Plan voor een nieuwe vaste Oosterpoortsbrug Feestelijke middag voor de Sneker Oudjes Alle paden in Wilhelminapark straks geasfalteerd OVERZICHT WYM BRITS ER A DEEL ULST van en BUITENLANDS Officieel Orgaan f AGENDA de gemeenten SNEEK, I I Donderdag 14 juli 1960 115e jaargang no. 56 ad Nieuwe Straatnamen r Benoemd 1 Geslaagd 1 Breedte tussen de leuningen 32% meter Het Nijdamstra-Boek H«t S«w«k«f NmiwsWad if mh Nederlandse Beiaardiers op studiereis in het Noorden - Dramatische ontwikkeling in de Kongo vol gevaren gecambmwnie urtgav. vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m DRUFHOUTS NIEUWSBLAD -« G. W. v. (1. Leij overleden a SNEEKER NIEUWSBLAD 7 l Politieke chaos in Italië. I i ZILVEREN ANJERS.... I Het i 'D Onze stadgenoot Fr. de Breet slaagde in Den Haag voor het staatsexamen blok fluit, eerste deel. Mej. B. de Jong te Balk slaagde voor het examen hoofdleidster bij het kleu teronderwijs. De heer Y. van der Laan te Scharne- goutum is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nationale School te Eestrum. Donderdag 14 juli te 8 uur film: schandaal van Chlochemerle. Vrijdag 15 juli t.e.na. zondag 17 De auto reed, voor.... Een bejaard echtpaar wordt hier van huis gehaald. Het begin van een koste lijke tocht. 11 l| *1 i l| Venchijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Is U wel een's in Surhuisterveen geweest Wy wel gister voor de eerste keer. Wij waren in gezelschap van 350 medemensen, allen boven de zeventig jaar, en een handvul chauffeurs, 120, die 120 wagens bestuurden. Geraden, wij waren met de autotocht voor ouden van dagen en het verhaal draait niet om ons uiaar om die 350 mede-passagiers. i i 11 11 i| 11 ïn an it k n :e h e e r a de parkwachter, de heer een en ander liet zien. Ad verten tiepriji 15 ct per mm. Bij contract (bandeliadv.) lager. Abonnementipriji f 3,— per halt jaar. Franco per port f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwiblad. Schuurmans, net rUsthuis „Thabor”, een grote ver. betering zal zijn. pramen naar het park wordt gevaren, waarna het met kruiwagens naar de pa den wordt gereden. Er zullen ongeveer 100 wagens puin mee gemoeid zijn, al vorens alles is opgehoogd. Nadat het puin gestort is, wordt het aangewalst door het Wegenbouwbedrijf G. Ooms, die het puin met een 6000 kg. wals zal egaliseren. Daarna wordt een Op 19 oktober 1954 besloot de Raad tot het bouwen van een nieuwe beweeg, bare Oosterpoortsbrug volgens de plan, nen van het bureau bruggenbouw van de rijkswaterstaat. Deze plannen omvatten een nieuwe basculebrug met een totale breedte van 15 meter. De rijweg zou 10 meter breed worden met daarnaast trot toirs van elk 2*4 meter. Op 30 augustus 1955 werd de onder bouw aanbesteed, maar rijkswaterstaat maakte met het oog op de zeer hoge kosten bezwaar tegen gunning aan de laagste inschrijver. Hierdoor werd nieuw overleg noodzakelijk, waarbij in het bij. zonder aandacht werd geschonken aan de steeds geringer wordende betekenis van de Oosterpoortsbrug voor de scheep, vaart. Deze overweging leidde tot de conclu sie dat wellicht met een vaste brug met een beperkte doorvaarthoogte zou kun nen worden volstaan. Het Econom. Technol. Instituut voor Friesland en de Kamer van Koophandel Verschenen is het vierde deel van het Nijdamstra-boek, samengesteld door de bekende genealoog W. Tsj. Vleer Deze beschrijft hierin een aantal ge neraties van de families Wynia, Nijdam en Vleer uit de 18e en de 19e eeuw: geboorte- en sterfdata, handtekeningen, overlijdens-advertenties, de naamsaan- neming in 1811, inventarissen van nala tenschappen, kaartjes met de woonplaat sen van beide families, hun wapens, ac- ten enz. Ook dit deel is gecyclostyleerd, telt 95 bladzijden en is een uitgave van de Nij damstra-stichting. Donderdag 14 juli. Volkszang.avond en concert op het Martiniplein. Vrijdag 15 juli te 2.30 uur Openbare promotie Magister Alvinus Gymna sium in de Doopsgezinde kerk. Zaterdag 16 juli. Finale zwemclubkam. pioenschappen, polowedstrijd Neptu. nusDe Forel en Springgroep Gro ningen met o.a. de Ned. Kamp. Zwem, demonstraties in het Zwembad. Aah. vang 7.30 uur. Zaterdag 16 juli. Openlucht-theater Rijs, ’s Avonds 8.30 uur Opvoering van „Simson”, door de toneelclub van de Chr. Kweekschool te Sneek. ’s Mid. dags 2 uur Gratis Kindervoorstelling, opvoering van het kindertoneelstuk „Bobbertje Bibberwaqg”. Het bestek en voorwaarden met bij behorende tekeningen en een kostenbe rekening zijn reeds enige tijd bij de di rectie bruggen van de dienst der rijks waterstaat ter beoordeling. Verwacht mag worden dat daaromtrent spoedig antwoord kan worden tegemoet gezien. Kosten. Laten we maar dadelijk vertellen dat de tocht feestelijk begon: met zon, een rol King en een flesje eau de cologne. Onze auto geurde al lekker bij het be ginpunt op de Veemarkt en op de weg naar Heerenveen kon het autodak opge schoven worden. „Dit weer mag wel in de krant”, zei een reisgenoot, en nu sté.at het er in. De rotonde in Heerenveen werd zonder hindernissen en hulp genomen, maar bij de weg.overgangen hadden we veel hulp van de motorpolitie die onze stoet voor afging. Doordat wij tamelijk vooraan reden, zagen we zijn witte helm in alle bochten; het was een veilig baken 1 Na Heerenveen begon het mooie bos rijke gedeelte: Kortehemmen, Beetster. zwaag, waar erg van genoten werd. De commissie weet toch steeds weer andere mooie routes te bedenken en wijkt lek. ker van de grote wegen af, zodat we echt midden in het bos waren en door ons open dakje de vogels hoorden flui ten. En maar steeds die lekkere warme koesterende zon Aan een aardig weggetje bij Beetster. zwaag werd voor de eerste maajl ge stopt. De dames-commissieleden refkten zakjes leknere koeken uit,, de portieren werden geopend en de camera-man in ons gezelschap kreeg druk werk de ver schillende heen en weer drentelende groepjes te filmen. Ook boven de zeven tig jaar is men nog ijdel en menig gezicht werd in een nog vriendelijker plooi ge trokken als de lens er op gericht werd. ongeveer 5 cm dikke asfaltlaag gelegd, die ook weer gewalst wordt. Doordat de bouwvakkers momenteel met vakantie zijn konden we de heer Ooms niet berei ken en door hun afwezigheid is ook weer een kleine rustpauze in het werk ontstaan. Toch kon de heer J. Boot, on der wiens leiding het puinstorten wordt uitgevoerd, ons mededelen dat het waar schijnlijk na acht weken voltooid zal zijn. Het Wilhelminapark zal dan ook na I een hevige regenval goed begaanbaar Reeds drie weken zijn de mannen van de Gemeentelijke Plantsoendienst en de G.S.W.-regeling bezig dc nog aanwezige zandpaden In het Wilhelminapark van een asfaltlaag te voorzien. Daarvoor worden eerst verschillende gedeelten van de paden, waarvan de ondergrond zacht is, afgegraven, waarna de rest opge hoogd wordt met grof puin en fijne steenslag. En omdat het werk al aardig opschiet zijn we eens een kijkje in het park gaan nemen, waar we de heer H. v. d. Meer aantroffen, die ons bij afwezigheid van zijn, wa^ voor de vele bezoekers, o.a. uit AMICITIA THEATER. De Italiaanse Christen.democratische minderheidsregering van premier Tam. broni bestaat bij de gratie van de wel. willendheid van de neo-fascisten. Dat heeft deze partij een vrij sterk gevoel van eigenwaarde gegeven, naar tot ui. ting kwam in het organiseren van een vrij provocerend congres in Genua. Haar voorzitter werd afgebeeld voor een groot portret van Mussolini. Dit pro vocerende optreden van deze bepaald anti.democratische groepering deed de gehele linkerzijde van Italië, van com munisten tot republikeinen, te hoop lo- De kosten van hét werk, inbegrepen de voorzieningen ten behoeve van het gas. en het waterleidingbedrijf, de straatverlichting en de verkeersregeling, alsmede de kosten van planbewerking en toezicht, worden in totaal geraamd op f 440.000. Hierin is een rqkssubsidie in uitzicht gesteld van 75 in de kos ten van het maken van de brug, zodat het deel dat voor rekening der gemeente komt ruwweg kan worden gesteld op f 110.000,In de gemeentebegroting voor dit jaar is, rekening houdende met een afschrijvingsduur van 30 jaar, voor lopig uitgegaan van de kosten wegens rente en afschrijving van een bedrag van f 125.000. B. en W. stellen de Raad voor het raadsbesluit van 1954 in te trekken en een nieuw besluit, aangepast aan de se dertdien gewijzigde omstandigheden, te nemen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vboensdag in Amsterdam voor de tiende keer de Zilveren Anjers uitgereikt. Foto: Z.K.H. de Prins speldt de onderscheiding op bij de 62-jarige beeldhouwer J. G. Wertheim, initiatiefnemer en secretaris van de Stichting „Openbaar Kunstbezit”. wordt door de muiters, de belangen van Katanga geschaad vindt. De voornaam ste mijnbouwmaatschappijen zijn Bel gisch. Er staat nog geen zwarte elite klaar om die taak over te nemen. Daar om wil Tsjombe een nauwe economische gemeenschap met België en daarom heeft hij ook een beroep gedaan op Bel. gië de orde te handhaven. Een dergelijk beroep op Engeland is afgewezen. De Veiligheidsraad is vannacht bijeen geweest om de crisis in de Kongo te be spreken. België heeft zich achter het Kongolese verzoek om hulp van de Ver. Naties geplaatst en Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de Volkerenor ganisatie heeft aangedrongen op het zenden van bestuursambtenaren, mili. taire adviseurs, voedsel en troepen. De ontwikkeling van de toestand houdt overigens grote gevaren in. De Sovjet unie heeft België reeds beschuldigd van agressie in de Kongo tezamen met de Ver Staten, Engeland, Frankrijk en W. Duitsland. Vandaag, morgen en zaterdag maken plm. 20 Nederlandse beiaardiers, onder wie ook onze stadgenoot Flucie H. A. van Bergen, een studiereis langs de ca rillons in de Noordelijke provincies. Vandaag bezoeken ze Deventer, Alme lo, Enschedé en Oldenzaal, morgen Zwolle, Kampen, Emmeloord en Joure en zaterdag gaan ze naar Leeuwarden, waar het voormalige carillon bezichtigd wordt, Bolsward en Sneek. In onze stad worden de heren door burgemeester Rasterhoff in het stadhuis ontvangen en ook vindt hier het afscheid plaats. In alle plaatsen welke bezocht wor. den, zullen de beiaards door een of meerdere leden van het gezelschap be speeld worden. Hier geschiedt dat tus sen kwart over twee en kwart over drie. Het is de eerste maal dat Noord. Nederland het doel van deze traditionele reis is. Een zeer betreurenswaardige ontwikkeling heeft zich in de eerste weken van de onafhankelijkheid van de voormalige Belgische Kongo geopenbaard. Het gezag van de nieuwe regering, onder leiding van premier Loemoemba, blijkt uiter mate gering te zijn. De meeste eenheden van de 24.000 man tellende Force Pu- blique, het legertje van Kongolese manschappen, geleid door Belgische officie ren, zijn gaan muiten en, ernstiger voor de toekomst van de staat, de rijke mijn. van het land, Katanga, heeft zich uitgeroe- juli iedere avond te 8 uur en zondag te vens te 5 uur film: De Gebochelde. Zondagmiddag 17 juli te 2.30 uur film: Pijn en gijn in de kazerne. Maandag 18 juli t.e.m. woensdag 20 juli ’s avonds te 8 uur filmFanfare. Donderdag 21 juli te 8 uur film Hét Paradijs voor mannen. pen. De communisten wisten van de ge legenheid toch misbruik te maken om tegen de regering te ageren. In diverse Italiaanse steden is het tot botsingen gekomen, die doden tengevolge hadden en in de Kamer raakten de afgevaar. digden tot een handgemeen. Hoe ongezond op het ogenblik de toe. stand is, blijkt wel uit de woorden van de neo-fascistische partijleider, dat een kwart miljoen neo-fascistische straat vechters gereed staan met de politie strijd te leveren tegen de communisten. Veel zal hiervan overdreven zijn, maar een dergelijke uitlating is wel typerend. Kennedy gekozen. In Los Angeles vergadert de democra tische partijconventie om de democra tische presidentskandidaat voor de ko mende verkiezingen in november aan te wijzen. De roomska'tholieke senator Ken nedy gaf men bij voorbaat de beste kans en deze verwachting is ook uitge komen. Kennedy heeft bij de verkiezing zijn konkurrenten achter zich gelaten en is met algemene stemmen gekozen. De aandacht concentreert zich nu voornamelijk op de keuze van de vice- president, die meestal voor een zeker evenwicht moet zorgen om zoveel mó. gelijk kiezers te trekken. Symington, een bezadigde specialist op militair gebied, wordt op het ogenblk het meest naar voren gebracht. en Fabrieken voor onze provincie spra ken eveneens als hun mening uit dat inderdaad aan een vaste oeververbinding voorkeur moet worden gegeven. Ged. Staten hadden evenmin bezwaar tegen een vaste brug en verklaarden zich in principe bereid de benodigde ontheffing van bepalingen van het provinciaal huis, houdelijk reglement van politie te ver. lenen. Maar alvorens hieromtrent een beslissing te nemen werd het nodig ge oordeeld te vernemen welke bezwaren er bij belanghebbenden tegen de voorge nomen vervanging bestaan. Dienovereenkomstig werden belang hebbenden door middel van publikatle in verschillende bladen in kennis gesteld met de mogelijkheid bezwaren tegen het maken van een vaste brug bij Ged. Sta ten in te dienen. Dit College heeft B. en W. vervolgens verzocht hun zienswijze omtrent de ingekomen bezwaarschriften kenbaar te maken. Op grond van het advies dat zij hieromtrent wederom van het E.T.I.F. hebben gevraagd, heb. ben B. en W. aan Ged. Staten medege. deeld, dat de ingediende bezwaren h.i. niet van zodanig gewicht waren, dat van verwezenlijking van de plannen met het oog op de belangen van de scheep vaart en het bedrijfsleven, zou moeten worden afgezien. Ged. Staten hebben hierop medegedeeld, dat op het verlenen van de hiervoor bedoelde ontheffingen mocht worden gerekend. Nieuw plan. Hierna kon tot het ontwerpen van nieuwe plannen worden overgegaan. Na dat het moeilijke vraagstuk van het ver krijgen van een juiste geleiding van het plaatselijke en doorgaande verkeer tot een oplossing was gebracht, zijn de door de dienst van Gemeentewerken ontwor. pen plannen in hun definitieve vorm ge reed gekomen. Volgens deze plannen zal de brug een breedte tussen de leuningen verkrijgen van plm. 32*4 meter, terwijl de breedte tussen de trottoirs ongeveer 19 meter zal bedragen. Het verkeer zal door mid- Verleden jaar werd reeds begonnen met de aanleg van verschillende asfalt paden, doch alle konden toen niet van asfalt worden voorzien. Thans worden o.a de wandelpaden langs de vijver, aan de zijde van de Bolswarderweg en aan de buitenkant van het park onder han den genomen, waarna het werk voltooid zal zijn. Sommige gedeelten van de zandpaden zijn echter zo zacht dat eerst 20 cm zand moet worden weggegraven, alvorens men met puinstorten kan be ginnen. Dit zand wordt dan in de hees- ter-bakken gestort, want door het voortdurende harken en schoffelen wordt veel aarde meegenomen. Het puin is afkomstig van de voor, malige Steenklipwoningen, dat in grote bouwprovincie in het Zuid.Oosten pen tot een onafhankelijke staat. Op 6 juli is de muiterij van de Force Publique begonnen. De muiters wilden betere voorwaarden en maakten ook be zwaar tegen de aanwezigheid van de Belgische officieren. Zij eisten vooral het ontslag van generaal Janssens de Belgische opperbevelhebber. Premier Loemoemba heeft de diverse eisen van de muiters moeten inwilligen. Generaal Janssens nam ontslag en iedereen werd beloond met promotie van een rang. Twee dagen later volgde eén tweede golf van muiterij, welke zich duidelijker tegen de Europeanen ging richten. Dit leidde tot een algemene vlucht van de Belgen uit de Kongo naar de voorma lige Franse Kongo en naar het Portu gese Angola. Het vertrek van de Belgen meer in het binnenland wordt met vlieg tuigen georganiseerd. De bedreigde toestand van de Belgen (er was bij herhaling sprake van ge weldpleging tegen blanke vrouwen), noopte de Belgische regering ertoe, Bel gische parachutisten van de basis Ka- mina in Katanga te gebruiken om de Europeanen te ontzetten. Bovendien be sloot zij twee Belgische compagnieën naar de Kongo te zenden. Men begrijpt van Belgische zijde, dat deze besluiten de anti-Belgische stemming zullen aan wakkeren, maar aan de andere kant blijkt de regering van Loemoemba vol komen machteloos te zijn om de Belgen te beschermen. De ergste spanning leek met hét weekeinde voorbij, vooral ook omdat er een compromis gevonden was tussen de regering en de muiters, waarbij Bel gische officieren als technische raad gevers naast de inheemse officieren zouden komen. Maar uit diverse steden werden sindsdien nog steeds agitaties tegen blanken gemeld. Nu in het stadsdeel, gelegen tussen de Hemdijk en het Spoorkanaal, grond is verkocht voor de bouw van woningen, zal moeten worden overgegaan tot het geven van een naam aan een aldaar reeds bestaande straat alsmede aan en kele nog aan te leggen straten. B. en W. zijn van oordeel, dat ook aan deze straten namen van weide, en/of watervogels moeten worden toegekend. Teneinde een zo logisch en overzich. tehjk mogelijke situatie te verkrijgen achten zij het gewenst, dat van een ge. deelte van de Ooievaarslaan de naam wordt gewijzigd in Reigerlaan, en de straat, geprojecteerd in het verlengde van het oudere gedeelte van de Ooie vaarslaan eveneens Ooievaarslaan wordt genoemd. Eveneens verdient naar hun mening aanbeveling aan de in het verlengde van de Meeuwenlaan geprojecteerde weg ook de naam Meeuwenlaan te geven. Het voetpad dat de verbinding vormt tussen de Ooievaarslaan en de Meeuwen laan ware als Kievitpad aan te duiden. Aan de straat, welke eerst in het ver lengde van bedoeld Kievitpad en daar na in zuidwestelijke richting evenwijdig aan de Meeuwenlaan is ontworpen, kan de naam Roerdomplaan worden gege ven en de verbindingsweg tussen de Roerdomplaan en de Meeuwenlaan Grut- tolaan worden genoemd. Voorgesteld wordt aldus te besluiten. del van een verkeerslichtinstailatie wor. den geregeld. De doorvaarthoogte wordt 1.80 m. boven F.Z.P., de doorvaart- breedte 6 meter op F.Z.P. De werkzaamheden zullen in gedeel ten worden uitgevoerd, waardoor het ma ken van een hulpbrug kan worden voor komen. Het verkeer kan nl. zolang over de bestaande brug geleid worden totdat een gedeelte van de nieuwe brug gereed is en deze taak kan overnemen. Over Wijnjeterp, Ureterp, ging het naar Surhuisterveen, waar in een grote zaal van het prachtige nieuwe gebouw „de Lanteame” de tafels gedekt ston. den. Wat een gezellig geroezemoes en gescharrel voordat allen gezeten waren. Natuurlijk moesten sommige gasten even ondersteund worden door de mee rijdende zusters Kramer, Landman en Banning en een van de oude heren werd zelfs door sterke zorgzame armen naar binnen gedragen, maar dat dokter Van der Zij pp het niet druk had met de men. sen bleek wel hieruit dat hij een chauf. feur assisteerde bij een reparatie aan zijn wagen. Sprekers. Onder de maaltijd boterhammen met ham en kaas en beschuit met aard beienwerd er natuurlijk gesproken, gezellig luchtig en kort met veel grap jes. Als eerste de heer H. Abma, als com. missielid, die alle aanwezigen, onder wie Korpschef Kooistra, verwelkomde. Hij verzekerde dat deze tocht juist in de bouwweek werd gehouden om het eens extra moeilijk te maken de nodige auto’s bij elkaar te krijgen en om de arme bouwvakkers tenminste één mooLweer middag te bezorgen. Intussen waren er zaterdag nog 25 wagens te kort, zodat men al meende een bus te moeten in. schakelen, maar in die enkele dagen is de zaak toch nog in orde gekomen en de heren autobezitters werden bedankt voor hun spontane medewerking. Dank werd ook gebracht aan de bakkers, kruideniers en aan hen die financiële steun boden, en korpschef Kooistra, de politie en de pers is men eveneens dank baar voor alle medewerking. Onder het korte speechje van de heer Abma had de oude heer Van der Goot vast al op zijn ktoel zitten draaien van ongeduld. Hij vertelde voor de microfoon een paar grappen en droeg een prachtig Fries loflied op deze tocht voor. Ook de heer Faber mag graag spreken voor zijn leeftijdgenoten. Hij hield een gloed volle toespraak over deze tocht en de prachtige natuur, waar we in de straten van de stad niet van kunnen genieten. De heer Poiesz huldigde de dames die weer zo veel werk voor deze tocht heb ben gedaan en overhandigde mej. Nellie Abma een cadeautje omdat ze zo’n trou we medewerkster is geweest en nu Sneek wegens huwelijk gaat verlaten. Namens de chauffeurs wilde de heer P. Stilma de oudjes danken voor wat zij in hun leven voor ons allen hebben ge daan. Zij hebben er voor gezorgd dat Sneek Sneek werd. Op verzoek van de heer Faber werd daarna staande en daverend het Fries Volkslied gezongen. En toen ach ja, toen werd dit ple zierige oponthoud nog gebruikt voor een wandelingetje enhet eten van een ijsje dat best smaakte. Toen de tocht werd voortgezet, we reden over Warga, Wartena, was de lucht wat grijs geworden en bij Roorda. huizum ging het zelfs zachtjes rege nen, maar niemand treurde er toen meer om en bij Rauwerd, waar nog eens ge stopt werd, was het al weer droog. En. kele onvermoeiden wandelden weer wat, maar de meeste reisgenoten bleven in de wagens zitten snoepen uit de zakjes die de dames uitdeelden. Ja, daarna kwam het laatste gedeelte van de rit, en die heeft U waarschijnlijk meegemaakt. De feestelijke intocht met muziek en door de rijen wuivende en lachende mensen. Op de ruime veemarkt was het misschien niet zo intiem ge zellig als op het Martiniplein, maar de rondgang van het Chr. muziekcorps Harmonie vergoedde veel en met opge wekte gezichten, nog eens knikkend en zwaaiend naar alle belangstellenden, reden de bejaarde gasten naar huis. Slecht begin. F- Dit alles is wel een heel sleeut beghi van de republiek, want duidelijk is ko men vast te staan, dat het gezag van de regering nihil is en dat het leger (dat nauwelijks over verantwoordelijke lei ders beschikt) de enige macht in de staat is. Wij hebben er vroeger al op ge wezen, dat er onder het Belgische be wind bijzonder weinig van een eenheids staat is gegroeid en dat de diverse pro vincies en in die provincies de stammen nog als natuurlijker eenheden worden gevoeld dan de centrale staat. Al voor de onafhankelijkheid was er sprake van afscheidspogingen, zowel in Leopold- stad als in Katanga. Is Leopoldstad min of meer bij de Kongo gebleven doordat Kasavoeboe president is geworden, voor Katanga was er weinig aanleiding voor een dergelijk motief. Op maandag 11 juli heeft eerste ml nister Tsjombe dan ook de onafhanke lijke republiek Katanga uitgeroepen. Katanga, aldus Tsjombe, heeft zijn on afhankelijkheid uitgeroepen om niet lan ger afhankelijk te zijn van de willekeur en de communistische sympathieën van de centrale Kongolese regering. Dit lijkt, bij alle gebrek aan waardering voor Loemoemba en de zijnen, toch wel heel sterk overdreven. Een andere kwestie is, dat Tsjombe in de anti-Belgische ontwikkeling van Loemoemba, die bovendien nog gedreven Maandag is na een vrij langdurige ziekte op de leeftijd van bijna 71 jaar in zijn woning te Scharnegoutum over leden de heer G. W. v. d. Leij, het laatst ambtenaar voor Sociale Zorg bij de Ge meente Wymbritseradeel. De heer v. d. Leij was vroeger vee houder te Uitwellingerga en was van 1923-1928 voor de C.H.U. lid van de Raad der gemeente Wymbritseradeel en van 1928 tot 15 mei 1930 wethouder. Met ingang van laatstgenoemdedatum trad hij bij de Gemeente in diénst als armmeester, welke functie later de naam kreeg van ambtenaar voor Sociale Zorg Sinds 1 januari 1955 was hij gepensio neerd. De teraardebestelling zal morgenmiddag geschieden op het kerkhof te Oppenhui zen, na een rouwdienst in de Ned. Herv. kerk te Scharnegoutum, welke om 1 uur aanvangt. r.-.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1