Heester Koopmans legt zijn levenswerk neer Scharnegoutum heeft nu een eigen wijkgebouw Grote belangstelling stimulans om bruggehoofd Sneek in stand te houden Goede start van de Martinifeesten IJLST WYMBRITSERADEEL .4 van i: I l| en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 115e jaargang no. 53 Maandag 4 juli 1960 ad AE. Brouwer tot erelid benoemd Onderwijzer met hart en ziel Receptie bestuur Kaatsver. Sneek Monument van gemeenschapszin en doorzetting svermogen Autotocht Sneker Ouden van Dagen Sneker marktlieden spelen morgen voor Sinterklaas SNEEKER NIEUWSBLAD beeft daarna Mooie aanvulling. Geen vijanden. Veel lof. Veel veranderd. De burgemeester l I J de en En dat a Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Verichijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnemenupriji f 3,— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. „Nee, nee”, zei meester Koopmans af werend toen we bij hem kwamen om een praatje met hem te maken in verband met zijn afscheid als hoofd van de Looxmaschool. „Nee, daar voel ik niks voor. Ik ben gewoon een onderwijzer die zijn werk neer moet leggen en die zijn er zo veel. In ’t kort mijn loop baan vooruit dan maar”. Daar is alles mee gezegd. Het potlood van de verslaggeefster kan in de tas. En de kinderen dan, die in deze laatste vijf tien jaar bij meester Koopmans in de klas hebben gezeten, die van hem hou den en de slagbal-kwartieren met hem nooit zullen vergetenWant hij, die als jong onderwijzer de harten van de kinderen stal door met hen te voetbal. *en’ beseft als oudere man diep de waar. toen met de trein naar Arnhem. de van de sport. kwamen wonen. Hij was er benoemd als hoofd van de twee.mans school. Aan die tijd in Echten denken beiden met vreug de terug. De kinderen zijn er geboren, huis en tuin waren heerlijk, het buiten leven ook, al kon het dan over hét Tjeu. kemeer wel eens ongenadig spoken. De school groeide er in de vijf en een half jaar dat meester Koopmans er werkte van een twee, tot een driemans-school. „Nou ja”, zegt hij, „dat groeide daar wat. Hét waren daar alleraardigste kin deren, zelfs met de jongen die me dade lijk aangewezen werd als „de belhamel” kon ik best opschieten”. Als meester Koopmans zoiets glijdt er een milde trek over zijn gezicht De Commissie. of misschien kunnen we béter zeggen: voegde aan zijn felicitatie namens het gemeentebestuur de wens toe, dat het de vereniging ook in de toekomst voorspoe dig moge gaan. Zij heeft vele ups en Dat dit gebouw, met een goede wo ning voor de Zuster, hier staat is belangrijk nog belangrijker is echter het ontastbare: de eendracht die achter dit werk staat. en an üt ik :n ze :h :e e ir n t. i 3 I I I I glimt de humor in zijn ogen en om zijn mond. „Er was daar in school een turfbun. ker waar de turf, die op zolder bewaard werd, doorgegooid moest worden. Vijf knapen klommen de ladder op. die in het lokaal hing, stapelden de turf voor de opening en gooiden ze met donderend ■geweld naar beneden. Daarna werd de ladder weer opgetrokken”. downs gehad en moeilijkheden, speciaal voor het bestuur om de nodige activiteit te blijven ontwikkelen en de vereniging voor afzakken te bewaren. Spr. hoopte evenwel, dat evenals in het verleden, er velen gevonden zullen worden om haar te steunen en te stimuleren. Hij memo reerde hierbij in ’t bijzonder het werk van de oud-voorzitter en oud-wethouder Zuiderbaan in het verleden en betoogde dat de vereniging deze steun ongetwij feld nodig zal hebben, want de tegen werkende factoren zullen waarschijnlijk nog toenemen. Er is echter ook een lichtpunt. De meerdere vrije tijd zal waarschijnlijk de kaatssport ten goede komen. Toch zal er nog veel werk moe ten worden gedaan om het bereikte peil en de huidige positie te handhaven. Daarom wenste de burgemeester hét be stuur toe, dat *iet er in zal slagen on der vele tegenwoordige en toekomstige inwoners van onze stad de liefde voor de aloude kaatssport bij te brengen. Rijke historie. In de jaren voor de oor. log ik werd in 1930 benoemd tot hoofd van de schippersschool in Sneek was hier nog schoolvoe- ding. De kinderen kregen pap, dames kwamen brood smeren, we deelden klompenbonnen uit”. Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT on DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD staat hier als een kroon op het werk van het bestuur. Hoewel het met de financiën nog niet helemaal in orde is, heeft men deze zorg toch vrijwillig op de schou ders genomen. Het vertrouwen in de overheid zal stellig niet beschaamd wor. den, want dit stuk gemeenschapswerk heeft de volle aandacht van het ge. meentebestuur. te openen, zorgde een uitstekende van deze reeks De vereniging heeft dus van alle kan ten steun ondervonden, waardoor zij nog altijd voor vol meetelt in de K.N.K.B., maar de andere kant van de medaille is, dat de kaatssport hier niet meer de be langstelling heeft die ze verdient. Toch neemt het kaatsen toe. Zelfs in het mid. den.oosten, zo deelde spr. onder enige hilariteit mede. Een technicus uit Har lingen, die daar werkt heeft nl. enige kaatsballen meegenomen en nu staan de Arabieren in het perk en de Friezen langs de kant. Hier in Sneek zou de kaatssport een mooie aanvulling kunnen zijn voor de andere sporten. Gelukkig is de belang stelling weer groeiende en is de afdeling met haar tweehonderd leden kernge zond en springlevend. Ze heeft zelfs een kind: de toneelgroep onder leiding van de heer Hooitsma, die is opgegroeid tot een vrolijke teen.ager en er al alleen op uit trekt. Aan het slot van zijn openingswoord vroeg de heer Boonstra nog aandacht voor de a.s. zaterdag te houden Water. poortpartij en de feestavond op 4 augus tus met het gezelschap Tetman de Vries, dat dan komt met zijn nieuwste revue „Minsken, minsken, hwat in minsken”. Met een variant hierop hoopte hij, dat dit ook van die avond gezegd kan wor. den en de zaal geheel uitverkocht zal zijn. waren - het werk is wel gegroeidHij kijkt op, „ik heb erg veel hulp gehad van de voor, standers van het openbaar onderwijs” zegt hij haastig en ik slik gedwee de woorden in die ik op mijn tong had, „dus door Uw werk kwam de schippersschool tot bloei”. De oorlog bracht zijn typische moei lijkheden mee, maar na de bevrijding werd meester Koopmans benoemd tot hoofd van de Looxmaschool. „Wat m.et ik daar van vertellen?” zegt de nu afscheid nemende onderwij zer, „ik heb er altijd met groot genoe gen gewerkt omdat ik steeds veel me. zegt, dewerking had van het gemeentebestuur en er een goede samenwerking was met de collega’s”. Ja, Ouden van dagen van Sneek, de commissie is reeds druk bezig om de voor U en voor vele stadgenoten tradi. tionele autotocht voor „Ouden van Da gen” weer te doen houden en wel op woensdag 13 juli a.s. De autobezitters vragen wij beleefd: geeft U zo spoedig mogelijk op bij Uw garagehouder. De heren bakkers en kruideniers zou. den wij nu reeds willen vragen, noteer even dat onze heren U een dag van te voren komen bezoeken om de traditio nele versnaperingen op te halen. Nu nog een andere zijde van de tocht en wel de financiële. Voor wat hier tot stand Is gebracht mag men bewondering hebben. Uit de hal komt men in een ruime lichte wacht kamer, die door middel van harmonica- deuren, heel mooi uitgevoerd in grijs kunstleer, in tweeën gedeeld kan wor den. Dit kan zijn nut hebben als er cursussen gegeven worden of als de dok toren Miedema van Bozum en Kerbert van Sijbrandaburen, die hier spreekuur zullen hebben, bezig zijn. De moeders die met haar babies en kleuters de con sultatiebureaus bezoeken, vinden hier voldoende plaats voor de kinderwagens en voor het uit- en aankleden van de kleinen zijn er praktische kleedhokjes, die ook een deur hebben naar de aan grenzende dokterskamer. Maar ook voor de volwassen patiënten zijn deze ruimten bestemd. Zijn de ka mertjes niet in gebruik, dan worden ze heel gemakkelijk als een wand dubbel geslagen en nemen dan geen ruimte in. Er is ook nog een vertrekje voor de hoogtezon en alle vertrekken maken een ruime lichte indruk. De wanden en vloer bedekking zijn in lichte tinten gehouden, het meubilair is modern en de gordijnen geven aan alles een vrolijke noot. Vanuit het aangebouwde magazijn, ruim voorzien van verplegingsartikelen, komt men in een gangetje dat toegang geeft tot de huiskamer en keuken van de wijkverpleegster, Zuster Van der Molen, die boven nog een slaap-, bad- en logeerkamer heeft. Naast het gebouw is een ruime garage. Deze laatste, de beer M. A. Boonstra, kaatsarchief aan de vereniging verwelkomde in zijn uitvoerig openings, aangeboden, wat dankbaar is aanvaard, woord in het bijzonder de erevoorzitter zei de heer Boonstra, dat het bestuur met deze belangstelling bijzonder inge nomen was. De vereniging heeft die be. langstelling en steun nl. nodig omdat ze ligt op de rand van het gebied waar de kaatssport intensief wordt beoefend. Ze heeft daarom in de loop der jaren vele moeilijkheden gehad, maar aan de andere kant ook veel doorzettingsver mogen getoond. Er is geschreven, dat Sneek aan het voeteneind ligt, maar beter kan van een bruggehoofd gespro ken worden. Door de jaren heen heeft de vereniging de steun gehad van een groep ware kaatsliefhebbers en zonder deze steun zou dit bruggehoofd zeer waarschijnlijk zijn opgeheven. Zonder de anderen iets te kort te wil len doen noemde hij twee personen die wel in het bizonder de belangen van de kaatssport in onze stad hebben gediend: Wiebe Oppenhuis, die naar Australië ge ëmigreerd is, maar nog p.ltijd meeleeft, en de oud-penningmeester de heer JE. Brouwer, die jarenlang op voortreffe lijke wijze de kas beheerd heeft. Spreker riep de heer Brouwer naar voren en deelde onder luid applaus mede, dat hjj op grond van zijn uitzonderlijke verdiensten tot erelid benoemd was. en ereleden, burgemeester Rasterhoff en de wethouders Blok en Berkhout, de heer G. J. de Boer, directeur van Ge meentewerken en verder de andere aan wezigen, order wie zich o.a. bevonden de heer S. de Wolf, oud-secrëtaris en af gevaardigde van de Gem. Commissie voor Lich. Oefening; de heer J. Roden huis, hoofdbestuurslid van de K.N.K.B.; de vertegenwoordigers van de Krite Snits; de voetbalverenigingen L.S.C. en Sneek; de Politiesportvereniging; de gymnastiekver. T.G.P. en de Sportraad, alsmede een aantal leden en oud-kaat- sers. Na te hebben medegedeeld, dat de heer J. Postma, oud.competitieleider, zijn Corry Brokken in een van haar succes-nummers batieknummers (de laatsten als José en Tonny) droegen veel bij tot dit succes volle begin. De volgende avond debuteerde V.V.V. met openluchtdansen, eveneens op het Martiniplein, waarbij het orkest van Jo han Bok de muziek verzorgde. De animo hiervoor was groot, zodat ook dit een goede greep bleek te zijn. De receptie van het bestuur der jubilerende Kaatsvereniging Sneek heeft, om met de voorzitter te spreken, duidelijk aangetoond, dat velen de vereniging goed gezind zijn en de kaatssport nog een goed plekje heeft in de harten van zeer vele stadgenoten. Talrijk was het aantal felicitaties en goede wensen, sommige vergezeld van ge schenken, dat zaterdagmiddag in de foyer van Amicitia voor de bestuurstafel, waaraan ook de ere.voorzitter de heer D. Zuiderbaan en de ereleden R. Tjal- lema en F. Ozinga allen hoogbejaard, hadden plaats genomen, werd uitgespro-* ken. En dat die niet alleen uit de kaatshoek kwamen, maar ook van het Gemeente bestuur en andere takken van sport, was voor het bestuur een grote voldoe ning en een stimulans ook in de toekomst het bruggehoofd Sneek, zoals de voor zitter het noemde, in stand te houden en zo mogelijk uit te breiden. Teamgeest. „En dan vooral de team.sport”, zegt hij. „Verdeel een klas in groepen die een kleine competitie samen spelen en je kweekt een teamgeest waarmee je alles kunt bereiken. Het staalt bepaalde ka rakters kinderen die met leren wat achteraan komen, krijgen meer zelfver trouwen als door hun toedoen hun team wint. Ik persoonlijk zou daarom graag zien dat er op school meer tijd aan sport kon worden besteed”. Geen wonder dat na de bezichtiging in café de Jong door vele sprekers de lof gezongen is over dit mooi uitgevoer de en praktisch ingedeelde wijkgebouw. De heer J. Wind, voorzitter van de Ver. van Wijkverpleging en T.B.C..be. strijding N.O. Wymbritseradeel, kon in de eerste plaa'ts verwelkomen burge meester Van Hout, die, vergezeld van zijn echtgenote, met het voltallige da gelijks bestuur van de gemeente aan wezig was. De heer Wind bracht de bur gemeester en het gemeentebestuur dank voor hun welwillende houding, terwijl men ook de heer De Groot dankbaar is voor zjjn hulp, en de architect B. Lee. man voor zijn werk, waar men bewonde ring voor heeft. Meerdere autoriteiten en zeer veel belangstellenden waren aanwezig, onder wie ook de vorige wijkverpleegster Zus ter Molenmaker. De voorzitter gaf een kort overzicht van het werk der wijkverpleging, dat in de laatste jaren wel sterk veranderd is. Ook de taak van de Zuster is veel uit- gebreider geworden en men is blij, dat „Ik ben een geboren Sneker en be gon in '15, nee -het was in ’16, in Sta veren. f 10.in de week en ik kreeg mijn geld elk kwartaal wat zijn de tijden veranderd. Ik stond daar voor twee klassen, zowat een dertig kinde ren. Toen moest ik onder dienst en daar na kwam ik in Wyckel. We hadden daar zo goed als geen leermiddelen”. „En het hoofd, Van der Tol, zei toch na een poosje verbaasd Koopmans leart de bern samar lézen”. Mevrouw Koopmans mengde zich hier in het gesprek. „Dat was tocfi een teken dat mijn man toen al met hart en ziel onderwijzer was”. „Nou ja”, zegt meester Koopmans af werend, maar er glimt wat pret in zijn ogen, „ik wist nog wel wat van dat aap, noot, mies”. Van Wyckel ging hij naar Balk, waar hij de harten van de kinderen won door, dat hij in het vrije kwartier met hen ging voetballen. „Mijn collega was ook een verwoed voetballer en we vormden twee ploegen. Eerlijk gezegd groeide het kwartier wel eens tot twintig minuten. Maar de kin deren„Gingen voor meester door het vuur”, denk ik, als meester Koop mans zelf afbreekt en ook niet meer over deze „leermethode” wil zeggen. On bewust heeft de jonge onderwijzer toen al iets aan „onderwijsvernieuwing” ge daan Niemand had hem gezegd dat kinderen nog iets meer zijn dan leer- machines, hij voelde het zelf, omdat zijn hart naar die kinderen uitging - „om dat hij onderwijzer was in hart en ziel”, zoals niet hijzelf, maar zijn vrouw het uitdrukte. In Echten werd echt oprecht en har telijk feest gevierd toen meester Koop mans en zijn vrouw („ongetrouwd ga ik De K.V. Sneek heeft een rijke histo. rie achter zich, zei de heer J. Rodenhuis. Ze heeft vermaarde kaatsers voortge. bracht en wedstrijden georganiseerd die tot ieders verbeelding spraken. Mis schien zal het bestuur met weemoed op die periode terugzien. De vereniging le. vert nu niet meer zulke uitstekende kaatsers. De waarde van een vereniging wordt echter niet alleen daardoor be. paald. De taak van de sport is tegen woordig een geheel andere geworden. De sportverenigingen moeten er nu op toe. zien dat de mensen in de stedfen uit de eenzaamheid gehaald en in de gemeen, schap gebracht worden. Voorts zal hun waarde worden afgemeten aan de plaats welke deze in de plaatselijke gemeenschap innemen. De jeugd is ook een belangrijk doel. Deze moet van de straat gehaald worden en gelegenheid krijgen sport te beoefenen. Dat is ook een van de nieuwe taken van de sportverenigingen. Spr. hoopte dat het bestuur er in zal slagen ook dat facet van de sport aan te pak. ken en dit vruchten zal afwerpen in de vorm van een gezonde democratische samenleving. De heer Rodenhuis feliciteerde de ver. eniging met de moed die ze heeft opge. bracht dit bolwerk van de kaatssport te bewaren. Hopelijk zal ze dit ook kunnen uitbouwen, want de kaatssport is een soort van cultuurbezit en het vraagt nog meer zorg dit cultuur-facet te be hoeden. Hiermee wenste de burgemeester deze werkers van harte geluk. Bewaar deze eendracht, ga door met uw zegenrijke arbeid en moge dit gebouw nog lange jaren blijven staan als een symbool van de eendracht van onze bevolking. Dat Gods zegen op uw werk moge blijven rusten. De heer De Groot gaf met een harte lijke toespraak namens het hoofdbe stuur de vlag cadeau die hij bij de in wijding van het gebouw gehesen had. Deze vlag een groen kruis op een wit veld geeft de gedachte van het Groene Kruis weer en wil de blijdschap uitdrukken van het Hoofdbestuur, dat hier weer een fundament gelegd is, waar men op voort kan bouwen. Dokter Miedema, ook sprekend na mens zijn collega Kerbert, die met va kantie is, sprak er eveneens zijn vreug de over uit dat dit gebouw gesticht is. De tegenwoordige geneesmethode, waar bij inentingen zo’n grote rol spelen, ver oorzaakt vaak een ware invasie van pa tiënten in een doktershuis. De tegen, woordige huizen zijn echter op een der gelijk „groot bedrijf” niet berekend. We zijn er trots op dat wij ons werk in dit gebouw mogen doen, aldus de heer Mie dema, die vervolgens ook nog wees op de belangrijkheid van een te stichten Roode Kruis hulppost. Meerdere sprekers voerden nog het woord, die allen geestig en ad. rem door de voorzitter werden beant woord. Wij noemen: Ds Verveld, Ds Westra, een afgevaardigde van Dorps belang, de oud.magazijnhouder uit Gauw, architect Leeman, de heer Bosma na mens de uitvoerders, de heer Bekius, oud-voorzitter van de vereniging, Zus ter Van de- Molen, die de verzekering gaf dat ze altijd klaar zal staan om te helpen en ten slotte het bestuurslid de heer Gerbrandij, die voorzitter Wind veel lof voor zijn harde werken toe zwaaide. Deze dankte tenslotte alle belangstel lenden voor de hartelijke woorden, de mooie bloemstukken en fraaie cadeaus en sloot daarna de bijeenkomst, die zich kenmerkte door een gezellige en harte lijke sfeer. men Zuster v. d. Molen, aan wie men zo veel te danken heeft, nu een betere woongelegenheid kon geven dan ze tot nu toe had. Spreker bracht dank aan de uitvoerders: Mollema, timmerbedrijf Scharnegoutum; Wed. Elzinga en Bos ma aldaar, schilders; .Volbeda, Schame. goutum, electriciën; Sikma, Sneek, lood gieter en Wester Sneek, leverancier van de vloerbedekking, gordijnen enz. en eindigde met de wens dat onder Gods zegen het gebouw aan zijn doel zal be antwoorden. Meesters gezicht verraadt nog het plezier dat hij toen ook al kwajongens achtig in het geval moet hebben gehad, maar meteen geeft het hem aanleiding een beetje te filosoferen over het feit dat er zoveel veranderd is in de wereld in betrekkelijk korte tijd. „In Echten werd niet aan schoolreis, jes „gedaan”, maar ik kreeg het zo ver dat ik met de kinderen naar Arnhem ging. Eerst met de bus naar Heeren. veen, t, 1 „Meester, zit er nu op de locomotief een man aan het stuur?” vroeg een jongen. „Och ja”, zegt meester Koopmans, „en nu vertellen de kinderen ons dat ze de bergen van Zwitserland gezien heb ben en dat ze in de Middellandse zee gezwommen hebben. Wat zijn de sociale omstandigheden veranderd. De heer H. A. G. Dijkhuis, voorzitter van L.S.C., ontkende dat de voetbalsport een vijand van de kaatssport is. In Sneek althans niet. Hier hebben deze sporten elkaar nooit als vijanden be. schouwd en goed samengewerkt. Boven dien waren vele voetballers ook goede kaatsers. Spr. hoopte dat het de vereni ging gegeven moge zijn de moeilijkheden te overwinnen en overhandigde de voor, zitter een kleine bijdrage onder enve loppe als blijk van belangstelling en medeleven. Als laatste spreker voerde de heer H. Haagsma het woord, die namens de le. den, oud-leden, oud-kaatsers en liefheb, bers van het kaatsen alle bestuursleden een rokertje aanbood en daaraan nog een enveloppe toevoegde welke f 270. bleek te bevatten. De Voorzitter bedankte daarop alle sprekers voor hun goede woorden en ge schenken, evenals ook de gevers van de bloemen welke op de bestuurstafel prijk, ten en voor de schriftelrjke gelukwensen. Hieronder bevond zich een van de v.v. Black Boys, die voor een wedstrijd haar terrein gaarne eens gratis beschikbaar wil stellen. De heer Boonstra sloot daar na deze receptie met het uitspreken van de hoop, dat de kaatssport hier tot in lengte van jaren onbelemmerd zal kun nen worden beoefend en gediend en velen zich zullen inspannen haar te hoe. den. Het gezelschap dat het Actie Comité geënga- j geerd had om vrijdag- avond de Martinifeesten voor «I start feest avonden, die, zoals voor zitter Minnema in zijn openingswoord beklem toonde. bedoeld zijn om de gasten, maar ook de eigen stadgenoten gedu rende het zeilseizoen een gezellige verpozing te verschaffen. Het waren allen beroeps, artisten van naam die deze eerste avond het podium op het Martini plein, beiden fraai ver licht, betraden en on danks de koude hebben de talrijke belangstellen den van hun prestaties genoten. Vooral Corry Brokken had velen aangetrokken, want dat deze vocaliste populair is, bewees wel het enorme applaus waarmee ze beide malen dat ze optrad werd be groet en uitgeleide ge daan. Ze handhaafde ook hier volkomen haar gro te reputatie en oogstte na elk lied een daverende bijval. Haar jeugdige be wonderaars en bewonde. raarsters bestormden haar tijdens de pauze en na afloop met verzoeken om haar handtekening en ze maakte velen daarmee gelukkig. Maar ook haar collega’s: The two Mounties, komische guitaar.parodisten, Tonny Bakkenes, accordeon-virtuoos en begeleidingspianist, The Broytons met parterre - acrobatiek en komische acro- verschillende adressen wederom te be zoeken. Er wordt wel eens een opmer king gemaakt: „Ik had ook wel iets wil len bijdragen voor deze tocht”. Nu stadgenoten, dit kunt U gemakke. Iflk volbrengen. Bezoekt allen woensdagavond 6 juli ’s avonds 7 uur de voetbalwedstrijd tus sen Sneek en de rest van Sneek in het gemeentelijk Sportpark aan de Leeuwar. derweg. De entreeprijs is minimaal 50 ct., maar wie iets meer wil geven, mag dit gerust doen. Ook verzoeken wij de jeugd hun steentje bij te dragen. Entrée voor hen 25 cent. En dan wat zuchtend, en alweer af werend: „Nog meer te vragen?” Och, wat moet er meer aan toegevoegd worden door zo’n tegenstribbelend „slachtoffer” De mensen die hét werk van meester Koopmans kennen, weten het wel: zijn aandeel in het totstand ko men van de instructieve schoolreis, de Sinterklaasfeesten, denoemt U zelf maar op, hij heeft het niet gezegd. Hij heeft ook niet gesproken over datgene wat over zijn hele wezen ligt als hij het over zijn levenswerk heeft, dat hij nu zal neerleggen. Zijn grote liefde voor het kind, zijn inzicht waarmee hij het heeft helpen opvoeden, zijn aangeboren gevoel voor een nieuwe richting in het onder wijs, wat hij waarschijnlijk nooit „ver nieuwing” heeft genoemd, maar die hij intuïtief gegaan is vanaf de eerste voet- balkwartieren in Balk door de auto riteiten met wantrouwen gadegeslagen. Meester Koopmans heeft dit zelfs niet willen aanduiden, en de verslaggeefster gebruikt er maar weinig woorden voor. Het is immers ook niet nodig, zijn oud- leerlingen weten het toch wel, en de ouders van zijn ontelbaar vele leerlin gen ook wel. Daarom is het goed dat er woensdag 6 juli officieel afscheid van meester Koopmans genomen wordt ’s avonds 8 uur in de foyer van Ami citia. Stellig zullen velen daar blijk wil len geven van hun waardering voor deze onderwijsman. Maandagavond vergaderde in Café Piso het voltallige bestuur van de Sne. ker marktkooplieden ter bespreking van zijn plannen op de wekelijkse dinsdag- markt een speciale reclame.actie te gaan voeren, teneinde deze markt voor al in de vacantieperiode zowel voor de ingezetenen als voor de vacantiegangers aantrekkelijker en gezelliger te maken. Het reclame.fonds, gesticht door de kooplieden onderling, zal morgen star ten met het uitreiken aan de bezoekers van de markt van waardebonnen voor waardevolle cadeaus. Op deze dag zal nl., net als bij zijn jjrote voorganger op 5 december, een onopvallend persoon zich tussen de marktbezoekers begeven en tussen half tien en elf uur links en rechts deze waardebonnen uitdelen, bij inlevering waarvan men bij de op de bon vermelde koopman, deelnemer aan het reclame. fonds en kenbaar aan een kaart met zijn naam, gratis zijn of haar cadeau in ont vangst kan nemen. Het bezoeken van de markt is dus voldoende om eventueel een cadeau te kunnen ontvangen, waar op deze vergadering bleek, elke koopman die deze markt bezoekt een cadeau beschikbaar stelt, zal er een stroom van pl.m. 60 geschenken over de markt worden uitgestort. Als blijkt dat deze reclame.actie in gang vindt bij de bezoekers, zal deze actie worden voortgezet en ook grotere cadeaus, zoals een moderne autoped, een monster rollade of een gehele week gra tis brood of iets dergeljjks, worden in gelast. Wie zullen morgen 5 juli tot de gelukkigen behoren? De kroon op het werk. Burgemeester Van Hout noemde deze dag vreugdevol en zeer belangrijk. Het gemeentebestuur leeft van harte met deze gebeurtenis mee, ook a^ omdat men het Groene Kruis, dat nooit aan de weg timmert, graag een enkele keer wat meer openbaarheid gunt. Het gcboujj- Meesters ogen keken opeens fel. „Dat was nog in de tijd dat men meende dat niet alle mensen in de welvaart moes ten delen. Och, de schouders worden opgetrokken misschien denken sommige mensen er nog wel zo over”. „U kwam dus in 1930 in Sneek als hoofd van de schippersschool?” „Ja”, knikte mevrouw Koopmans. „We hebben hier beiden eerst wel een moeilijke tijd gehad”. v „Och”, zegt haar man, „er De heren starten deze week om del er niet naar toe”) in 1924 in dat dorp eerst maar erg weinig leerlingen -i. .mi -3 Vs/-» il-i <-> /I <-> 1 o Tirov-l.' ia Virzxl troCVAbi H "Win Sedert donderdag, toen het officieel geopend werd, kunnen de inwoners van Scharnegoutum met trots wijzen naar hun eigen wijkgebouw. Ais een monument van gemeenschapszin en doorzettingsvermogen staat het daar aan de straat weg: een keurig verzorgd gebouw, zowel uiterlijk als innerlijk. Toen de heer De Groot, directeur van de Prov. Friese Vereniging het Groene Groene, de Groene Kruisvlag voor het gebouw hees, regende het maar zelfs de hardste plensbui zal het enthousiasme van het bestuur en de vele genodigden niet gedoofd hebben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1