In 1961 weer één Voorjaarsbeurs in Utrecht Zeilen is niet zo gemakkelijk als men wel denkt IJLST W Y M BRITS ERA DEEL van en BUITENLANDS OVERZICHT I Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, no. 61 Donderdag 28 juli 1960 115e jaargang no. 60 1 Katanga moeilijk probleem voor Loemoemba Harmonie voor de radio De Jaarbeurs gaat bouwen! Bert Bouma naar Veendam De Martinifeesten ene ie c I ij het ijs I I I 1 U. de Jong overleden Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde urtg.ve vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Produkten uit 23 landen op a.s. Najaarsbeurs te Utrecht IJsselmeer-race Regenbogen nu a.s. zondag Opbrengst collecte Oude beurtdiensten opgeheven Een dag aan de „Eerste Friese Zeilschool” H - SNEEKER NIEUWSBLAD ct per l L 'f drukkerij TWEEDE FAMILIE ZWOM NAAR DE VRIJHEID gen een de OP Cuba contra Amerika. en De Eerste Friese Zeilschool. echter de Momenteel zijn er naast wel 25. zeil. A Hij was o.m. jarenlang kerkvoogd der Hervormde gemeente in Uitwellingerga. Monster-marswedstrjjd om het kampioenschap van Friesland. Tevens kreeg de Christel, muziekver eniging „Harmonie” de vererende uit nodiging deel te nemen aan een monster, marswedstrijd op 12 augustus a.s. te Heeg, waaraan de 12 beste harmonie, en fanfarekorpsen uit Friesland deel zul len nemen. name iblad bus met zijn zater- mijnwer- g gewond, en bij een de ben- Hoekstra, den door rat. Beker l Hanen- 14 pnt. oor J. de ii II II II ■1 I 11 I I i I I Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3(105 (05150) b.g.g. 4091 Slechts aar ver bet was aar Bre- terugge- teer zal Verte hijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 3- :o per fair. vergeten zij weer st Hofer vd was, e laatste ar, maar het aan- hij hier itzettend en. Ook ederland van de Ieder jaar groeit de animo voor een jursus aan de zeilschool. Uit alle delen >an ons land komen dergelijke verzoe ken. Gelukkig behoeven er niet velen teleurgesteld te worden. Hierdoor is de zeilschool uitgegroeid tot een organisa tie, die niet uit onze stad valt weg te denken. Een school, die borg staat voor een goede zeilopleiding en die vanwege haar uitstekende sfeer een grote be. kendheid geniet en deze ten volle ver dient, nt. Stan- G. Ooms, den zich mp, mr. De tijd ar, al was erf maar Advertentieprij» 15 ct per mm. Bii contract (handehadv.) ager. Abonnementjprijj f 3, per halt iaat Franco per post t 3.75 per halt jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name aan Sneeker Nieuwsblad. Op 69-jarige leeftijd is dinsdag sen voor t school- .gen, van 1958/’59 jssen bij jen met Dit is het beeld van elke morgen. De cursisten treffen de voorbereidselen voor de afvaart, terwijl de instructeurs een oogje in het zeil houden. daad iets geleerd heeft. En dan liefst volgend jaar weer naar Sneek om het A-diploma te halen. Want pas dan kun je zeggen: Ik kan zeilen En dat wil len ze toch allemaal. Voor de tweede maal in twee dagen is een Tsjechische familie - vader, moeder en twee kinderen - naar het westen gevlucht met gebruikmaking van de veer boot „Seebad Ahlbeck” tussen Warnemuende in Oost-Duitsland en Gedser in De nemarken. Toen het schip de haven van Gedser naderde sprongen zij gevieren overboord en slaagden er in de vaste wal te bereiken. Zij hebben aan de Deense autoriteiten om politiek asyl gevraagd. Op de foto’s zien we de familie bij hun aankomst in Kopenhagen. Later bleek, dat zij met de eerder naar Denemarken gezwommen Tsjechen af gesproken hadden hun vlucht op deze wijze te volbren gen. ■K iets dergelijks. Gelukkig behoeven de Anneke, zoals de heer en mevrouw Stam cursisten geen corvee.werkzaamheden te worden genoemd. 1 tó^ nkast Engeland geen lid van de E.E.G. Wij willen besluiten met het signa leren, dat alle hoop op een toenadering tussen Engeland en de Europese Econo mische Gemeenschap, waarvan ook ons land lid is, opgegeven moet worden. Uit een debat in het Engelse Lagerhuis is zonneklaar gebleken, dat de regering noch de oppositie iets voelt voor een aansluiting van Engeland bij de Zes, ter wijl zeker niet verwacht kan worden, dat de Zes aan het Engelse standpunt tegemoet zullen komen. Daar Engeland zich al zorgen maakt over de te geringe toeneming van de uitvoer, is te ver. wachten, dat de beide groepen scherper tegenover elkaar zullen komen te staan. A.s. vrijdagavond 29 juli kunt U onze christelijke muziekvereniging „Harmo nie” beluisteren in een radio-concert, dat zal worden uitgezonden om 17.50 uur over de zender Hilversum II (N.C.R.V.) O.a. zal uitgevoerd worden een potpourri van Friese liederen de „Fryske Gryn. mank”. Het programma. De dagindeling aan de zeilschool laat een druk bezet programma zien. Om zeven uur wordt de bel voor het opstaan geluid en 7.30 gaan de leerlingen naar de boten om alles in orde te brengen. Om 8 uur is het eten, terwjjl om 8.30 uur wordt afgevaren. Twaalf uur wordt op een van te voren afgesproken punt geluncht, terwjjl ’s middags 5 uur de schepen weer voor de wal moeten lig gen. Om 6 uur wordt dan warm ge geten, terwijl om 7.15 uur de theore tische lessen beginnen. Hierna kunnen de cursisten nog doen wat ze willen, maar ze mogen niet zonder toestem ming van het terrein af. Donderdag avond is meestal een vrije avond, die be. ijjkheden op. Fokkevallen, klauwvallen, nokkevallen en zeilvallen zijn dingen die eerst moeilijk uit elkaar te houden zijn. Maar als alles er bijstaat, zoals „die man met dat akelig goede geheugen” het wil hebben en Madelon de boot naar het midden van de vaart stuurt, dan is er bij de cursisten grote voldoening te bespeuren. Doch niet lang wordt hen rust gegund. Bij voor-de.wind-varen blijkt „gijpen” iets te zijn dat ook al weer moeilijkheden oplevert. Oppassen dat je steeds dezelfde koers blijft va ren, dan, wanneer het zeil haast over is, een klein beetje bjjsturen, en als dat al les gebeurd is de koers herstellen. „Overstag gaan” is ook al weer zoiets moeiljjks. Eerst oploeven Rob, zodat je scherp aan-de.wind vaart. Ja, klaar om te wendenree 1 Pas op Jack, eerst de fok even „bak houden”, nu overnemen Anoesjka. Het schip ligt nu op de juiste koers: scherp aan-de.wind nd aan de jen week- ni die ter an 60 me iden kwa- zijn er 19 Amerikaanse toestel dat boven midden Rusland is neergeschoten. Maar de Amerikanen hadden ditmaal een zuiver der geweten en in de Veiligheidsraad kon de Amerikaanse vertegenwoordiger aantonen, dat het toestel buiten de ter ritoriale wateren was neergeschoten, na dat het de jager mislukt was het toe stel in de richting van Rusland te dwin gen. Amerika stelde een onderzoek voor door een neutrale commissie, maar Rusland sprak hier zijn veto over uit. Het incident werkt min of meer als een boemerang voor de Sowjët-Unie, die er de laatste tijd sterk op uit is de inter nationale spanning te verhogen. Zijn houding inzake Cuba en Kongo en de kwestie van het vliegtuig wijst er op, dat Chroestsjow de Westelijke mogend heden zoveel mogelijk moeilijkheden wenst te bezorgen. Iedere uitlating van een Rus is op het ogenblik haast een dreigement, waarbij de bondgenoten van Amerika als medeplichtigen van Ameri kaanse agressie worden gebrandmerkt. Waar dit heen moet, is nog niet duide. lijk. Misschien bereidt Chroestsjow een nieuw initiatief in de kwestie.Berlijn voor, misschien is de enige opzet, zoveel mogelijk verwarring te veroorzaken en te zien wat voor mogelijkheden dat zal bieden. ïerlingen fulltime- ;re tech- ital leer- de la- oud- en en ook Met ingang van het nieuwe seizoen zal Bert Bouma, de mid voor van Sneek, hit komen voor de eerste divlsieclub Veendam. Deze cursisten trachten in een, twee of soms drie weken de elementaire be ginselen van de zeilsport onder de knie te krijgen. Dat alle begin moeilijk is, zullen zjj wel ondervonden hebben, want niet alle manoeuvres worden vlekkeloos uitgevoerd. Maar steeds is daar dan weer de stem van de instructeur, die corrigeert en „oploeven” of „afvallen” beveelt. Dit zjjn zo de dingen, die men te horen en te zien krijgt wanneer men eens een dagje mee vaart. Een instructeur, die nooit moe wordt steeds weer aanwijzin. gen te geven en leerlingen, die hun uiterste best doen deze zo goed moge lijk op te volgen. Want een ieder wil aan het einde van de cursus natuurlijk graag een getuigschrift mee naar huis nemen, het bewijs dat men er „iets van kan”. Dat kunnen leert de zeilschool, maar velen denken hier wel eens te licht over en dan is de deceptie des te groter. Een dag op één van de schepen van de zeilschool, vooral wanneer men dan ook nog goed (zeil)weer treft, is een beleve nis op zich zelf. Omstreeks half negen was het een drukte van belang bij de aan de wal liggende schepen, en onder het critisch toekijkend oog van de in structeur begonnen de leerlingen toebe reidselen te treffen voor de afvaart. „Zeil zetten” levert voor jongens meisjes, voor wie een zeilboot nog een vrij onbekend begrip is, tal van moei. buitenaf, maar de waarde van zo’n be scherming staat of valt met de macht van de beschermende mogendheid. Rus land heeft deze Monroe.leer verouderd genoemd en dat is een uitdaging aan het adres van de Ver. Staten. De toe stand heeft zich tegenwoordig echter zo ontwikkeld, dat er in geheel Latijns. Amerika een vrij sterke afkeer van Amerikaanse invloed is. Amerika, dat niet meer zo met machtsmiddelen kan opereren als vroeger, moet met deze stemming wel degelijk rekening houden en heeft er dan ook de voorkeur aan gegeven zelf min of meer op de achter grond te blijven en de zaak te laten op knappen door de Organisatie van Ame rikaanse Staten, de O.A.S., bestaande uit de Ver. Staten en twintig Latijns. Amerikaanse republieken. Want ook in vele Latijns.Amerikaanse staten bestaan er bezwaren tegen het al te pro-Rus- sische optreden van Castro, dat kan lei den tot ongewenste Russische interven, tie op het Westelijk halfrond. Bij de behandeling van de kwestie in de Veiligheidsraad lag de nadruk op het overdragen van de zaak aan de O.A.S., hetgeen gelukt is. Rusland onthield zich van stemming, daarmee, evenals in de kwestie.Kongo, erkennend, dat zijn arm in deze richting nog wat te kort is. Het vliegtuig-incident. Het derde debat liep over het neer schieten van een Amerikaanse bommen, werper door een Russische jager. Rus land blies hoog van de toren en betoog de, dat de bommenwerper boven Rus sische territoriale wateren was neerge schoten, dat het toestel de opdracht had te spioneren en dat het dus een vervolg was van het incident met de U-2, het scholen en zeilkampen slechts drie er. kende zeilscholen in ons land. N.l. te Vinkeveen, bij De Kaag en hier bij Sneek. De diploma’s, die aan de erkende scholen worden uitgereikt onder auspi. ciën van de A.N.W.B. en de K.V.N.W.V. geven dan ook de werkelijke prestaties aan van de leerlingen. Voor de beginners, die we een dag gevolgd hebben, zijn de eisen o.a.: goed afvaren, het ronden van twee tonnen met een overstag en een gijp, het aanlo pen van boven.winds gelegen punten en ’t netjes binnenkomen. Voor de A.cursisten zijn de opgaven heel wat zwaarder, b.v. ankeren, man overboord, overstag gaan, gjjpen, sturen met de zeilen en reven, met zowel rol- als bindrif. In de middag, pauze waarvoor de schepen het start, eiland aandeden en waar de lunch ge bruikt werd, werd een demonstratie ge. geven in het reven. Voor hen, die instructeur willen wor den bestaat hiertoe ook gelegenheid. In de Paasvakantie de meeste instruc teurs zijn studenten worden hiervoor speciale cursussen gehouden en na twee jaar les kunnen de cursisten trachten het instructeursdiploma te halen. Aan de Najaarsbeurs, die van maan dag 12 tot en met zaterdag 17 september in Utrecht wordt gehouden, zullen 1063 firma’s uit 23 landen deelnemen. De Najaarsbeurs, die een netto-expo- sitie-oppervlakte van ruim 16.000 m2 beslaat, zal geheel aan gebruiksgoede ren zjjn gewijd. Zestien groepen zullen op de a.s. beurs met hun produkten ver- tegenwoordigd zijn. De Regenboograce van Staveren naar Enkhuizen en terug, welke onlangs moest worden uitgesteld wegens het slechte weer, wordt nu a.s. zondag 31 juli gehouden. De start is ’s morgens negen uur'van. af Staveren en het vertrek uit Enkhui zen vindt plaats één uur na aankomst van het laatste schip. Voor deze race, waaraan twaalf Regenbogen deelnemen en die voor de eerste maal georganiseerd wordt, bestaat veel belangstelling en het is te hopen dat het weer de organisa toren nu beter gezind is. Op 69-jarige leeftijd is dinsdag in Sneek overleden in Café Kooistra werd hij door een hartaanval getroffen de heer U. de Jong, rustend veehou der te Uitwellingerga. De heer De Jong is vele jaren voor zitter geweest van de hervormde school vereniging in Oppenhuizen.Uitwellinger. ga. Voorts was hij geruime tjjd be stuurslid van de boerenleenbank en trad zal voldoen, zal bestaan uit een par terre en een bovenverdieping, die sa men een netto expositieruimte van 9000 m2 zullen bieden. Voorts zullen bij de hoofdingang van het Croeselaanterrein aan de Graadt van Roggenweg enige praktische voorzienin gen worden getroffen, die extra expo sitieruimte zullen opleveren. De bouwkundige werkzaamheden, ver bonden aan de uitvoering van deze plan nen, zullen in de eerste maanden van het komende jaar gereed zijn, zodat in 1961 na een onderbreking van enkele jaren wederom één Voorjaarsbeurs zal kunnen worden gehouden. Bovengenoemde uitbreidingen vormen een onderdeel van een door architect Rein H. Fledderus in Rotterdam, in op dracht van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs ontworpen structuurplan. Tjjdens besprekingen met betrekking tot de a.s. Voorjaarsbeurs hebben de Jaarbeurs.adviescommissies voor de af deling gebruiksgoederen aangedrongen op handhaving van de twee jaar ge leden voor deze groep ingestelde tijds duur van één week. De adviescommis sies voor de technische sector spraken zich uit voor handhaving van de van. ouds gebruikelijke en voor deze groep tot nog toe geldende periode van 9 da gen. Thans is besloten, dat de Voorjaars beurs 1961 zal beginnen op maandag 13 maart en als geheel een week zal duren, waarna de technische groepen nog drie dagen in de daaropvolgende week, dus tot en met woensdag 22 maart, zullen exposeren. De Anjerfonds-collecte heeft in gemeente Rauwerderhem f 118,66 opge bracht, t-w. in Deersum f 15,14; Irnsum f33,58; Poppingawier f 10,70; Rauwerd f 39,52 en Sijbrandaburen en Terzool f 19,72, De laatste maanden is de spanning tussen Amerika en het revolutionaire Cuba van de baardige Fidel Castro, voortdurend gegroeid. Castro zocht als tegenwicht tegen de Amerikaanse in vloed in zjjn land contacten met Rus. land, dat bereid was olie te leveren tegen suiker, het stapelproduct van Cu ba. De drie Westelijke oliemaatschap- pen op het eiland weigerden echter deze olie te raffineren. Hierop nam Castro deze raffinaderijen in beslag en Ameri ka antwoordde hierop door de suiker, die Cuba nog moest leveren, af te bet stellen. Daarop reageerde Castro weer door de suikerfabrieken en andere fa brieken van Amerikaanse maatschap pijen in beslag te nemen. Voor Amerika is het zaak, uitge maakt te krijgen, dat het met recht geen communistisch getint bewind op het Westelijk halfrond kan dulden. Dat halfrond is sinds de Monroe.leer van 1823 beschermd tegen invloeden van Moesten wij vorige week melden, dat er een verslechtering van de toestand in Fongo was ontstaan door het ultimatum, dat premier Loemoemba had ge steld voor de terugtrekking van de Belgische troepen onder het dreigement, dat hij bij niet-inwilliging Russische hulp zou inroepen, nu kunnen wij berichten, dat de spanning aanzienlijk is afgenomen. De Veiligheidsraad, die vorige week woensdag door de Sowjet-Unie bijeen was geroepen, liet zich niet op Russisch sleeptouw nemen en een Russische resolutie, waarin België als agressor werd veroordeeld, maakte niet de minste kans. Tunesië en Ceylon dienden samen een resolutie in, waarin er op werd aangedrongen, dat de Belgische troepen „spoe dig” uit Kongo zouden worden teruggetrokken. Hiermee kon België zich ver enigen, aangezien in dit „spoedig” dat geen „onmiddelljjk” was, een erkenning lag opgesloten, d^t de Belgische troepen met de bescherming van de blanke bevolking geen agressieve daad hadden gepleegd. Er zal een uitgebreid aanbod te zier zijn op het gebied van huishoudelijke ar. tikelen en onderhoudsmiddelen; glas, aardewerk, porselein en kristal; luxe me. taal, en houtwaren, couverts, kunstnij. verheids. en religieuze artikelen; wo ningtextiel en fournituren; kleinmeu beien; goud- en zilverwerk en bijoute. rieën; uurwerken; rokersbenodigdheden; lederwaren; mode, en kleinvakartikelen parfumerieën, kosmetika en toiletartike. len; speelgoed; sportartikelen; reklame toegiftartikelen en souvenirs; winkelin. richting, étalage- en rcklame.artikelen; kantoorbenodigdheden. A.s. zaterdag zal de „Johanna Jaco ba”, die vele jaren de schakel is geWeest voor het personen- en vrachtvervoer tussen onze stad en Ijlst voor het laatst varen. Voor onze plaatselijke eerste klasser betékent het vertrek van Bouma, die ook enkele keren in het Noordelijk elf tal heeft gespeeld, een gevoelig verlies, want hij was de laatste jaren eigenlijk de kurk waar de Sneek.voorhoede dreef. Maandag werden de festiviteiten op het Martiniplein voortgezet. Hiervoor waren verschillende amateurs aange zocht zoals „The Dutch Rock’ing Boys” uit Leeuwarden, een declamatrice uit Oosterlittens. een cowboy-groep uit Jou- re en onze stadgenoten de accordeonist Tjitte Spitse, Henk v. d. Tempel en ’t or kestje „The real Rockers” eveneens uit Sneek. Ondanks dat deze amateurs hun best deden, moet het ons van het hart dat we deze avond niet bijster geslaagd vonden. Vooral het optreden van de groep uit Leeuwarden vóór de pauze was ver beneden de maat. Wij geloven niet, dat het Actie-comité dat dergelijke avonden organiseert op de goede weg is door orkestjes die zich achter een goed klinkende naam verschuilen, doch wier optreden bij lange na niet de toets der critiek kunnen doorstaan, naar Sneek te halen. De heer Joop Doevendans, die de conferences verzorgde, leverde ook nog een muzikale bijdrage, over een woningcomplex, dat reeds uit ons stads beeld is verdwenen. Gisteren werd er weer een openlucht dansavond gehouden, waarvoor veel be langstelling was. „Daar gaan we 1” Met een kalm vaartje gljjdt boot no. 9 in de richting van het Sneeker meer. Eén van de zes tien schepen die daar de gehele dag blijven rondvaren. Aan boord bevinden zich leerlingen van de „Eerste Friese Zeilschool”, die zoals men weet gelegen Is bjj ’t Op. Als bemanningsleden van no. 9 varen mee Anoesjka en Madelon uit Den Haag, Rob en Jack uit Bilt- hoven en Willem, die een oogje in het zeil houdt. kon er een „hokje” bij worden gebouwd. Nu is dit aanvankelijk primitief onder, komen uitgegroeid tot een verblijf, waar de cursisten alle gelegenheid hebben hun resterende tijd gezellig door te brengen. Er is een tafel-ténnis-tafel op. gesteld en een schat aan zeiltechnische literatuur biedt de cursisten gelegenheid hun kennis op dit gebied uit te breiden. Ook de theoretische lessen, die in de avonduren worden gegeven dragen daar toe bij. Deze lessen worden gegeven door over stuurboord. Neem jij het nu maar weer over Madelon en breng ’em eerst maar weer voor de wind, dus eerst af vallen. Ja nu ligt ’ie goed. Kijk de fok doet nu niéts. Gijpen, steeds maar weer gijpen ook als ik je er geen opdracht voor geef. „Klaar voor de gijp...” Ver beten probeert Madelon het schip in de juiste koers te houden. Dit is heel iéts anders dan algebra en meetkunde op de U.l.o.-school. Zeil i, dat is pas je ware, en ze wil het zo goed mogelijk doen, op dat zij, wanneer haar vader haar zater dag ophaalt, kan zeggen dat ze inder en en Ijlst Hiermede zal dan een stukje oude traditie het personenvervoer was trouwens reeds enkele jaren vervallen tot hét verleden behoren, want de kleine witte boot was niet alleen bekend door haar dagelijkse dienst, zij genoot ook een speciale reputatie doordat zij in de dagen vóór 5 december er steeds voor zorgde dat St. Nicolaas op tijd in onze stad arriveerde. De eigenaar van de boot heeft zjjn dienst overgedragen aan de Gebr. Reijen. ga, die de vracht voortaan per auto zal vervoeren. Deze firma nam ook de dienst over op Hommerts.Jutrijp van de heer N. de Boer, die deze vele jaren heeft verzorgd. Verder is nog een beurtdienst van eigenaar verwisseld. De gebr. Van der Meer te Molkwerum namen namelijk vorige week de dienst Staveren—Sneek over van de heer J. W. Zwaan, die deze verhuurde aan de heren W. Sj. Zwaan en W. Wever, die de dienst met „De stad Staveren” uitvoerden. Deze beurt, dienst is ruim tachtig jaar lang uitge oefend en onze oudere stadgenoten her inneren zich ongetwijfeld nog dat één der vroegere eigenaren, de heer Johan nes Smit, iedere maandagmorgen door de stad trok om goederen af te halen en boodschappen te doen. De heer Wever is naar de nieuwe eigenaar overgegaan, de heer W. J. Zwaan heeft zich geheel teruggetrokken. dezelfde instructeurs, met wie de leer lingen overdag varen, zodat ze de volgende dag alles kunnen vragen over het behandelde onderwerp. Volgende week zal dat echter wel moeilijker gaan, want dan komt er een aantal Engelse cursisten, voor wie een aparte instructeur moet worden aange steld. Uit alle landen komen trouwens de cursisten. Vooral de Belgen en Zwit- nu*- wordt met soms een toertocht of sers zijn vaak de gast van Heppie en iets dergelijks. Gelukkig behoeven de Anneke, zoals de heer en mevrouw Stam cursisten geen corvee.werkzaamheden te worden genoemd. Dit tutoyeren zorgtverrichten. Dat alles wordt gedaan door er voor dat de stemming er prettig is. het keukenpersoneel.^ „Wat heb je aan al dat vormelijke ge- T-J— doe”, zegt de heer Stam, oh, pardon Heppie. „Henk en Bert is toch veel ge makkelijker en door allen wordt dit op prijs gesteld”. En we hebben kunnen merken dat de sfeer zowel, in de school als op het water prettig en openhartig is. Vele zeilscholen, doch weinig goede. Nu zou men verwachten, dat Loe. moemba de hulp van Rusland zou inroe. pen, maar het bleek zowel van zijn kant als van Russische kant bluf. Rusland stemde tenslotte zelfs voor de Tunesisch Ceylonse resolutie, daarmee te kennen gevend niet buiten het kader van de Ver. Naties in actie te zullen komen, en Loemoemba draaide als een blad van een boom om. Hij verklaarde vrjjdag, dat het conflict nagenoeg voorbij was en dat hij geen belangstelling meer had voor Russische hulp. Hij noemde de Bel gen zijn vrienden en wilde hun tech nische hulp aanvaarden. Tegelijk teken de hij met een Amerikaanse zakenman een contract voor vijftig jaren voor de ontwikkeling van de ontginning van de ertsen van zijn land. Men begrijpt niet goed, waar deze Amerikaan de enorme bedragen vandaan zal halen, welke hier, voor nodig zijn, maar het gebaar van Loemoemba is vooral een symbool, dat hij niet uitsluitend pro.Russische is, maar neutraal. Daarop is hij via Ghana naar Ameri. ka en Canada vertrokken voor bespre kingen met Hammarskjöld, de Zweedse secretaris-generaal van de Ver. Naties. Ook zal hij trachten in beide landen economische hulp te krijgen. De problemen zijn hiermee niet uitge put. Het herstel van de orde door de troepen van de Ver. Naties, die tegen het weekeinde ongeveer tienduizend man moeten bedragen, is het minst moeilijk. Dan moet de opleiding van een Kongo lees officierencorps beginnen en daar naast is de hulp van de Ver. Naties no dig voor de opbouw van een bestuurs apparaat. Moeiljjker is het politieke pro bleem van Katanga, dat zich onafhanke lijk heeft verklaard. Maar geen enkel land, zelfs niet België, dat voordelen meent te zien in de onafhankelijkheid van het rijke ertsgebied, waarvan de premier nauw met België wil samen werken, heeft de stap durven nemen, om Katanga te erkennen. De Ver. Na ties spreken van de eenheid van het land en men verwacht, dat zij moeite zullen doen hun 'troepen ook in Katanga te brengen. Deze ontwikkeling is Tjom. be, de premier van Katanga, tegenge vallen, evenals hem is tegengevallen, dat hij geen steun heeft gekregen uit andere provincies van Kongo. Het Ijjkt niet uitgesloten, dat tenslotte Ham marskjöld zal proberen een compromis te vinden, waarbij aan de provides gro tere autonomie wordt toegestaan dan Loemoemba in zjjn strjjd voor de een heidsstaat eigenljjk wil. Niet alleen mét Kongo heeft de Vei ligheidsraad zich beziggehouden, maar ook met Cuba en de R.B.47, een boven de Barentszee neergeschoten Amerikaans vliegtuig. len van 00 ser- •nse po- is de ntionele isseld. i ieder worden le helft en. Daar is gebleken, dat zowel deel, nemers als bezoekers weer samenvoe ging van de twee afzonderlijke delen wensen, heeft de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in een gehouden vergadering besloten tot een snelle en aanzienlijke uitbreiding van de expositieruimte, teneinde de com binatie van de Voorjaarsbeurs voor ge bruiksgoederen en technische goederen op korte termijn mogelijk te maken. Om in de direkte behoeften te voor zien, zal midden op het Croeselaanter rein een nieuw expositiegebouw verrij zen. Dit gebouw, dat ongeveer op de hij in hét kerkelijk leven naar voren, plaats komt van de in 1946 in gebruik gestelde houten hal Q (welke de laatste jaren niet meer voor exposities werd benut en nu wordt afgebroken), zal een oppervlakte van ruim 17.000 m2 bruto krijgen. Het nieuwe gebouw, dat aan de modernste eisen van expositietechniek De Voorjaarsbeurs te Utrecht, die we. gens het gebrek aan expositieruimte, waarmede de Koninkljjke Nederlandsche Jaarbeurs te kampen had, de laatste twee jaar in een beurs voor gebruiks goederen en een voor technische goe deren moest worden gesplitst, zal met ingang van 1961 weer één grote mani festatie worden. In 1941 is de school opgericht. Het was de heren Kasemier, Wuring en Heppie Stam al lang een doorn in het oog, dat hier soms zo slecht gevaren werd. Na vele beraadslagingen besloten ze een zeilschool op te richten. Maan, denlang zijn ze met de plannen hiervoor bezig geweest en het uiteindelijk resul taat was een zeilschool bij het Paviljoen, in navolging van Zweden waar reeds een dergelijke school voor de marine bestond. Want je kan nu wel steen en been over het slechte zeilen klagen, maar als er geen gelegenheid is het goed te leren, dan is dat ook geen wonder. Een zeilschool dus, de eerste in Friesland Doch toen deze er eenmaal was, kwa men de moeilijkheden. Uiteindeljjk kwam hét er op neer dat ze bij het Paviljoen weg moest. Al die cursisten, en al die drukte. Bjj de heer Bootsma kon een schuurtje worden gehuurd en daarna

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1