Verlenging avondsluiting in watersport dorpen van Wymbritseradeel, koopavond op vrijdag en halvedagsluiting op woensdagmiddag „De Earekroane” gaat 9 juli a.s. in première te Sonde! Morgen start van de Martinifeesten IJLST WYM BRITS ERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 30 juni 1960 115e jaargang no. 52 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Eindexamen R.H.B.S. Bewoners Zomerrakbuurten Brass Band in Oudemirdum Nieuwe zilveren rijksdaalders Eerste bij Boomsma gebouwde Viskotter te water gelaten teleurgesteld over antwoord ministers Uitslag Ballonwedstrijd op 5 mei Opmerkingen van raads leden bij onderzoek Gemeenterekening over 1957 De Gemeenteraad van Wymbritseradeel gaf gisteravond weer uiting aan zijn streven het watertoerisme in deze gemeente te willen bevor deren. Alle leden schaarden zich n.l. achter het voorstel van B. en W. om op verzoek van de winkeliersvereniging „Heeg en omstreken” in de watersportdorpen de avondsluiting tot 21 uur, welke thans geldt voor de periode van 1 tot en met 24 augustus reeds op 15 juni te laten ingaan en te doen eindigen op 26 augustus. Aan de rij dorpen waarvoor de avondsluiting geldt werd Oudega toe gevoegd, omdat ook dit dorp meer en meer bij de watersporters in trek komt. Tegelijk met deze verlenging werd besloten een koopavond tot 22 uur in te voeren en wel op vrijdag en een verplichte halvedagsluiting voor alle middenstandszaken, met uitzondering van de kappersbedrijven welke volgens een landelijke regeling op maandagmiddag gesloten moeten zijn. De verlenging van de avondsluiting treedt echter pas in werking nadat daarop de koninklijke goedkeuring is verkregen. Weer bijdragen bedrijven voor de Kankerbestrijding Hd Sflwker Nieuwsblad is hr g«combin«.rde uitgave vaa NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en IJsselmeer-race Regenbogen nu op 31 juli Kerknieuws Slotbijeenkomst Vogelvrienden van Sneker V.V.V. gids SNEEKER NIEUWSBLAD ad Aankoop grond. en Gemeenterekening 1958. verwacht. voldoet Korting. belangrijke enige heren Aanvraag voor aanschaffing gymnastlekmateriaal. Benoemd werden de heren Rebel met 11 stemmen en de heer Posthuma met 14 st. Op de heer Wijmans werden drie stemmen uitgebracht, op de heer Vel- linga één en één stem was ongeldig. In het kader van de zomerfeesten zal in Oudemirdum op woensdag 6 juli a.s. de Brass Band o.l.v. Meindert Boekel op treden. Elke week organiseert de ver- Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 totaal f 67.951, totaal Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS en an üt ik ;n ze :h zo als Advertentieprijs 15 ct per mm. Bi) contract (handelaadv.) ager. Abonnementtprij» f 3,— oer half jaar. Franco per ooat f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5074 8 ten name ran Sneeker Nieuwablad. Alle 15 leden waren aanwezig toen de Voorzitter, burgemeester J. van Hout, deze traditionele zomervergadering op de gebruikelijke wijze opende. Gelukwens aan Prins Bernhard. Aanschaffing leermiddelen o.l.s. IJsbrechtum. op het Martiniplein het Benoeming leden Commissie tot wering van schoolverzuim. Wegens vertrek van de heren B. Tam. minga te Hommerts en K. W. Kooistra te Nijland zijn in deze commissie twee vacatures ontstaan. Ter vervulling hiervan hebben B. en W. van de Commissie de volgende aan bevelingen ontvangen en overgenomen: Van Van der Plaats N.V. te Bolsward vernamen wij de uitslag van de op 5 mei alhier gehouden ballonwedstrijd. Zoals men zich nog wel zal herinneren was het 5 mei stralend weer met weinig wind. De ballonnen dreven dan ook vrij wel recht omhoog en ontvingen pas na dat ze in de hogere luchtlagen gekomen waren enige wind. Vandaar dan ook dat de ballonkaart- jes uit vrijwel alle richtingen opge stuurd werden. De ballon van Satske van Bemmel is het meest ver afgedreven #n in Frank rijk in het dorpje Chameane, gelegen aan de rivier de Loire, terecht gekomen. Hiermede heeft Satske de eerste prijs, een fiets, gewonnen. De tweede prijs, een autoped, is voor Catrinus Kamstra. Zijn ballon is binnen de grenzen gebleven en terecht gekomen midden in het centrum van Assen. Verdere prijswinnaars zijn: 3e prijs: Douwe Brouwer; 4e Jelske Pie- tersma; 5e Jan Holkema; 6e Eelke van Netten; 7e Froukje Bron; 8e Johannes Bijl; 9e Eppie Koops; 10e Simon Velt huis. Pe afd. Sneek van de Ned. Ver. tot steun aan het Kon. Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding heeft een de zer dagen van het Hoofdbestuur bericht ontvangen, dat in de afgelopen maanden wederom bijdragen beschikbaar werden gesteld door een aantal Sneker bedrij ven, nl. door de directies van Lankhorst Touwfabrieken N.V., Pijttersen’s Ma- chinehandel N.V. en Kingfabrieken Ton- nema N.V. en door het personeel van de Fa. Woudstra. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. A *G. Bok, *A. A. ten Cate, J. L. Dtfk. huis, *T. Faber, A. Hoogstra, *N. Kupe. rus, S. K. v. d. Meulen, *A. H. W. Otto, B. Schuil, allen te Sneek; *A. G. de Vries, Bolsward; *R. v. d. Leij, Lutke. wierum; *G. Postma, Molkwerum; L. Bokma, RoordahuizumM. Schukken, Tjerkwerd; W. H. Stegenga, Wyckel. Zijn meisjes. Morgenavond wordt een begin ge maakt met de Martinifeesten op het verlichte podium op welke georganiseerd worden door Actie-Comité Sneek en V.V.V. Waar deze vergadering samenviel met de verjaardag van Prins Bernhard, werd op voorstel van de Voorzitter eenstem mig besloten Z.K.H. telegrafisch namens de Raad geluk te wensen. De notulen van de vorige vergadering werden na hét aanbrengen van wijzigingen op verzoek van de Gerding en Brandsma vastgesteld. Ingekomen Stukken. De gewone dienst wijst een batig sal do aan van f 16.075.03, de kapitaal- dienst vertoont een nadelig saldo van f 1.130.814.91. Bij het afsluiten van de rekening moest totaal nog f 33.358.25 worden betaald, terwijl de staat van ver haalbare posten een totaal aangeeft van f 30.539.16, waarvan op 24 juni j.l, reeds meer dan f29.000.was ontvangen. De aangewezen raadscommissie welke de rekening heeft onderzocht stelde voor tot voorlopige vaststelling over te gaan, waartoe z.h.s. werd besloten. (Zie verder pagina 2). Het is de bedoeling van het bestuur, dat in 195R en ’59 ook reeds dergelijke stukken liet opvoeren, het peil van het amateurtoneel op te voeren. Daarom ook heeft zij cursussen georganiseerd voor amateur-toneelspelers om tot gro tere prestaties te komen. Helaas laat de deelname aan deze cursussen nogal wat te wensen over, wat voor een belangrijk deel gezocht moet worden in het feit dat de meeste spelers in het boerenbe drijf werkzaam zijn. Velen zijn daardoor verhinderd geregeld de repetities te be zoeken, maar toch is het de heer P. v. d. Zee, die de centrèle regie in handen heeft, gelukt de spelers tijdig „klaar te stomen”. Het stuk is geheel anders van struk- tuur dan de voorgaande. Deze waren in proza-vorm geschreven, terwijl dit in poëzie-stijl staat met een sterk jambisch ritme. Het motief van het stuk is ont leend aan een verhaal van KI. Aartsma dat de heer v. d. Veen in 1940 onder ogen kreeg. Hij heeft toen reeds een be werking gemaakt, doch deze was intus sen verouderd, zodat hij vorig jaar het stuk opnieuw bewerkte. Het is een in het Fries geschreven ro mantisch spel, in de tijd van Koning Radboud, omstreeks 700 jaar na Christus. Het speelt in de Friese wouden en aan t hof van de heidense koning en behan delt het conflict tussen het Christen- en het heidendom. De opvoeringen, die op 9. 12, 18 en 30 juli plaatsvinden, zullen ongetwijfeld het culturele leven van de Zuid-West- hoek animeren. Van deze percelen zal een aantal door middel van een lange dienstleiding op een bestaande hoofdleiding kunnen wor den aangesloten. De eigenaren of huur ders ontvangen t.z.t. een voorstel tot aansluiting tegen sterk verlaagde kos ten, wat mogeiyk zal zijn door een nieuwe aanvullende rijkssubsidieregeling. De heer Abma vroeg wat de I.W.G.L. verstaat onder wel en niet aansluitbare percelen en dankte B. en W. voor het ingestelde onderzoek. De Voorzitter antwoordde, dat niet aansluitbare percelen die zijn, welke te ver van de hoofdleiding liggen. Ter uitvoering van het op de begro ting 1960 voorkomende object „Ver. vanging Bandsterbrugje door een dui ker, annex wegomlegging ter plaatse”, waarvoor Ged. Staten inmiddels mach tiging verleenden, werd z.h.s. besloten van de heer P. v. d. Velde te Ruurlo twee percelen weiland groot resp. 460 en Een dei' leden van de tweede sectie vestigde er de aandacht op, dat de kan toorbehoeften door de Gemeentelijke diensten en bedrijven zelfstandig en vaak in kleine hoeveelheden worden in. gekocht. Hij stelde de vraag of B. en W. het mogelijk achten deze aankopen te coördineren, bijv, door het instellen In de eerste sectie was het één der leden opgevallen, dat op sommige nota’s voor geleverde goederen ten behoeve van de dienst van Gemeentewerken de ge stempelde mededeling voorkomt, dat bij betaling van het verschuldigde bedrag voor een bepaalde datum een korting van 1 kon worden afgetrokken. Hij betreurde het dat in het algemeen ver. zuimd is hiervan gebruik te maken. B. en W. delen in hun antwoord mede dat zij aan de hoofden van dienst hebben verzocht deze kortings mogelijkheid voortaan zo veel mogelijk te benutten. Centrale inkoop Kantoorbe hoeften. De onlangs uitgestelde Ijsselmeer, race van de afdeling Friesland der Ned. Regenboogclub is nu vastgesteld op zon dag 31 juli a.s. De afdeling heeft ook een reglement voor de puntentelling voor de prestatie, prijs I960 vastgesteld. Voor deze telling gelden alle open, of onderlinge wedstrij den in Friesland, waarin tenminste zes Regenbogen zijn gestart. Niet meegeteld worden teamwedstrijden, kampioens. wedstrijden, nachtwedstiijden en de StaverenEnkhuizen race. Volgens deze telling neemt notaris Hoekstra thans de eerste plaats in met totaal 79.4 punten; Alberda is tweede met 74.3; A. v. d. Zee derde met 56. Het hoofd der o. 1. school te IJsbrech tum verzocht de nodige gelden beschik, baar te stellen voor aanschaffing van een nieuwe lees-taalmethode. De thans in gebruik zijnde is verouderd. B. en W. en de oudercommissie, na overleg met de Inspecteur, achtten dit tevens het ge schikte moment om tot invoering van het zg. twee.talig onderwijs aan deze school over te gaan. Waar B. en W. bij soortgelijke aanvragen van besturen van bijzondere scholen steeds bevordering van het onderwijs in de Friese taal heb ben voorgestaan, stelden zij ook thans voor ten behoeve van dit onderwijs aan deze school f 200.beschikbaar te stellen. Z.h.s. werd aldus besloten. Op vele van deze avonden zal wel een keur van beroepsartisten amateurs optreden, zodat stadgenoten en gasten stellig veel moois te wachten staat, terwijl op de andere in de open, lucht gedanst kan worden, waaraan di verse orkesten hun medewerking zullen verlenen. De openingsavond belooft direct al bijzonder mooi te worden. Morgen zal men nl. kunnen genieten van zang van de populaire radio- en televisie.artiste Corry Brokken, van The two Mounties, komische guitaarparodisten, parterre- acrobatiek van The Broytons, José en Tony, komische parterre-acrobatiek en Tonny Bakkenes, accordeon.virtuoos, tevens begeleidings.pianist. Bij de Rijksmunt in Utrecht zijn mo menteel reeds 14.400.000 nieuwe zilveren rijksdaalders geslagen. Men dat de nieuwe munten in augustus in omloop gebracht zullen worden. Ned. Herv. Kerk. Ds Dr K. H. Sic. carna alhier heeft toezegging van beroep ontvangen naar Oostermeer (Fr.) De heer Gaastra van Oudemirdum, voorzitter van de gemeentelijke Cultu rele Raad, die met de organisatie is be last, deelde nog mede, dat evenals vorig jaar pogingen zullen worden onderno men extra bussen te laten rijden. Van verschillende zijden toonde men reeds belangstelling voor deze première. Vooral van die van de Plattelandsvrou wenverenigingen, waarvoor het bestuur propaganda-avonden heeft georganiseerd. Er zijn ruim vierhonderd zitplaatsen in het theater, dat een capaciteit heeft van duizend toeschouwers. In de vorige vergadering werd in han den van B. en W. gesteld om advies een verzoek van het bestuur der Herv. schooi te Hommerts, de nodige gelden te mogen ontvangen voor aanschaffing van gyrmastiekmateriaal. Dit verzoek be treft aanschaffing van eer. aantal stok, ken, ballen, trektouwen en springtou wen, benevens 2 springmatten, 2 spring. standers met korven, 1 springkast en 2 zweedse banken. Aangezien het de vraag is of het ma teriaal met het oog op het aantal leer lingen ook inderdaad tot de opgegeven hoeveelheid nodig is en met deze aan schaffing een bedrag van naar raming f 1800 is gemoeid, adviseerden B. en W. de gevraagde medewerking in principe te verlenen. De heer Gerding vroeg of ook de an. dere scholen in Hommerts dit materiaal mogen gebruiken. De Voorzitter antwoordde bevestigend. Aanschaffing school meubilair R. K. kleuterschool te Blauw huis. Een aantal besluiten van Ged. Staten behelzende goedkeuring van diverse raadsbesluiten werd voor kennisgeving aangenomen. Hetzelfde geschiedde met hun schrijven, houdende toezending van een afschrift van het Kon. Besluit waarbij aan burgemeester Van Hout toe stemming is verleend tot 1 augustus 1963 in Sneek te blijven wonen en de dankbetuiging van het Comité Hoger Onderwijs in Friesland voor de toege zegde steun bij de oprichting van een atheneum in onze provincie. Ged. Staten deelden verder mede, dat aan Wymbritseradeel uit de nog ter be schikking staande provinciale reserve bouwvolume is toegekend voor de bouw van 4 woningwetwoningen ten behoeve van even zovele werknemers van bedrij. ven te Heeg en Woudsend. Deze vier woningen, zo werd z.h.s. besloten, zullen worden gebouwd door de Woningstich ting, waarvoor haar financiële medewer king werd verleend. Enige rapporten en jaarverslagen werden ter inzage gelegd voor de leden. Overzicht onrendabele percelen. Zaterdag 9 juli a.s. hoopt de commissie van het Openlucht Theater te Sondel het toneelstuk in vijf bedrijven „De Eare kroane” van Barend v. d. Veen in pre mière te brengen. Ter oriëntatie had het bestuur van deze commissie onder voor zitterschap van de heer Pleging een pers conferentie belegd in Hotel Bonnema. waar een en ander uit de doeken werd gedaan. Maandagavond kwamen de leden van de volièrevereniging voor de slotavond van het vergaderseizoen in Café Leeu wen bijeen. Wegens verhindering van de heer Muurling, werd deze vergadering geleid door de heer K. Feenstra. Na de afwerking van de huishoudelij ke punten, kwam het bestuur met het plan in verenigingsverband een bezoek aan het grote vogelpark „Avifauna” in Aiphen aan de Rijn te brengen. Gezien de grote animo hiervoor, werd besloten deze reis te houden en wel op zaterdag 10 september. Ter afsluiting van het seizoen ver toonde de heer J .F. Hendriksma op ver zoek van het bestuur nog eens wat kleu rendia’s en dat deze amateur-fotograaf het afgelopen voorjaar niet stil heeft ge zeten, bewees wel de nieuwe serie opna men, door hem gemaakt. Vooral het nest met jongen van de zwarte roodstaart wekte ieders bewondering, temeer daar de opname van deze vrij zeldzaam voor- Maandagmiddag om vijf uur werden de werkzaamheden bij de jacht- en re. paratiewerf fa. J. Boomsma aan de Op. penhuizerweg stilgelegd, ter gelegenheid van de te waterlating van een viskotter, de eerste die deze firma heeft gebouwd. Met een forse zwaai gooide mej. Hilly Lap, de verloofde van de heer V. Post- ma uit Zoutkamp, die hier toevallig sa men met vakantie waren en voor wie de kotter bestemd is, een fles champagne tegen de boeg, waarna het schip op twee treinonderstellen vlot het water ingleed. De „Hilly”, zoals het schip gedoopt werd, is achttien meter lang, 5.10 breed en heeft een diepgang van 1.75 meter. De firma Boomsma heeft het casco nu afgebouwd en zal, nadat de firma Dimo de 105 P.K. Kromhoutmotor er in heeft gezet, ook voor de betimmering en het afschilderen zorgen. Het schip, dat voor de kleine kustvaart bestemd is en in hoofdzaak op garnalen zal vissen, moet in augustus kant en klaar aan de eige. naar worden afgeleverd. Het zal o.a. uit gerust worden met radio-telefonie en echolood. Momenteel is de kiel van een tweede kotter gelegd en daarna hoopt de heer Boomsma nog meer van dergelrjke op drachten te ontvangen. Het bestuur van de R. K. kleuter, school te Blauwhuis vroeg financiële medewerking voor aanschaffing van nieuwe tafeltjes en stoeltjes tot een to taal bedrag van f 2333.Het bestaan, de meubilair is verouderd en voldoet niet meer aan de moderne eisen. Bij nader onderzoek is B. en W. ge bleken, dat de tafeltjes en stoeltjes wel van een verouderd model zijn, maar dat de onderhoudstoestand van e.e.a. uit stekend is. Het niet meer voldoen aan de moderne eisen is op zich zelf geen reden medewerking te verlenen voor aanschaffing van nieuwe schoolmeube. len. In dergelijke gevallen is het de ge woonte vernieuwing bjj gedeelten te doen plaats vinden. B. en W. menen dat zulks ook in dit geval dient te geschieden en eerst met vernieuwing van de helft der te vervangen schoolmeubelen kan wor den volstaan, met dien verstande, dat slechts het beslist noodzakelijke aantal wordt aangeschaft. Op deze wjjze zal één lokaal geheel met nieuwe meubelen kunnen worden aangekleed. Zij stelden voor in die zin medewer king te verlenen. Z.h.s. werd aldus besloten. Voorschot voor Chr. Kleuter school te Gauw. Naar aanleiding van een vraag van de heer Abma in de vorige vergadering hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar het aantal onrendabele percelen in de gemeente, die op 31 januari j.l. nog niet op hét electrische net waren aange sloten. Zij geven daarvan nu een over zicht, evenals van het aantal aansluitin gen op hét waterleidingnet van de Interc. Waterleiding Gebied Leeuwarden. Het aantal woningen dat toen nog niet op het electrische net was aange sloten bedraagt 16, het aantal boerde rijen 29. De onrendabele kosten bedra. gen totaal f 305.500. De bijdragén uit het fonds onrend. aan. sluitingen bedragen totaal f 135.463, de extra bijdragen uit dit fonds f 53.739. Bijdragen gemeente belanghebbenden f 48.533, f 116.484. Op diverse aanbiedingen van het P.E.B. zijn de belanghebbenden niét in gegaan, voor twee boerderijen aan de weg Sijltje Statede Klieuw te Nijland is een aanbieding in behandeling. Wat betreft de aansluitingen op het waterleidingnet wordt medegedeeld, dat alle dorpen en buurtschappen in de ge. meente met uitzondering van de buurt schappen Nijhuizum, Sandfirden en Smallebrugge, zijn aangesloten en de buurtschappen Indijk en Tjalhuizum ge deeltelijk. Blijkens de laatste gegevens telt de gemeente 2619 aansluitbare per celen, waarvan 2605 (99 zijn aange sloten. Het aantal momenteel niet aan sluitbare percelen bedraagt 272. Verder deelde de N.V. I.W.G.L. B. en W. mede, dat zij hopen binnenkort de niet aansluitbare percelen te kunnen inven tariseren. Het bestuur van deze op 26 april j.l. geopende school heeft verzocht over dit jaar een voorschot op de in de art. 73, le en 2e lid en 126, le lid van de Kleu, teronderwijswet bedoelde vergoedingen te mogen ontvangen. De vergoedingen die ten aanzien van het voorschot worden gevraagd betref fen het bedrag per lokaal, het bedrag per kleuter en een gebouwenvergoeding. Uitgaande van de toestand per 1 juni j.l. waarop twee lokalen in gebruik waren en 59 kleuters de school bezoch ten, zal het voorschot totaal f 1696. bedragen. B. en W. stelden voor het voorschot tot dit bedrag te verlenen, waartoe z.h.s. werd besloten. De orkesten welke tijdens deze fees, ten zullen optreden zijn o.a. die van Jo. han Bok, de ^ambrinco’s, de Beljons en het orkest Wiersma. De volgende avonden van het Actie comité worden gehouden op woensdag 6 juli, maandag 11 juli, zaterdag 16 juli, maandag 18 juli, maandag 25 juli, woens dag 27 juli, maandag 1 augustus en za. terdag 6 augustus. De dansavonden van V.V.V. op zaterdag 2 juli, zaterdag 9 juli, woensdag 13 juli, woensdag 20 juli, zaterdag 23 juli, zaterdag 30 juli en woensdag 3 augustus. Alle avonden vangen aan om 8 uur. De toegang is vrij, maar voor een zit. plaats wordt 25 cent gevraagd. Aankoop krotwoningen te Heeg. B. en W. stelden voor van mej. H. van Netten te Eibergen aan te kopen de krotwoningen Heeg no. 42 en 43, beide onbewoond. De koopsom bedraagt to taal f 600.De woningen zullen zo spoedig mogelijk worden afgebroken. Z.h.s. werd dit voorstel aangenomen. Financiële medewerking voor aanschaffing gymnastiekmate- riaal. Het bestuur der R.K. gymnastiekver. te Blauwhuis heeft financiële medewer. king gevraagd voor aanschaffing van gymnastiektoestellen en -materiaal zoals brug, knotsen enz. Deze vereniging maakt gebruik van een stel ringen, een springkast en een wandrek van de R.K. school aldaar en blijkens het advie- van de rijksconsulent voor de lich. opvoeding mag uitbreiding van het ter beschikking zijnde materiaal zo niet noods-riselijk dan toch wenselijk worden geacht, welke uitbreiding naar raming een uitgaaf van f 3000.zou vergen. Aangezien deze vereniging echter nog maar een jaar bestaat en haar levens, vatbaarheid dus nog moet blijken, is het naar de mening van B. en W. niet ver antwoord een dergelijk hoog bedrag uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Ten aanzien van andere soortgelijke verzoeken hebben zij steeds als hun me. ning te kennen gegeven, dat het minder kostbare materiaal uit eigen middelen behoort te worden aangeschaft en de vereniging zelf zich ook belangrijke fi nanciële offers moet hebben getroost. Dit laatste is evenwel niet het geval daar tot nu toe toestellen en materiaal van derden zijn gebruikt. Om echter de gymnastiekbeoefening in Blauwhuis te bevorderen menen zij het verzoek gedeeltelijk te moeten in willigen door medewerking te verlenen vóór aanschaffing van een brug voor hoog en laag, waaraan wel de meeste behoefte blijkt te bestaan en waarmee een bedrag van plm. f 1250.is ge moeid. Zoals gebruikelijk dient deze aan de vereniging in bruikleen te worden af gestaan en desgewenst ter beschikking te kunnen worden gesteld ten behoeve van het onderwijs in de lich. oefening aan de plaatselijke lagere school. Voorgesteld werd dienovereenkomstig te besluiten. De heer Brouwer geloofde dat de ver. eniging hiermee wel tevreden zal zijn, maar merkte op, dat zij zelf ook mate riaal heeft gekocht. Er moet rekening mee worden gehouden dat het een nog jonge vereniging is. De Voorzitter beaamde dit. De opmer. king van B. en W. betreft echter speci. aal het zelf aanschaffen van materiaal. De contributie en de beloning van de leider zijn hier niet in het geding. Boven dien bestaat de vereniging nog maar een jaar en heeft ze alleen maar dames, leden. De heer Brouwer voerde nog aan, dat zo’n clubje heel wat moet opbrengen. Ze zijn echter zeer actief. De Voorzitter wilde dit laatste gaarne aannemen, maar het beleid van de gemeentelijke overheid moet er steeds op gericht zijn de zelf, werkzaamheid en de zelf.verantwoorde. lijkheid te bevorderen. De gemeente reikt de helpende hand maar het parti culier initiatief moet primair bltfven. De heer de Jong vond het standpunt van B. en W. nogal royaal, maar vol gens de Voorzitter is het hier niét in de eerste plaats een kwestie van royaal zijn maar van noodzaak. De vereni ging heeft een brug nodig. De raad ging hierna z.h.s. met het voorstel van B. en W. accoord. In een schrijven aan de Ministers van Volshuisvesting en Woningbouw en van Maatschappelijk Werk hebben de bewo ners van de Zomerrakbuurten hun te leurstelling uitgedrukt over het ant woord van de beide ministers op de vra gen welke hun gesteld waren betreffen de een mogelijke extra toewijzing van woningen aan onze gemeente teneinde tot een versnelde sanering van deze buurten te kunnen overgaan. Ook betreuren zij het, dat de bewinds lieden geen gevolg hebben gegeven aan hun uitnodiging persoonlijk hun buur ten te bezoeken, maar dit afdoen met een verwijzing naar het rapport dat zij te dezer zake hebben ontvangen van de directeur van volkshuisvesting in Fries land. Het is volgens adressanten heel erg, dat de ministers geen enkele stap willen doen om aan deze slechte toestanden een einde te maken. Daarom doen zij alsnog een beroep op hen en op alle andere instanties die hiertoe kunnen medewer ken, de noodzakelijke stappen te onder nemen, welke nodig zijn om aan hun woontoestand een einde te maken. Nadat bij besluit van 28 febr. 1959 van de erven Suierveld te Arum een perceel grond te IJsbrechtum, groot 3190 m2, was aangekocht, bleken deze erfgenamen in principe ook bereid de overblijvende grond, ter grootte van 2.04.18 ha. aan de gemeente te verko pen. Dit perceel ligt direct ten noorden van de bebouwde kom van het dorp buiten de volgens het thans geldende uitbreidingsplan voor woningbouw aan. gewezen terreinen. Niettemin is het be zit ervan voor de gemeente wel van betekenis. De grond is vrij van pacht en de erfgenamen vragen slechts het ge bruik ervan te mogen behouden tot de gemeente haar voor andere doeleinden nodig heeft. De er zich op bevindende woningen kunnen voorshands nog be woond worden, maar mettertijd zullen ze moeten worden afgebroken. Over eenstemming is bereikt over een koop som van f 0.75 per m2, de woningen in begrepen, terwijl verder geen schade vergoedingen behoeven te worden be taald. B. en W. achtten deze prijs redelijk en alleszins acceptabel en stelden dan ook voor tot aankoop te besluiten en met de bewoners van de beide woningen een huurovereenkomst aan te gaan. De heer Abma vond de prijs nogal hoog. Of is dit ee’n compensatie voor de woningen De Voorzitter het land is prima, maar het ligt laag. Met de ophoging komen er aanmerkelijk veel kosten op. De beide woningen zijn echter goedkoop. Bovendien behoeft de gemeente geen schadevergoeding te betalen. Ook daar mee moet men rekening houden. Nadat de heer Brandsma de prijs vrij redelijk nad genoemd, werd het voorstel van B. en W. z.h.s. aangenomen. Een kleurige omslag met daarop een zeilend Vrijheidsjachtje siert deze maal de officiële V.V.V.-gids voor Sneek en wijde omgeving. En deze plaat karak teriseert meteen de inhoud van deze gids, waarin de schoonheid van Fries land, de zeilprovincie bij uitnemendheid, de voornaamste rol speelt. Voor vele vakantiegangers is onze provincie een onbekend gebied, en de plaatselijke V.V.V. wil dit begrijpelijkerwijs veran deren. Met dit doel wordt ieder jaar deze gids uitgegeven en ook nu is het weer een nuttig boekje geworden. Het bevat een schat van gegevens over de zeilsport, afgewisseld met foto’s en biedt daarnaast de toekomstige vakantiegan ger een goed overzicht waar hij terecht kan Hotels, restaurants, cafétaria’s, lunchrooms, alle plaatsen, welke een be zoek waard zijn staan er in vermeld en een kaart van onze stad completeert het geheel. Ook is voor de toerist een kaartje van het merengebied rondom Sneek ingelegd, zodat hij, eenmaal op de wijde wateren, zich goed kan oriënteren. Enkele geschiedkundige wetenswaar digheden vertellen de vreemdeling waar hij tijdens een regenachtige dag heen kan gaan en hier is niet alleen aan Sneek gedacht. Ook voor Bolsward, Sloten, IJlst, Franeker, Gaasterland, en tal van andere plaatsen is een plaatsruimte afgestaan. De inhoud is geschreven door de secretaris van onze plaatselijke V.V.V., de heer G. v. d. Pijpekamp in samen werking met de Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer en de firma B. Weissenbach verzorgde het boekje keu. rig. ge- komende vogel m Sneek is gemaakt. Evenals de vorige keer, werd de heer Hendriksma ook nu weer dank gebracht voor z’n werk dat het mogelijk maakt een blik op het vogelleven te werpen. 10 m2 en totaal 15 m2 water te Heeg aan te kopen voor een totaalprijs van f 283.50, onder toekenning van f 180. bedrijfsschadevergoeding aan de pachter L. Werkman te Gaastmeer, Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor M.O. A Duits de heer W. Speerstra van IJlst. met de Oranjevereniging een amuse- mentsavond voor de gasten, welke ge houden wordt op het terrein aan de Le ge Leane. :e e ir n t. 1 besparend zou kunnen werken. B. en W. zullen onderzoeken in hoe. verre het gevraagde mogelijk en wenst is. Vacature Tammmga: J. Rebel, hoofd Geref. school te Hommerts en H. A. Wijmans, hoofd Geref. school te Heeg. Vacature Kooistra: M. Posthuma en T. Vellinga te Nijland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1