Centrale Bedrijfsschool voor Friesland aar Bijdrage-ineens en renteloos voorschot voor verbouwing van de starttoren Mooi sluitstuk van de seriewedstrijden der KZVS Kredieten voor ’t gereedmaken gedeelte industrieterrein aan de Oppenhuizerweg IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 49 Maandag 20 juni 1960 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Mooi initiatief van de Sneker Metaalindustrie Verzoek aan de huismoeders Voordelen Brand aan boord Geslaagd Opbrengst collecte Benoeming rector en con rector Magister Alvinus- gymnasium Kamer van Koophandel en Fabrieken Atsma sr, Bakker, v. d. Zijpp jr, Minks, Hoekstra en Harry Lampe winnaars Sneker schooljeugd vaart weer Uitstapje Personeelsver. „Menno” Uitstapje Personeelsver. „Gebr. Kwant” Eindexamens Chr. Lyceum Johannes Bogerman’ Sneek ----■ Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Bevestiging en intree dr A. Wind in Almelo Aankoop twee percelen land I op starteiland K.Z.V.S. Voetballertje brak een been SNEEKER NIEUWSBLAD Misverstand Waarom in Sneek? het punten Dagschool en er geen Waardering van werknemerszyde In een persconferentie, welke vrijdag morgen in Hotel De Wijnberg werd ge houden, deden de heren S. B. Bos, direc teur van Landustrie en diens collega A. Jell ma van Hubert Co. een en ander nader uit de doeken. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 stemd theoretisch onderwijs stellig beter zijn. Een belangrijk voordeel is ook, dat het aanzien van het vak er door zal stij gen en voor ‘n goede vakopleiding minder op het doel gerichte initiatieven worden tegengegaan. Verwacht wordt, dat het aantal leer lingen in de beginjaren 60 a 70 zal‘be dragen en uit zal groeien tot plm. 200. Het bestuur van de Kon. Zeilvereniging „Sneek” heeft een verzoek ingediend om financiële medewerking van de gemeente ten behoeve van de verbouwing van de starttoren op het Koimeersland, welke volgens het bestuur reeds jaren lang niet meer aan redelijkerwijs aan een dergelijk gebouw te stellen eisen vol doet. Geslaagd voor Gymnasium B: de heer S. Y. Reitsma te Schraard. Atsma Sr. de tweede hij voor- n ver- mooie later /ertel- oingin op de n ge- juist Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ■jaar* :htig, over leien i. Ze aan den, naar an- t nu wel •lijk 'oor taar ar Sr m n n de a.s. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, oer halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Met nadruk werd er op gewezen, dat de school een dagschool zal zijn. Na hun gewone dagtaak in het bedrijf is het vol gen van onderwijs aan een avondschool voor de jongens te zwaar. Dit bezwaar geldt stellig' ook voor de leerkrachten. Op de bedrijfsschool gaan ze één dag per week naar school, (voor elk vak een andere dag) met doorbetaling van hun loon en vergoeding van de reiskosten, welke bestreden worden uit een door de deelnemende bedrijven te vormen reisfonds. Alle metaalbedrijven, dus ook die, georganiseerd in de Smecoma, mo gen meedoen. Hedenmorgen om 7 uur is de traditio nele instructieve schoolreis voor de leer lingen van de 6e klasse der openbare lagere scholen alhier weer begonnen. Ook de oudste leerlingen van de O.I.S. te IJsbrechtum maken de reis mee die weer gemaakt wordt met het grote en com fortabele motorschip „Vooruitgang III’ Er nemen totaal 160 kinderen aan deze mooie en leerzame tocht deel. Het nrosramma is seliik aan dat van Met drie touringcars van de firma Sij- persma en de auto van de heer Kwant werd zaterdagmorgen 7 uur voor de fa briek gestart. Via de Afsluitdijk en de Wieringer- meerpolder door het prachtige natuur reservaat ging het naar de eerste pleis terplaats Hotel „Stuttenberg” te Monni kendam. Hier werd koffie gedronken en een unieke verzameling van oude speel dozen, munten en klokken enz. bezich tigd. Vandaar ging het over de nieuwe brug bij Schellingwoude naar Aalsmeer, waar een bloemenveiling werd meege maakt in het 12000 m2 grote gebouw van de Centrale Aalmeerse veiling. Daarop werd via Schiphol naar Am stelveen gereden waar een prima koffie maaltijd gereed stond, welke door de di rectie was aangeboden. Vervolgens ging het over Loosdrecht, waar druk gezeild werd en Loenen aan de Vecht naar Hil versum, waar langs de verschillende studios en het prachtige Raadhuis werd gereden. Hier begon het warme weer zijn in vloed te laten gelden. Er werd nl. een „tussenlanding gemaakt onder de koele bomen van een uitspanning even buiten de stad. Na deze verfrissing ging het naar Bunschoten, een gezellig oud vis sersplaatsje met zijn oude klederdrach ten. Het was daar weekmarkt en er werden verschillende inkopen gedaan. Daarna werd de tocht voortgezet naar Vaassen waar in het keurig als restau rant ingerichte koetshuis van het oude kasteel „de Cannenburgh” de tafel ge dekt stond voor een eveneens door de directie aangeboden prima verzorgd diner, dat zich goed liet smaken. Na een inleidend woord van voorzitter de Vries hield de heer Ir. G. Kwant een tafel rede, waarbij hij aan verschillende per sonen die een bepaalde tijd bij de firma werkzaam zijn een enveloppe met in houd overhandigde. Na een quiz onder de kantoormeisjes werden ook enkele aardige prijzen uitgereikt. Voorts werd dank gebracht aan de kok en voor de bediening alsook de heer Sijpersma en de chauffeurs. Voldaan werd de terugreis aanvaard. In Kampen werd nog een uurtje gepau zeerd en daarna onder stromende regen door de N.O. Polder naar Sneek gere den. De voordelen van de Bedrijfsschool zijn vele. Alle leerlingen uit Friesland kunnen aan dit onderwijs deelnemen, zowel in Bemetel- als in Smecomaver- band waardoor een indeling naar jaar- klasse en vakverdeling kan worden door gevoerd. De leerlingen hebben ruim vol doende tijd voor het maken van huis werk wat de resultaten van het onder wijs zal bevorderen. Ook zullen zij, evenals de leraren, meer aandacht en ijver aan de leerstof kunnen besteden, en ervaringen uitwisselen De dagcursus loopt het gehele jaar door met onderbreking voor een vakan tie, het aantal lesuren zal belangrijk toe nemen terwijl er ook meer contact zal komen tussen de school en het bedrijfs leven. Overleg inzake de keuze en de samenstelling van de leerstof zal het re gelmatig schoolbezoek stimuleren en de cursusduur kan in overeenstemming worden gebracht met de praktijk-oplei- ding (leerovereenkomst). Verder wordt een grotere belangstel ling van toekomstige leerlingen en ou ders voor een dagcursus verwacht en zullen de resultaten van een praktijk opleiding met behoorlijk hierop afge- De Personeelsvereniging van de Gra fische - en Cartonnage Industrie Menno n.v. hield zaterdag met prachtig weer haar jaarlijks uitstapje. Acht uur precies vertrokken allen voorzien van een lunchpakket, een rokertje of snoep uit Sneek. Via Bolsward, waar nog enkele medewerkers werden opgepikt en de Afsluitdijk ging ’t naar Schoorl. Na eni ge ontspanning en een kopje koffie al daar werd de reis voortgezet via de Velsertunnel langs het Noordzee-kanaal naar Amsterdam. Daar hebben de dames rustig kunnen winkelen, met het oog op Vaderdag. Tegen half vijf werd koers gezet naar Harderwijk, waar ons een prima verzorgd diner wachtte, aan geboden door de directie. Tevens werd hier het kampioenselftal „Menno” door de directeur en het personeel gehuldigd, waarbij allen met de nodige hoera’s een draagmedaille werd aangeboden. Om 9 uur vertrokken wij voor het laatste tra ject Harderwijk-Kampen-N.O. Polder- Sneek. Met een kleine vertraging (door dat een der deelnemers bijna de bus miste) leverden de bekwame chauffeurs ons om 11 uur weer feilloos in de Wa- terpoortstad af. Het was een zeer ge- Geslaagd afd. HBS A: Mej. F. K. Bruinsma, Sneek en de he ren A. de Boer, F. Dijkstra, J. P. Eringa, J. H. F. Kooi en W. Zijlstra, allen te Sneek; A. D. Burna, Workum; L. Fol- kertsma, Koudum; P. Lootsma, Sloten; M. Minnesma, Joure; L. Nijdam, Wouds- end; J. de Roest, Balk; Th. Tuinstra, Heerenveen. Toen onze stadgenoot, de heer P. Stil- ma en zijn echtgenote met hun motor bootje in de haven van Langweer lagen, is brand aan boord uitgebroken, door dat de heer Stilma de motor startte ter wijl er benzine werd getankt, aldus meldt Ons Noorden, De heer Stilma trachtte de brand te blussen met een doek, doch ‘oen dat niets uithaalde ging men met een brand- blusapparaat aan de slag. Onze stadge noot liep verschillende wonden aan zijn handen op, terwijl zijn echtgenote aan de voeten werd verwond. Beiden wer den door dokter Haarman uit Langweer verbonden. De motorboot werd bescha digd. Vooraf evenwel wilde de heer Bos een misverstand uit de weg ruimen, ontstaan door het schrijven van de Sneker me taalbedrijven aan de Gemeenteraad naar aanleiding van de voorgenomen vesti ging van een Utrechtse Apparatenfa- briek in Sneek. De leden van de Raad konden daardoor de indruk krijgen, dat adressanten bezwaar hebben tegen het vestigen van nieuwe metaal-industrieën in onze stad. Dat is echter beslist niet ’t geval. Zij juichen dit zelfs toe en willen de industriële ontwikkeling hier graag positief door positieve daden bevorde ren. De heer Jellesma voegde hier nog aan toe, dat zij zelfs bereid zijn aan de vestiging van nieuwe industrieën mee te werken. Het stichten van de Bedrijfs school is één van de aktiviteiten voor dit alles. Toelating en leerprogramma Om tot de school ie worden toegela ten moeten de cursisten in het bezit zijn van een diploma L.T.S. De cursus duurt (voorlopig) twee jaar na afloop waarvan de leerlingen zich moeten onderwerpen aan het landelijke Bemetel-examen. Het leerprogramma zal gericht zijn op de eisen van de be drijven. Op school wordt alleen theorie onderwezen, de praktische opleiding ge schiedt in de bedrijven. Ook daarvoor moeten de leerlingen examen afleggen. De schril wordt geheel zelfstandig, maar voorlojffg wordt begonnen met hulp van het bestuur der L. Technische school. Het benoemen van de leraren en het vaststellen van de leerstof geschiedt in samenwerking met de Stichting Beme tel en de directeur van de Technische school. Les zal worden gegeven in plaat- en constructiewerk, licht plaatwerk en roestvrij staal,, machine bankwerken, montage en diverse machinale vakken (draaien, fraisen enz.). Teneinde het gespecialiseerde vakmanschap van de jonge werknemers in Friesland te bevorderen, een bijdrage te leveren voor de bevordering van de werkgelegenheid en het industriële klimaat in onze provincie, de Friese metaalindustrie te steunen om haar concurrerende positie op de vrqe markt en straks op de Euromarkt te handhaven en de trek naar het Westen af te remmen, hebben de gezamenlijke metaalbedrijven in onze stad het initiatief genomen tot het oprichten van een centrale bedrijfsschool voor de metaalindustrie in Friesland. Deze dagschool zal in Sneek worden gevestigd, voorlopig in het Advendo-gebouw aan de Korte Vreugde en in augustus of september starten. In de eerste plaats zijn de vertrek ken voor de technische staf en voor de administratieve leden van het wedstrijd. comité, die zich beide In de eigenlijke toren boven elkaar bevinden, door een noodzakelijk geb'eken grotere bezetting veel te klein geworden. Hierdoor is b.v. het ontvangen van officiële personen, zoals dat op hoogtijdagen in de Sneek week traditiegetrouw plaats vindt, slechts mogelijk als tezelfder tijd enke le leden van het wedstrijdcomité zich uit de toren terugtrekken. Ditzelfde zou eigenlijk ook moeten gebeuren als de persfotografen het bovenste gedeelte van de toren bezigen voor het maken van bijzondere opnamen. Ook de toegan gen tot de verschillende étages van de toren zijn zeer primitief. In de tweede plaats is de protestka. mer in de achteruitbouw van de toren van te geringe afmetingen. Om partijen en getuigen te ontvangen en te horen SNEEK/HEEG. Dr A. Wind, voorheen predikant van de Gereformeerde Kerk van Sneek voor de missionaire arbeid te Adiredjo in de classis Banjumas-Zuid in Indonesië, heeft gisteren, na zaterdag avond te zijn bevestigd door ds P. van Vliet te Soestdijk, zijn intree gedaan als predikant van de Gereformeerde' Kgrk van Almelo, waar hij de opvolger is ge worden van drs. Okke Jager, die eind april van dit jaar naar Haarlem.Noord is vertrokken. Dr Wind, die op 26 augustus 1924 te Heeg is geboren, werd op 4 april 1951 te Heeg bevestigd als predikant voor de missionaire dienst. Toen in 1955 de Ge reformeerde Kerk van Sneek zendende Kerk van Friesland was geworden, ging hij op 14 september 1955 over in dienst van de Zendende Kerk van Sneek. Op 24 november van het vorige jaar keer de dr Wind terug naar Nederland en vestigde hij zich in Hilversum. Nu de vakantietijd snel naderbij komt en ieder zich klaarmaakt om er op uit te trekken, gaan ook de bakkers de vrije natuur weer in. Maar stelt U zich eens voor, huismoeders van Sneek, wat het voor gevolgen zou hebben, als ze alle maal tegelijk vakantie zouden nemen. Geen brood op tafel Wanneer U, huis moeders, dus hoort dat Uw eigen bakker met vakantie gaat, waarschuwt U dan bijtijds de bakker die bij Uw buren komt! Die zal U zeker van dienst willen zijn. Maar wanneer U plotseling ver langt dat deze bakker ook bij U aan komt, zullen er zeker moeilijkheden ont staan. Iedere bakker moet immers het aantal van zijn klanten weten, opdat er geen moeilijkheden in het produktiepro- ces’’zullen komen. Want hoe moet hij anders bepalen hoeveel brood hij moet bakken? Een bakker wil natuurlijk niet het risico lopen met een hoeveelheid brood te blijven zitten. Daarom, huis moeders, houdt hier rekening mee en maakt U het de „achterblijvers” niet te moeilijk door ze plotseling extra te be lasten! Waarschuw dus tijdig de bakker, die U tijdelijk van brood moet voorzien. U kunt van de dank van alle Sneker bakkers verzekerd zijn! Het bestuur van de Bakkersver eniging. Zoals bekend zijn er plannen in voor bereiding voor het graven van een in- steekhaven aan de Oppenhuizerweg en het bouwrijpmaken van industrieterrei nen rondom deze haven. In verband hiermede besloot de raad op 21 december 1959 de boerderijen met landerijen „Wigledam” en ,,’t Op” van het O.B.W. te kopen, welk besluit in middels door Ged. Staten is goedge keurd. Vervolgens werd op 4 april j.l. beslo ten het terrein tussen de Oppenhuizer weg en rijksweg 43 in afwachting van een daaromtrent te nemen definitief be sluit, in beginsel tot industrieterrein te bestemmen en als zodanig in te richten. Het door de stedebouwkundige ont worpen uitbreidingsplan in onderdelen „Oppenhuizerweg" is inmiddels ter be. oordeling gezonden aan de commissie van advies voor de gemeentelijke uit breidingsplannen in Friesland te Leeu warden. Naar B. en W. hopen zal het ontwerp.uitbreidingsplan binnen afzien, bare tijd aan de Raad ter vaststelling kunnen worden aangeboden. In verband met de ingekomen aanvra gen om industrieterrein, door de N.V. Handelshuis Holvrieka te Utrecht, is het nodig reeds thans, in afwachting van de vaststelling van het onderhavige nartiële uitbreidingsplan, met de inrich. is de hiervoor bestemde ruimte, die doorgaans ook nog dienst doet als berg plaats voor materiaal, te klein en uiter aard ongeschikt. Tenslotte ontbreekt in het gebouwtje een toilet. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen heeft architect J. D. van der Molen alhier een ontwerp tot verbou wing van de starttoren gemaakt. Hoe wel de opzet van de verbouw uiterst sober is gehouden zullen de kosten hier van naar raming toch nog f 8000.— be dragen. Het lag aanvankelijk in de bedoeling van het bestuur deze kosten zoveel mo gelijk te financieren met de opbrengst van de aan de gemeente te verkopen percelen land op het Koimeersland, maar omdat deze nog met een aanzienlijke schuld bezwaard zijn en de vereni ging ook nog uitgaven moet doen voor het scheuren van weiland, zal voor de financiering van de verbouw maar f 2000.beschikbaar komen. En aangezien het resterende gedeel te van de verbouwkosten niet uit de gewone middelen van de vereniging kan worden gefinancierd, heeft het bestuur zich tot B. en W. gewend om financiële medewerking. B. en W. zijn tot de over tuiging gekomen, dat het in dit geval verantwoord is uit de gemeentekas een bijdrage a fonds perdu van f 3000.te verlenen en daarnaast een renteloos voorschot te verstrekken tot een gelijk bedrag, af te lossen in maximaal tien jaarlijkse termijnen. In het verleden heeft de raad meerde re malen door het verlenen van rente loze voorschotten (aan muziekverenigin gen. speeltuinverenigingen en een voet balvereniging) blijk gegeven het als een taak van de gemeente te zien medewer king te verlenen aan activiteiten ter sti mulering van het culturele leven en de beoefening van sport en spel. Ook de zeilsport verricht een belangrijke func tie op het gebied van de ontspanning en de vrije tijdsbesteding. Dat in dit geval bovendien een bijdrage-ineens wordt ge- gegeven is naar de mening van B. en W. verantwoord omdat met de instandhou ding van zeilwedstrijden in het algemeen en die in de Sneek.week in het bijzon der, een algemeen gemeentelijk belang wordt gediend. Zij stellen dan ook voor de gevraagde medewerking in bovengenoemde vorm te verlenen. raamd op f284.620, inbegrepen de aan. leg van de hoofdleidingen voor gas en water en het aanbrengen van brand kranen. Hoewel het in dit stadium nog niet mogelijk is een voorstel tot het vaststel len van de verkoopprijzen voor het in dustrieterrein bij de raad ter tafel te brengen, hebben voorlopige becijferingen uitgewezen dat de gemiddelde verk.prijs niim f 8.per m2 zal zijn. Voor het gehele industrieterrein zal echter toe. passing worden gevraagd van de z.g. prijsreductieregeling „Bevordering In. dustrialisatie Ontwikkelingskernen”. Wanneer hieraan wordt voldaan, zal 50 van de in rekening te brengen verkoopprijzen voor rekening van het rijk komen indien een zich aldaar te vestigen bedrijf eveneens onder genoem. de regeling valt. Onder mededeling dat zij zodra dit mogelijk is, een voorstel zullen doen tot verdere uitvoering van het plan voor de aanleg van een insteekhaven met in dustrieterrein en het vaststellen van de terreinprijzen stellen B. en W. thans voor, ten behoeve van het bouwrijp ma ken van het hiervoor genoemde gedeel te, kredieten beschikbaar te stellen tot een totaal bedrag van f 284.620,en daartoe de gemeentebegroting en de be- Namens de Alg. Ned. Metaalbedrijfs- bond was ook de heer A. O. de Hartog, districtbestuurder te Leeuwarden, aan wezig, die de verzekering gaf, dat alle werknemersorganisaties in het metaal bedrijf volkomen met het plan instem men en alle waardering hebben voor het hier genomen initiatief. Voor rector bevelen B. en W. aan de heer A. van Bruggen, leraar in de klas sieke letteren, tevens conrector en voor conrector dr A. S. Wadman, leraar in de Nederlandse en Friese taal aan Gymnasium. De benoemingen geschieden in raadsvergadering van dinsdagavond De seriewedstrüden van de Kon. Zeilver. „Sneek” zijn zaterdagmiddag met fraai weer zon en een mooi zuidelijk briesje geëindigd. De Schouwenklasse, Vrjj- heidsklasse en Regenboogklasse waren nog volledig bezet, de anderen telden slechts een of twee wegblijvers. Ook was er vrjj veel publiek op het start eiland, al kreeg dit niet veel strijd te zien. Met uitzondering van de Regen boogklasse bestond elke wedstrijd nl. maar uit één route en dat is op zo’n kleine baan als thans gevaren werd te weinig om werkelijk strijd te voor alle klassen Alleen spel was overigens sprake. Piet liep tegen de keeper op en kwam daardoor te vallen. Nadat dokter Ubbens eerste hulp had verleend, is de jongen naar het ziekenhuis gebracht, waar het been is gezet. Hij kan nu spoe dig weer naar huis. vierde plaats en twee overwinningen de primus interpares en winnaar van de dagprijs. Bovendien eindigde hij daar door, hoewel hij de eerste maal niet meevoer, met 3817 punten als tweede op de ranglijst. Hulde Jan Boomsma, die resp. als 6e, 7e en 2e finishte, schoof door die laatste prestatie een plaats op en werd met 3265 punten derde in het eindklassement. Magda Kingma, na de eerste helft van het tournooi tweede, finishte na de eerste wedstrijd als der. de, maar daarna bracht ze het niet ver der dan 6e en 7e en dat kostte haar twee plaatsen. Met 3107 bezet ze de vierde plaats, hoewel ook dat nog een kranige prestatie is in zo’n sterk bezet te klasse. Na haar volgen P. Minnema, Joure (2340), Wim v. d. Heuvell (1852), J. v. d. Meulen, Joure (1841), J. de Boer (1755), Tjallien v. d. Sluis (1644), A. v. d. Zee, Joure (1357), Halma, Joure (1218) en mej. E. Zijlstra (798). De Leeuwarder H. A. Minks was in de 16 m2 klasse weer ongenaakbaar. Beide malen won hij onbedreigd, zodat hij in zes wedstrijden maar eenmaal ver slagen werd. Hij eindigde met 5020 pun ten als nummer één met een grote voor sprong op onze stadgenoot Th. de Haan, die nu tweemaal 3e was en totaal 2987 punten verzamelde. Met een kleine ach terstand (2941 punten) bezet Radsma de derde plaats. Daarna volgen IJ. Veld- stra, Leeuwarden (nu tweemaal twee de) met 2913, Sminia (1640), Burema (1540) en Graatsma (916). De dagprijs was voor Minks. De strijd in de Regenbogen werd vol ledig beheerst door notaris Hoekstra. kunnen verwachten. Om die reden komt het ons gewenst voortaan weer één wedstrijd over twee of drie routes te laten zeilen, voor de jeugd zou men bij wijze van oefening twee starten op één middag kun nen handhaven. Dat Sneek als plaats van vestiging der school is aangewezen komt, omdat zij in een dubbele zin kernstad is. In de eerste plaats is zij alszodanig door de regering aangewezen omdat het een verzorgings centrum is van handel en nijverheid en van cultuur, en ten tweede door het feit dat het reeds de kern is van een vrij belangrijke metaalindustrie met fabrica ge van technisch hoogstaande producten, en deze industrie zeer centraal gelegen is ten opzichte van de andere machine-, scheeps- en metaalbedrijven in Fries land. Serieus. Later deelde de voorzitter nog mede dat op 11 juni in het gebouw der Ka mer de jaarlijkse vergadering met de directeuren der handelsavondscholen in Friesland werd gehouden, waarin ver schillende punten betreffende het han delsonderwijs, o.a. met betrekking tot het examenwerk en de toepassing van de richtlijnen voor de uniforme beoor deling van het schriftelijk examenwerk, werden besproken. De heer Th. W. Zandstra, die deze vergadering in zjjn kwaliteit van Voor zitter der Handels- en Nijverheidscom. missle uit de Kamer had bjjgewoond, merkte op, dat het hem wederom had getroffen hoe serieus en met hoeveel zorg het handelsavond-onderwijs in het distrikt wordt behandeld, waarbij er tevens op wees, dat dit onderwijs op een zódanig niveau ligt, dat bezitters van het diploma van een dergelijke schooi waardevolle krachten voor het bedrijfs leven kunnen zijn. De gemeente is in de gelegenheid twee percelen weiland, gelegen in het Sneker Meer, deel uitmakende van „De Zwagen” (het z.g. starteiland) van de Koninklijke Zeilvereniging „Sneek”, al hier, aan te kopen. De oppervlakte be draagt in totaal 3.26.60 ha. Deze percelen land zijn voor de be oefening van de watersport van bijzon dere betekenis, vooral tijdens de „Sneek week” en andere hoogtijdagen. Het komt B. en W. dan ook gewenst voor, dat de gemeente van deze gelegenheid gebruik maakt. De ligging en kwaliteit in aanmerking nemende, komt een koop som van f 6500.voor beide percelen gezamenlijk hun redelijk voor, terwijl uit de aankoop geen financiële lasten van betekenis voor de gemeentebegroting voortspruiten. De door de verkoopster gestelde voor, waarden achten zij eveneens aanvaard baar, zodat voorgesteld wordt tot de aankoop te besluiten. Hij nam spoedig de kop en liep steeds verder uit, zodat hij met een straat won en daardoor zijn leiderspositie aanmer kelijk verstevigde. Van der Zee zat steeds in zjjn kielzog, maar achter hem streden Alberda, de Wilde en Zwart om de derde plaats waarbij Zwart, na de eerste route vierde en na de tweede vijf, de, tenslotte zegevierde. Alberda finish, te als vierde en de Wilde als vijfde. De eindstand werd hierdoor 1. Hoekstra 2653 pnt.; 2. Alberda 1785; 3. A. v. d. Zee 1352; 4. Zwart 1054; 5. de Wilde 950; 6. Mr A. v. d. Werf 570; 7. Röfe. kamp 597; 8. de Vries 327. De dagprijs ging naar Not. Hoekstra. De 16 m2 JeugdklaSse, waarin Sie. bren Heeg en Harry Lampe de eerste plaats deelden met elk 2410 punten, bracht niet de spanning welke daardoor verwacht mocht worden. Heeg liet nl. verstek gaan. De strijd leverde Lampe nu twee overwinningen op, zodat met bijna elfhonderd sprong op Veenema (4418 tegen 3339) eerste in het eindklassement werd. Vee nema, na de eerste wedstrijd 3e en na de laatste 2e legde daardoor beslag op de tweede plaats. Van Terwisga, die alleen in de laatste race meevoer, waarin hij als vierde eindigde, is met 2464 punten derde, Heeg vierde (2410), Aukema vijf, de (2159), Dorry Vlas zesde(1737), Dik- hoff zevende (1446) en mej. E. Gerrit, sma sluit de rij met 385. In de Gemengde Jeugdklasse voeren ook de nieuwe Ritsjes mee, welke af zonderlijk beoordeeld werden. Klaas Stam en Theo Damstra eindigden met een gelijk aantal punten en kregen daardoor dezelfde prijs. Van de overige deelnemers, die met won Cor Venema met ,,’t Geuske”, die in de eerste wedstrijd derde was en de tweede won, de dag prijs. Mej. Nlermeijer met „Stem” werd tweede. De vorige maal vermeldden we op ge zag vah het Wedstrijd-Comité, dat Ve nema na de tweede wedstrijd-middag de dagprijs gedeeld had met Han Span, ninga. Later bleek evenwel, dat hij de laatste wedstrijd wegens averij niet ge. finisht was. Laurens Metz met „Fuut” is toen in zijn plaats gekomen. Donderdagmiddag heeft tijdens een voetbal partijtje tussen leerlingen van de R.K. Uloschool en de Chr. Uloschool al hier Piet Reekers uit Woudsend, leer ling van eerstgenoemde school een been gebroken. Van ruw In de Schouwen won eerste ontmoeting, maar in de moest hij de eer aan Hoekstra laten, die daarvoor tweede was. Atsma’s voor sprong was echter groot genoeg, want hij eindigde na aftrek van zijn slechste wedstrijd (wat voor alle klassen, behal ve de Regenbogen gold) met 3214 pun ten op de eerste plaats. Hoekstra werd tweede met 2436, Atsma jr. derde met 1658. De Pampusklasse zeilde zonder Van Foeken, die daardoor nog vaster op de laatste plaats kwam. Bakker stelde door twee derde plaatsen de eerste maal achter Hennie de Jong en Slob en daar na achter Piet en Hennie de Jong zijn eindzege veilig. Hij bracht zijn pun tentotaal nl. op 3140. Hennie de Jong, die de vorige maal niet van de partij kon zijn waardoor hij van de tweede op de vierde plaats terecht kwam, heroverde door zijn oven inning en zijn tweede plaats met 2914 punten het verloren ter rein. Een fraaie prestatie. Slob is num. mer drie met 2316, P. de Jong vierde met 2237, Jissink vijfde met 1890 en van Foeken sluit de rij met 540. Op verzoek werden voor de laatste wedstrijd twee routes gezeild. De twee de bracht echter geen verandering. Al len behielden hun plaats, waardoor H. de Jong de dagprijs won. In de Vrijheldsklasse waren mej. Zijl, stra en v. d. Zee (Joure) absent. Deze klasse moest de wedstrijd welke de vo rige keer ongeldig werd verklaard, in halen en startte derhalve driemaal. De eerste keer won de leider v. d. Zijpp jr., maar daarna had hij bij de finish drie concurrenten voor zich. Zijn eindzege kwam daardoor echter niet in gevaar. Met 4362 punten prijkt hij nog fier aan dc kop. Henk Repko was nu met een handicap zeilden, Naar de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland in de woensdag j.l. gehouden openbare vergadering mededeelde, heeft de Ka mer aan de colleges van B. en W. van die gemeenten in het distrikt, waar een Gemeentelijke Handelsavondschool is gevestigd een schrijven gezonden, waar, in wordt verzocht het jaarlijkse subsi, die van de Kamer ten behoeve van die scholen ook inderdaad aan de handels avondschool ten goede te doen komen, opdat de directeur de beschikking kan krjjgen over enige fondsen, waaruit bui tengewone uitgaven in verband met het onderwijs, welke niet op normale wijze kunnen worden gedeclareerd, kunnen worden bestreden. PoBo een en e Is e t n voor het diploma van de gezellen-curs’.'s Brood en Banket aan de Bakkersschool te Leeuwarden. De collecte voor het Roode Kruis heeft in Heeg f 239,65 opgebracht. ting van een gedeelte van het industrie terrein een aanvang te maken. De hier mede gemoeid zijnde kosten worden ge- vorige jaren. Er wordt dus weer bezoek gebracht aan Amsterdam Schiphol, IJmuiden en Aalsmeer. het bestuur en de directie zeker op z'n plaats is. grotingen van het waterleidingbedrijf en het grondbedrijf, het gasbedrijf en het leningsfonds voor 1960 te wijzigen. :e tn e- t- sr

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1