Wim Silvius slaagde aan Utrechts Conservatorium Komt tweede helft van de zomer beter voor de dag? NCRV bezorgde schoolkinderen van Oudega-W. twee onvergefelijke dagen Fries Regenboogteam heeft de leiding op de Kaag IJLST WYMBRITS ER A DEEL en van BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I I Donderdag 21 juli 1960 115e jaargang no. 58 ad DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Situatie in Kongo spitst zich toe Jong violist oogstte veel gunstige kritieken Kerknieuws 1 -r Woudsends bejaarden maakten reisje naar Amsterdam Van droogte al geen sprake meer H«t Sflwk.r Nwuwiblwi is m gecoml>m««r<le uftgavt vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Telefoneren straks goedkoper De Martinifeesten Fotowedstrijd voor Baarderadeel Bit fiii 1 «I SNEEKER NIEUWSBLAD 7 de Eu maar uitkijken. Laatste nieuws. Sint Margriet. Ultimatum. Ook jazz. r Mozart en Beethoven Uevelings. componisten. Voor het beroep ter vervulling van de vacante predikantplaats in de Chr. Ge reformeerde Kerk alhier is het volgende tweetal opgemaakt: Kand. A. J. Otter te Apeldoorn en kand. J. Vogel te Wor- merveer. doch al gauw weer in zijn boot kon klimmen. In de Valkenklasse B werd A. Th. Velsink uit Leeuwarden maandag derde. Tijdens de open wedstrijden van dins dag bezette Repko in de Vrijheidsklasse A de tweede plaats. Velsink en Kabel uit Leeuwarden werden in de beide Val kenklassen B allebei eerste. Bij de Re genbogen behaalde Alberda dinsdag een fraaie eerste plaats in de A I.klasse. In de All.klasse werd Hoekstra tweede en mr v. d. Werf vijfde. In de open wedstrijden van woensdag viel Thom de Haan in de 16 m2 klasse met een vijfde plaats in de prijzen. Vel. sink en Kabel werden nu in hun respec. tieveljjke B klassen tweede. De jeugdige Woortman uit Groningen, ook bewoner van het Friese Kaagschip, werd in de jeugdklasse (Pluis) eerste, nadat hg reeds dinsdag een derde prijs had ver overd. En ook bij de Regenbogen kwamen de Friezen in de open wedstrijden woens dag weer volop in de prijzen. In de A I. klasse werd Hoekstra eerste en Alberda tweede. In de A Il-klasse bezette mr v. d. Werf de derde plaats en eiste J. de Wilde de vijfde prijs voor zich op. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 Verse hijnt MAANDAGS en DON DERDAGS :n m it k n :e h e e r a Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3, oer half jaar. Franco per post f 3.75 pet half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dinsdagavond om precies 8 uur reed een van de nieuwste bussen van de Z.W.H. Oudega(W.) onder oorverdovend gejuich binnen, want de leerlingen van de vjjfde en zesde klas van de Chr. Na tionale school keerden van hun twee daagse reis, die ze met de oplossing van een landelijke wedstrijd van de radio- omroepvereniging N.C.R.V. hadden ge wonnen, terug. Met het muziekcorps E.M.M. voorop werd een ritje door het dorp gemaakt, waarna het op ’t schoolplein compleet feest was. Woensdag j.I., 20 juli, was het Sint Margriet. Vooral op het platteland hecht men daar nog veel waarde aan (wij... nie'cs want als het dan regent, dan blijft het de eerste zes weken regenach tig. Nu, ze kunnen ons niet bang meer maken, want veel slechter dan de laat ste vier weken kan het zomerweer moei lijk worden; wel beter. Toch moeten wij onze vakantiegangers ook weer niet te veel beklagen, want de practijk is, dat zij die met vakantie zijn, heel anders het weer „ondergaan” dan de thuisblijvers, die bij elke regenbui meewarig het hoofd schudden. Al zal er Overigens doen de Friezen het ook in de open wedstrijden weer opperbest. Op maandag gingen er door de slechte weersomstandigheden des morgens maar enkele klasse^ van start. De middag, wedstrijden werden geheel afgelast. H. Repko werd maandag in de Vrij, heidsklasse vierde, nadat hij in een kruis. Zondag stelde Loemoemba, die intus sen naar zijn eigen stad, Stanleystad is gegaan, een nieuw ultimatum, waarin hij het vertrek van de Belgische troe. Het Friese Regenboogteam, bestaande rak overboord geslagen was uit de Sneker zeilers J. Alberda, E. K. Hoekstra, G. Ooms, J. de Wilde en mr A. v. d. Werf heeft na twee wedstrijden de leiding in de HollandFriesland- wedstrijden op de Kaag behouden. Dins, dagmorgen zeilden de Friezen 27 pun ten bijeen, tegen de Hollanders 25 en woensdag verzamelden de Friese regen, boogzeilers 30 punten tegen de Holland se 25.2. Hoekstra, Alberda en mr v. d. Werf zorgden woensdag met resp. een tweede, een derde en een vijfde plaats voor deze puntenvoorsprong, waardoor de stand op woensdag luidde: Friesland 57 punten, Holland 50.2 pnt. Weliswaar werden er tijdens de wedstrijden van dinsdag drie protesten ingediend, doch deze werden nog niet behandeld. Waar schijnlijk wil men eerst de slotwedstrij den van vandaag afwachten. Doch niet alleen de klassieke muziek fascineert hem. In tegenstelling met vele anderen maakt ook de jazz-muziek grote indruk op hem. „Maar”, zo zegt hij, „ik zal het nooit zelf beoefenen, ook al niet omdat mijn instrument zich er niet voor leent, hoewel een Frans Poptie toch heel aardige dingen doet”. In dit genre is het vooral het trio van Oscar Peterson, dat hem aanspreekt en ook Dave Brubeck en Jerry Mulligan behoren tot zijn favorieten. Zijn ideaal is solist te worden, maar helaas is dat zo moeilijk hier in Neder, land, waar men zo karig is met de studietoelagen. Doch talent openbaart zich altijd en als we de critici mogen geloven dan zijn wij ervan overtuigd dat Wim Silvius als violist nog vele euk. sessen zal boeken. Rusland heeft hedennacht in de Ver gadering van de Veiligheidsraad geëist, dat België zijn troepen binnen drie da gen uit Kongo terugtrekt. Gebeurt dit niet, dan zal Rusland „afdoende” maatregelen nemen. Amerika heeft daartegenover verklaard niet te zullen toelaten, dat buiten de Ver. Naties om, vreemde troepen in Kongo komen. De situatie spitst zich dus toe. daarnaast komt dan nog de studie. Ook in onze stad is hij wel opgetreden. In 1956 in verband met de hulp aan de vluch telingen van Hongarije, toen hij samen met Johan Bok, die ook zijn opleiding aan het Utrechts Conservatorium heeft ontvangen, een concert in de Kweek school alhier heeft gegeven, maar overi gens is hij in Sneek een onbekende. Nu hij afgestudeerd is, hoopt hij echter binnen twee jaar met enkele van zijn vrienden eens een paar recitals te geven, zodat ook de inwoners van onze stad eens kennis met deze jonge violist kun nen maken. Kon de wind, en stormwaarschuwings. dienst van het KNMI verleden jaar van begin april tot 17 oktober toe met va kantie gaan omdat hogedrukgebieden de lucht in onze omgeving in rust hielden, de laatste drie weken is er voor deze dienst geen vakantie weggelegd. Al op 12 dagen moest voor harde of storm achtige wind worden gewaarschuwd, hetgeen zelfs voor een herfstmaand al een boven normaal aantal waarschu wingen betekent. Teleurstellend zijn ook vele vakantie dagen tot nu 'toe geworden, al kreeg het gehele kustgebied minder buien en meer zon dan het binnenland. Na zondag 26 juni zijn alle dagen koud tot koeler dan normaal gebleven. Wij doen niets dan uitkijken, onder het motto „zuster Anna ziet gij al Iets ko men?” naar hogedrukgebieden. Op de weerkaart treffen wij al enige weken een hogedrukgebied bij de Azoren aan, hetgeen voor ons helemaal niet gunstig is en ook boven Noord-West Rusland is de luchtdruk hoog. Al vele dagen wor. den daar tot binnen de Poolcirkel tem peraturen van 25° tot 30° C gemeten en wjj... wij zijn al blij als het in de mid dag zonnig is bij 20 graden. De volgende dag werd de reis voort gezet naar de piramide van Austerlitz. Toen ze genoeg genoten hadden van de speeltuin was de Dom aan de beurt. Om half twee arriveerden ze in de cantine van de studio, waar de hongerige magen gestild werden. De ontvangst was ge weldig. De gids, de heer A. v. d. Kooy, werd thuis afgezet en nu ging het weer huiswaarts. Te Harderwijk werd nog even gepauzeerd bij de nieuwe speeltuin. Het voederen der robben kon precies nog meegemaakt worden. Via Elburg en de beide polders was het geen groot tra. ject meer en met nog een ijsje te Span nenburg werd de tocht besloten. Het spreekt vanzelf, dat alle leerlingen erg voldaan waren met dit voor hen zo goedkope reisje, ook al omdat de ver- bandkist niet werd gebruikt en er geen enkele keer iets verboden behoefde te worden. gramma en daar viel dan ook ’t laatste buitje. Met stralend weer werd Arnhem bezichtigd. Ook werd even over de Rijn brug gereden. Na een bezoek aan een kersenboomgaard en de Grebbeberg werd koers gezet naar de Jeugdherberg „Eikelkamp” te Eist bij Rhenen. On danks de zware dag en-de lange bos wandeling duurde het toch nog al een hele tijd voordat allen sliepen. Van de droogte, zoals die in mei van dit jaar nog dreigde, is in geheel Nederland geen sprake meer. Met name door de regenval van de laatste drie weken heeft ook het grondwaterpeil een minder abnormaal lage stand gekregen en In vele streken heeft de land- en tuinbouw al meer behoefte aan zonniger en droger weer dan aan regen. Er zijn verschillen. Zo kreeg Zeeland de laatste drie weken (de omslag naar te koel depressleweer kwam maandag 27 juni) ongeveer 20 mm regen, maar in de meeste provin cies is juli al natter dan normaal. Voor de Noordelijke helft van ons land moet men al tot september 1957 teruggaan om een nattere maand te vinden. Vooral rond de Lauwerszee, waar za terdag 9 juli zoveel regen werd gemeten (plaatsel(jk 80 tot 95 mm), is juli al bijzonder nat. Zo komt bijvoorbeeld Zoutkamp al op een maandcijfer van 130 mm tegen normaal 78 mm In juli. In snelle vaart Is de toestand in Kongo verslechterd. De tegenstellingen tus sen Belgen en Kongolezen zijn toegenomen, In de Kongolese regering heerst tweedracht, het Kongolese leger is nog volkomen onbetrouwbaar, ook daar waar het niet meer muit, de door premier Loemoemba gevraagde tussenkomst van de Verenigde Naties met troepen wordt, nu deze aankomen, niet meer zo gewaardeerd en hij dreigt de hulp van Rusland in te roepen, terwijl premier Tsjombe van Katanga de onafhankelijkheid van die provincie heeft uitgeroepen. Dit is in het kort de politieke situatie, welke ons menselijk nader wordt ge bracht door de nood en de ellende van de Europeanen, wier leven bij voortdu. ring niet veilig Is. Zoveel mogelijk worden zij naar België overgebracht. Kivoe gezonden om deze over te halen met hem en Roeanda-Oeroendi een fe deratie tegen Loemoemba te vormen. Als bewijs van zijn onafhankelijkheid weigert Tsjombe ook troepen van de Ver. Naties toe te laten. Zijn voorliefde gaat uit naar de klas sieke componisten, „maar”, zei hij, „dit sluit niet uit, dat ik de modernen niet apprecieer”. Mozart en Beethoven heb ben zijn bijzondere voorkeur. Doch deze muziek stelt niet alleen hoge eisen aan de musicus, doch ook aan het instru. ment, dat hij bespeelt. En de uitspraak van de directeur van het Conservato. rium, de heer Joh. van den Boogert: „Ik hoop dat jij weldra over een instru. ment kunt beschikken, dat jou waardig is”, geeft al aan dat de Italiaanse viool, die Wim momenteel bezit, niet aan alle eisen voldoet. „Maar”, zo interrumpeerde zijn vader, „ik schei er mee uit. Je hebt er nu al acht „versleten” en ik vind het welletjes”. Een alleszins begrijpelijk standpunt, wanneer men weet dat met een klasse.instrument een grote som ge moeid is. Het laatste jaar is voor Wim een enorm druk jaar geweest. Hij speelde toen ook in het Radio Omroeporkest en 's avonds moest er gestudeerd worden. Maar de muziek schonk hem bevredi. ging en dat is voor hem hoofdzaak. In juni van dit jaar slaagde aan het Utrechts Conservatorium onze 21-jarige stadgenoot Willem Silvius voor het eindexamen viool en de onderscheiding be treffende „zün violistische eigenschappen”, was voor ons aanleiding deze jonge musicus eens op te zoeken. Doch niet alleen deze onderscheiding bewijst de klasse van de jonge violist. In een gesprek, waarbij we tal van kritieken on der ogen kregen, bleek dat Wim, zoals hij genoemd wordt, lang geen onbekende in de kamermuzlekwereld is. De critici waren vol lof over de wijze waarop hij tijdens de einduitvoering het vioolconcert in D opus 22 van Wienlafsky uitvoerde en voorspelden hem een grote carrière als violist, wat ongetwijfeld zijn lerares mevrouw Rlele ScholtensQueling, over wie hij zeer tevreden is, een groot ge noegen zal doen. De minister van Verkeer en Water staat, drs Korthals, heeft dinsdag in de Eerste Kamer meegedeeld, dat vermoe delijk met ingang van 1 november 1960 de telefoontarieven met vier procent zul len worden verlaagd. Het openlucht-dansen op het Martini- plein dat onze plaatselijke V.V.V. orga niseert trekt elke avond weer een enthousiast aantal deelnemers. Helaas kon gisteren evenals maandagavond het orkestje, dat geëngageerd was wegens ziekte niet optreden, maar hiervoor in de plaats had men beslag weten te leg gen op een pick-up met een aantal grammofoonplaten, waarop de jongelui konden dansen. En dat hebben met het grootste genoegen gedaan. Er was veel animo en het, leidt geen twijfel of V.V.V. heeft met deze avonden een goede greep gedaan. Zaterdagavond a.s. zal het dans en showorkest „The Beljon’s” uit Lem mer optreden. Ook de traditionele verlichting van de Oosterdijk, de Nauwe- en Wijde Burg straat en de Galigastraat werkt weer mee onze stad een feestelijk cachet te geven. Ongetwijfeld zullen velen hier door ook tijdens de Sneek-week weer de gang naar het Martiniplein vinden, waar dan de kermis-attributen voor nodige ontspanning zullen zorgen. Door de algemene commissie der Kul- tuerfied Baarderadeel is een fotowed strijd georganiseerd, waaraan iedere amateur- of vakfotograaf kon deelne men, mits het onderwerp van de foto maar betrekking had op Baarderadeel. Er waren drie klassen ingesteld, nl: a. voor personen niet ouder dan 19 jaar; b. amateurfotografen, voor zover zij niet vallen onder klasse A of C; c. amateur- en vakfotografen, die lid zijn van een amateurfotoclub. Op 30 juni 1.1. slort c’; termijn van inzendingen, waarbij bleek, dat er voor klasse A 1, B 45 en C 43 inzendingen waren. In de loop van deze maand zal een jury, bestaande uit de heren S. Andrin ga en F. C. D. Popken, fotografen te Leeuwarden en G. J. Noorman, direc teur gemeentewerken te Mantgum de foto's beoordelen en de toe te kennen prijzen vaststellen. Voor iedere klasse zijn drie prijzen uit geloofd welke zullen bestaan uit voor werpen van Friese ambachts- en volks kunst. De prijsuitreiking zal plaats vinden op woensdag 27 juli a.s. ten gemeente- huize te Mantgum door de burgemeester der gemeente Baarderadeel. mr. L. G. Boelens, terwijl op deze avond eveneens de te houden expositie van de ingezon den foto's door deze zal worden ge opend. Trouwens het komt ook niet zo heel vaak voor, dat bjj een jubileumwedstrijd een schooi uit Friesland een hoofdprijs wint. Maandagmorgen vroeg in alle stilte waren de ruim veertig leerlingen met hun vier geleiders via Heerenveen naar de Witte Bergen te IJhorst ver trokken. Van deze speeltuin werd intens genoten, te meer daar er zo vroeg en op maandagmorgen geen enkele sterve ling te bekennen viel. In Zwolle ver scheen de gids van de omroepvereniging met een hele zak geld, want waar je komt, er moet betaald worden. Hierna werd de Cannenburgh bezichtigd en om. dat het regende nam het gezelschap zijn toevlucht in het Pr. Bernharddal. Bur gers’ Dierenpark stond nu op het pro. pen binnen drie dagen eiste. Zo niet, dan zou hij een beroep doen op de Sow- jet-Unie. In de afgelopen nacht (Euro pese tijd) is ook de Veiligheidsraad bij een geweest. Het is niet uitgesloten, dat Loemoemba met het spelen van de Russische kaart zijn eigen positie geen goed doet. Want in de Kongolese Senaat bijvoorbeeld be staat veel verzet tegen Loemoemba’s ultimatum en tegen zijn poging de Sow. jet-Unie er in te betrekken. Het is niet uitgesloten, dat Loe. moemba's dptreden verband houdt met de afscheidingsbeweging van Tsjombe in Katanga, de rijke ertsprovincie. Tsjombe werkt wel samen met de Bel gen, die er de orde hebben hersteld en het economische leven weer op gang brengen. Loemoemba ziet hierin, mis. schien niet helemaal ten onrechte, een poging van de Belgen, of in ieder ge val van de Union Minière, hun econo mische invloed in Afrika zoveel mogelijk te handhaven. Tsjombe heeft België en Engeland verzocht zijn onafhankelijk heid te erkennen, maar zelfs België is zo ver nog niet. Wel is er een speciale afgezant van de Belgische regering naar Elisabethstad gegaan met een plan voor economische samenwerking, maar een regelrechte erkenning is dat nog niet. Tsjombe, die Loemoemba van commu. nistische sympathieën beschuldigt, tracht zijn greep uit te breiden en heeft afgezanten naar de provincies Kassai en Nog lang niet klaar. De studie voor viool duurt in de regel vijf jaar, doch Wim presteerde het in vier jaar zijn eindexamen te halen, wat wel getuigt van zijn kwaliteiten. Zelf vindt hij het ontzettend moeilijk te zeg gen, hoe ver hij is. „Natuurlijk ben ik er nog lang niet. Ik presteer wel wat, maar in ons vak is het zo moeilijk te zeggen: Ik ben klaar Liefst ging ik nog verder studeren. Eén jaar nog aan het Utrechts Conservatorium, en daar, na naar Brussel bij Arthur Grumiau. Maar de beurzen, die men ter beschik king stelt zijn zodanig, dat men slechts zijn lesgeld kan betalen, en waar moet ik dan van leven? Het is wel gemak. kelrjk als artist te zeggen: daar kijk ik over heen, maar de werkelijkheid leert wel anders Op het conservatorium heeft hij een heerlijke tijd gehad. Natuurlijk was het wel hard werken, want hij heeft veel concerten gegeven voor scholen, studen. ten, kerken en andere instellingen en j (Van onze weerkundige medewerker)dit jaar minder over het mooie weer naar huis worden geschreven dan ver. leden jaarslecht kan de zomer nog niet worden genoemd, want wie weet wat augustus nog voor ons in petto heeft: zomerweer of... nog meer regen. De eind mei- en juni.vakantlegangers zijn dit jaar zeker niet het slechtst weggekomen. De Duitse zomerverwach- ting, die belangrijk ongunstiger was dan die van 1959 en ook een te natte juli had voorzien, meent, dat wij in de tweede helft van de zomer nog verscheidene perioden met goed zomerweer mogen verwachten. Trouwens de gehele familie is muzikaal aangelegd. Va der Silvius was jarenlang voorzitter van het orkestje „Symphonia” en speelde ook vele jarén in het Ste delijk Muziekkorps. Zijn zoon Kees speelt piano en diens broer Tom, die in Nij megen klassieke talen stu. deert, speelt eveneens viool, terwijl moeder Silvius tus sen de bedrijven door nog tijd vindt in een dameskoor te zingen. Op 12-jarige leeftijd is Wim met vioolspelen begonnen en een paar jaren daarna gaf hij reeds enkele uitvoerin. gen met een paar vrienden, zij het in be. scheiden kring. Ook toen hij tijdens zijn studie aan het Conservatorium met va kantie thuiskwam, speelde hij vaak met Harry Schram en Brugt Naüta in hui selijke kring, want zo zei hij, „het liefst speel ik met een kleine bezetting, zoals een duo of een trio”. Tot zijn zestiende jaar kreeg hij les van een lid van hét Frysk Orkest, de heer Sytsma, en was toen ook lid van „Symphonia”. Doch de muziek had indertijd reeds zo’n belangrijke plaats in het hart van de jonge violist ingenomen, dat hij be. sloot hiervan zijn beroep 'te maken en daarvoor naar het Utrechts Conserva torium ging. WOUDSEND. Evenals vorige jaren heeft de commissie de bejaarden van ons dorp en omgeving het jaarlijkse uit stapje aangeboden, 's Morgens 8 uur re den de bu&en van de Z.W.H. en een paar personenauto’s onder grote belang stelling van het parkeerterrein. De rei» ging via Sneek over de Afsluitdijk naar Amsterdam. In Oosthuizen werd halt ge houden en in café „Kaan” koffie met koek enz. aangeboden. De voorzitter S. Schilstra sprak hier op hartelijke wijze de bejaarden toe en stond een ogenblik stil bij hen die wegens overlijden niet meer in hun midden waren of die we gens ongesteldheid of familieomstandig heden niet mee konden. Na de koffie werd de reis voortgezet naar Amsterdam. Bij aankomst kon het hele gezelschap in een rondvaartboot plaats nemen voor een tocht door de grachten en over het IJ. Men heeft ge-j noten want velen hadden nog nooit zo-> veel oude en grote gebouwen van na bij gezien. Op het IJ werden de grote zeestomers bewonderd w.o. de „Oranje”.^ Na afloop ging het naar Schiphol. In het Café-restaurant aldaar werd in de grote eetzaal de warme maaltijd genuttigd, die er bijzonder goed in vieL Men zei da»r onder elkander: ,,’t Is in orde”. Daarna stapte men in de auto’» en werd langs de verschillende gebouwen en vliegtuigen op het vliegveld gereden. Nadat alles was bezichtigd, verliet men het vliegveld en ging het door de vele buitenwijken van Amsterdam over Haar lem door de tunnel onder het Noordzee Kanaal via Alkmaar naar de laatste pleisterplaats Den Oever. In café „Zo merdijk” werd koffie met belegde brood jes aangeboden. Voorzitter Schilstra sprak zijn voldoening uit over de mooie dag die men weer gezamenlijk eensge zind had doorgebracht. Hij hoopte dat deze eensgezindheid steeds zo mocht blijven, want ook de dorpsgenoten toon den hun volledige medewerking voor het doen slagen van deze dag. De he ren R. Falkena en R. de Boer spraken woorden van dank tot de commissie voor de prachtige tocht. Beiden waren het er over eens dat het moeilijk is een tocht uit te stippelen die allen bevre digt, maar toch was het ook ditmaal weer gelukt. Bij de terugkeer in Woudsend stond de Muziekvereniging bij de ingang van het dorp klaar om de bejaarden te ver welkomen, alsmede talrijke jongere en oudere dorpsgenoten. Bij het eindpunt op het parkeerterrein sprak Schilstra woorden van dank tot de muziekvereni ging en allen die de commissie in staat hebben gesteld deze dag te doen slagen. Daarna gingen allen zeer voldaan huis waarts. Door het nieuws uit Kongo en de gevaarlijke ontwikkelingen, welke daar kunnen plaats hebben, komt het andere nieuws wat op de achtergrond. Dat de Japanse regering, waarop kort geleden nog de volle aandacht was gevestigd, nu drastisch gewijzigd is zonder dat de koers veel zal veranderen, dringt nau welijks tot ons door. Evenmin, dat de Italiaanse regering gewijzigd zal worden en dat Fanfani weer premier zal worden met steun van alle vier democratische middenpartijen om de neo-fascistische en communis tische vloed het hoofd te bieden. Voor de toekomst belangrijk is, dat de democratische conventie de 43 jaar oude senator John Kennedy tot candidaat voor het presidentschap heeft gekozen en wel in een eerste stemming al. Ken nedy is zeer dynamisch en als hij in no vember gekozen wordt mag men van hem wellicht een wat energieker beleid verwachten dan van de wel zeer slappe Eisenhower. De democratische candi daat voor het vice.presidentschap is Lyndon Johnson geworden, senator uit Texas, conservatief van inslag. Maar hiermee hoopt Kennedy de bezwaren, welke er in het Zuiden tegen hem be. staan, te kunnen ondervangen. Volgende week zal de republikeinse partij een candidaat aanwijzen. Dat zal hoogstwaarschijnlijk de 47-jarige huidi. ge vice-president Richard Nixon zijn. Als dat zo is, dan is het strijdtoneel bij de komende verkiezingen geheel ver plaatst van de oude naar de jonge garde. Toen begin vorige week het gezag van de regering ernstig te lijden had van de muiterij van de troepen en België zich genoodzaakt zag ter bescherming van de blanken zijn troepen, daar gelegerd of nieuw aangevoerd, te gebruiken, deden enige ministers van Kongo een beroep op Amerika troepen te zenden, die in het kader van de Ver. Naties zouden moeten optreden. Amerika weigerde. Bovendien was deze stap helemaal niet naar de zin van premier Loemoemba, die tegenwoordig president Kasavoeboe trouw aan zijn zijde vindt. Loemoemba wendde zich met twee te legrammen tot de Ver. Naties. In de eerste plaats protesteerde hij tegen de Belgische interventie, die hem o.a. een bezoek aan Katanga’s hoofdstad Elisa bethstad onmogelijk had gemaakt, in de tweede plaats vroeg hij hulp van troe. pen van de Ver. Naties om de orde te herstellen, een verzoek, waar de Bel. gen mee instemden. Bij de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad kwam naar voren, dat er van communistische zijde pogin. gen werden gedaan België als agressor voor te stellen. Ten slotte vond men een compromis, waarbij België verzocht werd zijn troepen terug te trekken. Aan gezien er niet „onmiddellrjk” bij stond, heeft België dit terugtrekken opgevat als een overdracht van het gezag aan de troepen van de Ver. Naties, zodat de troepen voorlopig op hun post bleven. Vrijdag kwamen de eerste troepen van de Ver. Naties aan. Deze zijn sa. mengesteld uit eenheden uit Ghana, Tu. nesië. Marokko en Etiopië, alle Afri. kaanse landen, om het verwijt te ont gaan, dat de Ver. Naties de handlan gers zijn van de Belgen of van het Wes. ten. Loemoemba vaart nu een uiterst anti.Belgische koers en wijt alle onlus ten aan de kolonistische machinaties van België. Hij verbrak ook de diplo matieke betrekkingen met België. Toen de eerste troepen van de Ver. Naties aankwamen, eiste Loemoemba het vertrek binnen zes uren van de Bel gische troepen uit Leopoldstad en hij verzette er zich tegen, dat de bevel hebber van de V.N..troepen contact zocht met de Belgische opperbevelheb ber. Zouden zij met de Belgen samen werken, dan konden zij beter het land verlaten, meende hij. Intussen had Loe moemba nota’s met Chroestsjow gewis seld. Loemoemba schreef: „Het is moge lijk, dat wij gedwongen worden de tus senkomst van de Sowjet-Unie te vra gen als het Westelijke kamp geen einde maakt aan de agressie tegen Kongo”. En Chroestsjow antwoordde, dat het Westen slechts de slavernij van Afrika wil. Felle anti-Belgische verklaringen uit Moskou hebben België aanleiding ge geven zijn ambassadeur uit Moskou te rug te roepen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1