Grote ledenwinst afdeling Beatrix-oord Aan toestand in de Zomerrakbuurten moet op de kortst mogelijke termijn een einde worden gemaakt 0 WYMBRITSERADEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT o van Mr. ■■F 1 ■Pill 1 en lit Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 16 juni 1960 115e jaargang no. 48 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Eisenhauers reis meer teeg van een hordeloop Muziek in de buitenwijken Bestrijding van de t.b.c. blijft geboden <1 Maar geen extra bouwvolume van Geslaagd Benoemd Avondvierdaagse telt 400 deelnemers J ongens-kaatswedslrijd af delingsparturen Benoemingen Jeltebrug verplaatst Aan Sneek 32 industrie- woningen toegewezen Vreugde over afsluiting Lauwerszee getemperd Prettige verrassing 1Het Sneeker Nieuwsblad is mr gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Ds D. Oosten 25 jaar predikant -r| Minister vraagt 33 miljoen van de provincies voor afsluiting Lauwerszee Duitse run op Nederlandse aardappelen rRA SNEEKER NIEUWSBLAD DOE HET ZELF MET POSTZEGELS.' De route Jaarverslagen. gehouden. Moeilijkheden voor De Gaulle. de bestrijding deze Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Aan de Rijkskweekschool te Leeuwar den slaagden voor de akte nuttige hand werken onze stadgenote mej. E. Mak en mej. S. Steunebrink te Gauw. NEDERLANDSE PLOEG VOOR RONDE VAN FRANKRIJK 1960. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. School te Gauw de heer Fr. Riemer- sma te Ferwerd; als le kaasmaker a. d. Coöp. Zuivelfabriek te S ij banda buren de heer J. Punter van Srjbrandaburen, thans werkzaam als 2e kaasmaker te Oude- schoot; als le melkcontroleur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Oppenhuizen Uitwellingerga de heer J. Hofstee, thans 2e melkcontroleur aan de Coöp. Zuivel fabriek te Sijbrandaburen. Mej. D. Wittermans te Oppenhuizen is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School voor L.O. en U.L.O. te Marum (Gr.) her en Op Ver»chijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprij» 15 ct ptr mm. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementiprij» f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 07 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. werden uitgenodigd om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de plaatse, lijke woningnood. Na overleg met de mi nister van Maatschappelijk Werk heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn hoofdingenieur.di. recteur in de provincie Friesland ver zocht terzake een onderzoek in te stel len. Diens rapport geeft een duidelijk beeld van de toestand. In verband hier, mee zijn de ministers van mening, dat een persoonlijk onderzoek niet tot een verdere oplossing van het onderhavige probleem zal kunnen bijdragen. Dinsdagavond werd de brug over Jeltesloot door een drijvende kraan van de fa. Veltman uit Harlingen van zijn plaats gelicht en 30 meter verder weer neergezet op de nieuwe fundering voor deze brug. Dit alles houdt verband met de nieuw te bouwen brug over de Jeltesloot, waar voor een hulpweg om het brugwachters- huis is gelegd en de oude brug nu moet dienen als hulpbrug. Van publieke zijde toonde men veel belangstelling voor dit karwei, dat tot middernacht heeft geduurd. is morgen: Start 7 uur vanaf Markt, straat, Grote Kerkstraat, Oude Koe. markt, Hoogend, Balthuskade, Prinsen gracht, Woudvaartkade, 2e Woudstraat, Joh. W. Frisostraat, Amaliastraat, Jan van Nassaustraat, W. Lodewijkstraat, Joh. W. Frisostraat, Harinxmakade, Hooiblokstraat, Singel, Ged. Poortezij. len, Oosterdijk. Welnu, op de laatst gehouden jaarver gadering is besloten aan deze zeer vele verzoeken tegemoet te komen. Het bestuur heeft het plan opgevat op enkele achtereenvolgende vrijdagavond. den de buitenwijken met een muzikaal bezoek te vereren. Morgenavond 17 juni wordt gestart met het zuidelijk gedeelte van de stad, waarna de andere delen zullen volgen. Ged. Staten hebben de 300 industrie, woningen welke via de departementen van Economische Zaken en Volkshuis, vesting en Bouwnijverheid aan Friesland z^jn toegewezen, verdeeld over de elt kernen en subkernen. Onze stad krijgt er 32 van. De anderen gaan naar Drachten 86, Leeuwarden 72, Heerenveen 22, Har lingen 16, Dokkum 16, Kootstertille 14, Oosterwolde 10, Makkum 10, Wolvega 8 Lemmer 8, Bergum 6. Bij de toewijzing is rekening gehou. den met de toeloop van het aantal werknemers, de beschikbare ruimte, met de reeds eerder ontvangen toewijzing en met de toeneming van de werkgelegen heid in de afgelopen jaren. De volgende parturen nemen aan deze wedstrijd deel: Mantgum, Huizum, Kimswerd, Sneek, Huins, Tzummarum, Baard, Makkum, Stiens, Bolsward (3), Leeuwarden (2), Oosterend (2), Mars, sum (2), St. Anna Parochie (2). Scheidsrechter is de heer M. de Jong van Franeker en de wedstrijd begint om 1 uur. Het besluit van de minister van Ver keer en Waterstaat betreffende afslui ting van de Lauwerszee is in onze pro vincie met vreugde en het uitsteken van vlaggen begroet. Bij de opening van de zomerzitting der Provinciale Staten heeft de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan echter een dom per op deze vreugde gezet. Hij deelde nl. mede, dat de minister uitvoering van zijn besluit afhankelijk stelt van een redelijke bijdrage van de belanghebben den. Volgens de Commissaris zal deze bijdrage echter vele miljoenen moeten bedragen, welke ten laste van de pro vincie en de waterschappen zal ko men. Hij vroeg zich af waar die vandaan zullen moeten komen en voegde daar nog aan toe, dat in het Deltagebied of bij andere belangrijke werken naar zijn weten nimmer dergelijke bezwarende voorwaarden werden gesteld. met het verzoek dit aan willen geven. Op de van mevrouw even binnen ging zij niet in. De penningmeester de heer J. Terpstra boekte aan ontvangsten f 1996.18. De uitgaven bedroegen f 1210.48, zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van f 785.70. Over 1958 bedroeg dit f 635.29. Op de begroting voor dit jaar wordt een. ba tig saldo van f919.80 verwacht. De ontvangsten worden nl. geraamd op f 1996.80, de uitgaven op f 1077. Bestuursverkiezing. In Frankrijk zijn vorige week voor het eerst onder het bewind van presi dent De Gaulle massale stakingen van het overheidspersoneel gehouden, dat zich in zijn inkomsten gekort acht, door dat de kosten van het levensonderhoud de laatste tijden meer gestegen zijn dan de salarissen en dat nog wel, terwijl de regering voortdurend praat over de wel vaart van het land. De regering heeft zich niet laten vermurwen en slechts wat verhoging voor het volgend jaar toegezegd. De staking duurde maar 24 Wanneer men een visitekaartje onder ogen krijgt kan men öf aangenaam óf minder prettig worden verrast. Maar onze stadgenoot de Ned. Herv. predikant ds D. van der Werf was beslist blij met het kaartje, dat hij dezer dagen ontving, want toen hij de enveloppe opende bleek deze een bankbiljet van f 1000.te be vatten, met de simpele woorden: „voor de zending”. Het kaartje was afgegeven door een bejaarde dame, die het de echt genote van de predikant overhandigde dominee te uitnodiging te komen Wanneer „Het Stedelyk Muziekkorps Sneek” met zyn jaarlijkse „bliksem- lotery” in alle hoeken van onze stad komt en overal enorme medewerking ontmoet, wordt regelmatig de wens ge hoord: „wanneer krijgen wy nu eens muziek in de buitenwijken?” SNEEK. Heden, donderdag 16 juni, is het vijfentwintig jaar geleden dat onze oud. stadgenoot ds D. Oosten uit En schedé werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds Oosten werd op 25 september 1910 te Losser geboren. Hij bezocht de Rijks H.B.S. alhier, deed daarna staatsexa men gymnasium A en studeerde vervol gens nog aan de ryks universiteit te Lei den. Nadat de heer Oosten in 1934 door het provinciaal kerkbestuur van Fries, land was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 16 juni van het daaropvolgend jaar bevestigd als predikant van de vormde gemeente van Waaksens Brantgum in de classis Dokkum. 14 januari 1940 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Havelte in de classis Meppel en sinds 22 november 1942 dient hij de hervormde gemeente van Enschedé. Ds Oosten is o.a. lid van het hoofdbe stuur en voorzitter van de provinciale afdeling Overijssel van de vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Neder, land. Verder heeft hij ook nog zitting >n enige commissies van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. De heer ter Horst toonde verder aan, strijd van jongens van 14 t/m 16 jaar I dat ondanks de zeer gunstige resultaten wel|»e zyn bereikt, de t.b.c.-bestrijding toch nog altijd geboden blijft. Een be- lemmering hiervoor vormt echter het tekort aan verpleegsters in de sanatoria. Dit betekent zelfs een zeer ernstige stap terug. Daarom deed hij een dringend be roep op de burgery er aan mede te wer. ken het tekort op te heffen. De Amerikaanse presidentsver. kiezingen. In de Amerikaanse verkiezingsstrijd, die in eerste instantie zal duren tot juli, wanneer de partyen hun candidaten aanwijzen, en daarna tot begin novem ber, wanneer de president gekozen zal worden, is het wel zeker, dat aan de Evenals in tal van andere plaatsen is dinsdagavond ook in onze stad de Avondvierdaagse weer begonnen. De jeugd loopt elke avond tien kilometer, terwijl voor de senioren op drie avon. den een parcours van 15 km is uitge zet, en er hedenavond 20 kilometer on der hun schoenen doorgaan. Het aantal deelnemers schommelt om hetzelfde aantal als vorig jaar, nl. vier honderd, en spijtig genoeg moesten de organisatoren ook nu weer constateren dat het aantal individuele tippelaars steeds verder terugloopt en nu vrijwel nihil is. Het zijn hoofdzakelijk wandel clubs en groepen in schoolverband, die aan de tochten deelnemen, waarbij het opvalt dat behalve de b.l.o..school al. leen de chr. scholen meelopen. De open, bare lagere en katholieke scholen laten volledig verstek gaan, wat wel eens an ders is geweest. Over het weer hebben de deelnemers geen reden tot klagen, want de eerste avonden was het uitstekend wandelweer. Mevr. A. J. A. van Andringa-Luiking, die periodiek aftrad, werd herkozen. De agenda voor de algemene verga dering van de grote vereniging op 23 juni te Appelscha gaf geen aanleiding tot bespreking. De afgevaardigden zul. len door het bestuur worden aange. wezen. De rondvraag was gewyd aan de plan, nen voor ledenwinning. Zoals wy reeds eerder meldden, wordt a.s. zaterdagmiddag door de Kaatsver- eniging „Sneek” in het Sportpark aan de Leeuwarderweg een afdelingswed- De afdeling schreef in het afgelopen jaar 193 nieuwe leden In, waardoor het ledental steeg van 599 tot 792. Deze be langrijke winst is hoofdzakelyk' het ge volg van regelmatig huisbezoek door de heren Jillings, Leistra en Terpstra, maar naar hun mening kunnen in onze stad nog veel meer leden voor deze nuttige ver eniging worden gewonnen. Daarvoor werden in de jaarvergade ring, die maandagavond in het Groene Kruisgebouw werd gehouden, diverse plannen besloten, waarbij men tot de conclusie kwam, dat een bindings.avond met de toneelgroep van Beatrix-oord voor de leden en introducé’s waarschijn lijk nog het beste is. De mogelijkheid in het begin van het winterseizoen zo'n avond te houden zal worden onderzocht. Geslaagd voor landbouwmecanicien aan de praktijkschool te Slootdorp en Wageningen de heer W. E. de Boer te Hommerts. Dat Amerika daardoor niet gevrij, waard is van moeilijkheden hebben de gebeurtenissen in Korea bewezen, die tot de val van de oude vriend van Ame rika, Syngman Rhee, hebben geleid. De drang, die Amerika op Syngman Rhee heeft uitgeoefend om te wijken voor de gebleken en gerechtvaardigde onwil van de meerderheid van de burgers, heeft de sympathie voor de Amerikanen alge meen doen blijven. In Japan, wij hebben er vorige week al aandacht aan besteed, bestaat er bij de linkerzijde (socialisten, vakverbond, studenten) groot bezwaar tegen de op een normaal gekozen meerderheid steu nende regering van Kisji, een democra. tisch.liberale regering, die men ronduit conservatief zou kunnen noemen. De oppositie heeft ernstige bezwaren tegen de binnenlandse politiek van Kisji, maar ook tegen de buitenlandse, name lijk zijn sterk aanleunen tegen Amerika. Vandaar dat het verdrag, dat Kisji met Amerika heeft gesloten ter vervanging van het oude, dat gelijk met het vredes. verdrag in 1952 van kracht geworden is, onder vuur kwam in een poging Kisji tot aftreden te dwingen of zelfs tot ka merontbinding. Het heeft er nu alle schijn van, dat men deze poging op. geeft. Maar Hagerty, de perschef van de Amerikaanse president, heeft nog net ervaren hoe fel de Japanse gevoelens kunnen zyn. Vorige week vrijdag werd hy bij zijn bezoek aan de Japanse hoofd stad belegerd en op een haar na gemo lesteerd door de betogers, die het hem onmogelijk maakten anders dan per he likopter weer in zijn hotel aan te komen. Het is misschien gunstig, dat Hagerty het zo warm heeft gehad, want dat heelt de Japanners toch wel wat ontnuch terd. De betogende studenten hebben toegezegd de weg niet te versperren voor Eisenhower en de socialisten be loofden het bij zeer vreedzame betogin gen te laten. De democratisch socialis. ten gingen zelfs zo ver, dat zij Eisen hower als buitenlandse gast vriendelijk zullen ontvangen. Deze gewijzigde hou ding van de socialisten kan men verkla ren uit de angst, de bevolking te zeer tegen zich in te nemen, maar ook uit vrees, dat de communisten zich meester zullen maken van hun actie. Van zijn kant zou Kisji, naar nog niet officieel gemeld wordt, de ratificatie van het vei. ligheidsverdrag door verdaging van de zitting van de senaat uitstellen. Men be. grypt overigens, dat de Japanse politie het druk zal krijgen. Woningwetwoningen voor Ijlst en Wymbritseradeel. Van de resterende 87 woningwetwo ningen zijn aan Wymbritseradeel ten dienste van bedrijven vier en aan IJlst drie toegewezen. republikeinse kant vice-president Nixon de strijd zal gaan aanbinden met de de mocratische candidaat. Rockefeller, de republikeinse goeverneur van New York, heeft nog een schuchtere poging gedaan zich beschikbaar te stellen door een felle uitdaging aan Nixon en in het algemeen het beleid van de republikein, se regering van Eisenhower. Rockefel. Ier is een veel progressiever man dan Nixon, hoewel men over het algemeen van oordeel is, dat Nixon een zeer intel. ligente man is, met gevoel voor de rich ting van de politieke wind. In het andere, het democratische kamp, maakt senator Kennedy, ondanks zijn jeugd, nog de beste kans. Pogingen om hem te remmen zijn al mislukt. Zyn katholicisme bleek wel een voordeel, maar nauwelijks ergens een bezwaar te zijn. Hy heeft het vertrouwen van de vakbeweging, voorzover deze zich heeft uitgesproken en nu pas is daarbij geko men de ondersteuning van een aantal zogenaamde „egg-heads” (ei-hoofden, ofwel de Amerikaanse scheldnaam voor intellectuelen), die het tot het laatste toe gezocht hebben bij de candidaat van de laatste twee keren, Adlai Stevenson, wiens kansen op een candidatuur nu weer wat gedaald zijn, nadat men dacht, dat zijn grotere bestuurservaring (hij is goeverneur van Illinois geweest) net In de moeilijke tijden, die te wachten zijn, een voordeel zou zijn boven de jeugd en onervarenheid van Kennedy. Dat de Londense heer George Inch viool speelt, is niet zo bijzonder. Het komt echter al heel wat minder voor, dat men zijn eigen viool zelf bouwt en als men het dan nog doet van 12000 oude postzegels, mag ’t uniek genoemd worden. De heer Inch heeft vijf weken aan zijn instrument zitten plakken, laag over laag, maar nu is zijn viool dan ook net zo sterk als een normaal instrument. De goede vorm verkreeg hij door een oude viool als model te gebruiken. uren. Het is echter niet uitgesloten, dat er meer zullen volgen. Tegelijkertijd beginnen de tegensta», ders van de oorlog in Algerije meer het hoofd op te steken en overal in het land komen meldingen van bijeenkomsten, vooral van jongeren, waarop geëist wordt dat met de opstandelingen ge sproken zal worden. Deze zullen zich ten zeerste voldaan voelen door de woorden, die De Gaulle dinsdag aan het Algerijn se probleem heeft gewijd. Hij noemde een oplossing zo dicht mogelijk bij, eiste van de opstandelingen feitelijk geen on voorwaardelijke overgave meer, maar bood onderhandelingen aan over „de be. stemming van de wapens”. Ook bij de voorbereiding van en de contróle op het referendum over de zelfbeschikking zou den alle Algerijnse stromingen, dus ook en vooral de F.L.N. ingeschakeld moeten worden. Met spanning kan men het ant woord van de opstandelingen tegemoet zien. Behalve de stijging van het ledental vermeldde de secretaris de heer A. ter Horst in zijn 10e jaarverslag ook nog, dat verleden jaar in het sanatorium zeven patiënten uit Sneek werden ver pleegd, f35.voor het St. Nicolaas. en Kerstfeest in Beatrixoord en f 40.voor het Onderwijsfonds werd bijgedragen. Om de financiën van de afdeling te versterken namen leerlingen van de openbare scholen weer deel aan de Per- sil-actie. Dit is de Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk 1960 met de reserves, zoals die officieel is samen gesteld. Bovenste rij v.l.n.r.: Wim van Est, Ab Geldermans, Piet Damen, Coen Niesten en Martin v. d. Borgh. Onderste rij v.l.n.r.: Jaap Kersten, Jo de Roo, Jo de Haan en de reserves Piet van Est en Wout Wagtmans. Naar het Alg. Dagblad meldt, heeft minister Korthals Gedeputeerde Staten van Friesland en Groningen een bedrag van 33 miljoen gulden voorgesteld als basis van overleg over de bijdrage van beide provincies in de kosten van de afsluiting van de Lauwerszee. De minister heeft geprobeerd objec tieve maatstaven vast te stellen voor de bijdrage. Het is normaal dat pro vincies delen in de kosten van water staatswerken op hun gebied. Voor de Lauwerszee heeft minister Korthals in aanmerking genomen dat bij afsluiting geen dijkverhoging nodig zal zijn, waarvan de kosten 33 miljoen zouden bedragen. Daar de gebruikelijke provinciale bijdrage dertig procent is, zouden Groningen en Friesland hieraan dus negen miljoen hebben moeten be talen. Bovendien zal 24 miljoen gulden wor den bespaard daar er o.m. geen gemaal hoeft te komen en ook de bestrijding van de verzilting na de afsluiting wei nig of geen kosten met zich zal brengen. Zo komt de minister dan op 33 miljoen gulden als uitgangspunt van de bespre kingen die hij met de Gedeputeerde Staten van deze provincies zal gaan voeren. Een zeer groot aantal mannen, vrou wen en kinderen is dinsdag vanuit Duitsland Nederland binnengekomen om aardappelen te kopen, die in West-Duits- land bijna tweemaal zo duur zijn als aan deze zijde van de grens, zo meldt Ons Noorden. Trams dichtbij de grens waren overvol en toen de Duitsers met hun aardappe len terugkeerden, stonden zij in lange rijen bij de douanekantoren. Voor hun aardappelen moeten de Duitsers drie pfennig, nog geen drie cent, aan invoer rechten per kilogram betalen. De Westduitse douane heeft bepaald dat elk gezin maar tien kilogram uit Nederland mag meenemen. Maar om deze maatregel te ontduiken stelden de leden van vele gezinnen zich op verschil lende punten in de rij op Door de grote aantallen mensen konden de douane-beambten de familierelaties in de lange rij niet meer uit elkaar hou den. De ministers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen en zijn vrouwelijke collega Mej. Klompé van Maatschappelijk werk, hebben op de schriftelijke vragen van het Kamerlid dc heer Borst (c.p.n.) geantwoord, dat er inderdaad ongeveer 70 gezinnen on. der „bijzonder slechte omstandigheden” in de vervallen Zomerrakbuurten alhier wonen en dat op de kortst mogelijke ter mijn een einde aan deze woontoestand zal moeten worden gemaakt. De heer Van Aartsen zegt in het ant woord, dat het gemeentebestuur van Sneek het voornemen heeft over te gaan tot de sanering van deze buurt. Ge vraagd of hij bereid is voor de betrok ken bewoners een extra contingent wo ningen toe te kennen, antwoordt de mi nister, dat aangezien de provinciale toe wijzing van de woningwetcontingenten 1960 reeds is geschied, geen middelen meer ter beschikking staan om een extra contingent te verstrekken. Gede puteerde Staten van Friesland hebben eveneens het contingent, dat aan provincie was toegewezen, verdeeld. Hierbij, aldus het antwoord, heeft dit college evenals in vorige jaren zoveel mogelijk rekening gehouden met de si. tuatie in de gemeente Sneek, In dit ver. band kan volgens de ministers nog wor den opgemerkt, dat gedurende de af gelopen drie jaren in deze gemeente voor rond 125 gezinnen in verband met afbraak van hun woning een vervangen de woning beschikbaar kon worden ge steld. De ministers bevestigen, dat zij een gemeenschappelijke brief van de betref, fende gezinnen in de Zomerrakbuurt hebben ontvangen, waarin de ministers President Eisenhower van de Verenigde Staten is zondag uit Washington ver. trokken voor zijn reis naar het verre Oosten. Op deze tocht zal hij de Philippij. nen, Formosa, Korea en Japan aandoen. Deze reis was maanden geleden opge- zet in de hoop, dat de president zijn prestige, verhoogd door topconferentie en een bezoek aan Rusland, zou kunnen gebruiken om de goodwill van de Ameri kanen in het verre Oosten en Zuid-Oost-Azië te vergroten. Maar door de ontwik keling met het spionagevliegtuig en de mislukking van de topconferentie heeft zyn reis, Vooral wat de Japanse etappe betreft, meer weg van een hordeloop. Weliswaar hebben de Philippynen bezwaren tegen de Amerikanen in verband met de vergoeding van de oorlogsschade en Amerikaanse belasting op suiker, maar de stemming is in deze oude Amerikaanse kolonie bepaald niet anti Amerikaans te noemen. Formosa en Korea bestaan beide bij de gratie van Amerika. Wanneer Amerika zou besluiten, dat het zinloos was communistisch China niet te erkennen en Tsjiang Kai-sjek aan zyn lot over te laten, zou dat het einde betekenen voor Tsjiang, die voor een deel beschermd wordt door de Amerikaanse vloot. Men kan het bezoek van Eisenhower daar eigenlijk opvatten als een voortzetting van de oude politiek van Amerika. i-y, f i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1