Sneker Drukkers en Uitgevers Sneker Clubs leverden weer uitstekende prestaties Bronzen eremedaille en gouden leg penning voor de Gebr. J. en D. Efdée Ook IJlst draagt bij tot de stichting van een Atheneum en van ULST De ingebruikneming van onze nieuwe kantoren Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 115e jaargang no. 43 Maandag 30 mei 1960 Promotiewedstrijden Nevobo W. Coens overleden svc— Kerknieuws MAANDAGS en DON DERDAGS 13e Alg. Volkstelling Toertocht S.Z.C. uitgesteld Geslaagd Het is altijd moeilijk over zich zelf te praten of te schrijven, maar wij menen toch niet voorbij te mogen gaan aan de ingebruikneming van onze nieuwe kantoren aan de Ge dempte Pol op zaterdag 28 mei j.l; De belangstelling welke wij daar bij van vele kanten zowel in de zakelijke als persoonlijke sfeer mochten ondervinden was n.l. zo groot, dat deze dag in ons blad ge boekstaafd moet worden. Het deed ons goed weer te mogen ervaren, dat het Sneeker Nieuwsblad in het hart van zeer velen een aparte plaats inneemt en wij zijn zeer er kentelijk voor de talrijke geschen ken en bloemen, welke op deze voor ons zo heugelijke dag werden aangeboden. Ook stelden wij het bijzonder op prijs dat burgemeester Rasterhoff en wethouder Berkhout tot de be zoekers behoorden en blijk gaven van hun medeleven met het wel en uitgaven, wee van officieel orgaan der innavino-" gemeente. Het is een aansporing voor ons op de ingeslagen weg voort te gaan en van het „Sneeker Nieuwsblad” een krant te maken de tweede stad van Friesland waardig. Uitgevers „SNEEKER NIEUWSBLAD” H«i Snwkef Niwwsblad is hi gtcombinonie uHg.ve NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT .n DRIJFHOUTS'NIEUWSBLAD Voortreffelijke slotavond van „Jeugd en Muziek” 3e prijs voor Neptunus in Kringwedstrijden te Bergum Geslaagd voor onderwijzer (es) SNEEKER NIEUWSBLAD (II). Hoongelach. reiken. Daarna H.H. de vroeg naar Naar de eindronde. dan Niet beneden de maat Ontslagaanvrage mej. Y. van Gosliga. Z.h.s. werd besloten dit ontslag eer vol te verlenen met dank voor de door haar in deze functie bewezen diensten. Aankoop aandelen Bank voor Nederlandse Gemeenten. De hear Walinga Moat de gemeente difidentbilesting bitelje De Voorzitter: Nee, dit geldt niet voor gemeenten. U krijgt hierbij van de bank het volle pond. De hear Jansma: It préadvies is düde. lik genóch. Mar it is dochs in hwat nu. vere sitewaesje. Jild liene om to keapjen fan deselde bank. Na enkele opmerkingen werd hiertoe z.h.st. hiertoe besloten. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 vent. De Voorzitter zal dit met de poli tie opnemen. De heer Stienstra Verkoop bouwterrein aan „Het Groene Kruis”. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Jutrijp- Hommerts ds J. A. Rietberg te Hauler. wijk. Verschijnt Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Wanneer U vrijdagavond jl. naar de regeringsuitzending voor de Televisie hebt gekeken, hebt U ongetwijfeld har telijk gelachen om de humoristische te keningen, waarmee het programma werd verlucht. Niet echter de ongeveer dertig aanwezigen in de Raadzaal. Voor hen betekenden dit de moeilijkheden, waar mee zij eventueel te kampen kunnen krijgen. Want zij waren de tellers!! 7.15, 7.15 (0—2)Be Quick—NOH 8.15, 14.16 (02); Hercules.Be Quick 9-15, 8.15 (0—2); NOH.Maple Leafs 15.9, 9. 15, 15.7 (2—1). Reeds eerder werden gespeeld: Her. cules-SVC 7.15, 10-15 (0—2); CJO. Lekas 15.6, 16-14 (2—0); EBL.CJO 13. 15, 7.15 (0—2); Lekas—EBL 15.9, 15. 10 (2—0). Premie Woningverbetering. Na enkele besprekingen over de tech niek der toekenning wordt z.h.s. tot dit punt besloten. Door de harde wind werd de toertocht van de Sneeker Zeil Club, die gisteren Ruim anderhalf uur aaneen zijn vrij dag in de feestavond voor het personeel der fa. A. Hoogeveen en hun dames, die de beide zalen in Rest. Piso geheel vul den, loftuigingen toegezwaaid aan de drie jubilarissen bij deze firma: de ge broeders Job en Douwe Efdée en Henk Wielinga. Maar bij woorden alleen bleef het niet. tekens had uitgereikt, ook de heer Wie linga geluk, waarbij hij hem als blijk van waardering het boekje „Sneek, drie Kronen met ere” aanbood. De heer Th. W. Zandstra, voorzitter van het Dep. Sneek van Nijverheid en Handel, sprak eerst de gebroeders Efdée en daarna Wielinga op geestige wijze toe, waarbij ook hét persoonlijk element niet ontbrak, en reikte de Vererende Ge tuigschriften en de legpenningen uit. Verder spraken nog de heer De Har- tog namens de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond, waarvan de jubila rissen lid zijn, en de heer Th. Posthu mus als voorzitter van de Personeels vereniging, die daarmee het officiële ge deelte van de avond besloot. Het niet-officiële deel werd verzorgd door ’n humorist en het duo Johan Bok- Roelof de Jong. Aldus introduceert zich de nog jeug dige Claes van Gorcum, op 11 juni 1771 te Bolsward geboren. Voor hij zich te Sneek had gevestigd schijnt hij in ver schillende andere plaatsen langer of korter tijd verbleven te hebben, onder meer te Gouda en te ’s Gravenhage. In Gouda had hij ook zijn vrouw ontmoet, de zeven jaar oudere Elisabeth van den Broeck, die hem, met drie kinderen, naar Sneek vergezelde: de 5-jarige Mag dalena (later echtgenote van Andries Hilles Braaksma, de eerste compagnon in „Van Gorcum Comp.”), de 3-jarige Sophia (zij stierf slechts enkele maan den later) en de op 20 augustus 1800 te ’s Gravenhage geboren Hendrik Petrus, die zich naderhand de achternaam Age. ma zou aanmeten en zijn vader in de zaak opvolgde. Op 27 december 1800 ontmoet men de naam van Van Gorcum wederom in de Leeuwarder Courant In de dagen van Napoleon voert ons terug de advertentie, geplaatst in de Leeuwarder Courant van Woensdag de 29ste October 1800 „Het zesde jaar der Bataaffsche Vrijheid” Met een extra vermelding slaagde te ’s Gravenhage voor het diploma der Fe. deratie van Nederl. organisaties van Dansleraren de heer Jan P. Heeringa te Bolsward. Hij genoot zijn opleiding aan het Dansinstituut J. N. Bronmeijer te Den Haag. Door deze uitslagen gaan bij de dames SVC, CJO en Hercules naar de eindron. de. Bij de heren zijn dit NOH, Maple Leafs en Be Quick. Bij de dames fun. geerde zaterdag ook als tegenstander Lekas uit Leeuwarden, die als nummer 9 van de hoofdklasse deelnam. De tegen dit team behaalde resultaten golden al. leen voor de eindronde. Wethouder Wassenaar nam bij dit punt de leiding over, daar de Voorzitter als secretaris.penningmeester van het Groene Kruis dit voor een onpartijdige behandeling beter achtte. Het uitvoerige pré.advies maakte een lange toelichting overbodig. De Voorzitter vestigde nog even de aandacht op het feit, dat op ver zoek van genoemde vereniging eerst tot passering van de akte van aankoop zal worden overgegaan, indien de nodige rijks- en provinciale subsidies definitief zullen zijn toegezegd en de bouwvergun ning zal zijn verleend. Dit laatste houdt in, dat de partiële herziening van het uitbreidingsplan tot stand moet zijn ge komen. Maar dit zal wel loslopen, daar het meer een verplaatsing betreft. Na nog enige discussies over de kost prijs, die naar het oordeel van de raad geen consequenties meebrengt en na de toezegging dat het gebouw niet pal naast de gemeentewoningen zal komen te staan, werd z.h.st. tot het voorgestel, de besloten. De punten Wijziging gemeentebegro ting dienst 1959 en Wijziging gemeente, begroting dienst 1960 gingen vlot onder de hamer door. Burgemeester Rasterhoff hield eveneens een lange toespraak, waarin hij tot de conclusie kwam dat de jubilarissen in hun werk en als mens niet beneden de maat zijn gebleven. Spr. deed daarna mededeling van de Koninklijke onder scheiding, welke de gebr. Efdée ten deel is gevallen en wenste, nadat hij de ere- Vrijdag vergaderde de Raad der ge meente IJlst. Alle (zeven) leden waren aanwezig. Voorzitter burgemeester Ca. valjé. Na de opening op de gebruikelijke wijze wenste de Voorzitter de heer de Jong geluk met zijn herstel en sprak de hoop uit, dat hij nog lange tijd de be langen der gemeente mag behartigen. Een aantal ingekomen stukken, o.a. een resolutie van Ged. Staten betreffen de goedkeuring onderhandse aanbeste. ding van vier te bouwen woningen, het voorschot op de salarisverhoging gem.. personeel en verbreding Stadslaan wer. den voor kennisgeving aangenomen. Subsidie aan de Muziekvereni ging „Concordia”. zou worden gehouden, uitgesteld. Deze tocht met attracties zal thans worden gehouden op Pinksterzondag 5 juni. „By C. van Gorcum, thans Boek drukker en Boekverkooper te Sneek, zijn te bekomen alle nieuw uitko mende en andere Boeken; als meede gecouleurde en Schrijfpapieren in zoorten, Pennen, Inkt, Lak, Ouwe. len, enz.; voorts alle zoorten van Kerkboeken, zo voor de Gerefor meerde, als Doopsgezinde en Roomsch Catholijke Gemeenten. Dezelve re commandeert zich in het gunstig aandenken zijner Land-, en Stadge- nooten, tot het Drukken van Boe ken, Billetten, Rouw-, Trouw-, Kraam -of Geboortebrieven, Huwe. lijks, en andere Vaersen enz., en Bind alle zoorten van Banden; kun nende men, in allen gevalle, van eene prompte, civiele en spoedige bediening verzekerd zijn. N.B. Bovengemelde verzoekt de Boekhandelaren in deze Provintie, om hem met hunne Goederen in Commissie te vereeren”. Dat onze plaatselgke volleyballers (sters) in de provincie Friesland een behoorlijke deun meeblazen, is reeds her haalde malen gebleken. Nu zich echter de beide kampioenen SVC dames en NOH heren bereid hebben getoond ook aan de noordelijke hoofdklasse deel te nemen, zijn vanzelfsprekend de ver wachtingen hoe men het er in dat milieu zal gaan afbrengen hoog gespannen. De eerste stap om in dit milieu door te dringen is thans echter met succes ge daan. Op voorstel van de heer Groenveld werd de openbare vergadering ge schorst. Na heropening bleek de mening van de raad verdeeld. Op voorstel van de heer de Jong werd dit punt daarom aangehouden tot de volgende vergade. ring. Volkstelling. Er zijn veel onbewoonbare woningen. Worden die aangegeven als onbewoonbaar verklaard De Voorz.: Het is van belang geen woningen die zich hiervoor lenen als bewoonbaar voor te stellen. De heer Stienstra Hoe staat het met de brugsluiting De Voorrz. Ged. Staten begrijpen wel ons standpunt maar hebben toch bezwaar tegen afwij king. Wel geven ze toestemming voor de zondagsregeling. Hierna sluiting. Gisteren is in zijn woning aan de Pri- orstraat alhier op 63-jarige leeftijd over leden onze oud-collega de heer W. Coens. Willem Coens heeft als correspondent en sport-verslaggever voor verschillende dag- en nieuwsbladen, alsmede voor de Radio Omroep Noord gewerkt, waarbij zijn grootste belangstelling uitging naar de voetbalsport. Als enthousiast suppor ter van de v.v. Sneek schreef hij inder tijd ook enige revues voor deze vereni ging, o.a. de jubileum-revue,, Zilverdra den tussen goud”, waaraan zeer velen nog altijd een prettige herinnering be waren. De overledene was het laatst werk zaam bij de Leeuwarder Courant als col porteur en rayonchef voor de Zuidwest hoek. Zijn stoffelijk overschot wordt donder dagmiddag op de Algem. Begraafplaats alhier ter aarde besteld. Wij ontvingen het volgende verslag verslag Op de laatste avond welke de afdeling van „Jeugd en Muziek” in dit seizoen hield, heette de voorzitter dr A. S. Wad man in de geheel bezette bovenzaal van „Ons Gebouw” in het bijzonder welkom de heer Ru Sevenhuysen uit Groningen, de spreker van deze avond, de heer P. C. de Geele, voorzitter J.M. te Hooge veen met z:jn echtgenote, en nog enkele donateurs en musici uit Sneek en Bols ward. Na nog enige zakelijke mededelin. gen was het woord aan de heer Seven huysen. Wat deze kunstenaar (want dat is hij) die avond heeft laten horen en laten zien, laat zich niet neerschrijven. Op pa pier zijn dat dode woorden waar je ge makkelijk over heen leest, maar in wer kelijkheid ging de muziek voor je leven, ging je de muziek beluisteren, niet met één oog dicht en het hoofd opzij, maar echt luisterend, telkens opnieuw versteld staande van de vondsten van de compo nist en telkens weer nieuwe dingen en eigenaardigheden halend uit een stuk, dat je toch meende allang te kennen. Wanneer de heer Sevenhuysen een plaat liet horen, die hij zelf, naar het publiek toegewend, ging dirigeren, dan w£s je helemaal geen publiek meer, maar lid van het orkest, en speelde je zelf mee, speelde je zélf de ouverture „La Gazza Ladra”, de „Piet Hein.rapsodie”, of de „Young Person’s guide to the Orches tra’. Wat heeft het dan nog voor zin om op te schrijven wat hij allemaal pre. cies heeft gezegd en gedaan? Daarom kan dit verslagje erg kort zijn. Laten we tot slot mogen zeggen, dat deze avond bij alle aanwezigen een onver, getelijke indruk heeft achtergelaten, wat de leden al weer doet uitzien naar het volgende JM.seizoen, dat in september weer begint. XVII, uitgesproken door den Wel Eeiw. Heer Nicolaas Schotsman, bij deszelfs intreede en over Genesis XXX00 vs. IX X, bij deszelfs afscheid als Predicant der Gereformeerde Gemeente van Sneek” (1801); „De Getrouwe Herder, wedergekeert tot zijne schaapen. Zinspeelend herders, dicht en welkomst aan Nicolaas Schots man, bij gelegenheid van deszelfs bigde wederkomst tot de Gemeente van Leij- den na een treurige verwijdering van vijf Jaaren” (1801). Het laatste geschrift verscheen in sa. menwerking met de Leidse uitgever J. van Thoir. Onbewolkt is Schotman’s levenseinde te Leiden niet gebleven, want hg had nogal wat te verduren over diens ver. heerlijking der „Dordtse vaderen”. Zijn „Erezuil ter gedachtenis van de vóór 200 jaren te Dordrecht gehouden Na tionale Synode” (in 1819 te Amsterdam gedrukt) werd met hoongelach begroet. Het griefde hem ook zeer toen „de be minde Josafat” (Willem I) zich met „Achabs huis” (België) verbond, en niet bereid bleek de oude heerschappij der Calvinisten te herstellen. Van Gorcum heeft Intussen geen scha de ondervonden van zgn r”~ want van Schotsman’s „Herinnering” kwamen zelfs twee herdrukken uit ter. wijl een brede schare van Schotmans. aanbidders bij voorbaat een ruim debiet voor alle komende schrifturen verzeker de. Er schijnt bovendien een reeks „Dichtstukjes, op het vertrek van den zo algemeen beminden leeraar vervaar, digd”, ter perse te zijn gelegd doch deze uitgave is ons tot dusverre niet meer onder ogen gekomen. Na Schotsman’s vertrek was het voor al de predikant H. W. C. A. Visser die Van Gorcum van kopij voorzag. Wij noemen hier de volgende werkjes: „Leer rede over Neh. XIII2b ter inwijding van de kerk te Molqeerum” (1802) „Verhandeling over den waaren aart en het aanwezen van ’s menschen zede lijk verderf en onmagt ten goede” (1802); „Korte inleiding in de boeken des O. Verbonds” (1802, uit ’t Duits van F. C. de Lange). Ds Visser stond te Warns en was een geleerd man, wiens, naam, met die van de rector van het Stedelijk Gymnasium te Sneek, H. Amersfoordt, verbonden is gebleven aan het „Archief voor Vader. landsche, en inzonderheid Vriesche Ge schiedenis, Oudheid- en Taalkunde”, I, 1824; H, 1827. Ds Visser redigeerde tevens het „Ma gazijn voor den openlijken godsdienst”, I, 1804; II, 1805. Eerstvermelde uitgave werd te Leeuwarden bg G. T. N. Surin- gar gedrukt (Van Gorcum had Sneek bereids verlaten) doch de laatste werd weer door Van Gorcum verzorgd. Tesamen met Ds Verf schreef Ds Vis ser voorts een brochure tegen de „bid. der” en „oefenaar” Van Dalen, die als boer was mislukt, in studie geen heil zag doch door zijn welbespraaktheid een geweldige opgang als leke.preker maak te, vooral op het Zeeuwse en Zuid-Hol. Het is eigenlijk een renteloos voor schot, zei de Voorz. Nadere inlichtin gen zijn de raad toegezonden. De heer de Jong zou zich niet tegen het voorstel verzetten, maar had graag een globale opgave van de baten en schulden der vereniging. In het ver leden zijn renteloze leningen afgesloten. Hoe staat het met de aflossing? De Voorzitter: Daar is ze nog niet door. Concordia zal zekere waarborgen moeten geven voor het geval van voor tijdige opheffing. De heer de Jong De subsidie is toch een bijdrage ineens in de plaats van 8 x f400.subsidie? De Voorz.: Ja. De heer de Jong had daarna geen bezwaren meer. De heer Groenveld echter wel. Het voorstel is gelijk aan dat in de vorige vergadering. Het korps had zelf een be roep op de burgerij moeten doen. Dit was beter voor de gemeente èn vóór de vereniging zelf. Spr. kan zich niet met het voorstel verenigen. De Voorz. vindt dat er zo voor en na nogal wat uit de burgerij is gekomen. Hij denkt aan de uniformen en de drum, band. De gemeente wordt er financieel niet minder van. De heer Stienstra wilde in de eerste plaats als gemeenteraad Concordia heL pen in stand houden. In de tweede plaats kost het de gemeente geen cent meer dan de rente. Hij heeft dus geen be zwaar. De heer Groenveld wenste geacht te worden te hebben tegengestemd. Over enige jaren zal dit toch weer naar vo ren komen. Hierna werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Vragen raadsleden. De heer de Jong: Brengt de partiële herziening van het uitbreidingsplan kos ten mee? De Voorzitter: In dit geval niet. De hear Jansma brocht tank oan it Gemeentebistjür foar de blommen by harren jubileum. It hat üs tlge goed dien, sei er. Enkele leden merkten op dat er te veel wordt gevoetbald in de W. M. Op. pedgkstraat en dat de jeugd de boom, pjes op het terrein achter die straat ha- „Bij de Boekhandelaar C. van Gor cum te Sneek is gedrukt, en mede te bekomen te Leeuwarden bij Ca. hais, van Sligh en Seydel, Franeker Romar, Harlingen van der Plaats en Stuurman, Dockum Wed. Brou wer, Bolsward Wellinga en de Wed. Swërms, en te Groningen bij Oom. kens Een woord op zijn tijd, ter opwekking aan het Gereformeerd Volk in Nederland”. Hierover schrijft men ons Ter gelegenheid van de feestelijke opening van het zwembad te Bergum werden aldaar kringwedstrijden gehou den door de Kring Friesland. Ook Neptunus was vertegenwoordigd. Hoewel wij slechts één prijs hebben ver overd Cor Visser won de 3e prijs op de 50 m. rugslag in 34.2 (ongecorrigeer de tijd) kunnen wij terugzien op een geslaagd resultaat: alle zwemmers en zwemsters zwommen beneden hun tijd, die ze in Sneek geregeld maken. Bij deze wedstrijden kwam weer dui delijk naar voren, dat het ontbreken van gedegen training ons wel degelijk parten speelt. Het zal dan ook niemand ver wonderen, dat de Leeuwarder clubs bij na alle prijzen in de wacht sleepten. Zij hadden dan ook de sterkste troeven: Sieta Posthumus, Koos de Jong, Doede Lewis, Lourens Kostelijk e.v.a. Toch zijn wij niet ontevreden. Wij heb. ben van deze wedstrijden yeel geleerd en wanneer op 18 juni a.s. de Friese Kringkampioenschappen (le deel) te Jubbega gehouden worden, zijn wij vast weer van de partij. Tot slot werd dan de polowedstrijd Friso AppelschaKringzevental ge speeld. In dit Kringzevental speelden zoals reeds bekend is, drie Sneker: J. Kuypers, J. Bijsterbosch en C. Visser. Door goals van o.a. J. Kuypers (2 x) en C. Visser (1 x) werd de eindstand 15. Een prima resultaat dus, waar onze jon gens hard aan hebben meegewerkt. Hierna volgde de prijsuitreiking om on. geveer 5 uur. Met onze 3e prijs keerden wij voldaan huiswaarts, hopende op de volgende wedstrijden met een nog beter resultaat uit de bus te komen. Tijdens de voorronde van de promotie wedstrijden 1960 van district Noord I waren de prestaties van onze plaatse, lijke clubs nl. zodanig, dat zeker succes in de eindronde op 4 juni a.s. in Gronin. gen mag worden verwacht. Alle wed strijden die zaterdag in Ons Gebouw door SVC en NOH werden gespeeld le verden namelijk winst op en dit be tekent dat SVC in de eindronde reeds zes punten (uit drie wedstrijden) en NOH vier (uit twee wedstrijden) bijeen hebben geslagen. De tegenstand van de andere zestallen, bij de dames Hercules uit Drachten en CJO en EBL uit Leeu warden en bij de heren Be Quick uit Dokkum, Hercules uit Drachten en Maple Leafs uit Leeuwarden, was van dien aard dat de wedstrijden veelal een eentonig verloop hadden. SVC liet één enkele game verloren gaan en NOH moest alleen in de wedstrijd tegen Maple Leafs één set afstaan. De uitslagen van zaterdag waren Dames: EBL-SVC 13-15 2.15 (0—2); Lekas-Hercules 8.15, 15.10, 15-2 (2—1); SVC-Lekas 15.8, 15-11 (2—0); CJO— Hercules 15.12, 5.15, 5-15 (1—2); Her. cules.EBL 15.3, 15.13 (2—0); CJO 15.1, 11.15, 15.8 (2—0). HerenNOH-Hercules 15-7, 15-6 (20)Maple Leafs.Be Quick 8.15, 15- 12, 2-15 (12); Hercules-Maple Leafs Verkoop woningen Eegracht 74 en 75. Job kreeg van de directie een gouden polshorloge en Douwe een nieuwe fiets, beiden zagen zich door burgem. Ras terhoff de bronzen eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld, waar de heer Th. W. Zandstra namens de directie nog een gouden legpenning, behorende bij het Vererend Getuigschrift voor 40 jaar trouwe dienst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, aan toevoeg de. Wielinga, de zilveren jubilaris, kreeg een extra loonzakje, het Vererend Ge tuigschrift voor 25 jaar plus de zilveren legpenning en om te besluiten reikte de heer De Hartog alle drie namens hun Vakbond nog een sigarettenkoker met inscriptie uit. De heer G. Vrolijk, directeur en voor zitter van de Ondernemingsraad, sprak eefst een algemeen woord tot alle drie jubilarissen, die stuk voor stuk hun taak op uitnemende wijze hebben verricht, waarmee ze het bedrijf en de gemeen schap een dienst hebben bewezen, en sprak hun vervolgens afzonderlijk toe. De gebr. Efdée noemde hij uitstekende hoogtepunten, die steeds zonder veel op hef hun werk verrichten. Ook maakte hij dankbaar gewag van het werk dat Job indertijd als lid van de Bedrijfskern voor zijn collega’s en het bedrijf heeft gedaan. In het slot van zijn huldebetoog haalde de heer Vrolijk ook nog Tjitse, de oudste van het Efdée-trio, aan. Samen zijn ze al bijna 125 jaar bij de firma werkzaam en in de loop der jaren voor het bedrijf een begrip geworden. Ze zijn zó op elkaar ingesteld, dat alles al tijd gesmeerd loopt. Ook roemde spr. hun kwaliteiten als mens. Henk Wielinga, zo vervolgde hij, is nog maar 25 jaar bij ons werkzaam, maar dat is toch al een hele tijd waarin enorm veel kan gebeuren. Vroeger stond hij aan een eenvoudige koperdraaibank, nu aan de modernste bank voor roestvrij staal, het moeilijkst te bewerken metaal. Er is dus veel veranderd, maar niet jouw goede wil en toewijding, aldus de heer Vrolijk, die ook Wielinga’s werk in de Ondernemingsraad prees. De directie stelt zijn oordeel en opbouwende sug gesties zeer op prijs. De heer Vrolijk betrok, tenslotte ook de vrouwen van de jubilarissen in de hulde hun gebracht, en bood elk van hen bloemen aan. Onttrekking gedeelte voetpad aan openbaar verkeer. De Voorzitter deelde mede dat dit op de voorgeschreven wijze ter algemene kennis is gebracht. Er zijn geen bezwa ren ingekomen. Na enkele opmerkingen werd hiertoe z.h.st. besloten. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaagden voor de akte voor onderwtj. zer(es) de dames M. Mulder, Arum; J. H. van Hoeve, Creil; F. v. d. Werf, Sneek; T. Kooistra, Leeuwarden; D. Wittermans, Oppenhuizen; A. P. Ubema, Terschel. ling; Tj. Bootsma, Bolsward en de heren R. Miedema, Wommels; M. L. de Boer, Oosterend; J. Mulder, Arum; H.'Bos, Rottum; J. T. Brouwer, Heerenveen; A. Althuis, Workum; Y. Kooistra, Leeu. warden; P. Laansma, Lollum; H. Schraa, IJlst; A. de Goede, Heerenveen; M. J. Vierstra, Sneek. De plaatselijke leider in onze stad, de heer H. J. Drost, waarnemend chef van de Afd. Bevolking instrueerde nl. voor de laatste maal zijn tellers en telsters en hield hun nogmaals voor ogen hoe op te treden. Vandaag en morgen zullen zij bij U aan de deur komen en enkele vra genlijsten bij U achterlaten, welke zij 1 of 2 juni weer komen ophalen. Het doel van deze volkstelling is een beter inzicht te krijgen in de economi sche ontwikkeling van ons land. Het re-, sultaat van deze telling zal de grondleg ging zijn van het beleid onzer regering Dit vergt natuurlijk wel het een en an der: 50.000 telsters en tellers zijn dan ook op pad om de vragenlijsten uit te zullen ongeveer 500 ambtenaren nog ongeveer V/2 a 2 jaar bezig zijn alle papieren uit te zoeken en het uiteindelijk resultaat mee te de len. Onze gemeente is aan de hand van een topografische kaart onderverdeeld in 76 telgebieden, waarvoor in elk gebied een teller is aangewezen. Over de gegevens, welke U invult wordt volstrekte geheim houding betracht. De gemeente doet daarom een beroep op U zoveel moge lijk mee te werken, teneinde de taak van de tellers te vergemakkelijken. Morgen van 18.30-18.15 uur wordt een uitzending voor de R.O.N.O. gegeven, welke geheel in het teken staat van deze Alg. Volkstelling. Ook wordt dan een toelichting gegeven omtrent de invulling van de vragenlijsten. De R.O.N.O. is te beluisteren op 188 meter. Subsidie Atheneum. B. en W. stelden voor in principe een bijdrage van f 1.per inwoner, dus f1500.ter beschikking te stellen en deden daarom geen voorstel tot begro tingswijziging. De hear Jansma: Hwat soarte Under wits wurdt hjirmei bidoeld? De Voorzitter Aansluiting met gym. nasium en H.B.S. tot aan het candi. daatsexamen. Het wordt voor veel men sen eenvoudiger tot het candidaats. examen hun kinderen te laten studeren als dit doorgaat. De hear Jansma: In bidrach per yn- wenner is better dan dat se har rjochtsje ta alle agraryske sektoren. De heer Groenveld: De vraag is: wat heeft de industrie voor dit plan over. Logisch dat ze dan aankloppen om steun. Z.h.s. werd tot dit punt besloten. Dit inmiddels hoogst zeldzaam ge worden drukwerkje behelst een ver maan van de predikant Nicolaas Schots, man, die van 1797 tot 1801 predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Sneek was. In 1796 had men hem als zodanig te Leiden -uit zijn ambt ontzet wegens onverholen gehechtheid aan het Huis van Oranje. In 1801, toen de gemoederen weer wat waren bedaard, riep men hem naar Leiden terug, waar hij in 1822 overleed. Schotsman’s pennevruchten, die in het bizonder in de kringen der „Afschel, ding” nog lang werden gewaardeerd, zullen thans weinigen meer boeien. Van Gorcum heeft er tot aan het jaar 1801 nog verscheidene meer in druk uitge geven. Wij zullen de titels even mede delen „Herinnering aan de voornaamste Lotgevallen van Kerk en Vaderland ge. duurende de Agttiende Eeuw, bij .derzel- ver uitgang, in een Dank, en Bid-uur; en de Nieuwe Eeuw geöpent met eene Leerrede, over onzen thans bedenkelij- ken toestand” (1801); „Orde der Feest- en Lijdens-Stoffen, welke jaarlijks gepredikt worden voor de Hervormde Gemeente te Sneek; waar agter gevoegd is een Naamlijst der Leeraren, die zedert de Hervorming, tot op deezen tijd, den Heiligen Dienst te Sneek hebben waargenomen” (1801) „Leerreden over Joh. XXX vs. XV Aanbieding gemeenterekening e.a. dienst 1958. De heren Walinga en Stienstra wer den aangewezen voor het nazien der rekeningen en namen dit aan. De rekening van inkomsten en uitga, ven der gemeente over het dienstjaar 1958. De gewone dienst wijst een nadelig saldo aan van f 10.087,19, de kapitaal- dienst een voordelig saldo van f 24.202,85. Het saldo van de Gem. Instelling voor Sociale Zorg is nihil, evenals van de Ge. wone. en de Kapitaaldienst van het Be drijfsfonds voor Algem. Belangen. Het eindcijfer van de balans van het Gem. Woningbedrijf per 31 dec. 1958 is f 1.096.577,01, dat van de exploitatie rekening f 63.409,37. Jaarwedde Wethouders. Z.h.s. werd besloten aan Ged. Staten te berichten, dat een verhoging van f 500.tot f 650.wenselgk wordt ge. acht. De beide wethouders namen niet aan de discussie deel. landse platteland. Dit door Van Gor. cum gedrukte geschrift draagt de titel: „Noodige Bijlagen, tot het stuk, ge titeld: De geestelijkheid ontmaskerd, in een opregt en waarachtig verhaal der onderdrukkingen, geleden bij Johan van Dalen” (1805). Van Gorcum’s voorkeur voor piëtis. tisch-gekleurde, godsdienstige litera tuur blijkt ook in latere jaren nog te bestaan. Hierover echter in onze volgen, de bijdrage.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1