Sneker drukkers en uitgevers Sneker bedrijf opende filiaal in Assen Uitstekend geslaagde toertocht S.Z.C. Herinneringen aan het „hyngstewaed” ULST WYMBRITSER A DEEL en van Fries allerlei Taptoe Sneek AGENDA J Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 45 Dinsdag 7 juni 1960 DRIJFHOUT* NIEUWSBOD K. Edel overleden (in). de Examens Chr. Kweekschool *11 de Opening Speeltuin De Noord Oosthoek Examen machineschrijven Banketbakkerij verkocht MAANDAGS en DON DERDAGS 60-jarig jubileum van firma W. Nauta Onderscheiding voor heer P. Henstra Ds H. E. Gravemeijer 50 jaar predikant Eindexamen Chr. Johannes Bogerman Lyceum Gelegenheidsstempels Slagge foar (Frysk) diploma A „Lekker en Gezond” van Tonnema beste reclamefilm in 1959 a.s. zaterdag 11 juni SNEEKER NIEUWSBLAD i „Libraires”, Meer ontdekkingen. H.H. H.H, L Drumband Nat. Reserve: Euphonia Wommels 1 L r AMICITIA THEATER. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Geslaagd voor het examen Machine, schrijven A van de Alg. Stenografen. bond: Y. Heeg, G. Hiemstra, T. Hoek stra, D. Plat, G. v. d. Veer, Tj. Veld, huis, A. Visser, B. de Vries, H. Wier sma en J. Wijnstra, allen leerlingen van de Chr. Ulo alhier. De heer S. Elgersma te Oosterwolde heeft de Banketbakkerij van de heer S. v. d. Wal overgenomen. Hij zal deze over twee weken betrekken. De heer v. d. Wal houdt alleen zijn ijssalon c.a. op Leeuwenburg, en heeft ter bewoning het pand aan de Leeu. warderweg, voorheen bewoond door de familie De Zwart, aangekocht. Dinsdag 7 t/m donderdag 9 juni ’s avonds 8 uur film: En eeuwig zin gen de bossen. Maandag 13 juni. Jaarvergadering Sa natorium „Beatrix-oord” Afd. Sneek in het Groene Kruisgebouw, Wester- singel, ’s avonds 8 uur. Van de twee en half miljoen gulden, die de minister van Economische Zaken voor de rekreatiegebieden heeft uitge trokken, krijgt het eiland Terschelling zes ton. e s e a I I Vertchijnt e t a t Advertentieprij» 15 ct per mm. Bij contract (handebadv.) .ager. Abonnementiprijl f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De uitslag van de Bondskaatspartij op Pinkstermaandag te Franeker is I. Leeuwarden (R. de Groot, J. Pander, A. Hiemstra)2. Harlingen (H. Schuil, J. Jansen, D. Smedinga); 3. Franeker (S. Bouwma, C. Hoekstra, W. Vliet- stra); 4. Makkum (A. Rinia, P. Auke- ma, K. Hibma); 5. Witmarsum (H. Zrjl- stra, S. Tjeerdema, B. Scheffer). Juniores.partij Jong Nederland Marssum (R. Dekker, W. Veeman, R. van Wieren); 2. Wommels (S. Bootsma, T. Twerda, H. Hiemstra); 3. Leeuwar den (R. de Groot, S. v. d. Borg, G. Wes. tra), Vertrek 7.30 uur vanaf Gangboord (ei land), Zeilstraat, Drakenstraat, Vrijbui- terstraat, Larkstraat, Valkstraat, Boeier- straat, Leeuwarderweg, 2e Oosterkade, Laaste Stuiverbrug, Looxmagracht, Kon. Wilhelminabrug, Ged. Pol, Ged. Poorte- zijlen, Hoogend, Oude Koemarkt, Oud Kerkhof, Martiniplein. Na aankomst van alle muziekcorpsen op het Martiniplein wordt beurtelings afgemarcheerd via Oud Kerkhof naar de Marktstraat voor het défilé voor de autoriteiten. Hierna marcheren de corp sen naa.- het Sportpark via Leeuwen- wenburg, Schaapmarktplein, Nauwe en Wijde Burgstraat, Oosterdijk en Leeu warderweg. Achter het laatste corps („Harmonie’ Sneek) nemen de genodigden in auto’s plaats. Het publiek wordt verzocht de weg vrij te laten totdat ook deze auto’s gepasseerd zijn, Motorboten: 1. M. Fritsma 1 uur, 8 mi nuten en 37 seconden ;2. S. G. Ruiter 1 uur, 8 minuten en 25 seconden; 3. J. de Boer 1 uur, 7 minuten en 31 seconden; 4 .J. Post 1 uur, 4 minuten en 9 seconden. De vooraf in het geheim bepaalde tijd was 1 uur en 9 minuten. Zeilboten: 1. mej. B. Ringnalda en de heren H. Piersma en J. v. d. Feer, totale tijd 194 minuten en 2 seconden; 2. W. Zijlstra, A. Postma en J. Bosma .totale tijd 195 minuten en 49 seconden; 3. P. v. d. Laan, H. Bok en A. v. d. Zwaag, totale tijd 196 minuten en 13 seconden; 4. H. Röfekamp en D. van Delden. Omdat deze twee slechts tesamen in een team konden worden ondergebracht en bo vendien beiden ruim vijf minuten te laat van start gingen, werd bij de totaaltijd van deze beide schepen de tijd van de snelste 16 m2 klasser (in dit geval die van P. v. d. Laan) opgeteld. Hierdoor bedroeg hun totaaltijd 197 minuten en 21 seconden. De heer P. Olij belastte zich met het gebruikelijke babbeltje met de prijsuit reiking waarvoor uiteraard veel belang stelling bestond. De prijzen bestonden uit gebruiksvoorwerpen. Ds Visser was weer de auteur van de brochures, welke Van Gorcum in 1807 drukte en getiteld „Iets over de psal men”, achtereenvolgens „Iets over de Evangelische gezangen”; van de laatste verscheen er ook nog een tweede druk. Aanleiding tot deze uitgave vormden de hooglopende meningsverschillen over het al dan niet invoeren der „Evan. gelische Gezangen” naast de oude psalm berijmingen van Dathenus. Een strijd, waarin zich de „Afscheiding” reeds aan- kondigt, met alle onverkwikkelijkheden der kerkelijke verdeeldheid. Omdat een beroep van het provin ciaal bestuur aan de houders van race- en speedboten om de snelheid van deze boten in de kanalen te matigen en deze sport in bepaalde watersportcentra (w.o. een deel van het Sneeker meer) niet te beoefenen, niet heeft geholpen, stellen Gedeputeerde Staten van Friesland thans voor het politiereglement zo te wijzigen, dat ook op meren en plassen tegen deze excessen kan worden opge treden. Vertrek 7.30 uur vanaf Anna Paulowna- straat (N.H. Kapel), De Bourbonstraat. Fred. Hendrikstraat, J. v. Nassaustraat, W. de Zwijgerstraat, Prinsengracht, brug, Hoogend Martiniplein. OOSTHEM. Zondag 12 juni a.s. het vijftig jaar zijn geleden, Geslaagd voor Gymnasium A: de da mes R. K. Alta, Wommels; M. J. C. Baaijens, Sneek; de heren H. S. Meyer, Sneek; F. Postma, Tjerkgaast. Voor Gymnasium B: de dames M. Brink, Joure; A. M. v. d. Meer, Heeren- veen; de heren H. W. Dethmers, Th. W. van der Mark, C. P. Vogelzang, allen te Sneek; Sj. Gerbrandjj, Goënga; K. M. van Hout, Staveren; U. Kluiwstra, Hies- lum; W. Pot, Akkrum. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. Na een tijdelijke oplossing te hebben gevonden voor de moeilijkheid betref fende een „oppasser”, waarmee onze plaatselijke speeltuinen momenteel te kampen hebben, opende bovengenoem. de Buurt, en Speeltuinvereniging zater. dagmiddag j.l. haar speeltuin, waarvoor van de kant van de jeugd weer veel be. langstelling bestond. Ruim 300 kinderen stonden om 2 uur vol ongeduld te wach. ten tot het toegangshek open ging, waar ze direct werden getracteerd op een ijsje wat gratis werd aangeboden door de heer Bruinsma naar aanleiding van diens 25-jarig jubileum als ijscoventer. Woudvaartkade. Balthuskade, Lemmer- (over brug), Zuidend, Van 7 tot en met 11 juni a.s. zal te ’s-Gravenhage in het auto.ptt.kantoor op het Buitenhof een tijdelijk bij.post. kantoor worden gevestigd. In dit kan toor zullen uitsluitend Zomerpostzegels worden verkocht en de daar ter verzen ding aangeboden, uitsluitend met Zomer postzegels gefrankeerde gewone, aange. tekende en expressestukken, zullen van een afdruk van een bijzonder rubber stempel worden voorzien. Voor aangetekende stukken zullen geen nummerstroken met bijzondere op. druk worden gebruikt. Op 12 juni a.s. zal in de Stadsschouwburg te Sittard een internationale postzegelruildag wor den gehouden. In de Stadsschouwburg wordt een brievenbus geplaatst. De daarin gedepo neerde correspondentie zal van een af. druk van een bijzonder rubber stempel worden voorzien. Vertrek 7.45 uur vanaf Plantsoen Gys- bert J apicksstraat, Wassenberghstraat, Napjusstraat, Ubbo Emmiusstraat, Kerk- hoflaan, Hogebrug, Bolswarderweg, Dr Boumaweg, Stationsstraat, Martiniplein. Excelsior Scharnegoutum: In Witmarsum is vrijdagmorgen de schuur van de landbouwer S. Tolsma door brand volkomen vernield. Onge veer duizend aardappelkisten gingen verloren, een tractor en enige vaten benzine, konden door omwonenden uit de brandende schuur worden gehaald. Vier kinderen waren er tijdens het verbljjf te Sneek aan de drie oudsten toegevoegd, doch drie van hen overleden op jeugdige leeftijd. Men was aan der gelijke verliezen nochtans wel gewend in vroeger eeuwen Van Gorcum zelf was nog in de kracht van zijn leven, toen hij te Assen opnieuw begon. 24 jaren zou hij aldaar aan de 16 Sneker jaren toevoegen en dat Van Gorkum Comp. te Assen nog steeds een begrip Is, behoeven wij onze lezers niet mede te delen. l H«< Sawkcf Nieuwsblad i« f*combtn««rtie uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zoals in de jaarvergadering van de Provinciale Friese Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, welke verleden week in Dokkum is gehouden, besloten werd, zal deze vereniging binnenkort een commissie installeren, welke tot taak krijgt een rapport samen te steL len over de Zuidoosthoek en het bosge bied van Gaasterland. In deze vergadering deelde de voor, zitter mr P. E. van Krevelen ook mede, dat het bestuur van de Algemene Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer aan onze stadgenoot de heer P. Henstra, die ruim dertig jaar penningmeester van V.V.V. alhier is geweest, de bron zen legpenning heeft toegekend. Waar de heer Henstra zelf niet aan. wezig was, nam de heer A. H. Vis, voor zitter van onze plaatselijke V.V.V. deze onderscheiding voor hem in ontvangst. „Eene kapitale en zeer wel ter nering staande Koopmanshuizinge, met deszelfs Erf en bleek cum an- nexis, staande en gelegen in de Wljdeburgstraat binnen Sneek, en aldaar gequoteerd met A.z. no. 112, laatst door C. van Gorcum cum uxore als huurders bewoond ge weest, zijnde vrjj van Grondpagt, en op den 12den Mei 1817 vrjj te aan vaarden”. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaagden voor de akte van onderwij. zer(es): de dames P. Heida, Echten en R. Berga, Rottum; de heren H. Dam, H. Meyles en M. v. d. Tempel, allen te Sneek; B. Ouderkerken, Parrega; C. van der Meulen, Joure; S. S. Terpstra, Middenmeer; F. W. E. Mundt en J. Boschma, Workum; S. Muizelaar, Oude- mirdum; U. B. Wiersma en Sj. IJpma, Koudum. De examens zijn afgelopen. voorzover te Parijs woonachtig, minstens vier persen te bezitten, en In de provln. cie twee. Zij konden in bepaalde geval, len bovendien gehouden zijn de eigena ren van overtollig geachte bedrijven schadeloosstellingen te betalen terwijl zij zelf werden beproefd op hun „capaci- té, de leur bonne vie et moeurs, et de leur attachement la patrie et au Sou- verain”. Men ziet, er was niets nieuws onder de zon toen de Hitlerianen in 19401945 eenzelfde koers uitstippel, den. Vertrek 7.45 uur vanaf Waagplein-Leeu- wenburg, Grootzand z.z„ Middenbrug, Grootzand n.z., Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, Singel, Hoogend, Oude Koe markt, Oud Kerkhof, Martiniplein. Leeuwarder Politiemuziekver.: wenste het bedrijf een sterke ontplooi ing in de toekomst toe. Hierna traden nog verschillende sprekers naar voren o.w. enkele stadgenoten, die hun woor. den vergezeld lieten gaan van cadeau’s. Ter opluistering had men de Johan Willem Frisokapel o.l.v. kapitein.diree. teur J. P. Laro uitgenodigd, die spoedig voor de juiste stemming zorgde. Na af loop van dit optreden was er gelegen, hied tot dansen, waarna de heer G. W. Poiesz Jr. een dankwoord uitsprak. In Gorredijk zijn vorige week de werkzaamheden begonnen voor de bouw van een nieuw dorpscentrum. Het komt aan de Stationsweg achter het oude tramstation en men hoopt volgend jaar gereed te komen. Het gebouw krijgt een grote zaal met balcon voor 480 personen. Verder een ruime hal, koffiekamer, keu ken, vergaderzaaltjes en een flink to neel. Op de bodem bevonden zich namelijk houtresten, welke aan een bevloering deden denken. Een bevloering, welke ho ger lag dan de bodem van de huidige stadsgracht en juist op een peil, waarbij ruiters hun paarden genoeglijk zouden kunnen laten rondwaden zonder het ge vaar te lopen zelf natte voeten te krij gen. Het is trouwens nog geen eeuw geleden dat het Sneker „hyngstewaed” zich op een druk vertier van komende en gaande paarden mocht verheugen, 'n het bizonder dinsdags, als de boe ren de modder van hun paarden af spoelden om „toonbaar” de stad binnen te kunnen rijden. Uiteraard behoorden verharde wegen tot de uitzonderingen zodat de rossinanten er bij regenachtig weer spoedig grijs van het slik uit kwa men te zien. J.l. woensdag is op 72-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hilversum overleden on ze oud-stadgenoot K. Edel, die hier een lange reeks van jaren een drukke prak tijk als dierenarts heeft gehad, eerst in samenwerking met wijlen de heer Berg- sma, daarna zelfstandig. Nadat hij hier z’n praktijk had neergelegd is hij nog geruime tijd veearts op Ameland ge weest, waar hij bij de veehouders even eens zeer gezien was. De overledene was verder vele jaren tot zijn vertrek naar Ameland secreta ris van en stuwkracht in de Koninkl. Zeilvereniging „Sneek”. Op verzoek van de overledene heeft de crematie in stilte plaats gehad. Maar er werden meer ontdekkingen gedaan Te weten een uit gele stenen opgetrokken, overwuifde ruimte, diep genoeg om er staande te kunnen ver keren, ter breedte van 1.20 m. Begin en einde van deze constructie ontbraken zodat de fantasie vrij spel gelaten werd. Een bejaarde opmerker, die de voort gang der werkzaamheden van dag tot dag heeft gevolgd, verzekerde ons dat het hier een onderaardse gang betrof, welke onder de stadsgracht doorliep en oudtijds achter het bolwerk uitkwam. Bjj een onverhoopt beleg van de Sneker veste kon de bezetting, van deze (ge heime) gang gebruik makende, onver hoedse uitvallen doen dan wel, als de nood op het hoogst gestegen was, on. gemerkt een heenkomen zoeken eer de stad op genade of ongenade werd over gegeven. Nu zouden wij deze bewering wel graag willen geloven maar waarschijn lijk komt zij ons toch niet voor. Men zou bij voorkomende baggerwerken toch wel eens eerder iets van deze gang ge merkt hebben terwijl deze zich buiten de gracht over een langere afstand dan thans had moeten kunnen laten vervol gen. Bovendien ligt ons de „gang” wel iets te ondiep, in aanmerking genomen dat het terrein buiten de stadsgracht sinds de aanleg van de Westersingel en de bouw der daaraan gelegen huizen minstens een meter werd opgehoogd. Tenslotte is de aard der gebruikte steen mitsgaders de met „tras” vermengde specie in strijd met de veronderstelde hoge ouderdom. Vermoedelijk hebben wij hier dan ook te doen met een regen- waterbak, oudtijds behoord hebbende bij een nadien weer afgebroken huis. Dit huis staat afgebeeld op de 17e èeuwse stadsplattegronden en zal zijn afgebro ken bij de aanleg van de Westersingel. Over de bestemming van dit huis ver. mogen wij niets met zekerheid mede te delen; de kaart van Jacob van Deventer geeft het nog niet aan, de latere vogel, vluchtkaart daarentegen wel. Denkelijk zal het omstreeks het jaar 1600 als her berg zijn verrezen, toen men het in Sneek zo nauw niet meer nam met de stadsverdediging en getuige de Water, poort in 1613 gebouwd meer op schoonheid ging letten dan op weerbaar heid. Zeker, Sneek hééft nog een onder aardse gang onder het bolwerk, maar ook deze is niet aangebracht met het oog op de defensie Integendeel ver. zwakte deze ondermijning het bolwerk. Het prozaïsch gebruik, tot voor korte tijd van deze schilderachtige doorgang gemaakt, is van stonde af aan de drijf- Van „Libraires”, boekhandelaren, maakt het „Tableau” te Sneek geen melding doch „la profession de libraire pourra être exercée concurrement avec celle d’imprimeur”. Van Gorcum schijnt over voldoende „attachement a la patrie et au Souve- rain" beschikt te hebben want op 1 ja nuari 1812 werd het brevet van „Le Sieur Nicolas Van Gorcum” te Parjjs afgegeven, en op 1 juli 1813 te Sneek geregistreerd. Lang profijt heeft hij er niet van be hoeven te trekken hetzelfde jaar 1813 bracht de val van de geweldenaar, die zich in Rusland had verslikt. Inmiddels schijnt Van Gorcum naar de Wijde Burg straat te zijn verhuisd, en het is van hier uit dat hij in 1816 reflecteert op een oproep van de gouverneur P. Hofstede, zich als provinciale drukker in de stad Assen te komen „etablisseren”. Vermoe- delijk had de ellendige toestand, waarin de terugtrekkende Franse legers Ne derland hadden achtergelaten, Van Gor cum in financiële moeilijkheden ge bracht en hoopte hij door toezegging van provinciale drukorders te Assen een beter bestaan te vinden dan het arme Sneek hem op dat ogenblik kon bieden. Op 14 november boeken de registers van de Ned. Herv. Kerk te Sneek hem af als „met attestatie vertrokken naar As. sen”. In overeenstemming met deze bevin ding werd in de Leeuwarder Courant d.d. 6 december 1816 door notaris J. J. Wiersma te Sneek de verkoop van Van Gorkum’s woonhuis aangekondigd: De reputatie, welke Sneek als textiel stad heeft is dezer dagen weer onder, streept door het 60-jarig jubileum van de firma Nauta aan de Oosterdijk 83. In 1900 begon wijlen de heer W. Naa. ta Sr. op bescheiden wijze een manufac. turenzaak in het pand Oosterdijk 23. Het waren moeilijke jaren, doch allengs is de zaak uitgegroeid tot een gereno- meerde firma, welke alom grote bekend heid geniet. De kring van fabrikanten, vertegenwoordigers, vrienden en ken. nissen is dan ook zo groot dat niet met één receptie kon worden volstaan. Daarom was er voor de fabrikanten, vertegenwoordigers, vrienden en kennis, sen maandag gelegenheid de jubilerende firma te feliciteren, terwijl dinsdag de (vele) afnemers de tegenwoordige ven noten, de heren P. Nauta, A. M. Nauta en W. Nauta Jr. konden gelukwensen. Beide recepties, gehouden in Rest. Piso, waren druk bezocht en de vele bloem stukken onderschreven deze belangstel ling op feestelijke wijze. Foar it yn Ljouweif balden eksamen fan de A.F.U.K. en it Institüt Fryslan binne slagge foar it diploma A de da mes Landman-Osinga, Kaastra, A. Nij. dam, J. v. d. Hem en de hearen R. Kaas tra, Tj. Wiersma, C. Talsma en W. H Oppedijk, allegearre to Easthim; de hear KI. Sijbrandij, Abbegea; de hear R. Steensma en de dames NautaAbma en HoekstraJorritsma to Ysbrechtum. Hja namen allegearre diel oan de kursus dy’t yn Easthim under lieding fan mas ter Schraa fan Drylts halden waerd. len kandidaet slagge net. veer geweest, welke de vroede vaderen aanleiding gaf de belanghebbende toe te staan het bolwerk aldus te doorboren. In Bolsward en Franeker kende men dergelijke doorgangen trouwens even eens, alle daterend uit de euwen, ge durende welke de stadsvesten er nog slechts toe dienden nachtelijk gespuis van ’s avonds tien tot ’s ochtends zeven buiten de poorten te houden. Wanneer een koemelker er prijs op stelde, de ge volgen van zijn bedrijf rechtstreeks in een praam buiten de wallen af te kruien, zo kon dit slechts worden toegi- juicht mits hij niet vergat iedere avond de deur behoorlijk af te grende. len. Ongetwijfeld zijn er wel vestingen en steden geweest met échte onderaardse gangen, maar zover heeft Sneek het toch nooit weten te brengen. De moeras sige Sneker bodem zou er zich ook slecht toe hebben geleend. Het mocht al een geweldige prestatie heten toen Sneek, als enige stad in Friesland, ge durende het bewind van Karel V, ten koste van grote financiële opofferingen, een bakstenen ringmuur met spietorens rondom de toenmalige binnenstad legde. Een muur, welke alras het slachtoffer werd van de slappe ondergrond en een zorgenkind bleef, totdat men genoegen nam met de aarden wal, waarvan aan de Westersingel nog een gedeelte ge spaard bleef. Sinds enige maanden vertonen zich de ingewanden der (Sneker) aarde buiten de Noorderpoort aan de Westersingel, alwaar een bouwput gegraven werd voor een nieuwe vleugel van het alsmaar groter wordende St. Antonius.Ziekenhuls. Nu waren onze oudheidkundige verwachtingen niet al te hoog gespannen omdat de 17de eeuwse stadsplattegronden, evenmin als trouwens de nog oudere vogcl- vluchtkaart van Jacob van Deventer, op dit punt iets van belang deden vermoe den. Hoogstens zou men er sporen kunnen verwachten van een der sloten of grachten, die oudtijds de toegang tot de Noorderpoort bemoeilijkten, maar wel ke in de loop der 18de eeuw reeds werden gedempt. Inderdaad tekenen zich in de profielen van de bouwput enige diepe ingravingen af maar deze schijnen eerder betrekking te hebben op het voormalige paarden- wed of „hyngstewaed”, dat zich hier tot in de vorige eeuw bevond, dan op een gracht. In 1814 drukte Van Gorcum „voor re. keninge van eenlge leden der Minonlte Gemeente te Balk” een bizondere uit gave van ,,’t Kleijn Hoorns Liedtboek, inhoudende eenige Psalmen Davids, Lof zangen en geestelijke Lledekens”. De keuze der „Balkster Mennisten”, bekend om hun zwaartillendheid, welke het grootste deel van deze gemeente ten slotte deed besluiten, Nederland te ver laten om in de Verenigde Staten een nieuwe gemeenschap te stichten, bewijst reeds dat Van Gorcum in hun ogen een man was, wien men het drukken van een dergelijke gezangbundel kon toever. trouwen. In 1815 sluit het dichtwerkje van A. Cuperius, „Ter gedachtenis van den 76- jarigen grijsaard Petrus Guldenarm, ge trouwen leeraar der Hervormden te Ylst, ontslapen den 2 Maart 1815”, de rij. Aanspraak op volledigheid maakt onze opsomming echter allerminst. Juist de, uit een oogpunt van wetenschap of lite ratuur minder belangrijke geschriften van het kaliber als de door Van Gorcum uitgegeven reeks, maken de meeste kans, tot op het laatste exemplaar te worden opgeruimd zodat het toeval slechts debet is aan het behoud van een enkel specimen. Tot deze door het toe val gespaarde exemplaren behoort bij voorbeeld ook het in 1814 door Van Gor cum gedrukte gedichtenbundeltje van Eelkje Poppes, „Eerstelingen aan mijn vaderland”. In 1815 naderden Van Gorcum’s Sne ker jaren echter ras hun einde. Het grootste deel van dit tijdperk had hij gewoond in het pand Marktstraat 6; in 1805 werd hij hiervoor in de grondbelas. ting aangeslagen terwijl hij hier in 1811 eveneens nog woonde, wanneer „Gorkum (van), Klaas Hendriks”, als „imprimeur.compagnon” in de „liste des habitants” wordt vermeld. Nederland was immers kort tevoren by het Franse Keizerrijk ingelijfd en maakte kennis met het Napoleontische bestuursappa raat, waarbij voor de eigen landstaal geen plaats meer was ingeruimd. De „Annuaire de l’imprimerie et de la librairie de l’empire francais, pour l’an. née 1813” noemt Van Gorcum op het „Tableau des imprimeurs de l’empire” als de belangrijkste drukker te „Sneek, département de la Frise”. Weliswaar kent het register tevens nog de Sneker collega’s Van Breest van Smallenburg en Annema, doch deze waren ingedeeld bij de bedrijven, welke na de dood van de ondernemer niet door anderen moch ten voortgezet: „imprimeurs a vie, dont la place n’est pas succeslble”. Het was namelijk de bedoeling het ganse druk kers- en uitgeverswezen volkomen on. der de contröle der Napoleontische machthebbers te brengen, waarbij er naar werd gestreefd het aantal der on dernemers door uitsterving geruisloos te verkleinen. Zoals men dit tegenwoordig wel doet met vis. en jachtakten. De bevoorrechte drukkers dienden. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds H. E. Gravemeijer te Hilversum werd be vestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds Henricus Eskelhoff Gravemeijer werd op 20 oktober 1878 in de hervorm de pastorie van Oosthem geboren. Ds Gravemeijer was ook enige jaren voorzitter van de Nederlandse Zeemans- centrale en heeft als zodanig meege werkt aan de stichting van het zeemans. tehuis voor Nederlanders te Londen. In 1921 was hij mede een van de oprichters der Hervormd Gereformeerde Staats partij (de H.G.S.), waarvan hij twintig jaar voorzitter is geweest. Ongeveer driehonderd genodigden vulden vrijdagavond de hal van het nieuwe filiaalbedrijf te Assen van het Werktuigenbureau voor de Landbouw, dat die avond officieel geopend werd. Rondom het modern uitgevoerde ge bouw stonden diverse landbouwmachines opgesteld en de vlaggen, die van de nieuwe hal wapperden, gaven het geheel een feestelijke aanblik, welke nog werd versterkt door de vele bloemstukken, die in de twee kantoren stonden opge steld. Tientallen vrienden en zakenrela ties waren naar Assen gekomen om de heren G. W. Poiesz Sr. en Jr. resp. di. recteur en filiaalhouder, met dit sukses te feliciteren. Vertrek 7.45 uur vanaf Waagplein, Leeu wenburg, Schaapmarktplein, Nauwe Burgstraat. Wijde Burgstraat, Kruize- broederstraat, Nauwe Noorderhorne, Oud Kerkhof, Martiniplein. Schutterij Muziek Bolsward: ROUTES STERTOCHT Deze uitbreiding, waarvoor het ge meentebestuur van Assen zijn volle me dewerking verleende, is tot stand geko. men ten einde het hoofdkantoor in onze stad met de opslag van landbouwwerk. tuigen te ontlasten evenals 't transport en de administratie. Veel goederen kun. nen in de nieuwe loods van 500 m2 wor. den opgeslagen en de cliëntèle kan hier door a la minute worden bediend. Na het welkomstwoord van de heer G. W. Poiesz Sr hield de heer Ir A. Vedder, Rijkslandbouwconsulent van Drenthe een openingstoespraak, waarm hij o.m. opmerkte dat de huidige land, bouw zonder machines niet meer mo gelijk is. Toch moet de boer voorzichtig zijn met het aanschaffen van deze vaak zeer kostbare werktuigen. Het moet in de eerste plaat^ rendabel zijn. Hij hoop te dat de vestiging van dit filiaal bij mocht dragen tot het welzijn van de Drentse boer en andere belanghebben den. Na de heer Vedder sprak de heer Th. Brouwer, loco-burgemeester van Assen namens het gemeentebestuur. Hij gaf een overzicht van de ontwikkeling welke Drenthe vanaf 1900 doormaakt en toonde zich bijzonder verheugd, dat de heer Poiesz, Assen, wat hij „het klop pend hart van Drenthe” noemde, voor deze vestiging had uitgezocht. Hij Voor de beste Nederlandse reclame film in 1959 waren voor de elfde recla- me-filmdag te Amsterdam tien films in gezonden. Aan slechts één hiervan werd de prijs voor de beste Nederlandse reclamefilm in 1959 toegekend en het doet ons ge noegen te kunnen melden, dat dit de film „Lekker en Gezond” is, welke Joop Geesinks Starfilm n.v. in opdracht voor de fa. Tonnema N.V. alhier vervaardig de. Vertegenwoordigers van de op drachtgeefster en van de vervaardigster der bekroonde film kregen een medaille uit handen van de voorzitter Jhr. W. van Andringa de Kempenaer. Begunstigd door buitengewoon goede weersomstandigheden, volop zon en vol op wind, hield de Sneeker Zeil Club Pinksterzondag een toertocht voor haar leden. En mede door een zeer grote deel name, in totaal namen 35 boten deel met naar schatting zo’n 150 personen aan boord, kan deze toertocht als uitstekend geslaagd worden beschouwd. Het zat het bestuur de laatste jaren wat tegen bij deze toertochen, waardoor de animo steeds minder werd. Doch dank zij een kortere afstand en het zor gen voor de nodige afwisseling werd met deze toertocht de belangstelling met één slag nieuw leven ingeblazen, alhoe wel het weer deze maal ook bijzonder goed meewerkte. Op 29 'mei was het precies 50 jaar geleden dat de SZC voor de eerste maal een toertocht op touw zette en dit was voor het bestuur aan leiding ook thans de 29ste als toerdatum te kiezen. Zoals bekend wéld de tocht echter vorige week door de harde wind afgelast en thans op Pinksterzondag be paald, een besluit waarvan het bestuur geen spijt behoeft te hebben. De start vond plaats om precies tien minuten over tien even voorbij het Op en krui send zetten de 26 zeilboten alsmede 9 motorboten koers naar Oudeschouw waar de eerste halte was. Dit deel van de tocht was tevens min of meer als wedstrijd bedoeld, vandaar dat getracht werd zo spoedig mogelijk de brug bij Oudeschouw te bereiken, waar evenals bij normale wedstrijden bij de finish elk deelnemend schip werd afgeblazen. Nabij het Kruiswater kreeg men de wind iets ruimer in de zeilen en het was een prachtig gezicht de vele boten ach ter elkaar het Sneeker Meer over te zien koersen. Vooraf was bekend ge maakt, dat de zeilboten in teams van drie waren ingedeeld, zonder dat echter de namen van de teamgenoten werden bekend gemaakt. Van elke zeilboot werd de tijd opgenomen en de gezamelijke tijden van elk team was bepalend voor de uitslag. Voor de motorboten was iets anders bedacht. Ook hiervan werd de tijd opgenomen doch vooraf was een bepaalde tijd in een gesloten enveloppe vastgelegd en de motorboot die deze tijd het dichtst benaderde werd winnaar. Na enige tijd in Oudeschouw te hebben vertoefd werd koers gezet naar Akkrum en vandaar naar Terhorne waar de prijsuitreiking plaatsvond. Inmiddels was het reeds vier uur geworden en van Terhorne af kon een ieder dan ook op eigen gelegenheid weer trachten Sneek te bereiken. Voor de zeilboten die niet over motorkracht beschikten leverde dit echter wel wat moeilijkheden op omdat de flinke bries in windstilte was overge gaan. Doch met een sleepje kon toch iedereen weer tijdig thuis zijn en voor de laatkomers kwam er om kwart voor zeven toch nog een behoorlijk briesje opzetten. Prijswinnaars van het toertijd- gedeelte werden: In Olterterp brandde vrijdagnacht een woonwagen geheel uit. De bewoners, het echtpaar Hoekstra en twee kinde ren, vluchtten in nachtgewaad de straat op.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1