De Flitsjes gingen in hun element Uit de Sectie-rapporten en de antwoorden van B. W. Taptoe-Sneek ondanks regen en harde wind zeer geslaagd IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, rzWJL’* 1 115e jaargang no. 41 Maandag 13 juni 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Grote brand in Grouw gemeentebegroting. Openlucht-gymnastiek- demonstratie e.' Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Regenboograce Staveren- Enkhuizen uitgesteld SNEEKER NIEUWSBLAD Vergoeding duplex-voorzieningen. de van Zie verder pagina 2. de B. en W. zijn erkentelijk voor Grondbedrijf. teur der R.H.B.S. en van de genoemde Triomftocht naar het water. verricht, onder- Kantoor vooi admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (05150) b.g.g. 4091 Overlast door bewoners van ge- meentevvoningen. cen. kostenbesparend Verschiint MAANDAGS en DON DERDAGS De rapporten van de beide secties uit de Raad welke de gemeentebegroting voor 1960 hebben onderzocht en de me morie van antwoord van B. en W. daar op, zijn verschenen en aan de leden van de Raad toegezonden. W(j ontlenen hieraan het volgende BEDRIJFSBEGROTINGEN. Algemene beschouwingen. Beleid B. en W. Het verheugt B. en W. dat stelling van een grondbedrijf ming ontmoet. Structuurverbeterende werken. Evenals vorige jaren organiseert commissie uit de vier plaatselijke gym nastiekverenigingen ook dit jaar weer een openlucht demonstratie. Onder de opperste leiding van de heer Canrinus zullen de verenigingen op don derdag 7 juli, na een opmars door de stad, in het Gem. Sportpark een geza menlijk programma afwerken. Voor de jeugdleden van de K.Z.V.S., die in de afgelopen maanden op de zolder van het gebouw der R.H.B.S. hun eigen Flits.jachtje hebben gebouwd, was za terdagmiddag het moment aangebroken waar ze zo lang met verlangen naar hadden uitgezien. De bootjes gingen te water. Maar eerst werd hun geduld nog even op de proef gesteld. Het bestuur wilde dat nl. niet zo maar een- twee.drie laten gebeuren. Vooraf moesten nog een paar woordjes gesproken worden op deze ook voor de vereniging belangrijke en blijde dag. Door een lid van de 2e sectie werd er op gewezen, dat door de bewoners van duplex-woningen boven de huur van vergoeding wordt betaald voor de zg. duplex-voorzieningen. Deze vergoeding is indertijd gebaseerd op de financiering van de hiermede gemoeide kosten in een tijdvak van tien jaar. Nu deze 10-jarige periode voor sommige complexen bin nen afzienbare tijd zal zijn verstreken, vroeg dit lid of deze vergoeding daarna niet meer verschuldigd zal zijn. B. en W. antwoordden ontkennend. Hoewel vooralsnog in verband met het woningtekort niet tot ontsplitsing van deze woningen zal kunnen worden over gegaan, moet er toch op gerekend wor den, dat hiervoor t.z.t. kosten moeten worden gemaakt. Deze zullen ook uit de door de huurders verschuldigde vergoe dingen bestreden moeten worden. Daar om zullen deze vergoedingen ook na het jaar in rekening dienen te worden ge bracht en wel tot het tijdstip waarop de duplex-reserve een zodanige stand heeft bereikt, dat de ontsplitsingskosten daar uit volledig bestreden kunnen worden. weer op Sneek gevestigd wordt en toe neming van het aantal schepen het woonklimaat ten goede komt. De heer Fijlstra sprak eveneens de hoop uit, dat de eigenaren van deze scheepjes allen goede zeilers zullen war den omdat Sneek op dit gebied een goe de naam heeft op te houden en wenste de initiatiefnemers tot de bouw even eens geluk. Mogen er nog vele van deze scheepjes volgen. Ondanks de regen is de taptoe.Sneek met de voorafgaande stertocht, zater dag, als zeer geslaagd te beschouwen. Derhalve kan de Chr. Muziekvereniging „Harmonie”, die een en ander voor de tweede maal organiseerde, dubbel en dwars tevreden zijn. De regeling van de stertocht, show- en slot-taptoe bleek perfect in orde te zjjn, al moest het laatste progranuna-onderdeel belangrijk bekort worden. Dit als gevolg van de te lange werklijst van de show-taptoe en de toenemende neerslag. Door genoemde „nattigheid” werden allereerst de drum, bands getroffen. Deze groep werd daar om zo goed als geheel uitgeschakeld. Dit geschiedde in de met vlaggen ver sierde hal van de R.H.B.S., waar de negen fraaie in frisse kleuren geschil derde scheepjes, waarvan een volledig was opgetuigd, stonden opgesteld en al.. Ier bewondering hadden. Die allen wa ren het bestuur en wedstrijd.comité van Kon. Zeilver. Sneek, het bestuur van de Sneeker Zeilclub, de vertegenwoordigers van de N.N.W.B. en de Techn. Commis sie, wethouder Fijlstra, de heer Vis, voorzitter van V.V.V., de heren Stam, v. d. Zweep en Zijlstra onder wier lei ding de bootjes gebouwd zijn, de heren Veenstra, leraar aan de L. Technische School en Bootsma, verf-technicus der FleXa.fabrieken, die voorlichting gaven bij het schilderen en de ouders van de toekomstige Flits.zeilsters en zeilers. de in. instem. het draaiorgel „De Harp” van de Kooistra op een lorrie.treintje Lankhorst Touwfabrieken naar Geeuw gereden, waar ze aan hun ment werden toevertrouwd. till. VV ^ijll Cl JtkCllLCIJJxV. VUUL VIV- waarderende woorden, welke in de sec ties zijn gesproken ten aanzien van het door hen gevoerde beleid en de nota, welke door hen ten geleide van de ge. meentebegroting voor 1960 is overge. legd. Zij stemmen voorts volledig in met het oordeel der secties, dat woorden van dank op hun plaats zijn voor de wijze waarop het gemeentepersoneel hen bij het voeren van dat beleid behulpzaam Is geweest. Bevordering industrie, Kernge meente, Industriehal. In Grouw heeft zaterdagavond een grote brand gewoed in de houtloodsen van Halbertsma’s houtindustrie. Van de tien loodsen brandden acht voor de helft uit. Aangewakkerd door de harde wind laaiden de vlammen hoog op, en werd de hemel rood gekleurd, wat ver in de omtrek, ook in onze stad, te zien was en werd een enorme vonkenregen over de Grouw heen naar het dorp gejaagd, waardoor ook de huizen daar gevaar lie pen, vooral ’t tegenover gelegen Hotel Oostergoo, dat al gedeeltelijk ontruimd moest worden wegens de enorme hitte, en de fabrieks- en kantoorgebouwen. Om een ramp te voorkomen werd daarom de hulp van de brandweercorp sen uit de omgeving, waaronder ook dat van Sneek en van de vliegbasis Leeuwarden, ingeroepen, die met de plaatselijke brandweer de vuurzee met tientallen stralen bestreden en na enige uren zwoegen bedwongen. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt op anderhalf miljoen gulden ge schat. Twee coasters, geladen met hout, die aan de loswal lagen, werden door sleep boten in veiligheid gebracht en enkele pramen, waarop de vlammen reeds wa ren overgeslagen konden door het over boord zetten van de lading hout even eens worden behouden alsook de aan grenzende schiphuizen, die voorzichtig heidshalve zo snel mogelijk ontruimd waren. Omstreeks 12 uur konden de meeste corpsen inrukken, maar toch is men gis teren de gehele dag nog met nablussen bezig geweest. Weg SneekIjlst. Burgemeester en Wethouders hebben in samenwerking met hun ambtgenoten van Wymbritseradeel en IJlst reeds be paalde maatregelen genomen ter voor, bereiding van de aanleg van de weg Sneek—IJlst. Zij hopen dat spoedig tot de aankoop van de voor de aanleg van deze weg benodigde grond zal kunnen worden overgegaan. Voorts delen zij nog mede, dat dit werk inderdaad als een z.g. aanvullend werk wordt beschouwd, waarvoor de subsidietoekenning inmiddels is ontvan. gen. Met het werk zal echter eerst kun, nen worden begonnen als de situatie op de arbeidsmarkt daartoe aanleiding geeft. De deelnemende verenigingen, be staande uit het Tamboer- en Trompet- tercorps der Nationale Reserve te Leeu. warden, het Leeuwarder Politie-Muziek. corps, de Schutterij-muziek Bolsward, de Chr. Muziekverenigingen „Euphonla”, Wommels en „Excelsior”, Schamegou. tum, de Chr. Gymnastiekver. „Adven. do” en de Chr. Muziekver. „Harmonie” zelf begonnen het festijn met een ster tocht. Vanaf diverse punten marcheer den de corpsen op naar het MartinL plein, vanwaar ze beurtelings afmar cheerden naar de Marktstraat voor het défilé langs het stadhuis, waar burge meester Rasterhoff en zijn collega’s van Hout van Wymbritseradeel en Alta van Hennaarderadeel en andere autoriteiten het schouwspel vanaf het bordes gade sloegen. Daarna begaf men zich in op. tocht naar het Sportpark aan de Leeu. warderweg. Bjj deze mars, die veel belangstel ling trok, viel vooral de aandacht op de unieke uniformen van Bolsward’s Schut terij-muziek en op het juiste mars.tempo Naar de Geeuw. Onder grote belangstelling van het publiek werden de Flitsjes hierna door de jongens en meisjes uit de school ge dragen en onder de vrolijke klanken van heer van de ele- Het weer werkte wel niet mee vanwege de regen en de harde wind, maar de stemming leed er niet onder. Ook niet bij de an. dere jeugdleden, die zich met hun scheepjes in de Kolk verzameld hadden om de nieuwe zeilmakkers te verwel komen. Vandaar werd de gehele jeugd- vloot, begeleid door het orgel, door de stadsgracht naar de Houkesloot ge. slgept, waar een deel naar de Jacht haven afzwenkte. De Flitsjes voeren naar de Zeilschool, waar hun bemannin gen om 6 uur nog een bijeenkomst en een broodmaaltijd en alle jeugdleden een gezellig dansavondje tot besluit wacht te. De demonstratie met hun nieuwe boot kon helaas wegens de harde wind niet doorgaan, maar a.s. zaterdagmid dag zullen ze tijdens de seriewedstrijden van de K.Z.V.S. de vuurdoop ondergaan De heer J. Lassche, voorzitter van de K.Z.V.S., heette hen allen welkom, in ’t bijzonder ook de heer Tjallema, die eveneens bij de bouw was betrokken en mevrouw Breuning, die haar man lid van de Techn. Commissie van de N.N, W.B. vertegenwoordigde en bracht de jongelui en hun helpers hulde voor hun harde werken. Hij herinnerde er aan dat de Koninklijke al meerdere jaren werkzaam is in het belang van de jeugd. Eerst in de Pluisjes die al vele wed- strijdzeilers hebben opgeleverd wat ech ter gestaakt moest worden wegens het gemis van instructeurs. Maar net op tijd kwam toen het Flits.jachtje van de N.N.W.B. Spreker roemde de grote me dewerking van de heer de Boer, direc. Een ander lid van de le sectie stelde de vraag of het ook mogelijk is maatre gelen te nemen tegen bewoners van ge- meentewoningen, die zich jegens hun buren, bijv, door het maken van over matig lawaai, misdragen. Verder vroeg hij of in de woningen waarin beton- emaille is toegepast, dit kan worden vervangen door tegels. B. en W. antwoordden, dat zolang niet sprake is van rumoer of burenge rucht, waardoor de nachtrust kan wor den verstoord, als bedoeld in art. 431 van het wetboek van strafrecht, het niet mogelijk is op te treden tegen de mis dragingen waarop de vrager doelt. In de complexen woningen, welke in de eerste jaren na de bevrijding in het tuindorp zijn gebouwd, is dit een oog punt van kostenbesparing volstaan met het aanbrengen van één rij tegels boven de aanrechtbladen. De wanden in de keukens zijn verder afgewerkt door het aanbrengen van beton-emaille en schuurwerk. Het eerste wordt inderdaad vuil, maar het onderhoudsfonds laat voorlopig niet toe deze muurbedekking geleidelijk door tegels te vervangen. Veegmachine. Vuilverbranding. Met het lid van de 2e sectie zijn B. en W. van de urgentie van de totstandko ming van een vuilverbrandingsoven bij de reinigingsdienst doordrongen. Subsi die uit ’s rijks kas kan voor dit doel echter niet worden verwacht zodat de exploitatiekosten, zowel wat afschrijving als overige kosten betreft, uit de gewo ne middelen der gemeente zal moeten geschieden. Daar de aangeboden begro ting daarvoor geen ruimte biedt zal uit voering van het plan slechts mogelijk zijn indien inkomsten kunnen worden verhoogd of uitgaven kunnen worden verlaagd. Zodra de exploitatiekosten nauwkeurig bekend zijn zullen B. en W. zich over de te volgen weg beraden. Centrale boekhouding. Naar aanleiding van de in de le sectie bij de begroting gasbedrijf gestelde vra gen omtrent de centrale boekhouding, delen B. en W. het volgende mede: De post salarissen van de centrale boekhouding bedraagt ruim 80 van het totale kostenbedrag. Een vergelij king van deze verreweg belangrijkste post met die van de overeenkomstige posten der afzonderlijke begrotingen van de bedrijven, vóór het instellen van de centrale boekhouding, is echter niet goed mogelijk, zoals wordt aangetoond. Bovendien zijn intussen diverse loons verhogingen tot stand gekomen waar door een vergelijking met de loonkosten vóór de invoering van de centrale boek B en W. geven de verzekering dat zij de kansen, welke gelegen zijn in de aanwijzing an Sneek tot kerngemeente, ww w..wv*.„5 ,au ue UCUW.U1C muc. zoveel mogelijk zullen uitbuiten. De oe- houding wordt bemoeilijkt. Volstaan I vordering van een spoedige totstandko. Zaterdagmiddag jl. verzamelden de Regenboogzeilers zich in de Jachtha ven om te beslissen of zij, ondanks het slechte weer, de reis naar Staveren zou den ondernemen in verband met de race welke gisteren zou worden gehouden. De mogelijkheid werd besproken om nog op zondagmorgen naar Staveren te varen om daar de definitieve beslissing te nemen. Een bezwaar van deze oplos, sing was echter dat de sluis van Stave ren op zondag niet wordt bediend. Besloten werd toen nader overleg te plegen met het K.N.M.I. te de Bildt, waar men de telefonische mededeling kreeg dat de heersende depressie haar invloed nog wel zou doen gelden tot zondag-namiddag. Alle leden van de Re- genboog-club betreurden het toen de beslissing te moeten nemen de wed strijd tot nader order uit te stellen. Op een vraag van een lid der le sectie hoe deze machine in de praktijk voldoet en of ze ook daadwerkelijk tot een ver mindering van de personeelsbezetting heeft geleid, antwoordden B. en W. dat de machine in sept. 1959 in bedrijf is gesteld en tot 1 januari van dit jaar 435 uren dienst heeft gedaan. In dit tijdvak is met behulp van dit werktuig 336 m3 straatvuil afgevoerd. De straten en in het bijzonder de goten kunnen met deze machine schoner worden gehouden dan voorheen, terwijl er minder zand in de straatkolken terecht komt. Ook bij sneeuwval kan ze met een nieuwe sneeuwploeg uitstekende diensten bewij zen. Tot dusver heeft ze derhalve aan de verwachtingen beantwoord., Bovendien is door de aanschaffing er van het aanstellen van een 6e straatve ger achterwege gebleven en bedraagt ’t voordelig verschil ten opzichte van 1959 wegens mindere uitgaven voor overuren bij avond- en nachtdienst, f800,-. Hieruit blijkt derhalve, dat de ramin gen in de begroting in overeenstemming zijn met de mededeling, gedaan bij het voorstel tot aanschaffing, dat met drie arbeidskrachten minder kan worden volstaan. De waarderende woorden, welke door een lid der eerste sectie zijn gesproken over de wijze waarop het personeel van de reinigingsdienst zijn taak 1 worden door B. en W. gaarne streept. ming van het industrieterrein tussen de Oppenhuizerweg en rijksweg no. 43 staat daarbij als punt 1 op het program. Op de vraag of het aanbeveling ver dient van gemeentewege een industrie hal te doen bouwen, welke dienst kan doen als opvangcentrum voor in. dustrieën, die zich in deze gemeente zou. den willen vestigen, antwoorden zij, dat zich bij het bouwen van een industrie hal op voorraad bepaalde moeilijkheden voordoen. Om voor toekenning van een premie ingevolge de premie, en prijs. reductieregeling „Bevordering industria lisatie ontwikkelingskemen” in aanmer king te komen, is het nl. noodzakelijk, dat de aspirant-koper of -huurder van tevoren bekend is, omdat nagegaan moet worden of aan de voorwaarden van gemelde regeling wordt voldaan. Verder moet de voorgenomen bouw, indien de premieregeling daarvoor zal gelden, vanwege de minister van economische zaken word goedgekeurd alvorens de bouwvergunning wordt verleend, terwijl bovendien wordt gevraagd welke gega digden er reeds zijn voor de te bouwen hal. Het zal duidelijk zijn dat tengevolge van het vorenstaande het karakter van een hal op voorraad vrijwel verloren gaat. De aangelegenheid blijft evenwel de aandacht van B. en W. houden. Uit ervaring is echter reeds gebleken, dat de eisen, welke aan een industriehal wor. den gesteld voor de bedrijven zeer ver. schillend zijn. Woningen, Woningvoorraad, Bouwvolume. wordt daarom met een vergelijking van de personeelsbezetting. In 1956 bestond het personeel van de administratie van het gas- en waterlei dingbedrijf uit 6 man. Op 1 januari 1957 is de centrale boekhouding ingesteld en zijn de financiële administraties van het reinigings., slachthuis- en woningbedrijf overgenomen en begin 1957 aan de per soneelsbezetting een typiste toegevoegd. De behoefte hiertoe was echter reeds aanwezig vóór de instelling van de cen trale boekhouding. In verband met de langdurige ziekte sedert mei 1957 van één der ambtenaren, is een tweede ty piste aangesteld. Aan het instellen van een centrale boekhouding is dus geen, althans geen belangrijke, personeelsuit breiding toe te rekenen. Hier staat te genover dat de werkzaamheden wel zijn uitgebreid. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren dat, indien de ad ministratie van het woningbedrijf bij de dienst van gemeentewerken was geble ven, daar personeelsuitbreiding had moeten komen. Het aantal verbruikers van gas en water is sedert 1956 met ongeveer 400 toegenomen. Er is thans een gesloten magazijn met een sluitende administra tie (voorraadscontróle), verder wordt een meter- en een geyseradministratie bijgehouden. De loonadministratie betrof vroeger 40 man en thans 80. Wat betreft de overgenomen admini stratie van het woningbedrijf, dat onge veer 1600 woningen omvat, wordt er nog op gewezen dat thans de stand van het onderhoudsfonds per complex op zeer korte termijn is op te stellen, het geen van belang moet worden geacht voor een overzicht van de uitgaven die nog gedaan kunnen worden t.a.v. het onderhoud der woningen. Bovendien is een huuradministratie ingevoerd waar door contróle op de kasafdrachten enz. en de huurachterstanden mogelijk is. Tenslotte wordt op de centrale boek, houding ook de jaarrekening van het woningbedrijf opgesteld, hetgeen voor, heen door het verificatiebureau gebeur, de (kosten ongeveer f 600. Behalve een post voor algemene on kosten die voorheen op de begrotingen van het gas- en waterleidingbedrijf voorkwam, staan op de begroting van de centrale boekhouding nog ramingen voor afschrijving en rente der boek houdmachine, Het aanschaffen van een boekhoudmachine o.a. voor het vervaar digen van kwitanties was noodzakelijk aangezien de vorige verouderd en totaal versleten was. Uit het bovenstaande mag geconcludeerd worden dat de trale boekhouding 1 werkt. Bovendien moet er nog op worden ge wezen dat door het onttrekken der ad. ministraties aan de onderscheiden be drijven de met deze administratie be laste ambtenaren tijd beschikbaar heb ben gekregen voor het verrichten andere werkzaamheden. B. en W. hebben de indruk dat som mige structuurverbeterende werken bij wijze van aanvullend werk worden uit gevoerd, met andere is dit daarentegen weer niet het geval. Zij hebben zich nog geen juist inzicht kunnen vormen om trent de gedragslijn welke hierbij wordt gevolgd. In verband met het voren staande zal het duidelijk zijn dat er nog steeds grote onzekerheid bestaat over, het tijdstip, waarop tot verwezenlijking van de voorgenomen plannen, waarnaar B. en W. met groot verlangen uitzien, zal kunnen worden overgegaan. Als door een gemeente een structuurver. beterend werk bij wijze van aanvullend werk wordt uitgevoerd, .wordt in de fi nanciering daarvan voornamelijk voorzien door middel van een rijkssubsidie, bij het bepalen waarvan rekening wordt ge houden met de financiële positie der ge meente. helpers en deelde mede, dat de heren Stam, v. d. Zweep, dr v. d. Zijpp en hij zelf de jongelui de eerste beginselen van het zeilen hebben bijgebracht. Ook maakte hij met voldoening gewag van de aanwezigheid der filmoperateurs, dank zij de bemiddeling van de heer Joh. Miedema als voorzitter van de Ned. Bioscoopbond, en van de Televisie, waar na hij besloot met de jeugdige zeilers en zeilsters een goede vaart en een suc cesvolle zeilerscarrière toe te wensen, tot heil en glorie van de oude K.Z.V.V. De heer H. C. Stam roemde eveneens de enorme medewerking van de heer de Boer, zonder wie de bootjes hier niet gebouwd en tentoongesteld hadden kun nen worden en bood hem als dank daar voor en ter herinnering een half-model van een Flitsje aan voor zijn kantoor. Teamwork. De heer de Boer was hier zichtbaar door verrast, maar stelde in zijn dank woord voorop, dat al het werk dat ge daan werd, teamwork is geweest. Allen hebben hun best gedaan en het verheug de hem vooral, dat de jeugd daaraan zo veel vrije tijd heeft willen geven. Wethouder Fijlstra noemde dit voor Sneek een grote dag. Niet alleen omdat negen schepen zijn toegevoegd aan de velen welke wij hier al hebben, maar ook omdat ze door de jeugd zelf zijn gemaakt. Voor de stad is het, nu wij in. dustriekem zijn geworden, ook van groot belang, omdat hierdoor de aandacht Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract ihandelsadv.) ager Abonnementsprijs f 3, per halt jaar Franco per post t 3.75 pet halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad van de Leeuwarder Politie.muziekver. eniging. Het looptempo van de overige deelnemers schommelde nogal, waarbij wij opmerken dat Scharnegoutum, on danks de keurige formatie, te snel liep. Was b(j deze inzet reeds veel publiek aanwezig, dat was ook het geval op het Sportpark, waar bij de aanvang de tri bune en de overige zitplaatsen reeds be zet bleken te zjjn. Trots het koele en buiige weer waren ruim vierduizend personen aanwezig. Na de gezamenlijke, keurig verzorg, de, opmars stelde het trompettercorps van de Nat. Reserve teleur, want de openingsfanfare mislukte volkomen. Het Leeuwarder Politiecorps en de Chr. Muziekver. „Excelsior" op het Mar- tiniplein. Deze blazers demonstreerden hun ge brek aan toonbeheersing en embouchure wel zeer duidelijk. Wel jammer, want het tamboercorps van deze groep be schikt over uitstekende krachten. Dat bleek o.a. in het slotnummer van het show-gedeelte. Na de afmars bleef de Leeuwarder Politle-muziekverenlging (harmonie.be- zetting) op het terrein en presenteerde zich, na het Frysk Folksliet, met een paar pittige marsen, waarvan de laatste modem getint was. Het zeer verzorgde figuurlopen van Wommels (dit corps staat, evenals „Harmonie”, onder leiding van de heer P. Bakker, Koudum) is een extra ver melding waard, evenals het optreden van de Bolswarder Schutterij-muziek, die, onder leiding van haar directeur, de heer Joh. van Strien, de muzikale ge rechten „Daar komen de Schutters” en „To Boalsert op ’e merke” wel zeer smakelijk opdisten. De combinatie „Harmonie” en „Ad- vendo” (de laatste met twee damesgroe. pen) voldeed in alle opzichten. Alleen is het ons niet duidelijk waarom het laat ste nummer met „muziek-in-blik” werd weergegeven. Hiérbij stonden de muzi. kanten dus op non.actief. Dat lijkt ons niet juist. Elk muziekstuk is immers te arrangeren De slot-taptoe werd verzorgd door het Leeuwarder Politie.corps (dir. de heer L. Kramer), de Schutterij-muziek Bolsward en „Excelsior”, Schamegou- tum (dir. de heer Sj. Wijbenga, Nijland). Laatstgenoemd corps wist in de aan vang niet tot eenheid te komen. Overi gens werd „Die Ehre Gottes” van Von Beethoven met beschaafde en aangename fanfareklank vertolkt. Voorts brachten Bolsward en Scharnegoutum gezamen lijk, onder directie van de heer Wijben ga, en in afwisseling met de Leeuwarder politie-mannen, koraal- en marsmuziek ten gehore. Besloten werd met het Wil helmus. Vergeleken bij de taptoe van verleden jaar bespeurden wij belangrijke verbete ringen, met name de organisatie van het geheel, de verlichting, etc. Niettemin menen wij dat het z.g.n. show.gedeelte besnoeid moet worden. De onderdelen waren nu te lang. Het gebodene boeit dan niet meer. Desnoods hetzelfde aan tal nummers, maar dan kort; er is dan al veel gewonnen J.N. Na de daaromtrent in de raadsver gadering van 4 april jl. gevoerde be sprekingen, achten B. en W. zich er van ontslagen nogmaals een toelichting te geven op het beleid betreffende het be. schikbaar stellen van woonruimte ten behoeve van personeel van de bestaande industrieën en de zich hier vestigende in dustriële bedrijven. Ook zij betreuren het en beschouwen het als een remmende factor, dat door het rijk bij het toekennen van premies terzake van de uitbreiding of vestiging van de industrie, waaraan het verplicht tewerkstellen van een aantal mannelijke arbeidskrachten is gekoppeld, tot nog toe niet gelijktijdig maatregelen worden genomen om de huisvesting van dit nieuwe personeel te bevorderen. Wat de verdeling van het afzonder lijk contingent woningwetwoningen ten behoeve van de ontwikkelingskemen be treft, ligt het in de lijn der verwachtin gen dat deze o.m. zal plaats hebben naai- de omvang, waarin in de verschil lende gemeenten toepassing is gegeven aan de Premie, en prijsregeling „Bevor. dering industrialisatie ontwikkelings kemen”, terwijl nieuwe toewijzingen waarschijnlijk incidenteel zullen geschie den telkens als van de aangehaalde re geling gebruik wordt gemaakt. Overigens blijft de aandacht van B. en W. voortdurend gevestigd op moge lijkheden tot vergroting van de woning voorraad te geraken. Daarbij wordt zo veel mogelijk getracht woningen te stichten, waarvan de huur binnen de financiële draagkracht ligt van de toe komstige bewoners. j:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1