Ziekentriduum in de St. Martinuskerk Door een amateur in z’n vrije tijd gebouwd Stroom van waarderende woorden, bloemen en cadeaus voor meester Koopmans WYM BRITS ER A DEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT i: Ifc - van en 5 n Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 3 Donderdag 7 juli 1960 115e jaargang no. 54 d DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD r/ Manifestatie van het openbaar onderwijs Ds G. W. Tijman van Stads* kanaal naar Haarlem Cuba: ingewikkeld en gevaarlijk probleem voor de V.S. Burgemeester Rasterhoff vertolkte de dank van het Gemeentebestuur - H«i SnMktf Ntaiwsblad is getemperde uHgevt ven NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Autotocht Ouden van Dagen Regenboog-team voor De Kaag Parturen voor de Waterpoortpartij Ui SNEEKER NIEUWSBLAD 5 De kwestie Algerije. bloemen Een alleraardigst moment dekenaat het gaan tuigde dat diens school nooit een van de Verder kreeg mevrouw Koopmans ook van De opvolger Dankbaar. i I J Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 dit zie. de Eerwaarde Pater Tobias Piron O.E. S.A. Elke dag werd er een H. Mis opge dragen ter intentie van de zieken; in de plechtig gezongen H. Mis van heden morgen werden de gezangen uitgevoerd door het jongenskoor van de Parochie kerk en ’s middags was er een lof. De Commisie Autotocht Ouden van Dagen, Sneek voelig te danken voor alle hulde, bracht zijn grote persoonlijke dank aan met dank voor de leiding die mees, ter Koopmans steeds op de grote school, reis gaf „want vier kapiteins op een schip, zou niét goed zijn”. I1 I I I I I Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS n m ït k n :e h e e r n t. 1 a Advertentiepriji 15 ct per mm. Bij contract (handeliadv.) •ager. Abonnementtpriji f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name »an Sneeker Nieuwsblad. Als eerste in de rij sprekers nam bur gemeester L. Itasterhoff het woord. Het gemeentebestuur zou het zeer onbevre. digend hebben gevonden als we hier niet officieel afscheid van U hadden kunnen nemen, aldus de burgemeester. U hebt hier ongeveer 30 jaar de leiding van een school gehad, terwijl U indertijd uit 26 sollicitanten benoemd werd. Teleurstel, lingen zijn U niet bespaard gebleven, waarin ook de politiek een rol heeft ge speeld en ik heb er na de bevrijding nog aan kunnen meewerken dit onrecht uit de wereld te helpen, aldus spr. U hebt een bijzondere plaats bij het onderwijs ingenomen en velen kunnen zich de Looxmaschool moeilijk indenken zonder meester Koopmans. U hebt ook een gro te plaats veroverd in de harten van uw leerlingen; dat b.v. mijn zoon zei: „doe Aan de grenzen van de Verenigde Staten begint een ingewikkeld en gevaarlijk probleem te reizen, namelijk de politieke toekomst van Cuba, een klein eiland in de Caraïbische Zee, dat echter in de handen van een tegenstander een gevaarlijk mespunt op de borst kan worden. Vorig jaar is daar een opstandige bewegingi die al enkele jaren een burgeroorlog tegen de toenmalige dictator Batista voer de, aan de macht gekomen onder leiding van de baardige Fidel Castro, onder wiens volgelingen zeker ook communisten waren aan te wijzen. In het begin leek de opstandige beweging, nu regering geworden, vooral uit te zjjn op een herstel van de democratie en een uitroeiing van de machtspositie van vroegere heersers. Dat daarbij enige anti-Amerikaanse klanken vielen, was niet verwon derlijk en ook niet zo gevaarlijk. Per slot van rekening had Amerika, dat grote belangen heeft in Cuba, zich wat veel aangesloten bij de gevestigde belangen op het Eiland. te bouwen. Als je wilt, kun je heel wat doen, zei hij. Dat hebben we gezien ja. Maar iedereen doet hem dit vast niet na. geestelijken van langs de zieken. Er werd in deze dagen ook aandacht geschonken aan de geestelijke ontspan ning van de zieken, die onderling een hartverwarmend contact hadden, waar door de eenzaamheid van een ziekenka mer nu weer beter te dragen is. Zo wa ren er rekreaties en konferenties, waarbij men eigen gedachten en gevoelens kon toetsen aan die van andere mensen. Deze heerlijke dag, niet alleen voor de zieken, maar ongetwijfeld ook voor de dames die er zich met hart en ziel voor heb ben ingespannen, werden vanmiddag ge sloten met een plechtig sluitingslof. Onze oud.stadgenoot Ds G. W. Tijman te Stadskanaal heeft het beroep naar de Baptisten Gemeente van Haarlem aan. genomen. Daarmee wordt de aanstaande vacature vervuld van Ds J. van Dam, die - vermoedelijk in september naar hier zal gaan. Ds Tijman, die in 1907 te Deventer werd geboren en zijn theologische oplei. ding ontving aan het Baptisten Semina, rium te Hamburg, werd in 1939 in onze stad als predikant bevestigd door zijn ambtsvoorganger Ds H. Visser. Onder zijn leiding breidde de Gemeente alhier zich belangrijk uit en in deze tijd ont. ving Ds Tijman verscheidene beroepen, waarvan dat in 1946 naar Utrecht werd aanvaard. In 1949 vertrok hij naar Stadskanaal als opvolger van Ds J. W. Weenink, die in 1947 naar Haarlem was verhuisd. Ook in landelijk verband heeft Ds Tij. man veel werk verzet. In 1943-1950 was hij secretaris v. d. Evang. Commisie der Unie van Baptisten Gemeenten, van 1945 1949 vice-voorzitter van de Neder, landse Baptisten Jeugd Beweging, van 19461953 en opnieuw weer sinds 1957 was hij lid van de Commissie der Unie van Baptisten Gemeenten. Ook is hij reeds enkele jaren voorzitter van het Bestuur van het Baptisten Diaconessen, huis „Tabitha” te Scheveningen, Behalve het lassen, dat hij door een vakman heeft laten doen, heeft de heer Koenen alles zelf aan de hand van een tekening uitgevoerd. Dus ook het uit slaan en knippen van de stalen platen, maar hij werkte er ook drie jaar aan op het grasveldje naast de fabriek. En voor de boot helemaal afgewerkt is, zijn we al weer een jaartje verder. Het is thans echter zover, dat de heer Koenen er met de bouwvak-vacantie, die zaterdag begint, mee kan varen. Ver leden week heeft hij ook zelf de 18 pk Lister Dieselmotor er in geplaatst en nu werkt hij het interieur provisorisch af. Na de vacantie gaat hij weer vrolijk verder met de afbouw waarmee hij tegen de vacantie van het volgend jaar hoopt klaar te zijn. De kruiser biedt' straks veel gerief. Voor in de kop zijn drie vaste slaap plaatsen aangebracht, terwijl in de ka juit ook nog drie losse gemaakt kunnen worden. In de achterkajuit bevinden zich de keuken, de w.c. en een klerenkast, terwijl achter deze kajuit nog een kleine open cockpit is. De heer Koenen, die uit Leiden af komstig is, heeft daar altijd gezeild. Hier wilde hij echter graag een motor boot hebben, maar omdat het kopen van een flinke kruiser behoorlijk in de pa pieren loopt, besloot hij er zelf maar een Gaulle de delegatie pas na het staken van het vuren willen ontvangen. Een andere mededeling zou er echter op wij. zen, dat die ontvangst al eerder zou kunnen gebeuren, maar het tijdstip zou geheel van De Gaulle afhangen. Daar voelen de Algerijnen niets voor en daar, om zal men nog wel weer even moeten afwachten, voor het gesprek weer her vat zal kunnen worden. De Oudjes, die deze tocht op woens. dag 13 juli wensen mee te maken, moeten zich melden ZATERDAG. MORGEN 9 JULI a.s. tussen 10 en 12 uur in Café.Restaurant „Onder de Linden”. Alleen zij, die de leeftijd van 70 jaar hebben bereikt, komen voor deze tocht in aanmerking. De commissie behoudt zich het recht voor de leeftijdsgrens te verhogen, wanneer geen voldoende autoruimte ter beschikking wordt gesteld. Ieder, die de tocht wenst mee te rij den, moet zich persoonlijk melden of laten melden op de zitting. Voor contróle op de leeftijden moet een legitimatiebewijs of trouwboekje worden getoond. Na de vastgestelde uren worden geen aangiften meer in behandeling ge. nomen. Het is niet waarschijnlijk, dat deze onafhankelijkheid met zo veel moeilijk heden intern gepaard zal gaan als in de voormalige Belgische Kongo, die op 30 juni onafhankelijk is geworden. Uit verscheidene delen van het land worden ernstige onlusten gemeld als gevolg van de tegenstellingen, die er tussen de diverse stammen bestaan, vooral in de evenaarsprovincie. Er vielen reeds tien doden. In de andere provincies zijn al moeilijkheden gerezen tussen regeringen en tegenregeringen van de provincies. Tenslotte zal premier Loemoemba in het parlement onder vuur genomen wor den wegens de felle rede, die hij in het bijzijn van de Belgische koning heeft uitgesproken en waarin hij bijzonder scherp het kolonialisme, dat de zwarte tot minderwaardige verlaagde, ver. oordeelde. De laatste berichten zijn dat er mui terij in het leger is uitgebroken en dat de Belgische commandant van het leger is afgezet. van de heer Koopmans, de heer Dijkstra uit Tietjerk, stelde zich daarna voor in een geestige vlotte speech, waarna meester Koopmans zelf op het podium verscheen om uitvoerig, geestig en ge. Hij aan burgemeester Rasterhoff, releveerde dat hem altijd zeer l getreden De heer M. J. Koenen is chef bij de Erven B. J. Feenstra aan de Oppenhui- zerweg alhier en derhalve geen scheeps bouwer van z’n vak. Maar toch heeft hij het klaar gespeeld in zijn vrjje tjjd een stalen motorkruiser te bouwen die er zijn mag. Dat ziet U wel op de foto. De boot is 9 meter lang, 2.85 breed en 1.15 diep. Het geheel gelaste casco is 4 m.m. dik, de opbouw, eveneens van staal, 3 m.m. Wel overeenstemming heeft men ten slotte bereikt op Cyprus, waar eindeloos is geharreward over de omvang van de bases, die Engeland ook na de over dracht van de souvereiniteit op het ei land zou kunnen handhaven. Het ging tenslotte over enkele vierkante mijlen, die nu in een Oosters loven er bieden verdeeld zijn. Engeland heeft bovendien zjjn financiële hulp aan het eiland niet meer van een tijdlimiet afhankelijk ge steld. Men hoopt, dat de onafhankelijk heid volgende maand kan worden uit geroepen. nis en ervaring te mogen profiteren. De gemeenschapszin, de teamgeest meester Koopmans in zijn school bracht heeft, is een kenmerk van ware Openbaar Lager Onderwijijs Hoogtepunt. Een van geestelijke hoogtepunten van de dag is zeker wel geweest de plech tige handoplegging van alle zieken door de aanwezige priesters, waarbij de sa menzang, Adore Te, Christus vincit, velen ontroerde. Het moment van de plechtige handop legging is uitgebeeld op de foto: Kape laan Diender en een van de andere heren De heer Feenstra, sprekende namens de oudercommissie en de ouders, roemde de rustige harmonische persoonlijkheid van het scheidende schoolhoofd, van wie de kinderen nog houden en die stellig nog midden in het leven staat. Dat wij, ouders, dankbaar zijn dat on^e kinderen naar uw school mochten, waar U veel tact, wijsheid en milde humor toonde, bleek op ontroerende wijze toen deze avond georganiseerd moest worden. Al len hebben meegewerkt. Uit dankbaar heid voor wat U voor onze kinderen hebt gedaan, bieden wij U deze dia pro jector aan, in de hoop dat U achter dit apparaat onze dankbaarheid, waardering en achting zult zien. Aan mevrouw Koopmans, die ook dank werd gebracht voor alle medewerking, werden bloemen overhandigd. De heer Van Essen sprak als perso neelslid van de Looxmaschool ook over de goede verstandhouding en prettige samenwerking en bood namens het per soneel een prismakijker aan, die moge lijk goede diensten zal bewijzen bij een eventuele reis naar de zoon in Canada. hem vooral mijn groeten”, bewijst toch wel dat zij niet alleen mét achting maar ook met vriendschap aan U terugden. ken. Er heerste in uw school een goede geest en dat is zeer belangrijk. In deze 30 jaren bent U met sterke banden aan Sneek verbonden en naast vreugde heeft U hier ook leed gekend. Ik wil U dank brengen voor de bijzon, dere wijze waarop U uw taak hebt vol. bracht, en voor de geest die U in de school hebt gebracht en wil de wens uit spreken dat U ook in deze nieuwe fase van uw leven uw bestemming en bevre diging mag vinden. Toen de heer en mevrouw Koopmans met hun familie hadden plaats genomen achter de smaakvol met bloemen ver sierde tafel, kon de heer Jonkers, voor zitter van de oudercommissie, de bur gemeester en zijn echtgenote welkom heten, alsmede Inspecteur Sipkens, de schoolarts dokter Nieuwenhuis, mej. Van der Weide, directrice van de Huis houdschool, de heer Mak, directeur van de Technische School, de heer De Boer, directeur van de R.H.B.S., de hoofden van alle O. L. scholen, het be stuur van Volksonderwijs, vertegen, woordigers van de Ned. Onderw. Ver., de comm. voor de instructieve school reis, de Comm. voor lichamelijke opvoe ding, het personeel van de Kleuterscho len en nog zeer vele anderen. zorgenkinderen is geweest. De sfeer in I van hem bloemen. De heer Overzee betoogde met klem dat Volksonderwijs en het instructieve schoolreis.comité niet bereid zijn van meester Koopmans afscheid te nemen. Men hoopt nog lang van zijn grote ken. „s- ------x:.- die ge- het en hiervoor wil Volksonderwijs dank bren. gen aan de heer Koopmans, die de ere titel meester draagt. Uw activiteiten be perkten zich niet tot de schooluren, lange jaren wel kte U op bezielende wijze mee aan de Sinterklaasfeesten en sinds 1946 ook aan de grote schoolreizen. Toen in 1947 de boot uitvoer met al die kinde ren, één en onverdeeld, had U veel voor de organisatie gedaan. De bestuursleden van Volksonderwijs afd. Sneek, waar U ook zitting in had, is dankbaar dat zij U op hun levensweg hebben ontmoet. De heer Overzee overhandigde bloe men en een enveloppe met inhoud, zoals ook de heer Japenga deed, die, spreken, de namens de Ned. Onderwijzersvereni. ging, op geestige wijze de loopbaan van meester Koopmans volgde vanaf zijn authentieke geboorteacte De heer H. J. de Vries gaf met har telijke woorden mooie grote foto’s van de schoolreis die meester Kpopmaans met een verheugd „Och, zie nou es” in ontvangst nam. Mevrouw Bijsterbosch schonk namens het „keukenpersoneel” van de boot een reisnecessaire en de heer Noorman bood, mede uit naam van de collega’s May en Keulen, een boek De vooronderhandelingen tussen Alge rijnen en Fransen, welke vorige week in Melun in Frankrijk zijn gehouden, zijn op niets uitgelopen. De uitslag ervan is voor de Algerijnse regering in baling. schap aanleiding geweest mee te delen, dat zij geen delegatie naar Parijs zal sturen om te onderhandelen over een vrede in Algerije. De moeilijkheid was vooral, dat de Fransen aan deze voor, onderhandelingen een draai wilden geven, die het komende gesprek wat al te veel op een capitulatie zou doen gaan gelijken. Zij wilden de Algerijnen geen uitsluitsel geven over de samenstelling van de Franse delegatie, die, naar men van Algerijnse kant vreesde, uitsluitend uit officieren of desnoods de minister van defensie zou bestaan. Een ander be zwaar was, dat de delegatie niet met De Gaulle zou onderhandelen, hoewel dit toch de enige man is van wie de vrede zal afhangen. Naar verluidde, zou De Het Friese Regenboog-team dat straks tijdens de zeilweek van De Kaag uit zal komen in de HollandFriesland wed strijden in deze klasse bestaat uit de heren E. K. Hoekstra, J. Alberda, J. de Wilde, G. Ooms en mr A. v. d. Werf, allen alhier. Nooit zorgenkind. De heer R. J. Sipkens heeft als in specteur van het L.O. meester Koop mans ongeveer 15 jaar gekend en hij ge- Ongeveer 68 zieken uit het dekenaat Sneek hebben weer drie onvergefelijke, sterkende dagen beleefd: dinsdag, woens dag en vandaag werd in de St. Martinus kerk alhier het jaarlijkse ziekentriduum gehouden. Door het onvermoeide werken van zuster Landman, die hier wel met ere genoemd mag worden, en de zelfopoffe ring van de dames van de R. K. vrou wengemeenschap, werden de zieken ’s morgens van huis gehaald en naar de kerk gebracht. Hoe ze daar genoten hebben, hoe ze er ’s avonds gesterkt naar de geest vandaan gekomen zijn, is moei lijk te beschrijven men moet aanvoelen als men contact met de ken zelf heeft. Het triduum stond onder leiding Aan de grote Jubileum-Waterpoort- partij van de kaatsvereniging „Sneek”, zal door de volgende acht parturen wor den deelgenomen: R. Hoekstra, Sj. Tjeerdema, F. Haanstra. G. Okkinga, A Veldkamp, J. Tolsma. K. Jansen, Joh. Jansen, M. Santema. J. Stavinga, E. Heeg, W. Vlietstra. J. Sijtsma, Joh. Zijlstra, R. Kuiper. J. Faber, J. Pander, S. Faber. P. Koopmans, A. Rinia, H. Bultje. P. Schuil, H. Schuil, A. Hiemstra. op deze avond, waar men genoot van gezellige gesprekken, tractaties en pia nospel van mej. Weg, vormde de felici taties van de leerlingen van het school jaar ’54’55. Wim Ruis voerde voor hen het woord, een aardig meisje schonk meester een hengel die prima was, naar hét handgebaar van meester te oor delen, en de hele groep kwam hartelijk handen schudden en afscheid nemen van de meester die een bijzondere plaats in hun harten inneemt. Er kwamen trouwens velen tussen de sprekers door naar voren om hun dank woorden te zeggen tegen meester Koop, mans. Zo merkten wij mej. Faber op, die een boek overhandigde; oud.onder. wijzer Spoelstra, en nog vele anderen die er de voorkeur aan gaven onopge merkt in de volle zaal afscheid van deze geliefde onderwijsman te nemen. Meester Keulen sprak nog zijn spijt er over uit dat zijn „buurman” weggaat. Twee scholen onder één dak lijkt een riskante onderneming, maar de ver standhouding is altijd opperbest ge. weest. Hij verzekerde zijn collega dat alle woorden Bier gesproken oprecht ge meend waren. uw klas was steeds erg plezierig en U had eigenlijk geen inspecteur nodig. De verstandhouding tussen de man voor de klas en de leerlingen was bij U, met uw wat streng uiterlijk en nuchtere aard, heel goed omdat U van de kinderen heid en veel moeite en zorg aan hen besteedde. U had hier een goede naam en deze naam is ook verdiend. Met een stroom van hartelijke waarderende woorden, bloemen en cadeaus, hebben velen gisteravond in de gezellig volle foyer van Amicitia afscheid ge nomen van meester Koopmans, die z<jn werk als hoofd van de Looxmaschool neer moest leggen wegens de bereikte leeftijdsgrens. Maar in de loop van dit jaar werd het anti-Amerikanisme steeds sterker en sloeg het over in een flirten met Rus land. Later in het jaar zou Chroestsjow een bezoek aan Cuba brengen en tot nu toe heeft een handelsverdrag met Rus land al de basis gelegd voor moeilijk heden, die vorige week zijn losgebarsten. Volgens dit verdrag zal Rusland olie leveren aan Cuba, dat deze olie zou la. ten raffineren in de raffinaderijen, die de Texaco, de Shell en de Esso op het eiland hadden. Cuba eiste van deze maatschappijen de raffinage van de Russische olie, maar deze weigerden omdat zij olie uit eigen bronnen pre fereerden. Daarop is de Cubaanse re gering overgegaan tot het in beslag nemen van de drie raffinaderijen, die wel niet meer aan onteigening zullen ontsnappen. Hiermee vervalt de helft van de bijna een miljard dollar aan in. vesteringen, die Amerika in Cuba heeft aan het eiland. De oliemaatschappijen leveren uiter aard geen olie meer en met spanning wacht men in Cuba (en de rest van de wereld) of Rusland in staat zal zijn het eiland van een voldoende hoeveelheid olie te voorzien om de industrie draaien, de te houden. Is Amerika getroffen, aan de andere kant heeft Amerika ook de middelen om Cuba gevoelig nadeel te bezorgen. Het voornaamste middel van bestaan is namelijk de suiker. Ongeveer 85 van de export is suiker. De voornaamste af nemer is Amerika, dat drie miljoen ton voor zijn rekening neemt tegen prijzen, welke ongeveer tweederde boven de we. reldprijs liggen. Dit om de eigen suiker industrie te beschermen. Toen Castro steeds anti.Amerikaanser werd, groeide het koor van congres, leden, die tegenmaatregelen op suiker, gebied eisten en het congres heeft nu bij een verlenging van de suikerwet de president gemachtigd het quotum van Cuba te verminderen of te schrappen. Weliswaar zou Rusland een miljoen ton afnemen, maar tegen de wereldprijs. De Cubaanse economie zou daarmee ernstig geschaad worden. Castro heeft al ge dreigd iedere korting van het quotum te beantwoorden met verdere onteige. ning. Amerika heeft lang geaarzeld voor het stappen ondernam, vooral omdat het bang is voor weerslag in de andere Latijns-Amerikaanse landen, wanneer het zich in andermans zaken mengt en de schijn op zich zou laden, Cuba niet de vrije keus van zijn regime te laten. Maar nu komen zijn eigen zaken in het ge. ding. ook de heer Sipkens 1 welwilend tegemoet is getreden en dankte de collega’s, de ouders en alle andere sprekers en aanwezigen voor hun vriendelijke woorden en prachtige cadeaus. Over de jeugd, en de Sneker jeugd in het bijzonder, sprak de heer Koopmans zeer mild en met groot begrip. Hieruit trad zijn gehele persoonlijkheid naar vo. ren, zijn liefde voor het kind, de „rust en vrede” die er uit kan gaan van een schoolmeester die zich over zijn kinde ren buigt, zoals de heer Keulen het uit. gedrukt had. Tot slot van deze mooie afscheids. avond, die meester Koopmans een mani festatie van het Openbaar onderwijs wilde noemen, namen alle aanwezigen met burgemeester en mevrouw Raster hoff aan het hoofd, afscheid van de heer en mevrouw Koopmans. j 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1