Gemeentelijke Sportshow te Nijland Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Geslaagde gymnastiekdemonstratie IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van IE en O D 75 10 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, f 1 3 115e jaargang no. 55 Maandag 11 juli 1960 <1 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Autotocht Ouden van Dagen ii. s- Bejaardentocht t. ■i Sneker suksessen in zeil wedstrijden Jouster Watersport Int. Honden-tentoonstelling telde 920 inzendingen Praktijkgedeelte Chr. L. Techn. School aanbesteed Ds Dr K. H. Siccama naar Oostermeer Vlotte militaire hulp in Grouw Jongetje bij het vissen verdronken Gemeenteraad Ijlst met spoed bijeen Eksamen Frysk skoalle- diploma foar Eerste prijs voorEendracht’ H«t NmuwsWmI is m« gKombinMnic uitgave va« NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Overplaatsing Ziekentriduum besloten met plechtig Sluitingslof F. IF. van Br eest Een Sneker Oudheidkundige - Smallenburg SNEEKER NIEUWSBLAD I ge bet Waardevol. uittreksel H.H. is r met Geldleningen o— id z.ijn zondag de 1 waarderend slot vormde. ld Woensdag a.s. i 1 I l J Commissie Autotocht voor Ouden van Dagen - Sneek I I in en ze ze t t Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Voorziening vacature onderwijzeres O. L. School. Verschiint MAANDAGS en DON DERDAGS n n t n e 11 a> r 1 I ■I t: i ■I i Redelijk weer en een dito belangstelling deden de openluchtdemonstratie van de vier plaatselijke gymnastiekverenigingen donderdagavond goed slagen. In zijn openingswoord liet voorzitter C. Wester uitkomen dat de ontwikkeling op sport gebied van de laatste jaren funest is ge weest voor de gymnastiek. Advertentiepnjl 15 ct per mm. Bi) contract (handelaadv.) lager. Abonnementaprija 1 3, per halt jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneaker Nieuwsblad. Ds. Dr. K. H. Siccama,’ Ned. Herv. Predikant alhier heeft de toezegging van beroep naar OostermèérEestrum aangenomen. „Niet ver van dit boschje is naar alle waarschijnlijkheid nog eene zeer oude begraafplaats ontdekt, blijk baar uit opgegravene stukken van kruiken, lijkbussen of urnen, veel overeenkomst hebbende met de af beeldingen, welke men daarvan in het oudheidkundig tijdschrift van N. Westendorp, eerste stuk, plaat 2, figuur 2, bij J. Oomkens 'te Gronin gen in 1819 uitgegeven, vinden kan, in welk werk twee dergelijke graf heuvels, als één onder het dorp Ter. munten en de andere onder Larrelt, in Groningerland, vrij uitvoerig be. schreven worden”. Gedurende veertien dagen heeft hét 12e Bataljon Infanterie de Garde Jagers T in onze provincie geoefend en altijd is de verhouding burgermili. tair goed geweest. Beter dan men wel eens veronderstelt. De militairen liéten niets na om een goede indruk te vesti gen en dit kwam vooral vlak voor hun vertrek tot uiting. Het bivak van de A-Compagnie liep achter de jachthaven van Grouw over een in aanleg zijnde weg, die intensief gebruikt werd. Te intensief zoals de aannemer, onze stadgenoot de heer G. Ooms, constateerde. Hij kon zijn werk zaamheden niet voortzetten en e. e. a. dreigde op een schadepost voor hem uit te lopen. Na enig overleg tussen de bur. gerlijke en militaire autoriteiten en de aannemer werd evenwel besloten, dat de militairen zelf voor herstel van de weg zouden zorgen. Ruim 140 manschappen zijn bezig geweest steenslag op het 500 meter lange tracé aan te brengen. Na afloop was de heer Ooms volkomen te. vreden gesteld en tracteerde hij de jon gens op een biertje en een versnapering. Op het in Joure gehouden concours van de Bond van Chr. Zangverenigingen behaalde „Eendracht” te Abbega een le prijs met 225 punten en „Nije Moed” te Nijland een tweede prijs in de afd. Uit muntendheid. SPORT VOOR MANNEN De stoere Australiërs, die hebben deelgenomen aan een roeiwedstrijd in de Stille (nou, stille) Oceaan bij Mereweather Beach in de buurt van de staalstad Newcastle in New South Wales, hebben het verre van gemak kelijk gehad. Deze foto laat dat maar al te duidelijk zien. Wat dacht U b.v. van die enorme roller welke op de achtergrond aan komt dreunen? B. en W. stelden voor met de N.V. Bank van Nederl. Gemeenten een geld lening aan te gaan groot f 58000,-, ren tende 412%, looptijd 25 jaar, ter vervan ging van kasgeldleningen voor: Verbreding Stadslaan f 1800,-. kosten ontwe -pern uitbreidingsplan f 1825.-, aan delen Bank Ned. Gemeenten f 7000.-, Vernieuwing walbeschoeiing langs Ee f 7000,- aanleg laad en loswal bij het industrieterrein f 40.000,-. De heer Jansma vroeg inlichtingen over de f 1800,- voor verbreding Stads laan. De voorzitter lichtte dit toe, waar na z.h.st. conform het voorstel werd be sloten. Als punt 3a werd nog aan de agenda toegevoegd een aanbieding van de Bank van Ned. Gemeenten voor een vaste le ning van 95000,- ter vervanging of om zetting van een vlottende schuld. De Bank wenste vóór 15 juli bericht van ev. aanneming. Zonder h. st. werd ook hiertoe besloten Het 6-jarig zoontje Johannes Hen drik van de familie Jan Selvius uit de J. Nooitgedagtstraat te IJlst is zaterdag bij het vissen verdronken. De moeder had hem een plaatsje aangewezen, waar hij zitten kon, maar toen men ’s middags om hem zocht, vond men alleen de hen gel en later bij een vlot het verdronken kind. Een tragische bijzonderheid is dat hij een jaar geleden levensgevaarlijk werd gewond, maar toen herstelde. Nog een aantal dagen en we zullen weer het feest van de Sneker oudjesbe- leven. Ja, niet alleen de oudjes voelen dit als een feestdag, al onze stadgenoten genieten mee van deze dag. Vooral ’s a- vonds als ze allen met glunderende ge zichten de stad binnen rijden. De route van binnenkomst is: Leeu- warderweg, Oosterdijk, W. Burgstraat, N. Burgstraat, Schaapmarktplein, De Wip, Marktstraat, Martiniplein. Maar voor het zover is moet, er nog heel wat gebeuren. Degene die voor de auto’s moet zorgen heeft nog maar 80 wagens. Dat is nog 20 te weinig. Dan op de lijsten maar weer nazien wie zich nog niet heeft opgegeven en even bellen, resultaat: niet thuis, enz. Dus heren chauffeurs die zich nog niet hebben opgegeven, doe dit alsnog, want het is voor de organisatie van groot be lang. Onze mensen van de financiën zijn reeds op pad, ontvang ze en wees gul in Uw bijdrage voor de mooie dag. Bakkers en kruideniers, ook U weet, wat er te doen is als de heren U komenj bezoeken. K Voor Uw medewerking dankt de Com-- missie U reeds bij voorbaat. M Het was een lange tocht, per Volks- wagen-busje van Sneek naar ‘s Herto- genbosch. Maar gezelligheid kent geen tijd en bovendien reden wij af en toe door prachtige bosrijke streken. In Den Bosch had men gezorgd voor wegwijzers naar de, voor deze tentoon stelling zo bijzonder geschikte, Brabant- hallen. Er waren 920 inschrijvingen, waaronder weer zeer mooie exemplaren o.a. ruim honderd boxers, met vele pri ma dieren. De twee keurmeesters had den een bijzonder zware taak. Acht en zestig Duitse Herders, 42 Dashonden, 40 Collies, 30 Setter-varieteiten en 120 di verse Terriers vormden wel de grootste inzendingen. Kyn. Club „Sneek" was ook met een paar exemplaren vertegenwoordigd. „Rhea fan ’t Heitelan”, St. Bernard-teef, eig. mevr. J. Cloo de Vries uit Nijelamer keerde huiswaarts met haar kampioen schap; „Sieuke”, Wetterhoun-teef van dezelfde eigenaresse was niet geheel in conditie en moest zich met „Goed” te vreden stellen; en dan was nog aanwezig de Whippet-reu „Wodan”, eig. de heer W. v. d. Werf uit Heeg. Het is een aar dig type hond, maar hij heeft een vlees- voeding nodig die hem in betere Whip- pet-conditie zal brengen, zó is het hond je te licht. De Duitse Herder-reu „Gou verneur van de Elf Steden”, eig, de heer IJ. K. Bosma uit Mantgum had verschil lende top-honden als concurrenten, maar niettemin ging hij met „Zeer Goed” naar huis, ’t Werd ons te laat de Ere-keu- ringen af te wachten; half zes startten we voor de lange terugweg; ’t was wer kelijk weer een echt gezellige dag ge weest Smallenburg doelt hier op een der oudheidkundige geschriften van de be kende predikant Nicolaas Westendorp, die in zijn standplaats, Losdorp, een op een hoge wierde gelegen dorp Fivelgo, de rust en de tijd vond zich aan de va derlandse oudheidkunde te wijden en op richter zowel als redacteur van het tijd schrift „Antiquiteiten” was. Een zeer begaafd en belezen man, wiens penne- vruchten, schoon verouderd, nog altijd de moeite waard zijn geraadpleegd te worden wegens de schat van gegevens en waarnemingen, op het gebied der Groningse, Friese en Drentse oudheid kunde door hem verzameld. Smallenburg heefc dus de scherven, waarop hij het oog heeft, vergeleken met de vondsten, elders door Ds Wes. tendorp aangetroffen en meent op grond der afbeeldingen dat beide groepen identiek zijn: „stukken van kruiken, lijk bussen of urnen”; vandaar dus de „zeer oude begraafplaats”, waartoe Smallen burg besluit. Een gelukkig toeval stelde ons nu in staat Smallenburg’s conclusie aan de werkelijkheid te toetsen terwijl het even eens mogelijk is de ligging van deze „be graafplaats" aan te geven. Hierover de volgende maal. Wij hun chauffeurs en helpers Verlangen dank noch fooi; Voor ons is de beloning Straks him: „Het was weer mooi”...! PHILIA. doch nadat de combinatie een openings, treffer had gescoord, werd er door beide partijen even feller gespeeld, wat resul. teerde in een tweede doelpunt van de combinatie. Het gelukte de Oranjeman nen niet een tegenpunt te scoren, zodat de combinatie won met 20. Vlak na de gymnastiek-demonstraties werd een veldloop gehouden over een parcours van ongeveer 1500 meter. Eerstaankomende was G. H. Gerbrandij; 2e Hijlkema van Sandfirden; 3e V. d. Meulen, Blauwhuis. Hét was een in alle opzichten slaagde middag. Ongetwijfeld zullen de organisatoren van de Gemeentelijke Sportshow in Wymbricseradeel vrijdagmiddag -avond en zelfs zaterdagmorgen nog met een zorgelijk gezicht naar de lucht heb ben gekeken, waaruit de regen rijkelijk neerdaalde op onze oude moeder Aarde. Maar toen de zon in de loop van zater dagmorgen doorbrak en het regenen op hield, bleek alras, dat het sportterrein in zulk een goede conditie verkeerde, dat, *u de weersgesteldheid aanmerke lijk verbeterde, er geen bezwaar was voor het laten doorgaan van de aange- kondigde Sportshow. Even later dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, hielden de deelnemende gymnastiekverenigingen, t.w. die uit Blauwhuis, Nijland, Oppenhuizen en Scharnegoutum (Heeg liet, evenals bij het voetballen verstek gaan) vooraf een optocht door het dorp, waarna men op het uitgangspunt (het sportterrein) te. rug kwam. Daar aangekomen werden de verenigingen en het publiek welkom ge heten door de loco-burgemeester, wet houder G. M. Gerbrandij, die met een paar raadsleden deze Sport-show bij woonde. Daarna was de daad aan de gymnastiekverenigingen, die beurt om beurt hun programmapunten afwerkten en daarvoor telkens met een dankbaar applaus werden beloond. Een en ander geschiedde in vlot tem po, zodat behoorlijk op tijd een aanvang kon worden gemaakt met een volleybal wedstrijd tussen twee nog jonge ploegen uit Nijland en Folsgare, die toch af en toe aardig spel te zien gaven. Het eind resultaat was dat Nijland beide par tijen won. Het slot van deze middag was een voetbalwedstrijd tussen een combinatie uit Wymbritseradeel (waarbij door ”t be danken van Heeg en H.J.S.C. geen spe lers uit deze beide clubs waren opgesteld) en een elftal van Or. Nassau uit Sneek. Hoewel het niet altijd spel van de bo venste plank was, werd er af en toe toch aardig gecombineerd, doch het ontbre ken van schutters in de voorhoede en het in goede conditie zijn van de ach terhoedes was oorzaak dat in de eerste helft van deze wedstrijd, die onder lei. ding stond van scheidsrechter Abbink van Sneek, geen doelpunten werden ge scoord. Het leek er in het eerste half uur van de tweede helft zeer veel op, dat ook toen de score blank zou blijven, De zeilvereniging Jouster Watersport heeft het zaterdag en zondag niet bij zonder getroffen met haar wedstrijden, welke traditiegetrouw op de Goëngarijp- ster Poelen werden gehouden. Er waren ruim zestig boten ingeschreven, doch hiervan verscheen slechts de helft aan de start. Zaterdag was het weer nog vrij behoorlijk, doch zondag hielden de drei gende luchten vele zeilers aan de wal. De verwachte regenbuien braken echter pas los toen de wedstrijden beëindigd waren. De weduwe van de schrijver heeft zelf het voorwoord geschreven, waarvan wij het volgende overnemen „De bedoeling, welke de overledene met het zamenstellen en uitgeven van dit werk had, was om de menigvuldige belangrijke bijzonderheden, en merk waardige geschiedkundige berigten, on ze Provincie betreffende, en bij onder, scheidene oude en nieuwe schrijvers hier en daar verstrooid gevonden, in een kort bestek bij elkander te brengen; en alzoo de kennis in opzigt van dit gewest, op eene gemakkelijke en aangename wijze te bevorderen. In eene tijd als de onze, waarin men met zoo veel ijver de ge schied- en aardrijkskunde van Friesland aanprijst, en kundige mannen, het der moeite waardig achten, deze zoo nuttige kennis onder hunne Landgenooten uit te breiden; zal men voorzeker zoodanig doel niet afkeuren. De, voor zijne betrekkingen zoo dier bare overledene, gevoelde echter- maar al te wel, hoe zwak zijne krachten wa ren, om deze pogingen met zijnen arbeid te schragen; en dikwijls liet hij het plan varen, om het werk, dat hij toch deels voor eigene oefening in uren van uit spanning, vervaardigd had, uit te geven: dan de uitnoodigingen van eenige zijner vrienden, wien hij van tijd tot tijd eenige afgewerkte artikels ter lezing gaf, wa ren oorzaak, dat hij eindelijk tot de uit gave bij wijze van inteekening besloot. Het niet onaanzienlijke getal intekena ren, moedigde hem aan, de eerste bladen op de pers te leggen; doch nadat het werk voor het grootste deel was afge drukt, rukte de dood hem weg”. Nést de eksamens foar ünderwiis. akten en FryslSn-diploma's wurde der de léste jierren ek eksamens öfnommen foar in skoalle.diploma Frysk. Lyk as by de forkears.eksamens wurde dizze óflein yn de eigen skoalle, yn it bywêzen fan ien of oar noatabel persoan. Yn de léste wike fan juny hawwe wer in pear hündert fryske bern üt ’e heechste klas sen fan legere skoallen in dikté, ynfol- leske en opsteltsje meitsje moatten yn har eigen tael. Dit wurk is opstjürd nei de Algemiene Fryske Underrjocht Kom. misje om hifke to wurden. Ek tsien learlingen fan de herfoarm. de skoalle yn ’e Hommerts hawwe har to skoar set, mei ta risseltaet, dat dizze Kommisje oan allegearre it diploma ta kend hat. It binne: Tytsje de Boer, Lieuwe Cnossen, Sippie Cnossen, Geart- sje Hoekstra, Jantsje Stavenga, Goarrit Hoeksma, Hiltsje Hoeksma, Tryntsje Boonstra, Boukje Hoekstra en Pytsje Bergsma. Feest in de vele auto’s En feest ook in het hart Instappen Doe voorzichtig 1 Zit u Dan wordt gestart Daar gaan ze weer: de oudjes Met hun geluksgevoel (Zo’n beetje te vergelijken Met „prijs” uit de voetbalpool). Daar gaan ze weer: de mensjes Met hun ééndagsfestijn (Chauffeurs en helpers denken Ééns zullen wij zo zijn Daar gaan ze weer: ze wuiven En knikken blij in ’t rond (Ze weten zich bevoorrecht: Oud en nog kerngezond). Deze vacature zal met ingang van 1 augustus a.s. ontstaan door vertrek van mej. Y. v. Gosliga. Mej. Petrina Groen te Tijnje was bereid gevonden te solli citeren. De inlichtingen over deze solli citante waren onverdeeld gunstig. Met de Inspecteur is telefonisch overleg ge pleegd. B. en W. stelden voor mej. Pe trina Groen met ingang van 1 aug. a.s. te benoemen, waartoe met algemene stemmen werd besloten. De inspecteur van 's Rijksbelastingen te Sneek, de heer J. Sandker, is m.i.v. 1 augustus 1960 overgeplaatst van Sneek naar de Inspectie der Belastingen te Emmen. Verleden week werd namens de Ver eniging voor Chr. Nijverheidsonderwijs alhier aanbesteed de bouw van het praktijkgedeelte van de Chr. Lagere Techn. School aan de Lemmerweg. Van de 19 inschrijvers was C. van Leer te Lippenhuizen de hoogste met f 476.700 en het N.V. Bouwbedrijf Kats te Leeuwarden de laagste met f 439.800. Begroting van de architect A. Feddema Hzn. te Leeuwarden f 454.000. Gebr. Boomsma alhier waren f 444.500 op twee na het laagst. Bladert men het 391 bladzijden tellen de boek door het kostte destyds f 3,60, voor die tijd een flink bedrag zo toont het uiteraard alle kenmerken van de t(jd, waarin de auteur leefde. Van lang niet alle steden, dorpen en buurt schappen, door de schrijver behandeld, vindt men bizonderhéden welke men ook reeds bij geschiedschrijvers als Petrus of Worp van Thabor, Occo van Scarl, Winsemius of Schotanus had kunnen lezen, terwijl de pittigheid, welke de stijl van deze werken kenmerkt, bij Smallenburg ontbreekt. Maar indien men deze eisen aan zijn werk stelt, doet men de samensteller onrecht aan. Het lag slechts in zijn bedoeling een naslag werk te leveren, waarin men op gemak, kelijke wijze over de voornaamste aard rijkskundige of geschiedkundige bizon- derheden van Friesland kon worden in gelicht. En zoals het met dergelijke ge schriften zo vaak het geval is, juist waar de auteur ons iets vermeldt over Waarom is het plechtig sluitingslof al tijd een indrukwekkend hoogtepunt van het ziekentriduum dat vorige week weer in de St. Martinuskerk gehouden werd, deze keer onder leiding van de Zeer Eerw. Pater Tobias Piron O.C.S.A? Is ’t omdat de kleine bruidjes met ’n ont wapenend lief gebaar haar kleurige bloe men aan de zieken geven, of omdat de geestelijke en vzereldlijke verzorgers zich extra willen inspannen om de zie ken, gesterkt en bemoedigd, na deze drie dagen die zij in de kerk mochten door brengen, naar huis te laten gaan? Maar wat de reden er ook van mag zijn, aan dit lof wordt in katholieke kring zoveel waarde gehecht, dat zelfs de bisschop van Groningen, Mgr. P. A. Nierman naar Sneek gekomen was om persoonlijk het lof op te dragen en zich op innemende wijze met de zieken te onderhouden. Mgr. het opdragen van het lof geassisteerd door Pastoor B. L. F. Röben van Mak- kum als diaken, en kapelaan W. Schou ten van Blauwhuis als sub. diaken. De gezangen tijdens de dienst werden op ontroerende wijze gezongen door het zusterkoor van het ziekenhuis; diepe in druk maakte het zuiver hoog gezongen lied: Uit miljoenen uitgelezen, onbevlek te hart der maagd. De predikatie werd gehouden door Pater T. Piron die sprak naar aanleiding van St. Marcus 82327, waarin ge schreven staat hoe Jezus de angst van de opvarenden beschaamde door de woedende storm en de opgezweepte gol ven te bedaren. Pater Piron sprak zeer indringend en gaf daarna onder intense stilte de pauselijke zegen. In plechtige processie werd het aller heiligste door de kerk gedragen, waar na alle zieken, voor hen een aangrijpend moment, door Mgr. Nierman met het Al lerheiligste gezegend werden. Wat een blijdschap onder de zieken na deze dienst. Met bloemen van de bruidjes in de handen geklemd liggen ze te praten met de bisschop, met ka pelaan Diender, met de Eerwaarde De ken Van Galkom die elke dag de zieken kwam bezoeken. De thee wordt rondge deeld en voor de laatste maal tijdens dit triduum worden handen gedrukt van de trouwe verzorgsters. Straks worden de zieken weer naar huis gebracht om ogenschijnlijk het oude leven weer op te vatten. Ogenschijnlijk - want de kracht van deze drie dagen werkt onge twijfeld door in de harten van hen, die ze hebben meegemaakt. De Raad der gemeente IJlst kwam donderdagavond in spoedeisende open bare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester J. C. Cavaljé. Loco- secretaris de heer P. de Boer. Afwezig de heer De Jong. Na de’ gebruikelijke opening volgden mededelingen en ingekomen stukken waaronder goedkeuringen van G.S. van diverse raadsbesluiten o.a. de bouw van een voetbal-box, extra onderhoud van het huis van het hoofd der O. L. school, en een geld-lening. Om ons nu verder te bepalen bij het geen Smallenburg over Sneek vertelt, men herkent hierin een uittreksel uit Napjus’ „Chronijck”, zodat hij in dit op zicht weinig nieuws brengt. Maar er wordt toch ook het een en ander aan toegevoegd dat het bezit van het boek op zichzelf reeds waardevol maakt voor ieder, die in de geschiedenis van zijn va derstad belang stelt. Wanneer hij namelijk over het „Kaats land” komt te spreken, „voorheen een open veld en speelplaats voor de jeugd”, doch sinds 1809 een bosje, „beplant met velerleye soorten van geboomte, bijna geheel van eene sloot omringd en bij den ingang met een hek afgesloten” (tegen betaling van één cent toegankelijk), vindt hij aanleiding vervolgens melding te maken van een oude begraafplaats, in de nabijheid enige tijd geleden ont dekt In een onzer laatste bijdragen over de Sneker historie noemden wij, min of meer terloops, onder de reeks van Sneker boekdrukkers en uitgevers de naam van F. W. van Breest Smallenburg. Mocht diens belangstelling voor de plaat, selijke historie reeds blijken uit het feit dat bij hem de tweede, uitgebreide druk van Eelco Napjus „Chronijck van Sneek” verscheen (1ste uitgave 1772, 2de uit gave 1826), duidelijker komt dit nog naar voren in het door hem zelf geschre ven doch posthuum uitgekomen werk, getiteld „Algemeen Aardrijkskundig en Geschiedkundig Woordenboek van de Provincie Friesland”. Het kwam in het jaar 1833 te Sneek van de pers en is intussen zo zeldzaam geworden dat wjj ons gelukkig prij. 1, onlangs een exemplaar voor de bibliotheek van het Fries Scheepvaart Museum te hebben kunnen bemachtigen. Zo dicht bij huis waren er weer flink wat deelnemers uit Sneek. In de wedstrijden van zaterdag wist H. Repko met zijn Agressor de eerste prijs te winnen in de Vrijheidsklasse. Mej. M. Kingma behaalde in deze klasse de derde prijs. In de Pampusklasse stuurde M. J. Slob zijn Ruiter zaterdag naar de eerste prijs, terwijl Henk Bakker met zijn Weerhaan de tweede prijs opeiste. In de Flitsklasse, waarin een afzon derlijke kanaalroute gezeild werd, won O. Zweep met het Nikkertje van F. Z. Ruiter zowel zaterdag als zondag de tweede prijs. Bij de Regenbogen kwamen zondag van de tien ingeschreven boten maar vijf aan de start. Gedurende lange tijd werd het veld aangevoerd door mr A. v. d. Werf met zijn Waterrot II, doch de van achteren gekomen C. J. de Jong uit Joure wilde zijn eigen publiek niet te. leurstellen en won toch nog met klein verschil. Op de derde plaats eindigde J. Alberda, terwijl Röfekamp en De Wilde een langdurig duel voerden om de vier de plaats. Dit duel werd tenslotte door eerstgenoemde gewonnen. In de 16 m2 Streepklasse A stuurde Th. de Haan zijn Noordster naar de overwinning en in de 16 m2 Streepklas. se B wist E. J. Graatsma met zijn Anti Bena de tweede prijs te behalen. In de Vrijheidsklasse gingen de prijzen zondag naar resp. 1. mej. M. Kingma; 2. H. Repko en 3. J. Boomsma. Mej. T. v. d. Sluis wist haar Libra niet overeind te houden en sloeg om. gebeurtenissen of toestanden, welke zijn eigen tijd raakten, daar kan hij meest op onze aandacht rekenen. Nierman werd bij Deze oudste tak van sport vindt niet vol doende weerklank meer en daardoor is het voor de besturen uiterst moeilijk de eindjes aan elkaar te knopen. De heer Wester bracht echter een saluut aan hen, die desondanks de schouders onder dit werk blijven zetten. Hij bracht voorts dank voor de medewerking die van de zijde der organisatoren van de Volks- zangavond was ondervonden, doordat men de voor deze avond geplande uit voering nogmaals een week had ver schoven. Ook werd op deze massale bijeenkomst welkom geheten burgemeester Raster- hoff, alsmede de afgevaardigden van de Commissie voor Lichamelijke Opvoe ding, Politie en E.H.B.O. Daarna kregen de op het middenter rein verzamelde gymnasten voldoende gelegenheid hun kunnen te demonstre ren. Vooraf was men vanaf verschillen de plaatsen uit de stad naar’ het Sport park gemarcheerd, begeleid door de di verse tamboer- en pijperkorpsen. Het openingsnummer, een massale vrije oefening voor meisjes en dames, viel deze keer wat uit de toon omdat een bepaalde groep kennelijk de oefe ning niet beheerste en nog al eens knoeide. Dit kwam het geheel niet ten goede. Toch bleven er voldoende uitstekend uitgevoerde nummers over, Daarvan willen wij in het bijzonder noemen de gevarieerde vrije oefening van de meis jes van TGP en SGV, de partneroefe- ning van de TGP meisjes, de zeer mo derne vrije oefening van de jongens en heren van SGV en TGP, de uitstekende knotsoefening van de TGP dames, de vrije oefening die de dames van Adven- do uitvoerden en de vlagoefening van de adsp. dames en dames van Vlug en Lenig .Daartussen door werden ook de toestellen door een herengroep benut, terwijl het spectaculaire nummer lange matspringen door jongens en heren een w?::- ■ywKj...

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1