende wedde voor de wet houders herziening behoeft, en zo ja, op welke gronden. De wethouders in onze gemeente ge nieten sedert 1 jan. 1957 een jaarwedde van f 3250.Sinds deze datum zijn in de salarissen en lonen in het algemeen en ook in die van het gemeentepersoneel een aantal niet onbelangrijke verbeterin gen aangebracht. Bovendien, zo schrijft de burgemeester, kan worden geconsta teerd, dat de werkzaamheden van het college van B. en W. nog steeds in om. vang toenemen. Rekening houdende met deze factoren is hij van oordeel dat er op dit ogenblik aanleiding bestaat de jaarwedden van de wethouders nader te bepalen op f 4000.De burgemeester stelt de raad derhalve voor in deze zin aan Ged. Staten te berichten. De wet houders hebben gemeend zich van het uitspreken van een oordeel over deze aangelegenheid te moeten onthouden. Voor de benoeming van een hoofd aan de Looxmaschool ter voorziening in de vacature welke ontstaat door de pen sionering van de heer S. Koopmans, worden door B. en W. voorgedragen: Y. M. Dijkstra, hoofd van de o.l.s. te Tietjerk; S. Heida, idem te Hindeloopen; Th. R. Broekens, onderwijzer aan de Leeuwerikschool te Leeuwar den. De benoeming geschiedt in de Raads vergadering van maandagavond a.s. lagere landbouwonderwijs eisen te kunnen voldoen. Het terrein, dat nog bij het bestaande schoolgebouw beschikbaar is, is voor het verwerkelijken van de bouwplannen niet voldoende. Daarom heeft het bestuur verzocht een gedeelte van het aan. grenzende bouwterrein, ter grootte van plm. 2410 m2 aan de vereniging te ver. kopen. B. en W. stellen voor hiertoe te be sluiten tegen de prijs van f 17.per m2 opgehoogd terrein, en een krediet van f 17.750 beschikbaar te stellen voor de ophoging. De minister van Landbouw heeft er reeds mee ingestemd dat gemeld per ceel tegen die prijs voor het beoogde doel wordt verkocht. Dinsdagmiddag omstreeks half twee stak mej. B. N. uit IJlst op het Hoogend plotseling de weg over. Zy werd gegre. pen door een juist passerende personen auto, bestuurd door de heer P. F. uit Franeker. Mej. N. liep enkele schaaf wonden op en klaagde over rugpijn, maar zij kon naar huis worden vervoerd. De auto werd aan de voorzijde bescha digd. V.l.n.r. D. Efdée, J. Efdée en H. Wielinga ste broer Tjitse tot de oude kern, waar, van ook de oudste directeur de heer H. Vrolijk en de werkmeester P. de Vries deel uitmaken. Alle drie verschenen al eerder als jubilarissen in de krant, Tjit se het laatst ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum op 9 november 1955, toen hem een Koninklijke onderschei ding werd toegekend. Hij heeft er dus al bijna 45 jaar op zitten. Wielinga is een van de jongere gene ratie en ook hij is volgens de directie een zeer gewaardeerde kracht. In de e.k. Raadsvergadering van Sneek komt een voorstel aan de orde een perceel bouwterrein aan de Meeu. wenlaan bouwrijp te maken en dit over te dragen aan de vereniging „District Sneek van de Friese Chr. Boeren- en Tuinders bond”. Deze is nl. voornemens de door haar geëxploiteerde chr. lagere landbouwschool aan de Ooievaarslaan uit te breiden met vijf lokalen en de daarbij behorende ruimten. Drie hier van worden bestemd als leslokaal, de andere twee ingericht resp. als over blijf- en als praktijklokaal. Deze uitbreL ding is nodig om aan de thans aan het Hedenavond zal in restaurant Piso een drietal werknemers van de fa. A. Hoo. geveen, appendagefabriek en metaalgie- terij alhier door de directie worden ge huldigd wegens hun langdurige mede werking aan het bedrijf. Het zijn de ge broeders J. en D. Efdée, die resp. op 7 februari en 3 mei j.l. veertig jaar in deze fabriek werkzaam waren, Job als bank werker en Douwe als vormer.gieter, en H. Wielinga, sinds 24 mei 1935 als me. taaldraaier, zodat hij de zilveren jubi laris is. De heren Efdée behoren met hun oud. Maar ook dat is niet gebeurd. Chroes. tsjow is donderdag geestdriftig in Oost- Berlijn ingehaald en vrijdag heeft hij op een massavergadering het woord ge voerd. Het Oostberlijnse publiek, althans de aanwezige communisten, is teleurge steld naar huis gegaan, want het heeft niets nieuws gehoord na de persconfe rentie, welke Chroestsjow in Parijs had gehouden. Men kreeg weer de versie van het neerschieten van de Amerikaanse piloot boven Swerdlowsk, maar hij ver klaarde met nadruk, dat er vóór de vol gende topconferentie niets tegen West. Berlijn zal worden ondernomen en dat er geen afzonderlijk vredesverdrag met Oost.Duitsland zal worden gesloten. Deze volgende topconferentie zal vol gens Chroestsjow over zes tot acht maanden moeten worden gehouden, als president Eisenhower dus niet meer aan de macht is. Voor de groentewinkels, kruideniers winkels en herenkappers alhier bestaat reeds enige jaren een verplichte vacan- tiesluiting. Thans heeft de Sneker Sla- gersvereniging de Raad verzocht ook voor hun bedrijven zulk een regeling vast te stellen. Alle leden hebben met het verzoek van het Lostuur hun instemming betuigd. De enige slager-werkgever, die geen lid is van de vereniging, kan zich niet met de voorgestelde regeling verenigen. B. en W. achten het evenwel redelijk date, nu de grootst mogelijke meerder heid van de slagers er voor is, aan het verzoek moet worden voldaan. De Ka mer van Koophandel heeft omtrent de door hen voorgestelde wijziging van de desbetreffende verordening gunstig ge adviseerd en ook de commissie voor de strafverordeningen kan zich hiermee verenigen. Voorgesteld wordt derhalve in de ver ordening ook de slagerswinkels op te nemen en voor dezen de verplichte va cantie van zes opeenvolgende werkda gen of gedeelten daarvan vast te stellen tussen 1 mei en 1 oktober. maatregelen worden getroffen van par. ticuliere zijde die het plan zouden door kruisen. Tevens dient het om zo nodig onteigening van voor sanering nodige eigendommen mogelijk te maken. Een antwoord op de vraag in hoe verre na het vaststellen van een sa neringsplan een aanvang kan worden gemaakt met het ontruimen van de in het plan gelegen woningen, hangt gro tendeels af van de ontwikkeling van de woningvoorraad en de toewijzing van bouwvolume. Behajve het saneringsplan stellen B. en W. tenslotte nog voor in de naaste toekomst voor de aanleg van openbare straat en plein te bestemmen 79 in de Zomerrakbuurten en aan de Oppenhui. zerweg gelegen percelen of gedeelten van percelen, ten behoeve van de sa. nering een bedrag beschikbaar te stel len van f 462.884,de bijdrage uit ’s Rijks kas aan te vragen en te beslui, ten tot afbraak op de door hen te bepa len tijdstippen van in het bedoelde stadsgedeelte gelegen percelen welke het eigendom van de gemeente zijn of zullen worden. positie in het binnenland weer zonne klaar moeten zijn en dan zal men zijn dreigementen minder ernstig opvatten dan tot nu toe. Voorlopig wordt de aan dacht weer afgeleid naar het spionage, vliegtuig. Rusland heeft de kwestie van het spioneren per vliegtuig en daarmee de schending van grondgebied voorge. legd aan de Veiligheidsraad van de Ver. Naties, die hierover maandag een debat is begonnen. Men gelooft evenwel niet, dat de Raad de vluchten, die gestaakt zijn, zal afkeuren als een „bedreiging van de wereldvrede” zoals dat heet. De gehele affaire van de topconferen tie heeft de geesten in alle delen van de wereld zodanig beziggehouden, dat er verder weinig nieuws te melden valt. De ontevredenheid in Turkije, waar de oppositiepartij zich probeert te verzet ten tegen de al te dictatoriale manieren van de regeringspartij, duurt nu in rus tige demonstraties voort. Het zijn voor namelijk de jonge intellectuelen in de steden, de studenten, die van zich lieten haren, maar nu is er, een bedenkelijk teken voor de regering, de ontevreden heid van de kadetten bijgekomen, die ook zwijgend gedemonstreerd hebben. Per slot van rekening moet de regering op het leger kunnen vertrouwen en het Turkse leger, dat een zeer goede naam heeft, had zich tot nu toe geheel buiten de politiek kunnen houden. B. en W. stellen de Raad voor een saneringsplan voor de Zomerrakbuurten en de Oppenhuizerweg vast te stellen. Het ontwerp-plan omvat 145 panden, waar van 30 zijn gelegen in de le Zomerrakbuurt, 52 in de 2e en 37 In de 3e, als mede 26 aan de Oppenhuizerweg. Teneinde dit plan te kunnen uitvoeren zal de gemeente moeten trachten de beschikking te krijgen over alle in het plan ge legen panden, hetzij door aankoop, hetzij door onteigening. Een en ander zal uiteraard belangrijke financiële consequenties met zich meebrengen. De totale saneringskosten worden nl. begroot op f 462.884.waarvan voor het beschik baar komende bouwterrein, waarop 42 etage- of galerijwoningen zonder en 6 met garage kunnen worden gebouwd, f 84.000kan worden afgetrokken. De ongedekte kosten zullen dus f 378.884.bedragen, waarin naar verwacht wordt het rijk 50% of f189.442.zal bijdragen. Voor rekening der gemeente blijft derhalve f 189.442, waardoor de gemeentebegroting dertig jaar lang jaarlijks met een uitgave van f 11.631.74 belast zal worden. In hun uitvoerige toelichting herinne. ren B. en W. er aan, dat in onze stad op dit ogenblik nog ruim 400 krotten en andere slechte woningen worden be woond. Geleidelijk zal getracht moeten worden ook voor de bewoners van deze woningen andere woonruimte te vinden, want hoewel B. en W. een open oog heb ben voor de vaak moeilijke omstandig heden waaronder deze gezinnen moeten leven, doen zich bij het zoeken naar betere huisvestingsmogelijkheden voor hen tal van problemen voor die zeer moeilijk en meestal niet direct zijn op te lossen. Zij wijzen in dit verband alleen maar op de zware taak de z.g. moeilijk, verplaatsbare gezinnen op betere wijze te huisvesten. Er is onder hen een zeke re categorie die, afgezien nog van de belangrijk hogere huren, ónmogelijk naar een nieuwbouw.woning kan worden overgebracht. Toch is de gemeente er in de jaren 19501959 met de schaarse middelen welke haar bij het grote woningtekort en de veel te geringe toewijzing van bouwvolume ter beschikking stonden, reeds in geslaagd bijna 250 woningen door afbraak, onttrekking aan bestem, ming of anderszins van de bestaande woningvoorraad af te voeren. Van de genoemde 400 slechte wonin gen bevinden er zich momenteel nog plm. 75 in de Zomerrakbuurten, terwijl hier in de afgelopen jaren ongeveer 50 De grote jaarlijkse paardenfokdag van de fokverenlging „Sneek en O.” wordt dit jaar, In samenwerking met Plaatselljk Belang, gehouden op 10 au gustus te Heeg. De keuringen vinden in de morgen, uren plaats op twee terreinen tegenover de Coöp. Zuivelfabriek, terwijl voor de middag een zeer aantrekkelijk program ma, met o.m. streekwedstrijden voor de landelijke ruiters, waarvoor zich reeds vijf ruiterverenigingen hebben opgege ven, is samengesteld. Eigen meester. Welke conclusies moet men nu weer trekken uit de terughoudende woorden van Chroestsjow, nadat men uit zijn Parijse woorden op het ergste voorbe. reid was? Men zou er uit kunnen opma ken, dat Chroestsjow tot meer eigen meester in het bepalen van zijn poli tiek en van zijn tactiek is, dan de meeste waarnemers de laatste tijd meenden. Hun visie was, dat Chroestsjow onder druk van leger en tegenstanders van de ontspanningspolitiek gekomen was tot het torpederen van de conferentie. Dit zou dan een straffere koers moeten in. lulden, maar juist de terughoudendheid van de Russische premier in Berlijn doet vermoeden, dat hij het nog in zijn macht heeft een voorzichtige politiek te voe ren. Hij hoopt vermoedelijk, dat het dreigement met Berlijn, dat er al van november 1958 af is en de weigering met Eisenhower te onderhandelen, voldoende druk op de Westelijke mogendheden zul. len vormen om tenslotte tot concessies te komen. Vooral ook omdat hij hopen kan, dat een nieuwe president meer oor zal lenen aan die kringen in de Ver. Staten, die tot concessies bereid zijn om de samenwerking met Rusland te bevor deren. Het is echter de vraag, of de nieuwe president, of hij nu Nixon, Ken nedy of Stevenson zal heten, onmiddel lijk bereid zal zijn het overleg met Chroestsjow te hervatten. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat in diverse kringen in het Westen de mening zal postvatten, dat het uitblijven van het afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland eigenlijk het bewijs is, dat Chroestsjow in internationale zaken weinig anders blijft en dat het voor het Westen voldoende is om het been strak te houden. Chroestsjow, aldus deze rede nering, zal voor Berlijn tegenover een vastberaden Westen niet het risico wil len lopen van een oorlog, welke tot to tale vernietiging kan uitgroeien. Er zit iets aantrekkelijks in deze theorie, maar aan de andere kant onderschat men de mogelijkheden, die het Oosten heeft om de positie van Berlijn te onder mijnen zonder dat er schoten vallen, terwijl men ook uit het oog verliest, dat Chroestsjow zich nu zo vastgebeten heeft in de Berlijnse affaire, dat er ten slotte toch wel iets uit de bus zal moe. en komen, wil hij zich in het Oosten niet belachelijk maken. Dit kan een ge varenelement betekenen. Maar wel kan men stellen, dat er nog heel wat dingen zullen moeten gebeuren, voordat men de Westelijke staatslieden bereid krijgt tot overleg op het hoogste niveau met Chroestsjow. Eerst zal diens De agenda voor de op maandagavond a.s. te houden vergadering van de Raad onzer gemeente bevat ook een voorstel van B. en W. tot opheffing van de open bare school voor voortgezet gewoon la ger onderwijs. Het aantal leerlingen dat momenteel deze school bezoekt is naar hun mening te gering om de instand houding te rechtvaardigen. Deze school bestaat reeds sedert 1 maart 1931, maar het v.g.l.o. -leidt in het algemeen geen bloeiend bestaan aan gezien meestal aan een andere vorm van voortgezet onderwijs de voorkeur wordt gegeven. Na 1954 is een aanmer. kelijke daling van het aantal leerlingen opgetreden (van gemiddeld 52.2/3 tot 25.2/3, wat er toe heeft geleid, dat ook het aantal leerkrachten moest worden verminderd. Thans is naast de leer krachten voor lich. oefening en nuttige handwerken nog slechts één onderwijzer aan de school verbonden. Deze laatste de heer F. J. Japenga wordt in decem ber van dit jaar 65 jaar, wat voor B. en W. aanleiding is geweest zich te bera den over de vraag of en in hoeverre de mogelijkheid tot het volgen van openbaar v.g.l.o. in onze gemeente dient te blijven bestaan. Naar hun mening is het aantal leerlingen daarvoor te gering en mag in de toekomst niet op een toe nemende belangstelling worden gere kend. Veeleer moet een ontwikkeling in tegengestelde richting worden verwacht. Moeilijkheden zullen er door de ophef. fing niet ontstaan. In verband met de opheffing stellen B. en W. verder voor: met ingang van 1 sept. 1960 ongevraagd eervol ontslag te verlenen aan het hoofd de heer F. J. Japenga; de heer F. Braam en mej. J. R. Siderius, resp. vakonderwijzer in de lich. oefening en vakonderwijzeres injiet nuttige handwerken aan te stellen tot resp. vakonderwijzer en vakonderwijze- res bij het openbaar lager onderwijs. De heer te Strake die z’n eerste mu- ziekonderricht ontving van onze ook al oud-stadgenoot Jac. N. D. Hoogslag, stu deerde vervolgens aan het Conservato rium te Den Haag dat hij in 1932 met het diploma solospel piano verliet. Hij keerde toen naar Sneek terug en gaf hier tot 1942 muzieklessen, terwijl hij ook enige jaren dirigent van het Sneker Muziekcorps is geweest. In 1942 vertrok hij naar Amsterdam waar hij zijn studies voorzette en als concert-pianist optrad, voornamelijk in schoolconcerten. Het jaar 1946 bracht hem voor de eer ste maal naar Indonesië met de violist Willem Noske met wie hij een jaar later reeds voor de tweede maal een aantal concertreizen door dat land maakte. In 1948 was hij weer in ons land terug en begeleidde hij de violist Herman Kreb- bers op een tweetal uitgebreide concert- tournees. Twee concertreizen resp. met de zanger Laurens Bogtman en de Hon- woningen zijn ontruimd. Ook in de eerstvolgende jaren zal moeten worden doorgegaan met het bevorderen van de onbewoonbaarverklaring en de ontrui. ming van de aldaar nog aanwezige wo ningen. De toestand van een bepaalde groep woningen verslechtert nl. nog doorlopend. De ontruiming en onbewoonbaarver. klaring van deze „Zomerrakwoningen” is echter niet voor alle panden even ur gent. Er zijn bepaalde woningen (o.a. de 30 langs de Houkesloot) die goed zijn onderhouden en ook behoorlijk worden bewoond. Zij zouden dan ook zeker nog wel een aantal jaren dienst kunnen doen, ook al voldoen deze veelal rug. aan.rug.gebouwde woningen niet meer aan de tegenwoordige eisen. Ook van de andere zijn er verscheidene, waarvan het wel verantwoord is de ontruiming op latere tijdstippen te doen geschieden naar gelang de middelen dit toelaten. f 31397,- - 29997,- - 29727,- - 27603,- Sanitair en electr.: D. riiema f S. Jeltes Begroting Schilder-, Glas- en behangwerk: F. J. de Jong f F. van der Velde Begroting Alle inschrijvers wonen in Wouds end. De gunning is aangehouden. gaarse violist Thomas Magyar voerden hem in 1949 voor de derde maal naar „de Oost”. Toen was zijn verblijf aldaar echter van langer duur. Op verzoek van radio Djakarta bleef hij nl. in Indonesië als kamermuziek-pianist, waarna in 1951 zijn benoeming volgde tot dirigent van het Radio Philharmonisch Orkest als opvolger van I. van Baarspul. Uit dit ensemble is later het Omroeporkest Ra dio Djakarta voortgekomen, waarvan Henk te Strake vijf jaar de leiding heeft gehad. Tot november 1959 was hij daar na nog leraar aan de Sekolah Musik In donesia, het Indonesisch Conservatori um voor Westerse Muziek te Djok jakarta, maar toen zei hij dit mooie land in verband met de politieke situatie al daar zeer waarschijnlijk voorgoed vaar wel. In het vaderland teruggekeerd, her vatte hij zijn instructieve schoolconcer ten in het gehele land, maar thans wacht hem in de West een nieuwe taak, waar voor hij is uitgezonden door de Sticusa (Stichting Culturele samenwerking tus sen de Nederlandse Antillen, Suriname en Nederland). Wij hopen en vertrouwen namens zeer vele Snekers te spreken, als wij hem daar een prettige en vruchtdragende werkkring toewensen. Geen snellere ontruiming. Ter voorkoming van misverstanden wijzen B. en W. er op, dat de vaststel, ling van een saneringsplan op zichzelf nog niet tot gevolg heeft, dat de ont ruiming van de In het plan gelegen per. celen in een sneller tempo zal kunnen plaats vinden. Het heeft alleen beteke nis voor het vastleggen van een toe komstig beeld en om te voorkomen dat De topconferentie is dus een mislukking geworden. Zy is niet eens bijeen ge weest, zoals Chroestsjow zegt, die de eerste zitting van de vorige week maan, dag, waarop hij zjjn eisen stelde, niet als topconferentie, maar als voorconferen- tie wil beschouwen. De staatslieden zijn weer op hun posten weergekeerd, Ei senhower na een beleefdheidsbezoek aan Portugal, Chroestsjow na een bezoek aan Oost-Berlijn, dat het westen met enige zorg vervulde. Want wat zou hij daar gaan doen? Het antwoord op deze vraag zou een niet onbelangrijke aan wijzing kunnen inhouden voor het verdere verloop van de strijd tussen Oost en West. Algemeen nam men aan, dat Chroestsjow het Westen in Berlijn on der druk zou gaan zetten, wel niet met de ondertekening van een afzonderlijk vredesverdrag, dat volgens hem aan de Westelijke rechten in Berlijn een einde zou maken, maar met een verdere voorbereiding van een vredesverdrag, zoals het bijeenroepen van een vredesconferentie, waaraan dan vermoedelijk alleen communistische staten zouden deelnemen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1