Bal-champêtre op Roekoe Polle de Sneek-week dit jaar met zilver omkranst De klop op de deur IJLST WYMBRITSERADEEL van Initiatief Joh. Olij groeide uit tot van een der belangrijkste zeilerenementen in ons land l r 11 en Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, Donderdag 4 aug. 1960 115e jaargang no. 62 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i I W el gemutst en i heid op Hardzeildag. 1 Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Na de oorlog werd de draad weer opgevat, nadat de S.Z.C. daarvoor al een Bevrijdings- wedstrijd en een wedstrijd Voor de Ca nadezen had georganiseerd. Er waren zelfs al meer gasten uit Holland dan verwacht was, hoewel enige Joodse zeil- vrienden en de heer Jac. Lotgering uit Amsterdam, altijd een trouw bezoeker en enthousiast toeschouwer, die zijn leven gaf in het ondergronds verzet, pijnlijk gemist werden. kermisterrein. Dit alles is vol de dames en moderne ver- Officiële belangstelling Vlaggen, maar niet voor Mussert Zó danste men vroeger op Hardzeildag op de Roekoe, toen nog starteiland en maakt verleden tijd. De houten dansvloer is geheel, de Roekoe bijna verdwenen en de kleding van heren wekt nu alleen nog maar de lachlust op. Het feest zelf gaat dit jaar echter herleven. In een sie op de betonnen dansvloer op het Kolmeersland, die al enige weken op de danslustigen wacht. w - -• SNEEKER NIEUWSBLAD ook het kan belangrijke jaar opnieuw. Joh. Olijde geestelijke vader van de Sneek-week Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 van het publiek op het Kolmeersland en in de schepen langs de wal meester, te meer omdat de wind een hele slag ge draaid was en hogerwal in lagerwal ver anderd was. Tijdens de storm en de he vige regenbuien werden de schepen wild heen en weer geslagen en op elkaar ge beukt, waarbij van enige salonboten de ruiten vernield werden en ook andere schepen schade opliepen. Zie vervolg pag. 1 tweede blad ■I i Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 1 vy j Advertentiepriji 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) tager. Abonnementsprijs f 3,— per halt jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. tenissen voorgedaan. De eerste kwam al in 1938, toen op de eerste middag tij dens de wedstrijden van de S.Z.C. na een langdurige windstilte een hevig onweer zich boven het Sneekermeer ontlastte, wat met een plotseling opkomende vlie gende storm gepaard ging. De ene deel nemer na de ander werd daarvan het slachtoffer en in zeer korte tijd leek het meer een slagveld, zoveel schepen wa ren gekapseisd. Een paniek maakte zich de de de Maar De 25ste Sneek-Week! Het is nu al heel gewoon dat Sneek ieder jaar haar Sneek-Week heeft. Het is een zo hechte eenheid geworden, dat men zich haast niet kan voorstellen dat de zeilweek er niet veel eerder is gekomen en het jaren strijd heeft gekost er in 1934 mee te beginnen. Het denkbeeld er voor was n.l. al veel eerder bij de heer Joh. Olij op gekomen. Elk jaar weer pleitte hij er vurig voor in de vergaderingen van de S.Z.C., maar pas in 1934 gelukte het hem de tegenstand te over winnen en te bereiken, dat er een commissie uit het bestuur en de leden werd benoemd om de plannen uit te werken. Dat was op woensdag 13 juni 1934 en nog geen maand later kon men in de bladen lezen, dat de Sneek-Week er zou komen. Het taaie volhouden van de geestelijke vader was beloond! sprongen omhoog gegaan, zelfs na het invoeren van inleggeld in 1948, waar, toe de verenigingen zich genoodzaakt zagen wegens de enorme kosten welke het organiseren van de wedstrijden met zich meebrengt. Reeds in 1946 werd het aantal van driehonderd bereikt, en daarna werd dit nog meerdere malen overschreden. Verleden jaar bijv, ver meldde het programma 322 deelnemers. De eerste begroetingsavond voor de deelnemers en hun bemannin. gen vopr de aanvang van het festijn werd in 1939 in Amicitia door de S.Z.C. gehouden en ook dat is een elk jaar te. rugkerende gebeurtenis geworden. Sinds 1946 echter, toen de organisatie van de wedstrijden, welke daarvoor door elke vereniging afzonderlijk geschiedde, één werd, is ook dit een avond voor beide verenigingen. Sinds 1954 evenwel gaat de-officiële opening door de burgemees ter er aan vooraf. De oorlogsjaren vormden in het begin, wat de wedstrij den betreft, direct geen ernstige handi. cap Dat blijkt wel hieruit, dat in 1940 het aantal deelnemers nog plm. 240 be. droeg, onder wie nog velen uit Holland. De entourage van het strijdtoneel was echter sterk veranderd doordat op het water en langs de wallen de motorboten vrijwel ontbraken. Ben zine was voor hen taboe geworden. Die er nog lagen, waren er in een door de S.Z.C. georganiseerde sleeptocht voor motorboten, achter een stoomboot ge bracht of waren al eerder op andere wijze er naar toe gesleept en er toen blij, ven liggen om hun eigenaren tijdens de weekends toch nog de illusie van varen te geven. Die sleeptocht is echter maar eenmaal gehouden. De lol was er in één keer af. Bovendien zou het gebruik van steenkool voor dit doel later ook niet meer door de bezetters worden toe. gestaan. Overigens werden de zeilsport in de eerste oorlogsjaren geen moeilijkheden in de weg gelegd. Later was dat wel het geval. Toen mochten er op werkdagen geen wedstrijden worden gehouden en werden ook tal van waters in de provin. cie tot verboden gebied verklaard. Het Sneekermeer hoorde daar aanvankelijk ook toe, maar de zeilverenigingen wis. ten toch te bereiken dat die spoedig weer onder een aantal voorwaarden werd toegestaan, al moest hiervoor de medewerking van de N.S.B.-burgemees. ter worden ingeroepen. In 1942 was het aantal deelnemers uit Holland door de slechtere vervoer, gelegenheid over het Ijsselmeer al min. der, maar konden de wedstrijden toch nog doorgaan, al was het inmiddels uiterst moeilijk geworden aan de beno. digde prijzen te komen. Er was vrijwel niets meer te koop, en daarom moest men ze zelf laten maken. In 1943 echter was het verbod van wedstrijdzeilen op werkdagen van kracht en zeilde alleen de S.Z.C. op zaterdagmiddag en zondag. Het jaar daarop stond het hele rader werk stil, ook al omdat de besturen ii Het verlangen naar meer eenheid In ons volk dat tijdens de oorlog zo sterk naar voren was gekomen, kwam ook in de organisatie van de Sneek-Week tot uiting. Wel bleven de beide verenigingen afzonderlijk bestaan en is er ook nooit aan een fusie gedacht, maar de samen, werking werd zó ver uitgebreid, dat er inplaats van twee programmaboekjes één kwam en ook met uitzondering van dinsdag alle dagen dezelfde klassen op dezelfde banen voeren. De starttijderi waren nog wel niet gelijk, maar later werd ook dat het geval, zodat het pro gramma nu de gehele week de dins, dag uitgezonderd gelijk is. Alleen is gebleven dat de S.Z.C. de eerste drie da gen de wedstrijden leidt en de K.Z.V.S. de tweede helft, wat nimmer tot moei lijkheden of strubbelingen aanleiding me belangeloos is verricht om het steeds terugkerende hoogtepunt in het leven van onze stad - de Sneek-Week - te or ganiseren en, ook financieel, vlot te doen verlopen. Het is niet nodig hier de betekenis van de Sneek-Week voor de watersport in het algemeen en voor onze stad in het bijzonder, te schetsen. Iedere Sneker is daarvan doordrongen. Ik zou dit korte woord dan ook kunnen besluiten met bet uitspreken, naast de reeds tot uiting ge brachte erkentelijkheid, van de beste Orde van de Sneker Pan wordt bekend gemaakt. Het aantal inschrijvingen, ook uit Holland en de andere Noordelijke pro vincies, werd ieder jaar groter. In 1936 waren er ruim 200 deelnemers, in 1937 230 en in 1938 245 inschrijvingen, welk aantal tot aan de oorlog vrij constant bleef. Daarna is het al spoedig weer met heeft gegeven. Integendeel, de samen werking is steeds hechter geworden. Oude tradities In datzelfde jaar heeft het nieuwe Stedelijk Muziekcorps, dat zich in 1945 al op Hardzeildag op het Starteiland had gepresenteerd, getracht een oude traditie in ere te herstellen. Vroeger werd nl. op de avond van Hardzeildag een muzikale rondgang door de stad ge maakt tijdens welke de vlag van de Zeil vereniging bij een harer bestuursleden van huis werd gehaald en daarna voor op gedragen. Men wilde dit nu doen aan de vooravond van de Sneek.Week en dan beide vlaggen meevoeren. Dat is ook gebeurd, maar bij die ene keer is het ook gebleven. Het Gemeentebestuur had in dat op zicht meer sukses met het doen herleven van de Sneker Pan. Voor dat doel werd in 1954, In welk jaar de Sneek-Week voor de eerste maal officieel in het Stadhuis werd geopend, tevens de Orde van de Sneker Pan ingesteld, welke onderschei ding telkenjare tijdens de opening op voordracht van de beide zeilverenigingen zou worden toegekend aan hem die Sneek en de zeilsport een warm hart toedraagt, geregeld aan de Sneek.Week deelneemt en zich daarbij bjjzonder heeft onder scheiden. Klaas Vrolijk, toen de nestor van de Sneker Regenboogzeilers, viel de eer te beurt als eerste Schipper in de Orde van de Sneker Pan benoemd te worden. De Schippers nemen echter de ver plichting op zich tijdens de Sneek.Week, evenals vroeger de gewoonte was, met de pan in de mast te varen. Hieraan wordt ook trouw voldaan, zodat we daarna steeds meer koekepannen in de mast hebben en naar verwacht worden, zullen zien verschijnen. Een andere traditie muziek en bal. champètre op hei startterrein op Hard, zeildag gaat dit jaar, dank zij een prij. zenswaardig initiatief van de directie van Lankhorst Touwfabrieken, ook her. leven. Het dansen op de dansvloer was al lang verdwenen en sinds enige jaren de muziek eveneens, maar nu ligt er, dank zjj Lankhorst, een dansvloer, zij het van beton, en komt ook de muziek terug. Het wordt dus weer ouderwets op Hardzeildag, die de grote dag is ge bleven en door de Sneek.Week zelfs nog meer betekenis hteeft gekregen. Bijzondere gebeurtenissen In de geschiedenis van de Sneek.Week hebben zich meerdere bijzondere gebeur- In de vergadering van 27 april in het café van de heer Feike v. d. Meer aan de L. Veemarktstraat (nu Sikkens) stond het bestuur van de S.Z.C. met de heer H. v. d. Zee als voorzitter er nog niet zo enthousiast tegenover. Vooral de penningmeester de heer Tj. Ferwer. da had bezwaren. De oude heer Veen viel de heer Olij echter bij. Met een profetische blik voorspelde hij: de toe. komst van Sneek ligt in de watersport. De heer Olij veegde de financiële be zwaren aan kant. Wij moeten nu aan. pakken nu Friesland dichter bij Holland is gekomen, zo betoogde hij met klem. Wij zijn een jonge krachtige vereniging, die met weinig geldmiddelen grote din. gen kan doen. Doe het nu, anders doet een ander het Mr K. H. Mulder voelde er als be stuurslid van de 1 Ion. Zeilver. Sneek ook wel voor. Hij wilde althans gaarne met de Club een proef nemen. De heer Joh. Olij stelde toen voor dat het bestuur in overleg zou treden met zijn collega’s van de zustervereniging. En mochten die onderhandelingen af springen (zo stond ’t letterlijk in het ver slag) dan zou het bestuur een buitenge wone algemene vergadering bijeen moe ten roepen. Hij zou dan de garantie kunnen geven dat het financiële gedeel te geregeld was. Het bestuur nam dit voorstel over en zo kwam op woensdag 9 mei de bespre, king met de K.Z.V.S. tot stand, waarin haar bestuur zich in principe bereid ver klaarde aan het organiseren van de Sneek-Week mee te werken. Voorwaarde was echter, dat de voorstellers moesten aantonen in hoeverre de financiën be schikbaar waren. En daarover zou met de initiatiefnemer Joh. Olij overleg wor den gepleegd. Zulks is geschied en in de buitenge wone algemene vergadering van de Sneeker Zeilclub op 13 juni wederom bij v. d. Meer verklaarde de heer Olij na een enthousiaste verdediging van zijn plan, dat hij zich desnoods per soonlijk garant stelde voor de kosten. Feike v. d. Meer viel hem al even enthousiast bij en op zijn voorstel werd de reeds genoemde commissie ingesteld, waarin voor de leden benoemd werden de heren Joh. Olij, L. Brandenburgh en B. Brinksma. Het bestuur wees uit zjjn midden de heren S. J. Olij (toen secre taris) en G. S. Hofstra aan. De heer Ferwerda wilde de financiële verant woordelijkheid echter niet op zich nemen en bedankte als penningmeester. De commissie leverde het bewijs dat een commissie niet altijd een kapstok behoeft te zijn om er een voorstel aan op te hangen. Zij toog met voortva. rendheid aan het werk en.zag dit met sukses bekroond. De eerste Sneek-Week werd gehouden van zaterdag 18 tot en met donderdag 23 augustus 1934. Op de dinsdag werd niet gezeild, maar wa ren er behendigheidswedstrijden voor motorboten, georganiseerd door de Unie van Watertoeristen. De wissel, prijs, de zilveren navigatieprijs, werd gewonnen door de heer G. S. Ruiter al hier met „Free”. Het aantal deelnemers aan de zeil wedstrijden overtrof de verwachtingen en de Hardzeildag was, in tegenstelling met de mening m de pessimisten die vreesden dat deze dag zijn belangrijkheid zou verliezen, drukker dan ooit. Er waren nog wel enige klgine strub belingen, o.a. met de K.V.N.W.V., dat aan de Hollandse Regenboogzeilers een startverbod oplegde voor de wedstrij den van de S.Z.C. omdat die toen nog niet bij het Verbond was aangesloten, en maandag stak de harde wind een spaak in het wiel maar toch was het over ’t geheel een gunstige start en was be wezen dat het mogelijk was zo’n groot Noordelijk zeilevenement te houden. Het voortbestaan van de Sneek-Week was in één slag verzekerd. In 1936 gaf ook het Gemeentebestuur officieel van zijn belangstelling blijk. Toen opende burgemeester P. J. de Hoop nl. de Sneek.Week, die in dat jaar al ruim tweehonderd deelnemers telde. Ook de burgemeester van Wymbritseradeel was aanwezig. Een gewoonte werd dat echter niet, het duurde zelfs tot 1954 voor de opening weer een officieel ka rakter kreeg. Van dat jaar af geschiedt dit nl. aan de vooravond in het gemeen, tehuis, bij welke gelegenheid dan tevens de benoeming van de Schipper in de het niet verantwoord achtten zoveel en Het feit dat dit jaar voor de vijf-en- twintigste maal de Sneek-Week wordt ge houden, geeft aanleiding tot enige bezin ning. Immers het getal 25 heeft nu een maal in een mensenleven bijzondere betekenis gekregen en is zelfs verbonden aan het door de mensheid zo begeerd edel metaal het zilver. Al is het in werke lijkheid 25 jaar geleden, toch lijkt het nog zo nabij dat de tradiditionele hardzeil- dagen werden uitgebreid tot de thans al gemeen ingeburgerde Sneek-Week. Aan de andere kant echter, welk een wijziging in economische, maatschappelijke en politieke verhoudingen heeft dit 25-jarig tijdvak te zien gegeven om van de veranderde situa ties op internationaal gebied maar te zwij gen. Economische crisis, oorlogsgevaar, mobilisatie, oorlogsdagen, bezetting, ter reur en hongersnood, bevrijding, wederop bouw, stijgende welvaart het zijn, naast nog vele andere, gebeurtenissen die zich in die periode hebben afgespeeld. Het getuigt van het aanpassingsver mogen van de mens dat ondanks al die ingrijpende en soms wereldschokkende gebeurtenissen, de Sneek-Week zich vol ledig heeft kunnen handhaven als een nationaal evenement op watersportge- bied. Dat dit mogelijk is geweest bewijst ook, dat het besluit van de Sneker zeil verenigingen om de Sneek-Week in te stellen, een weloverwogen daad was, die algemeeri weerklank heeft gevonden en gebaseerd was op een goed inzicht in de ontwikkeling van de watersport. Wij kunnen in dit jubileumjaar slechts dankbaar zijn voor het genomen initia tief, dat in alle opzichten goede vruch ten heeft afgeworpen en de betekenis van Sneek als centrum van watersport heeft onderstreept, elk Ons past niet minder erkentelijkheid voor het vele werk, dat in de afgelopen periode, jaar in jaar uit, met enthousias- hooggehoed verhoogde het Muziekcorps uit Heerenveen ruim een halve eeuw geleden de vrolijk- voornamelijk jonge mensen bijeen te brengen wegens het gevaar van razzia’s. Zodoende zijn er twee Sneek-Weken tussenuit gevallen en staat pas thans de zilveren Sneek-Week voor de deur. In 1941 waren de bezetters nog zo poeslief, dat ze geen bezwaar maakten tegen het uitsteken van vlaggen tijdens de Sneek-Week, mits dit niet leidde tot demonstraties. Toegestaan waren nationale vlag (roocLwit.blauw), Prinsevlag (oranje-blanche-bleu) Friese vlag en de Sneker vlag, oranjewimpels mochten niet gevoerd worden. Waar de besturen van de beide ver enigingen en van V.V.V. in onze krant hadden medegedeeld er op te rekenen dat de bevolking zoals gewoonlijk de vlaggen zou uitsteken, werd hieraan ook gevolg gegeven. Er werd druk gevlagd, vooral in de binnenstad. Maar toen al of niet toevallig de leider van de N.S.B. een van die dagen ook een bezoek aan onze stad bracht, waren na korte t(jd alle vlaggen verdwenen. Me» wilde Mus sert niet de illusie geven dat er voor hem gevlagd werd. wensen voor een voorspoedige ontwik keling van de Sneek-Week. Daaraan zou dan de hoop moeten worden verbonde’1. dat de organiserende verenigingen in toekomst voor haar, ook voor Sneek arbeid, steeds van alle i stanties en bevolkingsgroepen de onmi bare steun mogen ontvangen. Vooruitzichten. Maar bij een jubileum behoort ooli naast een terugblik op de afgelegde weg een poging om de nabije toekomst te verkennen. Zijn de vooruitzichten zo dat ook in de toekomst een bloeiende Sneek week is gewaarborgd Het komt mij voor dat het antwoord op deze vraag, die zich bij dit jubileum opwerpt, beves tigend kan worden beantwoord, mits aan twee voorwaarden wordt voldaan. De eerste is dat de gehele Sneker gemeen schap en niet het minst de jongere gene ratie, bereid is aan de uitbouw van dit jaarlijks evenement, dat zijn stempel op Sneek legt, zijn beste krachten te geven. Er is geen aanleiding om te veronder stellen dat door onderlinge samenwer king niet aan deze voorwaarde zal wor den voldaan. De tweede houdt verband met de vraag of de watersport zich in opgaande lijn zal ontwikkelen. Voor de beant woording van deze vraag is optimisme verantwoord. De arbeidstijdverkorting dient zich aan. De eerste klop op de deur heeft reeds geklonken en het klop pen zal ongetwijfeld steeds dringender worden. Eén van de facetten aan dit ver schijnsel, dat ongetwijfeld grote veran deringen in de maatschappij zal bewerk stelligen, verbonden, is de vrijetijdsbe steding. Verwacht mag worden dat de arbeidstijdverkorting een stimulerende werking zal hebben op de sportboefe- ning, zeker ook op de beoefening van de zeilsport en op het bezoek aan recreatie gebieden. Deze factor, gevoegd bij de nog steeds voortschrijdende ontwikke ling van het moderne verkeer, waardoor afstanden worden verkleind, schept voor de Friese merengebieden ruime moge lijkheden. De geschetste tendenzen, welke naar het mij voorkomt onvermijdelijk zijn, legt aan allen, die bij het scheppen van recreatiegelegenheden zijn betrokken, en niet het minst aan de overheid, de ver plichting op tijdig maatregelen te tref fen voor de ontsluiting en een goede outillering van recreatiegebieden. Moge de klop op de deur in ruime kring gehoord worden Sneek, 1 augustus 1960. L. RASTERHOFF, burgemeester. f I Ai

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1