Jubileum-Sneekweek zette in met zomerse dagen de wind trok zich terug maar J. H. F. Reesink te Almelo de nieuwe schipper in de Orde van de Sneker Pan Ulbe Zwaga donderdagmiddag de grote triomfator op het Sneekermeer ii|hr u I WYMBRITSERADEEL IJLST van en Groningen 162 groep de leiding nam Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, H Maandag 15 aug. 1960 115e jaargang no. 65 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanbesteding Skütsjesilen H Geslaagd Jubileum-Sneek-Week geopend 22 m2 jacht uit de takel gevallen W aarschuwing i- Snwkef Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en WW 1/1 4 - SNEEKER NIEUWSBLAD Groepscommandant De eindstand. De start van de Vrijheidsklasse Veel publiek en muziek. Uitslagen Zaterdag. het vóór Evenwicht. K De nieuwe „Pan” schipper (links) na het uitreiken van de onderscheiding. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon: 3005 (05150) b.g.g. 4091 f 21.710 - 20.313 - 20.110 - 19.260 Onze stadgenoot de heer K. Willems- ma, adjunct commies van ’s Rijks Be lastingen is vrijdag te ’s Gravenhage ge. slaagd voor het staatsexamen artikel 3 van het Kon. Besluit 19-3-’60. Vlbe Zwaga: voor de zevende maal kam pioen. Verte hijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De officiële opening van de Sneek-VVeek droeg deze keer een bijzonder karakter wegens het vijfde lustrum van dit zesdaagse Nationale zeiltournool. Dat was niet alleen merkbaar aan het veel groter aantal aanwezigen in de grote raad zaal van het stadhuis waar het gemeentebestuur zjjn gasten weer ontving omdat nu ook vele oud-Sneek.week-zeilers de opening meemaakten, maar meer nog aan de aanwezigheid van de Commissaris der Koningin in onze provincie, Mr H. P. Linthorst Homan als (geregeld) deelnemer in de 22 m2 klasse, de voorzitters van de Kon. Nederl. Verb. Watersportverenigingen, de Noord Nederl. Water- sportbond en de Kon. Z.R. en M.V. De Kaag, resp. de heren A. J. Dragt, F. C. v. d. Maden en L. v. d. Steur, en enige andere bestuursleden en officials van de N.N.W.B. Traditiegetrouw werd in deze bijeenkomst ook de benoeming van de nieuwe Schipper in de Orde van de Sneker Pan bekend gemaakt. Dit jaar werd deze onderscheiding op voordracht van de besturen der beide zeilverenigingen toe gekend aan de heer J. H. F. Reesink te Almelo, die sinds 1941 vrijwel onafge broken aan de Sneek.W’eek heeft deelgenomen. Eerst in de B.M.-klasse, daarna in de Valken. Advertentieprijs 15 ct per mm. Bij contract (handelaadv.) ager. Abonnementsprijj f 3, per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 8 5 0 7 4 8 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Groepswedstrijden in de 16 m2 klasse. 6. Lucas de Vos Sneek 7. J. W. de Rijke Tjerk werd 8. R. Bootsma Sneek 9. Fa. H. Sluyter Sneek 10. Fa. B. Visser Sneek 11. A. Mobach Harlingen De begroting was 20.000,-. werd aangehouden. Uitgeschakeld voor de Sneek- VVeek. De Groepscommandant van de Politie te water in Sneek maakt bekend dat schippers, die meer dan dertig personen vervoeren op hun schip in het bezit moeten zijn van een door B. en W. uit gereikte vergunning. Vooral op Hard- zeildag (woensdag a.s.) zal hier streng op gelet worden. Tussen de Friezen en de Hollanders in de Regenboogklasse bleef de balans vrijwel in evenwicht. Zaterdag waren de eersten Iets in de meerderheid door de fraaie overwinning van De Jong, de tweede plaats van Hoekstra en de vijf de van mr. v. d. Werf, en moesten Ir. Bakker en Kist zich met de derde en de vierde plaats tevreden stellen, maar gisteren sloeg hij naar de gasten over. Toen werd Kist nl. eerste, Gebius derde, Tol vierde en Ir. Bakker vijfde. Alleen Hoekstra zat nu, weer als tweede, in de kopgroep. Hoewel het donderdag na de eerste wedstrijd al vaststond, dat de kampioen van het skütsjesilen dit jaar weer Ulbe Zwaga zou heten, is er tijdens de mid- dagwedstrijd toch nog verbeten strijd geleverd, vooral tussen de schippers, die in aanmerking kwamen voor de tweede, derde, vierde en vijfde plaats. En door de zege, die de Sneker Pan ’s morgens behaald had, was haar schipper Van Akker een geduchte concurrent voor de vierde plaats. Maar zoals het hem ’s morgens ver ging zo verging het Zwaga ’s middags. Toen startte het Grouwster skütsje in zesde positie, maar direkt na het ronden van de eerste boei bij Gossepalen lag Zwaga reeds op de eerste plaats, waar bij hij weinig moeite had met Jan Brou wer, die weer als eerste vertrokken was. Wel deed deze alle moeite om bij Zwaga te blijven, doch hij kon niet verhinderen dat deze met Meeter, die hem intussen ook gepasseerd was, een grote voor sprong op de rest nam. Bij de boei voor de Heerenzijl lag Hoekstra vlak achter Brouwer, gevolgd door Tjerkstra, Van Terwisga en Van Akker. Inhetvoor.de. windse rak van Heerenzijl naar de boei bij de Roekoe kwam er verandering in de strijd. Hoekstra en Tjerkstra gingen Brouwer voorbij en Berend Mink en Van Akker passeerden Van Terwisga. Jan Brouwer kwam echter terug en ging Tjerkstra weer voorbij, wat Van Akker eveneens, maar vergeefs probeer de. Doordat de wind iets gedraaid was, was het rak van de Roekoepolle naar Gossepalen te bezeilen en voeren de schepen aan-de.wind naar Gossepa len, waar Zwaga met grote voorsprong de boei rondde. De schippers moesten drie ronden varen maar het stond toen al vast dat Zwaga een grote overwin ning zou behalen. Lodewijk Meeter lag op de tweede plaats en Tjerkstra en Rit sma, die met zijn Lemster skütsje een prachtige slag had gemaakt, lagen der de en vierde. Van Akker bleek in de tweede ronde de grote verliezer want hij was van de vijfde plaats afgezakt naar de zevende. Toch presteerde hij het op het laatste stuk Brouwer en Hoekstra weer te passeren, zodat hij toch nog als vijfde eindigde. Dat het Grouwster skütsje ver vóór lag kwam wel tot uit. drukking in het tijdsverschil met num mer twee en drie, Meeter en Tjerkstra. Op de eerste lag hij 3 min. 37 sec. voor en op Tjerkstra 10 min. 56 sec. heen te lopen, stelden het verloren ter rein weer veilig. Slob was zaterdag en Bakker giste, ren tweede, terwijl de Hollanders Van Dijken en Van Tienhoven nog niet ver. der kwamen dan een vierde en een der. de plaats. Jissink was zaterdag derde vóór mr Hoekstra en Bakker. Mr R. Mulder, Langweer, won zater dag met een enorme voorsprong in de Valkenklasse A, hoewel hij bij het in gaan van de tweede route nog niet in de kopgroep lag, maar gisteren werd hij al drijvende als tweede afgetekend en werd de Vries, Grouw, als eerste geno teerd. We zouden het haast nog vergeten. Voor penningmeester Stoffelsma was het gisteren een beste dag. Er waren enorm veel toeschouwers op het Kol- meersland, die idem zoveel geld in het laatje brachten. En ter ere van het jubi leum van de Sneek-week was er ’smid, dags muziek op het startterrein dat ver zorgd werd door een groep muzikanten uit het Stedelijk Muziekcorps, die de fleur er ondanks alles inhielden en niet over belangstelling hadden te klagen. Ook hiervoor bracht spreker de besturen hartelijk dank, waarbij hij mededeelde, dat de bijdrage van de gemeente voor de verbetering van de starttoren als een jubileumcadeau kan worden beschouwd. De Sneekweek is uitgegroeid tot een groot bijzonder gebeuren voor Sneek. Ze is meer geworden dan enkel wedstrij den, nl. een feest waarbij geheel Sneek betrokken is. Maar dat legt aan alle Snekers ook de verplichting op er hun steun aan te geven. Een korte terugblik werpend op de afgelopen 25 jaar constateerde de bur. gemeester, dat de zeilsport zich niet al. leen heeft gehandhaafd maar in bepaal de opzichten ook nog is toegenomen, ondanks de concurrentie van scooters en bromfietsen en de duurte van de sche pen. Bovendien is Friesland zich meer bewust geworden van de rijkdom welke het als recreatiegebieden in zijn meren en plassen bezit. Hiervan getuigt ook de oprichting van de Marrekrite, die ten opzichte van deze gebieden regulerend en coördinerend optreedt. Het is nl. de taak van de overheid deze gebieden meer te ontsluiten en de bestaande ach terstand in te halen. Deze Ingrijpende maatregelen vragen echter belangrijke investeringen, waar, toe verschillende gemeenten zelf niet in staat zijn. Daarom zijn ook ruime bij dragen van de rijksoverheid nodig. Zie vervolg pagina 2. Spectaculair. De Haas jr. uit Breukelen schijnt weer regelrecht op de hoofdprijs in de Vrijheidsklasse A af te stevenen. Zater dag gaf hij zelfs een spectaculaire ver toning door vanuit het middenveld op te rukken, koploper Gaillard te passe ren en daarna nog 15 minuten vóór de Groninger Kraak, die tweede werd, te finishen en 25 minuten vóór Gaillard, die als vijfde eindigde. Vrijdagmiddag is bij het uitladen in het Jachthavenkanaal alhier van de wedstrijdschepen welke met het motor schip „Martha” van Holland naar hier werden vervoerd om deel te nemen aan de Sneek-Week ht 22 m2 jacht Marjolijn van de heer A. Doedijn te Voorschoten door het breken van een van de trossen van twee en een halve meter hoogte in het ruim gestort en zeer ernstig be schadigd. Het zal daardoor niét aan de start kunnen verschijnen, en dus ook niet uitkomen in de Hollandse 22 m2 groep tegen Friesland en het is zelfs de vraag of het hersteld kan worden. Tij. dens het vallen schampte het het ach terschip van de Regenboog van de heer A. Gebuis te Rotterdam. Dit liep echter maar een geringe schade op. Naar men ons mededeelde wordt de schade door verzekering gedekt. Nader vernamen wij, dat de heer ZijL stra te Joure de heer Doedijn heeft aangeboden tijdens de Sneekweek in zijn snelle „Flying Dutchman” te varen. Zelf heeft de heer Zijlstra nl. niet in geschreven. Het zal nu waarschijnlijk mogelijk zijn dat de heer Doedijn ook nog in de Hol land-Friesland wedstrijd in de 22 m2 klasse zal uitkomen. De kampioensprijzen. Namens de Sintrale Kommisje Sküt sjesilen reikte voorzitter A. de Groot uit Drachten de kampioensprijzen aan Ulbe Zwaga uit, een prachtig versierde met de hand gemaakte mastwortel, aan. geboden door de Stichting Ronde, en Platbodemjachten, tien medailles voor de bemanningsleden, de wisselbeker en de blauwe wimpel. Onze stadgenoot de heer D. v. d. Werf sprak namens de Stichting de Sneker Pan en Skütsjesilen Sneek, waarbij hij de kampioen een grote krans omhing en ook Jan Brouwer voor het voetlicht haalde. Aan de dames, die op diens schip de zwaarden bedienden, reikte hij twee wandborden uit, waarbij hij de hoop uitsprak, dat Sneek volgend jaar twee wedstrijden zal kunnen organi seren, welke woorden met applaus wer den begroet. Ook bracht hij dank aan de zakenlieden en industriëlen, die het mede mogelijk hadden gemaakt in Sneek een skütsjesilerswedstrijd te houden. En hiermee kwam een einde aan deze prijsuitreiking, een waardig slot van een prachtig Fries sportevenement, dat zijn weerga niet kent. Het zal de wedstrijdcomité’s nu hope lijk toch wel duidelijk zjjn geworden, dat er de volgende maal kortere en zo mo gelijk minder ingewikkelde banen moe ten komen. Niet alleen voor de zeilers, maar ook voor het publiek, dat nu het startterrein al ver voor de wedstrijden waren afgelopen, verliet. Beide dagen eindigden daardoor als de bekende nachtkaars, en dat komt de reputatie van de Sneekweek niet ten goede. ningen; 3. L. Sterk, Gouda; 4. A. Visser, Workum; 5. J. Tammes, Groningen. Valkenklasse A 1. Mr R. Mulder, Langweer; 2. W. Nobbe; 3. A. Wester; 4. U. de Vries, allen te Grouw; 5. J. F. Klazinga, Hilversum. Vrijheidsklasse A: 1. C. de Haas Jr., Breukelen; 2. G. R. Kraak, Paterswol. de; 3. S. H. de Jong, Amsterdam; 4. H. Repko, Sneek; 5. J. L. J. Gaillard, Lei. den. 16 m2 Streepklasse AI: 1. H. A. Minks, Leeuwarden; 2. E. Th. Agterhof, Doetinchem; 3. Joop Helder, Paterswol- de; 4. S. Ozinga, Reeuwijk; 5. M. Veen. stra, Joure. Regenboogklasse 1. C. J. de Jong Jr., Joure; 2. E. K. Hoekstra. Sneek; 3. Ir. G. A. Bakker, Rotterdam; 4. C. W. Kist, Rotterdam. Flying Dutchmanklasse 1. U. Jager, Lemmer; 2. D. Bellinga, Almelo; 3. R. Th. Kleykamp, Breukelerveen. Gemengde klasse voor leden S.Z.C. 1. M. D. Ringnalda; 2. F. H. Ringnalda; 3. Mr E. R. Zweep; 4. J. T. Hendriksma, De groepswedstrijden U GroningenFriesland konden Nadat burgemeester Rasterhoff in ’t bijzonder de Commissaris der Koningin, de genoemde voorzitters, de oudste groep van de reünisten en zijn collega’s van Wymbritseradeel en Doniawerstal, op wier gebied de wedstrijden worden ge houden, had verwelkomd, bood hij de besturen van de K.Z.V.S. en de S.Z.C. de gelukwensen van het gemeentebestuur aan, waarbij hij vaststelde, dat hun voorgangers indertijd een goede greep hebben gedaan met het instellen van de Sneekweek. Alle Sneekweken hebben zich in een grote belangstelling mogen verheugen en het zijn grote dagen ge worden voor de zeilsport die nauwelijks hun weerga vinden. Vijfentwintig maal Sneekweek betekent echter ook vijfen. twintig maal arbeid waarbij hoge eisen worden gesteld aan het organisatiever mogen en telkens weer nieuwe proble men moeten worden opgelost. Buiten staanders weten niet half hoeveel werk belangeloos moest worden verricht in ’t belang van de zeilsport en van Sneek. morgen nog met ruim voldoende wind gevaren worden. De Overijsselse groep was onvolledig doordat A. B. Kale, Kampen, verstek liet gaan, de beide an deren kwamen compleet aan de start. Groningen bezette de eerste, vierde, zesde, zevende en negende plaats, wat de ploeg 53.1 pnt. opleverde; Friesland de tweede, derde, vijfde, achtste en twaalf de, wat 50 punten betekende. Overijssel kreeg maar 16 punten. Groningen nam dus de leiding met een voorsprong van slechts 3.1 punten, zodat de beslissings wedstrijd hedenmorgen met spanning werd tegemoet gezien en gevolgd. Overijssel zondag.'ker, Sneek; 2. J. B. Stronkhorst, Gro- allen te Sneek. Het eerste startschot klonk zaterdag morgen elf uur voor de Olympiajollen, waarin K. Husslage, Zaandam beide da gen heeft gewonnen. Zaterdag was K. F. Jansen, Amsterdam, tweede en Gemster, Franeker, derde, maar gis. teren lagen Leferink, Deventer en Van Wamel, Amsterdam, in zijn kielzog. De Sharpies vertoonden zaterdag het bekende beeld Hansen op kop, maar de volgende keer zorgde v. d. Akker voor een verrassing, door de geduchte Enkhuizenaar te verslaan. De Larkenklasse plaatste het wed- strijdcomité voor moeilijkheden. Een aantal deelnemers zeilde een verkeer de baan en dreigde met protesten te gen concurrenten als ze zouden worden uitgesloten. In onderling overleg werd toen maar besloten de wedstrijd ongel dig te verklaren en de prijzen vandaag extra toe te kennen aan hen die de meeste punten hebben behaald. In de Jeugdklasse (Pluis) heeft Onno Zweep een einde gemaakt aan de jaren lange superioriteit van de Groningers en de Hollanders. De eersten missen ech ter hun sterkste man Woortman, die te oud is geworden, maar toch is een ver. meldenswaardige prestatie van onze jeugdige stadgenoot beide dagen de zege en met een grote voorsprong te behalen. Mulder, Haren, was zowel za. terdag als zondag tweede; diens plaats genoot Wierda resp. derde en vierde. De strijd in de Sternklasse werd beide malen door Cancrinus te Haarlem ge wonnen, maar gisteren werd hij er door v. d. Winden, tweemaal tweede, uitge protesteerd omdat hij met een ongeme ten tuig voer. Van der Winden nam toen zijn plaats in. De lijdensweg van de deelnemers in de Flitsklasse vermeldden we reeds. De Jouster v. d. Zwaag zag zijn moedig vol houden met de eerste plaats en een har telijk applaus van de toeschouwers be loond, dat ook de anderen ten deel viel, toen ze ever de eindstreep dreven. Het was v. d. Zwaags tweede zege. Wel finishte hij zaterdag als twee de achter onze stadgenote mej. P. W. de Vries, maar deze werd wegens een overtreding gedisqualificeerd. Van Del. den werd daardoor tweede, welke plaats hij ook gisteren bezette. De straf te worden uitgesloten trof zaterdag ook Bouke de Haan in de 16 m2 puntklasse. Hij hinderde de anderen tijdens de start, wat hem zijn eerste prijs kostte. De volgende dag echter was hij weer nummer één met een voorsprong van 4>4 minuut nog wel. De Pampusklasse leverde H. de Jong ai twee overwinningen op, waarvan die van gisteren wel even in gevaar kwam toen hij van de kop werd verdrongen en enige plaatsen afzakte, maar hij had het geluk mee. Een zeer voordelige slag en een privé koeltje, dat hem in staat stelde met vaart over zijn voorleggers Aanbesteed is het glas- en schilder werk van de Chr. U.L.O.-school aan de Lemmerweg. De inschijverslijst vermeld de de volgende namen: 1. S. Roeden, Leeuwarden 2. J. Geertsma Zn. Sneek 3. P. Terpstra Makkum 4. H. Kampen Zn. Langweer 5. Kooistra De Groot L’warden - 18.960 - 18.510 - 18.050 - 17.920 - 17.810 - 17.570 - 16.950 Gunning 1. en (voor de zevende maal) kampi oen, Ulbe Zwaga (Grouw) 18.3 pnt., die in deze twaalf wedstrijden zeven maal eerste, viermaal tweede en eenmaal vierde werd. 2. Tjerkstra (Philips) 49 pnt.; 3. Albert Hoekstra (Drachten) 51.9 pnt.; 4. Lodewijk Meeter (Friese Aannemers) 56.9 pnt.; 5. Jan van Ak. ker (Sneker Pan) 57.7 pnt.; 6. Berend Mink (Eemewoude) 64.8 pnt.; 7. Rintsje Ritsma (Lemmer) 77 pnt.; 8. Klaas v. d. Meulen (Z.W.H. skütsje) 78 pnt.; 9. Van Terwisga (Heerenveen) 89 pnt.; 10. Jan Brouwer, Sneek, 112 pnt. De prijsuitreiking geschiedde ’s avonds wederom in de raadzaal van het Stadhuis, omdat door ’t regenachtige weer deze niet in de tuin kon worden gehouden, waar de verlich ting al was aangebracht. Alle schippers met hun echtgenotes, kinderen en aan. hang waren aanwezig. Allereerst reikte burgemeester Ras. terhoff de prijzen uit van de morgen. wedstrijd, bestaande uit huishoudelijke. en gebruiksvoorwerpen, waarbij hij constateerde dat er sportief is gestreden maar dat er bij de schippers wel vol doening zal bestaan dat alles achter de rug is. Zelf had spreker ’s middags met de Sneker Pan gevaren en dus het gehele verloop van die wedstrijd van dichtbij kunnen meemaken. Hij hoopte dat allen een prettige herinnering aan dit skütsje, silersfestijn zullen bewaren en hoopte hen het volgend jaar weer te mogen be groeten. Olympiajollen 1. K. Husslage, Zaan, dam; 2. K. F. Jansen, Amsterdam; 3. Gemser, Franeker. Sharpieklasse 1. P. Hansen, Enkhui. zen; 2. B. v. d. Akker, Amsterdam. B. M.-klasse 1. A. H. Ruiter, Gro ningen; 2. J. v. d. Klooster, Groningen. Jeugdklasse 1. O. A. Zweep, Sneek; 2. G. L. Mulder, Haren; 3. J. A. Wierda, Haren; 4. J. Sterk, Gouda. 12 v. Jollen 1. P. J. M. Bulters, Heemstede; 2. J. Hulsker, Rotterdam; 3. A. W. Reyers, Sassenheim; 4. Mej. Mul der, Langweer. Sternklasse 1. E. Cancrinus, Haar lem; 2. H. v. d. Winden, Amstelveen; 3. N. C. F. Hen, Bloemendaal; 4. R. de Monchy, Zaandam; 5. J. Kraaier, Wor. merveer. Finnjollen 1. R. H. Marseille, Am. sterdam; 2. C. Wolzak, Amsterdam; 3. H. P. van Reeuwijk, Rotterdam; 4. A. Prevoo, Amstelveen; 5. J. Lok, Harlin gen. Flitsklasse 1. P. v. d. Zwaag, Joure; 2. E van Delden, Sneek; 3. J. v. d. Meu len, Oudehaske; 4. T. P. Damstra, Sneek; 5. P. Stoelinga, Sneek. 30 m2 klasse 1. G. W. y. d. Meer, Leeuwarden; 2, A. Vollema, Grouw; 3. B. Dumoré, Leeuwarden; 4. Tj. Geveke, Leeuwarden. 16 m2 Puntklasse 1. A. Zwierstra, Appingedam; 2. G. P. Venhuis, Oranje, woud; 3. H. H. Donkersloot, Sneek; 4. K. J. Dechesne, Leeuwarden. Schouwen 1. A. Hoekstra, Jutrijp; 2. F. F. Atsma, Oppenhuizen. Vrijheidsklasse B II: 1. Mej. A. Roose, Hilversum; 2. J. K. de Boer, Sneek; 3. J. Kouwen, Amstrdam; 4. A. D. Wes. terhuis, Amstelveen; 5. A. v. d. Zee, Sneek. 16 m2 Streepklasse B II 1. D. Vene. ma, Workum; 2. W. F. de Bruin, Haren; 3. Z. de Leeuw, Genemuiden; 4. A. J. v. d. Veen, Leeuwarden; 5. M. W. Kraayenhogen, Zwollerkerspel. Pampusklasse 1. H. de Jong, Sneek; 2. J. M. Slob, Sneek; 3. K. Jissink, Sneek; 4. Mr W. Hoekstra, Joure. Valkenklasse B: 1. J. P. Huges, Dei- num; 2. L. G. J. v. d. Meij, Leeuwarden; 3. A. J. Wolters, Kampen; 4. E. C. ter Horst, Sneek; 5. F. Slauerhoff, Leeu warden. 16 m2 Streepklasse BI: 1. S. H. Schaap, Workum; 2. J. Abma, Joure; 3. B. J. Graatsma, Sneek; 4. J. de Vries, Workum; 5. S. Eizenga, Grouw. 22 m2 klasse 1. Ir A. Bonnema, Leeuwarden; 2. A. Bouwes, Leeuwar den; 3. J. C. v. d. Beek, Leeuwarden; 4. M. Faber, Hardegarijp. Vrijheidsklasse BI: 1. H. Rijnvis, Meppel; 2. st. N. Engelsma, Heeren veen; 3. B. Stolp, Oud-Loosdrecht; 4. G. A. Paulich, Hilversum; 5. W. v d. Heuvell, Sneek. 16 m2 Streepklasse A II 1. U. Bak. De Jong’s kans was gisteren direct al verkeken. Hij werd bij de start terug, geroepen en kreeg in de drijfpartij geen kans deze achterstand volledig in te halen. Toen hij de leden van het wed. strijdcomité op het uitgekozen eindpunt passeerde, was hij zesde. Ulrich Jager speelde de eerste viool in de Flying Dutchmanklasse. Beide keren gaf hij zijn concurrenten geen kans. Bellinga was beide dagen tweede, wat gisteren toch een bijzondere presta tie was. Hij startte niet alleen veel te laat (evenals Verheus uit Heemstede en De Vries uit Steenwijk), maar moest toen hij gestart was ook nog de spinaker uit het zakje halen die er direct bij moest met de ruimwindse start. Als laatste klasse vertrok gisteren na de Flying Dutchman, de 16 m2 Streepklasse A I, die het publiek, dat noch strijd noch spanning beleefde, toch nog even een verzetje bood door twee maal een valse start te veroorzaken. Minks (Leeuwarden), Joop Helder (Pa- terswolde) en Agterhof (Doetinchem) toonden zich deze beide dagen de snel- sten. Minks won zaterdag en was giste ren tweede, terwijl Joop Helder zater dag derde was en gisteren als eerste het wedstrijdcomité voorbij dreef. Ag terhof werd de eerste dag als tweede afgeblazen, Albert Helder gisteren als vierde. Hoewel de vooruitzichten voor deze zilveren Sneekweek wat het weer betreft niet erg hoopvol waren, brachten de eerste twee dagen toch prachtig zomer weer. Ideaal voor pleziervaarders en vacantiegangers, maar helaas niet voor de zeilers. Zowel zaterdag als gisteren trok de wind zich ’s middags namelijk terug en eindigden de wedstrijden die zo mooi begonnen, in een eindeloze dryf- partjj. Zaterdag liet het wedstrijdcomité die tot het bittere en late einde voortduren, maar gisteren nam het maatregelen om de strijd beter op tyd te laten eindigen. Er werd ’s middags tweemaal eën andere baan aange wezen, maar ook deze waren voor eenmaal varen nog te lang. En om te voor, komen dat het „nachtwerk” zou worden besloten de heren in de starttoren eerst een aantal klassen vóór de gehele route was afgelegd te laten finishen, wat ge beurde toen ze op weg naar de volgende boel weer voorlangs de toren voeren, maar toen ook dat niet afdoende bleek hakten ze de knoop door en namen ze op diverse punten onder in het Meer en in de Heerenzijl de stand op, wat voor de betrokken deelnemers dan tevens de eindstand werd. Velen hadden de uren lange strijd al opgegeven, maar anderen waren de provisorische eindpunten al voorbij en zetten tot het einde toe door, waaronder drie Flitsjachtjes, waar van de jeugdige winnaars plm. zes uren onderweg waren en de anderen nog veel langer. De als vijfde aankomende deed er op een kwartier na zeven uren over. De bemanningen van de verschillende andere klassen ondergingen hetzelfde lot. .- V i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1960 | | pagina 1